1. prosince : Váení uivatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to poruení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 1. prosince : Maraton pečení cukroví začíná. Finty, jak jednodue upéct to nejlahodnějí cukroví! 1. prosince : Začínají adventní svátky. Připomeňme si je vechny a také tradice s nimi spojené. |
|
|
Ahoj , potřebujete-li si pohovořit či poradit o kapesném pro vaeho koláka ? Nevíte kolik můete dávat svému dítěti kapesné ? Poaduje vae dítě po vás stále více peněz ? Jak postupovat v případě krádeí a u vám nebo kamarádovi ? Hospodaření s penězi a dalí otázky a problémy které jsem připraven s vámi řeit. Těím se na vae dotazy i npřípadné náměty.
Není tady
Ahojky tak my dáváme kapesné od první třídy kapesné, letos je ve čtvrté třídě a dostává 40,- Kč týdně. Stále koumá synáček, kde by si mohl vydělat. Ale pokadé si to utratí za sladkosti popř. do koly, kdy zapomene si říct. Ale chtěla bych se optat, zda kdy třeba vynese ko nebo dojde na nákup na mou prosbu a dám mu třeba 10,- za to, e el a udělá to bez řečí , zda je to správné, nebo jestli máme od toho upustit.... Dík Radka
Není tady
Syn chodí do 5.třídy a dostává kapesné ve výi 50 Kč na týden.Svačiny a pití do koly dostává,sladkosti doma jsou ( koupené nebo doma upečené ), krouky a obědy má zaplacené.Kredit dostane 250 Kč jednou za 6.měsíců ( SMS můe posílat zdarma z netu,babičkám a dědům volá od mue, máme od vodafonu kamarády ) . A jednou za měsíc dostane 109 Kč na kino . Za známky a pomoc v domáctnosti nedostává ádnou pravidelnou částku. Ale i tak si říkám, zda těch 50 Kč je dostačujících?
Není tady
Ná syn dostává 200 na měsíc a za to,e dojde vynést ko nebo cokoliv podobného mu ádný peníze na víc jenom proto,e nám vyhověl nedáváme.Myslím si,e by děti měli rodičům pomáhat ani by jim museli za to platit.
Není tady
Zdravím , take za splněnou práci či úkol je určitě vhodné poskytnout dítěti odměnu ale přeci jen je lepí dítě pochválit. Můe se toti i v budoucnu stát e vám dítě bude pomáhat stále častěji s cílem získat více peněz. Doporučuji raději systém "zaměstnavatel - zaměstnanec " tedy týdenního či měsíčního kapesného sloeného e základní sloky co jsou peníze pro základní a osobní potřeby dítěte a sloky jako jsou odměny ,spoření atd. Pro děti je tento způsob velmi motivující. Vhodné je tento plán financování učinit písemně tak aby dítě přesně vědělo kolik dostane na základní potřeby ,jakou odměnu za domácí práce pomoc či sluně chování a případně i dalí čtvrtletní či roční bonusy určené např. Na nákup draího oblečení apod. Určitě by zde ale neměly chybět i sráky za nesplněný úkol ,nevhodné chování atd. Podle tohoto plánu je pak třeba abyste se vy i vae děti řídili. Tento způsob poskytování kapesného a odměn je ideální pro děti od sedmi do patnácti let a s postupem věku je moné plán financování dítěte měnit avak vdy písemnou formou.. Tímto způsobem připravíte své děti do budoucího ivota a naučíte jej samostatné hospodařit s penězi. Díky vá peetr
Není tady
Peetre, promiň e se ptám, chce to s náma řeit jako rodič takto starých dětí, nebo z nějakého svého profesního hlediska?
Hned se ale zeptám, od kdy si myslí e je vhodné dávat dítěti nějaké kapesné?
A jak je to s kreditem na mobili?Je vhodné to zařadit do kapesného? A kolik?Kdy někde slyím e 10ti leté dítě utratí za sms tisícovku měsíčně, tak u se bojím kde na to budem brát.
Není tady
Spunte, desetileté dítko utratí tolik kolik mu dá. Kdy nabije kredit za 200 Kč a poučí ho, e to má na měsíc tak s tím musí tu dobu vydret a kdy ne , tak má smůlu!
Není tady
zdravím...,
tak co se týče posledního dotazu , nejsem ani rodič (zatím) a nejsem ani profesionál v oboru. Příleitostně pracuji jako vychovatel a vedoucí zájm. útvarů , dále spolupracuji se kolami aj. Dalo by se říci e toto téma je pro mne koníčkem.
K dalímu dotazu....tj. od kolika let začít s kapesným? To záleí na rozumovém vývoji dítěte. Děti nejprve musí pochopit systém peněz , k čemu slouí , jak je získáváme a jak se s nimi zachází. Obvykle by toto téma měli děti probírat ve kole ale samozřejmě se musí zapojit i rodina. Předpokládám e áci třetích tříd by ji na výe uvedené otázky měli znát odpověď. Pokud smysl peněz pochopí je mono pomalu začít s kapesným. Ne předáme dítěti do ruky první peníze (kapesné) doporučuji tento postup. Zrekapitulovat s dítětem smysl peněz , uvést e peníze je nutné rozloit tak aby jej měl dostatek do dalí výplaty kapesného (můete také pouít jako pomůcku svojí výplatní pásku zaměstnavatele a znázornit jak hospodaříte s penězi vy), dále je třeba seznámit dítě o nutnosti spoření a jaké to má výhody. Poté co bude s těmito body vae dítě seznámeno dohlédněte vdy na to aby po předání kapesného , peníze vdy rozloilo tj. část na dneek , čast na dalí dny , a část na spoření apod.
Co se týče kreditu na mobil , zda-li je vhodné zařadit jej do kapesného odpovídám ano. Mobilní telefon se "bohuel" stal základní součástí ivota dětí , proto bych tuto poloku zařadil do výdajové části kapesného stejně jako na nákup jízdenky apod. I kredit jsou vlastně peníze a dítě i v tomto případě musí být opět připraveno odolávat vůči tlaku reklamy a médií. Řada dětí si do telefonu stahuje různé hry , tapety a dokonnce i erotické obrázky za několik desítek korun s čím se poté chlubí svým kamarádům a dříve nebo později tyto obrázky nebo aplikace zase zruí resp. vymaou. koláci také často posílají hlasy do pořadů jako např. VyVolení apod. Děti přináí pro tyto média a společnosti nemalé zisky co mne velice mrzí.
Na otázku kolik, tedy jakou částku přispět dítěti na kredit .... to samozřejmě záleí na vaich finančních monostech. Opět to závisí na tom jak dítě umí hospodařit s penězi tedy i s kreditem. Osobně bych hleděl i na spoluáky svého dítěte . Musíme si toti uvědomit e ne kadý si můe dovolit přispívat dítěti vyí částkou na kredit. Kdy dítě ve kole řekne e má na telefonu 1000,- kredit ostatní mu budou závidět a ty co dostávají na kredit 200,- a musí jim to jetě vydret dva měsíce moho být i terčem posměchu , pomluv i ikany. Doporučuji tedy "větinový průměr".
Není tady
Moje dcera 14 leta dostava tydne 100kc.Syn,ktery dojizdi do uciliste dostava 35 kc denne.Z duvodu,kdyby penize dostal najednou vse by utratil prvni den.Taky se tim vyresilo koureni v byte o me odpoledni.Rekla jsem mu jakmile prijdu z prace a bude tu nakoureno,penize nedostanes.A opravdu po 2 letech hadek kvuli zakourenem pokojiku se to vyresilo.Skoda,ze jsem na tuhle taktiku neprisla drive.Na zabavu dostava 2x v mesici 150 kc.Taky jsem dala detem moznost si privydelat uklidem v domacnosti.Ale tuhle moznost vyuziva jen dcera.Syn je na to linej.
Není tady
Petře děkuji za odpověď.
Je mi právě jasné e nebudu dítěti tvrdit e mobil nepotřebuje kdy bude jediné kdo ho nemá. S kreditem je to obdobné, samozřejmě e bude muset vyjít s tím co dostane, ale pokud spoluáci budou dostávat 500,- nemohu dát 50,-
No bude to těký boj s penězi. V Praze je laka bohuel dost vysoko.
Ale také vím jaké to bylo dostávat na průmyslovce stovku na měsíc ze které jsem si musela koupit za 35 Kč tramvajenku a naetřit z toho na dárky k svátkům, narozeninám a vánoce pro rodinu. Spoluáci chodili na hambáče, na poháry a já se vdy musela trapně na něco vymluvit
Není tady
Nevlastní dcerka je v 1. třídě záklasní koly. Kapesné nedostává. Absolutně nezná hodnotu peněz. Pokud něco chce, řekne si o to a doma u maminky i u nás je jí řečeno, jestli to dostat můe, nebo jestli to stojí "moc penízků". U nás má pokladničku, do které jí s jejím otcem pravidelně přispíváme a navíc si tam skovává peníze, které dostane od babičky. Kdy chce něco, co nejsme ochotni koupit, ale peníze z pokladničky by jí na to vystačily, navrhneme, aby si to koupila sama, ale to odmítá s tím, e by jí penízky ubyly. S její mámou jsme se u několikrát bavily o tom, jestli je u na čase jí nějaké kapesné dávat, ale zatím jsme se shodly na tom, e by to byla dvojnásobná investice - poprvé by dostala kapesné, které by si skovala a pak by si chodila říct o peníze na ve co chce (to je ozkouené z pouti, kdy dostala do peněenky na krk 200,- v dvacetikorunách na kolotoče, ale odmítla si je z toho platit a vyadovala po tatínkovi, aby jí etony kupoval - co tatínek odmítl, a holka byla radi bez kolotoče ne by z peněenky vytáhla jedinou minci).
Není tady