Oznámení

6. ledna : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

6. ledna : Nejzdravější a nejchutnější rybou je losos. Jak si ho snadno, rychle a pokaždé jinak připravit?

6. ledna : Zima přeje infarktům. Kardiologové vyzývají: volejte záchranku hned při prvních příznacích!

#1 29. 8. 2006 22:59

Jessie
♥♥♥♥♥--

Vše o studiu na VŠ

Chtěla bych jít na VŠ - ale jak vlastně takové studium probíhá? Jaký je rozdíl mezi zápočtem a zkouškou? Kdy se skládají? Nějaké podrobnosti o diplomové práci? Prostě cokoliv - na netu jsem toho našla dost málo a vlastně nevím téměř nic.
Jo a abych nezapoměla - chci studovat kombinovanou formou a zároveň pracovat. Jak to šlo vám? Zase prosím o všechny názory, rady, zkušenosti atd.

Pesimista vidí v tunelu tmu.Optimista vidí světlo na konci tunelu. Realista vidí světla vlaku. Strojvůdce vidí tři debily na kolejích.

Není tady

#2 29. 8. 2006 23:11

Maxík
Host

Re: Vše o studiu na VŠ

Obecně to řeší VŠ zákon (č. 111/1998 Sb.) a konkrétně interní předpisy (zpravidla studijní a zkušební řád) jednotlivých škol. A ty má každá škola (fakulta) své vlastní. Najít se dají na jejich webovských stránkách.
http://www.msmt.cz/_DOMEK/default.asp?CAI=2867
http://www.msmt.cz/_DOMEK/default.asp?CAI=2418

#3 30. 8. 2006 7:28

x256987
Host

Jessie, kombinovaná forma studia je kapitola sama pro sebe (někdo jezdí do školy opravdu jen na zkoušky, jiný má pravidelné vyučování - pokud ti to zaměstnavatel umožní, je to lepší), tady hodně záleží na tom, jak je organizovaný tvůj studijní program - ten najdeš na webu školy.

Každý semestr si musíš zapsat určitý počet předmětů. Některé jsou povinné, jiné povinně volitelné (musíš si vybrat např dva ze čtyř nabízených - někde je prvek volitelnosti jen formální a ty si musíš vybrat dva ze dvou sad ), další nepovinné - ty jsou navíc. Pokud máte kreditový systém, je možné, že během studia budeš muset absolvovat i nějaký nepovinný předmět, abys to dala dohromady. Každý jednotlivý předmět je nějak zakončen, způsob zakončení a požadavky musí vyučující přesně sdělit na začátku semestru. Ty budeš asi psát hodně seminárek.

Zápočet je obecně vzato záznam o tom, že jsi přes semestr pracovala (v denním studiu je k jeho získání často třeba určité procento docházky), jeho získání je často podmíněné odevzdáním seminární práce, někdy se píše zápočtový test. Pokud je ze stejného předmětu zápočet a zkouška, je získání zápočtu nutné, abys mohla jít ke zkoušce. Zápočet je prostě trochu nižší meta než zkouška. Ke zkoušce musíš často nastudovat spoustu literatury a zvládnout řadu témat, na které ve škole třeba ani nedošla řeč. Zkouška může být ústní nebo písemná (popř. praktická - nějaké laboratoře a tak). Dnes pomalu převládá trend písemných zkoušek, jednak kvůli počtu studentů, jednak kvůli doložitelnosti studentovy úrovně. Ve finále tedy opravdu nemusí být vůbec jasné, proč se jednomu testu říká zápočtový test a jinému písemná zkouška. Tím si nelam hlavu, to je věc organizace školy, která musí splňovat určité podmínky. Ještě se můžeš setkat se způsobem ukončení kolokvium - to je něco mezi zápočtem a zkouškou (ve výši laky), u nás to většinou probíhalo jako ústní rozprava zkoušejícího a tří studentů.

Rozsah diplomky (předpokládám, že v první fázi bakalářské) určuje škola, dnes se většinou dává norma počtu znaků. Prakticky to bude několik desítek stran. neděs se rozsahu, zaměř se na to, aby sis vybrala dobré téma a dobrého konzultanta.

Rada nade vše: Seznam se s nějakým studentem tvého oboru a tvé formy studia, který je ve vyšším ročníku.

A pozor: Nemᚠžádného "třídního učitele", na praktické a organizační problémy je studijní oddělení! Ochotná paní na studijním je tvůj největší spojenec!

Upravil(a) Judita (30. 8. 2006 7:29)

#4 30. 8. 2006 9:50

Slvinka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Střední Čechy

To ochotná bych u nás na Fildě dala do uvozovek wink!

Jinak Judita napsala vlastně vše...

Upravil(a) Slvinka (30. 8. 2006 9:50)

cool

Není tady

#5 30. 8. 2006 15:26

x256987
Host

Slvinka napsal(a):

To ochotná bych u nás na Fildě dala do uvozovek wink!

Jinak Judita napsala vlastně vše...

Tři roky jsem na fildě učila Úvod do studia, když vidím zmateného prváka, prostě se neovládnu smile

Upravil(a) Judita (30. 8. 2006 19:52)

#6 30. 8. 2006 20:22

Jessie
♥♥♥♥♥--

Já ani vlastně ještě prvák nejsem - letos jdu do čtvráku, ale chci to mít vyřešené a nepřemýšlet nad vším na poslední chvíli. A hrozně moc děkuju - tohle jsou rady k nezaplacení

Pesimista vidí v tunelu tmu.Optimista vidí světlo na konci tunelu. Realista vidí světla vlaku. Strojvůdce vidí tři debily na kolejích.

Není tady

#7 31. 8. 2006 13:37

briza3
♥♥♥♥---

Každá škola má trošičku jiný systém, doporučovala bych (z vlastní zlušenosti) navštívit školu - den otevřených dveří, dovíš se tam spoustu informací, nejen o přijímacím řízení, možností studia apod.

Není tady

#8 31. 8. 2006 18:02

marionneta
♥♥-----

Jessie, jdeš na soukromou  nebo státní VŠ? Tam bych také trošku viděla rozdíl. Já studuju dálkově speciální pedagogiku na soukromé, moje spolužačka ze střední školy ten samý obor, ale na státní. Podotýkám, že nám je 41 let, musíme si zvýšit kvalifikaci. Máme možnost porovnávat požadavky školy a řekla bych, že  státní je v tom, co vyžaduje, jakou formou probíhají zkoušky atd. náročnější a přísnější. Držím palce, a se daří!

Není tady

#9 31. 8. 2006 18:04

marionneta
♥♥-----

P.S. Ale jinak vlastně v podstatě to, co psala Judita

Není tady

#10 31. 8. 2006 22:01

Saďourek
♥♥♥♥♥♥♥

Jessie - posvátnou hrůzu ze zkoušek, zápočtů, kreditného systému jsem měla taky. Ale vše se to dá zvládnout za pochodu. Nejhorší je první semestr a potom se v tom naučíš chodit (takže žádný strach). Moc pěkně ti to rozepsala Judita (ona píše moc pěkné komentáře a ví, o čem mluví  reta)
A to, jestli jde zvládnout škola i práce?!? Jde to.
Já jsem dělala dvě školy a od čtvrtého ročníku jsem začala pracovat na poloviční úvazek. Byla to šílená makačka, ale dalo se to. Taky hodně záleží na tom, jaký chceš studovat obor a taky, jestli mᚠod koho opisovat poznámky z přednášek vissla
Pokud hodně čteš, mᚠpůl námahy za sebou.

http://lb1f.lilypie.com/kFtMp2.pnghttp://sirmi.ic.cz/cara/135.gif

Není tady

#11 1. 9. 2006 18:28

Jessie
♥♥♥♥♥--

Já miluju čtení a obor Veřejná správa mě baví. Navíc ho už studuju teď na SŠ, tak třeba už budu mít trošičku přehled.
Na den otevřených dveří se chystám - teprve vypuknou.
Jinak nevím jestli na soukromou nebo státní. Samozřejmě hlavní věc je, kam mě přijmou. Raději na státní (nebudou takové problémy s penězi), ale zase jsem našla na netu jen jedinou státní školu, kde se veřejná správa vyučuje. Takže ještě musím zapátrat po publikacích typu:kam na školu atd.

Není tady

#12 1. 9. 2006 22:01

Maxík
Host

A každý rok (asi v listopadu) bývá v Brně veletrh pomaturitního vzdělávání GAUDEAMUS. Tam se tyto informace dají zjistit!

#13 2. 9. 2006 19:01

Jessie
♥♥♥♥♥--

Brno je moc daleko, škoda:-( Hned bych jela, ale jsem z Kladna.

Není tady

#14 2. 9. 2006 19:19

x256987
Host

Obor veřejná správa se vyučuje taky na spoustě vyšších odborných škol, například www.svospraha.cz

Když zadᚠdo googlu "vyšší odborná škola", určitě se brzy proklikᚠna nějaký katalog pomaturtního vzdělání.

#15 4. 9. 2006 18:27

Zaba4
♥♥♥----
Místo: Pardubická kraj

Doporučuji si výhlidnout Učitelské noviny někdy na podzim (Listopad-prosinec) maám dojem,  vychází přehled všech VŠ a jsou tam i kritéria přijetí a pod. určitě ho bude mít vᚠvýchovný poradce nebo tak něco dá se to ale koupit i normálně v novinových stáncích. Já jsem si VŠ vybrala v časopise Student IN:)

Není tady

#16 4. 9. 2006 22:00

Jessie
♥♥♥♥♥--

Student IN taky seženu normálně v novinovém stánku? Nikdy jsem o tomhle časopise neslyšela, tak nevím. Jinak díky za dobrý nápad - hned zítra to půjdu zjistit.
Jinak k VOŠ - to by asi nebylo nic pro mě. Už loni nám to učitelky nedoporučovaly, že kvůli tomu, že už ten obor studuju, tak je to zbytečná ztráta času (prý). Navíc zaměstnavatelé prý VOŠ moc neuznávají a titul Bis. jim taky nic neříká - alespoň tohle jsou rady od známých co VOŠku vystudovali a sháněli práci.

Není tady

#17 5. 9. 2006 10:10

Joe
♥♥-----

Taky vycházejí přílohy MF s přehledy VŠ a někde (bohužel už nevím kde) jsem na netu narazila na kompletní přehled škol. Mám dojem že státní správa se vyučuje i na Mendelově universitě v Brně.

Není tady

#18 6. 9. 2006 19:07

Jessie
♥♥♥♥♥--

Moc děkuju všem za pomoc a rovnou na vás vychrlím další dotaz:-) Letos máme praxi 4 týdny, kam mám jít? Byl by dobrý samozřejmě nějaký úřad nebo tak něco vzhledem k té specializaci na veřejnou správu. Problém je v tom, že musím odevzdat seminárku a v ní psát o své práci. Loni na praxi na magistrátě jsem strávila většinu času linkováním sloupečků v sešitě, spolužačky zase balily věci do krabic, protože se magistrát stěhovat na nové pracoviště. Prostě potřebuju někam, kde získám alespoň nějaké zkušenosti by minimální

Není tady

#19 17. 9. 2006 23:09

Darrenka
♥------

Obor veřejná správa určitě existuje v Brně na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě. Myslím, že na provozně-ekonomické fakultě. Já mám za sebou bakalářský obor Veřejná ekonomika a správa na Univerzitě v Pardubicích, teď se chystám na navazující magisterské studium. Myslím, že o obory zaměřené na veřejnou správu není nouze. V Praze určitě taky něco bude. Jinak doporučuju učitelské noviny. Nám je ve čtvráku zajistila škola. S praxí mám podobné zkušenosti. Jak na střední škole, tak na vysoké. Žádný přínos to pro mě nemělo. Člověk stojí pořád u kopírky, možná ještě vaří kafe...Chce to asi praxi po známosti, aby se člověk vůbec dostal k nějaké smysluplnější činnosti. Je to těžký, nikdo si nevezme na triko, aby svěřil praktikantovi nějakou zodpovědnější práci...

Není tady

#20 18. 9. 2006 16:42

Jessie
♥♥♥♥♥--

Darrenko a jak se ti líbilo v Pardubicích? Jak tak prohledávám školy, tak je to jedna z těch, o kterých přemýšlím, že si na ně podám přihlášku.

Není tady

#21 18. 9. 2006 22:52

Darrenka
♥------

Myslím, že to není nejhorší škola, ale nemám moc možnost srovnání. Hlásilo se nás tam strašně moc, přijímačky se zdály celkem jednoduché. Třeba v matice se sice počítalo, ale mohla sis vybrat výsledek z možností A B C D jako v testu. Takže když sis nebyla jistá, mohlas to odhadnout podle výsledku. Přijímačky z jazyka se zdály celkem v pohodě. Akorát, že nás pak dost protřídili. V prváku na matice, v druháku na statistice. Je ohromná spousta lidí, co matiku v prváku nezvládne a musí si ji s sebou táhnout do druháku, v druháku zvládat matiku i statistiku naráz je dost síla, takže si táhnou statistiku do třeáku...Ale tak je to asi všude. Všude jsou předměty, který jsou v pohodě a pak zas předměty, který jsou postrach. Výuka jazyků je tady slabší. V prváku mᚠjazyk povinný a pak už jsou jen volitelné a tam je problém se dostat, protože ty předměty mají malou kapacitu. Třeba jen pro 20 lidí. Ale zase je tady hodně možností vyjet studovat do zahraničí prostřednictvím programu Socrates Erasmus. Zkoušky jsou většinou písemné kvůli velkému množství studentů. Takže taháky, opisování... Shrnuto - v Pardubicích se mi docela líbí. Hlavně kvůli super spolužákům.

Není tady

#22 19. 9. 2006 20:01

Zaba4
♥♥♥----
Místo: Pardubická kraj

Já si student In předplatila na doma mrkni na stránky www.studentin.cz a mrni na předplacení.  Ja jsem z okolí Pardubic a  podle mého názoru je na Pardubické univerzitě dobrá akorát tak dopravka, jinak co jsem slyšela, obory nic moc. Když jsem se hlásila na VŠ tak Pice jsem vynechala úplně.

Není tady

#23 19. 9. 2006 20:17

Jessie
♥♥♥♥♥--

Taky jsem o Pardubce začala pochybovat - to ta zpráva Darrenky. Cituju: Akorát, že nás pak protřídili. V prváku na matice... Matika je moje hodně slabá stránka, fakt s ní mám problémy. A pak ta malá kapacita u výuky jazyků. No uvidíme, pořád chci na to dálkové studium, tak by to třeba bylo lepší.
A studujete nebo studoval jste někdo na Zemědělce na Praze-Suchdol, VŠFS (pobočka v Kladně, Praze a v Mostu), na soukromé škole v Karlových Varech? To jsou další školy o nichž přemýšlím - samozřejmě všechno obor veřejná správa a podobné

Není tady

#24 20. 9. 2006 11:19

krtonozka
♥♥-----

Jessie napsal(a):

Taky jsem o Pardubce začala pochybovat - to ta zpráva Darrenky. Cituju: Akorát, že nás pak protřídili. V prváku na matice... Matika je moje hodně slabá stránka, fakt s ní mám problémy. A pak ta malá kapacita u výuky jazyků. No uvidíme, pořád chci na to dálkové studium, tak by to třeba bylo lepší.
A studujete nebo studoval jste někdo na Zemědělce na Praze-Suchdol, VŠFS (pobočka v Kladně, Praze a v Mostu), na soukromé škole v Karlových Varech? To jsou další školy o nichž přemýšlím - samozřejmě všechno obor veřejná správa a podobné

Ahojte , dcera letos nastuptje na VŠFS v Praze, obor veřejná správa. Zatím vše probíhalo ke spokojenosti, tak uvidíme v říjnu, až začnš výuka.

Není tady

#25 20. 9. 2006 13:47

Darrenka
♥------

Jessie, v žádném případě jsem Tě nechtěla odradit. Myslím, že s tou matikou to asi ani nikde nebude žádná sláva. Každopádně přeju šastnou ruku při výběru vysoké školy. tummenupp

Není tady

NÁŠ TIP:

Zápatí