Oznámení

6. ledna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

6. ledna : Nejzdravější a nejchutnější rybou je losos. Jak si ho snadno, rychle a pokaždé jinak připravit?

6. ledna : Zima přeje infarktům. Kardiologové vyzývají: volejte záchranku hned při prvních příznacích!

#1 13. 12. 2006 16:35

Tomislav
♥♥♥♥---
Místo: Praha 9
Registrovaný: 8. 12. 2006
Příspěvky: 328
Web

"Robinzonska" dovolena

V nejjižnější části známé Makarské riviéry leží místo Podaca. Současné osídlení se rozkládá podél mořského pobřeží, stará Podaca leží o něco výše, na úpatí hory Viter (770 m). Podle polohy a architektury kamenných selských stavení s obloukovými přízemními otvory tzv. volty je Podaca nejcharakterističtější podbiokovské městečko. V centru se nachází kostel sv.Jana Křtitele z XII.-XIII.st. Hned vedle na místním hřbitově byl na základech původního kostela vystavěn v r. 1762 župní kostel sv. Štěpána tzv. prvomučedníka. Kostelní zvonici dal r. 1888 vystavět bohatý m욝an Ivan Cvitanović-Tomić, jeden z budovatelů Suezského kanálu. Na hřbitově stojí zachovalý ornamentální náhrobní kámen tzv. stećak, ostatní tyto kameny byly roku 1889 zazděny do základů zvonice.Při vjezdu do staré vesnice se na kamenném útesu tyčí kulatá kamenná věž s ochrannými hradbami, vybudovanými v XVII.st. na obranu proti Turkům. První zmínky o Podace pocházejí ze středověku z r. 1477 z jedné turecké listiny a od r. 1664 je již vedená v místních matrikách, vůbec prvních na makarském Horním přímoří.

Podaca se nachází na půli cesty mezi Splitem a Dubrovníkem, v blízkosti města a trajektového přístavu Drvenik (4 km) a Ploče (16 km). Má velice dobré autobusové spojení ve všech směrech. Ideální poloha umožňuje jednodenní výlety do Dobrovníku, Mostaru, Splitu, Medjugorje, do Makarské, na poloostrov Pelješac či na ostrovy Hvar a Korčulu. Délta řeky Neretvy je lákadlem pro fanoušky fotografování safari, a za doprovodu dobrého průvodce se fyzicky zdatnějším návštěvníkům nabízejí krásy hor a přírodních parků v pohoří Biokovo a Baćinských jezer. Nedaleký františkánský klášter v Zaostrogu, svědek dob dávno minulých, potěší milovníky historie a umění, stejně tak jako Brist, rodiště františkána bratra Andrije Kačiće Miošiće. Podaca je známa i slavnými milenci, Rosandou a Mladenem, jejichž nešastná láska byla po jejich smrti roku 1939 opěvována a proslula po celém Přímoří.

V této oblasti se nachází villa "Anka", obnovený starý dalmatinský dům o rozloze cca 120 m2, nabízející "turistiku ve stylu Robinsona Crusoe." V přízemí je obývací místnost s krbem ( možnost spaní jedné až dvou osob), kuchyň s krbem, WC a a krytá terasa. V poschodí jsou dvě ložnice ( pro tři osoby) s balkóny, jedna ložnice ( pro jednu osobu), dvě koupelny. Za domem je zahrada s upravenými zeleninovými záhony s eko-zeleninou, květinami a ovocnými stromy. Villa "Anka" je ideálním místem pro ty, kteří chtějí pobývat dál od hluku a ruchu. Ticho a klid může být rušeno pouze ptačím zpěvem.

Není tady

 
NÁŠ TIP:

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů