Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 16. 4. 2007 11:02

Macik1
♥------

Zdá se mi, že mi asi dcera tajně bere peníze

Dobrý den,žiju sama s 2 dcerami (peněz samozřejmě nemám nazbyt, ale jako "socky" zase nežijeme) a zdá se, že mladší dcera (11let) si stále něco kupuje (sladkosti, časopisy, dárky pro kamarádky..), kapesné nedostává, a taky jsem u ní našla mé stravenky. Ač nerada si to připouštím, ale možná mi bere i nějaké peníze. Jinak ve škole se velice dobře učí( má samé jedničky), je slušná, ochotná i oblíbená. Doma je sice trochu "drzá " a líná asi jako skoro každé dítě v počínající pubertě , ale jinak žádné většé problémy s ní nemám. Poradí mi někdo jak se zachovat? Děkuji . Macík1

Není tady

#2 16. 4. 2007 11:13

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Zdá se mi, že mi asi dcera tajně bere peníze

Maciku, jednak bys jí měla říci, že o tom víš (ty stravenky jsou nakonec "důkaz"), jednak si myslím, že v tomhle věku už by nějaké kapesné dostávat měla. Přece jenom občas něco "nutně potřebuje", už je to skoro slečna :-). Třeba se tím kapesným celý problém vyřeší, pokud je jinak všechno v pořádku.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#3 16. 4. 2007 11:36

1Marie
♥♥♥----

Taky myslím, že by měla dostávat kapesné - věk na to rozhodně má. Promluvila bych s ní, ty stravenky samozřejmě jsou důkaz. Vysvětli jí, že tě takové chování mrzí, že to narušuje Tvojí důvěru v ní. Ale že uznávᚠ, že je už velká a potřebuje nějaké peníze jen tak pro sebe - právě na ty sladkosti apod. Pak bych určila kapesné a vysvětli jí, že s těmito penězi má hospodařit, aby jí vydržely až do příští výplaty. Zpočátku bych navrhovala týdenní kapesné. A nic se neboj toho, že zpočátku utratí všechno najednou - musí se to naučit.

Není tady

#4 16. 4. 2007 11:53

majkafa
Host

Měla by mít své kapesné. Mé děti ho dostávaly od 1. třídy, aby se učily hospodařit. Proč nemá kapesné?

#5 16. 4. 2007 12:37

Vlaďka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: VČ
Web

Vím, že už se to tady probíralo, ale kolik byste dali kapesné 11 letému klukovi s tím, že svačinu a pití si nosí a dostává peníze na autobus. Kolik myslíte, že děti "nutně" potřebují?

Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe.

Není tady

#6 16. 4. 2007 13:19

Michaela.43
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha

syn - 12 let - 50 Kč týdně( vždy v pondělí ráno)

Není tady

#7 16. 4. 2007 13:20

PavlaH
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: MB

Týdně 11 letému klukovi bych to viděla do 50 korun...spíš mín, když všechno ostatní má, nebo mu to můžeš dát i s tím, že si platí sám to co musí - jízdné a zbytek za co chce. Aby se naučil na nutné výdaje....

Myslím, že tu budou zkušenější matky , které ti dobře poradí.

Život je nejkrásnější odpověď na všechny otázky.

Není tady

#8 16. 4. 2007 13:24

Macik1
♥------

majkafa napsal(a):

Měla by mít své kapesné. Mé děti ho dostávaly od 1. třídy, aby se učily hospodařit. Proč nemá kapesné?

Vím, že by měla mít kapesné, ale nevím kolik je tak přiměřené pro 11 letou holku. A taky mě vždy něčím naštve, že ji nedám nic (třeba neuklidí, nepříjde včas zvenku, odmlouvá apod.) a dávat třeba peníze za domácí práce jsem proti. Myslím, že děcka by měla doma pomáhat samozřejmě a ne jen za něco....

Není tady

#9 16. 4. 2007 13:52

savéla
♥♥♥♥♥--

ono je to těžké, kapesné by měla dostávat, trestat za nesplnění úkolů je potřeba jinak, to by ty dětičky byly bez peněz pořád.
Já si to zpravidla přeberu přes sebe-jsem já dokonalá, udělám a splním vždy vše co mám?
Tak taky jednám s dětma, prostě nikdo není dokonalý a nevím, kde se bere mýtus, že by děti měly být. Někdy stačí domluva, někdy zařvu a když je zle tak trestám, třeba zákazem oblíbených aktivit-PC,televize,trajdání po venku. Přiznávám, že k trestům u nás už dlouho nedošlo.
Píšeš,že tvá dcera je chytrá, tak si s ní promluv o jejích potřebách a přáních, co jí chybí, jak k tomu přijít. Myslím si, že takovým obdobím projdou všechny děti. Dej jí šanci, aby za tebou mohla přijít, když něco bude chtít a spolu zvažte, zda je to potřebné a pokud ne, tak jí to musíš ty rozumně zdůvodnit.

Není tady

#10 16. 4. 2007 14:05

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Tak začni třeba těma 50,- Kč týdně jak píšou holky. Jestli je utratí hned nebo si ušetří za měsíc na něco jinýho, to je její věc - někde se zacházet s penězi musí naučit. Jo a hlavně se nedomáhej informací, za co to utratila a následného vysvětlování, že na takový blbosti jí peníze nedáváš, případně že místo limči si měla koupit sešit do školy. Na to kapesný nemá. A jestli tě naštve, tak jí zakaž televizi nebo courání venku, ale to kapesný jí neber. Už se (bohužel) naučila, že k penězům se dá přijít i jinak a když nebude chodit do tvojí peněženky, mohlo by to dopadnout i hůř. Ne že bych ti to přála, ale pokušení a snaha vyrovnat se kámoškám by jí k tomu mohlo dovést.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#11 16. 4. 2007 14:06

1Marie
♥♥♥----

Taky bych to viděla na 50 Kč týdně a nevázala to na plnění úkolů. Neplatím jim za úklid svého pokoje, za pomoc v domácnosti atd (teda, ne že by se přetrhly, ale přeci jen, když potřebuju, něco udělají a někdy i samy bez říkanání).
Kapesné dostávají měsíčně ( ale jsou už starší než Tvoje).

Není tady

#12 16. 4. 2007 14:31

Macik1
♥------

Děkuji všem za příspěvky, promluvím si s ní a na nějakém tom kapesném se snad dohodneme. Určitě se na všem "nutném" nedohodneme, ale zkusím to. Je to opravdu chytrá a inteligentní holka, ale opravdu ji nemůžu koupit vše co mají její kámošky a taky se mi zdají některé věci jako zbytečnosti, ale samozřejmě pro děcka jsou to "nutnosti". Ještě, že starší dcera (18 let) je rozumnější a tolik "nutných" věcí nevyžaduje. Té posílám peníze na účet a at se naučí hospodařit....

Není tady

#13 16. 4. 2007 14:55

majkafa
Host

Od 1. třídy jsem dávala 20,- Kč týdně, od páté 50,- Kč týdně. Nevázala jsem to na plnění úkolů.

#14 16. 4. 2007 15:33

Musim
♥♥♥♥♥♥-

Já dávám te své 40 na týden, t.j. 160 na měsíc. Příští rok zvednu na 50, možná. Taky jsem to nechtěla vázat na pomoc doma.

Není tady

#15 16. 4. 2007 17:52

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

Je špatné, že si peníze bere bez dovolení, ale na druhou stranu si nedovedu představit, že 11-letá slečna nedostává kapesné. Takové děvče peníze potřebuje, na různé drobnosti i ty sladkosti, myslím že se před kamarádkami cítí hrozně...Vázání kapesného a jeho odebírání za špatný úklid a podobně - to mi taky zní dost příšerně...
zřejmě to asi napíšu tvrději než ostatní, ale myslím že tím že jí nedávᚠpravidelně kapesné, aby se s penězi naučila zacházet, sis to zavinila sama...
a ani sis s ní o tom nepromluvila...
to není problém označit nenápadně peníze a zjistit zda je skutečně krade ona, ve škole jsme takto odhalili zlodějku taky...

Strach je malá smrt...

Není tady

#16 16. 4. 2007 20:44

ad.astra
♥♥♥♥---

Já bych zas tak striktně "za práci doma - peníze" proti nebyla gloria Ovšem lépe je to, když je například kluk a holka, než jen dvě holčiny. Ty většinou vidí, že doma vesměs všechnu práci zastane matka a berou to poté i tak samozřejmě, že i svou budoucí domácnost obstarají samy. Kdežto když je motivujete heslem "bez práce, nejsou koláče", s větší ochotou se do domácích prací hrne i kluk a posléze mu nebude zatěžko i ve vlastní budoucí domácnosti s větší ochotou pomoci. Za tuto práci však dávat nějakou tu korunu navíc ke kapesnému. To kapesné bych dala menší, přivydělat si mohou právě tou pomocí doma, ocenit týdenní aktivitu, nikoliv úkolově, že např. za nádobí dostane 10,-. Mám to odzkoušené, práce více finančně oceněná - o tu by se porvali, kdežto takové drobnůstky ty nelákaly:D Pozor však na pečlivé a spravedlivé ocenění, aby se jedno dítě necítilo vůči druhému ukřivděné - sama(tajně) jsem si ty domácí práce ocenila a jen jsem například napsala seznam, co bych potřebovala udělat, nebo co se má udělat a ten, kdo tu práci vykonal se u ní podepsal - měla jsem přehled, jak se kdo doma činí, kdo víc ruku přiloží, kdo je línější. byla jsem v práci od pěti od rána do sedmi večer, kolikrát jsem přišla a měla jsem připravené na večeři, jen ji dodělat tummenupp

Dovoluji si již nebýti JELIMANEM :-)

Není tady

#17 16. 4. 2007 23:36

mashanka
Zablokovaný
Místo: Praha

Macik1 napsal(a):

majkafa napsal(a):

Vím, že by měla mít kapesné, ale nevím kolik je tak přiměřené pro 11 letou holku. A taky mě vždy něčím naštve, že ji nedám nic (třeba neuklidí, nepříjde včas zvenku, odmlouvá apod.) a dávat třeba peníze za domácí práce jsem proti. Myslím, že děcka by měla doma pomáhat samozřejmě a ne jen za něco....

To si ale odporuješ. Pokud jsi proti, dávat peníze  za pomoc v domácnosti, pak přece kapesné s tím nesouvisí. - "naštvala mě, tak jsem jí nedala nic"

Já jsem to řešila tak, jako je to v zaměstnání. Syn měl základ a když jsem s ním byla spokojena i po stránkách úklidu, prospěchu, apod., dostal prémie. Ale základ dostal vždycky. Měl 50,- na týden a prémie jednou za měsíc - když bylo všechno dokonalé, tak 100,-

Upravil(a) mashanka (16. 4. 2007 23:38)

Kdo chválí, rád by prodal, kdo haní, rád by měl

Není tady

#18 17. 4. 2007 8:09

majkafa
Host

ad.astra napsal(a):

Mám to odzkoušené, práce více finančně oceněná - o tu by se porvali, kdežto takové drobnůstky ty nelákaly:D Pozor však na pečlivé a spravedlivé ocenění, aby se jedno dítě necítilo vůči druhému ukřivděné - sama(tajně) jsem si ty domácí práce ocenila a jen jsem například napsala seznam, co bych potřebovala udělat, nebo co se má udělat a ten, kdo tu práci vykonal se u ní podepsal - měla jsem přehled, jak se kdo doma činí, kdo víc ruku přiloží, kdo je línější. byla jsem v práci od pěti od rána do sedmi večer, kolikrát jsem přišla a měla jsem připravené na večeři, jen ji dodělat tummenupp

Stačí mi papírování v práci, nedovedu si představit, že bych takhle úřadovala ještě i doma se dvěma dětma. big_smile Mé děti - holka a kluk se ve službě střídali každý den a každý den udělali vše, co bylo třeba - vynést koš, umýt nádobí, nakrmit kočky, atd., dcera navíc vytírala a syn se staral o topení, když byli větší a fungovalo to docela prima. Luxoval a utíral prach každý ve svém pokoji a já ve společných částech domu.

#19 17. 4. 2007 10:35

ita
♥♥♥♥♥♥-

Zavedli jsme kapesné a kromě toho systém odměn za známky (za 3 nic, za 4,5 vraceli). Dcera chodila nakupovat - psala jsem jí nákup a v obálce měla zásobu peněz, kterou vyúčtovávala. Předtím taky "zapomínala" vracet peníze z nákupu. Jenže dnes potřebují plno peněz, aby u spolužáků obstáli - viz zásobená kantýna ve škole.

Není tady

#20 17. 4. 2007 10:47

eva4444
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Česko

Já jsem dostávala kapesné od 1. třídy. Někdy kolem puberty jsem byla děsně šetřivá. Dostávala jsem peníze na autobus, ale radši jsem šetřila a chodila do školy asi 4 km (45min) po městě pěšky, než abych si koupila měsíční jízdenku na MHD. Na gymplu jsem radši nechodila na obědy a jen si koupila housky a čokoládu. Rodiče to myslím nevěděli, že takhle šetřím, ale tehdy jsem měla na své ostatní potřeby malé kapesné... Přesto mě nenapadlo něco doma ukrást, radši jsem šetřila na sobě, i když s tím jídlem to nebylo na pravém místě. Chůze pěšky mi ale prospěla.
Dítě by mělo mít kapesné.

Není tady

#21 17. 4. 2007 18:03

Helča2
♥♥♥♥♥--

Syn chodí do 4.třídy , je mu 10. let a dostává 50,-Kč na týden. Taky dostává do školy svačiny, pití, má zaplacené obědy, kroužky, ale přeci jen si chce třeba koupit nějaký časopis, většinou ABC, zmrzku, když jde ze školy s kamarádama, apod. Peníze za známky ani úklid nedostává. Navíc má peníze od babiček a dědů, když má narozeniny a svátek (neví, co mu koupit,a si prý koupí sám, co potřebuje ). Ještě dostává 2-3x za rok kredit do mobilu za 250,-Kč. Dceři je 18.let, chodí do 4.ročníku SŠ a dostává 100,-Kč na týden kapesné + 500,-Kč měsíčně kredit (zbytek stejně jako syn).
Ale mám sousedku, která má dceru 14.let a taky jí nedává kapesné a ona jim doma krade peníze. Ve školní aktovce jí našla prázdné obaly od žvýkaček, bombonů,časopisy. Ve škole ukradla peníze, co měli vybrané na školní výlet!Volala jí třídní učitelka, že to vyřeší s nimi, jako rodiči, že nechce hned volat na policii.Sousedka si však ponaučení nevzala a kapesné jí stejně nedává,že si ho nezaslouží.Takže začarovaný kruh.Myslím, že kdyby měla holčina každý týden určitou částku pro sebe,určitě by pak neměla důvod krást. Dovedu si představit,že když jdou holky ze školy domů a jdou třeba do cukrárny, jak se musí cítit blbě, že nemá ani na kopeček zmrzliny.

http://www.rodice.cz/metrik/2563.png

http://ticker.7910.org/as1cA1P0g410010Mzk0MTIxfDAwMDY3NDRkfCBadXphbmthIG3h.gif
nar. v úterý 15.5.2007 ve 23:55 hod v Motole, váha  3,60 kg a  49 cm *

Není tady

#22 18. 4. 2007 11:21

666salome
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Moravěnka
Web

Taky jsem pro kapesné
Klukovi/13 dávám 200 měsíčně na účet a holce/16  dávám 500 měsíčne na účet, ale ta si z toho musí platit  jednou za čtvr roku jízdné 350 za domácí práce je neodměňuji ani za známky chci aby pochopili že se opravdu učí pro sebe a ne pro peníze za známky wink

************Žena bez muže je jako ryba bez jízdního kola ************
http://smajlici-1.ic.cz/znameni/1/rak.gifhttp://smajlici-1.ic.cz/zvirata/9/073.gif
************ Nevěřím na zázraky  -  spoléhám na ně ************

Není tady

#23 18. 4. 2007 19:00

mrejča
♥------

Už to tu někdo napsal - pokud dítě v 11 letech nemá žádné vlastní peníze, nutíš ho, aby si je bralo samo.
Proč jsem tak kategorická - mám pocit, že píšeš o mě před 30 lety. Měla jsem samé 1 a 2 Kčs týdně kapesné, takže jsem si občas nějaké drobné vzala, abych měl na víc než 2 kopečky zmrzliny týdně (1,40 Kčs). Dodnes se za to stydím a nikdy jsem to nikomu neřekla, ani mámě, která na to nepřišla, až tady teď.
Moje děti samozřejmě mají kapesné.

Není tady

#24 19. 4. 2007 8:43

Musim
♥♥♥♥♥♥-

Mrejčo, potvrzuji, mne matka taky nechtěla zásadně dávat kapesné, tak jsem ji taky tajně? brala drobné z kabelky! Ale je to už taky cca 38 let...Proto mé dítě kapesné dostává.

Není tady

#25 19. 4. 2007 10:41

eremuruss
♥♥♥♥♥♥♥

Maciku me taky rodice nedavali zadne kapesne a kdyz jsem si rekla o penize na zmrzlinu,tak mi je nedali.Tvrdili mi,ze oni od rodicu taky penize nemeli,ze ochutnali banan,az za prvni vyplatu....Samozrejme me bylo trapne pred kamaradkama,ze si nemohu nic koupit.Takze jsem tajne brala rodicum z penezenky penize.Nikdy na to neprisli.Kdyz jsem byla starsi nedavali mi ani na zabavu tak to jsem resila tak,ze jsem si nezaplatila obedy a penize jsem pouzila na zabavy.Je zajimave ,ze se mi nikdo doma neptal z ceho zaplatim vstup.Detem samozrejme kapesne davam po zkusenostech jaky jsem mela ja.

Za jednu minutu člověk pozná, zda se mu někdo líbí, za hodinu pozná, zda by jej dokázal mít rád či milovat, za jeden den zjistí, jestli by s tou osobou dokázal strávit celý život...ale poté trvá celý život než na tu osobu zapomene.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí