Oznámení

3. července : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

3. července : Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček!

3. července : Prázdniny jsou tady a s nimi i doba dovolených a výletů. Kam vyrazit? Mrkněte na naše tipy!

#1 18. 1. 2007 9:44

1Marie
♥♥♥----

Komunikace s puberáky

Jsem už z toho vážně na nervy. Mám dceru, 14 let. V posledních několika měsících s ní máme problémy - už jsem tady párkrát psala. Co mi ale už vážně leze na mozek je způsob, jak s námi komunikuje. Pokud tedy vůbec uzná za vhodné něco říct. Když něco potřebuje - jen tak mezi dveřmi - neměla bys xy, potřebovala bych xy. Dík! A zmizí. Nebo - někdy jde spát a ani s prominutím nezabučí, jen tak zmizí v pokoji a já zjistím až za čas, že šla spát. Nebo mluví s kamarádkou po telefonu, řeší úkol a potřebuje potřebuje  poradit - opět stejným stylem a tónem : jaký je hlavní město Kazachstánu?!? A když okamžitě nevypálím odpověď , tak : hm, tak ti děkuju a zavře dveře.
Ani nemluvím o tom, že se mi nesvěřuje, máloco o sobě řekne. Rve mi to srdce. Takováhle nebyla! Mluvily jsme spolu, diskutovaly, smály se spolu! Teď mám většinou pocit, že mě pozoruje jak nějakej hmyz, kterej vylezl z pod kamene, a nějakým nedopatřením je její matka. Trápí mě to, nedokážu se přes to přenést.( Není to tak vždycky a pořád. Někdy má taky dobrou náladu. Ale tenhle hnusnej způsob komunikace v poslední době převažuje 
Kde proboha dělám chybu?

Není tady

#2 18. 1. 2007 10:13

salek
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Re: Komunikace s puberáky

Maruško nic nedělᚠšpatně hjarta tedy doufám ,tolik do vašeho vztahu nevidím roll
Já tu mám pár příspěvků také-,,odchody k otci" a ,,tělesné tresty" butter
Jsem na tom stejně jako ty. Mám dceru ,které v únoru bude 13let. Zrovna včera to už manžel nevydržel a byla u nás přednáška- téma-kamarádství, důvěra ke mě, hodnota peněz, škola atd..
Hlavně s ní musíš komunikovat,nenechat se vytočit a nepřestat s ní mluvit . Je to kolikrát těžké, ale musíme být dobrými psychology a najít tu zprávnou cestičku do jejich duše gloria
Já jsem určitě nebyla jiná usch a maminka si mě také užila. To říkám i jí,že pozná co je to strach ,až bude mít své děti ,že to vše nedělám jen z nudy hjarta
Je to na velkou diskuzi ,ale mám tu malou ukřičenou Verunku ,tak už musím pa pa a hlavu vzhůru...dej vědět jak je dál... pa Renča

Není tady

#3 18. 1. 2007 10:30

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Marie, nedělᚠchybu. Vždy vám to donedávna spolu šlo. To je věkem a časem jí to přejde, fakt. Blbý je jen to, že nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Oni mají puberáci dost starostí sami se sebou, do toho zjišujou, že rodiče nejsou ti "všemocní a všehoznalí" jak se jim zdálo, když byli malí a začínají porovnávat s jinými, navíc se jim zdá, že už jsou dost velcí na leccos, co se mámě s tátou nelíbí, zkouší, co si můžou dovolit...  V tomhle věku jsme asi všichni byli na pár facek a nakonec jsme to přežili my i naši rodiče. Využij těch chvilek, kdy má "dobrou náladu" a povídej si s ní a pokud bude protivná, tak si toho nevšímej, není to chování namířené proti tobě. Z vlastní zkušenosti (prožila jsem 3x) říkám, že z toho vyroste, tak vydrž.

http://img1.wapster.pl/logosrv.aspx?id=2134840
Láska je to, čemu dovolujeme, aby nám ubližovalo.
chtěl bych jak ponorka lehnout až na dno a přestat vysílat volací znak...

Není tady

#4 18. 1. 2007 10:30

ivca
♥♥♥♥♥♥-

holky s tou pubertou se toho moc dělat nedá - jen vydržet ....
já už mám dvě puberty za sebou a čeká mne - doufám ještě za dlouho - puberta vnučky

Není tady

#5 18. 1. 2007 10:34

Lukas
♥♥♥----
Místo: Mělník

Mno, tak moji nejstarsi bude teprve 12, takze do toho spadnu asi az za chvili, ale z toho 'nemluveni' bych si hlavu nedelal - honi se ji hlavou moc veci a nektere nepovazuje za dulezite. Podle me neni jeji chovani odrazem toho, ze byte uz jako mamu nebrala.
Ja se k tomu stavim tak, ze tu deti nejsou pro me, ale ja pro ne. Takze ja nemam pravo po detech pozadovat, aby se mnou mluvili, sverovali se a delali do puntiku vsechno co po nich chci - naopak, pokud me potrebuji, musim byt k dispozici. A to, aby delali co ja chci musi vzejit od nich.
Ja kdyz jsem byl 'maly' tak jsem byl veden velmi prisne - ale jakmile jsem dospel do puberty, rodice oprate uplne povolili a ja 'mohl vsechno' ... byl to trochu nezvyk, ale hrozne jsem si toho vazil a nikdy jsem si nedovolil toho zneuzit.

Není tady

#6 18. 1. 2007 11:43

Vlaďka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: VČ
Web

Zrovna včera jsme to probíraly s kamarádkou. Má syna 16,5 a já 15,5. Přesně to samé, nemluví, ve škole nic nového. Když se na něco zeptám, dostane se mi zabručení "jo" nebo "ne". Pokud chci něco vědět, nutno položit naprosto konkrétní otázku, na kterou nelze odpovědět jednoslabičně. Ale kamarádka má ještě devatenáctiletou dceru a tvrdí, že tam je to naopak. Když přijede z koleje domů, drčí ani se jí pusa nezastaví a jede tak celý víkend. Asi to musíme jenom přežít. Mě to čeká ještě jednou (kluk 10,5) tak uvidíme, jestli jsou všichni stejní.

Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe.

Není tady

#7 18. 1. 2007 12:28

Isidia
♥♥♥----
Místo: Česká republika

Puberta dětí je přirozený vývoj, kdy dítě vzdoruje všemu a všem a hlavně rodičům. Je to hledání samo sebe a nemá to jednoduché. Pro rodiče je to moc složité. Dítě je totiž přesvědčené, že rodiče nejsou tak chytří jak se to jevilo dříve, ale že v jeho očích je to naopak. Je to období vzdoru, odmlouvání, klackovitosti, dělání naschválů. Obě strany to nemají jednoduché.

Zažila jsem to třikrát u svých dětí. Občas, když jsem si říkala, že se to už nedá vydržet, tak jsem před dítětem pronesla "To víš, jak tak inteligentní dítě  jako ty může mít tak blbé rodiče."
Jak zvládnout  "další pubertu rodičů" pubertu dětí, tak na to žádný návod neexistuje, každý si musí najít svůj přístup k dítěti i když  to je válka nervů.
Podle mně je velmi důležité neztratit zájem o dítě. Snažit se o něho zajímat, co dělalo ten den, co se mu povedlo či nepovedlo, vyslechnout jeho názor a hlavně si na něho udělat čas - čas ho vyslechnou. I když dítě v tomto věku všechno neguje, je potřeba trvat na zásadách - uklízení, povinnosti v domácnosti. ...

Pro rodiče je to zkouška nervů, ale musí se to vydržet. 
Pevné nervy při "pubertě" dětí přeji všem rodičům!!! Vydržet!

Není tady

#8 18. 1. 2007 12:54

Kamilie
♥♥♥----

Ano, první  náznaky v 10-ti letech mám za sebou a až tak mne to dostalo, co jsem si vyslechla, že jsem vážně přestala komunikovat - ústně s dcerou. Napsala jsem lístečky, ale vydrželo jí to den, pak se omluvila, že prý měla nervy?. Ted to ještě funguje, ale už se děsím, co mne čeká.

Není tady

#9 18. 1. 2007 13:02

Fanny5
♥♥♥♥♥♥-

U dcery 13,5 je to tak, že někdy komunikuje někdy ne. Časem jsem zjistila, že nemá cenu ji ke komunikaci nutit a tak, když vidím, že není při náladě, tak ji nechám úplně být a ke komunikaci využívám ty vzácnější okamžiky, kdy začne sama nebo na mé otázky normálně odpovídá.
Taky si připadám někdy jak obstarožní obtížný hmyz, absolutně OUT, ničemu nerozumím.  Naštěstí jen do okamžiku, kdy potřebuje něco vysvětlit do školy nebo s něčím pomoct, to se jí dobře hodím a nešetří lichotkami na mou inteigenci (v duchu si jistě myslí něco o blbech). Už jsem se celkem naučila to tak brát a říkám si, že to přežijeme. Nejhorší ovšem je, že jedno dítko se z puberty vyhrabe a druhé do ní plynule vstoupí. HURÁ....... takže budu mít doma aspoň nějakého puberáka ještě dlouho.
Musím ovšem podotknout, že si stojím ještě dobře, tatínek je na tom o mnoho hůř. On jí nedá pokoje, pořád z ní něco tahá a provokuje ji. A tudíž je ještě mnohem tupější, nemožnější a dokonce v 34 letech senilní, jak mu nedávno sdělila.

Takže, když se to krásné miminko změní načas v teroristu, asi s tím nikdo nic nenadělá ...

Upravil(a) Fanny5 (18. 1. 2007 13:08)

Není tady

#10 18. 1. 2007 13:20

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Milé "postižené matky" - on se ten prezent najednou vyloupne v okouzlující mladou dámu či gentlemana, kteří začnou projevovat zájem i o vaše názory, občas se zeptají, co vy na to, případně i SAMI OD SEBE třeba uvaří. Ale chce to svůj čas. Berte to jako druhé těhotenství - taky vám bylo blbě, otékaly nohy a tak dál - ale miminko to všechno vynahradilo. Jenže těch 9 měsíců se (většinou) zkrátit nedalo.

Není tady

#11 18. 1. 2007 13:44

Fanny5
♥♥♥♥♥♥-

Můžu říct, že jedna oblast mých názorů dceru zajímá. Co si má vzít na sebe k tomu a tomu, jestli se jí to hodí, jestli má dobrý účes? Takže vlasně můžu být ještě spokojená, že?

Není tady

#12 18. 1. 2007 14:32

helena
♥♥♥♥♥♥♥

Fanny, pokud jí zajímá jenom tohle, buď ráda. Až jí začne zajímat tvůj šatník a tvoje šminky (a neomylně sáhne po tom nejdražším), bude to horší :-)) A až ti začne vykládat, že "tohle se pro tebe nehodí", buď si jistá, že si na to brousí zoubky sama :-))

Není tady

#13 18. 1. 2007 15:07

Xsara
♥♥♥♥♥♥-

Marie, pokud si matně vzpomínám na svoji úděsnou pubertu, dovolím si říct, že chybu nedělᚠasi nikde. Ani moji rodiče ji nedělali, a přesto jsem se chovala podobně, jako tvoje dcera. Zpětně se divím, že mě nezašlapali do země, což bych já na jejich místě nepochybně udělala. No nic, příroda je spravedlivá, můj synáček je jistě pomstí. usch
Asi fakt nezbývá, než zatnout zuby a vydržet. Přežít. A doufat, že nebude výrazně hůř.
Držím palce! wink

Upravil(a) Xsara (18. 1. 2007 15:30)

Morálka je postoj vůči lidem, které nemáme rádi.
Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde

Není tady

#14 18. 1. 2007 15:09

Fanny5
♥♥♥♥♥♥-

U nás je to normál, že si půjčujeme věci. Byla jsem tak zvyklá z domu. S mamkou jsme měly v podstatě společnou skříň. Nosily jsme skoro všechno obě dvě. To mi vůbec nevadí. Boty bych jí tedy nepůjčila, protože už mi jedny zničila (naštěstí už má větší nohu), ale o tom to nebylo.

Spíš mě těší, že jí zajímá stále ještě můj názor na její vzhled. Celkem mi to může lichotit, ne? Asi na tom nejsem tak blbě (OUT), jak říká.

Není tady

#15 18. 1. 2007 15:19

kalupinka
♥♥♥♥♥♥-

Dělᚠchybu jednu. Že to řešíš. Zkus s ní jednat stejně. K čemu používat rozvitých vět, které dcera neposlouchá? Šetři hlasivky. Jak? Nebuď s ní doma víc, než je zdrávo. Zkus přijít domů místo v pět odpoledne v jedenáct večer. Zkus místo úklidu v bytě nechat binec. Zkus přijmout její styl /ber to tak, že ona už není dítě, ale ještě není dospělá/.
Jasně, že bude koukat. Asi se zeptá: Kdes byla? A Ty trhni rameny a řekni: No pařit, ne? Možná se zeptá: Co bude k jídlu? A Ty: Co si kdo najde! A je to!!!

Není tady

#16 18. 1. 2007 15:29

ivca
♥♥♥♥♥♥-

moje dcery mi asi před lpěti lety doporučovaly, a si už nic nekupuju, že to prakticky nemá cenu
velikosti mámeúplně jiné - k mé škodě - ale když jsem si začala kupovat kvalitní kosmetiku, různé šátky, šály a podobné nezbytnosti, které ony už ve svém věku taky nutně "potřebují" tak mi pochválily dobrý vkus a podporují mne v tom, co si mám koupit ....

Není tady

#17 18. 1. 2007 16:31

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

1Marie: nedělᚠchybu!
Ona řekne "Dík" ??? Ty se máš.....
Když přišla na dceru puberta, naštěstí jsem byla již částečně připravená, protože sestra má dvě dcery které již tímto prošly, ale stejně!!! Jednoho dne jsem té mojí řekla: Holka, já ti napíšu lístečky: 1. Nemluv na mně 2. Nesahej na mně 3. Nedívej se na mně 4. Nic 5. Nikam 6. Potřebuju peníze, a ty lístečky mi budeš v případě potřeby ukazovat. protože to byla veškerá naše komunikace! (lísteček Nikam = na otázku "kam jdeš?" také může být v případě potřeby nahrazen alternativním lístečkem s textem "Ven", také zcela výstižným.
A víš co? Přešlo ji to, tu tvoji to taky přejde! Slibuju!

Strach je malá smrt...

Není tady

#18 18. 1. 2007 18:48

Kiara
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Praha - východ

Bety, mě zastihla puberta mých dětí naprosto nepřipravenou sad sice jsem u Broučka a Berušky očekávala, že to nebude procházka růžovým parkem, ale skutečnost předčila nejhorší očekávání.
Brouček a Beruška jsou od sebe osmnáct měsíců, takže ďábel v podobě puberty udeřil neočekávaně a naráz.
Syn omezil komunikaci s matkou na "Nóóó" a "Nevim", dcera se naopak vrhla na sžíravou kritiku matčina vzhledu, chování, vystupování a hlavně šatníku a kosmetiky. Poslední dva fenomény - šatník a kosmetiku - náležitě provětrávala smile stylem - tohle je hnusný, trapný, vypadᚠv tom blbě a já to chci taky lol
Ovšem fascinovalo mě, když puberáci víceméně nezakrytě pochybovali o mojí inteligenci a pak se buď jeden či druhý ke mně vlísal se slovy: Mámóóó, pojď mi tady něco přeložit na počítačiiiii... big_smile
Naštěstí už to oba dva přešlo, ale ta poslední dva roky byly krutý...

"Náhody neexistují - to jen Bůh chce zůstat inkognito ..."

Není tady

#19 18. 1. 2007 18:50

sisi21
♥♥♥♥♥♥♥

Puberta, šílená věc!!!Když tím procházela dcera ( 21). Byla jsem hotová.....A jsem udělala to či ono vše bylo špatně,aspoň já si to tak myslela.Kde dělám chybu? Tak takovou otázku jsem si kladla pořád.Musela jsem jen doufat,že příjdou lepší časy a říct si..Vždy jsme asi nebyli jiní. No a taky jo.Dnes si s dcerou skvěle rozumíme.Teď je v pubertě syn (15,5) a já už se na to dívám jinak.Chce to fakt vydržet!!!!!! Bude líp.

http://www.inglene.dk/billed.asp?PrivatBilled=7195271

Není tady

#20 19. 1. 2007 7:08

Kakulik
♥♥♥♥---

My máme s přítelem taky problém. On má syna 15,5, je to síla. Včera byl přítel ve škole! 2 z chování! Nevíme si rady. Doma je kluk skvělý, pomůže, neodmlouvá, docela dobře komunikuje. Jen v té škole je binec, odmlouvá, je drzý a sprostý, dělá si co chce! Věčně jsme mu domlouvali, zkoušeli jsme zákazy, společnou činnost a tak. Na chvilku to pomohlo a pak zase nanovo. Samozřejmě, když se zeptáme, jak bylo ve škole, odpoví jooo, vše je ok! Chytil se nějaké, jak říká  "bandy" a to je konec. Vykašlal se na fotbal, floorbal, rybaření, no na všechny své koníčky.  Nevíme jak dál, kde děláme chybu.
Nespíš to může být i tím, že nemá mámu. Teda má, ale nechce se s ní stýkat, dost mu ubližovala, než jej dostal přítel do péče. Odmítá se s ní stýkat.
Jak bych mohla do toho vstoupit já, jako macecha? Máme dobrý vztah, ale nevím, jestli dokážu něco změnit.
Jsme zoufalí, nejspíš se s tou dvoujkou s chování nedostane ani na školu. Jinak se učí dobře, má 4 trojky.
K

Není tady

#21 19. 1. 2007 7:38

Vlaďka
♥♥♥♥♥♥-
Web

NEboj se, na školu se dostane. To samé jsme měli v osmé třídě. 2 z chování za porušování školního řádu - drzý, odmlouvá nebo naopak nemluví, nepíše úkoly. Sice dělal v devítce opravky ze zeměpisu!, ale na školu se dostal. Prostě jenom přežít všichni ve zdraví.

Není tady

#22 19. 1. 2007 7:41

Nela
♥♥♥♥♥♥-

Hlásím se do klubu postižených matek!lol  Každý den si myslím, že už to nepřežiju, ale zatím se vždy z toho vyspím a ráno do toho vpadnu znova.  Taky se chlácholím tím, že zatím se mnou mluví, i když někdy  by bylo lepší, kdyby  raději mlčel.  big_smile
Přemýšlím, jestli je ta puberta opravdu tak hrozná (u sebe jsem ji nepociovala, ani mamka mi zase tak nic nepřipomíná, že bych byla nesnesitelná), nebo jsou ty naše děti  více rozmazlované a tudíž taky víc nevychované. Kde je přirozený respekt k rodičům, učitelům, prostě dospělým ? Jaké hodnoty vlastně uznávají? Přesto bych toho svého puberáka ani za nic nevyměnila.smile

"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

#23 19. 1. 2007 8:28

Kakulik
♥♥♥♥---

Snad to zvládnem, přítel ve zlosti zakázal synovi snad vše! TV,PC, chození ven a já neví co ještě! Pak mi říkal, že to asi přehnal. Na víkend chci nachystat nějakou společnou akci, přemýšlela jsem o monopolech, nebo dostizích, popkorn a tak. Snad mě ten nᚠklacek nepošle někam...
Uvidím...kapitulation
PS: taky bychom jiného nechtěli, myslím, že jsou i horší klackové...hih

Není tady

#24 19. 1. 2007 9:21

Vlaďka
♥♥♥♥♥♥-
Web

Chlapi jsou na to zakazování moc rázní, nepřemýšlejí o důsledcích. Manžel taky zakáže PC, TV, ven. Já to potom povolím, protože když vidím snahu, tak ta se musí něčím ocenit. Navíc manžel není doma a já musím trávit čas s naštvaným puberákem.  Vzhledem k tomu, že hraje fotbal, má 2x týdně trenink + zápas a ještě chodí 3x týdně do Sokola, snažím se mu sportovní akce nezakazovat. Manžel se potom vzteká a hádá se se mnou, ale to je pořád několik let kolem a kolem to samé. Prostě zakážu počítač a vysedávání s kamarády, ale sport ne.

Není tady

#25 19. 1. 2007 9:32

Kakulik
♥♥♥♥---

Sport sice nemá zakázaný, ale co se dal dohromady s tou svou bandou, nechce dělat žádný sport. Tede chce, ale max. box, aby se mohli všichni valit... bléé
Ty zákazy musíme taky zredukovat, je to příliš. Nejhorší je, že doma je fakt hodný! Se vším pomůže! Musíme vydrža!styrka

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí