Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

  • Diskuse
  •  » Pavlač
  •  » Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

#1 21. 2. 2007 16:15

Darja70
♥♥♥♥---
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 303

Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Holky, máte státnice ze psaní na Pc nebo stroji? Jak to probíhá, je to náročné? Může se při psaní mrknout na klávesnici?
Jak je to s tabulkama ve Wordu, nikde nemůžu najít normy na jejich psaní. Obchodní korespondenci bych zvládla, ta tabulka mě štve.kapitulation

Není tady

 

#2 21. 2. 2007 16:19

majkafa
Host

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Mám. Na klávesnici můžeš klidně mrkat, ale ztrácíš tím čas a rychlost. Nikdo nehlídá, jestli mrkáš. Důležité je, kolik úhozů a kolik chyb. Aby ses dostala do stanoveného počtu úhozů. S tabulkami ve Wordu ti nepomůžu, já mám státnici na psacím stroji a tam jsme tabulky vyráběli ve stroji tužkou. Má dcera dělala státnice před 2 lety na PC, ty tabulky a vše ostatní se učili ve škole na obchodní korespondenci.
S tabulkami problém nebývá, spíš s tím psaním na rychlost a přesnost, protože člověka dost omezuje vlastní tréma. Ale to jistě znáš.

Upravil(a) majkafa (21. 2. 2007 16:20)

 

#3 21. 2. 2007 16:46

Blanka1
♥♥♥♥---
Registrovaný: 17. 8. 2006
Příspěvky: 485

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Já mám státnici, ale už je to 25 let, tehdy jsme ji dělaly na psacím stroji a tabulky se rýsovaly tužkou a rozpočítávaly úhozy, aby vše bylo pěkně vycentrované. Dcera dělala státnice na obchodce loni jako součást výuky. Možná se zeptat na nějaké obchodní akademii vyučujícího, třeba poradí anebo bude vědět na koho se obrátit.

Není tady

 

#4 21. 2. 2007 17:02

mimyy
♥♥♥----
Registrovaný: 4. 7. 2006
Příspěvky: 182

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

já mám státnici pět? šest? let..

Klasicky na ekonomce. Před tím jsem trénovala úhozy a to i tak, že jsem koukala na tv a přitom "psala" - jen hýbala prsty, abych byla rychlá..pak jsem doladila chyby. Naštěstí jsem měla supr to, že píšu docela hodně rychle, nemusím koukat a přitom okamžitě vím, že jsem se uukla, takže rychlá oprava a fofrem dál. dumbom

Tabulka byla hrozná, to nepopírám, ale opět - jde o cvik a nyní si troufám říct, že umím udělat naprosto stejně dobře tabulku jak v excelu tak ve wordu.

Hlavně se nebát a cvičit smile  tummenupptummenupptummenupp

Není tady

 

#5 21. 2. 2007 17:06

Darja70
♥♥♥♥---
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 303

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

No právě, mi jde o to, že já sice rychle píšu, sem tam juknu, jestli jsem neujela a když udělám chybu,tak to  hned vím a opravuju. Za chybu se odečítá 10 úhozů, na státnici je třeba 200 úhozů, takže když se vejdu do limitu, můžu udělat chyb kolik chci?
Nejhorší je, že když řeknou start, tak okamžitě začnu zmatkovat, když slyším, jak ostatní píšou, tak taky a když udělám chybu, tak tím tuplem.
Dá se státnice opakovat?

Upravil(a) Darja70 (21. 2. 2007 17:07)

Není tady

 

#6 21. 2. 2007 17:09

mimyy
♥♥♥----
Registrovaný: 4. 7. 2006
Příspěvky: 182

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Darja70 napsal(a):

No právě, mi jde o to, že já sice rychle píšu, sem tam juknu, jestli jsem neujela a když udělám chybu,tak to  hned vím a opravuju. Za chybu se odečítá 10 úhozů, na státnici je třeba 200 úhozů, takže když se vejdu do limitu, můžu udělat chyb kolik chci?
Nejhorší je, že když řeknou start, tak okamžitě začnu zmatkovat, když slyším, jak ostatní píšou, tak taky a když udělám chybu, tak tím tuplem.
Dá se státnice opakovat?

Asi se opakovat dá, ale upřímně neznám nikoho kolem sebe, kdo by to absolvoval znovu..a že nás šlo ke zkoušce hodně..kapitulation

Není tady

 

#7 21. 2. 2007 17:13

mimyy
♥♥♥----
Registrovaný: 4. 7. 2006
Příspěvky: 182

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

hele a neboj se..

já jsem zmatkovala jak šílená, ruce si dělaly co chtěly...strašný. A všichni psali a ještě se u toho usmívali yikes

Chyb jsem měla hodně, ale nahnala jsem to úhozama, takže pokud jsi rychlá, bude to dobrý tummenupp

Není tady

 

#8 21. 2. 2007 17:28

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Já mám státnici taky, už asi přes 15 let. Neboj,  pokud dobře píšeš, to asi ano, když chceš dělat státnici, není se čeho bát.  Tréma zřejmě bude, ale tu určitě překonáš. Otázkou je, zda ta státnice dnes  ještě tak důležitá, jako dřív.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#9 21. 2. 2007 17:35

Darja70
♥♥♥♥---
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 303

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Ach jo, kdyby se to tak dalo dělat nanečisto, než se úplně ztrapním.

Není tady

 

#10 21. 2. 2007 17:36

Darja70
♥♥♥♥---
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 303

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Já totiž nemám na to  žádnou školu, všechno přes kurzy a tréma obrovská, tak jsem to chtěla jako nějak korunovat úspěchem.
Ale nevím, jestli to nevzdám.

Není tady

 

#11 21. 2. 2007 17:39

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Proč bys to vzdávala? Jen to zkus, nikdo ti hlavu neutrhne když neuděláš, akorát přijdeš o těch xxx korun! A můžeš se přihlásit kolikrát budeš chtít, akorát budeš muset platit.


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#12 21. 2. 2007 18:10

Darja70
♥♥♥♥---
Registrovaný: 7. 3. 2006
Příspěvky: 303

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

No, už jsem vyhodila 400 Kč za větší kraviny, tak to snad zkusím, ještě budu trénovat.

Není tady

 

#13 21. 2. 2007 20:36

majkafa
Host

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Při státnici na PC se můžou opravovat chyby? To u nás na psacím stroji nešlo. Takže jsme museli chyby nahnat vysokým počtem úhozů. Jo, to jsou dneska vymoženosti. Ale přeji vám to. :-)

 

#14 21. 2. 2007 21:07

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Určitě to zkus, vždy si představ kolikrát někdo dělá řidičák! Potrénuješ a bude to. Koho jsi psala - Zavjačiče? Ten má škvělou školičku.


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#15 21. 2. 2007 21:33

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Majkafo, to mᚠpravdu, nemohly jsme opravovat  chyby a byl nějaký limit, kolik může být nejméně úhozů.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#16 22. 2. 2007 14:46

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

všeobecně opravovat např. překlep je blbost, než ho opravíš tak to raději napíšeš rychle x úhozů navíc, pokud někdo už píše tak dobře, že jde na státní zkoušku, tak raději jednotlivý překlep nechá být a píše rychle dál. Než by se zastavil,  opravil a pokračoval....


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#17 27. 5. 2010 19:06

Heřmanka
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 17. 8. 2008
Příspěvky: 2535

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Bývá u toho zároveň zkouška z těsnopisu ?

Není tady

 

#18 28. 5. 2010 23:38

miaa
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 1. 9. 2009
Příspěvky: 756

Re: Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?

Já myslela, že tyto věci už dnes neexistují. Mám státnici se stenotypie a strojopisu, tedy již hodně dávno. Stenotypie tenkrát byla kombinace těsnopis + přepis na stroji. Myslím, že už ani nemám o tom doklad, nebo si nevzpomínám, žebych ho tak 20 let někde u sebe viděla.
Mohu-li soudit z praxe, státnici k ničemu dnes nepotřebuješ, protože tě na pohovoru posadí k PC a piš, nejspíš dopis či překlad. Možná u soudu to chtějí.
Tak jestli už jsi zaplatila, tak tam jdi, nakonec o nic nejde, nebo jo? Tak si to zaplatíš 5x, nakonec doklad o tom získᚠjenom 1x.
Stejně je to vše o praxi. Někdy mne to píše, někdy ne. A když jsem se sem přestěhovala z Sk, tak při opisování českého textu ruce psali dál jak byly zvyklé,tedy slovensky. Dnes je tomu naopak.
Až dodatečně jsem si všimla, že je to staré tema.
Tak nám napiš, jak jsi tenkrát v r. 2007 dopadla.

Upravil(a) miaa (28. 5. 2010 23:39)

Není tady

 
  • Diskuse
  •  » Pavlač
  •  » Máte státní zkoušku ze psaní na stroji?
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů