Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 28. 10. 2006 9:51

cilka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ústecký kraj
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 7512

Vánoční ozdoby

Vizovické pečivo
Začíná být ten správný čas pro chystání bytu na vánoce. Venku je sice stále krásně, ale je podzim, stačí lžíce vody a je konev bláta. Jeden den je krásně a druhý den mlha jak u rybníka Brčálník. Jeden den je dítě čilé a druhý den na něj leze viroza. Prostě je podzim.... Začíná se čím dál častěji mluvit o vánocích, co komu kdo koupí či vyrobí za dárek, co kdo upeče za cukroví, případně kam letos o vánocích pojede. Za měsíc se začnou péct první perníčky, byty se provoní skořicí a badyánem. A najednou tu bude první adventní neděle, svoje příbytky vyzdobíme větvičkami jehličnanů, rozvěsíme světýlka, děti začnou psát Ježíškovi a všichni se začneme těšit na vánoce. Každý svým způsobem, jeden se bude usmívat, další bude připomínat štvanou zvěř. Jsou i tací, co se na vánoce netěší, z nejrůznějších důvodů, ale těm, kteří svoje bytečky každý rok zdobí, připomínám, že začíná být nejvyšší čas pustit se do Vizovického pečiva.

Potřeby k výrobě vizovického pečiva:
1. 250 g hladké mouky (nejlepší je ta s vysokým obsahem lepku, dávám 1:1)
2. 1 dl vody
3. mísa
4. vařečka
5. sklenička
6. nůžky
7. hřebínek
8. nožík
9. vykrajovací formičky na cukroví
10. celý pepř
11. slámka
12. tenká stužka nebo provázek
13. vajíčko a mašlovačka

Postup výroby vizovického pečiva:
1. Na vál nasypeme mouku a v hromádce mouky vyhloubíme důlek, do kterého po částech nalijeme vodu. Pečlivě a vytrvale zpracováváme těsto asi hodinu, až vznikne tuhá hmota. Uhnětené těsto zabalíme do igelitového sáčku a v ledničce ho necháme asi šest hodin odležet, je vhodné vzniklé těsto rozdělit na několik dílů, každý zabalit zvl᚝ - z trošky těsta se dá udělat hodně ozdob, tak aby těsto zbytečně neosychalo. Jakmile uplyne určená doba vybalíme těsto a nožem ho rozřízneme, přesvědčíme se, zda-li je těsto uvnitř na dotek hladké. Pokud je těsto plné hrudek, musíme ho ještě jednou zpracovat.

2. Máme-li těsto ve správném stavu, můžeme začít s vlastním modelováním a vykrajováním. Těsto necháme v igelitovém sáčku, aby nám neoschlo a vždy si odkrojíme jen takový kousek, který budeme zrovna potřebovat. Sklenička nám dobře poslouží k vyválení placek, z kterých potom můžeme formičkami vykrajovat různé tvary. Zdatnější se mohou vrhnout na vlastní modelování. Špičkou nůžek nebo hřebínkem se na těstě dá vyznačit různé vroubkování. Nůžkami se těsto také různě nastřihává. Potřebujeme-li na sebe přilepit dva kousky těsta, musíme spoj nejdříve lehce navlhčit vodou. Pepřem můžeme vytvořit třeba očička zvířátek a slámka nám poslouží k propíchnutí otvoru k zavěšení. Při původním zpracování vizovického pečiva se užívalo pět základních technik: krájení, stříhání, mašličkování, vpichování a obtisk.

3. Všechny hotové ozdůbky položíme na nemastný plech a tam je necháme na tři hodiny oschnout. Chceme-li mít ozdoby hezky lesklé, rozšleháme vajíčko a všechny ozdoby natřeme. Pro větší lesk můžeme natírání za půl hodiny zopakovat. Potom dáme plech s ozdobami do trouby a pomalu je sušíme při 50°C asi tři až pět hodin. Vyšší teplota by mohla způsobit bobtnání těsta. Po upečení a vychladnutí můžeme otvory v ozdůbkách provléct provázek nebo stužku a ozdobu zavěsit.
Na jednom plechu je třeba mít ozdoby - pečivo vždy stejně vysoké, aby pečivo prosychalo stejně. Velmi špatně se suší pečivo vyšší než 05,cm.

Z těsta se vyráběly různé tvary: zvířátka, kytky a figurky, které měly svůj symbolický význam. Lidé věřili, že když budou mít doma určitou figurku z vizovického pečiva, vyplní se jim to, co daná figurka symbolizuje. Základní vizovické figurky byly tyto: čáp, miminko, holubice, jelen, ještěrka, ježek, kachna, kohout, koník, labu, mořská panna, mrtvá holubice, ovečka, páv, pavouk, rak, ryba, slunce, strom, štika, veverka, zajíc a žába. Každý z těchto symbolů něco znamená. Například miminko znamená radost, ovečka dobrou úrodu, pavouk přináší štěstí, žába je znakem čisté vody...

Vizovické těsto se modeluje stejně jako modurit, hlína, či modelína, fantazii se meze nekladou. Lze z něj vyrobit v podstatě cokoli, včetně rámečků na jmenovky, kroužků na ubrousky,.... Velmi pěkně vypadá "kolekce ozdob" vyrobená našimi dětmi, uložená v krabičce a darovaná babičkám. Tuto koleci ozdob je dobré kombinovat i s ozdobami vyrobenými z jiných materiálů. Vždy jsem slavila úspěch a čím jsou moje děti starší, tím víc si i já cením andílků podobných pejskům, komet podobných mrakům, .....

Není tady

 

#2 28. 10. 2006 12:08

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 3756

Re: Vánoční ozdoby

Vypadá to tedy nádherně, ale  nepřijde mi vůbec možné že tohle bych zvládla .............. je tu někde smajlík se zježenými vlasy??

Jinak tvoříme to na vánoční besídce ve skanzenu, ono to z toho těsta jde, ale jak udělat to těsto aby to šlo, to si neodvažuju představit big_smile


Mája

Není tady

 

#3 10. 11. 2006 16:41

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 3756

Re: Vánoční ozdoby

Já ti moc děkuju za názorný postup big_smile


Mája

Není tady

 

#4 8. 12. 2006 22:01

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 3756

Re: Vánoční ozdoby

O víkendu jsem navštívila skanzen kde se prezentovala výroba vizovického pečiva, tak jsem vám vyfotila ta umělecká dílka :
http://fora.babinet.cz/gallery.php?pid=54


http://fora.babinet.cz/gallery.php?pid=55


http://fora.babinet.cz/gallery.php?pid=56


Mája

Není tady

 

#5 8. 12. 2006 22:03

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 3756

Re: Vánoční ozdoby

A takhle vypadalo podékování pánů služce. Takový třináctý plat big_smile


http://fora.babinet.cz/gallery.php?pid=57


Mája

Není tady

 

#6 8. 12. 2006 22:06

Májajája
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 3756

Re: Vánoční ozdoby

No a tohle s dětma zuvládnete určitě, je to zábava:

http://fora.babinet.cz/gallery.php?pid=58http://fora.babinet.cz/gallery.php?pid=59


Mája

Není tady

 

#7 14. 11. 2011 15:25

martin.laschinsky
♥------
Registrovaný: 13. 4. 2011
Příspěvky: 11

Re: Vánoční ozdoby

Ahoj, já už dávno nemám čas vánoční ozdoby vyrábět sad Ale když už je kupuju, snažím se vybírat kvalitní a originální výrobky. Úplně nejraději mám skleněné ozdoby - baňky, figurky a tak:)

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů