Oznámení

6. ledna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

6. ledna : Nejzdravější a nejchutnější rybou je losos. Jak si ho snadno, rychle a pokaždé jinak připravit?

6. ledna : Zima přeje infarktům. Kardiologové vyzývají: volejte záchranku hned při prvních příznacích!

#1 15. 12. 2006 10:48

Tomislav
♥♥♥♥---
Místo: Praha 9
Web

Známe a neznáme o Chorvatsku

Nikola Tesla ( vynalezce stridavehoproudu ) vyrobil prvni malou elektrarnu, tak ze Sibenik mel drive elektrinu nez li treba Viden nebo Budapest....

Marin,moreplavec ze 4. st. kamenik z ostrovaRabu je zakladatelem San Marina, prvni evropske republiky. Dnes je na Rabu krasna pisecna plaz San Marino.

Prvni evropskou vojenskou hudbuzalozil  baron Trenk.

Psaci nacini, kterym se nejcasteji slouzite kulickova propiska a plnici pero, vynalezl roku 1906 pan Penkala. Dodnes se prospisce rika Penkala.

Zepellin, riditelna vzducholod je vynalezem zahrebana Schwartze.

Otisk prstu - daktiloskopii jako metoda identifikace  je objevem IvanaVučetiče z Hvaru a dnes se po nem jmenuje kriminalisticky ustav

Moreplavec Marko polo se narodil na ostrove Korcula kde je jeho rodni dum, dnes museum. Kousicek od mesta Korcula je kopecek a na nem mala kaplicka. V ni je obraz kde je nejstarsi obraz na kterem je zobrazen pes Dalmatin. Zajimave je a nikdo ne vi jak to,ze k tomu kostelicku na kopci vede presne 101 schodu ( osobne jsem to pocital ). Nemohli to zkopirovat z Hollywoodu, protoze Hollywood je stary tak 100 let a ten obraz a schody pres 500 let.

Pes Dalmytin pochazi z Dalmacie.

Dubrovnicke hradby jsou nejdelsim  zachovalym opevnenim v Evrope. Ve stejnem meste byla ve 14. st. zalozena prvni karantena v Evrope  lekarna z roku 1317 je jedna ze 3 nejstarsich v Evrope.

U mestecka Ston je druha nejdelsi zed po te Cinske - jedlouha 5,5 km a ma na sobe kolem 40 vezi. Pochazi z roku 1333.

Nejstarsi evropsky kalendar ( 5000 let ) byl objeven na hlinene nadobe...

Prvni namorni muzeum bylo zalozeno 1870 v Pule.

Jediny lidovy kroj v Erope, jenz umoznuje pohled na zenske nohy nad koleny, lze spatrit na ostrove Susak, ktery je pisecneho puvodu.

Kravata je chorvatskym modnim doplnkem( to dokazuje i nazev ), ktery v 17. st. nadchl Francouze a zda se i zbytek sveta ( aspon v minulych 250 let ).

Nejhlubsi evropska krasova jeskyne je  na Velebitu

Posledni oazou evropskych belohlavych supu je ostrov Cres.

Jestli pak vite, ze v Cesku a mozna i na Slovensku se na svatbach zpiva chorvatsky ? Pisen : "mnoha ljeta, sretan biom, mnoha ljeta živio, živio".... je chorvatska pisnička....

Ve filmu o rodinach Homolka a Tobolka kdyz se divaji na zasnezene Krkonose tak babicka rika:" To je Jadran" .A pri tom se jedna o panorama hor a ne more. V 60-tych letech minuleho stoleti vyrazJADRAN byl vyraz oznacujici neco hezke.

Uz jsem vycerpany z techto udaju. Ale proc jsem chtel pritahnout Vasi pozornost a odebrat Vam to malo casu ?
Precetli jste si par udaju ktere zdaleka nejsou to nejhezci a nejzajimavejsi o Chorvatsku, ale tito udaje  Vam maji prezentovat nejhezci zemi na svete. Omlouvam se, pro nas najhezci zemi na svete.
Nesouhlasite s moji konstataci ?
V pohode, nebudu na tom trvat, protoze i tak se mi zda ze jsem trochu prehnal. Nejpravdivejsi pravdou je, o tom nepochybuji, ze budete souhlasit Vazeni Babinetcane,ze jsou dve nejhezci zeme na svete: Vase vlast a nase Chorvatsko.  hjarta

Upravil(a) Tomislav DALMACIJATOUR (18. 12. 2006 9:45)

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí