Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 12. 8. 2007 8:42

host5522
Host

Samostatnost 12 letého kluka

Mám synovce, v říjnu mu bude 13 let. On narození je menší, teď měří jen asi 148 cm, jinak je zdravý, hodně sportuje. Z toho, že byl vždycky nejmenší ve třídě, asi pramenila sestřina výchova - strašně se o něj bojí a samotnýho ho nenechá dělat skoro nic. (Jinak sestra má ještě dceru.)

Na konci srpna jedu se synovcem na výlet a budeme vyjíždět z Prahy. Sestra bydlí ve městě 100 km od Prahy a jezdí sem od nich autobus (by s několika zastávkama po trase). Brala jsem jako samozřejmost, že ho sestra u nich doma posadí do autobusu a já ho v Praze u autobusu vyzvednu. Jenže sestra teď řekla, že se ho bojí pustit a že ho raději přiveze (pojede autobusem a s ním a pak se zase autobusem sama vrátí). Přijde mi to hodně přehnané - sestra říkala, že není tak zcestovalý a kurážný, aby ho mohla pustit. Já jsem jí na to odpověděla, že pokud ho budou takhle vychovávat, nebude zcestovalý a kurážný nikdy.................. Přijde mi, že uplně udupává jeho "samostatnost" a hlavně sebevědomí.

Já vím, že pokud nemám vlastní děti, neměla bych asi kritizovat něčí výchovu................ Ale proto se tady ptám.... Jak se na to díváte vy? Zajímá mě jen vᚠnázor, je mi jasný, že asi těžko ovlivním, jestli s ním sestra pojede nebo ne. :-)

#2 12. 8. 2007 9:28

lindaB
♥♥♥♥♥♥-

Re: Samostatnost 12 letého kluka

Můj syn (14let) má ve třídě spolužáka, kterého maminka doprovází do školy, na kroužky.Prostě všude.Když venku trochu fouká, on má čepici, šálku, nechodí ven. Na kole jezdí jen po zahradě. Nemá ani moc kamarádů.
Ta maminka to dělá proto, že ji kdysi srazilo auto a on její jediný syn.
Já se jí na jednu stranu nedivím, taky se o své děti bojím, ale ona si bohužel si neuvědomuje, že její syn bude v životě nesamostatný, bázlivý,sám...a maminka tu nebude věčně.

V autobuse se sestra může domluvit s řidičem, kde synovec vystoupí a posadit ho někde poblížíš něho, nebo mu koupit místenku, aby měla jistotu, že přední místa nebudou obsazená.
Zkus ji to navrhnout. Pokud nebude souhlasit, nic s tím nenaděláš. Je to její dítě. Ona je za něj zodpovědná.

Není tady

#3 12. 8. 2007 9:39

Damila
♥♥♥♥♥♥-

Upřímně řečeno, 100km bych se samotného kluka taky bála pustit. A holku už vůbec.
Prostě chápu sestru v tom, že raději pojede s ním a zpět sama, než by si pak vyčítala, kdyby se něco stalo. Otázka je, jak mu nechává  prostor k samostatnosti jinak, v běžném životě.
matky se o děti bojí, to je přirozené. Zdá se to možná přehnané. Ale taky se tady rozebíralo téma vypadnutého chlapečka z vlaku, když byl tak samostatný a v pěti letech si došel sám ve vlaku na záchod...a bylo neštěstí.
neříkám, že by 12-ti letý kluk vyskakoval z vlaku či autobusu, ale je to daleko, a já bych jela také s ním.
Ledaže by sám chtěl jet bez doprovodu a cítil se na to. To je pak jiná.

Není tady

#4 12. 8. 2007 10:39

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Polabí

Riskantní je žít, Dam....nelze přece chodit za ručku se čtrnáctiletým klukem , jako Lindino spolužáka*) mamina! Co prokrista budou dělat, až mu bude třicet? Kdy se naučí být samostatný? A kdy muž??Co si ten bezmocnej habán počne, až mamička zaklepe bačkorama???
Za dalších deset-patnáct let uslyšíme nářky jejich přítelkyň na to, jací jsou to mamánci...vždy budou mít ale pravdu, ty přítelkyně! A POKUD si je vezmou, zákonitě se s nimi rozvedou...........
Žluásku, podle mě mᚠna sto% pravdu....jenže ségru nepřesvědčíš, co?
Mmch-všimly jste si, že dneska se drží máminých sukní daleko víc kluci, než holky? Jeslipa vono není něco špatně? vavadumbom
*) Ježíš, promiň, Lindo... rodnalol Však víte, jak jsem to myslela

Upravil(a) lupina montana (12. 8. 2007 10:41)

Hou, hou, vlci jdou, už jsou tady, už tu jsou......

Není tady

#5 12. 8. 2007 12:14

host5522
Host

Moc díky za odpovědi. Sestra má ještě dceru, o rok starší než syna, a tu za mnou do Prahy poslala autobusem samotnou v pohodě. Takže se asi bojí jen o něj, asi protože je tak malej. To ale neznamená, že "je blbej" a stejně ho musí naučit samostatnosti a podle mě čím dřív, tím líp. A takový výlet k tetě je podle mě ideální příležitost..... :-)))) Vždy snad když mu řekne: za hodinu a půl budeš v Praze a tam bude teta, tak vystup, to zvládne i tříletý dítě. Není magor, aby vystupoval někde v nějaké vesnici. Jsem zvědavá, kam to sestra s jeho výchovou dotáhne, jsem zvědavá, jaký bude ze 10 let.

Já vás některé chápu, děti sama nemám, takže.......... Ale já píšu o 12 letém dítěti (skoro třináctiletém), ne o 5 letém...... Já jsem v jeho věku jezdila sama na chatu, to je 30 km vlakem s přestupem a nebo jsem sama jezdila na výlety do okolních měst, který jsem neznala. Je pravda, že nedávno jsme se o tom bavily s mamkou, a ta říkala, že jí z mojí samostatnosti vstávaly vlasy hrůzou na hlavě...... lol

Je teda pravda, že pak se synovcem pojedeme dlouho vlakem (EC), tak ho aspoň pošlu pro pití do jídelního vozu - myslím, že to bude jeho nejsamostatnější počin v životě. :-)

#6 12. 8. 2007 12:19

host5522
Host

Jinak na druhou stranu starost mámy o dítě chápu. S neteřema s synovcema jsem trávila a trávím celkem hodně času a pochopitelně je nechávám realizovat (aspon trochu) i v těch oblastech, kde jim to nedopřejou rodiče. Ale bojím se o ně u toho tak strašně moc, že si ani nedovedu představit, jak se pak jednou budu bát o svoje děti....

#7 12. 8. 2007 13:08

bílá kočka
♥♥♥♥---

Ahoj ono hodně záleží jak je dítě duševně vyvinuto.Každé dítě se vyvíjí jinak.Třeba některé holky si v 13 letech ještě hrají s panenkami a některé už randí.U kluků je to stejné,někteří ve 13 lepí letadýlka a někteří se již zajímají o motorky a holky.Takže se to těžko posuzuje.Každopádně dítě je matky a teta nebo babička by měla respektovat výchovu maminky nebo každá maminka si myslí,že pro dítě dělá to nejlepší i když to dělá třeba špatně, mamince by se neměla před dítětem nikdy snižovat autorita.Myslím si,že vám také určitě radila matka a vůbec se vám to nelíbilo.Každý si výchovou svého dítěte musí projít sám a každé dítě a rodič dohromady jsou originál na neexistuje nějaké směrodatné pravítko.Například moje dcera jela v 10 letech sama letadlem do Anglie,byla tak inteligentně vyspělá,že jsem věděla,že to zvládne a nemusím se o ni bát.Cestu vnímala jako nezapomenutelný zážitek.Moji druhu dceru jsem ještě v 12 letech nepustila letadlem do Anglie,protože vím,že by to pro ni bylo obrovské trauma a hrozný zážitek,protože ještě  není vyzrálá.Je ještě hodně dítě.Proto posoudit každý krok a hodně zvážit,aby neměl trvalé následky na dítěti,a nic neuspěchat,ono to každé dítě dožene nebo děti jsou šikovné a vynalézavé.

Kočka

Není tady

#8 12. 8. 2007 13:16

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥

Víš co...člověk se bojí víc o cizí, než o svoje, protože když se něco stane cizímu, zodpovídᚠse sobě a ještě k tomu jeho rodičům......ten stres je větší-aspoň já to tak mám.
Moje holky jezdily jako devítileté do Blavy samy autobusem; na druhé straně je čekala babička a vždycky se v autobuse našel někdo, kdo se jich ujal - a řidič to taky věděl. No a já do tý Blavy blahé paměti lítala, jako americký dítě- byly mi nanejvýš tři...svěřili mě letušce a na druhý straně si mě vyzvedly babi a teta.
Vidíš, Žluásku, to je to, co jsem říkala-jakto, že ségře přijde bezpečnější, pustit 14tiletou holku samotnou, než kluka? To prostě nechápu.....
Bílá kočko-jojo, pravdu máš, ale uznej, že teda vodit 14tiletého, mentálně zdravého kluka do kroužků není....řekněme zdravý....ona Yellow taky sestře do toho nemluví, jak jsem pochopila, což rozhodně dělá dobře.
Je asi rozhodující, jak se k tomu staví samo to dítě-jestliže tvoje dcerku ta cesta děsila, taky bych ji k tomu pochopitelně nenutila-tady je řeč spíš o opačném extrému.

Upravil(a) lupina montana (12. 8. 2007 13:21)

Není tady

#9 12. 8. 2007 13:28

host5522
Host

Já do toho sestře nemluvím, protože bych stejně nic nezměnila. A mně to koneckonců může být jedno... Spíš až bude se mnou, pošlu ho ve vlaku pro pití, pak se někde na nádraží na Slovensku zeptat kolik stojí jízdenka a jaká je potřeba, záchody v restauraci a si najde sám, prostě nějaký menší zařizování s tím, že musí někam dojít - najít to - a zeptat se.
Synovec chodí 3x týdně na trénink přes celé město, několik let ho vodila sestra (pěšky), ale teď už chodí sám.

Taky si myslím, že je rozhodující, jak se k tomu postaví sám synovec. Jenže jeho podle mě něco takovýho ani nenapadne a ani mu není nabídnuto, natož aby s ním o tom třeba mluvili a říkali mu, že to zvládne... atd. Já teda takovou cestu autobusem vnímám jako menší riziko, než když ho třeba moje mamka pošle přes půli sídliště do Kauflandu.

Upravil(a) yellow108 (12. 8. 2007 13:32)

#10 12. 8. 2007 13:48

Damila
♥♥♥♥♥♥-

Ono záleží na každém dítku zvl᚝. U nás je např. daleko samostatnější právě mladší synek. A to mají oba stejné rodiče.

Není tady

#11 12. 8. 2007 15:29

lupina montana
♥♥♥♥♥♥♥

On bude asi zakopaný pes v tom, co říká Žluásek- že to leckterým dětem rodiče ani nenabídnou! Víš co, pokud se tomu tvému nechce, protože se bojí a je opatrný, tak to je samozřejně docela jiná věc.....mluvily jsme o tom případě, kdy ta máma dítě spíš brzdí, zarazí v samostatných výpadech, nebo ani nedá radši najevo, že je něco takového vůbec možné....zkrátka, jako dle toho starého Renčínova vtipu- " chlapci je třicet, maminko...neměli bychom mu trochu povolit vodítko?" lol U kluků se mně to zdá ještě mnohem nebezpečnější a zhůvěřilejší, než u holčiček....

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí