Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 5. 10. 2007 13:40

cacorka
♥♥-----
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 96

kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Ahoj!Chtěla bych se zeptat,kdy má nárok zaměstnanec od zaměstnavatele na odstupné?Známá dostala v práci výpověď ,má rodinu,jen tak nové zaměstnání nenajde.Žádné problémy v práci neměla.
Dík za odpověď.


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;42/st/20070429/n/Nikolka/k/6f02/age.png[/url]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20030819/n/Kiki/k/e63a/age.png[/url]

Není tady

 

#2 5. 10. 2007 18:07

barunka01
♥♥♥----
Registrovaný: 20. 3. 2007
Příspěvky: 247

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

cacorka napsal(a):

Ahoj!Chtěla bych se zeptat,kdy má nárok zaměstnanec od zaměstnavatele na odstupné?Známá dostala v práci výpověď ,má rodinu,jen tak nové zaměstnání nenajde.Žádné problémy v práci neměla.
Dík za odpověď.

nekdy mam pocit, ze by mel byt zakonik prace povinnou cetbou k maturite a podobnym zkouskam

§ 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,

§ 56
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).
(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle odstavce 1 písm. b), přísluší právo na odstupné ve výši podle § 67.

Není tady

 

#3 5. 10. 2007 18:24

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

docela se divím tomu, že lidé kteří mají takovéto problémy, nejsou schopni ani nahlédnout do zákoníku práce - vždy stačí zadat dvě slova do vyhledavače...

K dotazu výše uvedenému: co bylo na té výpovědi uvedeno?


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#4 5. 10. 2007 18:44

cacorka
♥♥-----
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 96

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Výpověď ještě nebyla dána písemě, ale byli dány 2 možnosti. 1) dohodou nebo 2) že si firma vždy něco najde a bude  to zřejmě za hrubé porušení kázně. Jde ale o to, co tedy může být bráno jako hrubé porušení. jestli je to neplnění plánu bez předchozích písemných upozornění, tak jsou zaměstnanci v dnešní době opravdu jen spotřební zboží pro firmy a společnosti
Asi je to těžké, když tě firma už nechce tak nevzdoruj a jdi nebo ti bude dělat ještě problémy


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;42/st/20070429/n/Nikolka/k/6f02/age.png[/url]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20030819/n/Kiki/k/e63a/age.png[/url]

Není tady

 

#5 5. 10. 2007 18:47

cacorka
♥♥-----
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 96

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

jinak jedna věc je číst si v zákoníku práce a druhá spojit to s danou konkrétní situací...


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;42/st/20070429/n/Nikolka/k/6f02/age.png[/url]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20030819/n/Kiki/k/e63a/age.png[/url]

Není tady

 

#6 5. 10. 2007 19:06

Ivča K.
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 13. 1. 2006
Příspěvky: 3060

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Bety a mě udivuje,že Tebe udivuje,že někdo radši napíše sem do poradny,která je k tomu určena a neluští zákoník práce,kde to je napsáno tak,že to leckdy dá fušku obyčejnému člověku pochopit,o čem je řeč.
Nemusíš hned schazovat tazatelovu důstojnost.Když je Ti zatěžko někomu poradit a chceš ho jen ponížit,tak běž jinam,kde jsou lidé,které jsou na Tvé úrovni,aby ses nemusela zase divit.

Není tady

 

#7 5. 10. 2007 19:13

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Ivčo K, podsouvᚠmi nějaké tvoje smyšlenky. Slušnými slovy jsem vyjádřila svůj názor - to se tady smí. Ostatně ty tady taky vyjadřuješ svůj názor na mně  a nepíšu ti a to neděláš.


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#8 6. 10. 2007 0:01

Aneri
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 4. 2006
Příspěvky: 4438

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Na to, aby dostala výpověď nemusí mít problémy. Jen je třeba stará, nebo se nelíbí už, to jsou důvody pro výpověd dnes běžné. A myslím, že nic neudělá, mě také majitel firmy řekl, že sice pracovat umím, to že jo, ale že jsem stará. On chtěl mladé a tak bud přistoupím na dohodu, bez odstupného, nebo to bude hrubé porušení kázně nebo 55 okamžité zrušení /řekl, že na mě něco nachystá/ .....tak jsem raději odešla dohodou.

Není tady

 

#9 6. 10. 2007 10:30

barunka01
♥♥♥----
Registrovaný: 20. 3. 2007
Příspěvky: 247

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Aneri napsal(a):

Na to, aby dostala výpověď nemusí mít problémy. Jen je třeba stará, nebo se nelíbí už, to jsou důvody pro výpověd dnes běžné. A myslím, že nic neudělá, mě také majitel firmy řekl, že sice pracovat umím, to že jo, ale že jsem stará. On chtěl mladé a tak bud přistoupím na dohodu, bez odstupného, nebo to bude hrubé porušení kázně nebo 55 okamžité zrušení /řekl, že na mě něco nachystá/ .....tak jsem raději odešla dohodou.

hm, ale to je vase chyba, on by to hrube poruseni kazne totiz musel dokazat, a soudy byvaji v tomhle ohledu na strane zamestnancu. ono pak se nesmite divit, kdyz na takovehle podminky pristoupite, ze s vami zamestnavatel jedna jako s hadrem.

jinak pro cacorku, duvody vypovedi jsou taxativne uvedeny v zakoniku, zamestnavatel si nemuze vymyslet nic jineho, na druhou stranu dohode se muzete dohodnout na cemkoliv, ale trvejte na tom, aby tam byl duvod vypovedi uveden. ale ten zakonik si kupte a prectete, je relativne srozumitelny, narozdil od jinych norem, a bude se vam hodit. je dobre dopredu vedet, jaka jsou vase prava a povinnosti.

Není tady

 

#10 6. 10. 2007 13:09

Aneri
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 4. 2006
Příspěvky: 4438

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Barunko - asi jsi mladá ještě, myslím, že pokud neznᚠpodmínky, za kterých se pracuje, nemůžeš posoudit, co lze a co nelze. Já jsem odcházela z pracovišta po směně a nechávala jsem tam velkou tržbu....a to je o důvěře....ale pokud by mi majitel řekl, tam bylo ráno o 100 tisíc méně, já bych mu nedokázala, že nebylo...a o tom to je! Než bych platila něco, co nemusím, odešla jsem...ale kamarád byl svědkem, kdy  garážmistr nařídil nalít do motoru olej ten a ten...přítel tomu rozumí a řekl mu, že to není vhodný olej.  Olej byl nalit a motor se poškodil, vznikla škoda 50 tisíc a majitel je chtěl po řidiči. Když se přišlo na to, že mistr byl upozorněn, že to není vhodný olej, musel odejít řidič /po kterém chtěli škodu nahradit a skončil na psychiatrii// i přítel, který mu dosvědčil, že byl přinucen řidič tam dát, co nařídil mistr. Tak odešli oba, jinak jim hrozili také hrubým porušením prac. kázně a mnoho dalších případů! Ale vím, že takovým podnikatelům-hajzlíkům se to vrací ! A už i vrátilo...
Ted řešíme s několika lidmi problém - nastoupit za minimální mzdu a zbytek dostávat na ruku, či jít na pracák, co žena před důchodem, když se jí to nezapočítává, co nemocenská, odstupné a pod. nebo zůstat bez financí? A tyto nabídky platí nejen pro Přerov, ale i pro Prahu !!! Vím, co by se mělo...ale asi to nikdo  nedodržuje ! Dnes je IN práce na černo...

Není tady

 

#11 6. 10. 2007 22:09

barunka01
♥♥♥----
Registrovaný: 20. 3. 2007
Příspěvky: 247

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Aneri napsal(a):

Barunko - asi jsi mladá ještě, myslím, že pokud neznᚠpodmínky, za kterých se pracuje, nemůžeš posoudit, co lze a co nelze. Já jsem odcházela z pracovišta po směně a nechávala jsem tam velkou tržbu....a to je o důvěře....ale pokud by mi majitel řekl, tam bylo ráno o 100 tisíc méně, já bych mu nedokázala, že nebylo...a o tom to je! Než bych platila něco, co nemusím, odešla jsem...ale kamarád byl svědkem, kdy  garážmistr nařídil nalít do motoru olej ten a ten...přítel tomu rozumí a řekl mu, že to není vhodný olej.  Olej byl nalit a motor se poškodil, vznikla škoda 50 tisíc a majitel je chtěl po řidiči. Když se přišlo na to, že mistr byl upozorněn, že to není vhodný olej, musel odejít řidič /po kterém chtěli škodu nahradit a skončil na psychiatrii// i přítel, který mu dosvědčil, že byl přinucen řidič tam dát, co nařídil mistr. Tak odešli oba, jinak jim hrozili také hrubým porušením prac. kázně a mnoho dalších případů! Ale vím, že takovým podnikatelům-hajzlíkům se to vrací ! A už i vrátilo...
Ted řešíme s několika lidmi problém - nastoupit za minimální mzdu a zbytek dostávat na ruku, či jít na pracák, co žena před důchodem, když se jí to nezapočítává, co nemocenská, odstupné a pod. nebo zůstat bez financí? A tyto nabídky platí nejen pro Přerov, ale i pro Prahu !!! Vím, co by se mělo...ale asi to nikdo  nedodržuje ! Dnes je IN práce na černo...

prave ze jsem mlada a zatim bez pouzitelneho vzdelani, delala jsme uz ruzne prace, i pokladni, uklizecku v kancelarich atd. a mimo jine i celodenni a nocni recepcni na hostelu, ktery mel majitelkou i malou ceskou podnikatelku, tudiz verbez nejhorsi, ktera by ze zamestnancu sedrela i kuzi. a prave proto, aby me nekdo nezkousel obvinit z kradezi, tak jsem si na konci smeny kopirovala pokladni knihu za ten den, vouchery, ubytovaci knihu, pro jistotu. prevence je totiz zaklad. a pokud vam nekdo vyhrozuje paragrafem na hrube poruseni, upozornete ho, ze nejen, ze pujdete k soudu, ale ze budete pozadovat vyplaceni vyplat zpetne, dokud soud nerozhodne a nahradu skody. dokud se budete bat rict slovo, budou s vami zachazet takto, protoze kazdy zajde jenom tam, kam ho vy zajit nechate.

Není tady

 

#12 6. 10. 2007 22:10

barunka01
♥♥♥----
Registrovaný: 20. 3. 2007
Příspěvky: 247

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

a kdyz jsme u toho, tu trzbu od vas snad nekdo prebira a podepisuje vam ji, tudiz je to jeho problem, ne vas

Není tady

 

#13 7. 10. 2007 9:56

Aneri
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 19. 4. 2006
Příspěvky: 4438

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Tržbu nikdo nepřebíral, kopírka nebyla...jakmile bych jednou odešla ze směny, nebo po směně z pracoviště/třeba s dokladama na kopírování/, divila bych se možná, čeho jsou podnikatelé schopni. Prohlíželi nám kabelky, šacovali, i kapsy...zda si něco nenosíme do práce, či z práce. Pod úroveň člověka, ale pokud chcete dokázat svoji čistotu a podnikatel vás požádá, aby jste vysypala kabelku, či ukázala kapsy, uděláte to. Jinak bych byla podezřelá, byli to chorobni blázni, že je pracovníci okrádají. Barunko, vždycky to není tak jednoduché....někdy jsou lidé rádi, že mají práci i za takových podmínek, pokud pracovat chtějí !

Není tady

 

#14 7. 10. 2007 10:05

barunka01
♥♥♥----
Registrovaný: 20. 3. 2007
Příspěvky: 247

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

pokud nekde nechavate lezet trzbu, bez dokladu a bez niceho a mate na sebe psanou hmotku, tak jste sebevrah, ktery driv nebo pozdeji spatne skonci. penize nejsou pytel rohliku, pokud jednate takhle lehkomyslne, pak se nedivte a pripadny prusvih vam z celeho srdce preji. co mate ve smlouve? tohle je cesta do pekel, copak se nevede zadna pokladni kniha? zadna evidentnce prijmu? kde to prosimvas pracujete? a doklady nemusite kopirovat na kopirce, staci digitalni fotak a zblizka vyfotit tak, aby to bylo citelne, vzdycky je nejaka cesta, jenom chtit, ale holt to vyzaduje trochu snahy a pud sebezachovy, ne jen nekde nadavat. pokud se u vas v zamestnani takhle zachazi s penezi, tak pocitejte sd tim, ze driv nebo pozdeji vas z te zpronevery obvini, protoze by byli blbi, kdyby to neudelali, takovych ovci, ktere se jim vydavaji na milost a nemilost asi moc nemaji.

Není tady

 

#15 7. 10. 2007 15:01

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

cacorka: přečetla jsem si, že tvojí známé tedy ještě výpověď nebyla dána, ale je na ni vyvíjen nátlak, aby požádala o ukončení pracovního poměru dohodou, jinak že se zaměstnavatel bude snažit propustit  ji pro porušení pracovní kázně. Tady by měl zaměstnavatel dvě možnosti - nařčení z hrubého porušení pracovní kázně a okamžité propuštění, nebo by jí musel písemně několilkrát (většinou se to dělá třikrát) vytknout soustavné porušování pracovní kázně, a muselo by to být v přiměřeném časovém intervalu (většinou to dělají tak, aby mezi jednotlivými napomenutími neuběhl víc jak půlrok).  Z toho co uvádíš je zřejmé, že zaměstanvatel ji už nechce dále zaměstnávat a je možné, že nějaké chyby by jí vytýkal neob by si na ni něco koukal najít. Těžko se jí také bude pracovat tam, kde jasně vidí, že o ni nestojí a že ji budou psychicky kvůli tomu deptat. Myslím že její zaměstnavatel to udělá tak, aby žádné odstupné nemusel dávat, chce se jí prostě zbavit. Nedokážu si nějak představit, že by za téhle situace u něj dále zůstávala. Myslím že lepší je přistoupit na dohodu. Jestli ji propustí pro porušení pracovní kázně, bude se s ním muset jenom soudit, a po tom soudu jak se bude na tom místě cítit - a navíc, jiní zaměstnavatelé ji budou již také posuzovat jako "tu problémovou, která se soudila...". Je to bohuže nespravedlivé a těžké, ale holt v životě je to tak. Navíc, nikdo z nás nevidí, jak to v onom zaměstnání skutečně bylo, a ty víš jen to, co ti ona řekla a to může být trošku přikrášlené v její prospěch, možná tam nějaké problémy byly.


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#16 8. 10. 2007 19:58

barunka01
♥♥♥----
Registrovaný: 20. 3. 2007
Příspěvky: 247

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

akorta doplnuju, ta napomenuti podle judikatury musi byt tri za posledniho pul roku. to hrube poruseni by muselo byt neco skutecne zavazneho, jako alkohol na pracovisti nebo treba kradez a tak

Není tady

 

#17 22. 10. 2007 6:56

cacorka
♥♥-----
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 96

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

Ahoj Bety opravdu žádné problémy tam nebyli, spíš to vypadá tak, že se někdo musel obětovat, tak to vyhrála ona.
Teď mne napadá co je lepší, jestli ukončit tedy ten pracovní poměr a jít např. marodit a nebo když ještě nebyla podepsána výpověď, tak napsat svou vlastní výpověď s 2 měsíční výpovědní dobou.
Napsanou výpověď dostala připravenou od firmy, ve znění, jako že ona sama žádá o ukončení prac. poměru k poslednímu říjnu, ale ještě to nepodepsala.
Tak nevim co je lepší tah a jestli by firma přistoupila na její výpověď s 2 měs. výp. lhůtou.

Děkuju za radu


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;42/st/20070429/n/Nikolka/k/6f02/age.png[/url]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20030819/n/Kiki/k/e63a/age.png[/url]

Není tady

 

#18 22. 10. 2007 9:36

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

cacorko, pokud je to tka, jak popisuješ, tak odstupné nedostane. Když podepíše tu dohodu, tak skončí 31. října. Když nepodepíše a dá sama výpověď, tak výpovědní lhůta začně běžet, pokud výpověď podá v říjnu, tak od 1. listopadu. Pokud podá výpověď v listopadu, tak by začala běžet od 1. prosince. Výpovědní lhůta je dvouměsíční.  Skončí tedy buď k 31.12 - to kdyby podala výpověď v říjnu, nebo 31. ledna - to kdyby podala výpověď v listopadu.  Pokud bude dávat výpoveď sama, tak ji vůbec nemusí zajímat, jestli by na to firma "přistoupila" nebo ne, je to její právo ze zákona podat výpověď a firma to musí akceptovat. Otázka je, proč se sama  "obětovala" jestliže o to místo stojí, a pokud o něj nestojí tak proč tedy neodejde.


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#19 22. 10. 2007 18:17

cacorka
♥♥-----
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 96

Re: kdy má zaměstnanec nárok na odstupné

o místo stojí, ale ne za kupu nasledných možných problémů a tzv. buzerace a podat výpověď sama je asi lepší ohledně vánoc a konce roku, kdy je potřeba každá koruna a bude víc času na sehnání nového zaměstnání


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;42/st/20070429/n/Nikolka/k/6f02/age.png[/url]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;104/st/20030819/n/Kiki/k/e63a/age.png[/url]

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů