Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 13. 8. 2006 8:54

Pájinka
Host

Chtěla bych kočičku

Zdravím a prosím:
Už dlouho přemýšlím nad tím, že si pořídím kočičku. Ale docela by mě zajímaly takové "souhrnné" informace:
Co je třeba připravit před tím, než si ji přinesu domů, jaké krmení zvolit, jak často krmit, jak a kdy očkovat, kolik mě to bude všechno stát, jestli můžu nechat kotě samotné doma až půjdu do práce, kočku/kocoura, kastrovat/ nekastrovat, atd.
Koukala jsem na ostatních diskusích, že máte spóustu zkušeností s milióny problémy okolo koček, ale takovéhle základní info jsem nenašla... Předem moc díky

 

#2 13. 8. 2006 10:33

Ela..
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1393

Re: Chtěla bych kočičku

Pájinka napsal(a):

Zdravím a prosím:
Už dlouho přemýšlím nad tím, že si pořídím kočičku. Ale docela by mě zajímaly takové "souhrnné" informace:
Co je třeba připravit před tím, než si ji přinesu domů, jaké krmení zvolit, jak často krmit, jak a kdy očkovat, kolik mě to bude všechno stát, jestli můžu nechat kotě samotné doma až půjdu do práce, kočku/kocoura, kastrovat/ nekastrovat, atd.
Koukala jsem na ostatních diskusích, že máte spóustu zkušeností s milióny problémy okolo koček, ale takovéhle základní info jsem nenašla... Předem moc díky

Ahoj, stavíš se k tomu zodpovědně a to je moc dobře.
Takže k té základní výbavě. Zcela jistě si pořiď kočičí záchodek, ideálně ten přiklápěcí, nikoliv jen vaničku. Kočička či kocourek totiž když zahrabávají své sekrementy, tak jsou oravdu důslední a stelivo bys měla vyházené všude kolem záchodku, krytý záchodek toto vyřeší. Krytý kočičí záchodek stojí kolem 500 kč, někde méně, někde více + malou lopatičku (v hračkářství), na vybírání hrudek a sekrementů. K tomu stelivu do záchodu - nejlepší je hrudkovací, když se čiči do toho vyčůrá, vytvoří se tvrdší hrouda, kterou pak snadno nabereš lopatkou a vyhodíš (typ Mikeš, Zverlit atp.). Ceny tohoto steliva jsou různé, 3kg od 39 kč směrem výš. Do záchodku se dává cca 7cm vrstva a jak pak postupně vybírᚠhrudky a hovnína, tak už jen stelivo dosypáváš.
Další výbava - již nepovinná, ale doporučuji: škrabadlo. Každá čičina cítí potřebu brousit a zároveň si čistit drápky a pokud nemᚠškrabadlo, bude škrábat vše čalouněné (gauč, křesla, koberec atp.) a neúmyslně je schopná je rozervat.  Škrabadel je spousta druhů, od malých k přidělání na stěnu, přes stojánkové od velikosti půl metru až do výšky stropu. Takže podle toho i ceny - od cca 100 kč do také 2 tis.  My máme doma škrabadlo malé (jsou na něm přivázané různé hračky, takže zároveň slouží i k hraní a stálo cca 350 kč a pak i velké, až do stropu, které obsahuje 4 odpočinkové plyšové plotny, zavěšné hračky a boudu na spaní (celé to stálo cca 1300 kč). Dobré jsou také malé hračky pro čičiny, ale kočičky nejsou náročné a hodiny a hodiny jsou schopné hrát si s mašličkou z papíru na provázku, s víčkem od dobré vody, malou rolničkou atp (to nestojí nic nebo minimum). Pak jsou hračky typu malé chrastící myšky s peřím místo ocásku (ty kočky milují,  ale už to něco stojí, k dostání ve zverimexu, v balení 2-3 ks, cena kolem 30 kč).
Krmení zvol určitě kvalitní a nejlépe suché. Ony šavnaté kousky jsou sice dobré a kočkám chutnají (ikdyž né všem), ale suché granule jsou kvalitnější a navíc s nimi předcházíš tvorbě zubního kamene. Zpočátku ti kočička možná nebude chtít samotné granule, takže budeš muset míchat s konzervou, ale časem kočička granule přijme.
Granulí je spousta druhů, ale určitě použij granule pro koata, z těch kvalitnějších (ale také dražších) je ideální pro plane (a baštily mi ho všechny kočky, nejen ty ušlechtilé, ale i "obyčejný" nalezenec z ulice, který v životě granuly neviděl).  Kočky nemají přesně stanovený režim, kdy jíst. Každá kočka jí průběžně po celý den, takže nejlepší je kočičce naložit do misky granulky a vodu a nechat jí, a si může kdykoliv vzít.
K dotazu, zda kočička či kocourek - každé pohlaví má své pro a proti. Kočička je jemnější, klidnější, ale časem přijde doba říje (mrouskání) a to je docela rachot, trvá cca týden (mroukání, hlasité mňoukání a pokud jí v této době nepřipustíš, cca 14 dnů bude klid a pak celé nanovo). Takže pokud neplánuješ koata, je lepší vytrpět první říji a kočičku ihned poté nechat vykastrovat (cca v 1 roce, záleží ale na plemeni kočky, u některých přijde říje už v 9-i měsících). Cena kastrace se hodně liší dle veterináře, od 700 kč a výš. S kocourkem je to t잚í. Je divočejší, má tendenci značkovat (a někdy i po kastraci). Kastrovat kocourka je nejlepší po dosažení dospělosti, ale do té doby ti označkuje celý byt a to je nehezky cítit, a se snažíš sebevíc. Cena kocouří kastrace od 300 kč a výš .. Osobně bych se spíš přikláněla ke kočičkám. wink
Pokud bude kočička čistě domácí, určitě zabezpeč okna a dveře, aby ti neutekla ven. Do oken kup záklapky (plastové či kovové, dovolí okno otevřít jen na určitou mezeru a sama si už určíš, zda tou dírou kočka proleze či nikoliv (v baumaxu plastová šroubovací na okno od 20 kč).
Pokud kočička bude mít povolený výstup i ven, je dobré první 1-2 měsíce jí mít pouze doma, vytváří se tím vazba kočičky vůči tobě a navíc si zvyká na nový domov (přijme ho jako teritorium, kam se i poté, co už bude smět ven, bude ráda vracet).
Kočičku samozřejmě můžeš nechat samotnou doma. Pokud však odjedeš na víc dnů, domluv se s někým (sousedkou atp.), kdo bude chodit kočičku krmit (dosypávat krmivo, čistit mysky a měnit vodu).

Očkování doporučuji, je to kombinace proti různým nemocem (virový zápal plic atp.), 2-3 injekce za sebou + očkování na vzteklinu (pokud kočka nechodí ven, vzteklina není nutná, veterinář ti také může nabídnout smíšenou vakcínu, která již látku proti vzteklině obsahuje).  Jednou za rok je pak přeočkování proti těm virovým nemocem (1 injekce).

Upravil(a) Ela.. (13. 8. 2006 10:40)

Není tady

 

#3 13. 8. 2006 12:14

Pájinka
Host

Re: Chtěla bych kočičku

tummenupp
tak to bylo vyčerpávající, mocmocmoc děkuji...

 

#4 13. 8. 2006 18:52

Zlata
♥♥♥----
Registrovaný: 19. 7. 2006
Příspěvky: 215

Re: Chtěla bych kočičku

Předchozí odpověď byla víc než vyčerpávající,tak jen doplním po zkušenostech s tou naší číčou.Je chovaná pouze v bytě,v činžáku. Abychom ji ochránili před pádem z výšky tak jsem na okna nechala namontovat sítě proti hmyzu,můžeme větrat a kočku spolehlivě udrží. Vím,že se teprve zařizuješ,tak už přitom mysli i na kočku.Lepší jsou krátké záclony,dlouhé lákají ke šplhání,bacha na kytky,spousta jich je pro kočky jedovatá a další spousta jim moc chutná,mně sežrala skoro všechny.Ten zbytek dorazil papoušek.Počítej s tím,že bude celoročně nechutně línat,chlupy budeš mít všude.Takže výkonný vysavač a hodně tolerance.Na rozdíl od psa kočička s oblibou poskakuje po skříních a nábytku.Sice je šikovná a věci moc neshazuje,ale občas se nezadaří,lepší je na skříních nic nemít.Podrobnější informace se také dají sehnat na adrese kocka-info.cz
Napiš až si ji pořídíš,jak se vám spolu vede.

Není tady

 

#5 16. 8. 2006 11:59

kačaba
♥♥-----
Registrovaný: 22. 3. 2006
Příspěvky: 41

Re: Chtěla bych kočičku

Omlouvám se, že vstupuji do debaty, ale taky bych si ráda pořídila kočičku a tak mám několik dotazů.Příspěvek od Ely byl víc než vyčerpávající, ale přesto.
Vybrala jsem si plemeno britská kočka.modrá.Kámoška jí má a já jsem se do ní zamilovala, poslušná, čistovná, velmi nenáročná.Ona jí má za 2 tis. (bydlí daleko) a mě ji nabízeli v chovné stanic za 8 tis.Nemá někdo typ, kde by se dala koupit ,v Praze, levněji?A má někdo zkušenosti s tímto plemenem?Prý když jsou starší, dosahují váhy až 16 kg.Je to pravda?
Na snížení línání, prý se dají koupit nějaké tabletky.
Co odčervení a odblešení?Kočky prý jsou často nemocné a náchylné na různé virozy.
Co se stříháním drápků?
Někdo mi kočičku doporučuje, někdo rozmlouvá.Jak se na to díváte,vy?
Všem kočičím maminám, děkuji za radu

Není tady

 

#6 16. 8. 2006 13:33

Ela..
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 1393

Re: Chtěla bych kočičku

kačaba napsal(a):

Omlouvám se, že vstupuji do debaty, ale taky bych si ráda pořídila kočičku a tak mám několik dotazů.Příspěvek od Ely byl víc než vyčerpávající, ale přesto.
Vybrala jsem si plemeno britská kočka.modrá.Kámoška jí má a já jsem se do ní zamilovala, poslušná, čistovná, velmi nenáročná.Ona jí má za 2 tis. (bydlí daleko) a mě ji nabízeli v chovné stanic za 8 tis.Nemá někdo typ, kde by se dala koupit ,v Praze, levněji?A má někdo zkušenosti s tímto plemenem?Prý když jsou starší, dosahují váhy až 16 kg.Je to pravda?
Na snížení línání, prý se dají koupit nějaké tabletky.
Co odčervení a odblešení?Kočky prý jsou často nemocné a náchylné na různé virozy.
Co se stříháním drápků?
Někdo mi kočičku doporučuje, někdo rozmlouvá.Jak se na to díváte,vy?
Všem kočičím maminám, děkuji za radu

Ta váha 16kg je opravdu přemrštěná, britská modrá kočka je plemeno střední až velké, ale né obří (tuhle váhu nedosahují ani kocouři od mainské mývalý kočky a to už jsou opravdu "telata", snad největší kočičí plemeno). Kamarádka britku vlastní, mrouskat se začala kolem 10měsíce (vyspěla dřív), pak jí nechali vykastrovat a je to vcelku milá a poslušná čičina. Ale pozor, ta čistotnost a "poslušnost" není vlastní všem kočkám, je to individuální, u každé kočky jinak a to platí pro kočky ušlechtilé i pro "pouliční směs".

Na odčervení si můžeš koupit v lékárně tablety a podat je kočičandě se stravou, odčervovat je třeba pravidelně, jednou nestačí, parazity do sebe dostane snadno se stravou, takže optimum každé 2-3 měsíce. Odblešení jednorázové také nestačí, veterinář ti prodá takové kapsičky s olejíčkem, který vetřeš do kůže kočce za krkem, aby si to nemohla hned slízat, ono to přejde do krve a působí dlouhodoběji. Po čase - půl roku, maxim. rok nutno zase zopakovat.

Na britské modré kočky je spousta inzerátů, zkus se podívat do annonce počínaje, hypoinzerci zvířat atp.  Viděla jsem na ně inzeráty od 800kč směrem výš (hlavně v Annonci), záleží na majiteli (od 2500kč již koátko s PP).

Z vlastní zkušenosti kočičky doporučuji, ale umím pochopit, že né každý je kočkomil a né každý je tolerantní vůči chlupům v polívce a věčně chlupatému oblečení, omezený prostor v posteli či vůči akrobaciím po nábytku, které se občas neobejdou bez havárií i vzácnějších předmětů.

Není tady

 

#7 16. 8. 2006 13:48

Nela
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 1. 2006
Příspěvky: 1891

Re: Chtěla bych kočičku

Doma jsme měli britskou kočku. Je to opravdu krásné plemeno, je větší,  ale 16 kg je opravdu přemrštěné. K její povaze můžu jen říct, že si ta naše vybrala "svého pána", kterého poslouchala a ostatní moc nerespektovala. Když ji někdo jiný vyrušil,  dala  o sobě pěkně vědět, klidně i sekla drábkem, zato ke svému pánovi se chovala vždy mile. Stejné zkušenosti má i moje sousedka, která je dlouholetou chavatelkou těchto plemen. Co se týče chovu těchto plemen, starali jsme  se o ni stejně, jaké o "obyčejnou kočku".  Nikdy jsme však nedávali naše jídlo, pouze kočicí, ale to děláme u všech plemen.


"Člověk si uvědomí, že byl šastný, až už je to pryč."

Není tady

 

#8 28. 11. 2006 21:21

Vrča
♥------
Registrovaný: 27. 11. 2006
Příspěvky: 2

Re: Chtěla bych kočičku

Slečny, dámy, nebo jak Vám mám říkat, nezapomínejte, prosím pěkně, na obyčejné nepapírové kočičky. Jsou taky nádherné a mazlivé a pokud je nechcete nebo nemůžete mít doma, tak jim alespoň trošičku pomozte krmením nebo nějakou korunkou. Já a moje Barunka jsme si našly jeden soukromý útulek pro kočičky, kterému budeme pravidelně měsíčně vypomáhat pětistovkou, ale je nás pořád zoufale málo a těch, co pomoc potřebují hodně. Tak se za všechny ty chlupaté miláčky moc přimlouvám. Vrča

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů