Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 28. 8. 2006 13:19

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Co mám udělat?

Ahoj holky a kluci,
potřebovala bych prosím poradit. Mám švagrovou, která je nervově velmi labilní a závislá na práškách a alkoholu. Závislá tak, že už před několika lety jsem ji náhodou potkala na ulici a nevěděla kdo je, kam jde, kdo jsme my (já s dcerou), prostě hrůza. Pak má zase dny, kdy to jakž takž jde. Tenkrát jsme se to s manželem snažili řešit s jejím manželem, co s tím, ale on nám v podstatě dal najevo, a se nestaráme. Pít začala s ním, ale dneska on je na tom líp, než ona. Mají dvě dcery, které se za mámu stydí. Byla nezaměstnaná, pak se jí povedlo před rokem práci sehnat a hrozně se zlepšila, v práci se jí moc líbilo. Nevím, co se stalo, ale teď to začíná vypadat jako před rokem. Blábolí nesmysly, má divný oči, jakoby nevnímající a rozmazané, alkohol z ní cítit buď není nebo je. Bojím se, že o tu práci přijde a to bude konec. Taky vím, že tím řeší problémy pocházející z původní rodiny, ale to je na dlouhé povídání. Můj manžel je její bratr, takže mu to není jedno. Mám si ji proti sobě posadit a natvrdo jí říct, co to děláš, rodina, práce atd.? Jenomže se mi ji (vídáme se o víkendech) nepovedlo v poslední době zastihnout při smyslech.

Není tady

 

#2 28. 8. 2006 13:41

Eva36
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 4794

Re: Co mám udělat?

Nepomůžeš jí, dokud si sama nepřizná, že je ve s.ačkách a nebude se z nich chtít vyhrabat. Ona sama musí najít dostatečnou motivaci. Vám bohužel nezbývá než se dívat, jak ničí sebe a lidi kolem ní...zkus se obrátit na nějakou poradnu pro závislé, ale myslím, že ti neřeknou nic jiného, než já napsala. (Můj bývalý otčím je alkoholik, několikrát mu bylo dokonce soudem doporučeno protialkoholní léčení, vždy s tím souhlasil...ale vnitřně nesouhlasil, nepřiznal si, že je alkoholik...nenašel do léčebny nikdy cestu. Dnes je z něj troska, je nazaměstnaný, chlastá dál, má za sebou tři zničená manželství a z nich tři děti, které se za něj stydí a neznají se k němu.)

Není tady

 

#3 28. 8. 2006 13:49

Barborka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Karlovy Vary
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1143

Re: Co mám udělat?

Souhlasím s Evou. Tvá švagrová si v první řadě musí uvědomit, že má problém a teprve potom můžete něco udělat - pomoct jí. Jinak je to asi marný.
Píšeš, že má dcery - jak staré? Jestli jsou to ještě děti, žijící s nima v jedné domácnosti - tak to je hrozný a dělat by se s tím asi něco mělo. Pomoci alespoň nějak jim.

Není tady

 

#4 28. 8. 2006 14:07

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Co mám udělat?

Ona si to nikdy nepřizná. Už před lety jsem si s ní úplně zbytečně zkusila promluvit. Na poradnu jsem se obrátila a mᚠpravdu, dokud nebude sama chtít, je všechno zbytečný. Mně spíš jde o to, jestli s ní mám ještě promluvit , protože můj muž je proti tomu, říká, že je to věc jejího manžela. Ono se ale na to, jak se někdo ničí, špatně kouká.

Není tady

 

#5 28. 8. 2006 14:12

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Co mám udělat?

Dcerám je 16 a 18 let, za mámu se stydí, sebrala jim dětství. Nedokážou už dneska na ni normálně promluvit. Je to takový začarovaný kruh. Dcery už na ni buď nemluví vůbec nebo hrozně, třeba: ty buď radši zticha, stejně blábolíš jenom nesmysly, jsi trapná  atd., s námi vychází dobře a chodí se k nám vypovídávat.

Není tady

 

#6 28. 8. 2006 14:31

Marcel.on
♥♥♥----
Místo: Brno
Registrovaný: 13. 3. 2006
Příspěvky: 200

Re: Co mám udělat?

Tezko radit, mam v rodine gamblera. Tedy mozna ne v pravem smyslu, ale sazi, hraje a dluzi sad Nemluvi se o tom. Dluzi cele rodine, vymlouva se i u stokorunovych polozek, no a pracovni "moralka" sla do kytek... Nikdy to nepriznal - obcas "ztrati", obcas "vypere", nekdy "dluzi". Obcas jsou to opravdu neuveritelne skazky - Andersen hadra... Protoze je starsi nez ja (generacne), nepokladal jsem za rozumne se do toho vkladat primo. Ale protoze rozhovory s osobami blizsimi byly k nicemu (resp. vsichni chapali, souhlasili, prikyvovali, ale do oci mu nikdo nic nerekl), jednou jsem se sbalil a rekl jsem mu neco v tomto smyslu: spousta lidi vidi, ze mas problemy s penezi. Nevim, jestli hrajes, sazis a nemuzu ti do toho mluvit. Presto je to problem dost velkej, je to videt. Sam jsem mel problemy (sice jineho charakteru) a pomohlo me krizove centrum. Mozna by stalo za uvahu tam zavolat (no a dal jsem mu cislo). Bohuzel to neskoncilo happy endem, ale rozhodne na nem bylo videt, ze ho to trochu zaskocilo, mozna potesilo - proste takova smesice pocitu jako kdyz te pri necem nachytaji. Nevim, jestli jsem udelal uplne to nejspravnejsi, ale prijde mi to lepsi nez jen koukat a rikat, ze ten clovek zabiji sebe a svoje okoli. Moje rada tedy je - zkus si s ni promluvit.

Není tady

 

#7 28. 8. 2006 14:45

Aleš_Kalina
♥♥-----
Místo: Praha
Registrovaný: 18. 7. 2006
Příspěvky: 49
Web

Re: Co mám udělat?

Zdravím Svas,

Eva má plnou pravdu. Dokud člověk nechce, nikdo mu nepomůže. Zní to hrozně, ale nedá se nic dělat. A pokud vᚠmanžel ještě k tomu nesouhlasí, aby podpořil vaše nadšené jednání a pomoc k jeho sestře, tak je to už úplně zabité. Někdy se snažíme být horliví, ale je to mrhání sil.

Kdybych měl osobně podobný případ řešit, tak bych se nejprve snažil dohodnout s jejím manželem, pak si odsouhlasit postup s vaším manželem a pak předložit švagrové pomalé argumenty jak z toho ven.

I u ní tento návyk vznikl postupně a je za ním hluboký kořen. Tento kořen by se musel najít a ve střízlivém stavu jej popsat a poukázat jí, proč se tímto způsobem ubíjí a ničí.

Všichni děláme to nejlepší, co umíme. I když se zdá, že alkoholici dělají samé zlo. I oni kupodivu dělají v rámci svých možností to nej, co umí. Pokud sami nepochopí, že je pro ně lepší cesta, nikdy se na ni nevydají.

Mozek je v tomto neošiditelný. Prostě má někde jednou vytvořen návyk na základě pozitivních emocí, a ten se pak velmi stěží vyměňuje za něco jiného.


Aleš Kalina, kouč v oblasti osobního rozvoje
www.ales-kalina.cz

Není tady

 

#8 28. 8. 2006 15:03

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Co mám udělat?

Díky moc za odpovědi. Aleši, mᚠnaprostou pravdu, návyk vznikl postupně a je za ním hluboký kořen. Já ten kořen znám, jsou to problémy v původní rodině - otec diktátor s milenkou, nemocná matka, matčina smrt , závislost na otci, snaha zavděčit se, když se otci nelíbil přítel, okamžitě se s ním rozešla, až zbyl jen ten alkoholik také s podivným rodinným zázemím. Ten nic řešit nebude, jen ji před každým shazuje, nevím, jestli si vůbec uvědomuje celý problém. Můj muž už nic řešit taky nechce, protože to mnohokrát zkoušel.
Nejradši bych ji nakopla, aby se probrala. Jo, kdyby to tak pomohlo.

Není tady

 

#9 28. 8. 2006 16:14

Eva36
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 4794

Re: Co mám udělat?

Svas: Kdyby tě problém švagrové ubíjel víc, než je zdrávo, vyhledej sama psychologa nebo terapeuta. Člověk se závislostí je sám o sobě velkým stresorem pro okolí. Psycholog by ti mohl poradit, jak svoje ochranitelské pudy držet na uzdě a nezhroutit se přitom z péče o člověka, který o ni, bohužel, nestojí. Zatím nestojí...

Není tady

 

#10 28. 8. 2006 16:25

x256987
Host

Re: Co mám udělat?

Svas, napadá mě jediné, co můžeš udělat: pomoci jejím dcerám, aby si našly nějaký podnájem a brigádu. Zařídit JIM sezení s odborníkem. Odnáší si do života solidní zátěž a u nich ještě není nic ztraceno.

 

#11 28. 8. 2006 16:53

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Co mám udělat?

Eva36 napsal(a):

Svas: Kdyby tě problém švagrové ubíjel víc, než je zdrávo, vyhledej sama psychologa nebo terapeuta. Člověk se závislostí je sám o sobě velkým stresorem pro okolí. Psycholog by ti mohl poradit, jak svoje ochranitelské pudy držet na uzdě a nezhroutit se přitom z péče o člověka, který o ni, bohužel, nestojí. Zatím nestojí...

Evi, díky za starost, já se nehroutím. Já cítím bezmocný vztek, jak se z kdysi prima holky může stát troska, která ničí především svoji rodinu. Já si tu svoji ničit nedám a oni to moc dobře vědí. Spíš jsem chtěla poradit, jestli to mám ještě jednou zkusit a vůbec ne kvůli svým ochranitelským pudům, je mi prostě líto těch holek. Promluvím s ní, i když to bude asi zbytečný a pečovat o ni nehodlám, je dospělá.

Není tady

 

#12 29. 8. 2006 8:46

Eva36
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 11. 1. 2006
Příspěvky: 4794

Re: Co mám udělat?

Svas: No to je to, o čem mluvím...je ti líto holek...jo a se vztekem nepomůžeš ani jí, ani sobě. Chce to chladnou hlavu a odstup. (Jenže to spíš zachová odborník než člověk, který se s tím problémem přímo utkává.) Víš co, zkusit si s ní promluvit můžeš, jestli to je pro tebe důležitý. Pak si budeš moct aspoň říct, že jsi udělala, co jsi mohla. Jestli chu nemáš, nemluv s ní...prostě dělej, co je podle tebe nejlepší.

Není tady

 

#13 29. 8. 2006 9:30

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Co mám udělat?

Eva36 napsal(a):

Svas: No to je to, o čem mluvím...je ti líto holek...jo a se vztekem nepomůžeš ani jí, ani sobě. Chce to chladnou hlavu a odstup. (Jenže to spíš zachová odborník než člověk, který se s tím problémem přímo utkává.) Víš co, zkusit si s ní promluvit můžeš, jestli to je pro tebe důležitý. Pak si budeš moct aspoň říct, že jsi udělala, co jsi mohla. Jestli chu nemáš, nemluv s ní...prostě dělej, co je podle tebe nejlepší.

Evi, díky, jsi moc hodná holka. Ještě jednou s ní promluvím a pak na to kašlu. Tohle se táhne léta a mě dostal poslední víkend, kdy s ní nešlo mluvit tak, aby vnímala, ani na chvilku. Škoda.

Není tady

 

#14 29. 8. 2006 9:41

avalonka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 1673

Re: Co mám udělat?

Ahoj Svas,

bezmoc je hrozná. Umím si představit, jak ti na švagrové i jejích dcerách záleží. Chápu, co myslela Eva36 tím, že by ses tím neměla tak nechat pohltit (a má pravdu), na druhou stranu já být ve tvé kůži, trápila bych se tím hodně. Přesto, že bych věděla, že to není tak úplně "moje věc".

Tvoje švagrová je dospělá, ale odnášejí to holky. To je blbý. Určitě je to nějak poznamená.

Na druhou stranu souhlasím s Evou36, že s tím asi moc dělat nemůžeš, pokud ona sama nechce.

Moje kamarádka má pro tyhle situace výbornou a jednoduchou radu - buď pozitivní fatalista. Tedy: udělej vše, co můžeš a pak už to nechej osudu.

Nemá totiž smysl dělat to, co nemůžeme. Nemůžeš jí nechat zavřít do protialkoholní léčebny, nemůžeš jí donutit chtít se sebou něco dělat. To opravdu nemůžeš, takže v tomhle bodě by mělo být tvé stop a už halt nechat fungovat ten "osud". Všechny věci, které se dějí, se totiž dějí správně - jen my někdy nevidíme složité zákonitosti a důvody proč. Věř ale tomu, že ty důvody existují.


http://lilypie.com/pic/080125/ivPB.jpghttp://b1.lilypie.com/33HPp1/.png

Není tady

 

#15 29. 8. 2006 9:51

Svas
♥♥♥♥♥--
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 867

Re: Co mám udělat?

Avalonko, díky. Přesně k tomuhle jsem se taky dohrabala, jak tomu říkáš? Pozitivní fatalista. Promluvím s ní ještě jednou a nechám to být. Holkám se s mužem snažíme pomoci už třeba jenom tím, že je kdykoli vyslechneme, vědí, že za námi můžou s čímkoli přijít, ale suplovat mámu jim nemůžu.

Není tady

 

#16 29. 8. 2006 9:57

avalonka
♥♥♥♥♥♥-
Místo: Praha
Registrovaný: 27. 1. 2006
Příspěvky: 1673

Re: Co mám udělat?

Svas napsal(a):

Avalonko, díky. Přesně k tomuhle jsem se taky dohrabala, jak tomu říkáš? Pozitivní fatalista. Promluvím s ní ještě jednou a nechám to být. Holkám se s mužem snažíme pomoci už třeba jenom tím, že je kdykoli vyslechneme, vědí, že za námi můžou s čímkoli přijít, ale suplovat mámu jim nemůžu.

Kočičko,

pokud je tomu tak, pak ti říkám: ani nevíš, co pro ty holky děláš!

Ona totiž ona osoba, na kterou se mladý člověk může kdykoli obrátit, nemusí být nutně biologická matka. Je dokázáno, že třeba i svobodné ženské s dítětem, které mají skvělého tatínka (tzn. dědu pro dítě nebo třeba strejdu) mohou své dítě s pomocí onoho zástupného mužského elementu vychovat plnohodnotně a šastně.

Jde o to, aby dítě (adolescent) měl alespoň jednu referenční dospělou osobu, která je mu oporou. Pokud ty a tvůj muž jste holkám kdykoli k dispozici, myslím si, že to berete za správný konec a já se klaním vaší obětavosti a lásce.

Pak už bude ztracená "jen" tvoje švagrová, ale koneckonců je to její život a její volba. Jak říkáš, je už dospělá.

Tak se drž a věz, že si tě moc vážím.hjarta


http://lilypie.com/pic/080125/ivPB.jpghttp://b1.lilypie.com/33HPp1/.png

Není tady

 

#17 29. 8. 2006 16:50

d2dagmar
♥♥♥----
Místo: Morava
Registrovaný: 12. 8. 2006
Příspěvky: 148

Re: Co mám udělat?

Co kdybys "pohrozila" odebráním dcery (mladší),myslíš,že by se nedala do kupy???Měli jsme v práci podobný případ a když došlo na děti probudila se v ní někde v koutku zapomenuté mateřství a toto ji postavilo na nohy.Fakt to vypadalo,že dostala facku ale to je případ od případu,nejde to paušalizovat.

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů