Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#76 19. 8. 2008 7:51

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 18. 9. 2007
Příspěvky: 7441

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Ilono, to je právě to co já nedělám. U nás doma se nejedly žádný špatný jídla. Ale máma nesnášela plývání jídlem. Takže se to prostě zmrazilo a jedlo se to druhý den, nebo a za týden. A já to mám po ní. Nechápu zásoby jídla na týden, když se to nesní.  A když jsi sama, tak to je krásně uhlídat. A fakt to jídlo je dost podstatná položka v rodinném rozpočtu.
Možná je to tím, že právě nesnáším nakupování žrádla a courání po supermárketech. Neláká mě pohled na maso a přebírání jogurtů. Takže chodím do mini sámošky, kde mě všichni říkají, jak je to drahéééé. Jenže když koupím půl chleba, tvaroh,sýr a jogurty, tak utratím méně, než oni když k děsně levným rohlíkům za 1 kč přidají miliony pložek právě v akci.


"Osud zkouší nejvíce ty, které má nejvíce rád, aby z nich něco bylo."

Není tady

 

#77 19. 8. 2008 10:32

PetrV
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 27. 2. 2006
Příspěvky: 1199

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Já miluju hypermarkety. Sice tam nakoupím mnohem víc věcí, než opravdu potřebuju, ale zase si kromě jídla koupím pěkné DVD, něco do auta, vyberu si z třiceti druhů jogurtů, pečivo je před hodinou upečené a tak dále smile

Není tady

 

#78 19. 8. 2008 20:47

Eri
♥♥♥♥♥♥-
Místo: sever
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 1987

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Já taky ráda nakupuju v hypermarketu.
V Tescu, protože to má otevřeno do půlnoci - tedy tady u nás, v Praze je nonstop.
Spící děti babička pohlídá bez zbytečných řečí a my s manželem v klidu nakoupíme co je potřeba.
Bydlíme na vesnici a vařím pro 6 lidí, takže velenákup jednou za 14 dní je opravdu VELEnákup. Hlavně vody, ta z kohoutku se tady nedá pít a mouka, těstoviny, mléko....... ale také oblečení a boty, knížky rodna 
Jsem prostě ráda, že to sfouknu najednou.
Malé nákupy dělat nemusím, protože chleba, pečivo a jogurty si dělám sama, sladké peču skoro denně.
Bydlíme tu něco přes dva roky a v místním krámku jsem byla ze začátku dohromady asi 3x. Tady totiž už v té době kilovka cukru za 32 Kč nebyl zlý sen, ale realita.


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;49/st/20061031/n/Mariannka/dt/6/k/7cad/age.png
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10762;421/st/20020808/n/Mikes/dt/6/k/b03e/age.png

Není tady

 

#79 31. 8. 2008 13:00

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Já si nedávno začala psát týdenní útraty a udělala jsem si i na dva týdny předběžný jídelníček s tím, co všechno musím koupit včetně drogerie. Potřebuju totiž najít rezervy, jak někde ušetřit, zdá se mi, že tak trochu plýtváme penězi za zbytenosti, který kolikrát nakonec vyhodíme nebo nesníme. Takže jelikož ještě týden budu vařit obědy i večeře pro nás všechny tj. 5 lidí, tak rozpis mi dělá týdenní útratu 2000 Kč. Pokud se neodkloním ze seznamu, což se určitě stane, těžko například dodržíme to, že za týden sníme jen 15 jogurtů nebo spotřebujeme jen 20 vajec, jak jsem si naplánovala... Je to prostě jen tak bajočko, spíš bych to tipovala tak na 2500 Kč, včetně běžné drogerie.


Iveta X

Není tady

 

#80 31. 8. 2008 16:44

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Eri: "Bydlíme tu něco přes dva roky a v místním krámku jsem byla ze začátku dohromady asi 3x. Tady totiž už v té době kilovka cukru za 32 Kč nebyl zlý sen, ale realita."

Eri, neuvědomuješ si, že malý obchodník tu kilovku cukru musí za svůj benzín a svoje náklady na provoz dodávky sám o svém čase odněkud dovézt, právě proto, aby Ty jsi nemusela svoje auto startovat wink, zatímco hypermarkety dostávají k dovezeným paletám od výrobce ještě slevu (to musí výrobce těm hyperkmarketům dodávat s obrovskými slevami, lépe řečeno i třeba s třičtvrtěmilionovým "zápisným", aby od nich hypermarket zboží vzal).
A když pečeš doma chleba, kde a kolik hodin denně pracuješ? Že na to mᚠčas a chu? smile

Není tady

 

#81 31. 8. 2008 16:48

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Petr V : "pečivo je před hodinou upečené a tak dále smile "

Tak tomu jsem se jako "odborník" od srdce zasmála big_smile, chtěl jsi napsat, "rozmražené těsto případně předpečené staré pečivo je před hodinou prostě ohřáté", ne? Mimochodem, velcí výrobci berou od supermarketů neprodané chleby zpět a rozemílají je do dalšího kvasu na speciálních mašinách, proto je (některé) pečivo tak levné. Když vidím ty lidi, trsající radostně olem kilovky chleba za 8 kaček, je mi jich docela líto. Za pár let tu budeme mít další druhy ekzémů.... Hlavně, že to zboží bylo levný wink big_smile

Není tady

 

#82 31. 8. 2008 19:40

estelle
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 10. 11. 2006
Příspěvky: 564

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Tercila napsal(a):

Petr V : "pečivo je před hodinou upečené a tak dále smile "

Tak tomu jsem se jako "odborník" od srdce zasmála big_smile, chtěl jsi napsat, "rozmražené těsto případně předpečené staré pečivo je před hodinou prostě ohřáté", ne? Mimochodem, velcí výrobci berou od supermarketů neprodané chleby zpět a rozemílají je do dalšího kvasu na speciálních mašinách, proto je (některé) pečivo tak levné. Když vidím ty lidi, trsající radostně olem kilovky chleba za 8 kaček, je mi jich docela líto. Za pár let tu budeme mít další druhy ekzémů.... Hlavně, že to zboží bylo levný wink big_smile

Tak to úplně souhlasim. Ty levný výrobky, to je katastrofa.

Není tady

 

#83 1. 9. 2008 20:55

Eri
♥♥♥♥♥♥-
Místo: sever
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 1987

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Tercila napsal(a):

Eri: "Bydlíme tu něco přes dva roky a v místním krámku jsem byla ze začátku dohromady asi 3x. Tady totiž už v té době kilovka cukru za 32 Kč nebyl zlý sen, ale realita."

Eri, neuvědomuješ si, že malý obchodník tu kilovku cukru musí za svůj benzín a svoje náklady na provoz dodávky sám o svém čase odněkud dovézt, právě proto, aby Ty jsi nemusela svoje auto startovat wink, zatímco hypermarkety dostávají k dovezeným paletám od výrobce ještě slevu (to musí výrobce těm hyperkmarketům dodávat s obrovskými slevami, lépe řečeno i třeba s třičtvrtěmilionovým "zápisným", aby od nich hypermarket zboží vzal).
A když pečeš doma chleba, kde a kolik hodin denně pracuješ? Že na to mᚠčas a chu? smile

Pracuju doma, mám na starosti malé dítě a hospodářství ( to zabere času asi nejvíc, protože mi dcera moooc ráda pomáhá ), plus sem tam sepíšu nějakou tu smlouvičku.
Kolik hodin denně?
Čoveče, tak nějak furt. wink
Co se týče benzínu......... Jen si zkus představit, kolik by mu to auto asi muselo žrát. big_smile


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;49/st/20061031/n/Mariannka/dt/6/k/7cad/age.png
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10762;421/st/20020808/n/Mikes/dt/6/k/b03e/age.png

Není tady

 

#84 5. 9. 2008 22:04

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Eri: "Pracuju doma, .... Kolik hodin denně? ... Čoveče, tak nějak furt. wink"

Chápu, naprosto tummenupp. Jsem na tom stejně. Až na to, že nemám hospodářství, ale (kromě jiných pracovních aktivit) i obchod. Ten mě samozřejmě sám neuživí, ten mám jen na přivýdělek...

"Co se týče benzínu......... Jen si zkus představit, kolik by mu to auto asi muselo žrát. big_smile"

Erinko, nemusím si to představovat big_smile. Máme několik dodávek, takže vím moc dobře, kolik ta auta žerou a taky kolik desítek tisíc stojí opravy a za kolik peněz Ti bude ochotně jezdit nějaký řidič a kolik stojí vytápění obchodu v zimě, voda, světlo, nájem a platy prodavaček a regály a opravy kasy a služby účetního a - o vlastním nezaplaceném času ani nemluvím.... smile

Co znám obchodníky na vesnicích, "daří se jim" hlavně proto, že mají např. obchod ve svým zděděným baráku, případně bydlí u svých rodičů a za kasou stojí i oni sami, protože dvě prodavačky finančně neutáhnou....

Víš, co bys měla zkusit? wink Půjčit si v bance několik set tisíc, sehnat si nějakou budovu, kde je funkční topení, odpady, odvětrávání - kterou Ti prostě hygiena povolí; sehnat lidi, kteří by byli ochotní Ti tam makat za minimální mzdu do šesti do večera (co kdyby nějaký zákazník 3x za dva roky přece jen přišel?), projezdit tím "levným" benzínem v autě na splátky (měsíčně dodávka vyjde tak asi na ubohých 15 000, záleží jak která) okres nebo kraj kvůli sehnání co nejlevnějšího zboží ..... a pak konkurovat svým LEVNÝM zbožím tomu vašemu předraženému obchodníkovi wink big_smile.
Proč do toho nejdeš, když mᚠpocit, že je ve vatě a že Tě škube? smile Mu to natři, ne? big_smile
Ty bys třeba 5 let nejela na dovolenou, nepustila bys své dítě "z finančních důvodů" se školou na hory nebo na školu v přírodě, jen aby Tvoji sousedi u Tebe nakoupili "levně"? Neznám Tě, ale dost o tom pochybuju big_smile. Mimochodem, smlouvičky mᚠlevné? Nebo na nich (na těch zákaznících) vyděláváš? wink

A skoro bych se vsadila, že bys během krátké doby svého obchodního podnikání měla celkem nevinně přezdívku "předražená obchodnice" wink - jen si to zkus big_smile. Schvááááálně big_smile.

Upravil(a) Tercila (5. 9. 2008 22:36)

Není tady

 

#85 5. 9. 2008 22:21

Tetamáma
♥♥♥♥♥♥-
Místo: u Strakonic
Registrovaný: 3. 11. 2006
Příspěvky: 1936

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Mám kolegyni a zároveň kamarádku, ta nakupuje tím způsobem, že si naloží plný vozík v hypermarketu, těsně před kasou zjistí, že nemá tolik peněz, pak z vozíku namátkou vybírá, to, co si myslí, že nebude potřebovat a cpe to do různých regálů, co jsou těsně před pokladnou, např. mezi prezervativy...... Potom si ovšem nepamatuje co nacpala někam do regálu a doma to hledá...... tummenupp

Není tady

 

#86 5. 9. 2008 22:32

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Tetomámo, a jéje.... big_smile big_smile

Není tady

 

#87 6. 9. 2008 0:01

Eri
♥♥♥♥♥♥-
Místo: sever
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 1987

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Ách jo, Tercilo.
Já Tě mám celkem ráda a ani mě nenapadlo, že Tě moje poznámka o cukru za 32 Kč tak vytočí.

Tady je to přesně tak, jak píšeš, obchod mají ve svém, za kasou stojí sami.
Věř mi, že pokud vydělávají, opravdu jim nezávidím, jen, a to zcela upřímně, ač si na nedostatek peněz nestěžuju, tahle cena je prostě přemrštěná, názor nezměním.
A není to jen názor můj. Paní majitelka je velmi milá dáma, která k rohlíkům přihodí vlídné slovo a úsměv, o tom zhola nic.  Jako člověka jí mám moc ráda, že velice sympatická.

"Proč do toho nejdeš, když mᚠpocit, že je ve vatě a že Tě škube? smile Mu to natři, ne? big_smile"

Nevím proč tak útočíš, mám tam nakupovat předražené věci jen proto, aby jejich děti mohly jet na školu v přírodě? big_smile

Smlouvičky dělám pro kamaráda právníka, ty jednodušší, co se mu s nimi nechce dělat. Věř mi, že jemu klienti platí víc, než on mě. wink  Svým známým je dělám zadarmo. reta Ale dobrý, rentuje se mi to i tak. smile

Hele, Tercilko ( v návaznosti na tu Erinku, to mi od školky nikdo neřekl par big_smile ) proč to tedy vlastně děláš, když je to tak děsně prodělečný?
Čím jsem Ti vlastně šlápla na kuří oko? Někdo o Tobě řekl, že jsi předražená? Tak si to vylévᚠna mně? To je zbytečný, já u Tebe nenakupuju.


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;49/st/20061031/n/Mariannka/dt/6/k/7cad/age.png
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10762;421/st/20020808/n/Mikes/dt/6/k/b03e/age.png

Není tady

 

#88 6. 9. 2008 0:06

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 12. 9. 2007
Příspěvky: 8543

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

To je hádka kvůli cukru :-)
Přece jako zákazník mám právo si vybrat, kde a za kolik si ten cukr koupím, a nejsem povinna kupovat v místě bydliště ne?
Každý má právo se živit tak, aby se uživil, když obchod nevynáší, a jdou majitelé pracovat jinam.
To přece není povinnost udržovat obchod někde, kde lidi nenakupujou :-)

Vina není na zákaznících, v žádném případě.

Není tady

 

#89 6. 9. 2008 21:36

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 6. 3. 2007
Příspěvky: 12363

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Ja myslim,ze kazdy radci nakoupi kde je levneji.Ja treba nakupuji podle letaku kde je co v akci.Treba ten cukr byl u nas za 14 korun tak jsem ho koupila hned 10 kilo a to vse taham rucne auto nemam.Vyhodny byl u nas i jar Pur za 25 kc litr mam ho doma 6 litru.Takhle to delam pokazde s avivazema,praskem na prani,samponem,masem,ryzi,olejem,mlekem.....


Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

 

#90 7. 9. 2008 1:00

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Erinko, přesně tohle jsem čekala: že mě "obviníš" z toho, že jsem vytočená big_smile
Ale to zdaleka ne. Jenom jsi mi připomněla moje uvažování do doby, než jsme si obchod pořídili, taky jsem byla tak naivní a myslela si, že ostatní obchodníci jsou rozhodně "zloději"  a sami že získávají zboží skoro zadarmo wink. Protože "neobchodník" si neumí představit, jaké výdaje jsou s tím provozem obchodu spojené, chtěla jsem Ti to trošku přiblížit, víš? smile
Ono kdo to sám nepozná na vlastní kůži, tak to asi ani pochopit nemůže.

A nečteš pozorně - nepsala jsem, že obchod je "děsně prodělečný". To už jsi asi četla unavená. big_smile Psala jsem jen, že zdaleka by mě neuživil jako jediné zaměstnání. Já ho mám (nejen) čistě pro radost - asi mám mezi předky nějaké Židy big_smile. Mně se obchodování fakt líbí big_smile.
A taky ten obchod dělá reklamu naší další firmě big_smile a moje "důchodová" maminka se v něm zabaví...
A pokud tam přijedu, baví mě sledovat, jak dámy ověšené zlatem rozmlouvají svým milovaným dítkům sýrový rohlík, protože je prostě o 2 Kč dražší než ten obyčejný... wink Stát za pultem je velká škola psychologie, a protože pro svoje zaměstnání ve státní správě jsem psychologii studovala, zpětně mi poznání "obchodnického" života připadá velmi užitečné. Já ty povahy nakupujících lidí sleduju fakt ráda. wink smile Mám tolik příběhů pro zasmání, kterými bavím své kolegy v práci... smile Jo, a uvědomila jsem si za pultem, jak jsem jako zákazník kolikrát musela být těm prodavačkám protivná big_smile
Když mi u pultu někdo kňučí, že tohle a támhleto si nemůže dovolit, v duchu si říkám, "tak víc makej." big_smile (Já mám de facto vlastně taky 3 zaměstnání).

Jinak ohledně konkrétně diskutovaného cukru; opravdu!!! bylo období, kdy jsem ho v Makru kupovala za 25,90 Kč... a co s tím chceš udělat, že jo? Když připočítᚠdaň 9 % a právě ty náklady na provoz obchodu, pod třicku pro zákazníka a nad nějaké dvě koruny pro sebe se nedostaneš. Navíc malá množství Ti dodavatel prostě nedoveze, to si musí obchodník opatřit sám. A na vesnici když prodá 10 kilo cukru za měsíc, tak je rád - to je ale vejvar, viď ? Nějakých 20 Kč měsíčně za cukr ....To je fakt k závidění big_smile tummenupp.

A na závěr jedno tajemství wink: žádný obchodník není rád drahý, protože moc dobře ví, že to žene lidi jinam. Když už drahý je, tak bohužel z nějakého důvodu, ale naprosto jiného než z toho, abys nastartovala svoje auto a jela jinam, víš...

Kdepak já abych se vytáčela smile, žiju si dobře, mám spíš potřebu vysvětlit... Mě totiž ani tak ve Tvém příspěvku nezaujala cena cukru, jako Tvoje věta: "Jen si zkus představit, kolik by mu to auto asi muselo žrát" - v ten moment mi bylo jasné, že o provozu obchodu nevíš zhola NIC. Že si představuješ právě jen cenu za litr benzínu, ale nepřemýšlíš nad dalšími náklady.

A Erinka je opravdu moc pěkné "jméno". smile Měj se a nic ve zlém.  smile
Jo a to hospodářství - za to Tě obdivuji, to bych dělat nemohla.

Upravil(a) Tercila (7. 9. 2008 1:18)

Není tady

 

#91 7. 9. 2008 1:08

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

martinka: "Přece jako zákazník mám právo si vybrat, kde a za kolik si ten cukr koupím, a nejsem povinna kupovat v místě bydliště ne?"

To je samozřejmé, ale váže se to s dalšími Tvými řádky:

"...když obchod nevynáší, a jdou majitelé pracovat jinam."

Uvědomila sis někdy, že Ti klekne auto, že děcka budou z domu pryč a Tvůj manžel na vozíku? Že Tě chytnou záda tak, že pro Tebe bude nepředstavitelné odjet do města pro levnější zboží? A to v době, kdy se majitel obchodu rozhodne zavřít? To se totiž samozřejmě stane, když u něj nebudou místní nakupovat.
Máme na našem sídlišti obchůdek, kde je "předraženo". Ale přece jen tam chodím, protože představa toho, že jí naschvál "nedám vydělat", aby na mně náhodou nezbohatla, a toho, že ujít 200 metrů byl pro mě nedávno dost velký problém (už jsem si nemohoucnost díky zádům zažila, nedolezla jsem po čtyřech ani na záchod) mi pokládá otázku, jestli jednám správně, když malého "drahého" místního obchodníka ignoruji.
Ta otázka nebo představa je přinejmenším zajímavá, nemyslíš? smile

Upravil(a) Tercila (7. 9. 2008 1:21)

Není tady

 

#92 7. 9. 2008 9:34

Eri
♥♥♥♥♥♥-
Místo: sever
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 1987

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Tercilo, promiň, ale podle mne jsi vytočená.
Neměla bys jinak potřebu tak sáhodlouze vysvětlovat a občas se pokusit si sem tam rýpnout. wink
Já to teď tedy zkusím po Tvém, třeba mě pak už pochopíš.
1. Podívej se, já kromě hospodářství, díky restituci a privatizaci, získala nějaké nemovitosti v Praze, které pronajímám. Věř mi, že jsem dávala nájem hodně nízko. Za prvé, nemám zájem dřít někoho z kůže, za druhé si umím spočítat, že pokud budu " tak děsně předražená " prostě nepronajmu a můžu si tak max. stěžovat, jak jsem úžasná, že lidem nabízím a oni si toho neváží. tongue
2. Unavená jsem při čtení možná byla, ovšem i tak jsme se u toho s manželem velmi bavili. tummenupp
3. Má věta o benzínu Tě sice možná vytočila, ale, vyběhla jsi už dřív. smile
viz: Eri, neuvědomuješ si, že malý obchodník tu kilovku cukru musí za svůj benzín a svoje náklady na provoz dodávky sám o svém čase odněkud dovézt ..... a tak dále a tak dále smile Už tady jsem se Tě dotkla. Že bys měla cukr za 32? big_smile ( To byl fór, ber to tak wink )
4. Uvědom si, že to, že Ty si pořídíš někde krám, NEZNAMENÁ, že Ti musí být všichni děsně vděční a nakupovat jenom u Tebe.
5. Nikdo, ani já, ani Martinka, nepsal, že tam nenakupujeme NASCHVÁL. Já tam nenakupuju, protože tam nejsem spokojená. tongue
6. Mám ekonomku, kromě toho výučák, obor Obchodník. Vím o čem mluvíš a taky, jak občas přeháníš. Nic ve zlém, ale spousta nákladů Tebou vypsaných pro vesnického prodejce prostě není nebo se dá minimalizovat.
Tak končím, protože tahle debata je o ničem. wink

PS: Věta o benzínu byla ironie, legrace, rýpanec ......... Víš, to lidi občas dělají a ostatní to většinou chápou. wink
Tak se nenech vytáčet, je to zbytečné. Navíc, já Tě nevytočila, to Ty sama. Ale i tak mě to mrzí. pussa
A nic si z toho nedělej, já bych si zas už nemohla stoupnout za pult. Mám ráda svobodu. smile


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10704;49/st/20061031/n/Mariannka/dt/6/k/7cad/age.png
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10762;421/st/20020808/n/Mikes/dt/6/k/b03e/age.png

Není tady

 

#93 7. 9. 2008 10:40

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 12. 9. 2007
Příspěvky: 8543

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Tercila napsal(a):

martinka: "Přece jako zákazník mám právo si vybrat, kde a za kolik si ten cukr koupím, a nejsem povinna kupovat v místě bydliště ne?"

To je samozřejmé, ale váže se to s dalšími Tvými řádky:

"...když obchod nevynáší, a jdou majitelé pracovat jinam."

Uvědomila sis někdy, že Ti klekne auto, že děcka budou z domu pryč a Tvůj manžel na vozíku? Že Tě chytnou záda tak, že pro Tebe bude nepředstavitelné odjet do města pro levnější zboží? A to v době, kdy se majitel obchodu rozhodne zavřít? To se totiž samozřejmě stane, když u něj nebudou místní nakupovat.
Máme na našem sídlišti obchůdek, kde je "předraženo". Ale přece jen tam chodím, protože představa toho, že jí naschvál "nedám vydělat", aby na mně náhodou nezbohatla, a toho, že ujít 200 metrů byl pro mě nedávno dost velký problém (už jsem si nemohoucnost díky zádům zažila, nedolezla jsem po čtyřech ani na záchod) mi pokládá otázku, jestli jednám správně, když malého "drahého" místního obchodníka ignoruji.
Ta otázka nebo představa je přinejmenším zajímavá, nemyslíš? smile

Tercilo, PŘESNĚ jak napsala Eri, já bych tam nešla proto, abych jim to udělala naschvál... ale proto, že by mi to tam nevyhovovalo.

To není nic proti místním krámkům.
Kdyby mi to stálo za to, tam jít, tak bych tam samozřejmě šla. A bylo by mi jedno, kolik stojí cukr.
A kdyby se mi tam nechtělo jít, tak bych tam prostě nešla. Tečka.

Jednou jsem bydlela v podnájmu, v Letňanech, hned vedle toho velkýho nákupního střediska. A přímo v sídlišti byl malý "drahý" krámek.
A hádej - kam jsem chodila?
Do toho krámku.
Ne kvůli penězům. Jen čistě kvůli tomu, že se mi nechtělo trávit čas procházením obchoďáku, když jsem potřebovala rohlíky,  mlíko a jogurt.

A k Tvé poznámce, když zruší malé krámky - starosta může objednat 2x týdne pojízdný obchod. Přece zákazníci nemůžou být zodpovědní za to, jestli krám bude zavřený nebo ne :-)
A samozřejmě pokud ve vesnici bydlí 90 procent mladých lidí kteří každý den jezdí autem do práce do města, tak si tam samozřejmě taky nakoupí!!! :-) Chovali by se řekněme "neekonomicky" kdyby to neudělali.

Není tady

 

#94 7. 9. 2008 10:49

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Já už jsem z toho vašeho dialogu trochu zmatená, nevím, kdo koho hájí, ale dovolím si přidat svůj postřeh z našeho města. Jde o menší město, v centru je několik menších obchodů, na okraji je Penny a Lidl a na konci kde bydlím, je taky jedna mrňavá samoobsluha. Pro starý lidi je to jediný obchod, kde si můžou nakoupit, v těchto končinách jsou i dva Domovy důchodců a pak několik ulic rodinných domků a lidi mají odsud do centra a do Penny a Lidlu dost daleko. Tedy v této samoobsluze jsou tak vyšponovaný ceny, že se mi z toho zvedá žaludek - 500 ml Jar za 37 Kč - v centru v obchodě za 21 Kč, Hermelín za 31 Kč - v centru v obchodě za 24 Kč, velká role toaletního papíru za 17 Kč - v centru za 11 Kč atd..... Porovnávám dvě stejně mrňavý samoobsluhy v jednom  městě se 7000 obyvateli. Nejde tedy o žádný malý vesnický obchod, kde nedokážu posoudit náklady, kdežto tady budou náklady zřejmě schodné v obou případech, ale jen záleží na majiteli, jaký nahodí ceny. Mám čas a zdravé nohy, takže si raději zajdu a koupím si zboží v centru - ne proto, abych majiteli bližšího obchodu udělala naschvál, ale proto, že by mě štval pocit, že mě někdo nestydatě obírá a bohatne na můj úkor. Jasný, že staří lidé tuhle volbu nemají a to mě přijde nespravedlivý.


Iveta X

Není tady

 

#95 7. 9. 2008 11:15

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Eri: "Nevím proč tak útočíš, mám tam nakupovat předražené věci jen proto, aby jejich děti mohly jet na školu v přírodě? big_smile"

Neútočím, sarkasmus máme v rodině (omlouvám se) big_smile, ale Eri, napadlo Tě, že zrovna tak by mohla uvažovat ta obchodnice? Proč by se ona měla strhat a Tobě prodávat zboží skoro zadarmo, jen aby TVOJE děti mohly jet na školu v přárodě? smile
Chápeš.... Možná že celý život je vlastně "boj o to, kdo s koho". Nevím. smile

Eri: "Neměla bys jinak potřebu tak sáhodlouze vysvětlovat "

Opravdu se s tím vytočením mýlíš big_smile - já mám potřebu vysvětlovat, protože jsem učitelka big_smile big_smile.
Měj se krásně a nakupuj levně! tummenupp

P.S.
Mimochodem, já mám rohík za 1,70 Kč. wink Mám další dvě zaměstnání, tudíž si mohu dovolit být chvílemi lidumil smile - chtěla jsem jen vysvětlit, že kdo má k uživení JENOM obchod, musí mít bohužel ceny vyšší.
Je to vlastně stejné, jako když lidi chtějí ležet doma u telky, kašlou na práci a pak chtějí mít v tom obchodě coby zákazníci všechno za hubičku. Ona ta rovnováha mezi lidmi holt někdy kolísá smile
Mějte se krásně, jdu pracovat. smile

Upravil(a) Tercila (7. 9. 2008 11:22)

Není tady

 

#96 7. 9. 2008 11:17

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Iveta X: "Já už jsem z toho vašeho dialogu trochu zmatená, nevím, kdo koho hájí,..."

Ivi, neboj, já "nehájím", jen jsem měla potřebu vysvětlit některým nevědomým......... big_smile

Není tady

 

#97 7. 9. 2008 11:33

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 15. 5. 2007
Příspěvky: 7001

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Ivetka X: "Nejde tedy o žádný malý vesnický obchod, kde nedokážu posoudit náklady, kdežto tady budou náklady zřejmě schodné v obou případech, ale jen záleží na majiteli, jaký nahodí ceny."

I kdepááák, Ivi - kdepák na majiteli.
Představ si, že PENNY market (aby mohl být v tom malém městečku, kde působím i já) nabídl městskému úřadu, že na svoje náklady zřídí parkoviště - asi 20 milionů - no copak tohle jsem schopná dát já jako obyčejný živnostník? To je všecko úplně jinak, než se domníváš. Za těmi Lidly a Penny a podobnými stojí velké cizí společnosti, a zkus se někde poptat na jejich takzvané 10leté daňové prázdniny. wink
Tobě by to žádný úřad nedovolil, Ty si na ten provoz obchodu musíš vydělat právě těmi vyššími cenami. Náklady na dvě podobné prodejny v žádném případě nemusí být stejné. Záleží na majiteli budovy, kolik chce za nájem; a záleží na mnoha dalších faktorech.
Popravdě řečeno, já se těm malým obchodníkům divím, na jejich místě bych se na to krnožení vykašlala, a si zákazníci startují ta svoje auta a jezdí do města. Až všechny tyhle Penny a Lidly vytlačí malé obchodníky, tak budou lidi ještě rádi vzpomínat s bolavými klouby a bez auta na to, jak kousek u jejich baráku stával "drahý" obchůdek.smile Ale přesto ty obchodníky chápu: ta práce je i přes všecka negativa baví.
No jo, vidím, že lidi nevědí... Taky jsem nevěděla, než jsem do toho strčila nos. smile

Upravil(a) Tercila (7. 9. 2008 11:40)

Není tady

 

#98 7. 9. 2008 12:06

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Tercilo, Penny a Lidl bych rozhodně z žádným malým obchůdkem nesrovnávala, protože do toho nevidím, jen vím, že tam jsou různé výhody v odebírání zboží, no vidíš, například s tím parkováním mě to vůbec nenapadlo. Já srovnávám dvě malinké samoobsluhy, ve kterých se střídají v té dražší 4 prodavačky a v té levnější 6 prodavaček. Ta dražší sámoška patří majiteli budovy, dole má ten obchod a sám si ho vede a nahoře má v dalších 3 patrech byty, které pronajímá. Tudíž neplatí žádný nájem, naopak mu budova ještě vynáší na nájemném. V tom druhém obchodě si nejsem jistá jestli je majitel obchodu i majitelem budovy nebo platí nájem, každopádně oba obchody se stejným majitelem fungují už od revoluce, jen toho v centru zřejmě tlačí konkurence s cenami dolů a přesto se mu to asi rentuje. Mě je jasný, že malý prodejce nikdy nedosáhne cen jako má Penny nebo Lidl, ale tady ten rozdíl je do očí bijící. Já tam chodím jen pro rohlíky a chleba. On tam prodává např. máslo pořád kolem 35 Kč, ikdyž všude už je cena zase nižší.  Já si nemůžu pomoct, ale podle mě je to nenasytnost obchodníka. V tomhle případě samozřejmě, nevztahuj to prosím na všechny obchodníky, to tak rozhodně nemyslím, ve svém okolí mám i několik malých oblíbených krámků, kde ráda nakupuju. Myslím, že je to taky hodně o konkurenci. Teď tady zůstal jen jeden obchod se zeleninou, když nepočítám zboží v Lidlu a Penny a přestože je sezona, tak jsem vždy do krámku vlezla a hned odešla, protože bych musela být hlupák, abych ty ceny respektovala. A se na mě nikdo nezlobí, ale v létě květák za 39 Kč nebo pórek za 59 Kč/kg, to je fakt drzost. To nevěřím, že tak draze nakupují od dodavatele. Asi je to i nevýhoda malých měst, samozřejmně když obchodník se zeleninou nemá žádnou jinou konkurenci, tak si může diktovat ceny. No jen jsem vlastně chtěla říct, že nějakýmu obchodníku stačí menší rabat s tím, že prodá víc zboží a lidé k němu budou více a raději chodit než k tomu, kdo je předražený a po straně si o něm povídají, že je zloděj.


Iveta X

Není tady

 

#99 7. 9. 2008 12:10

Martinka1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha
Registrovaný: 12. 9. 2007
Příspěvky: 8543

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Holky, to je jednoduše zákon nabídky a poptávky. Nic osobního bych v tom nehledala.
Někomu vyhovuje vzít auto a dojet si pro levnější jídlo dál.
Někdo nechce nebo nemůže tohle udělat, tak koupí dražší jídlo v místě.

Ale určitě většina lidí nepřemýšlí nad tím, jestli koupit tady nebo tamhle, aby majitelé obchodu měli na tábor pro děti.
Spíš přemýšlí - kolik mám peněz, co potřebuju nakoupit, a vyplatí se mi to tady nebo tam? Případně jestli vůbec mám auto a možnost nakupovat jinde.

Není tady

 

#100 7. 9. 2008 12:27

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Kolik utratite tydne za potraviny?

Spíš přemýšlí - kolik mám peněz, co potřebuju nakoupit, a vyplatí se mi to tady nebo tam? Případně jestli vůbec mám auto a možnost nakupovat jinde.

JO, Martinko, asi tak. Nakupuju v levnějším obchodě kvůli sobě, že je to pro mě výhodnější a ne proto, abych se tomu dražšímu obchodníkovi "pomstila".


Iveta X

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů