Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#26 24. 9. 2007 8:56

ivca
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 3. 2006
Příspěvky: 1059

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

a já jsem mojí vnučce a mému synovci nasypala mouku a nalila vodu, upatlali těsto, vyváleli a pak jsme to pekli na teflonové pánvi - velká dobrota ....

Není tady

 

#27 24. 9. 2007 9:01

jasminka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 13. 4. 2006
Příspěvky: 647

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

jééé,vy jste narazili na krásný téma---
-od mojí prababí si nejvíc pamatuju lokše suché nebo jen s máslem(potírala sádlem,ale říkala že ne) a bramboráky,které obracela na pánvi rukou :-) no a nej byly šulanky,jak je odhazovala do hrnce-to zůstalo jen jí...bohužel mne to už nenaučí
-od babičky si nejvíc budu pamatovat asi moravské koláče(jak jí ujídáme jablka s cukrem a skořicí),klasická polévka-vývar, halušky s cibulkou a vejci, a taky jak šlehala bublaninu(přivázala mixér na žbrdlínko u židle a nechala tam šlehat vejce:-)))
-od tatky ty super žloutky s cukrem syrové,šlehané ručním šlehačem - fuj,dnes bych to nevzala do pusy
a od mamky ani nevím- takové klasické kuře v troubě s houbami a zeleninou nebo tvarohová nádivka na buchtu ...

Není tady

 

#28 24. 9. 2007 9:33

Jája
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 10163

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

lívance pečený na litinovym plátu - zdědila jsem ho, heč lol
s jahodama se šlehačkou nebo pak druhej den obalený ve vajíčku, mňam...

Upravil(a) Jája (24. 9. 2007 9:41)


Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Jediné hranice, které nás mohou nějakým způsobem omezovat, jsou uvnitř nás, uvnitř naší mysli.

Není tady

 

#29 24. 9. 2007 9:44

Décima
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 18. 9. 2006
Příspěvky: 892

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Vzpomínám na maminčin borůvkový koláč s tenoulinkým těstem.. borůvky jsem sbírala jako malá sama za chalupou do takového malinkého bílého džbánečku a taky ty chřupavé macesy pečené na kamnech, když dělala domácí nudle ... Už jsem je nejedla asi 40let...

Není tady

 

#30 24. 9. 2007 12:44

Gia
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 4267

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Mně se při tomto tématu vybavilo jídlo od babičky -  čočková polívka, kterou zajídal děda amoletama (lívance)
A taky švestkové knedlíky, říkáme tomu "pukače", se spostou máku, cukru a másla.
A na bramborovou kaši smíchanou s  pokrájeným vařeným hovězím z polívky.


http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1VrIGXDASuAKh96.png  http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1U7IGXDASwQKk57.png

Není tady

 

#31 25. 9. 2007 15:14

holka
♥♥♥♥---
Registrovaný: 16. 5. 2006
Příspěvky: 479

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Zajímavý, že máme "speciální" jídla od babiček. Já taky - tvaroh rozmixovaný se žloutkem a cukrem, a rohlík na kousky namočený v hrnku vlažnýho mlíka a oslazený. A krajíc chleba nakrájený na ovečky :-)  A taštičky s tvarohem, mňam, ty už jsem léta neměla..... všechno je to speciální právě tím, jak i vy píšete, že v takových okamžicích nám bylo moc krásně. Ježiš, úplně se mi derou slzy do očí.....

Není tady

 

#32 25. 9. 2007 15:23

Ladie
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 18. 1. 2007
Příspěvky: 2242

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Ještě jsem si vzpomněla, že u dědy jsme vždycky dostali buď čerstvý chleba s máslem nebo brambory na loupačku... Mňam!

Není tady

 

#33 13. 10. 2007 15:32

lindaB
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 30. 3. 2007
Příspěvky: 1187

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

tweety napsal(a):

Syrovy zloutek umychany s cukrem, jako decko jsem to milovala, dneska bych to ale do pusy asi nedala.

tak to miluju dodnes. Ještě si tam dávám kousek másla a pokud dělám buchtu, tak vždy dávám o žluotek víc,protože ochutnávám.

Není tady

 

#34 13. 10. 2007 15:36

lindaB
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 30. 3. 2007
Příspěvky: 1187

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Jé a úplně bych zapomněla na skvělou svačinu, kterou mi dávala taky babička.Rohlík a čokoládovou tyčinku Milenu, nebo Kofilu. Je to zvláštní kombinace, ale včera když jsem si Milenu, po dlouhé době, koupila, úpně se mi vybavila ta skvělá chu s tím rohlíkem.

Není tady

 

#35 13. 10. 2007 17:12

ViktorkaLove
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Brno
Registrovaný: 8. 9. 2007
Příspěvky: 5741

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Já si z dětství z domova nepamatuju žádné oblíbené jídlo. A u babičky se jedlo asi taky nějak "nedůležitě a přísně", naškrobené bílé lněné ubrousky i k chlebu s máslem a vajíčkem, na každou věc zvláštní talířek a příbor, a nedejbože něčím pohnout, drcnout, rozlít... hned byl řev. Možná proto můj odpor ke kuchyni...
(je mi líto, že jsem vám ty krásné vzpomínky na jídlo z dětství pokazila, ale měla jsem velmi silnou potřebu to sem napsat). A vlastně něco vím: u sousedů, kde byla chudoba, moc dětí, ale vždycky něco ňam, měli pořád nějakou buchtu s ovocem, takové ty všelijaké škubánky, placky s domácí marmeládou, zapečené těstoviny, karbanátky, pečené brambory a tak, bydleli jsme ve třetím patře, a když jsem šla ze školy a cítila ty nádherné vůně už v přízemí, cestou nahoru po schodišti jsem vymýšlela ten veledůležitý důvod, proč já rovnou ze školy musím nejdřív za Vierkou...

Není tady

 

#36 13. 10. 2007 19:37

x256987
Host

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Tak rohlík s Milenou si občas dám dodnes smile

 

#37 14. 10. 2007 11:51

Gia
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 4267

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

lindaB napsal(a):

Jé a úplně bych zapomněla na skvělou svačinu, kterou mi dávala taky babička.Rohlík a čokoládovou tyčinku Milenu, nebo Kofilu. Je to zvláštní kombinace, ale včera když jsem si Milenu, po dlouhé době, koupila, úpně se mi vybavila ta skvělá chu s tím rohlíkem.

Jůůů, to jsem jídávala taky!!! tummenupp


http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1VrIGXDASuAKh96.png  http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1U7IGXDASwQKk57.png

Není tady

 

#38 14. 10. 2007 13:12

lepista
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 28. 1. 2006
Příspěvky: 1150

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

ViktorkaLove napsal(a):

Já si z dětství z domova nepamatuju žádné oblíbené jídlo. A u babičky se jedlo asi taky nějak "nedůležitě a přísně", naškrobené bílé lněné ubrousky i k chlebu s máslem a vajíčkem, na každou věc zvláštní talířek a příbor, a nedejbože něčím pohnout, drcnout, rozlít... hned byl řev. Možná proto můj odpor ke kuchyni...
(je mi líto, že jsem vám ty krásné vzpomínky na jídlo z dětství pokazila, ale měla jsem velmi silnou potřebu to sem napsat). A vlastně něco vím: u sousedů, kde byla chudoba, moc dětí, ale vždycky něco ňam, měli pořád nějakou buchtu s ovocem, takové ty všelijaké škubánky, placky s domácí marmeládou, zapečené těstoviny, karbanátky, pečené brambory a tak, bydleli jsme ve třetím patře, a když jsem šla ze školy a cítila ty nádherné vůně už v přízemí, cestou nahoru po schodišti jsem vymýšlela ten veledůležitý důvod, proč já rovnou ze školy musím nejdřív za Vierkou...

Toto je také asociace. Naprosto tě chápu. Já mám společná jídla asociována s tím, že sedím u stolu s novým otcem, jeho matkou, nevlastní sestrou a mámou a vlastně se cítím cize a nepatřím mezi ně. Takže mě na společná jídla dodnes nikdo neužije. Pocit klidu a pohody mám, když jím sama.

Není tady

 

#39 15. 10. 2007 10:27

ivca
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 3. 2006
Příspěvky: 1059

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

a zajímavé je, čím je člověk starší tak víc ho tyto věci oslovují

Není tady

 

#40 15. 10. 2007 10:32

Ota
Moderátor(ka)
Místo: Praha
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 5411

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Ivco, mᚠrecht..nostalgie..a člověk si vybavuje jen to "dobré", to špatné odsouvá.


Ota
------------------------------------------------------
Nechceš-li si hubu spálit, musíš mlčet, nebo chválit.
K. H. Borovský.

Není tady

 

#41 15. 10. 2007 10:34

ivca
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 3. 2006
Příspěvky: 1059

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Oto, já teda doufám, že je to nostalgie a né stařecká demence ....

Není tady

 

#42 15. 10. 2007 10:59

Ota
Moderátor(ka)
Místo: Praha
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 5411

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Ivco, na demenci snad máme ještě čas big_smile


Ota
------------------------------------------------------
Nechceš-li si hubu spálit, musíš mlčet, nebo chválit.
K. H. Borovský.

Není tady

 

#43 15. 10. 2007 12:14

ivca
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 3. 2006
Příspěvky: 1059

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

doufám, jen někdy "když se daří" si tak připadám

Není tady

 

#44 18. 10. 2007 12:02

Natálie
♥♥♥♥♥--
Místo: Severní Čechy
Registrovaný: 17. 5. 2007
Příspěvky: 894

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Písmenková  hovězí polévka a rajská omáčka s kolínky!!!


Změna přichází pomalu.
Paul McCartney

Není tady

 

#45 18. 10. 2007 14:33

kristla
♥♥-----
Místo: Brno
Registrovaný: 5. 4. 2007
Příspěvky: 80

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Damila napsal(a):

To je krásné téma. smile
My jako děti jsme měli jeden den v týdnu povoleno jíst ráno v postýlce: v neděli při Studiu kamarád.
maminka nám usmažila kopec chlebů ve vajíčku, vedle toho nakrájené posolené rajčátko, a teplý čaj s citronem. To je pro mě chu kousku dětství, kdy jsem se cítila (v tu chvíli) MOC dobře.

Jejda, chleby ve vajíčku - úplně jsem si vybavila sobotní rána u nás doma, když jsem byla malá!  Taková ta pohoda, snídaně skoro do oběda smile a dětský pocit bezpečí.
Děkuju za tu vzpomínku, moje mamka má dnes úmrtní den, je to už deset let, co odešla.

Není tady

 

#46 18. 10. 2007 14:57

kukusa
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Humpolačka
Registrovaný: 23. 4. 2006
Příspěvky: 2507

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Ja naprosto nesnasela zeleninovou polevku od babicky, davala do ni hodne celeru a libecku!!! Vypravela mi u ni pohadky abych ji celou zbastila. Do dneska na tu polivku vzpominam s laskou a vuni libecku primo zboznuju!

Prababicka zase delala bramborovy placicky - nevim, jak presne delala to testo, smazilo (spise cmudilo) se to primo na plotynce bez tuku a mazalo se smesi z mleteho maku a cukru. Jsem si stopro jista, ze uz je v zivote neochutnam, ale na jejich chut si dodnes dokazu vzpomenout. Bylo toho vice, co jsem prababicce bastila - jeji mlecna polevka, svestkove knedle....

Nebo brodsky chleba se sadlem posoleny!!!! Bylo mi snad deset a byla jsem schopna zbastit i tri velke krajice na posezeni.

Ono kdyz clovek vzpomina na jidlo, co ho "hralo" na dusi, vzpomene si na spoustu veci - na to jak jsme na podzim sbiraly jablka, v lete chodily k rybniku Dvoraku, kde dnes plavou uz jen ryby, kdyz se jezdilo na Brunku na houby, na zabijacky......


http://lilypie.com/pic/090312/7zB3.jpghttp://b3.lilypie.com/Bbt9p1/.png

http://lilypie.com/pic/081130/UxM5.jpghttp://bd.lilypie.com/DrzCp1/.png
kontrola u gyndr 16.3.

Není tady

 

#47 18. 10. 2007 22:43

jasminka
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 13. 4. 2006
Příspěvky: 647

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

KUKUSA
ty bramborový placky jsou lokše,moje prababička i babička jsou ze slovenska a dělala je také na plotýnce"tálku" ... ale u nás se potírali jen máslem se sádlem a solili ...babička nestíhala dělat ... chutnalo to výborně a hlavně ty tmavé fleky byly nejlepší
mám od babičky recept,tak jestli chceš,napíšu ti ho a můžeš je zkusit,třeba nebudou stejné,ale za vyzkoušení nic nedáš/jen si je nezapoměn potřít tím mákem...:-)))

Není tady

 

#48 26. 10. 2007 23:17

Fatimah
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 8. 10. 2007
Příspěvky: 1046
Web

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Já jako malá trávila všechny prázdniny u babičky, vždy jsem si jako první jídlo objednala rajskou s kolínkama, kterou máma neuměla. Nekompromisně žádné maso, žádné vajíčko. Babi se mně vžycky "jako" ptala, co si dám k jídlu, i když věděla, že jediná možnost, která připadá v úvahu, je RAJSKÁ!!! Druhá den pak buchtičky s krémem...
Tatínek vždycky když dělal na snídani chleba s mazacím sýrem nebo pomazánkou a do té namazané vrstvy kreslil srdíčka a tak... no jo, dětství


Jestliže nevíme, ke kterému přístavu míříme, žádný vítr není příznivý.

Není tady

 

#49 28. 10. 2007 15:11

maggie
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 14. 3. 2006
Příspěvky: 557

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Teď už nejsem nějak moc na sladký, ale na rohlík s Kofilou od mamky, když jsme nakupovaly v sámošce, nezapomenu.
Víkend u babičky na dědině:
ráno čerstvé rohlíky s máslem nebo chleba s domácím sádlem a rajčetem utrženým přímo z keříku. Dopoledne obírání moruší, prvních jahod, angreštu, rybízu a letních jablek. K obědu fazolková polívka, "piery" - knedlíky s čímkoli /povidla nejlépe/ posypané mákem a cukrem a patřičně zalité sádlem, odpoledne tažený závin s jabkama a vařený brambory z kotla pro prase /ty byly tak dobrý, že jsme se jich vždycky přežrali a měli břicho jak bubínek/, k večeři palačinky se šlehajdou a jahodama....
V neděli k obědu vařené domácí uzené - uzená polívka s kroupama jedna báseň, bramborová kaše, buchty s tvarohem a povidlama a mákem, k večeři bramboráky nebo praženice, když jsme našli něco hub.
Varianty - pečený králík na česneku, smažený králík, smažené kuře, řízky, koprová, křenová, okurková omáčka, domácí knedlíky, mezi tím jako  chuovka opečená první kukuřice - omaštěná a posolená, na podzim pečený brambory v popelu z bramborové natě, na ostatky boží milosti, na Vánoce rybí polívka a kapr....
A v lednu zabijačka - maso vytažený z kotla posolený s křenem a bez chleba! Mozečková omáčka, kterou bych teď asi nevzala do huby, ale tehdy to byla mana nebeská. Škvarky akorát vytažený z kotla při míchání, maso pečený v "krajce", tlačenka ....

O hodně let později jsem mohla ocenit, že  babička byla schopná neustále /o víkendech a velkou část prázdnin/ živit takové kobylky, jakými jsme jako děti ve vývinu byly. Při tom všem se starat o hospodářství, domácnost a dědu.
Moje mamka je vynikající kuchařka, ale na ty "starosvětský" jídla - jejich vůni a chu  - od babičky nikdy nezapomenu.

Není tady

 

#50 29. 10. 2007 14:02

Fatimah
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 8. 10. 2007
Příspěvky: 1046
Web

Re: Které jídlo má pro vás speciální význam?

Maggie, tak si říkám, jak jsme to dětství mohly zvládnout a nemít dvěstě kilo ;o)


Jestliže nevíme, ke kterému přístavu míříme, žádný vítr není příznivý.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů