19. dubna : Váení uivatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to poruení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení! 19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční vyuití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník! 19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: tíři jsou přísní, Panny umí ustoupit. |
|
|
Relativně nedávno
Není tady
má monost a zájem obohacovat své vědomosti i z dalích zdrojů?
Není tady
Kapra jsem koupila na naí ulici, nechala jsem si ho zabít, vykuchat a stáhnout a domů jsem si přinesla krásné čerstvé maso a zítra ho s chutí sním. Tak to v přírodě chodí. A ivočiná bílkovina je skutečně nezastupitelná.
Není tady
Tak sem něco přihoď, vak uvidíme. Doufám, e to budou kapacity
Ale zcela jistě nemůe upřít masu tu zásluhu, e díky němu jsme se vyvinuly v dnení typ člověka, protoe bez něho bychom u dávno vyhynuli.
Maso je skvělá potravina přírodního původu s mnohými vytamínami, bílkovinami a jinýmy prospěsnými látkami, které bychom jinak museli sloitě doplňovat v umělé podobě. Vivat maso
Mimochodem Ra, můe mi říct, proč je maso, nebo jakákoliv ivočiná bílkova patná?
Není tady
Bojovat proti masu je jako bojovat proti vlastní přirozenosti. Bylo by to takové "donchychotství"
Není tady
Není tady
Já myslím e je to alibistické a pokrytecké, to bych nesměla ani zalápnout brouka ani utrhnout si květinu - je taky ivá nebo ne? To bych nesměla ani antibiotikum abych nezabila bacila!
Není tady
KALIK napsal(a):
Ra, i vyjímky existují, i kdy tomu nevěřím
Kadopádně si musíme uvědomit, e co udělalo z vymírajícího druhu člověka, který se ivil kořínky a bobulemi, úspěného tvora? Maso. A jak říkal ná biologář: Jediná plnohodnotná bílkovina je ivočiná. Nevidím tedy jediný důvod, proč nejíst maso.
Sic je mono úspěně pochybovat o tom, zda je člověk ve svém snaení "úspěným tvorem"... leda tak v likvidaci haluze, na které sedí...
Není tady
Salvátore, člověk jistě je úspěný, o tom není pochyb. e si řee pod sebou větev, to je taky jasné, ale dělá to z vlastní vůle
Není tady
Nečítala som vetky príspevky, ale pri prvých som pochopila niekožko otázok v ich kontextoch:
1. človek bylinoravec alebo mäsoravec?
2. právo zabíja zvieratá áno či nie?
Začnem zvieratami. Asi mnohí nepostrehli, e boj v prírode je o preitie. Ak nejaké zviera zlenivie alebo ochorie, stáva sa článkom obyčajného potravinového reazca pre iné zvieratá. Tým sa udruje v prírode pohyb a čistota - nepovažujú sa tu okolo nás hnijúce zvieracie ostatky a nezamorujú ovzduie zárodkami chorôb.
Do potravinového reazca patrí aj človek, ale vzhžadom na inorodos podstaty jeho due je to väčinou konzument zvieracieho mäsa. Vy, ktorým som zdvihla adrenalín u teraz, buďte takí dobrí a pozrite si knihy "Diéta podža krvných skupín". Na základe serióznych lekárskych výskumov tam bolo potvrdené, e niektoré krvné skupiny, hlavne 0, potrebujú mäso ako potravu. Som "nulka" a som mäsoravec, na tom nikto nezmení nič.
Práva zvierat. Áno, je nutné dba na práva zvierat, aby zbytočne netrpeli, aby neboli týrané a aby boli zabíjané len pre nevyhnutnú obivu. Ak sa zo zabíjania stáva zábava, je aj zabíjanie zvierat vrada.
Na druhej strane, ak vidím, e zviera trpí, je lepie ho zabi. Práve mi prila na um príhoda. Ili sme po ceste asi tyria žudia. Dvaja, ktorí boli vpredu, videli na zemi čmeliaka, ktorého krátko predtým zrazilo auto a teraz leal v prachu a nedokázal vzlietnu. Pani, ktorá ho zbadala si vzdychla - ach, chudáčik čmeliačik - a obila ho a nechala ho trpie. Ja som ho zalapla.
A ete jedna skutočnos. Chováme sliepky. Ak niektorá ochorie, môj mu ju zoberie, pohladí ju, poďakuje jej, e bola s nami a - sekerou jej odtne hlavu. Potom sa chorá sliepka stane potravou náho psa. Zdravé sliepky sú potravou nás, žudí.
No a teraz ma za moje názory zabite!
Upravil(a) Alimak (24. 12. 2006 10:21)
Není tady
Alimak, podža tvojho názoru sú teda požovačky zo zábavy vradou, pretoe požovníci nemusia tie zvieratá zabíja s nutnosti hladu, ale robia to iba pre poteenie. Take niečo ako korrida v panielsku, ibae v jemnejej forme? Je to podža teba niečo ako kult krvi, keď sa na pohanských oltároch zabíjali obetné zvieratá?
Není tady
Zabíjení kaprů přeci patří k vánoční romantice a tradicím. Vzít děti, a se podívají, seberou upinu a nosí ji při sobě pro těstí, pozorovat tlamičky kaprů lapajících po vzduchu, nasávat vánočí atmosféru.
Není tady
Áno, v mnohých prípadoch ide o zábavu. Vtedy je to naozaj vrada alebo, ako píe, krvavá obeta.
Ale treba diferencova kadý prípad a nie vetko strka do jedného vreca. źudia sa naučili posudzova vetko povrchne, iba podža toho, čo vidie na prvý pohžad. Mnohokrát sa pod niečím zdanlivým ukrýva niečo úplne iné.
Není tady
Albert Einstein:
Lidská bytost je součást celku, který nazýváme "vesmír", součást ohraničená v čase a prostoru. Proívá sebe sama, své mylenky a pocity, jako něco odděleného od zbytku - je to druh optického klamu vlastního vědomí. Tento klam pro nás představuje jakési vězení, omezuje nás na nae vlastní touhy a vztah k několika nejbliím osobám. Naím úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím, e rozíříme okruh svého soucitu tak, aby zahrnul vechna ivá stvoření a přírodu v celé její kráse.
Nic tak neprospěje zdraví lidí a nezvětí ance na přeití ivota na zemi
jako vývoj směrem k vegetariánské výivě.
Není tady
Ra napsal(a):
Albert Einstein:
Lidská bytost je součást celku, který nazýváme "vesmír", součást ohraničená v čase a prostoru. Proívá sebe sama, své mylenky a pocity, jako něco odděleného od zbytku - je to druh optického klamu vlastního vědomí. Tento klam pro nás představuje jakési vězení, omezuje nás na nae vlastní touhy a vztah k několika nejbliím osobám. Naím úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím, e rozíříme okruh svého soucitu tak, aby zahrnul vechna ivá stvoření a přírodu v celé její kráse.
Nic tak neprospěje zdraví lidí a nezvětí ance na přeití ivota na zemi jako vývoj směrem k vegetariánské výivě.
Úplne súhlasím, e pre ancu na preitie je vývoj smerom k vegetariánskej strave ten najsprávnejí. Ale podotýkam - vývoj, nie skok. Kadý vývoj v prírode, ako to môeme pozorova, trvá veža rokov a v prípade ivočínych tiel aj stáročia. Preto aj prechod človeka k vegetariánskej strave určite nebude trva jednu generáciu, ale mono aj desiatky.
Na tento prechod je potrebná v prvom rade vnútorná zmena človeka. Človek sa musí presta násilnícky stara o seba samého a musí sa nauči v prvom rade pokore voči svojmu Stvoritežovi. A keď sa tejto pokore naučí, dokáe vies plnohodnotný duchovný ivot a dokáe prijíma energiu aj z iného zdroja, ako je práve potrava.
Po duchovnej premene človeka sa môe následne zmeni aj jeho okolie, t.j. príroda, ktorú doteraz iba ničil. Pri tejto premene sa človek nesmie do prírody stara, lebo svojimi zásahmi doteraz iba dokázal, e je viac kodcom, ako niekým, kto aj pomáha vie. Musí sa nauči znovu počúva rady bytostných pomocníkov, ktorí sa o prírodu neustále starajú. A a po tomto vetkom bude človek pripravený aj na vegetariánsku stravu, lebo jeho telo sa zjemní natožko, e ivočína strava by mu u kodila. Dovtedy ju potrebuje, inak kodí svojmu vlastnému zdraviu (s výnimkou diét pri niektorých chorobách).
Není tady
Julo, k Tvojej vízii mám jednu otázku... je moné, aby žudia, ktorých nám teraz opisuje, mali svojich prvých predstavitežov u v tejto dobe? Čo napríklad Ra?
Není tady
no, ne abych do sebe cpala náhraky látek, který sou v mase a snaila se to dohnat, aby mi nechyběli, radi sním maso, kde jsou ve správné koncentraci a správném spojení s jinými látkami. Pro tělo je jiné, kdy si vezmu vitamin c v tabletce, nebo v citronu, ve kterém je přírodní, a tělo ho snadněji přijme a vyuije. Navíc nevim, jak si tělo vytváří vechny esenciální aminokyseliny jen z potravy, která nemá ani trochu ivočiný původ, myslim i bez mléka a jiných ivočiných produktů.
navíc souhlasim s kalikem, e člověk začal jíst maso právě z důvodů přeití v přírodě, člověk měl mnohem více energie a byl proto schopnějí si potravu opatřit. Jo, a budeme k vegetariánství nutit i zvířata? aby se nezabíjeli a nevradily jen kvůli hladu. Já počítám člověka do ivočiné říe, ne nad ní, sice se nám zřejmě díky nějaké mutaci vyvinula druhá signální soustava, ale jsem ivočichové a vezraví, moje tělo potřebuje obojí, není třeba to s masem přehánět, maso není potřeba v tak velkým mnoství, jak se v dnením světě konzumuje, ale je potřeba. Myslim, e z hlediska chemismu lidského těla je potřeba.
Není tady
Marek_ - nie, nevidím to v tomto smere, lebo to je skok. Postup je v niečom inom - namiesto hocijakého mäsa sa ako prvý krok vynechá divina (napokon požovníctvo je vradenie zvierat pre potechu - teda okrem prípadov, keď sa musí zasiahnu napr. pri chorobách, kodnej a pod., ale toto mäso - pokiaž sa nemusí zniči - sa dá vyui pre chov psov atď). Ako druhý krok je prechod na tzv. biele mäso - kozžacina, jahňacina, kuracina, slepačina, husacina, holuby a niektoré ryby (treska, pstruh, ale napr. kapor nie, jeho mäso nie je čisté podobne, ako kačacie, bravčové či hovädzie). A potom ďalie a ďalie kroky - teda nie e niektorí jednotlivci sú akoby vzorové príklady, ale celé žudstvo sa v tomto smere postupne mení - napokon v arabských krajinách sa bravčové mäso neje u dávno a nijako im nechýba.
Okrem toho sa tieto zmeny nesmú robi "náhradami", ktoré v skutočnosti viac kodia, ako prospievajú - napr. sója a brokolica sú za surova mierne jedovaté a pre žudí nie sú vhodné. Ale teraz sú práve ony hlavne dávané do pozornosti ako náhrada mäsa - čo je nesprávne. V budúcnosti to nevidím v iadnej takejto zelenine, ale v takej, aká je u nás prirodzená a prospieva námu telu aj teraz. Ale to u som vežmi ďaleko.
Není tady
Julo, podža tvojej odpovede je prechod na vegetariánstvo otázkou viacerých generácií alebo dokonca desaroči?
Není tady
Alimak - ak by si čítala moju odpoveď č. 65 (to je to číslo za mreou v pravej hornej časti okienka s odpoveďami) tak by si vedela, e naozaj je to podža môjho názoru na viacero generácií - mono aj desiatky.
Není tady
Franz Kafka, spisovatel 1883-1924,
při pohledu na rybu v akváriu: "Teď u se na tebe mohu dívat klidně; u tě nejím."
R.Mills, M.D.:Srovnávací anatomie
Člověka můeme označit za veravce jeho chováním, nikoli vak jeho anatomickou výbavou. To prohlauje srovnávací anatomie - disciplína, která se zabývá srovnávacím zkoumáním anatomické stavby těla. Zkoumáním znaků zaívacích traktů jednotlivých ivočiných druhů můeme i člověka zařadit do konkrétní skupiny, pro kterou je charakteristický odpovídající druh stravy. Srovnávací anatomie ukazuje, e člověk je svojí anatomií typický býloravec. http://www.ideon.cz/veg/html/czech/duvody/index.htm
mýty o bílkovinách http://vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2005070004
1884 v Praze vydaná kniha O vegetarismu, autorem je Emanuel svobodný pán Salomon z Friedbergu Mírohorský (1829 1908)
1890 - zaloení první vegetariánské organizace v Čechách z důvodů etických, zdravotních a náboenských
1929 - první světový vegetariánský kongres
první nai vegetariáni z historických pramenů - svatá Aneka, Jan Milič z Kroměříe (spíe asketismus)
v Čechách ije rodina, která je ji osmou generací vegetariánů
slovinsky prezident Dr. Janez Drnovsek je prvnim veganskym prezidentem na svete.
Albert Einstein, 14.3.1879-18.4.1955 - fyzik, nositel Nobelovy ceny
Je smutné vidět, e vegetariánský způsob ivota by svým čistě fyzikálním účinkem na lidskou povahu nanejvý pozitivně ovlivnil velkou část lidstva.
Není tady
Člověk je zcela jistě typický býloravec, vdy má jako kráva aludek ze tří částí - bachor, čepec a knihu....a nekonečně dlouhá střeva. Hodilo by se zkopírovat sem víc citátů,jsou vhodné kdy docházejí vlastní argumenty, za citáty se moc dobře schová.
Není tady
Bety - veď knihu si prečítate, čepiec si dáte na hlavu a to ostatné tam u nejako dáme
Není tady
Julo: no veď hej, len to neviem pomenova po slovensky!
Není tady
Ra: ... při pohledu na rybu v akváriu: "Teď u se na tebe mohu dívat klidně; u tě nejím."
Ani ja nemám rada ryby ...
Není tady