Oznámení

19. dubna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

19. dubna : Obyčejný citrón a jeho netradiční využití beze zbytku. V kuchyni i v domácnosti je skvělý pomocník!

19. dubna : Rodičovství podle zvěrokruhu: Štíři jsou přísní, Panny umí ustoupit.

#76 26. 4. 2007 12:47

Jaruna
♥♥-----

Re: Orchideje a jiné rostlinky

Cilko a ostatní odbornice (a odborníci) prosím o radu! Dneska jsem dostala phalaenopsis a s hrůzou jsem se dočetla, že chce vysokou vzdušnou vlhkost a pěstovat nejlíp v akváriu. Vzhledem k tomu, že kytky miluju, ale s orchidejkami nemám vůbec žádné zkušenosti, nerada bych ji zmařila. Myslíte, že v mé péči přežije i bez akvária hmm? Dala bych ji jen s květináčem na poličku kus od jižního okna (mimo přímé sluneční světlo), rosit taky můžu bez problémů, ale s tou vlhkostí si tedy nevím rady... Předem dík za odpověď!

Duše sama může udělat z pekla nebe a z nebe peklo.

Není tady

#77 26. 4. 2007 12:52

cilka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ústecký kraj

stačí to co budeš dělat, jen to jižní okno není nejvhodnější volba. Pokud chceš zvýšit vlhkost a nechceš běhat s rozprašovačem jak střevo (nehledě na to, phalenopsis nesmí mít vodu ve středové růžici), tak je dobré dát květináč do obalu a i s obalem jej dát do širší misky - tácku, kde tak do výše dvou cm nasypeš keramzit, který budeš pravidelně vlhčit. Je důležité aby vypařující vlhkost "šla kolem" listů. A samozřejmě tu a tam rosit.

Není tady

#78 27. 4. 2007 7:04

Jaruna
♥♥-----

Cilko dík moc, zařídím se dle tvých rad! Ve skleněné misce už stojí, keramzit koupím dneska, ale mám dotaz, jak často rosit? Jinak jsem si vytiskla tvé rady z předchozí stránky, tak budu doufat, že kytina mou péči přežije...

Není tady

#79 27. 4. 2007 8:01

cilka
♥♥♥♥♥♥♥

já ti nemůžu říct jak často mᚠrosit, protože u tebe nejsem, neznám tvé podmínky smile hlavně nesmí zůstat voda v listech, jinak se zamysli nad tím, že je to tropická rostlina, která se má pěstovat v akváriu - prostředí se stálou vzdušnou vlhkostí, přesahující 80% . V bytě, můžeš mít max 60%.
Všeho s mírou.... toho se drž... Je to kytka, pěstovaná jen na to aby interiér zdobila jen po dobu květu, pak se předpokládá její umístění do popelnice. Málokdo totiž dokáže tyhle rostliny přivést k opakovanému kvetení.

Není tady

#80 27. 4. 2007 9:21

Jaruna
♥♥-----

No jo, jenže já jsem takovej blázen, že si nosím přeživší torza kytek z kontejnerů (obzvl᚝ úrodný je kontejner u hřbitova - to bys nevěřila, co lidi kolikrát nevyhodí!) a většinu kytek se mi podařilo zachránit. Fakt je, že dík tomuhle samozásobení už máme několik hortenzií i azalek a přebytky ze svého pěstění rozdávám po kamarádkách. Jinak domácí o mě tvrdí, že by mi vykvetly i hrábě... tak bych strááášně ráda tu orchidejku zachovala :-).

Není tady

#81 27. 4. 2007 9:26

savéla
♥♥♥♥♥--

Jaruno, orchidejku mám na jihozápadním okně a svou péči jsem popisovala o stránku vpředu a kvete a kvete lol

Není tady

#82 27. 4. 2007 9:41

cilka
♥♥♥♥♥♥♥

neříkám, že ti nepůjde, jen říkám, že "výrobce" se tolik soustředí na hlavní devizu květiny a tou je kvetoucí klas, že ho vůbec nenapadne (špatně, kořenový systém ho prostě nezajímá), že by květina měla mít v pořádku zbytek - byla dále růstuschopná. Prostě tyhle rostlinky jsou moderní a jejich výroba jede na plno. Když si vezmeš v úvahu, jak se ze semínka téhle rostliny pěstuje semenáček, tak cena rostliny v obchodě zdaleka nedosahuje ani polovic nákladů, které by jsi měla. Tedy je to jen velkovýroba a nikdy si nemůžeš být jistá tím, že i při té nejlepší péči tahle rostlina vydrží. Pokud chceš pěstovat orchideje,je lepší si rostliny koupit u pěstitele, za cenu 500 kč můžeš mít dost dobrý kousek, ale nikdy nenakvete tak jako rostlina, co koupíš kvetoucí v prodejně.
Phalenopsisy klidně pokvetou 3-6 měsíců, cena 500 kč je tedy v porovnání s tím, že by jsis na tu dobu měla pořád kupovat řezané květiny, velmi nízká.
Samozřejmě, že je možné aby ti rostlina vydržela i několik let, ale věř tomu asi stejně, jako že na vánoce bude sníh. Může a nemusí, prostě jen nebuď smutná, když to nevyjde, nebyla by chyba v tobě, chápeš?
A jinak, kvetoucí hrábě a košata jsou dobrý, ale nezačnem vysévat dvacky či tak něco? Třeba se taky zadaří. Výprodeje, popelnice s květináči, komposty a pod jsou i má oblíbená výletní centra.... smile

Není tady

#83 27. 4. 2007 9:49

savéla
♥♥♥♥♥--

a čím ty dvacky budeme hnojit? lollollol

Není tady

#84 27. 4. 2007 10:12

Jaruna
♥♥-----

Holky, dík moc za rady! Jak se znám, tak při mém finančním štěstí by mi z těch dvacek vyrostly dvoukoruny  :-) , takže tak...

Není tady

#85 27. 4. 2007 10:34

666salome
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: Moravěnka
Web

Nic si z toho nedělej mě "zdechne" snad i pažitka lol

************Žena bez muže je jako ryba bez jízdního kola ************
http://smajlici-1.ic.cz/znameni/1/rak.gifhttp://smajlici-1.ic.cz/zvirata/9/073.gif
************ Nevěřím na zázraky  -  spoléhám na ně ************

Není tady

#86 27. 4. 2007 10:57

cilka
♥♥♥♥♥♥♥

dvojky jsou taky dobrý...... jen kdyby pořádně zarodilo smile
vždy nejsme tak náročný...

Není tady

#87 27. 4. 2007 12:03

sudina
♥♥♥♥♥♥♥
Web

pomooooooooc, dostala jsem orchidei cymbidium- měla 4 šlahouny-nebo jak se tomu říká.... s květamam - 1 už šel do háje a další mi začínají také nějak hynout...docela mě to štve, mám jí teprve chvíli,tak jestlil nevíte co s ní s chudinkou...

Není tady

#88 27. 4. 2007 12:49

cilka
♥♥♥♥♥♥♥

cymbidium je chladnomilná orchidej, v době květu tak 18 (kolem 16ti nejlíp) stupňů, nemá ráda přímé slunce, ale vyžaduje světlo (!!!), nutně potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a nerada zálivku vápenitou vodou.
Jz okno na parapetu, po zálivce nesmí zbývat voda v misce (nejlépe namáčet květináč), pravidelně sprchovat, je dobré ji dávat na d隝. Nesmí jí začít zahnívat kořeny, to pak jde s prominutím... do kytek..... V bytech je obtížně pěstovatelná, kvůli svým nárokům na teplo - v době indukce květů max 12 °C....

Není tady

#89 3. 5. 2007 9:48

Kvítko
♥♥♥♥♥♥♥

Tak... a už nemám ani kvítek... :-(
Odkvetly...

Jen to je ztraceno, čeho se sami vzdáme...
http://image018.mylivepage.com/chunk18/829831/1478/OD054.gif

Není tady

#90 3. 5. 2007 9:54

cilka
♥♥♥♥♥♥♥

a zařízla jsi je nad druhým okem?

Není tady

#91 3. 5. 2007 11:09

Kvítko
♥♥♥♥♥♥♥

Jěště ne... Nad druhým? Co odkvetl, jo?

Není tady

#92 3. 5. 2007 11:14

cilka
♥♥♥♥♥♥♥

od spodu nad druhým okem smile a když se budeš starat, to očko se zvětší až z něj bude pupen a vykvete ještě jednou sice míň ale pokvete
Já nechávám za třetím, nikdy totiž nevím, který je to první lol

Není tady

#93 3. 5. 2007 19:57

Kvítko
♥♥♥♥♥♥♥

Zkusím to.

Není tady

#94 7. 4. 2008 20:41

Jezura 23
♥------

Dobrý večer,
jen tak brouzdam po netu,a narazila jsem na vasi super drbarnu o kytkach:) dnes jsem si koupila nadhernou orchidey mandevallia.... co s ni uz vim:) diky za fajn rady:)
mam jiny problem, mam take dendrobium, opadaly vsechny listy, zbyl mi pouze stonek, ktery je jeste zeleny, koreny bile.... co s tim, vedel by nekdo??sad zalivala jsem ji naposledy pred ctrnacti dny.... od te doby sad
Volam S.O.S. .... jestli uz neni pozde....

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí