Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 28. 10. 2007 19:50

Bea
♥♥♥♥---
Registrovaný: 20. 4. 2006
Příspěvky: 354

Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

MَE MNE NĚKDO INFORMOVAT JAKÝ JE  HLAVNÍ ROZDÍL MEZI DRUŽSTEVNÍM BYTEM A KOUOPENÍM DO OSOBNÍHO  VLASTNICTVÍ, VE  ZKRATCE.VÍM JEN ŽE DRUŽSTEVNÍM NEMَU RUČIT A JE VLASTNĚ STÁLE DRUŽSTVA I KDYŽ HO MOHU PRODAT .OSOB.VLASTNICTVÍ MNE PŘIPADÁ VÝHODNĚJŠÉ.
Nᚠbarák se bude prodávat a nájemníci se dohadují i když stejně se musí domluvit jen na jednom typu prodeje.

Není tady

 

#2 28. 10. 2007 19:55

Heluška
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 5. 10. 2007
Příspěvky: 1943

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Info kolem prodeje bytu si taky ráda přečtu, bo i u nás je to na spadnutí

Není tady

 

#3 28. 10. 2007 20:12

mala.popelka
Moderátor(ka)
Místo: krásné Podbeskydí
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 9473

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Co jen mohu říct z praxe, rodiče bydlí v družstevním a vzhledem k tomu, že už splatili anuitu, ,mají možnost si byt odkoupit... V jejich domě to ale zatím udělal jediný nájemník, s tím, že sice má byt "svůj" ale platí dvojnásobek poplatků např na správu, na odpočty vodoměrů atd. než nájemníci družstevních bytů. Totéž platí třeba pokud má pronajatou garáž, členové družstva platí třeba 4,- na metr čtvereční (příklad) on 8,- .... Když tam jde někdo udělat odpočty nebo výměnu měřičů tepla, družstevní nájemníci platí rovněž půlku...... Pro toho, kdo si byt odkoupil, jsou to v podstatě dodané služby......
Nemohou si ale rozhodovat o výši plateb na fond oprav, o tom, co se bude či nebude v domě opravovat, taky jen navrhnou a rozhoduje nakonec vedení družstva....
To je ale v případě, že je v domě jen menšina odprodaných bytů.... myslím, že kdyby to byly všechny, taky se musí starat sami /účetnictví, vyúčtování .... /

My bydlíme ve vlastním, odprodaném od byáku, jsme právnická osoba s IČO, sami si rozhodujeme většinou o opravách, o platbách fondu oprav.... Dál nás spravuje byák (dělá vyúčtování atd), takže nám i stanovuje platby za teplo, zálohy na vodu.....
Horší to máme rozhodně v případě, že chceme větši úvěr, tam si jedem na svoje triko, zatímco v případě celého družstevního domu je to tak, že si můžou nějaké peníze půjčit i od družstva (podrobnosti neznám) a splácet to s menším úrokem než bance...


"Proti bolestem duše jsou jen dva léky: naděje a trpělivost" - Pythagoras

http://www.ticker.7910.org/as1cMbUuM2B0010MjAzZHwwMDAwMjY2N2R8TmFzIHphenJhayBLcnlzdHVmZWsgbWE.gif

Není tady

 

#4 28. 10. 2007 20:29

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Bea napsal(a):

MَE MNE NĚKDO INFORMOVAT JAKÝ JE  HLAVNÍ ROZDÍL MEZI DRUŽSTEVNÍM BYTEM A KOUOPENÍM DO OSOBNÍHO  VLASTNICTVÍ, VE  ZKRATCE.VÍM JEN ŽE DRUŽSTEVNÍM NEMَU RUČIT A JE VLASTNĚ STÁLE DRUŽSTVA I KDYŽ HO MOHU PRODAT .OSOB.VLASTNICTVÍ MNE PŘIPADÁ VÝHODNĚJŠÉ.
Nᚠbarák se bude prodávat a nájemníci se dohadují i když stejně se musí domluvit jen na jednom typu prodeje.

Jaký je rozdíl mezi osobním vlastnictvím a bytem družstevním?
To je jednoduché. Asi takový, jako mezi čímkoliv, co mᚠpůjčené a co je Tvoje.

Os. vlastnictví=stejné povinnosti, ale větší práva.

Není tady

 

#5 28. 10. 2007 20:52

fiona1
♥♥♥----
Registrovaný: 27. 5. 2006
Příspěvky: 222

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Ahoj, tak my zrovna teď v říjnu žádáme o převod družstevního do os.vlastnictví.Já výhodu vidím v tom, že za 1/pokud budu chtít prodat, má větší hodnotu byt v os.vlastnictví a 2/pokud se nedej bůh dostane družtvo do krachu nebo do konkurzu nemᚠvlastně nic, jen právo byt užívat.I tak jen převod nás stojí skoro 5000Kč, ale budu klidnější ve svém...a poplatky? na to mě na družstvu upozornili a vůbec mi vyšší nevadí.U nás v paneláku je to tak 50:50 druž:vlastníci.


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;34/st/20081224/k/ee68/preg.png

Není tady

 

#6 28. 10. 2007 21:31

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12610

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Popelko, trochu bych oponovala v některých bodech -
u družstevního TAKÉ rozhoduješ, co se bude opravovat, kolik se bude platit na fond oprav a podobně.  Volíš si svého zástupce v představenstvu a ten nemůže udělat nic,  proti čemu by byla většina. Myslím, že je to stejné, jako u vlastníků. Prostě se lidé musí vždy dohodnout.
Ale to asi záleží na tom, jaké jsou stanovy, jaké dali představenstvu limity a podobně.  A hodně záleží, jak jsou lidé v domě komunikativní a jak se zajímají. 
Totéž proFionu - pokud se lidi o nic neazjímají,  maximálně představenstvo kritizuji, může dojít ke krachu.  Ale od toho by měla být kontrolní komise. Prostě - když se mi něco nezdá, každý má právo se informovat.

Beo, záleží na tom, co s bytem zamýšlím, jak je velký dům a pod.
Když koupíš byt v osobním vlastnictví, bude s tím spousta lítání, stejně tak při prodeji.  Budeš zapsaná na katastru, při prodeji zaplatíš daň z převodu a dan z prodeje, budeš muset zajistit odhad - jednak třeba pro banku na hypotéku, jednak pro finanční úřad. 
Budeš muset platit daŃ z nemovitosti. 
Pokud je byt družstevní, můžeš prodat členský podíl a dnes už to nemusí být jen za hodnotu, kterou mᚠnapsanou na papíře, ale za cenu,
jaká je obvyklá v tom kterém místě. Stačí přitom sepsat smlouvu, nahlásit převod na družstvu a je to.
Jako člen družstva mᚠmín starostí s opravami domu, protože to "někdo"  zajistí.  A když se zajímat nechceš, tak nemusíš.
Do společné kasy na opravy platíš tak jako tak. 
Některé věci i v bytě se platí ze společného (třeba revize plynu, poškozené topení...¨
Kdežto když budeš mít byt v osobním vlastnictví,všechno hezky zaplatíš.
ALe bude to tvoje.
Osobně mi připadá výhodnější  družstevní, pokud tedy nepotřebuješ hypotéku, tam pak už se musí ručit něčím jiným než bytem.


Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

 

#7 28. 10. 2007 21:42

Damila
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 23. 4. 2007
Příspěvky: 4679

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

My máme byt v os. vlastnictví už 11 let. Také původně družstevní.

NEEXISTUJE, aby vlastníci platili víc, než družstevníci. Pouze se odděleně vede jejich balík peněz od ostatních (každý byt má samostatné konto). Do fondu oprav a údržby přispívají stejným dílem, rozdíl je pouze v tom, že jako vlastníci mají spolurozhodující právo. Spolu s družstvem rozhodují o tom jaká firma, za kolik a kdy provede jaké opravy.
Jakmile přesáhne počet vlastníků v domě 75%, přestává být družstvo rozhodující a je nutné vytvořit tzv. družstvo vlastníků. Družstvo dál může rozhodovat jen v případě souhlasu všech vlastníků.

Prosím, nenechte si samosprávou družstva nakecat, že je vlastnictví pro vás nevýhodné! Nevýhodné je pro ně.
Pokud máte možnost, jděte do toho, nebudete litovat. Družstva jsou obecně před krachem (dědictví minulé doby).
Chcete, aby vaše děti zdědily byt, který má dnes už hodnotu statisíce korun? Tak o čem ještě přemýšlíte?

Družstevní byt se nedědí, pouze jedna generace po vás může převzít ČLENSKÁ PRÁVA v družstvu (tedy užívání bytu), ale nikdy nebude její, pokud ho nekoupí.

Daň z nemovitosti zaplatíte družstvu v nájmu tak jako tak, a opravy a výměny v bytě už družstvo dávno nehradí ani družstevníkům. V družstevnictví dnes nevidím jedinou výhodu.

Upravil(a) Damila (28. 10. 2007 21:46)

Není tady

 

#8 28. 10. 2007 21:58

mala.popelka
Moderátor(ka)
Místo: krásné Podbeskydí
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 9473

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Damilo, možná u vás neexistuje, já z kokrétního příkladu vím, že ano..... A to je můj tatín v onom domě domovník a současně je nějaké radě nebo co to tam mají.... a že by se onoho jednoho majitele z odkoupeného bytu ptali na to, co mají opravovat, dost těžko by přehlasoval zbývajících 35 bytových jednotek... asi tak

Frigo, jooo holka, když já vidím, co všechno tam proti vůli družstevníků je možné, taky valím bulvy stolt ... ale možné je všechno... a ne vždy je to o nezájmu

a co se týká FO, snad někde v zákonu je přímo dané, o kolik maximálně může družstvo zvednout platbu..... takže když bude chtít, zdůvodní to i proti vůli nájemníků, alespoň u nás to tak chodí


"Proti bolestem duše jsou jen dva léky: naděje a trpělivost" - Pythagoras

http://www.ticker.7910.org/as1cMbUuM2B0010MjAzZHwwMDAwMjY2N2R8TmFzIHphenJhayBLcnlzdHVmZWsgbWE.gif

Není tady

 

#9 29. 10. 2007 1:05

Maya.82
Host

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Lepši je osobní vlastnictví tam nemusíš platit nájem u družstevního najem platíš.

 

#10 29. 10. 2007 6:13

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Maya.82 napsal(a):

Lepši je osobní vlastnictví tam nemusíš platit nájem u družstevního najem platíš.

U družstevního bytu se nájem neplatí! Nájem se platí u nájemního bytu.

Není tady

 

#11 29. 10. 2007 7:12

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

aprill napsal(a):

Maya.82 napsal(a):

Lepši je osobní vlastnictví tam nemusíš platit nájem u družstevního najem platíš.

U družstevního bytu se nájem neplatí! Nájem se platí u nájemního bytu.

A u družstevního bvytu je nájem uzavřen mezi družstvema a majitelem členských práv. Ne náhodou je upraven v obč. zákoníku v části o nájmu bytu.


Mmch z družstva může být družstevník vyloučen pokud např. dá byt do podnájmu bez souhlasu družstva.

Není tady

 

#12 29. 10. 2007 7:25

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12610

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Mag, nevidím problém v tom, aby družstvo (představenstvo) dalo souhlas podnájmem. I když sama bych byla pro jistá omezení.

Vyzkoušela jsem si obojí - nejprve družstevní byt - platby naprosto stejné, poté převedeno do osobního vlastnictví, všechny poplatky, vč. daně jsem družstvu uhradila já, dělalo to skoro 50 tis. za pidi byt. Samozřejmě,furt se to vyplatilo.  Ale co se týče veškerých plateb, nezměnilo se vůbec nic.  Co se týče oprav, tak jen valím bulvy, co se v domě opravuje.  Jsou to naprosté nesmysly. 
Zatéká střechou, ale co - jsou tam jen dva byty. Naopak se každému vyzděj sklepy,místo dřevěných příček. Padá fasáda, nedovíraj dveře.
Nikdo tam nechce o ničem rozhodovat. 

Kdežto v družstevním - naprostá pohoda. Přestože jsme velký dům, vlastně taková malá vesnice, vše se rozkecá. Někomu se něco nelíbí, hned
přiletí a fakt se řeší. Ale jsme asi neobvyklé družstvo,  představenstvo má každý týden úřední hodiny, takže může přijít.

Členský podíl a nájem mohou příbuzní zdědit.  V některých případech už od notáře je ohodnocen byt třeba na 3 mil. a prodávají se ostošest.


Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

 

#13 29. 10. 2007 7:40

mag
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 2. 12. 2006
Příspěvky: 7438

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Členský podíl se dědí, nájem může přejít jen na jednu osobu, protože je vyloučen společný nájem vyjma manželů.

Já netvrdím, že to nemůže fungovat. Já popisuju rozdíly. U družstva jsem jeho člen, ale také pouze nájemník bytu. V oV jsem vlastník bytu.

Není tady

 

#14 21. 2. 2008 13:48

Holčička
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 4. 10. 2006
Příspěvky: 4363

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Vím, že tahám téma ze záhrobí, ale...

Když vím, že si budu muset na koupi bytu vzít hypotéku, nemusím tedy ani koukat po družstevních bytech, protože naň hypo nedostanu??


http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/l/lqhjsy07t.png    http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/6/6px9452lk.png

Není tady

 

#15 21. 2. 2008 21:08

estelle
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 10. 11. 2006
Příspěvky: 564

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Holčička napsal(a):

Vím, že tahám téma ze záhrobí, ale...

Když vím, že si budu muset na koupi bytu vzít hypotéku, nemusím tedy ani koukat po družstevních bytech, protože naň hypo nedostanu??

Myslim, že už některé banky hypo na družstevní byt poskytují. Podmínkou ale je převod bytu do OV do jednoho roku, takže si moc nepomůžešsad

Není tady

 

#16 25. 2. 2008 6:12

Kakulik
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 9. 2006
Příspěvky: 366

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

My máme hypo u Wustenrot, dají Ti hypo na družstevní byt, nemusíš jej převádět do os.vl.,jen musíš splnit nějaké jejich podmínky...koukni na net

Není tady

 

#17 25. 2. 2008 12:17

Majka
♥♥♥----
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 247
Web

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

To je rozhodně podnětná diskuze, totéž řešíme doma už hodný čas... Mám otázku, víte někdo, jak to je v manželství s družstevním bytem? Když bydlíme v družstevním bytě, jehož vlastníkem (rozumějte družstevníkem) je manželova maminka a nyní by došlo k převodu družstevního podílu na manžela, mám jako manželka v případě manželova úmrtí na něco nárok? A co v případě možného rozvodu (ježiš fuj, ale co si budeme namlouvat, stát se může cokoliv!)? Jen bych ráda věděla, jaké jsou moje vyhlídky :-) a vůbec se v tom nevyznám.

Není tady

 

#18 25. 2. 2008 12:21

Vlaďka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: VČ
Registrovaný: 16. 1. 2006
Příspěvky: 1466
Web

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Jako manželka se v případě převodu družstevních práv stávᚠtaky družstevníkem, stejně jako manžel. Při  dědictví jsou potom družstevní práva předmětem dědického řízení a v případě rozvodu požaduje naše družstvo rozsudek soudu a dohodu o vypořádání majetku.


Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe.

Není tady

 

#19 25. 2. 2008 12:32

ita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 31. 8. 2006
Příspěvky: 2003

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

V případě manželova úmrtí dělíš polovinu jeho majetku a druhá polovina se dělí mezi Tebe a děti. Pokud se rozvedete, je nejlepší dohoda - zohlednit investované peníze na opravy, údržbu a vybavení, na byt nemᚠnárok.
Ještě k bytu v osobním vlastnictví - známá bydlí v domě, kde je družstvo vlastníků bytů. Několik let se nemohli dohodnout na společných úhradách, revizích, opravách..., nakonec správu přenechali realiktní firmě.

Není tady

 

#20 26. 2. 2008 13:09

Wiki
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 5. 2006
Příspěvky: 3988

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

Kakulik napsal(a):

My máme hypo u Wustenrot, dají Ti hypo na družstevní byt, nemusíš jej převádět do os.vl.,jen musíš splnit nějaké jejich podmínky...koukni na net

A čím jistíš??

Není tady

 

#21 27. 2. 2008 5:51

Kakulik
♥♥♥♥---
Registrovaný: 14. 9. 2006
Příspěvky: 366

Re: Družstevní byt nebo OSOBNÍ VLASTNICTVÍ?

právě tímto bytem a další zajištění je životní pojistkou: http://www.wuestenrot.cz/wss/index.php? … stevni.php
Museli jsme mít stav.spoř. alespoň jeden rok a naspořeno 10 % cílové částky, nebo jí tam vložit, potom jsem se stala ručitelem a přítel si musel uzavřít životní pojistku do výše cílové částky, ta se v případě umrtí převádí ve prospěch úvěru...
Mají připraveno více variant, které na internetu nejsou...
Není tam podmínka převodu do os.vl.

Upravil(a) Kakulik (27. 2. 2008 6:12)

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů