Oznámení

30. listopadu : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

30. listopadu : Pracny, zázvorky a anýzky. Trojice voňavého cukroví, bez kterého nejsou Vánoce!

30. listopadu : Originální vánoční dekorace. Stačí pár klacíků a bílá barva.

#26 26. 6. 2008 19:50

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Re: Rumunsko?

Ahoj Klubííí, díky.
No, cestovek je samozřejmě více, jenže málokterá zajišťuje pouhé přespání. Nechci jet na "organizovaný zájezd". smile Zrovna nedávno jedna cestovka, u které jsme pobyt zajišťovali, oznámila, že právě končí s veškerými cestami do Rumunska, tudíž rychle hledat jinou.... neutral
Vím, jak žijí popové, jednoho mám v rodině. smile Manžele nechají pohromadě, ovšem zrovna mně by případné oddělení zas tak nevadilo, manžel chrápe jak motorová pila big_smile. Většinou míváme na dovolené pronajatých víc místností pro můj opravdový odpočinek big_smile.
Uvidíme, co uvidíme - kláštery případně zvládneme příští rok.
Jo, a nějaké tématické večery o své vlastní dovolené - to by pro mě bylo za trest big_smile big_smile big_smile. Tam by mě nedotáhli big_smile.

Není tady

#27 29. 6. 2008 10:31

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Jo, další cestovka pobyt v Rumunsku nezařídí ... Prý jim Rumuni odřekli pobyty přes prázdniny, takže možnost je až v září... Takový krach v objednávání pobytu u moře zrovna tam jsem tedy nečekala smile. Člověk by si myslel, že taková země ani není žádaná, že tam bude prázdno..... smile

Není tady

#28 29. 6. 2008 20:44

bublinka
♥♥♥♥♥♥-

Klubko napsal(a):

Jen u Kudrny my vadí ty tématické večery. občas kolektivní zábava,ale to je každého věc.

Klubko, tak teď jsi mě notně vyděsila! Tématické večery, kolektivní zábava? yikes  Něco jako v Účastnících zájezdu "A teď si společně zazpíváme nějakou hezkou píseň?
Tak to je mi už dopředu jasné, že budeme trhat partu big_smile

Vesmír je báječné místo pro život

Není tady

#29 30. 6. 2008 12:58

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

tummenupp big_smile Jo, Účastníci se povedli.... Taky si společné zpěvy neumím představit. big_smile Ale myslím, že taková Pamela by se chlapům (chvíli) líbila big_smile.

Není tady

#30 2. 7. 2008 12:48

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Ahojky,
tak začínám být skeptik ohledně cesty do Rumunska... Už mi bouchl 6. pokus!!!! Dvě cestovky nic, Rumunsko zrušily, třetí cestovka, chudák, není zatím schopna najít volné ubytování u móřa. Všechno obsazeno. To jsem teda nečekala, přitom komu se tu zmíním, že bychom rádi do Rumunska, každý se zasměje, že proč zrovna tam, do takové ...... A podívejme se na to, zřejmě už se Němci a jim podobní nabažili Kanárů a objevili východ.....
Tak to vidím na pokorný již devátý návrat do HR big_smile nebo kliknu na jakýkoliv Last.... Ale když my jsme chtěli poznat tu krásnou zemi potomlů Dáků a Římanů ten takzvaný skanzen Evropy big_smile.... Tedy, stan a jízda na "pas blind" nepřichází v úvahu. smile
Tak já jdu heldat dál.... mějte se. Jo, případně předem děkuji za nějaké další tipy.

Není tady

#31 3. 7. 2008 7:52

bublinka
♥♥♥♥♥♥-

Tercilo,
tak to nelámej přes koleno, vypadá to, že holt do toho Rumunska jet nemáš. hmm
Když bouchne 6.pokus, tak to už je podezřelé...

Není tady

#32 4. 7. 2008 20:31

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Bubli, já věřím na šťastnou sedmičku wink big_smile, jinak poletíme do Egypta a basta big_smile (ale tam se mi moc nechce...) smile

Není tady

#33 4. 7. 2008 21:01

Gia
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha

Tecil - tak odvážnému štěstí přeje, ne? Ať 7. pokus vyjde!!!
Klubko - tak to já se teda hlásím big_smile PS: s Kudrnou jsme byli 3x, ale tématický večer jsme nezažili... díky bohu

http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1VrIGXDASuAKh96.png  http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1U7IGXDASwQKk57.png

Není tady

#34 4. 7. 2008 21:08

Gia
♥♥♥♥♥♥-

Našla jsem ještě tohle http://www.carabus.cz/?idzajezd=188  ale to je tak tip na příští rok, letos už je to na nic.

http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1VrIGXDASuAKh96.png  http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1U7IGXDASwQKk57.png

Není tady

#35 6. 7. 2008 17:07

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Gio, děkujeme za tip, samozřejmě jsem poznávačky našla na netu nejdřív, dokonce asi i tuhle stránku, jenže .... u nás je to složité, já když vidím "nástupní místa", tak se otřepu a mám husí kůži big_smile, nemůžu za to. big_smile Jedině bych musela svým autem následovat ten zájezdový autobus big_smile big_smile.
A samotný pobyt s vlastní dopravou právě skoro nikdo nenabízí. Teda v horách jo, ale u moře je to horší. No ale jinak jsou ty rumunské kostely a kláštery skutečně unikátní, jednou tu poznávačku určitě absolvuji, ale - nejsem si jistá, času je málo, práce hodně a my za dovolenou považujeme odpočinkové válení se u moře, no jo no... smile. Uvidíme, sama jsem zvědavá, kam mě cestovky letos zavějí smile.

Není tady

#36 7. 7. 2008 18:28

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Holkýýýý, tak jo!! Sedmý "rumunský" pokus vyšel big_smile (málokdy se vzdávám) big_smile. Snad teda odfrčíme. Díky za vaše informace, jste zlaté. smile

Není tady

#37 14. 7. 2008 9:19

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥

Gio asi záleží na průvodci:)))

A co tam Terci sháníš. Nejní lepší naložit auto, děti, vyměnit peníze až na místě a vždy někde přespat, najít to až tam.
Cestovku nepotřebuješ.
Jak říkám já potřebuješ jen pět P:
- pas
- peníze
- pojištění
- platební kartu
- Paralen

(když ještě hodíš stan a karimaktu + spacák (ten mám v autě furt), tak máš vystaráno)

Na koupačku pak zastavíš někde u rybníka, vyřešíš hygienu a jedeš dál. Na trhu koupíš čerstvou zeleninu, chleba, snídaně je hotová.
A další večer se třeba zeptáš známých, zda nemůžeš k nim do stodoly na seno, když prší a máš mokrý stan. Za pár šprdlíku tě venkovani nechají klidně přenocovat. Alespoň tak poznáš tu zemi kam jedeš.

"Osud zkouší nejvíce ty, které má nejvíce rád, aby z nich něco bylo."

Není tady

#38 14. 7. 2008 20:45

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Klubí,
jsi strašně hodná, že sis dala práci s návrhy na trávení dovči - ale přiznávám, že jsem tady po přečtení vyprskla smíchy (kdybys mě znala, tu práci s příspěvkem by sis nedala) tummenupp - protože:
1. do rybníka bych nikdy nevlezla, odjakživa se mi to hnusilo, mám husí kůži, i když vidím jen tu hladinu, pocit, že pode mnou je bahno, no to teda absolutně nemůžu...
2. hygienu pro mě neexistuje "řešit", já musím vědět, že tam teče teplá voda a že sprchu budu používat jenom já (rodina) big_smile. Společná koryta na mytí v Bulharsku před 20 lety už mám za sebou. A nerada bych se k tomu vrátila smile.
3. stan - tak to jsem absolvovala naposledy taky někdy před 22 lety v Bulharsku a nikdy více, to fakt není pro mě, snad ještě vybavený karavan (sprchou) by přicházel v úvahu... no seno už absolutně ne, to bych musela být v nebezpečí života big_smile big_smile I tak jsem brávala do HR biolit, aby po mě v noci něco nelezlo big_smile

No nejsem zas tak cimprlich, jasně, že bych to přežila, ale - ve svém věku, kdy někam jedu odpočívat a nejen poznávat, a krátké dny mé dovolené jsou mi vzácné, prostě nechci "stanovat". smile

4. nemám ráda (úplnou) nejistotu, takže bych nikdy dětem neudělala to, abych je naložila jen tak a doufala, že někde přespíme. Nejsem ten typ a považuju to od rodičů třeba menších dětí za nezodpovědné a nebudu lhát, že bych to neudělala v této době už ani sobě big_smile.  V Chorvatsku ještě snad, tam se nějaký ten apartmán najde vždycky, ale po mých zkušenostech s obsazeností hotelů a penzionů v tom Rumunsku bych to neriskla už vůbec.

Fakt jsi nesmírně milá, Tvého příspěvku si moc vážím, jsi hodná, díky smile.

Není tady

#39 14. 7. 2008 21:04

Gia
♥♥♥♥♥♥-

TAk jsem se opravdu zasmála tummenupp lol
Tercil - užijte si krásně dovolenou!!!

Není tady

#40 15. 7. 2008 8:57

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥

Terci, s námi do Rumunska, na Ukrajinu, Ruska jezdí dvě rodiny.Každá má dva kluky. Rozmezí 7-12 let. Ti kluci spí na seně, ve stanu v promáčeném spacáku, pečou ryby na ohni a věř mi, že to rozodně není nezodpovědné. Jsou nadšení a mají neskutečně energie. Tam kde už dospělí zhasínají, oni znovu obživnou a oči jim svítí, když táta rozdělává oheň a vyhlásí soutěž v najítí nejdelšího prutu na pečení buřtů.
když jeden z nich měl napsat ve škole slohovku, kde jsme byli o prázdninách a psal o Ukrajině, kde musel táhnou kolo vyschlým potokem  a pak s ním jel na korbě Gruzaviku, který jsme potkli při svážení dřeva v lese a svezla nás do vesnice, tak ostaní děti,které se povalovaly s rodičky na pláži v Chorvatsku mu očividně záviděli.
Já si právě myslím, že tímto ty děti naplníš, než když jim dáš veškerý komfort. Já teda na stanování s tátou vzpomínám moc ráda. jiné dovolné neznám. U moře jsem nebyla jako dítě. Máme prošlapaný Tatry, kde nás táta v lijáku schovával pod sebou, ležel na nás a držel pláštěnku,abychom neměly modřiny. My jako děti z toho měly hlínu.
Nevím,no.
Je jesné, že nároky se s věkem posouvají. Nechci ti nic vnucovat. Naši byli taky zvyklí spát pod širákem a dnes potřebují konfort.  Jen ti to chci ukázat z druhé strany. Že všechny děti tím fakt nemusí trpět.
Mě by týden válení u moře nebo poznávání památek ve 30ti stupnových vedrech v autě zabilo.

Není tady

#41 15. 7. 2008 20:31

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Ahoj Klubí,
jo jasně, zážitky - to je to, co nám nikdo nevezme. Je hezké, jak o tom píšeš. Vůbec to nevnímám jako vnucování, neboj.
Pobyt, který jsi popisovala, beru tak, že - co by ti rodičové s kluky dělali, kdyby se např. večer na seně ukázalo, že mají horečku? smile Kdyby si zlomili nohu? No, ono by se to vždycky nějak vyřešilo, to je jasné. Jde o to, že já jsem něco takového nikdy v takových podmínkách řešit nechtěla, takže jsem se podobným pobytům vyhýbala, když byla dcera malá. Vždycky jsem hledala aspoň částečný "komfort".
U nás je to tak, my jsme jaksi v té naší původní familii nikdy na stanování nebyli, mně to nic neříká; pocházím z dědiny, takže tam ta příroda u lesa byla jaksi "normál", nic vzácného. Jooo, vycházky se psem a s taťkou a povídáním, na to si pamatuji, to bylo fajn. Ovšem jednou mě nemohl dostat dolů z vysokého stromu; to byl taky zážitek big_smile, dodnes si na to vzpomenu big_smile.
Dcera kdysi stanovala u dědy na zahradě jednu noc, hlídal ji dědův vlčák (těšila se, chtěla tam spát sama!, pak se vyspala a - stačilo jí to, byla "vyléčená". smile stan jsme sbalili, poděkovali osudu, že jsme ho nekoupili, jenom prozíravě půjčili, a jeli domů.) big_smile Období buřtů už máme za sebou, dnes už grilování u dědy v přírodě odmítá. Kvůli podobným aktivitám skutečně tu "řádnou" dovolenou jednou za rok nevyčerpáme.
Dcera není sice závislá na mekáčích, ale víš, ona by jaksi to táhnutí kola vyschlým potokem fakt neocenila big_smile. To vím bezpečně, je po mně big_smile. Vydržela jednou dokonce přes 500 km nejít čůrat, protože prostě nebyly při cestě jiné WC, než TOIky, a do těch jsme ji prostě nedostali. Odmala má problémy někde dřepnout. (nevím, proč, ale když vidím moji segru, jak si myje ruce důkladněji než doktor, mám podezření, že ... tam bude něco v genech big_smile )
Kdepak prázdniny s kolem u vyschlého potoka big_smile. Na táboře byla jednou - ani se mi ty její stížnosti na špinavé společné sprchy nechtějí vypisovat big_smile Víckrát jsme ji nepřemluvili.
Dospívá a já předpokládám, že určitě s nějakým klukem jednou ze zamilovanosti vyrazí někam pod stan atd., ale svým opravdovým zaměřením je "otočená" k trošku jiným zážitkům. smile Možná jsou kluci hyperaktivnější, dravější, potřebují se "vylítat" - my jsme pasivní klidná pohodlná čtenářská rodina. big_smile Ovšem v žádném případě nejsme typy, které by záviděly odlet sousedů na Tahiti, to ne. smile
Já musím dokonce sebekriticky přiznat, že třeba pohled na hluboké lesy mám ráda. Ale spíš zdálky. big_smile Chápeš: mně stačí romantický výhled big_smile, ne pocit, že jsem chytla klíště nebo na mě ze stromu spadl pavouk big_smile. Za celý rok mě nenapadne jít do lesa, nějak mi to nechybí - lépe řečeno, jsem tak zavalená prací a studiem, že na to ani nepomyslím, není čas. Přitom v každé místnosti mám přímo botanickou zahradu. smile
Koupili jsme kdysi kola, párkrát jsme v létě vyjeli, manžel funěl jak lokoška a doma odpadl big_smile, mě bolívá koleno big_smile, prostě kola jsou už pasé. Asi je prodám. My jsme takoví pracovní blázni: manžel věčně zavřený ve firmě, já v laboratoři, pak odpočíváme v té sprše nebo v křeslech u misky oliv, rozumíš ...smile. Ještě že máme toho psa, s kterým se přece jen musíme projít. smile
Každopádně ráda čtu Tvoje zážitky z cest, jen si hezky užij cestování, dokud Tě to baví a dokud nemáš zdravotní problémy smile. Zaplaťpámbů, že je velký výběr jakkoliv zaměřených zájezdů (kromě pobytu v Rumunsku u moře big_smile), že si člověk může vybrat, co mu "sedí". Já mám příšerně nízký tlak, takže mi vedra nevadí, a v autech máme samozřejmě klimu, takže je vyřešeno.
Hlavně na sebe při cestách dávej pozor (promluvila maminka, já vím) big_smile a měj se moc fajn.

Není tady

#42 16. 7. 2008 8:28

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥

No tak to já jsem opak. Vždy sním o klidné dovolené,ale už druhý den se začínám nudít a jen je v dálce kopec už vymýšlím, jak na něj vylézt. Vždy jsem byla hyperaktivní dítě a tábory a lyžáky byl můj druhý život.
Jakmile budu mít dítě, tak bych ho chěla dát ho do skauta,pokud bude trochu po mamince. Ale samozřejmě, že když se narodí třeba viruoz ,který rád vysedává v koncertních síních, tak to mám pasé. Nejsem zase cvok,něco dítěti cpát když nechce.
Taky mám ráda komfort a čistotu, ale když chci poznat nějaké země,tak to prostě bohužel někdy nejde. Ale někdy se podělím o různé vynálezy hygieny:))
Flaška dobré vody po použití WC a kostky ledu na umytí zadnice při pobytu na skialpech a spaní na sněhu atd:)))
Lid je vynalézavý.

Je tedy fakt, že dámy s nalakovanými nehty, které se bojí sednout do trávy nemusím, to říkám na rovinu.

Ale každému dle jeho gusta.

Jinak k těm nemocem. Když si řekneš, že se nic nestane, tak se nestane.A sama dobře víš, že dítě je člověk odolný, rychle dobíjející energii. To já mám spíše strach o ty dospělé lol

Není tady

#43 16. 7. 2008 14:54

Jeňýk
♥♥♥♥♥♥-
Web

Ahooj Klubicko, zrovna drepim na Sumave pod stromem a cekam az se synek vyspi pred dalsi cestou. Kratim si dlouhou chvilku ctenim Babinetu a zas mi to nedalo abych ti neposlal pozdrav.
Vzdycky me ty tvoje cestovatelsky prispevky desne potesi. Skoda ze to mas na Sumavu daleko, pozval bych te ke stanu na polivku z ocouzenyho esusu. :-)

Psychiatři říkají, že každá čtvrtá osoba má nějakou mentální poruchu, pokud jste se třemi přáteli a nepozorujete nic zvláštního, pak ten blbec jste Vy.

Není tady

#44 16. 7. 2008 16:03

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥

Ahooj, tobě taky přeji hezkou dovču.
Dáváš přednost Vitaně nebo Maggi? smile Nejsem konzervová, ani Vitanová, ale když není pod stanem blízko hospoda, jinak to nejde:)
:

Upravil(a) Klubko (4. 8. 2009 12:27)

Není tady

#45 18. 7. 2008 7:58

bublinka
♥♥♥♥♥♥-

Tercilo, až se vrátíš tak prosím napiš svoje zážitky a postřehy wink
My vyrážíme až za měsíc.

Není tady

#46 21. 7. 2008 13:37

Kuty
♥♥♥♥♥♥-

Ahoj Tercilo,
to co očekáváš od dovči tak to jako bys mi četla i moje myšlenky.Myslím,že i věkově od sebe nebudem daleko,mám dva kluky 18 a 20 let.Pohled na hory i lesy mám taky nejradši z pohodlí sedačky a mám už doufám zasebou nekonečné tůry českými i zahr.luhy a háji.Chceme si s manželem taky jen užívat váleníčko odpoledne u moře a dopoledne se pěkně "ztrácet a znovu objevovat! v klimatiz.pokoji ve vybav.a pohodlném hotýlku u pláže.Toto se nám vše splnilo na letošní dovolené v Bulharsku na Slun.pobřeží,ze které jsme se právě vrátili.Snídaně formou švédského stolu a na večeři jsme si vždy zašli někam do nečetných restaurací.k tomu nezbytný šopák a velké točené pivčo.A nemělo to chybu.

Upravil(a) Kuty (21. 7. 2008 13:39)

Není tady

#47 30. 7. 2008 18:37

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Ahoj holkýýý big_smile,
tak - co bych vám tak sdělila big_smile. Každopádně se jeďte do Rumunska podívat, je to nádherná země. Hlavní cesty mají dost dobré, na mnoha úsecích nové asfaltky, takže bez problému - až na to množství kamionů a skutečnost, že hlavní tah ke krásnému kraji u Sibiu a k moři vede přes vesnice, kde se má jet padesátkou, že? wink
Dálnici z Bukurešti ke Konstanci bychom jim mohli závidět, o svoje plomby v zubech se tam bát nemusíte, jako tady na těch našich "pražcích" wink. Jinak skoro na každém "nevímkolikátém" kilometru benzina se vším, co vidíme u nás. Akorát v horách např. neměli destilku, ale nevadilo.
Někteří pomalí řidiči nám uhnuli, někteří pomalenci z levého pruhu prostě neuhnuli - to je jako všude jinde big_smile.

Lidi byli většinou usměvaví, příjemní. Ubytovatel byl sympaťák, který splnil téměř všechno, co nám na očích viděl big_smile. Jinak kdo si chce užít luxusní ubytování, můžu v SZ doporučit jednu velmi dobrou adresu (tedy v horách, u moře to bylo trošku obyčejnější, ale s hygienou problém fakt nebyl).
Jo, jídlo - holky - jídlo je tam vynikající!!! tummenupp Mňam!
Doporučila bych vykašlat se na Vitanu a nějaké kotlíky big_smile a spíš tady našetřit penízky, aby pak mohl člověk chodit do jejich restaurací (nejsou drazí, ceny jsou i nižší, než u nás). Musela jsem každopádně vyzkoušet jejich polívku "ciorba de burta" a taky sladkosti nazvané "baclava", jo a taky jejich minikoblížky (spíš tvarově něco jako donuts) polévané topingem....Aááách jo... tummenupp Kdybych tam měla být o týden dýl, musela bych chodit na nudapláž, protože bych se nevešla do plavek big_smile. V jedné restauraci byli tak vstřícní, že jsme dostávali k jídlu i "pozornosti podniku" - saláty atd. Už nám to bylo trapné, protože peněz jsme měli dost - snad jsme nevypadali jako chudáci big_smile.

Ohledně krádeží, před čímž mě u nás každý varoval - tak my máme hned dva silné, ovšem pozitivní, zážitky, kdy jsme něco (jo, hodně drahého) zapomněli jak v restauraci, tak na pláži (ne, dítě to nebylo) big_smile a představte si, že ti dobří lidé nám ty věci schovali a předali! To by se možná nestalo ani u nás. Mají prostě moje sympatie.

Ale abych vzpomenula věc, která mi při odjezdu ze země asi na 10 minut zkazila náladu - hned na hranicích je smečka velmi, ale velmi dotěrných lidí, kteří se prostě odbýt nenechají - když není úspěšný se škemráním jeden, hned se jich na vás přilepí dalších 5... sad Ještě že můj manžel je vazba. Škoda, myslím, že tohle kdyby se tam povedlo vymýtit, hned by byl na Rumunsko jiný pohled. Ale zase - za tu stovku, co jsem jim věnovala, jsem se i zasmála - jeden uměl slovensky a řekl mi, že se ukáže můj český charakter, když jim peníze dám big_smile - tak to se mnou asi není tak strašné big_smile big_smile. Ptala jsem se ho, jaký má on charakter, když poptává prachy, no mával rukama, že oni žádný charakter nemají big_smile (ale nejspíš neuměl slovensky až tak dobře, jak chtěl) big_smile
Jsme rozhodnutí absolvovat jízdu do této země znova, ale s tím, že v prostoru hranic (směnárna, benzina) nezastavíme.

Bubli, podrobnější dopravní info dodám v SZ. smile

Jo, Klubí, ještě jsem chtěla ke Tvé předchozí poznámce k nalakovaným nehtům  big_smile :
"Je tedy fakt, že dámy s nalakovanými nehty, které se bojí sednout do trávy nemusím, to říkám na rovinu."
- tak jeden dodatek  legráckovitý: nehty jsem teda nalakované neměla, protože jsem si lak zapomněla doma big_smile (hlavně, že jsem si přibalila vatu a odlakovač) big_smile - mně se totiž asi i díky práci s chemikáliemi dost třepí nehty.
A druhý dodatek mám důležitější hmm - víš, každý z nás někdy možná nechtěně, někdy cíleně "kastuje" lidi... Jistě ne nadarmo se říká, že šaty dělaj člověka a další rčení....  Ale za sebe můžu říct, že mi v mém životě profesně ale opravdu výrazně!! pomohla dáma, která byla v mládí modelkou a bez nalakovaných nehtů jsem ji nikdy neviděla. V podstatě tím, že ustoupila mému pracovnímu místu a přitom vůbec nemusela, nastartovala moji dnešní solidní, dobře placenou, kariéru. Dodnes jsme velké kamarádky, přestože je o rovných 30 let starší než já.
Zatímco férově vypadající zálesák, který se určitě nebojí sednout si do trávy, mě i moji rodinu pěkně podrazil... dumbom 
Tak já jen, "abys věděla" smile, že někdy to v životě není tak, jak to na první pohled vypadá smile. No já vím, že víš, to já jen tak dodávám.

Tak všem, co někam vyrážíte, přeji šťastnou cestu! smile

Upravil(a) Tercila (30. 7. 2008 18:47)

Není tady

#48 30. 7. 2008 21:12

bublinka
♥♥♥♥♥♥-

Ahoj Tercilo, vítej zpátky!
Tak nakonec to vypadá, že se vytrvalost vyplatila a Rumunsko za to hledání stálo. wink
Jsem ráda, že máš samé positivní zprávy, začínám se taky těšit. O Rumunsku jsem dřív schlýchávala hrozné věci, hlavně o stavu silnic a okrádání, ale vypadá to, že už to tak úplně neplatí.
My budeme asi trochu víc mimo civilizaci než jsi byla ty, náš zájezd je až na návštěvu klášterů a hradu zaměřený hlavně na rumunské hory. Před pár dny mi došly pokyny a program a trochu jsem se vyděsila, když jsem tam četla o těch výšlapech na dvoutisícovky. Před pár roky by mi to nevadilo, ale poslední dva roky jsem tomu sportu moc nedala a fyzička je na bídné úrovni. Navíc mě nedávno dostala kolegyně, když moji dovolenou okomentovala  tím, jestli vím, že neexistují žádné pořádné mapy rumunských hor a že tam jsou vlci a medvědi. Tak jsem si hned představila, jak jsem někde ztracená v rumunské pustině ve vlky a medvědy v patách. big_smile  Ale určitě to bude fajn. smile
A jak je to tam, Tercilo, s placením? Berou Euro nebo je lepší si vyměnit místní měnu?

Není tady

#49 31. 7. 2008 0:51

Tercila
♥♥♥♥♥♥♥

Bubli,
díky za přivítání smile,
tak u naší mapy jsme taky zaznamenali "drobnosti" např. v tom, že odbočka na nějakou dědinu byla zakreslená za dědinou, ovšem prakticky se odehrála už před dědinou, takže na to trošku pozor, po nějakých mapách se radši ještě podívej. My jsme se při několikahodinovém zamotání v Bukurešti (naší chybou, ovšem oni to značení teda nemají nic moc) nakonec strašně nasmáli, že jsme jak Griswoldi na prázdninách v Evropě na tom kruháku v Londýně - poněkolikáté? "Děti! Big Ben a parlament!" big_smile Utěšovali jsme se v autě tím, že máme ještě dost dovolené i peněz na benzín big_smile.
Jo ale moment, mapy - tak snad cestovka by měla vědět, kam vás vede, ne??? hmm big_smile Tak, prosím Tě, nezůstávej v té vaší výpravě někde vzadu smile. Ono je taky fakt, že v tom jedoucím autě si na mě nedovolí big_smile tolik "darebů", jako na bezbranné pěší romantiky někde v horách.... tak na sebe dávej pozor a drž se radši ve skupince. V těch městech jsem absolutně nepociťovala nějaké obavy z přepadení, fakt jsou příjemní a srdeční. Dokonce jsme nechávali i drahý foťák i televizi v autě beze strachu. Nemyslím si - podle výskytu peugeotů, mercedesů, toyot, oktávek atd., že by byli Rumuni tak chudobní a čekali zrovna na mě s mým ubohým "výletním" majetkem big_smile.

No, mě dost překvapilo, že právě eura moc nechtěli. Benzin jsem platila svou kartou a jinak u benzinek třeba eura brali, ale vrátili rozdíl v leiích a ten rozdíl vyhovoval hlavně jejich kursu hmm. V jedné restauraci mi chlápek vrátil z eur místo 6 lei jenom 3, hmmm - odpustila jsem mu, protože hezky mluvil o Češkách big_smile. Je to jak kde, ale my jsme třeba nenarazili na žádný jejich obchod (do supermarketů jsme nechodili), kde by nám chtěli eura vzít. Ale bank je tam dostatek, třeba v Sebesi jich je 6 na jedné ulici skoro vedle sebe smile. Každopádně si vyměň jejich leiky. Kurs byl nějak 3,52 - 3,56 lei za 1 euro.

My jsme u nás lei nesehnali, neměla je dokonce ani spořka, ale jak říkám, tam je bank a směnáren dostatek. Banky otvírají v 9 ráno. My jsme u jedné stepovali už v 8, marně big_smile, bankéři tam mají zřejmě lážo život jako tady wink.

Jo tak dvoutisícovky, no.... já bych na ně lezla po čtyřech big_smile, ale ten výhled z nich Ti budu závidět (neboj, nene), smile. Bude to paráda, uvidíš. Asi tam vlci můžou být, to nevím, ale spíš určitě potkáte spoustu toulavých psů - ale žádný nebyl dotěrný, stačilo si jich nevšímat - hlavně nedrž v ruce salám big_smile

Jedete autobusem? A kde budete spávat? A na jak dlouho valíte? smile Máš nějakou knížku o Rumunsku?

Jo, taky si teď doma říkáme, že ta cesta za to stála, shodli jsme se všichni, že se nám to hodně líbilo. Dcera byla spokojená naprosto, až mě to překvapilo. I když nechci ani domyslet, co by se dělo, kdyby nám kleklo auto. Tím autem je to vždycky trošku risk, ujeli jsme celkem 3100 km. (Ovšem, máme dobrou značku, je opravdu spolehlivá) big_smile Nebo kdybychom narazili na víc takových týpků, jako byli na těch hranicích...
Rumunsky fakt nerozumím; co bylo příjemné, tak skoro všude reagovali na tu naši "pouliční" angličtinu. Obzvlášť mladí, samozřejmě. A když jsem se při cestě zpět nemohla s jednou paní domluvit - otázka zněla "kde seženu lístek na parkování na jednu hoďku", mávla rukou, vytáhla odněkud tiket a zaškrtla mi tam parkování na celý měsíc big_smile .

Věděla jsem, že se budeme stravovat v restauracích, tak jsem si před odjezdem pročetla ve slovníku hlavně výrazy jejich jídel, to je pro mě zásadní big_smile (a udělala jsem dobře) wink, pak už jsem se jen rozhlížela, kdeže mají tamtu a onu polívku a další mňamky a tak big_smile.
Zatím pa, napíšu víc v SZ, klidně se ptej, co budu vědět, řeknu smile.

Není tady

#50 31. 7. 2008 8:12

Klubko
♥♥♥♥♥♥♥

Bublinko. Vy jedete s Kurdnou? Nebo s Adventurou?
Neboj průvodce má mapy nafocené, sehnané. Ano moc jich tam není. Většinou si je stáhnou z netu a než se zájezd připravuje, tak tam jede průvodce na vlastní pěst, aby to prošel.
Vlci tam jsou,ale ti jsou tak plaší,že před vámi utečou. Méďové taky, ale neřeš to, taky vás nebudou vyhledávat. Pokud budete někde na hřebenu, tak jen zbytky jídla zabalte do itelity a dejte třeba na strom,aby vás ve stanu pak nedělisi nějaký zvuky.
Toulavých psů tam je plno,ale ti jsou taky plaší. Horší jsou ti ovčáčtí, ti mají za úkol za každou cenu ohlídat stádo ovcí, tak jdou najistou. . Ale ovčáky poslechnou na slovo.
Jen doporučuji vzít si sebou na tůru více vody. Většinou tam nějaké salaše jsou,ale rozhodně nečekej stánek s buřty na vrcholu, jako u nássmile))
A vím, že jsem se tam napila z potoka a nestíhala jsem běhat. I když to je můj osobní problém, špatná střeva.

Ty dálnice a silnic, rovné a beznínky, jsou tam až poslední dva roky. Dostali peníze od EU, tak rychle pracují,aby nemuseli grant vrátit. Jinak to tam vypadalo fakt jinak. Hlavní tahy v pohodě. Kdybys jela do mini vesniček v horách, tak je to horší.

Žebrající cikáni jsou všude: já osobně mám zkušenost nedávat nic. Máš Terci štěstí, že za nimi nepřišla celá rodina.

Rumuni po vstupu do Eu se snaží,aby natáhli klienty a zbořili svůj mýtus, který měli. Krádeže, loupeže atd. Já tedy doporučuji , aby si třeba ani na kola nebrali moc okaté značkové oblečení a foťáky atd. Není nutno dřážidit hada bosou nohou.

Jo ciorba de burta, držková ve smetaně. Taky mi moc chutná. Sladká baklava s ořechy a medem. Vaří dobře. až na ty jejich micicei a jiné mleté maso. To já osobně nemusím.

)

Upravil(a) Klubko (4. 8. 2009 12:26)

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí