Adamíra — 16. 12. 2012 19:07

Dobrý den, moc prosím o právnickou radu. Mám sestru, která má určitým náboženstvím naprosto "vymytý mozek". Je jí cca 30 let.Nyní x-let žila v zahraničí v rámci jisté náboženské skupiny. Po celou dobu jsme jí z vlasní vůle hradili zdravotní pojištění (jako osoby bez zdanitelných příjmů). Bohužel sestra naprosto nechápe, že pokud nebude pracovat, platit mj. sociální pojištění, nebude mít nikdy důchod atd.
Nyní se vrátila, pár dní přebývala u rodičů, poté beze slova odešla neznámo kam, bohužel naprosto bez jakékoliv komunikace, či snahy o zapojení do běžného života.
Nyní k mému dotazu. Vzhledem k tomu, že se jedná o naprosto dospělého člověka (byť se tak nechová-a to vystudovala i vš), jsem pro to, abychom jí přestali hradit zdravotní pojištění. Je jasné, že tím vzniknou dluhy, penále a v závěru to skončí exekucí (ona nic však nevlastní). Rušíme jí trvalý pobyt u rodičů, neboť tam nebydlí, trvalý pobyt tedy bude mít na obci. Hrozilo by nám potenciální nebezpečí vzhledem k jejímu případnému nehrazení zdravotního pojištění (nedej bože nějaké případné půjčky)? Mohou dluhy svéprávného člověka vyžadovat po jeho rodině (rodiče, sourozenci)? Případně jak tomu zabránit?
Je to psychicky velice náročné, bohužel je tak zfanatizovaná, že běžný život naprosto není schopna pochopit a akceptovat. Předem děkuji za právní zodpovězení mého dotazu.

BrenTen — 16. 12. 2012 19:45

Adamíra napsal(a):

Rušíme jí trvalý pobyt u rodičů, neboť tam nebydlí, trvalý pobyt tedy bude mít na obci. Hrozilo by nám potenciální nebezpečí vzhledem k jejímu případnému nehrazení zdravotního pojištění (nedej bože nějaké případné půjčky)? Mohou dluhy svéprávného člověka vyžadovat po jeho rodině (rodiče, sourozenci)?

Sestřiny dluhy jsou pouze její a příbuzných se vůbec netýkají. Po vás je přímo nikdo vymáhat nemůže. Teoreticky může exekutor přijít kamkoliv, kde se domnívá, že se dlužník zdržuje a tam zabavit věci, o kterých se domnívá, že patří dlužníkovi. Ale zrušením trvalého pobytu se tato možnost výrazně zmenšila.