Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 19. 8. 2006 10:02

x256987
Host

Hrušková povidla

Vrcholí sezóna hrušek a mě napadlo, že zkusím udělat pár skleniček povidel, a máme v zimě co mazat na vdolky. Představuju si to tak, že hrušky oloupu, vykrájím jádřince, ušouchám z nich kaši a tu povařím - s trochou cukru, skořicí, vanilkou... V kuchařce jsem se dočetla něco o přidávání kyseliny benzoové a zalévání parafínem - nedají se povidla prostě jen zavařit? Mám takové ty šroubovací skleničky od marmelád. Nemám sice zavařovací hrnec, ale když ty lahvičky prostě dám do vody a 15-20 minut budu udržovat teplotu pod bodem varu, měl by být efekt stejný.

Máte někdo osvědčený postup? Doma jsme nikdy povidla ani marmeládu nevařili.

 

#2 19. 8. 2006 10:22

vEruska
♥♥-----
Registrovaný: 25. 5. 2006
Příspěvky: 91

Re: Hrušková povidla

Není tady

 

#3 21. 8. 2006 9:40

Barbara
♥♥♥----
Registrovaný: 30. 1. 2006
Příspěvky: 169

Re: Hrušková povidla

Judita napsal(a):

Vrcholí sezóna hrušek a mě napadlo, že zkusím udělat pár skleniček povidel, a máme v zimě co mazat na vdolky. Představuju si to tak, že hrušky oloupu, vykrájím jádřince, ušouchám z nich kaši a tu povařím - s trochou cukru, skořicí, vanilkou... V kuchařce jsem se dočetla něco o přidávání kyseliny benzoové a zalévání parafínem - nedají se povidla prostě jen zavařit? Mám takové ty šroubovací skleničky od marmelád. Nemám sice zavařovací hrnec, ale když ty lahvičky prostě dám do vody a 15-20 minut budu udržovat teplotu pod bodem varu, měl by být efekt stejný.

Máte někdo osvědčený postup? Doma jsme nikdy povidla ani marmeládu nevařili.

Tak jsem se bleskem mrkla na ty www stránky, tak toho tam nic moc není, moje mamka kdysi dělala výborné hruškové povidla, ale ze sušených hrušek, takže se nejdřívě ty hrušky musí usušit, v sušičce to dnes není žádný problém, na křížaly a ty se pak rozemlely a ještě jednou povařily s cukrem a skořicí, na koláčích byly skvělé, připomínaly mi beskydské frgály.

Není tady

 

#4 21. 8. 2006 10:08

cilka
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: ústecký kraj
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 7512

Re: Hrušková povidla

No já dělám něco, co babička nazývala klevelou. Povidla jako taková mají některé zvláštnosti co u hrušek nejdou udělat. Klevela, neboli rozvárka: Hrušky (jablka( oloupat, vykrájet jádřince, dát do kastorlu, lehce zastříknout vodou a rozvářet a rozvářet. Oboje se připaluje ale to první rozváření než se plody - kousky - začnou rozpadat, by se míchat nemělo. Když se ovoce rozpadá natolik, že jsou jen malé kousky a tekutina asi z 1/4-1/3 je odpařená, přidávám cukr. Nevím kolik (vařím vše jak cítím), ale dá se říct, že max 0,5kg na kg ovoce-rozvařeného. Lze dochutit skořicí, vanilkou. Pokud je to mdlé chuti a hrušky bývají, přidávám kyselinu citronovou. Na případné plísně používám "Pomůcka ke konzervování ovoce a zeleniny" od Oetkera, dle návodu. Horké dávám do sklenic, zavíčkuju, otočím do zchladnutí. Je nutná mít naprosto čisté sklenice. Parafín a pod nepoužívám.

Není tady

 

#5 21. 8. 2006 13:59

x256987
Host

Re: Hrušková povidla

Cilko, tak jsem na základě dosavadních kuchařských zkušeností a racionální úvahy udělala přesně to, co popisuješ smile

Vím, že správná náplň na frgály nebo vdolky se dělá ze sušených... Časem si určitě sušičku pořídím (a taky myčku, mikrovlnku, pořádný robot...smile )

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů