Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#26 22. 12. 2006 8:34

Marek_
♥♥♥♥♥♥-

Re: Jak se stavíte k vraždění kaprů na ulicích?

Píšem o žudskom strachu. Človek si svoj strach dokáže vymyslie... zviera si svoj strach nevymýšža...

Moudrý jedná, aniž zasahuje a učí beze slov. Takto věci povstávají, uvedeny do pohybu a on se od nich neodvrací. Dává jim život, ale nepřivlastňuje si je. Koná, avšak nevytváří závislost. Završuje dílo, aniž si činí nárok na zásluhy.
Poněvadž na ničem neulpívá, nikdo mu nic nemůže vzít.

Není tady

#27 22. 12. 2006 8:39

Ra
♥♥♥♥♥--

Pokud si zvíře svůj strach nevymýšlí, ale cítí jej, znamená to, že v Nové Civilizaci zvířata nebudou?
hjarta

Není tady

#28 22. 12. 2006 8:43

Marek_
♥♥♥♥♥♥-

Ra, Ty ma nečítaš? Tak ešte raz: píšem o žudskom strachu...

Moudrý jedná, aniž zasahuje a učí beze slov. Takto věci povstávají, uvedeny do pohybu a on se od nich neodvrací. Dává jim život, ale nepřivlastňuje si je. Koná, avšak nevytváří závislost. Završuje dílo, aniž si činí nárok na zásluhy.

Není tady

#29 22. 12. 2006 8:52

Ra
♥♥♥♥♥--

"Verím, že sa dožijem uskutočnenia predstavy Novej Civilizácie, v ktorej nebude ma Strach svoje miesto."
Takže se to týká jenom lidí a za tou plentou anebo stranou od zraků lidí se bude dál prolévat krev? Chápu to dobře?
hjarta

Není tady

#30 22. 12. 2006 8:59

Marek_
♥♥♥♥♥♥-

smile
Ja verím v to, že sa žudský druh posunie niekam inam než je teraz... či bude užíva, čo mu Príroda (Boh) na užívanie dáva, neviem... možno bude človek schopný čerpa energiu pre život z iných zdrojov... neviem...

Není tady

#31 22. 12. 2006 9:12

Ra
♥♥♥♥♥--

Třeba toto?
,,Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.`` (Genesis 1,29)  Ještě překvapivější je, že podobný dietetický předpis obdrží vzápětí i ostatní živí tvorové: ,,Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu.`` (Genesis 1,30) Před očima tak máme mýtický obraz doby, v níž nikdo --- ani člověk, ani zvíře --- nemusí zabíjet pro potravu.

Všechno je možné, a člověk se musí svobodně a odpovědně rozhodnout, co činit chce a co nechce; při takovém rozhodování se ovšem nemůže nechat vést hlediskem, zda mu něco ,,chutná``, nýbrž poznáním, co je dobré a co je zlé. Člověk může maso bez okolků jíst i maso tvrdošíjně odmítat; ne však proto, že mu to někdo povolil nebo zakázal, ale proto, že podle jeho osobně vydobytého přesvědčení je to správné.

Po mýtickém pravěku tvorstva, v němž člověku i celé živočišné říši sloužily za potravu jen rostliny, a po starším dějinném věku, kdy lidé a zvířata buď požívali nebo nepožívali maso podle toho, jak byli zapojeni do celku světa, přichází nový věk, kdy se poznenáhlu objevují lidé, kteří nezabíjejí jiné tvory pro potravu proto, protože se tak sami rozhodli. Lidská schopnost svobodně utvářet svou životní cestu, která se zprvu zdála zvířatům nepřátelská, vede nyní k tomu, že přibývá tvorů, kteří nechtějí brát život jiným tvorům. Jako by se v prvních náznacích ozýval další, budoucí věk, o nemž čteme na několika místech v prorockých knihách Bible; jako by se v prvních malých krůčcích začala uskutečňovat vize světa, kde s požíváním masa jiných živých duší přestal nejen člověk, ale i zvířata:

,,Vlk bude pobývat s beránkem,
s kůzletem levhart odpočívat.
Tele a lvíče s dobytkem budou pospolu
a malý hoch jim bude honákem.
Kráva s medvědicí popásat se bude,
vedle sebe mláďata jich spočinou,
lev co dobytče se bude živit slamou.
Kojenec hrát si bude nade zmijí dírou,
v noru baziliška sáhne ručkou odstavené dítě.
Nikdo nebude už páchat zlo a konat nepravost
na celé mé svaté hoře...``
(Izajᚠ11,6--9)

Prorocká slova vyprávějí o budoucím přemožení pádu člověka, o nápravě porušení světa.  Vlk či lev budou nejspíš potřebovat milióny let, než je vývoj promění natolik, aby se pásli spolu s dobytkem. Mezi všemi tvory je však jeden, který --- díky božskému daru svobody - -- může učinit tento krok již nyní; člověk je schopen jako první vystoupit zase vzhůru, aby později podal ruku svým dole čekajícím bratřím a přitáhl je k sobě.

z článku:Člověk a zvíře
Milan M. Horák(Obec křesanů)

hjarta

Není tady

#32 22. 12. 2006 10:15

Axi
♥♥♥♥♥♥-

Ne každý má vhodnou konstituci k tomu být vegetarián, já se o to několikrát pokoušel, ale výsledkem byla apatie. Pokud fórum nazvete jak se stavíte k vraždění kaprů na ulicích a ne jak se stavíte k zabíjení kaprů na ulicích, myslím, že vás názory ostatních vlastně ani nezajímají. Je to jenom takový výkřik. Hm, tak zase za rok.

Jsme příliš slábi ve víře a svatou pravdu na kříž vlekou...

Není tady

#33 22. 12. 2006 10:32

Ra
♥♥♥♥♥--

rok s rokem se sešel a mne by zajímalo, jak na tom jsme v Duchovním fóru po roce v téhle záležitosti:soucitu s druhou bytostí. Zajímalo by mne, jaké máte pocity, když procházíte před vánočními svátky kolem plných kádí s kapry, kolem zkrvavených řeznických špalků?

"Je to jenom takový výkřik" - napadá mě, kdyby ti kapři křičet mohli, asi prodej na ulicích by byl zrušen...

Axi, cítil jsi nakonec lhostejnost, netečnost, nezájem?
Mᚠna to právo, každý stojíme kde stojíme.
vše dobré smile

hjarta

Upravil(a) Ra (22. 12. 2006 10:47)

Není tady

#34 22. 12. 2006 10:43

Nick3594
Host

Já se těším na rybí řízky a rybí polévku s kostičkami. Ňam. Pocity nemám žádné, jíst se musí. Gepard taky uloví antilopu, aby si nacpal břicho. Krásné vánoce všem hjarta.

#35 22. 12. 2006 12:53

Pandorraa
♥♥♥♥♥♥♥
Web

Ra napsal(a):

Naivitu ale nevidím v tom vegetariánství, žijí s ohledem na ekologii, je to ohleduplný životní styl k bytostem a prostředí, ve kterém žijí. Naivitu vidím v tom, jak si každý jeden říká, že  to nemá řešení a vlastně tímhle postojem se podílí na chodu věcí tak, jak jsou zavedené.
hjarta

Vis, ja nerekla a ani si nemyslim, ze vegetariani jsou nejak naivni. Jen si myslim, ze vegetarianstvi samo o sobe neni zadne reseni prosteho faktu, ze clovek byl stvoren jako vsezravec a konzumuje tedy i maso. Pokud to nekdo citi jinak, je to jeho cesta a je to tak v poradku. Pokud ovsem neni militantni vuci tem, co si na mase pochutnavaji. Ale to uz jsme vloni taky resili smile

To, ze jedni byli zrozeni proto, aby nakrmili druhe, v tom ja nevidim ze "zivot pozira zivot". V tom vidim prirozeny beh veci. Tak to bylo nastaveno, jak to bude nastaveno v budoucnum, to nejspis vsichni velmi brzy pozname.

Co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

Pomluvy vymýšlejí závistivci, šíří je blbci a věří jim jen idioti.

Není tady

#36 22. 12. 2006 21:26

Ra
♥♥♥♥♥--

Jestliže jsou zásady zdržování se masa správné, napomáhají nevinnému životu.
Nejsou-li, učí nás alespoň život šetřit.
A pokud se své ukrutnosti zbavíme, není to vůbec žádná ztráta.
Seneca

hezké Vánoce

hjarta

Není tady

#37 23. 12. 2006 7:44

Salvator
♥♥♥♥♥♥-

Pandorraa napsal(a):

Ra napsal(a):

ahoj Pan,
rok s rokem se sešel a mne by zajímalo, jak na tom jsme v Duchovním fóru po roce v téhle záležitosti:soucitu s druhou bytostí.hjarta

Vis Ra, jak to tu ctu, mam dojem, ze nase civilizace je civilizace nejen JANG, ale predevsim tezce pokrytecka....Zabijet ano, ale nekde za plentou, vzadu, mimo nas.... jen at to nevidime....
Osobne mam nazor porad stejny - zabijeni pro potravu je soucasti naseho stvoreni, nasi existence. To, ze uz to davno nedelame s uctou a podekovanim jak to kdysi davno davno delali nasi predkove, to je smutne, ale bohuzel je to fakt.
Konzumujeme vetsinou zvirata, ktera ziji svuj kratky zivot v naprosto otresnych podminkach (kurata napriklad) a jsme za to trestani civilizacnimi chorobami, protoze jiíme nejen jejich maso a vsechen ten "sajrajt", kterymi je vykrmili, ale take jejich strach, des a utrpeni....
To, ze nam to jednou za rok pripomenou zkrvavene spalky v ulicich a mrskajici se kapri, to na tom nic nezmeni. Zase pujdeme do marketu a zase nakoupime. Konec koncu ono nam ani nic jineho zatim nezbyva. A pokud si nekdo mysli, ze to vyresi tim, ze bude vegetarian, ja mu jeho presvedceni neberu, z meho pohledu je ale tezce naivni....
Reseni nevidim v tom, ze neco budu ci nebudu jist. Reseni je snad jen v tom, ze clovek konecne skloni hlavu, prestane si hrat na pana planety a zacne se k ni chovat s pokorou, jako jeji obyvatel a ne jako "najemce", ktery az ji "vybydli" proste kopne do vrtule a odfrci jinam...

Pan, ahoj,
souhlasím a dovolím si doplnit...
Mnoho z těchto "ochránců kaprů" se dostává do ideologického extrému. Příklady takového ideologického excesu najdeme na každém kroku. Vegetariánství a jeho všechny možné odnože jsou podobným nesmyslem. Pozor, neříkám, že není dobré být vegetariánem, ovšemže je - pro toho, komu podobné stravovací potřeby vyhovují.
Rád bych ale připomenul jednu věc, kterou jsem nedávno slyšel v jednom filmu (omlouvám se za angličtinu, ale zní to lépe v originále):

...Every living being MUST EAT...

Ano, musíme jíst, a na současné vývojové úrovni musíme jíst fyzickou stravu, abychom zajistili přežití fyzického těla. Dokonce, musíme jíst živou stravu. Ještě nikdo nevymyslel tablety, granule, vůně, které by nasytily a udržely na živu všechny lidi. A i kdyby vymyslel, ty granule by musely být připraveny z něčeho, co JE ŽIVÉ.
Život je možní jedině na základě jiného života. Zákon oběti říká, že jedna živá bytost se obětovává pro přežití jiné živé bytosti. Toto nelze obejít a ani když se budeme jako Mistři život pránou, tomu nebude jinak. I oni potřebují "jíst" a absorbují sluneční pránu přímo. Musí zde být slunce, které se obětovává a vyzařuje životní silu svého těla, ze které žijí miliardy bytostí v celé soustavě.

Z tohoto pohledu je nutné jíst něco, co umožní udržet struktru éterického těla co nejlépe, a to jsou aminokyseliny, proteiny, glycidy, sacharidy pocházející ze živých těl jiných organismů.
Je pouze technickou otázkou, zda to budou těla zvířat nebo rostlin - nebo dokonce jiných lidí, jako u lidojedů v minulosti. Pozor, nyní ovšem pomíjím duchovní aspekt konzumace masa - k tomu člověk dospěje, když se dostane na určitou úroveň vývoje. Ale tak brzy to zřejmě nebude.

Jíst lidi ve dnešní době, kdy jsou prolezlí emocemi-nemocemi, je podle mne škodlivé i pro zvířata. Přesto se mi líbí tibetský způsob pohřbu: rozsekají zemřelého na kusy na nechají ho ožrat supy. Následně kosti rozdrtí a rozpráší do prostoru. Krásné využití organické hmoty fyzického těla! Zase, tibeané snad nejsou tak nemocní, aby ublížili supům, což se o evropanech říct nedá, že ano...

Před časem jsem byl na esoterním festivalu v Bratislavě, a procházeli jsme stánky - jak to bývá na takových akcích... hned první byl stánek nějaké čiperné babičky, let a energie hodně...
Na stole měla vedle tykve nějaký leták něco ve stylu: "Nevařte mne, jsem prudce jedlá..."
Babička propagovala nějakou ideologii "vege...něco", která hlásá, že není třeba vařit zeleninu, ale konzumovat i syrovou, že to je to správné vegetariánství, že vařením tu zeleninu zabíjíme a ubližujeme jí.

No, zkrátka, jsem se na tu babičku podíval a zeptal jsem se jí: "Babi, a vy si myslíte, že ta mrkev ve vašem žaludku přežije...?"

Babce spadla čelist a zůstala stát jak solný sloup... s tím, co se s její milovanou živou mrkví děje v kyselině solné evidentně nepočítala...

Takže, tyto ideologie, říkající co je a co není správné jíst, jenom zavádějí pozornost od věcí podstatných. Namísto toho, aby lidi upozorňovali na to, aby si každý vytvořil styl stravování podle jeho vlastních potřeb, tvrdí lži, kterými matou lidi a blbnou jim hlavy.
To samé platí o ideolozích, kteří se ohánějí svatými knihami. Pokud vím, nejstarší krevní skupina typu nula pochází z dob několika desítek možná stovek tisíc let zpátky. Vznikla u člověka, který se živil lovectvím a sběrem toho, co kde našel k snědku. Nejmladší krevní skupinou je AB, což je krev rolníků a zemědělců naučených na rostlinnou stravu. Je známo, že krev ovlivňuje vhodnost přijímání té které potravy a s tím se člověk prostě rodí. Bohužel, biblický Jahve s tím nějak nepočítá... taky že jo, Jahve byl meteorolog a v genetice se vyznal jako koza v petrželi.

Když tohleto člověk nezná, pak vleze do marketu a skoupí vše, co ukazují v televizi a nedívá se na to, zda je to konkrétně pro něj prospěšné, či nikoli.
Stejně tak je to s Vánocemi. Namísto toho, aby lidi byli na sebe hodni celý rok, stylizují se do pózy podle vzorců: na Vánoce musíme být všichni hodní, musíme se obžírat víc jak jindy, musíme mít napečeno patnáctero cukroví v množství po padesáti kilech, bez kapra si vánoce nedovedu představit, musíme mít pohodu, rodina se musí na vánoce sejít, a tak dále... prostě děs...

Takzvané Vánoce je vlastně křesany zpotvořený svátek zrození světla související se slunovratem. Je v tom hluboká symbolika související s "oplodněním mrtvé hmoty duchem". Duch sestupuje do hmoty a způsobuje, že příští jaro vyroste nový život. V esoterice je to symbol prvního zasvěcení - duchovní zrození - narození Kristova vědomí v hmotném těle. Svátek existoval od věků - snad od doby, kdy Nibiru "drcla" do Země a vychýlila jí osu na současných 23,5 stupně... a že je to pěkných pár let, možná i nějakých 12000...

Je zajímavé, jak lidé, i nekřesané, přejímají mimovolně ideologické pozadí Vánoc vytvořené křesanstvím. Prostě to máme všichni zažrané pod kůží... tož vám všem - hezké Vánice... tedy, chtěl jsem říct... Vánoce... a abychom zjara vylezli z pelechů coby noví lidé...

Kdo mᚠuši proto, abys slyšel, slyš...!

Není tady

#38 23. 12. 2006 10:15

Ra
♥♥♥♥♥--

Nic tak neprospěje zdraví lidí a nezvětší šance na přežití života na zemi
jako vývoj směrem k vegetariánské výživě.

Albert Einstein
hjarta

Není tady

#39 23. 12. 2006 14:23

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Město piva

Ra napsal(a):

Kalíku,
kolik myslíš, že sníš rostlinek přes ta zvířata, než se vykrmí v těch velkochovech ve srovnání s těmi vegetariány?

Jelikož nejsem vegatarián, tak jistě méně.

Možná jsem vůl, teda bejk big_smile , ale nikdy jsem nebyl býložravec, vždycky jen všežravec, což je pro lidi typické a co vím, tak praví vegetariáni jsou vegani a taky už jde o život.

Neni nic horšího, než když hlupák dostane myšlenku o které nepochybuje.

Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté. — Matka Tereza.

Není tady

#40 23. 12. 2006 15:25

mirka..
♥♥♥♥♥♥-

lidi jsou všežravci, potřebují maso, nač tady lkát kvůli zabíjení kaprů na maso? mě jen vadí, v jakých podmínkách ty kapři jsou a jak se s nimi zachází, vadí mi pohled na to, jak jsou pomlácení, krvaví. Ale to, že se zabijou, to je přece normální, stejně jako lev zabije gazelu, budem brečet? chudák gazela, ale to je příroda. Vadí mi zacházení se zvířaty. To, že se jedí beru přirozeně, možná během času člověk přetransformuje svoje potřeby a bude jen vegetarián, ale zatim lidský tělo potřebuje živočišný látky k tomu, aby fungoval. Změnila bych přístup ke zvířatů, aby jejich život přes smrtí stál za to, podle jejich potřeb.

Není tady

#41 23. 12. 2006 16:04

Ra
♥♥♥♥♥--

Kaliku,

aby narostl 1 kg masa, musí vykrmované zvíře sníst 8 až 15 kg (podle druhu zvířete) rostlin.

Znám osobně mnoho letitých veganů, kteří se těší dobrému zdraví (třeba i ve srovnání se svými sourozenci, kteří maso jedí).
hjarta

Není tady

#42 23. 12. 2006 17:13

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥

Ra, no vidíš, kolik těch rostlinných dušiček musí to vykrmonané zvíře sníst!? Že se nestydí, radši ho zabiju a sním než aby zabíjel kytičky reta

Bída a hlad na světě není proto, že nedokážeme nasytit chudé, ale proto, že nedokážeme nasytit bohaté. — Matka Tereza.

Není tady

#43 23. 12. 2006 17:34

Ra
♥♥♥♥♥--

Víš,
myslela jsem jenom, že tady na "Duchovním fóru" lze o těchto myšlenkách uvažovat...
že ti, co sem přicházejí dávají už přednost etice před svými potřebami či chutěmi,
že už sebe nestaví na to první místo

kapitulation

Není tady

#44 23. 12. 2006 17:38

Axi
♥♥♥♥♥♥-

Ra:
Mám právo necítit se dobře po vegetariánské stravě? No to jste mě uklidnila, já myslel, že musím spáchat sebevraždu. Jedna moje kolegyně z práce se několik let vyhýbala masu (z principiálních důvodů) a nakonec musela zařadit také alespoň ryby, symptomy byly stejné, apatie, nevůle k životu. Pokud jsem potomek nějakých pravěkých lovců, moje biologická podstata mi neumožňuje se tomu vyhnout. Ale jistě to lze hodně omezit, což také dělám. U vánočního kapra člověk alespoň vidí, že to ubohé zvíře musí zemřít, aby si ho mohl večer upéci. Pohoršovat se nad veřejným zabíjením kaprů a v hypermarketu si pak koupit zatavený balíček chlazených prsních řízků je pokrytectví.

Pokud nežijete soběstačně na farmě a neobděláváte pole motykou nebo jste se nenarodila jako jeden z posledních indiánů někde v pralese, používáte auto, počítač, který spotřebovává energii, perete prádlo v saponátech, v zimě topíte, ubližujete jiným vnímajícím bytostem úplně stejně jako já. Vytrhnout jednu věc ze všeho, co zde jako lidé na této planetě provádíme, a snažit se někomu implantovat pocit viny pak asi není z vaší strany na místě.

Jsme příliš slábi ve víře a svatou pravdu na kříž vlekou...

Není tady

#45 23. 12. 2006 17:41

sunyata
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Mama Earth

To Kalik:  ocenuji tvuj smysl pro humor....je ale s tebou mozna nejaka vaznejsi diskuse?

Není tady

#46 23. 12. 2006 17:52

sunyata
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Mama Earth

Axi napsal(a):

Ra:
Jedna moje kolegyně z práce se několik let vyhýbala masu (z principiálních důvodů) a nakonec musela zařadit také alespoň ryby, symptomy byly stejné, apatie, nevůle k životu.
.

Ze by nedostatek zeleza a vitaminu rady B? Ty lze prece doplnit jinak.

Není tady

#47 23. 12. 2006 19:52

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥

sunyata, jistě, vážnější diskuze je možná, i to umím wink ale touhle ironií jsem jen chtěl ukázat na to, že jestli nechci ubližovat živým tvorům, tak nesmím jíst i kytičky, protože ty jsou také živé, také mají duši. Když půjdu po ulici, musím si dávat pozor, abych nezašlápl kytičku, houpu, hmyz, bakterii, vir, ... Je tohleto vůbec možné? Není, tak není třeba rozmýšled nad kaprem jinak, než že ho sním.

V mase je spousta látek, co jsou potřeba, proto vegani neprospívají a chřadnou. Pro mě je to naprosto jasné.

Není tady

#48 23. 12. 2006 20:58

Ra
♥♥♥♥♥--

Axi, musím se Vám omluvit za zbrklou odpověď. Rozhodně bych nechtěla, aby to vyznělo tak, že viním někoho z toho, že maso jí. Proto jsem psala, že každý má právo na svá rozhodnutí, že každý stojí kde stojí. Záleží také na tom, jak jste se stravoval, zda skutečně nechyběl vitamín B 12 a železo, omega-3 mastných kyselin.  Na těchto internetových stránkách http://vegspol.cz/showpage.php?name=vorsilka_plantbased jsou doporučení schválená předním českým odborníkem na vegetariánskou stravu, MUDr. Zbyňkem Luňáčkem. Snad by doporučení mohla být užitečná i pro Vaši kolegyni.

Kaliku, chtěla bych připomenout některá jména "neprospívajících a chřadnoucích" veganů:
dosud nejlepší atlet všech dob Carl Lewis či kulturista, držitel světového titulu Mr. of Universe Andreas Cahling, zakladatel veganského hnutí Donald Watson se dožil 95 let

hjarta

Není tady

#49 23. 12. 2006 21:24

KALIK
♥♥♥♥♥♥♥

Ra, i vyjímky existují, i když tomu nevěřím wink Každopádně si musíme uvědomit, že co udělalo z vymírajícího druhu člověka, který se živil kořínky a bobulemi, úspěšného tvora? Maso. A jak říkal nᚠbiologář: Jediná plnohodnotná bílkovina je živočišná. Nevidím tedy jediný důvod, proč nejíst maso.

Není tady

#50 23. 12. 2006 21:34

Ra
♥♥♥♥♥--

big_smile

kdy jsi do té školy chodil?

godlike

Upravil(a) Ra (23. 12. 2006 21:35)

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí