Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#1 9. 9. 2007 10:32

Káča
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava

věci po zemřelém...

Prosím o radu. Je to nějaká doba, co zemřel BM a otec mého syna(dospělého). Už jsem tady někde psala tenkrát, jaké to provázely problémy. Že někde zmizely dost velké peníze a s tím spojené ještě dost divné okolnosti.
Jde mi ale momentálně o to:  Syn jako jediný dědic nebyl pozván k dědickému řízení, kde byla přítomna jen matka BM, s kterou žil poslední asi 3 roky a ta řekla,že žádný majetek od rozvodu se mnou neměl!-LEŽ! Přitom jsem prodala chatu po mých rodičích a vyplatila mu 450000Kč, aby nám se synem nechal zaříz.byt. On si za to následně koupil byt 3+1 v městečku, kousek od RD jeho matky a celkově ho zařídil. Po pár letech ho začal pronajímat s tím, že ho takto nechává pro našeho syna, než bude dospělý. Šel bydlet ke své matce do RD. Před smrtí byl na tom velice zdravotně špatně (syn říkal, že si ani sám nezaváže boty a nikam nechodí). Zemřel po třech dnech v nemocnici a jeho matka nedala ani mému synovi vědět, že je jeho táta v nemocnici a že je to moc špatné. Poslala jen telegram den před pohřbem, že mu zemřel táta a kdy je pohřeb!!!!Přitom mají dost dobrý vztah-nechápu... Zjistili jsme, že BM (????) prodal dva měsíce před smrtí svůj byt a peníze (cca přes 600tisíc) zmizelo. Jeho matka tvrdí, že neví, kde jsou!!! Zajímavé je, že synovi nedala nic po jeho tátovi-teď myslím to, že po člověku přece vždy zůstanou nějaké dokumenty, papíry, potvrzení.... Nedala mu ani úmrtní list, fotoalbum...Neřekla mu, ani co bylo příčinou smrti-to jsme museli zjišovat přímo na patologii zpětně.
Myslím si, že by se dalo třeba něco zjistit z těchto věcí(papíry o prodeji bytu, kam byly zaslány peníze a taky by mně docela zajímal BM podpis!, nehledě na to, že syn ani neví, jestli měl jeho táta nějaký účet, nebo pojištění-prostě neví nic! A bývalá tchyně mlží a mlží.
Má z právního hlediska můj syn nárok na tyto věci po zemřelém otci?

Není tady

#2 9. 9. 2007 11:56

xxxx
♥♥♥♥♥♥-

Re: věci po zemřelém...

...o tomhle toho moc nevím ale určitě jako syn je účastníkemm dědického řízení, obrat se na notářskou komoru zjisti, který notář vyřiizuje dedictví po zemřelém a tam at se syn přihlásí jako dědic ,to že ho tchýně neuvedla do dědického řízení s a zadržuje věci,které jsou věcí dědictví je myslím trestné.
Ideální by byl na to právník.

dum spiro spero

Není tady

#3 9. 9. 2007 13:21

Káča
♥♥♥♥♥♥-

Problém je v tom, že jsme jeli (je to 150km) se synem na dědic.odd., kde to bylo vyřizováno a tam nám řekli, že byla býval.tchýně přizvána, jako zřizovatel pohřbu. Ona uvedla (bylo nám umožněno nahlédnutí do spisu), že syn má jediného potomka, že od rozvodu manželství bydlel u ní v domě a neměl krom oblečení žádný majetek, tudíž není co dědit. Dědické odd. to ukončilo s tím, že není co řešit a tím pádem ani neoslovili mého syna. I když jsme se přímo v této kanceláři poté ohradili, že to není pravda, co je uvedeno býval.tchyní a že měl majetek a momentálně zmizely nějaké peníze-paní pokrčila rameny a řekla, že bychom museli mít něco v ruce, čím bychom dokázali, kde peníze jsou (účet.....).
Hlavně nevím, jak ,,donutit" býval.tchýni, aby dala synovi veškeré papíry, dokumenty, úmrtní list.....

Není tady

#4 9. 9. 2007 13:45

G.X
♥♥♥----

Káča napsal(a):

Problém je v tom, že jsme jeli (je to 150km) se synem na dědic.odd., kde to bylo vyřizováno a tam nám řekli, že byla býval.tchýně přizvána, jako zřizovatel pohřbu. Ona uvedla (bylo nám umožněno nahlédnutí do spisu), že syn má jediného potomka, že od rozvodu manželství bydlel u ní v domě a neměl krom oblečení žádný majetek, tudíž není co dědit. Dědické odd. to ukončilo s tím, že není co řešit a tím pádem ani neoslovili mého syna. I když jsme se přímo v této kanceláři poté ohradili, že to není pravda, co je uvedeno býval.tchyní a že měl majetek a momentálně zmizely nějaké peníze-paní pokrčila rameny a řekla, že bychom museli mít něco v ruce, čím bychom dokázali, kde peníze jsou (účet.....).
Hlavně nevím, jak ,,donutit" býval.tchýni, aby dala synovi veškeré papíry, dokumenty, úmrtní list.....

Pokud prodal skutečně byt, je to zaneseno v katastru nemovitostí, včetně kupní smlouvy -  takže začal bych tam.

Není tady

#5 9. 9. 2007 14:03

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

A co tím získají, když dokážou že prodal byt? Byly to jeho peníze a za svojeho života s nimi mohl udělat co chtěl, takže jestli se nenašly, tak mají smůlu, nikdo se s tím nebude zabývat. Jestliže tchýně řekla že už je neměl, tak se s tím nebude vůbec nikdo zabývat. Myslím, že pokud - jak se píše, na tom byl zdravotně velmi špatně a narychlo ještě dva měsíce před smrtí prodal byt, tak to udělali takto schválně, aby byly peníze v hotovosti a ty se mohly schovat a nepřiznat s tím, že za svojeho života si s nimi mohl udělat co chtěl. To jste ještě dopadli dobře, kdyby tchýně řekla, že byt prodal a peníze dal vám, taky byste nic nedokázali....  co když tchyně řekne že prodal byt a dal peníze synovi, co pak budete dokazovat a jak?

Strach je malá smrt...

Není tady

#6 9. 9. 2007 14:17

zenetka
♥♥♥----

Řekla bych, že tady pořád ještě šance je, že se nějaké stopy dohledáte. V případě, že prodal byt a peníze šly na nějaký účet, je možné, že tchýně měla dispoziční právo k tomu účtu nebo kartu a prachy vybrala. Byly tu jiný diskuse o dědickým řízení a tam holky psaly, že notář neoslovuje všechny peněžní ústavy, protože by tyto pak nedělaly nic jinýho, než odpovídaly na takovýchle dotazy, takže je možné, že se v tomhle případě notář spolehl na vyprávěnku babičky o tom, že zemřelý nic neměl a usnadnil si práci.
Začla bych na tom katastru, jak radí G.X., doufám, že alespoň víte, o jaký byt jde.

Upravil(a) zenetka (9. 9. 2007 14:18)

Není tady

#7 9. 9. 2007 14:52

mag
♥♥♥♥♥♥♥

Souhlasím s Bety, pokud bude tvrdit, že jí ty peníze dal, tak asi těžko někco něco zmůže.

Není tady

#8 9. 9. 2007 17:21

Maya.82
Host

Tak todle je těžké tchýně vám asi nedá nic. Ne nadarmo jsou na tchýně takové vtipy a rčení.

#9 9. 9. 2007 17:38

G.X
♥♥♥----

mag napsal(a):

Souhlasím s Bety, pokud bude tvrdit, že jí ty peníze dal, tak asi těžko někco něco zmůže.

Nevymýšlejme si dumbom  . Matka tvrdí, že neví, kde peníze jsou.

A ještě dodávám,  platba za byt cca 600000 musela jít bezhotovostně, takže musí být zjistitelné, kdo, kdy a kam jí přijal.

Dále jestliže matka věděla o prodeji bytu, pak uvedením, že neměl žádný majetek je uvedla v dědickém řízení v omyl (musela předpokládát, že má peníze za byt). Obávám se, že  toto může překračovat řízení dědické a stát se trestněprávním.

Upravil(a) G.X (9. 9. 2007 17:48)

Není tady

#10 9. 9. 2007 17:42

mag
♥♥♥♥♥♥♥

G.X napsal(a):

mag napsal(a):

A ještě dodávám,  platba za byt cca 600000 musela jít bezhotovostně, takže musí být zjistitelné, kdo, kdy a kam jí přijal.

Proč musela jít bezhotovostně?

Není tady

#11 9. 9. 2007 17:45

Maya.82
Host

Ty peníze se budou těžko hledat a vážně poku tchýně řekne, že je dostala dorem tak s tím nic nikdo neudělá.

#12 9. 9. 2007 17:52

G.X
♥♥♥----

mag napsal(a):

G.X napsal(a):

mag napsal(a):

Od r. 2004 platí zákon č. 254/2004 Sb.,   o omezení plateb v hotovosti, který nařizuje platby ve výši nad ekvivalent 15000 eur provádět bez hotovostně.

Není tady

#13 9. 9. 2007 18:12

maria
♥♥♥♥---

Poslala jsem Ti zprávu na Tvuj mail. Já tohle zažila. Chystᚠse brouzdat v 5 kilometrových výkalech a nezískᚠnic.  Tohle chce chladnou hlavu.

Není tady

#14 9. 9. 2007 18:13

mag
♥♥♥♥♥♥♥

G.X napsal(a):

mag napsal(a):

G.X napsal(a):

Od r. 2004 platí zákon č. 254/2004 Sb.,   o omezení plateb v hotovosti, který nařizuje platby ve výši nad ekvivalent 15000 eur provádět bez hotovostně.

Tak jsem zase chytřejší

Není tady

#15 9. 9. 2007 18:33

Káča
♥♥♥♥♥♥-

Byt byl družstevní, takže na katastru nepořídím...Ale syn poslal doporučený dopis onomu pánovi, který byt koupil. Napsala jsem ho já za syna(protože po něm to nepřečte ani prase) a syn to podepsal. Bylo v něm, že ho syn žádá o pomoc, vysvětlení situace a prosba o sdělení, jakou cestou platba šla a kam.Jaké bylo naše překvapení, když se dotyčný pán neozval, zato se ozvala bývalá tchýně (synovi) a vzteky bez sebe mu říkala, co si dovoluju posílat takové dopisy, že poznala moje písmo.....! Není to zajímavé?

Není tady

#16 9. 9. 2007 18:42

Káča
♥♥♥♥♥♥-

Víte, mně nejde do hlavy, co se stalo. Osobně je pro mně důležitější momentálně vědět, jak to bylo, peníze už a veme čert (chtěla jsem jen kvůli synovi, aby byl zabezpečený, když už přišel tak brzo o tátu). Můj BM byl v tomto férový, hodný chlap a nevěřím, že by to udělal. Ještě asi ty dva měsíce před jeho smrtí, když byl syn u něho, mu prý táta říkal, že ten byt je jeho! Syn se v tom taky dost ,,plácá" a neví, co si myslet.

Není tady

#17 9. 9. 2007 19:24

Aneri
♥♥♥♥♥♥-

Káčo - chápu tě, ale jak byl BM hodný, , tak je jeho žena chytřejší. Asi nemyslel na syna, je to smutné, ale je to tak. Vidíš, že ani ten pán s družstevním bytem nechtěl pomoci a volal, či řekl to paní, co jim prodala byt. Já jsem si brala jedináčka, abych dědila....a ona nakonec dědila sousedka, která řekla notářce, že tchýně nikoho nemá a že se o ni sousedka postará,...tcháně do měsíce zemřela a milá sousedka, která to má jako hobby/dědění po cizích/ zdědila statisíce :-) a nᚠjediný syn nedostal nic! Také mě to naštvalo, kvůli synovi,ale můžu se zlobit na tchýni, at se obrací, jak chce, ani svíčku za ni nezapálíme a vzpomínáme ve zlém, nebo vůbec....

Není tady

#18 10. 9. 2007 8:55

Káča
♥♥♥♥♥♥-

Právě,že na něj myslel hodně, měli spolu velmi hezký vztah, pravidelně otce navštěvoval.
Nějak jsme se ale dostali jinam-já spíše chtěla (vysvětlila jsem situaci, jak k ní došlo) poradit, jak donutit býval.tchyni, aby vydala synovi všechny věci (dokumenty, úmrt.list...)po tátovi a jestli má na ně právně nárok. Taky si říkám-babka umře (není nejmladší) a rodina to bude vyklízet, tak vše vyhodí.
Taky malá perlička na závěr: Ten RD po tchyni zdědí jen 3 sourozenci BM, protože dům byl přepsán starýma na ty 3 děti, když byly ještě hodně malé-no, jenže pak se ještě za 10let po nich narodilo jejich poslední dítě-můj BM, ale na katastru už se nikdy nic neměnilo! Takže můj syn nemá šanci zdědit pak ani tu část, která by vlastně měla připadnout jeho otci.

Není tady

#19 10. 9. 2007 9:31

skřítek
♥♥-----

Ahoj, taky teď řeším úmrtí otce a už jsem přemýšlela nad tím, zda se dostanu k věcem ( podotýkám, že nemají skoro žádnou hodnotu ), které po jeho smrti zůstaly. Protože jsme se cca 4 roky nestýkali, nejsem si jistá, že si nevzal tu paní, kvůli které jsme se přestali stýkat. No a protože bydleli spolu, taka si samozřejmě do bytu, který společně obývali i věci, které zůstaly po mojí mamince, které už bohužel před lety zemřela. Jsou to takové blbosti - jako porcelánová slánka se dřevěným víčkem ještě po mojí babičce, vyřezávaný kříž a taky mi u něj zůstala velká krabice fotek, takže teď nemám skoro žádné. Protože ta paní je na peníze a další věci strašný hamoun, mám obavu, že mi nic z toho nedá. Táta je po smrti 3 měsíce a už má políčeno na dalšího - je to majitel reality v Praze ( peče, vaří, ..). Je mi z blbě

Není tady

#20 10. 9. 2007 9:58

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Káčo - kopii úmrtního listu vystaví na matrice na počkání - 100,- Kč kolek (cca 3 roky zpátky - to si radši ověř), občanku a rodný list jak doklad, že se jedná o otce. A se zbytkem rodiny by se nedalo nějak dohodnout, aby to buď z babky zkusili pod nějako záminkou vyrazit nebo až jednou budou vyklízet po ní, doklady atd. klukovi nechali?

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#21 12. 9. 2007 16:39

jjjj
♥♥-----

Skřítku, Vy ani nevíte, zda se Vᚠotec oženil a nemáte-li nevlastní matku?Víte jen o slánce, kříži a fotkách, které si otec do bytu, který spolu obývali přinesl. Je tedy s podivem, že víte, že je paní "hamoun" a má "políčeno na dalšího".

Není tady

#22 13. 9. 2007 7:03

maria
♥♥♥♥---

jjjj napsal(a):

Skřítku, Vy ani nevíte, zda se Vᚠotec oženil a nemáte-li nevlastní matku?Víte jen o slánce, kříži a fotkách, které si otec do bytu, který spolu obývali přinesl. Je tedy s podivem, že víte, že je paní "hamoun" a má "políčeno na dalšího".

Co je na tom divného? Vždy řekla že se 4 roky nestýkali. A zbytek? - no bubny fungují jako všude. 3 měsíce je dost na klasifikaci zda paní hamoun je nebo ne.

Skřítku zda je paní Tvoje nevlastní se dovíš rychle - pokud totiž není, není dědicem leda tak ze závětu. Takže skoč na notářství zeptej se na projednávání dědictví a budeš vědět co a jak. Případně se o ty Veci ucházej pokud mají pro Tebe citovou hodnotu. Nemusíš vědět číslo spisu stačí jméno otce a datum umrtí.

Není tady

#23 13. 9. 2007 13:20

skřítek
♥♥-----

maria napsal(a):

jjjj napsal(a):

Co je na tom divného? Vždy řekla že se 4 roky nestýkali. A zbytek? - no bubny fungují jako všude. 3 měsíce je dost na klasifikaci zda paní hamoun je nebo ne.

Skřítku zda je paní Tvoje nevlastní se dovíš rychle - pokud totiž není, není dědicem leda tak ze závětu. Takže skoč na notářství zeptej se na projednávání dědictví a budeš vědět co a jak. Případně se o ty Veci ucházej pokud mají pro Tebe citovou hodnotu. Nemusíš vědět číslo spisu stačí jméno otce a datum umrtí.

Já vím, že to zní divně. Opravdu nevím, zda se nakonec vzali, ale parte bylo uvedeno manželka ( je to směrodatné ?). Taky vím, že k takovi 2 dny před smrtí dotáhla svojí známou notářku, aby podepsal, že vše, co mají, pořidili za těch 12 let společně. A těch hnusných věcí by tam bylo víc.Trochu mi to připomělo scénku z Dařbujána a Pandrholy - všechno mojí ženě Filoméně.To dědictví již bylo přidělo notářce a tak čekám, kdy si mě pozve a co se tam dozvím. Předpokládám, že tam bude uvedeno, že otec byl skoro nemajetný bezdomovec. Neodsuzujte mě, nestýkali jsme se s otcem právě proto, že jí vadilo, když jsme k nim 4x za rok přijeli ( bydlíme 400km daleko) a můj otec něco koupil vnučce.

Není tady

#24 14. 9. 2007 9:12

jjjj
♥♥-----

Skřítku, tak to se asi vzali, když byla jeho manželka. Kdyby byla takový "hamoun", jak tvrdíte, pak by asi chtěla, aby podepsal, že všechno co si pořídili bylo pouze její a pořídila si vše v době, kdy ještě nebyli manželé.  Předpokládám, že jí nebylo 20, když si Vašeho otce před méně než 4 lety brala (to je doba, kdy jste se nestýkali). Takže lze předpokládát, že než si otce vzala nežila pod mostem a bez majetku a pokud celý život vydělávala, stejně jako Vᚠotec nějaký majetek měla už i před svatbou s Vaším otcem.

Není tady

#25 14. 9. 2007 10:42

skřítek
♥♥-----

jjjj napsal(a):

Skřítku, tak to se asi vzali, když byla jeho manželka. Kdyby byla takový "hamoun", jak tvrdíte, pak by asi chtěla, aby podepsal, že všechno co si pořídili bylo pouze její a pořídila si vše v době, kdy ještě nebyli manželé.  Předpokládám, že jí nebylo 20, když si Vašeho otce před méně než 4 lety brala (to je doba, kdy jste se nestýkali). Takže lze předpokládát, že než si otce vzala nežila pod mostem a bez majetku a pokud celý život vydělávala, stejně jako Vᚠotec nějaký majetek měla už i před svatbou s Vaším otcem.

To máte pravdu, měl každý svůj byt. Otec svůj prodal, ona svůj vyměnila za státní, ve kterém společně potom bydleli. Následně se město rozhodlo byty prodávat a tak jej "koupila" ( to už měli společnou domácnost, ale nebyli manželé ), ale byt platil můj otec. Podle výpisu z KN je napsaný jen na ni. Já nechci nic, co by bylo její, jen těch pár drobností po rodičích na památku.
Díky za názor.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí