Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#26 10. 11. 2006 23:32

lueta
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 29. 4. 2006
Příspěvky: 2937

Re: Vánoční menu

Vánočka, jak ji dělám já:

Kilo polohrubé mouky, 1 máslo, tři plné hrsti cukru krystal, lžičku soli, tři žloutky, 1 a půl kostky kvasnic, mléko, do rumu namočené rozinky, případně oloupané mandle.
V hrníčku přihřeju mléko ( nesmí být horké, kvasnice by se spařily) asi tak půl deci, přidám trochu cukru a rozdrobím kvasnice. Přikryju ubrouskem a nechám nabobtnat ( asi 10 minut)
Mezitím si prosiju třičtvrtě kila polohrubé mouky do mísy, přidám nakrájené změklé máslo, sůl, cukr, žloutky, slité rozinky. Jakmile mám kvásek vykynutý, naleju ho do mísy k ostatním přísadám a přidám asi půl hrnku teplého mléka. Vařečkou začnu mísit těsto. Pomalu přidávám mléko, těsto udělám trochu řidší, protože budu přidávat mouku. Jakmile mám těsto trochu zpracované, předělám ho na pomoučený vál a přidám zbytek mouky a rukama zadělávám a mísím těsto tak dlouho, až se nelepí. Přendám zpátky do mísy, popráším hladkou moukou, přikryju utěrkou a nechám kynout. Po hodině a půl by mělo zdvojnásobit objem. Přendám na vál, udělám vánočku ( já ji pletu ze šesti dílů najednou, ale dá se rozdělit na osum dílů a ze tří největších uplést spodek, ze tří menších vršek a dva poslední jen zamotat a dát nahoru, všechno propíchnout špejlema, aby se nerozjela), dám na pečící papír na plech, potřu rozkvedlaným vajíčkem s mlékem a nechám opět půl hodinky kynout. Peču na 250 asi 15 minut, pak ztlumím na 200, případně přikryju pečícím papírem. Peče se asi 45 minut. Ihned po vytažení ji potřu rozehřátým máslem s rumem a vanilkovým cukrem ( hodně!). Krásně nasákne a je voňavá a vláčná.  Dobrou chu !!


Chyby jsou nutným a jediným vodítkem na cestě k dokonalosti

Není tady

 

#27 10. 11. 2006 23:34

x256987
Host

Re: Vánoční menu

Taky chci letos zkusit vánočku. Po zkušenostech s kynutým těstem ji určitě nechám kynout v ledničce přes noc a pak budu vzpomínat na svou brigádu v pekárně, kde jsme třeba i celou směnu pletli a pletli... (ze šesti pramínků).

Rybí polívku jsme měli jednou jedinkrát. Na tom místě, kam jsme ji vylili, rok nerostla tráva lol

 

#28 10. 11. 2006 23:45

lueta
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 29. 4. 2006
Příspěvky: 2937

Re: Vánoční menu

Kynout přes noc? To jsem ještě neslyšela, čéče smile


Chyby jsou nutným a jediným vodítkem na cestě k dokonalosti

Není tady

 

#29 11. 11. 2006 8:22

Irenka21
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 2655

Re: Vánoční menu

U nás se zase dává šupinky do peněženky, ale popravdě nevím zda to někdy zabralo. Ráno snídáme vánočku a kakao a kávu, oběd nic nebo kdo si co urve a večer rybí polévka / manžel ji nejedl, ale když ochutnal tu podle našeho receptu, tak ji normálně jí /, obalovaný kapr a salát. Polévku a salát dělám den dopředu, aby se zaležely.


Naděje je vždy, ale ve stresu ji někdy nevidíme.

Není tady

 

#30 11. 11. 2006 8:23

Irenka21
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 2655

Re: Vánoční menu

Ale docela ráda si přečtu nové recepty na kapra, jednou jsem také dělala pečeného lososa a nebylo to špatné.


Naděje je vždy, ale ve stresu ji někdy nevidíme.

Není tady

 

#31 11. 11. 2006 9:50

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Vánoční menu

Zrovna jsem přemýšlela, jak bych vás všechny umístila v naší malilinkaté kuchyni.  Do naší kuchyně vejdu já a pes a to nesmí mávat ocáskem!   Já bych tak chtěla velkou kuchyň grater

Upravil(a) aprill (11. 11. 2006 9:51)

Není tady

 

#32 11. 11. 2006 10:03

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Vánoční menu

Voňavá vánočka:
50 dkg pol. mouky, sůl, kostka droždí, 250 ml mléka, 180 dkg másla, 100 dkg cukru, 3 žloutky, špetka muškátového květu, anýzu, citronová kůra z 1 citronu, mandle, hrozinky, rum ( v trošce  namočíme hrozinky, zbytek během pečení vypijeme lol ) . Postup je tradiční.

Právě jsem vánočku dopekla, uberte mléka. Myslím, že tak maximálně 200 ml bude stačit.

Upravil(a) aprill (12. 11. 2006 17:12)

Není tady

 

#33 11. 11. 2006 13:34

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Vánoční menu

Aprill, já mám velkou kuchyň, tam se všechny vejdeme a ty povedeš kurz pečení vánoček.big_smile


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#34 11. 11. 2006 14:08

Romča
♥♥♥♥♥♥-
Místo: ostravsko
Registrovaný: 5. 4. 2006
Příspěvky: 4803

Re: Vánoční menu

Tak to se teda moooooooooooooooooc těším.Škoda že mám malou kuchyň, jinak by jste mohly k nám.Bylo by to pro všechny napůl cesty.

Není tady

 

#35 11. 11. 2006 16:07

Bety
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 9003

Re: Vánoční menu

Rum z rozinek, to miluju.storstark Vánočku taky peču, ale pletu jen 3 řady, ze 4. pak ze 3  a nahoru ze 2. Našla jsem letos po tchýni keramickou formu na vánočku - vůbec s tím nemám zkušenosti, prosím napište mi jak s tím zacházet - to se do ní nacpe to těsto jen tak nebo se tam dává to zapletené? Díky.


Strach je malá smrt...

Není tady

 

#36 11. 11. 2006 17:01

mia
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 9. 2006
Příspěvky: 3739

Re: Vánoční menu

lueta napsal(a):

Vánočka, jak ji dělám já:

Kilo polohrubé mouky, 1 máslo, tři plné hrsti cukru krystal, lžičku soli, tři žloutky, 1 a půl kostky kvasnic, mléko, do rumu namočené rozinky, případně oloupané mandle.
V hrníčku přihřeju mléko ( nesmí být horké, kvasnice by se spařily) asi tak půl deci, přidám trochu cukru a rozdrobím kvasnice. Přikryju ubrouskem a nechám nabobtnat ( asi 10 minut)
Mezitím si prosiju třičtvrtě kila polohrubé mouky do mísy, přidám nakrájené změklé máslo, sůl, cukr, žloutky, slité rozinky. Jakmile mám kvásek vykynutý, naleju ho do mísy k ostatním přísadám a přidám asi půl hrnku teplého mléka. Vařečkou začnu mísit těsto. Pomalu přidávám mléko, těsto udělám trochu řidší, protože budu přidávat mouku. Jakmile mám těsto trochu zpracované, předělám ho na pomoučený vál a přidám zbytek mouky a rukama zadělávám a mísím těsto tak dlouho, až se nelepí. Přendám zpátky do mísy, popráším hladkou moukou, přikryju utěrkou a nechám kynout. Po hodině a půl by mělo zdvojnásobit objem. Přendám na vál, udělám vánočku ( já ji pletu ze šesti dílů najednou, ale dá se rozdělit na osum dílů a ze tří největších uplést spodek, ze tří menších vršek a dva poslední jen zamotat a dát nahoru, všechno propíchnout špejlema, aby se nerozjela), dám na pečící papír na plech, potřu rozkvedlaným vajíčkem s mlékem a nechám opět půl hodinky kynout. Peču na 250 asi 15 minut, pak ztlumím na 200, případně přikryju pečícím papírem. Peče se asi 45 minut. Ihned po vytažení ji potřu rozehřátým máslem s rumem a vanilkovým cukrem ( hodně!). Krásně nasákne a je voňavá a vláčná.  Dobrou chu !!

lueto, jestli se můžu zeptat, z toho 1 kila mouky dělᚠ1 nebo 2 vánočky? Loni jsem totiž z 1 kila udělala jednu a byla z ní obluda přes celou troubu, rodinka ji nazvala "teta Matylda" (viz "Jak utopit doktora Mráčka"), tak abych letos nedopadla stejně. Ale je možné, že mi jenom poněkud překynula.

Není tady

 

#37 11. 11. 2006 17:30

Gia
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 4267

Re: Vánoční menu

Mně vánočku upeče tchýně - doufám big_smile
Jinak my děláme hrachovku (ta letos nebude, kojený Adam by se asi zbláznil...), salát a kapra.
Tchýni dělá rybí, naše máti bramoboračku s houbama - manžel nechce bramboračku a já nemám ráda rybí, takže kompromis.


http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1VrIGXDASuAKh96.png  http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UjI3NjY1U7IGXDASwQKk57.png

Není tady

 

#38 11. 11. 2006 17:44

dusička
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: DC
Registrovaný: 14. 6. 2006
Příspěvky: 24389

Re: Vánoční menu

Romča napsal(a):

Ano je to na Nový rok,Apriil to tak psala.

dusička napsal(a):

a není to pověra až na Nový rok k novor. obědu? Bez peří a bez šupin?

Já vím, že je to pověra -takže platí až na Nový rok.
Takže Nikiska (nebo mí kluci) můžeme mít ke Štědrovečení večeři - kuřecí řízky.


Každý den je jen jednou za život

Není tady

 

#39 11. 11. 2006 19:41

lueta
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 29. 4. 2006
Příspěvky: 2937

Re: Vánoční menu

mia napsal(a):

lueta napsal(a):

Vánočka, jak ji dělám já:

Kilo polohrubé mouky, 1 máslo, tři plné hrsti cukru krystal, lžičku soli, tři žloutky, 1 a půl kostky kvasnic, mléko, do rumu namočené rozinky, případně oloupané mandle.
V hrníčku přihřeju mléko ( nesmí být horké, kvasnice by se spařily) asi tak půl deci, přidám trochu cukru a rozdrobím kvasnice. Přikryju ubrouskem a nechám nabobtnat ( asi 10 minut)
Mezitím si prosiju třičtvrtě kila polohrubé mouky do mísy, přidám nakrájené změklé máslo, sůl, cukr, žloutky, slité rozinky. Jakmile mám kvásek vykynutý, naleju ho do mísy k ostatním přísadám a přidám asi půl hrnku teplého mléka. Vařečkou začnu mísit těsto. Pomalu přidávám mléko, těsto udělám trochu řidší, protože budu přidávat mouku. Jakmile mám těsto trochu zpracované, předělám ho na pomoučený vál a přidám zbytek mouky a rukama zadělávám a mísím těsto tak dlouho, až se nelepí. Přendám zpátky do mísy, popráším hladkou moukou, přikryju utěrkou a nechám kynout. Po hodině a půl by mělo zdvojnásobit objem. Přendám na vál, udělám vánočku ( já ji pletu ze šesti dílů najednou, ale dá se rozdělit na osum dílů a ze tří největších uplést spodek, ze tří menších vršek a dva poslední jen zamotat a dát nahoru, všechno propíchnout špejlema, aby se nerozjela), dám na pečící papír na plech, potřu rozkvedlaným vajíčkem s mlékem a nechám opět půl hodinky kynout. Peču na 250 asi 15 minut, pak ztlumím na 200, případně přikryju pečícím papírem. Peče se asi 45 minut. Ihned po vytažení ji potřu rozehřátým máslem s rumem a vanilkovým cukrem ( hodně!). Krásně nasákne a je voňavá a vláčná.  Dobrou chu !!

lueto, jestli se můžu zeptat, z toho 1 kila mouky dělᚠ1 nebo 2 vánočky? Loni jsem totiž z 1 kila udělala jednu a byla z ní obluda přes celou troubu, rodinka ji nazvala "teta Matylda" (viz "Jak utopit doktora Mráčka"), tak abych letos nedopadla stejně. Ale je možné, že mi jenom poněkud překynula.

No, já dělám jednu velkou, ale mᚠpravdu, že mohla překynout. Moje dcera se vloni  při pečení vánočky podívala do trouby a ptala se mně, proč peču krocana big_smile

Upravil(a) lueta (11. 11. 2006 19:42)


Chyby jsou nutným a jediným vodítkem na cestě k dokonalosti

Není tady

 

#40 15. 11. 2006 13:01

he
♥♥-----
Registrovaný: 18. 6. 2006
Příspěvky: 96

Re: Vánoční menu

http://dadala.hyperlinx.cz/hypsladkuch/ … ml#pleteni
Tady je recept na vánočku i s přílohou fotek jak uplést vánočku.
Myslím,že si zkusím jednu na zkoušku upéct teď před Vánoci.Aby to nedopadlo jako před 2 lety,kdy jsem z trouby vytáhla vánočku, se kterou se daly zatloukat hřebíky.


Ještě se nestalo, aby nějak nebylo.

Není tady

 

#41 15. 11. 2006 13:59

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Vánoční menu

Jak to tady všechno čtu, tak už se na Vánoce moc těším.
U nás snídaně klasika: vánočka, čaj, káva. Oběd bílá klobása s chlebem, večeře: polévky rybí a hrachová, bramborový salát, kapr a kuřecí řízek (jedno dítě nejí rybí polévku a druhé je líné vybírat kosti z kapra), vánoční kompot. Ten se dělá jenom na Vánoce:
nakrájená jablka, fíky, vlašské ořechy, sušené švestky, rozinky, mandarinky, banány, hřebíček, celá skořice, kolečka citronu i s kůrou a cukr se zalijí trochu vodou a uvaří, až je ovoce měkké. Když přidáte lžičku rumu, je to ještě lepší.

Není tady

 

#42 15. 11. 2006 16:59

lueta
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Brno
Registrovaný: 29. 4. 2006
Příspěvky: 2937

Re: Vánoční menu

he: to video je super! Já jen dávám do vánočky více tuku, je pak daleko vláčnější.


Chyby jsou nutným a jediným vodítkem na cestě k dokonalosti

Není tady

 

#43 15. 11. 2006 17:13

he
♥♥-----
Registrovaný: 18. 6. 2006
Příspěvky: 96

Re: Vánoční menu

http://www.ceskahospodynka.cz/
Na tomhle webu je asi 6 receptů na vánočku a mám dojem , že to video je z tohoto webu.V článcích v "Archivu" jsou dva s názvem pečení vánoček.Kromě toho je tu spousta skvělých receptů na papu!


Ještě se nestalo, aby nějak nebylo.

Není tady

 

#44 15. 11. 2006 18:08

ivca
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 16. 3. 2006
Příspěvky: 1059

Re: Vánoční menu

svas - já už jsem to někde psala, kecám všude, tak nevím kam co dávám -  ale přesto dávám naše vánoční menu - z Prahy ze Stodůlek
na Štědrý den snídaně nic moc, oběd v podstatě taky, styl co si kdo urve
večer: polévka hovězí , knedlíčková a pak rybí - problém: půlka rodiny jí rybí polévku, půlka ZÁSADNĚ ne, pak bramborový salát - dělám ze syrové nakrouhané zeleniny, je skvělý, pak opět na výběr - kuřecí řízky (dle Labužníka - nejůžasnější řízečky - ano i s tím kroužkem nad U v receptu - vřele doporučuji) no a pak klasika smažený kapr, pak je doma spousta odoce, nikdo už stejně nemůže, sladkosti jsou tento den opomíjené. Dřív jsem dělávala poháry , chlebíčky, to už máme za sebou. Nějak stárneme a tolik toho nezvládnem.
Další den buď dojídáme předchozí menu a nebo - když na mne vyjde řada a přijdou moji rodiče tak dělám krůtu, ale ne tak jako moje maminka. Jsem líná, tak jsem vymyslela hlavou rychlejší variantu. Krůta na porce (teda to vyndavání šlach z nohou je za trest), ty porce obalím v anglické slanině a peču namásle. Podle mojí maminky mám vychytávku - peču to večer před, pak další den jen dopeču. V tomto případě to trvá pak jen chvíli. Takže ty porcičky jsou měkké, voňavé a je spousta  skvělé štávy. Já k tomu podávám pro zájemce br. salát a druhá alternativa jsou opečené brambory. Odpoledne se sejde celá rodina (máme to s bráchou na střídačku - takže jednou za dva roky u mne) a to se podávají chlebíčky, utopence a jiné nezdravé pochoutky, protože cukroví má každý doma. Nesmí chybět kvalitní víno a fernet na vytrávení. Tož tak.

Není tady

 

#45 15. 11. 2006 18:26

aprill
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: kousek od Romči
Registrovaný: 2. 2. 2006
Příspěvky: 15647

Re: Vánoční menu

Tak, já jsem si už cvičně upekla vánočku, byla hned fuč. Jen dodám méně mléka, těsto musí být tuhé, aby se vánočka nerozlila grater .

Není tady

 

#46 17. 11. 2006 14:54

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Vánoční menu

Tak mi moc doma nepečem ale babička nám posílá třeba linecký koláčky,pracny,plněný oříšky,.........Ale jsou vynikajícíwink


Iveta X

Není tady

 

#47 17. 11. 2006 15:11

Markétka
♥♥-----
Místo: Jižní Čechy
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 49

Re: Vánoční menu

My doma pečeme taky linecký koláčky,špičky,medvědí tlapky,.......


Markéta

Není tady

 

#48 17. 11. 2006 16:07

Iveta X
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1548

Re: Vánoční menu

Iveta X napsal(a):

Tak mi moc doma nepečem ale babička nám posílá třeba linecký koláčky,pracny,plněný oříšky,.........Ale jsou vynikajícíwink

Tak tenhle příspěvek s hrubkou psala moje dcera, neodhlašuju se a ona na to zapomněla. Dík za pochopení......


Iveta X

Není tady

 

#49 19. 11. 2006 11:31

dusička
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: DC
Registrovaný: 14. 6. 2006
Příspěvky: 24389

Re: Vánoční menu

Holky - jak děláte bramborový salát?
Napište recepty pro inspiraci.


Každý den je jen jednou za život

Není tady

 

#50 19. 11. 2006 12:34

Ota
Moderátor(ka)
Místo: Praha
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 5411

Re: Vánoční menu

Dusičko,ač ne holka,tak na Vánoce dělám "zednický" salát,jinej už moje holky nechtějí.Dělá se jako klasický,ale bez uzeniny,mrkve a hrášku.Hodně cibule,okurek,dle chuti česneku a místo majonézy napůl tatarka/bílý jogurt.

Upravil(a) Ota (20. 11. 2006 7:34)


Ota
------------------------------------------------------
Nechceš-li si hubu spálit, musíš mlčet, nebo chválit.
K. H. Borovský.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů