Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 4. 5. 2007 17:12

sisina5
♥------

Dvojčata v první třídě-učení

Zdravím. Snad se tu objeví někdo s dítkem v první třídě a poradí. Včera jsme se doma trošku hádali, jedné holce jde učení dobře, umí číst krásně plynule, rychle. Problém je s druhou holkou, moc číst neumí, čte strašně pomalu, koktá u toho, občas se ji pletou písmena, občas přečte něco co tam vůbec není. Nebaví ji číst. Když ji budu držet u slabikáře půl hodiny tak už je to s brekem a nepřečte nic. Manžel na ni včera křičel, holka řvala grater, ječel na ni, že dokud se nenaučí číst nepůjde ven apod. Prostě mám pocit, že je obě srovnává a když to jedné nejde tak je zle. Nakonec jsem špatná já, podle něj čteme málo. Jak to udělat? Čtou vaši prvňáčci dobře? Jak dlouho u učení-čtení vydrží? Moc díky za názory a rady.

Není tady

#2 4. 5. 2007 18:09

cilka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ústecký kraj

Re: Dvojčata v první třídě-učení

můj přítel má dvojčata holky, dneska už slečny a od mala byly a jsou mezi nimi rozdíly, každá je úplně jiná, každá se i jinak učila, co jedné šlo na jedničky, druhá dřela na čtyřky..... vyrostly obě.....

Není tady

#3 4. 5. 2007 18:17

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MB

Sisino, velmi pravděpodobně potřebuje druhá holčička speciální přístup. MOhlo by jít u ní i o dyslexii. V první třídě se ještě špatně rozpoznává. Každopádně srovnávání obou není vhodný přístup, ječení a tresty už vůbec ne.

Doporučuju při čtení začít používat záložku se zastřižením do L kdy přesahem si bude zakrývat část, kterou si už přečetla. Ostatní písmenka ji nebudou tolik rozptylovat.

Doba čtení by neměla přesáhnout 20 minut. Třeba ji nechej číst jako první, pak udělej úkoly s tou šikovnější a po dokončení znovu zapoj tu slabší sestřičku, aby text dočetla.

Měla bych i další rady. Jenže bych přesněji potřebovala vědět jak a v čem nejčastěji chybuje.

Život je nejkrásnější odpověď na všechny otázky.

Není tady

#4 4. 5. 2007 18:29

sisina5
♥------

Moc děkuji. Nevím jak přesně popsat chyby, třeba čte místo "jsme" "jsem", slova čte jakoby po písmenkách, v duchu si přečte 2 písmena a nahlas je přečte jako slabiku, občas si přečte jen začátek slova a zbytek si domyslí a řekne něco jiného než je napsané.  Strašně dlouho ji trvá, než přečte jeden řádek. Když ji opravuji třeba po páté tak začne "natahovat" že to neumí a že ji to nebaví. Už jsem zkoušela vysvětlovat, že jsem v první třídě taky moc neuměla, ale pořád jsem se snažilačíst a najednou mi to šlo, jenže to na ni nezabírá. Záložku do L vyzkoušíme, dělám to občas tak, že ji zakrývám už přečtené slabiky rovnou záložkou, čteme po chvilkách, vkuse jsem nešastná já i ona.
Problém je i ten, že si nepamatuje o čem čte, přečte 2 věty a když se zeptám o čem četla tak neví.

Není tady

#5 4. 5. 2007 18:32

mufina1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek za Prahou
Web

Taky mám doma prvňačku... a ze začátku bylo čtení docela boj... ale teď už je to pohoda... písmenka se jí taky pletla... Ale u nás to bylo spíš o tom, že si malá "vymýšlela".... prostě odhadovala co by tam tak mohlo být... po několika scénkách jsem čtení zkrátila na deset minut a jelikož máme školu až od čtvrt na devět zbytek čtení občas děláme ráno... a to je úplně nejlepší.. tummenupp takže pokud to jen trošku jde, zkus to... dítko je čilé, odpočaté a líp se soustředí...
jinak tím "řvaním" fakt ničeho nedocílíte... taky jsem občas řvala - a jediný výsledek byl, že malá bulela a stejně bylo po čtení... zafungovalo - jdi si chvíli hrát pak to zkusíme, jsi šikovná a vím že to zvládneš...
samozřejmě by mohlo jít i o dyslexii jak píše PavlaH, ale to si myslím, že by si učitelka už všimla nějakého problému (pokud je dobrá).
Pavlo ta záložka je super nápad... tummenupp

Není tady

#6 4. 5. 2007 18:35

mufina1
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek za Prahou
Web

Sisi to co píšeš teď je úplně stejné co jsme měli doma... ale my tím prošli tak před 2 měsíci.... dumbom

Není tady

#7 4. 5. 2007 19:57

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥

Sisi,
opravdu to vypadá na dyslektické obtíže. Doporučuju projít vyšetřením v PPP (pedagogicko psychologická poradna). Uháněj učitele už na začátku druhé třídy. Dříve poradny moc nechtějí tyto záležitosti diagnostikovat. Pokud bude učitel vstřícný, už ted by ti mohl poradit, jak docvičit. Eventuelně se poptej, kdo na škole se zabývá nápravou dys- vad a ptej se u konkrétní osoby. Metody pro dyslektiky zabírají i pro děti, které mají problém s nácvikem.

Jinak doporučuju prodejnu učebnic. Zkus se tam podívat po tabulkách na čtení. Zelinková - čtenářské tabulky. Problém je u těchto publikací jediný, vychází z toho, že děti znají všechna písmenka a slouží spíš pro nápravu obtíží. Nejsem si jistá, jak bys sama daný problém mohla zvládnout.

Z tvého popisu mi přijde, že má špatně zafixovanou stavbu slabiky, a také, že doba na úkol je příliš dlouhá. Čtení je pro ni jako vrcholový sport. Proto se časem dostavuje únava a ona ta slova začne odhadovat.

DObré je také číst v páru jakoby společně, kousek před ní. Ale to je potřeba speciálně nacvičit. Nevím, jestli bys to jen tak zvládla.

Čtení s porozumněním je další otázka. Víš, ona než chudák přelouská to slovo po slabikách, zapomene, co bylo na začátku. Neboj se sem tam vrátit se spíš ke staršímu textu a zkus to spojit s obrázkem.  Pamatuju si z jednoho Slabikáře Máma solí maso...(to maso je v misce na obrázku). Bude ji to možná i víc bavit.

Upravil(a) PavlaH (4. 5. 2007 20:13)

Není tady

#8 5. 5. 2007 10:42

sisina5
♥------

Pavli, tak jsme vyzkoušeli záložku do L, dcera sama zakrývala písmena, a musím říct, že to čtení šlo nepatrně lépe, přečetla v kuse jednu celou stranu slabikáře za cca 10 minut, což je rekord. Proberu to s p. učitelkou na rodičáku za týden, i když, do teď mi vždycky říkala že jsou obě holky v pohodě a že to druhá dožene, že to někomu trvá déle. Radila vždycky jen číst a číst a číst. Za tvé rady moc díky, určitě se tím řídit.

Není tady

#9 5. 5. 2007 18:52

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥

Sisi kdyby něco, pošli mi SZ. To víš, několikaletá praxe wink

Není tady

#10 7. 5. 2007 12:04

TerezaG
♥♥-----

Mám doma dvojčata v 1.třídě. Jak vidno, je to všude stejné. Dcera bez problémů četla od začátku, ale se synem byly strašné potíže (skoro jsem myslela, že popisuješ naší situaci). Se psaním i čtením. Dlouho si říkal nahlas písmena, která potom dával dohromady. Už jsem si myslela, že PPP nás nemine. A najednou, jako když mávne protkem, začal se lepšit a teď čte dobře. Je pravda, že jsem cvičila čtení hlavně s ním a dceru "zanedbávala". A také ho sestra dost inspirovala, protože si všechno a všude četla. V tramvajích reklamy, názvy zastávek a reklamy na ulicích a tím bráchovi (nevědomky) hodně pomohla, protože taky chtěl všechno vědět a tak si to začal také sám číst a tím i procvičovat. Vnímat text také začal až tak od února, ale učitelka na tř. schůzkách říkala, že prvňáci by měli umět hlavně číst a rozumět textu stačí až v průběhu 2.třídy. To jsem se přesvědčila také, že je důležité zafixovat si písmena a umět je přečíst a potom to porozumění bude jednoduché. Takže žádná panika a hysterie smile. Hlavně to neznechutit a spíš inspirovat, aby dítě chtělo samo si něco přečíst. Kupuji dětem dětské křížovky - moc je baví a samozřejmě si musí přečíst co mají doplnit a tak se také učí. Mají ohromnou radost když jim vyjde tajenka. Nebo jim také kupuji časopisy. Syn si je začal po večerech (i bez mého přičinění) sám louskat. Hlavně pevné nervy a trpělivost.  Uvidíš, že se to poddá.

Není tady

#11 7. 5. 2007 12:22

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Taky jsem to zažila - každé dvojče jiné, každému šlo něco líp a něco hůř.  A dodnes s hrůzou vzpomínám na začátky psaní - to bylo maso... Na čtení se nám osvědčily Čtyřlístky - komiks, hodně obrázků, míň textu a pak taky doplňování - napsat známé slovo, vynechat písmenko nebo dvě, tři a nechat dítě hádat, co by to mohlo být.
Sisino, manželovi se pokus vysvětlit, že každé dítě umí něco jiného, a ani dvojčata nejsou do puntíku stejná. Nemůže je srovnávat, jako by (asi) nesrovnával sourozence různého věku. To, že jsou to dvojčata ještě neznamená, že každé z nich není individualita. A se nesnaží z nich udělat jedno dítě ve dvou osobách - jemu se to nepodaří a dětem to neprospěje.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#12 12. 5. 2007 16:32

masa
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Pardubice
Web

Dvojčata sice nemám, ale jestli ti můžu poradit, tak mi radila... tedaTS učitelka že je dobré třeba večer před spaním si s nima čist v postely a prečíst ty něco a něco dítko. Sice jsem říkala že jí se to řekne když má jedno. Protože já tak od šesti do půl devátý nevím kam dřív skočit... natož číst pohádku.... naštěstí Luky čte perfektně, ale zase to psaní no.

http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/21567.png
http://premamy.sk/images/ticker/narodeniny/21571.png
http://my.mondozoo.com/mondozoonfs/7de5254796a99182e1802eb20c912b9d.png

Není tady

#13 20. 5. 2007 18:27

Hana007
♥------

Já má kluka už ve druhé třídě. V první to bylo ok, byl docela šok, když se učili číst po písmenech a né po slabikách, jako my, protože jsem měla tendenci ho opravovat ve slabikách, ale je fakt, že se naučil číst rychle a dobře,ale psal jak kocour, učitelka si nevěděla rady, když psal ve škole tak škrábal až hrůza , ale když psal za domácí úkol, tak to bylo jak natisknuté, nutno podotknout, že jsem nad ním stála s vařečkou, ale pak to prostě přišlo samo a začal psát pěkně i ve škole, takže první třída skončila se samýma jedničkama. Ovšem teď ve druhé, nám nejdou diktáty, takže doma trénujeme, dobře napsaný diktát je podmínka pro hru na pc. Ale brouka do hlavy mi nasadila teta, je učitelkou českého jazyka na druhém stupni ZŠ a když jsem jí popsala nᚠproblém, tak jsem myslela, že mě roznese na kopytech. Říkala, že holt káždému to nejde, tak bude z češtiny dvojka, svět se nezboří, dělá to sám za sebe a né abych já se utvrdila , že moje dítě má jedničku ,a že tím mu to jen znechutím. Musím říct, že asi něco na tom je a já teď nevím, ve skrytu duše bych chtěla , aby měl tu jedničku, ale stojí nám to za to?

Není tady

#14 14. 6. 2007 16:09

sisa70
♥♥♥♥♥--

Ahoj,
já mám dvojvaječná dvojčata -holky, tč. ve druhé třídě. Naprosto chápu, co prožíváte. Jedna z našich dcer je též dislektik, navíc jsou zde problémy i s matematikou. Největší chybou  je snaha obě děti neustále srovnávat. Takže doporučuji nesrovnávat, ale naopak  chválit, chválit a během druhé třídy, pokud se problémy s učením nesrovnají nesrovnají,  po domluvě s vyučující učitelkou navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu. My měly štěstí na skvělou pedagožku ! Většinou dítě správně motivují a zajistí úpravu výuky ve spolupráci s třídní učitelkou.
Mně se navíc osvědčilo postavit psaví stůl každé z dcer do opačného rohu pokoje - původní umístění stolů naprosti sobě jsme museli asi po dvou měsících zrušit, protože holky  se neučily a neustále se pošuchovaly.. Naprosto ideální je učit se s každou zvl᚝ za nepřítomnosti druhé  (velmi často utopie). Vím, že to zní dobře a že realizace je někdy nad síly rodičů, a tak Vám držím palce !!!

Některý ženský jsou strašně dětinský. Nedávno mi jedna vlezla do koupelny a potopila mi všechny moje lodičky. Woody Allen

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí