Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#1 17. 1. 2007 7:57

Michaela.43
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha

víceleté gymnázium - prospěch

Co byste  zvolili?
Máme syna na víceletém gymplu - je v sekundě,( 7 tř .- 12 let) a nebudu-li počítat tělocvik a výtvarku, tak se to na vysvědčení bude hemžit čtyřkama....takže takto jsem si to  nepředstavovala, co byste  dělali?

a) nechat na škole,přiškrtit (TV, PC,kamarády) a klečet nad ním se slovy : učit se, učit se....
v tomto případě lze za dva roky přejít na nějakou průmku....

b) vrátit ho na starou školu, do ZŠ v místě bydliště - výhoda staří kamarádi, ale  za dva roky opět  nějaké přijímačky

c) porozhlédnout se ihned po nějaké jiné ZŠ - kde sice nebude mít kamarády, ale třeba to bude pro něj "jednodušší"

Co chce on sám? Rozvíjeli jsme již doma všechny možnosti, neví( kdo by to věděl ve 12 letech, když to nevím ani já...)na současné škole se mu líbí, kamarádi dobrý, vyučující taky, on i přes své nevalné známky je ale naprosto happy a v klidu .....prostě " žije si"

Díky za názory

Není tady

#2 17. 1. 2007 8:15

Irenka21
♥♥♥♥♥♥-

Re: víceleté gymnázium - prospěch

Dala bych čas do konce roku, promluvila s ním o tom, že takové výsledky nemají cenu, gymnázium je příprava na VŠ a pokud nemá snahu se učit i přes svoje nadání, nemá cenu na něj chodit, přechod na nějakou ZŠ bych uvedla jako jedinou možnost pro toho, kdo studovat nechce nebo neumí, dále bych mu srozumitelně vysvětlila , jaký je rozdíl v náplní práce třeba inženýra a řemeslníka a dodala i finanční pohled, nemluvila bych jenom já, ale chtěla bych od něj , aby to vstřebal a přemýšlel o tom a za třeba hodinu mi řekl svoje řešení, své návrhy a názory na to, co jsm mu řekla, sama přednáška nestačí, jinak nemá cenu držet na studiích někoho, kdo o to moc nestojí, to mu také řekni, že je to od Tebe vlastně takový dárek do života, když jsi mu chtěla dovolit studovat, oni si někdy puberáci tyhle věci vůbec neuvědomují, napiš, jak jsi pořídila a potom pravidelně sleduj jeho odpolední činnosti a prospěch.

Naděje je vždy, ale ve stresu ji někdy nevidíme.

Není tady

#3 17. 1. 2007 8:49

Décima
♥♥♥♥♥--

Přechod ze Základky na gymnázium je velký skok. Profesoři zřejmě učí středoškol. ne-li vysokoškol. stylem: přednáší a žák si zapisuje sám, co stačí, popř. zadají úkol, aby si nějaké pasáže v učebnici  žák prostudoval sám. Pro 12ti letého je to velká změna. Já si pamatuju, že z premiantů na základce, se stali v 1. ročníku gymplu čtyřkaři, ale pak se to postupně zlepšovalo, a to nám bylo už 15-16 let. Prostě, ten kdo se nemusel na základce moc učít a šlo mu to samo, najednou na gymplu to nefungovalo.
Když Tvého syna přijali na víceleté gymnazium, jistě je to nadaný chlapec, studijní typ, pouze se teď něco zadrhlo, asi se potřebuje naučit "učit se".
Já bych si s ním promluvila co a jak, popřípadě bych nejkritičtější předměty řešila třeba dočasným domácím placeným doučováním od nějakého třeba VŠ studenta nebo profesora na penzi apod.....

Není tady

#4 17. 1. 2007 9:02

Irenka21
♥♥♥♥♥♥-

Nejde tím ovšem omlouvat vše, já bych ještě navštívila ty profesory, a řeknou , co dítěti nejde, u nás se ani u jednoho syna žádné skokové zhoršení nekonalo, jedničky a nějaká dvojka, nyní jsou na vyšším stupni gymplu a občas se objeví jedna trojka, pokaždé z něčeho jiného, ujede jim třeba písemka a tam už je za pololetí jenom pár známek a hůř se to opravuje a také maminka řekla, že ten, kdo se nebude učit přejde na nějaký učební obor a bude si dál studovat jedině za své a při práci a to potom byla snaha u těhle velkých chlapečků tedy viditelná, učili se i ráno před odjezdem do školy, prostě motivace je důležitá.

Není tady

#5 17. 1. 2007 9:52

anka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Ústecký kraj

Neznám také žádné známkové skoky.Dcera měla vyznamenání na ZŠ i na gymnáziu.Hledala bych spolu s dítětem příčiny.
Je to v tom že neučí nebo se neumí učit ? V tom je totiž velice podstatný rozdíl i když výsledek bývá zpravidla stejný - špatná známka.
Skutečně mu tento typ školy školy vyhovuje? Může mu vyhovovat pouze relativní volnost kterou dítě nabylo,
už to nemusí být styl výuky.
Pokud by dítě projevovalo snahu o zlepšení,vyzkoušela bych variantu placeného doučování.Je to cílené,doučující se zpravidla zaměří na mezery které žák má,to co je schopen se naučit sám,nechává na jeho přípravě.
Efekt by se měl dostavit velice brzy.
Na původní základní školu bych raději úplně zapoměla.Je to zpravidla poslední varianta.Osobně bych se pokusila přimět k tomu aby se sám postavil zodpovědnosti kterou si zvolil a dokončil alespoň první stupeň. Ve třidě kam chodila dcera bylo taktéž pár žáků kteří na tom byly podobně jako tvůj syn,přesto se jim podařilo první stupeň dokončit a přešli na jiný typ školy.A musím dodat že byli přijati bez přijímacího řízení a prospívají nyní velice dobře.
Pamatuji si také velice dobře že nás na možnost známkových skoků upozorňoval ředitel gymplu na první informativní schůzce.Zároveň dodal že trojky na tomto typu školy, se rovnají v drtivé většině případů jedničkám na základní škole smile

Není tady

#6 17. 1. 2007 10:22

1Marie
♥♥♥----

Michaelo, mám taky syna, je mu 17 a je na 4letém gymplu . Chodil do jazykovky a když si vzpomenu, co jsem s ním prožívala v 7 a 8 třídě - nebýt mě , tak měl čtyřky taky. Přitom rozhodně  to nebylo v tom, že by neměl na studia. Ale po klukovi v tomhle věku chtít zodpovědný přístup - no, možná takoví kluci existujou , ale můj syn mezi ně rozhodně nepatřil.  Takže jsem nad ním stála, kontrolovala, doučovala, pomáhala, kde se dalo. Zlom příšel v devítce - to snad už nějak dozrál a došlo mu, že se svým vysvědčením ho vezmou jedině snad do učení. A začal makat. Pomáhala jsem dál, ale už sám chtěl a ten rozdíl byl vidět. Udělal zkoušky na gympl, kde naštěstí nebrali v potaz jeho známky na vysvědčení a teď je ve druháku a dobrý. neřeknu výborný, protože dál bojuje v některých předmětech, ale naštěstí si našel i předměty, které ho baví a kde má úspěch. Je spokojený a já vidím ten rozdíl v přístupu - když to srovnám s přístupem před pár lety - nebe a dudy!
Někteří kluci prostě potřebují čas, aby si to srovnali v hlavě. Takže já na Tvým místě, bych doučovala, pozitivně motivovala - když na vysvědčení vytáhne aspoň jednu známku - tak odměna apod., kontrolovala - i když mu s tím v tomhle věku půjdeš na nervy, to je jasný. Ale snažila bych se vydržet.

Není tady

#7 17. 1. 2007 10:28

Irenka21
♥♥♥♥♥♥-

Také bych ho nikdy nedala zpět na stejnou základku.

Není tady

#8 17. 1. 2007 11:13

Allice
♥♥♥♥♥--

Ja mela velike problemy v prestupu ze zakladky na stredni skolu, byl to velikansky skok, bylo mi 15. Na zakladce jednicky. Na stredni v prvaku nejaky "dobrak" dal na nastenku poradi podle prumeru. A ja byla na predposlednim miste, mela ctyrky, mamka musela podepisovat ze propadam. Hruza. Ale pak se to nejak zlomilo, najednou jsem nasla ten system jak se ucit. Kazdy den si vyhradila dve hodiny na uceni. A ono to slo! Ve ctvrtaku jsem byla na druhem miste od zacatku, 2 dvojky.. Podle meho to chce cas, najit si ten svuj styl, prijit na system uceni, prijmout styl ucitelu. Vlastne to ani neni zadna rada, vid? Jen priklad toho, ze se to muze zmenit, ze jedno spatne vysvedceni nic neznamena.

Není tady

#9 17. 1. 2007 11:30

Michaela.43
♥♥♥♥♥♥-

Děvčata, děkuji Vám za příspěvky....jo, nedozrál ještě, nojo,no...
souhlas s tou motivací, neustále kontrolovat a přezkušovat - sám má viditelně radost z nějaké lepší známky
a vidím, že opravdu  by bylo nejlepší vydržet a nevzdávat to bez boje - ostatně  varianta, nepůjde-li to, tak  v 15 nějaká průmka- asi by byla dobrá....
jen jsem se chtěla ujistit, že tedy návrat na ZŠ jen v nejzazším případě...
Díky

Není tady

#10 17. 1. 2007 11:47

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Michaelo, už jsme se o tom před nedávnem bavily.. nevzdávej to. Návrat do základky by byla určitě i pro něj potupa.  Navíc, bude dělat postupové zkoušky ve čtvráku a pak uvidíš.
Sice to není třeba pro stávající čtvtáky povinné, ale u nás se do již dělá (je to jakoby příprava na maturitu.. ve čtvráku písemky z aj, čj a matiky, v 6. ročníku  ústní zkoušky, jakoby malá maturita ústní, aby prý věděli, co je čeká a trochu jim spadl hřebínek). Měli jsme z toho všichni strach,  ale ve výsledku je to spíš rozbor pro děti, aby věděli, v čem musí přidat a zamakat na sobě.
Každý nemůže mít samé !  A opravdu záleží na profesorem. Vidím to u kluka. Třeba s ájiny byl v kruhu nejlepší a teď už sám připouští, že mu to nejde, protože to profesorka prostě neumí sama, tak jak to uměli ty předtím.
U nás byl problém i hudební výchova... špatné známky proto, že jí nezlobil. Néé, že neuměl, ale prostě chtěla, aby jí vyrušoval, prudil.   ALe ve většině případů je to opačně. Jak se zapíšou, tak to s nimi jde dál.

Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

#11 17. 1. 2007 11:57

Irenka21
♥♥♥♥♥♥-

Je fakt, že osobní averze může také být, jeden z mých synů měl potíže s fyzikářem a tem druhý je od něho chválený do nebe a má jedničku, musí ale sám chtít a o učitelích s ním v tomhle smyslu nemluv, já vždycky říkám, on vystudoval tento obor, až sám něco vystuduješ , hodno ho, myslím si ovšem také své, vyučovací metody a motivace žáků na gymplu, kam kluci chodí jsou někde na pravěké úrovni, diktování do sešitů a zkoušení, žádné oživení, no ale je to tady u nás prestižní škola a 98% žáků se dostává na VŠ.

Není tady

#12 18. 1. 2007 8:13

Michaela.43
♥♥♥♥♥♥-

Frigo,
vzdávat "zatím" nic nebudeme, doufám, že ho víceméně nevystřelí....protože to vypadá na 6 čtyřek...jo, všechny hlavní předměty a je velku otázkou ze kterého je "tak dobrý", že má "jen" trojku....i s třídní jsem mailovala ve smyslu, že "kdyby to nešlo", tak po "deváté" třídě nějaká průmka, kde by mu už po těchto zkušenostech snad nedělalo takové problémy se učit...Já si spíš začínám myslet, že on naučené spíš neumí prodat, nevím, ale tonoucí se stébla chytá, jsou dny, kdy i ze zkoušení či písemky má jedničku, takže....u něj v žákajdě nejsou stabilní  čtyřky, ale  jedna minus ,pět,jedna minus,čtyři....

Irenko,
averze od učitelů by tam snad ani neměla být, jinak samozřejmě učitelé v rodině nepomlouváme, toto jsem  zažila u kámošky, pro kterou byli všichni učitelé blbí...ale to opravdu nejde, to já vím....jak píšeš to oživení: mně naopak nějak v té škole( ale nejen tady) příjde, že to mají pořád nějak oživené a učivo se prostě probrat nestihne...před dvěma lety, kdy byl syn v páté třídě, tak jsem si dělala tečky do kalendáře, kdy něco měli: branný de, výlet, kino, výstava  atd...no a i se svátky jim to v prvním pololetí  dělalo, že vlastně chodili do školy se učit  v průměru týdně jen 4 dny....tak mají se snad špatně?? :-)))

Není tady

#13 2. 2. 2007 15:27

kattja
♥------

Michaelo,
sama jsem na víceleté gymnázium chodila - klasicky nejlepší ve třídě, šla jsem tam ještě s jedním spolužákem. Rozdíl mezi námi byl ten, že já se učit nikdy nemusela a tím pádem neuměla, on měl ty dobré známky v páté třídě vydřené, takže mu přestup nedělal problémy. Učit jsem se nenaučila nikdy, takže jsem kvartou skončila a přešla na "normální" střední školu, kde jsem patřila k nejlepším, především co se týče jazyků a také ve zvládání stresu.
Pokud během těch dvou let nedojde k obratu k lepšímu, doporučovala bych přestup na střední školu......... a nevím, jak pro něj, ale pro mě by byl návrat na základku, v té době i pře ty "děsný" známky, velkou potopou.K.

Není tady

#14 2. 2. 2007 18:31

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

A jak to bylo v primě? Nejsou trochu problém kamarádi? Občas se s nimi dítě "sveze"...

Strach je malá smrt...

Není tady

#15 2. 2. 2007 19:07

anka
♥♥♥♥♥♥-

Michaelo,tak jak dopadlo vysvědčení?

Není tady

#16 2. 2. 2007 19:55

Michaela.43
♥♥♥♥♥♥-

Kattjo,
vypadá to, že s  zvolíme, tak jako  to bylo u tebe. Samozřejmě, že jsem mluvila s mnoha lidmi, názory skoro tytéž, tedy zůstat, a po kvartě , když se nesrovná, tak  zkusit jinou střední školu - s nějakým zaměřením...ano, vrátitse na základku nedoporučují

Betty,
na začátku primy bylo lépe, tedy  čtyřky...na konci  čtyřek...teď pololetní nemáme, protože syn je nemocen, ale myslím, že má tak  dvě dvojky, haha ( ale to myslím jako nejlepší známky z výtvarky a těláku), jinak  čtyřkama si myslím, že to bude stejné jako na konci prváku.....
No, kámoši...tam si myslím, že syn je spíš na chvostu, že valná většina ostatních je určitě lepší, naopak, kdyby se vrátil na základku( nezávazně jsem mluvila s ředitelkou) tak tam jsou chlapci, ale i děvčata s trojkama a dvojkama z chování), takže tam by se jistě "chytlů.
Po rozmluvě  se synem ( ale co má vlastně 12tiletý kluk vědět, co chce a co je lepší), sám mi řekl, že zůstat na škole chce...no, fajn, takže min. do té kvarty, třeba se srovná a naučí se učit -což mu samozřejmě vysvětluju, JAK by se člověk měl učit atd, atd ...no, ale jsou chvíle, kdy si říkám: hlavně když je zdravý...což je i nepedagogické, vím

anko,
takže odpověď viz výše...to znamená: snad nám klouček v pololetí nepropadá...

Děvčata, díky za názory, prostě uvidíme, jak se věci vyvrbí, zatím jdeme čile dál...

Není tady

#17 2. 2. 2007 20:03

nexxi
♥♥♥♥♥--

ještě nejsem v žádném případě ve věku, kdy bych sama měla děti, ale co sem viděla a vidím u bývalých spolužáků a spolužaček, tak je lituju že na víceletý gympl šli. naprosto se připravili nebo spíš rodiče je připravili o dětství a zatímce my sme byli venku oni se doma učili.. myslím si že základka je od teho aby děti teprv na tu střední připravila..

" Je lepší litovat, že jsme něco udělali, než toho co ne."

Není tady

#18 2. 2. 2007 20:25

majkafa
Host

nexxi ne všichni jsou stejní. Některým víceleté gymnázium vysloveně prospěje. Mému synovi určitě. Nikdy jsem nebyla zastáncem víceletých gymnázií. Syn na něj moc chtěl jít. Už jsem ho viděla, jak celé dny a noci, kdy není ve škole, leží v knihách, churaví, bledne, nezná žádnou zábavu. Na ZŠ mu učení šlo výborně, ale to chování! I jeho třídní říkala, že jemu jako jednomu z mála dětí osmiletý gympl doporučuje, protože učivo ZŠ je pro něj moc lehké, vše má na hodině rychle hotové, pak se nudí a rozptyluje ostatní spolužáky. Teď je v septimě, příští rok maturuje, téměř jsem ho za těch šest a půl roku studia neviděla učit se, je druhý nejlepší ve třídě, je velmi spokojený. Nemůžeme házet všechny do stejného pytle.

#19 2. 2. 2007 20:27

Bety
♥♥♥♥♥♥♥

Michaelo, to ti opravdu nezávidím, doufám že vydržíš s nervama a možná se kluk chytne!

Strach je malá smrt...

Není tady

#20 2. 2. 2007 20:34

666salome
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Moravěnka
Web

Nevím a nemohu souhlasit, že bych dceru připravila o dětsví wink
Sama nás donutila abychom ji pustili na víceleté gymnáium, my ji to rozmlouvali, že na základce má samé jednočky levou zadní a tam bude muset dřít dumbom Její třídní tvrdila, že se ve třídě nudí protože oni se musí věnovat i těm nejpomalejším žákům. Nenechala se ukecat a já ji teda nakonec nechala a si to zkusí wink Ze šedesáti dětí brali dvacet pět yikes Dostala se tam a byla spokojená až do prvního vysvědčení - byla v šoku měla šest dvojek a nějak to nemohla rozchodit big_smile Začala se učit a připravovat referáty a být trošku aktivní, musím říct že jsem ji pohrozila že jestli bude mít trojky tak ji vezmu zpátky na základku, protože se nebudu dívat na to jak si kazí dětsví učením a špatnýma známkama možnost lepšího zaměstnání.
Dneska je v devítce a měla čtyři dvojky já myslím že je to krásné vysvědčení, protože nechci aby ležela v knihách celý den, co by pak dělala až se bude muset biflovat lol
Podotýkám jen že všichni u nich ve třídě když nastupovali tak šli ze základky se samými jedničkami sad chápu ty rodiče že jejich vyloženě studijní typ má čtverky a tím pádem menší možnost dostat se na dobrou střední školu dumbom a proto je to trápí ale zpátky na základku bych ho nedávala i když já to taky jako hrozbu použila lol
Taky myslím že dvojky na gymplu jsou určitě víc než jedničky na základce, dokonce k nim do prváku nemohou přijmout děti ze základky protože jsou v učení popředu a mají některé předměty navíc cool Takže vydrž ono se to do devítky spraví on dostane rozum hlavně mu musíš pořádně naznačit že to dělá sám pro sebe ne pro tebe smile

************Žena bez muže je jako ryba bez jízdního kola ************
http://smajlici-1.ic.cz/znameni/1/rak.gifhttp://smajlici-1.ic.cz/zvirata/9/073.gif
************ Nevěřím na zázraky  -  spoléhám na ně ************

Není tady

#21 3. 2. 2007 18:03

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥

nexxi, taky nemohu říct, že by můj syn kvůli osmiletému gymnáziu přišel o dětství. Teď před pololetím se asi týden učil, po klasifikační poradě učení opět zabalil se slovy - tak zase až v červnu. Je fakt, že výsledky nejsou nic moc, ale rozhoně se ničím nestresuje.

Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

#22 3. 2. 2007 19:51

nexxi
♥♥♥♥♥--

tak to je dobrý, nemyslela sem to jako utok na vás, ale jako zkušenost kterou sem měla s tím jak dopadli moji bývalí spolužáci.. zdejší gympl je neustále stresuje at si uvědomí že sou na výběrové škole, že je vyhodí.. horší je že je stresujou aj tím že je vyrazí a budou muset dělat školu na které sem já, a kterou jim prezentují jako spodinu společnosti, přitem to tak není. tak je to asi všade jiné.. já jen viděla je, kteří ve strachu ze školy se jenom učili a učili..

" Je lepší litovat, že jsme něco udělali, než toho co ne."

Není tady

#23 3. 2. 2007 20:06

anka
♥♥♥♥♥♥-

nexxi - ten gympl o kterém píšeš je ze současnosti ? smile To snad ani není možné takové jednání.
Pravděpodobnější mi připadá že si to tví bývalí spolužáci trochu přibarvili.

Není tady

#24 3. 2. 2007 22:34

Frigo
♥♥♥♥♥♥♥

Nexxi, také absolutně nesouhlasím. Syn je v kvartě a viděla jsem ho učit se jen asi 2x. Ven normálně chodí, sportuje, teď už hraje i za dospělé..
Na vízo měl poprvé dvě trojky. Je naprosto v pohodě, žádný stres.  Naopak, když vidím jeho spolužáky, což je dost často (bydlíme hned u školy)
je mi dost špatně a jsem šastná, že si zvolil tuto cestu.  Na odpolední vyučování choděj opilí (možná zfetování), za školou kouřej, choděj za školu.  Schodou okolností dnes na to přišla s ním řeč a on prohlásil, že je tam snad jedinej normální kluk, jinak je to šílené.  Když vidím  "holčičky"
tak přemýšlím, na které silnici v noci postávají. No, takhle zmalované a oblečené nejsou snad ani ty šlápoty..
Dcera je v šestce, přestože měla taky výborné známky, tak na gympl nechtěla. Dřív mi to bylo fuk.. je to přeci jejich život, ale teď neustále přemýšlím, jak jí přesvědčit, aby to aspoň příští rok zkusila na šestileté gymnázium. Nechtěla bych, aby dopadla taky tak.
Mám pocit, že děti na základkách jsou v pohodě a bez stresu, protože na to dlabou.

Motto ženy :  :-)  :-)
Všichni si myslí, že největším snem každé ženy je mít dokonalého muže...
Zbláznili jste se..?!     Největším snem ženy je žrát a nepřibrat!  :-)

Není tady

#25 3. 2. 2007 22:55

amba
♥♥♥♥♥--

Souhlasím s Ankou. Je možné, že se tvůj syn neumí učit. Umění naučit se není o tom, že neefektivně  tráví hodiny nad učením, ale o tom, že si student najde systém, jak se efektivně naučit a věř, že to je pořádná práce. To bývá největší zádrhel, chytré děti v nižších ročnících školy se totiž nepotřebují  učit a bývají premianty, pamatují si učivo bez zvláštní snahy. Ve vyšších ročnících se už učit musejí , ale neumí to,proto mají prospěch horší. 
Studentovi, který se neumí učit, nepomůžou výhrůžky, tresty, ani žádná motivace, pomůže mu jen to, že najde systém jak se učit. Pak zase najde sám sebe, učení ho bude bavit a hlavně, bude úspěšný.

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí