Alfonsis — 23. 11. 2011 11:38

Od ledna si budu platit minimální zálohy na zdravotní a sociální, protože začnu podnikat. Budu si muset platit i nemocenskou, protože jednou půjdu na mateřskou, např. za rok za dva nanejvýš.
1. otázka: Zajímá mě, jestli si sama můžu zvolit určitou částku té nemocenské, nebo mi stanoví OSSZ také to minimální nemocenské kvůli tomu, že si budu platit minimální soc. a zdr.? Myslela jsem, že bych si platila třeba 900 měsíčně.

2. otázka: Budu mít dvě živnosti - cvičení a nenáročnou práci doma na počítači, tak na dvě hodiny denně. V případě, že bych třeba v šestém měsíci šla na rizikové těhotenství, nastoupila bych nemocenskou, protože bych cvičení nemohla provozovat. Tím pádem by mi sociálka platila tu nemocenskou. Přitom ale práci doma na počítači bych mohla vykonávat, protože bych u toho byla v klidu. Jde mi o to, jestli bych s tím také nemusela skončit, když bych byla na té nemocenské ... Přeci nemůžu pobírat nemocenskou a mít příjmy z podnikání, nebo ano? Asi blbá otázka, ale opravdu mě zajímá. Děkuji moc za odpověď.

Frigo — 23. 11. 2011 22:33

Částku na nemocenské si můžeš zvolit, ale podle toho musíš platit v určité výši i sociální pojištění..
Stanoveno je jen minimum, ale ani to není povinné. Jestli by nebylo lepší sjednat nějaké pojištění, kde bys měla hrazeno i např. při rizikovém těhotenství.  Některé pojiťtovny to mají, ale je tam určitá lhůta od zahájení placení..  Pokud budeš platit minimální sociální pojištění, nemůžeš si dát velkou částku na nemocenské.

mag — 24. 11. 2011 6:55

Jak píše Frigo, výše nemocenského je vázaná na výši plateb sociálního (právě kvůli zneužívání při  mateřských), nejlíp asi najít na netu kalkulačku a spočítat si to.

nemocenské se platí k celému podnikání, takže pokud nastoupíš na nemocenskou, nebo budeš čerpat peněžitou pomoc v mateřství, která je hrazená z plateb odvedených za podnikání, nemůžeš podnikat (ale mohla bys pracovat na smlouvu pro někoho jiného - dohoda o pracovní činnosti atd.)

Frigo — 24. 11. 2011 7:29

ještě pro jistotu doplním mag.. od nového roku se i z dohod o provedení práce bude platit zdravotní a sociální, pokud budE měsíční odměna TUŠÍM od 10000 KČ.

mag — 24. 11. 2011 7:46

To je možné, to nevím, každopádně nelze vykonávat tu činnost, ze které je vyplácena nemocenská, ostatní ano.

Alfonsis — 24. 11. 2011 9:07

Holky, díky. Dnes mi to na sociálce taky potvrdili, že nejde platit vyšší nemocenskou při minimálním sociálním. Takže si udělám úrazovou pojistku, kde v případě nemoci, hospitalizaci a tak by mi chodilo peněz dost. Díky

mag — 24. 11. 2011 9:32

Zvaž placení minimální částky, tak aby ti vznikl nárok na PPM (i když pravidla od nového roku umožní  volení výše pobírání RP i dle platu otce dítěte) a pozor na komerční pojistky, často se nevztahují na neschopnost spojenou s těhotenstvím.

lakina — 20. 2. 2016 22:04

Jsem na PN od 4.1. do 22.2. výplata od zaměstnavatele mi přišla normálně. A další peníze od OSSZ přijdou až po skončení  nemocenské nebo kdy?

marvika — 21. 2. 2016 18:51

Tak jako musíš dávat lístek na peníze zaměstnavateli, tak on ho posílá na OSSZ. Takže nemocenské dostaneš vždy, když přineseš zaměstnavateli lístek na peníze od doktora a on ho předá na OSSZ (zpravidla na konci nebo začátku měsíce).
A OSSZ má dva výplatní termíny, u nás 10. a 20. v měsíci.

lakina — 1. 3. 2016 17:07

marvika napsal(a):

Tak jako musíš dávat lístek na peníze zaměstnavateli, tak on ho posílá na OSSZ. Takže nemocenské dostaneš vždy, když přineseš zaměstnavateli lístek na peníze od doktora a on ho předá na OSSZ (zpravidla na konci nebo začátku měsíce).
A OSSZ má dva výplatní termíny, u nás 10. a 20. v měsíci.

A mě ještě nic nedošlo.

helena — 1. 3. 2016 18:55

Zařízení výplaty nemocenského je možné pouze na základě předložení dokladu o trvání nebo ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské vyplácí OSSZ od 22. dne trvání pracovní neschopnosti za kalendářní dny. V prvních třech týdnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel svému zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, jak určuje zákoník práce. Trvá-li pracovní neschopnost několik měsíců (např. z důvodu dlouhodobé léčby nebo rekonvalescence po operaci), ošetřující lékař tzv. lístek na peníze (potvrzení o trvání pracovní neschopnosti) vystavuje nejméně jednou měsíčně, aby měl nemocný zajištěn určitý pravidelný měsíční příjem do doby ukončení pracovní neschopnosti. Toto potvrzení lze vystavit k jakémukoli dni v kalendářním měsíci. Není nutné jej vystavovat k poslednímu dni kalendářního měsíce (výjimkou jsou případy, kdy se provádí srážky – exekuce - z nemocenského, zde se nemocenské ze zákona vyplácí za celý kalendářní měsíc, je proto vhodné mít lístek na peníze vystaven na celý kalendářní měsíc).

Lístek na peníze a ostatní doklady potřebné pro výpočet a výplatu dávky předává příslušné OSSZ za svého zaměstnance zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen učinit tak ze zákona neprodleně. Jsou-li zaměstnavatelem předány doklady se zpožděním, způsobuje to zdržení výplaty dávky. Lhůta jednoho měsíce pro výplatu dávky se totiž počítá až ode dne, kdy jsou zaměstnavatelem doručeny doklady na OSSZ. Bez těchto dokladů nelze dávku vyplatit.

http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/ … -peniz.htm

Jinak je na titulní stránce ČSSZ (viz odkaz) vpravo mapa s kontaktama - si tam můžeš zavolat.

lakina — 1. 3. 2016 20:07

Dekuji

marvika — 12. 3. 2016 18:21

Heleno, trochu jsi zaspala dobu. Nemocenské (náhradu mzdy ) platí zaměstnavatel prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Od 15 dne platí OSSZ, jen s tím rozdílem, že  zaměstnavatel platí pouze pracovní dny a OSSZ všechny dny.