Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 19. 9. 2006 12:02

Luciana33
♥------
Registrovaný: 28. 4. 2006
Příspěvky: 11

disortografik a cizí jazyk

Syn je ve třetí třídě. V loňském roce mu v PPP diagnostikovali disortografii. Zprávu obdržela i škola. V letošním roce se změnila třídní učitelka, začal cizí jazyk. Syn je známkován jako by žádný problém neměl. Nová češtinářka o jeho problémech ví, u angličtinářky si nejsem jistá. Zatím s angličtinou pěkně bojujeme. Učíme se slovíčka, čteme, syna to moc nebaví. Pak ze školy přinese trojku z diktátu a je totálně demotivovaný.  Neznáte nějaké fígle na učení u disortografika a na jaké úlevy má nárok ve škole? Chystám se do školy zajít a domluvit se, proto bych ráda věděla, co můžu pro syna žádat.  Nejde mi o podporování ulejvání, ale angličtiny se jen tak nezbaví, proto myslím, že je začátek hodně důležitý.

Není tady

 

#2 19. 9. 2006 12:11

cilka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ústecký kraj
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 7512

Re: disortografik a cizí jazyk

Měla jsem pro děti slovní hodnocení - dysortogafie a dyslexie. Jako malí školáci z toho moc radost neměli, jednička je něco jiného než - zadanou látku zvládá výborně, ale odpadly stresy, když jsem toto hodnocení překládala do dětského jazyka, tak tam vždy byla pochvala.
Sama o nic žádat nemůžeš, vše musí být ve spolupráci s PPP. Třeba tyhle děti nemají psát diktáty, ale píší doplňovací cvičení.... A pokud to musí být diktát, existují pro ně zkrácené verze. A tohle je právě ve zprávě z PPP.
Jednoznačně jediné co můžeš udělat, je jít znovu do PPP, dále by se měli starat oni - dle výsledků z testů a tak. Třídní učitelce tohle můžeš říkat, ale dokud se neangažuje PPP, ona v podstatě nemusí nic. Dyslektik, dysgrafik, dyscalculalik jí ztěžují práci....

Není tady

 

#3 19. 9. 2006 12:27

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: disortografik a cizí jazyk

Zavolej do školy nové třídní učitelce, že syn je dysortografik. Někdy mají v září (a nejen v září smile ) ve školách takový zmatek, že nestihnou zařídit vše, co je třeba. A na třídních schůzkách bych pro jistotu zašla i za češtinářkou a angličtinářkou, aby s tím počítaly. Dcera pak už nepsala diktáty, jen doplňovačky, v AJ pak opisovala text a dopisovala vhodná slovíčka.

Jinak, slovíčka jsme vždycky opsaly na kartičky (vždycky jedna v ČJ a druhá v AJ) a hrály jsme s nimi pexeso... Do páté třídy to pomáhalo, pak ji to přestalo bavit smile


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#4 22. 9. 2006 19:07

x256987
Host

Re: disortografik a cizí jazyk

Platnost zprávy z poradny bývá časově omezená (určuje si škola), a speciálně na prvním stupni se opravdu vyplatí aktualizovat ji každý rok. V poradně by dítěti měli nejen dát nálepku dys, ale měli by taky pořádně vysvětlit rodičům, jak s ním pracovat!!!

Pokud syn není integrovaný (speciální papír, na takové děti dostává škola příspěvek a může pro ně například zařídit jednu hodinu jazyka půlenou, což znamená individuálnější přístup - ne všechny školy to dělají), jsou veškeré vstřícné kroky věcí osobní ochoty učitele, za kterou není nijak ohodnocený, často ani dobrým slovem. Dá se upřednostňovat ústní zkoušení, používat slovní hodnocení, ale jinak učitel v plné třídě nemá nejmenší šanci věnovat se jednomu žákovi a dohánět s ním to, co ostatním nedělá problém.

V první řadě je třeba učitele informovat, třeba je opravdu problém jen v nevědomosti. Konkrétní a cílenou pomoc ale čekej a vyžaduj spíš od poradny.

K doplňovačkám: všem studentům bez výjimky se při slově "doplňovačka" rozzáří očka, nicméně pro dítě, které má problém s rozlišováním písmen a hlásek, je zadání doplňovačky místo diktátu asi takovou pomocí, jako kdybychom mu místo běhu na sto metrů dovolili, aby přitom ještě štrikoval... Doplňovačka vyžaduje mnohem víc energie a myšlenkových operací než prostý diktát, který je krátký a je na něj dost času!!!

 

#5 22. 9. 2006 19:46

Kixi
♥♥♥----
Místo: Brno
Registrovaný: 15. 5. 2006
Příspěvky: 146

Re: disortografik a cizí jazyk

Kazdy ucitel na zacatku skolniho roku obdrzi seznam zaku, kteri maji obdobne problemy a zpravy od lekaru. Zalezi jen na uciteli jak se k tomu postavi. Ja jako anglictinarka jednoznacne rikam, ze tyto deti ulevy mit musi. Mely by byt takove, aby detem s dys- umoznovaly jednodussi uceni, ruzne doplnovacky, kratsi diktaty a take pri opravovani by melo byt rozhodne prihlednuto k tomu zda je dite dysgrafik a podobne...Pokud tomu neni, dite se zacne ztracet, nestaci ucivu a tempu ostatnich, spoluzaci si je samozrejme zacnou dobirat a tim zacina nekonecna cesta problemu.


http://img1.jurko.net/5725383.gif

Není tady

 

#6 22. 9. 2006 20:27

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: disortografik a cizí jazyk

Judito, ale potom je mi divné, proč dcera nosila z diktátů čtverky a doplňovačky měla vždycky bez chyby....
Diagnóza - dysortografik.


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 

#7 22. 9. 2006 23:01

x256987
Host

Re: disortografik a cizí jazyk

Míša Kulička napsal(a):

Judito, ale potom je mi divné, proč dcera nosila z diktátů čtverky a doplňovačky měla vždycky bez chyby....
Diagnóza - dysortografik.

Asi na psaní neměla dost času... O těch doplňovačkách nám říkali na školení výchovných poradců a když o tom přemýšlím, připadá mi to jako fakt. Psaním celých slov se navíc pravopis určitě fixuje líp než doplňováním písmenek.

Nu což, za pár let už se třeba psaní rukou vůbec nebude učit big_smile big_smile big_smile

Ještě připomenu, že můj první příspěvek mluvil hlavně o druhém stupni, o situaci, kdy učitel má třeba šest tříd a v každé třicet dětí. Tam už se dají opravdu jen brát ohledy. Na prvním stupni je jednak největší možnost vadu skutečně kompenzovat (z některých dysgrafiků a dysortografiků jsou v sedmé osmé třídě často největší hvězdy, protože si prostě zvykli, že se musí učit, a ti, kteří dříve vystačili s přirozenou inteligencí, začínají těžce zaostávat. Stalo se mi třeba, že diktát měla bez chyby jediná holka - dysgrafička. Ten potlesk si pořádně vychutnávala smile ), jednak tady má učitel poměrně reálnou možnost konkrétnímu dítěti pomoci.

Upravil(a) Judita (23. 9. 2006 12:17)

 

#8 23. 9. 2006 8:58

Ela..
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1393

Re: disortografik a cizí jazyk

Míšo, mám tentýž problém - syn nyní ve 3. třídě, v květnu jsme byli v PPP a diagnoza - výrazná dysortografie, narušená pravo-levá orientace, oslabený foniom. sluch atp.. Ačkoliv PPP dala doporučení pro školu, učitelka se toho vůbec nedržela (denně diktáty, přepisy, takže nejlepší známka 3-), od září jsem proto syna přehlásila na jinou školu. Diktáty zde sice také píše (cca 1xtýdně), ale neznámkujou mu je, v doplňovačkách je syn skvělý, ty má bez chyb. Teď už začali pořádně i s anglinou, slovíčka si zpaměti zapamatuje, ale psaní (gramatika) - škoda mluvit.  Ve škole ho přihlásili do dislektického kroužku a celkově musím říct, že vidím značné zlepšení - syn není stresovaný, do školy se těší, učitelka ho motivuje, každou chybu mu vysvětluje tak, aby tomu syn porozumněl, prostě jsem jen ráda, že jsem ho přehlásila právě do téhle školy.

PS: podezření na nějaké dys jsem začala mít v pololetí 2.tř.  Ačkoliv v matyce má nadprůměrné výsledky, v češtině problémy nastaly v momentě, kdy jim učitelka přestala při diktátech zvl᚝ říkat předložky a děti už musely sami rozeznávat, kde mají být zvl᚝ a kde dohromady a ve psaní i/y. Teorii přitom syn znal výborně, v doplňovačkách všechno udělal správně, ale při diktátech mu to už mozeček nebral, psal všechno tak, jak slyšel, vynechával písmena, háčky, čárky, předložky pro něj neexistovaly. Do PPP jsem ho objednala z vl. iniciativy, učitelku ani nenapadlo nám to navrhnout. Objednací doba byla dlouhá, 2měsíční, ale nakonec jsem byla ráda, že jsme to absolvovali, aspoň máme jasno, že syn není žádný flink, ale prostě jen má určité problémy, se kterými se snad nějak popereme, i za cenu změny školy a tudíž i kamarádů.

Upravil(a) Ela.. (23. 9. 2006 9:02)

Není tady

 

#9 23. 9. 2006 14:04

Míša Kulička
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 8. 9. 2006
Příspěvky: 16397
Web

Re: disortografik a cizí jazyk

Judito, to mᚠpravdu, teď v devítce psala první diktáty v AJ i v ČJ a oba za jedna... Ale má to fakt nabušené a opravdu všechno si musí odvozovat. Dodnes nechápe, jak se někomu může zdát špatně napsané slovo divné. Ona ty chyby prostě nevidí, dokud si je sama neodvodí.

Elo, fakt nám pomohlo to pexeso ze slovíček... jo a taky jsme jeden čas v autě místo slovního fotbalu soutěžili ve spelování... myslím, že i to pomáhalo.


"Každý něco miluje, třeba jenom chleba." Čögyam Trungpa rinpoče
"Je velký omyl domnívat se, že když lidé ztratí víru, nebudou věřit v nic. Budou věřit v cokoli!" Gilbert Keith Chesterton
“Vede-li tě skuhrající havran, dojdeš k mršině.“ Arabské přísloví

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů