Terezka1 — 25. 5. 2011 21:46

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě, že přítel chtěl prodat auto a měl o něj zájem jeho známý. Domluvili se ne ceně, oba s tím souhlasili, známý si přijel pro auto s tím, že dal příteli zálohu (nemají podepsanou žádnou smlouvu) a druhý den měli jít nechat auto přepsat, vyrovnat zbytek peněz a podepsat smlouvu o prodeji. Jenže ten známý druhý den nemohl a pak zase ne a takhle už se to táhne 4 měsíc. Přítel je bez auta i bez peněz, vždy když mu zavolá, tak mu buď telefon ani nezvedne ( ve většině případů) nebo mu řekne ať se za ním zastaví, jenže pak buď není doma nebo se mu dušuje, že mu to dá do 10 dní nebo takové podobné bláboly. Dělá mi to starosti, jelikož je auto stále psané na přítele :-( Prosím o radu, co se s tím dá teď dělat? Radila jsem příteli ať to nahlásí policii, jelikož mi to už přijde hrozný. Poradíte mi prosím někdo jak se dá tahle situace řešit???

Mgr. Filip Netopil — 27. 5. 2011 21:08

V občanskoprávní rovině lze odstoupit od smlouvy (i od ústní smlouvy lze odstoupit) a požadovat vrácení věci či žalovat na zaplacení zbývající části kupní ceny.

Popisované jednání mi však připadá jako klasický podvod, kdy je vylákána věc, kterou dotyčný obratem dále zpeněží - má vůbec kupující automobil u sebe, nebo se po něm dávno slehla zem ?

Doufám že má vůz stále platné povinné ručení pro případ, že by jím někdo způsobil škodu dříve, než jej přítel úspěšně převede na jinou osobu ...

Terezka1 — 27. 5. 2011 22:13

Dobrý den,
moc vám děkuji za odpověď, automobil má stále platné povinné ručení - platí ho přítel :-( Automobil má kupující stále u sebe, ale příteli ho vrátit nechce a peníze mu stále dluží. Když příteli konečně zvedne telefon, tak mu řekne ať za ním přijede a pak stejně není doma.  Jsem trochu bezradná, jelikož jsem začala o dotyčném hledat všechny možné informace a zjistila jsem, že to nebude úplně tak "čistý" člověk.Je možné z auta odmontovat značky a odhlásit ho? To mi přijde jako jediné řešení, peníze mě netrápí tolik, jako fakt, že může s autem zavinit dopravní nehodu a všechno to půjde za přítelem, jelikož je auto psané na něj.

Lazurka — 28. 5. 2011 0:04

Kdo má u sebe malý techničák, kdo velký techničák, dali jste mu i náhradní klíče? Já mám k vozu dvoje a k tomu bezpečnostní kartu na přidělání.. to jste mu dali nebo jste schopni se  do auta dostat, pokud ho parkuje venku?

Má přítel u sebe nějaké smlouvy, že je auto ještě jeho? např. z pojištění? Nemůže dát auto odtahnout, pokud někde stojí, k vám do garáže, že třebas jako ztratil klíče?

Ale tak jako tak bych asi šla na policii.. neoprávněné zadržování cizí věci???

pepek — 28. 5. 2011 0:55

Koupili jsme si novy dum a nas druzstevni byt jsme pronajali nasi zname s detmi.Abychom predesli pripadnym tahanicim,ktere by mohly v budoucnu nastat,nesepsali jsme zadnou smlouvu s tim,ze az budeme byt prodavat,najdou si neco jineho.Elektriku  a dalsi  si prihlasili na sve jmeno.Nemame s nimi zadny problem.Byt vyuzivaji druhym rokem a prozatim se s platbou nikdy nezpozdili.Presto mam stale obavy,abychom treba o byt neprisli.

Kubula — 28. 5. 2011 8:33

Možná bych dala "kámošovi" poslední varování typu sms "Vzhledem k neplnění dohody odstupuji od smlouvy a žádám auto zpět ve lhůtě tří dnů. Poté postupuji věc policii."  A vidělo by se. :tesi:

Frigo — 28. 5. 2011 9:27

pepek napsal(a):

Koupili jsme si novy dum a nas druzstevni byt jsme pronajali nasi zname s detmi.Abychom predesli pripadnym tahanicim,ktere by mohly v budoucnu nastat,nesepsali jsme zadnou smlouvu s tim,ze az budeme byt prodavat,najdou si neco jineho.Elektriku  a dalsi  si prihlasili na sve jmeno.Nemame s nimi zadny problem.Byt vyuzivaji druhym rokem a prozatim se s platbou nikdy nezpozdili.Presto mam stale obavy,abychom treba o byt neprisli.

Pokud je to družstevní byt, tak jste ho dali do PODNÁJMU nikoliv pronájmu. Byt vám nepatří.. patří družstvu. Nevím, jaké máte stanovy, ale určitě by mělo družstvo toto vědět. Tím, že byste sepsali smlouvu o podnájmu, tím byste byly podle mně spíš kriti, než bez ní. 
V našem družstvu by se jednalo při takovém postupu o porušení stanov a hrozilo by vyloučení, pokud by nedošlo k nápravě.  Vlastník bytů má právo vědět, kdo mu v domě žije. Už jen třeba proto, že může přijít dotaz na nájemníky od různých institucí... a při rozpočítání služeb potřebuje vědět správný počet osob v jednotlivých bytech..

pepek — 28. 5. 2011 12:09

Aha?Tak to budeme muset urychlene napravit.Mysleli jsme si,ze bez smlouvy, najemnika proste vystehujeme a nebudou s tim spojene zadne dalsi prutahy.Dekujeme za odpoved.

Terezka1 — 28. 5. 2011 15:08

Lazurko, malý techničák a klíče má kupující. Přítel má jen velký techničák, jelikož než mu předal auto, tak kdykoliv se na něčem domluvili, tak to platilo, takže nebyl důvod se něčeho obávat. A hlavně jeden den dal přítel auto a klíče dotyčnému a ten mu dal zálohu s tím, že druhý den přijede a auto nechají přepsat a peníze mu doplatí. O odtahovce už jsem také přemýšlela.

Lazurka — 28. 5. 2011 17:46

No ale velkej techničák je důležitější, to je dobře, že jste ho nedali z ruky.. škoda že  nemáte ty druhý klíče.. každopádně, jestli stává venku, jela bych tam s odtahovkou, no a asi se zámečníkem, doklady o vlastnictví máte. Zároveň bych doporučeně s dodejkou poslala známému odstoupení od smlouvy, s tím, že zálohu vrátíte až při předání klíčů a malého techničáku.
Odmontovat značky a auto odhlásit.. asi těžko bez malého techničáku, i když to je vlastně jen osvědčení o velkém techničáku a registraci, ne?  :-(

Terezka1 — 28. 5. 2011 18:31

No u  odhlašování auta je zajímá hlavně velký techničák.  Taky nechápu, proč mu dal všechny klíče, ale teď už je těžký něco řešit co by bylo kdyby. Chápu přítele, že neměl důvod nějak pochybovat, když do té doby veškerá domluva fungovala. S tou odtahovkou je to dobrý nápad, jenže bysme tam asi museli mít někoho známého, jelikož auto je teď asi 20km od nás v nějaké vesnici. Takže přesně nevíme kdy má auto doma a kdy ne :-( Ale zkusím někde zjistit kolik takový odtah stojí a jestli je možné zavolat odtah na auto zaparkované na parkovišti (nemusí být pro odtah nějaký důvod - špatné parkování apod.)?

Vladena — 28. 5. 2011 18:54

Já bych nešla do žádné divočiny, žádné odtahování a pod., ale jak radil Mgr.Netopil: V občanskoprávní rovině lze odstoupit od smlouvy. Nepouštějte se do věcí, které neznáte z právního hlediska....

Terezka1 — 31. 5. 2011 14:14

Tak mám nové info, včera kupujícího honila policie :-( Dnes jsme za ním s přítelem jeli, nebyl doma, takže jsme mluvili s jeho manželkou, ta nám oznámila, že bez něj nic řešit nebude, Až když jsem jí řekla, že teda zavoláme policii a odtahovku a vyřešíme to tam na místě, tak najednou otočila. Stále jí zajímalo, kdo jí dá peníze za auto, tak jsem jí řekla, že zálohu jí vrátíme, tak mi oznámila ať jí v pět zavolám a nějak se domluvíme, s tím jsme odjeli. Teď se přítel dovolal dotyčnému a ten mu oznámil, že v autě vyměnil motor a že ho chce zaplatit :-( Je to vůbec možné? Má právo v cizím autě vyměnit motor bez souhlasu majitele? Auto bylo při předávání plně funkční s platnou technickou apod.

Lazurka — 31. 5. 2011 14:20

Výmluva, ať to pak dokáže před policií. Motor má přece nějaké číslo, ne? A to by mělo být v techničáku.
A i kdyby, auto nebylo jeho, vy jste ho o nic nežádali, byl to jeho finanční risk. Ale očividně zastrašuje.

Terezka1 — 31. 5. 2011 14:31

To já si myslím taky, jen mě děsí představa, že motor z přítelova auta (jestli je to pravda) je někde bůh ví v jakém ukradeném autě.

Mgr. Filip Netopil — 31. 5. 2011 15:02

V prvé řadě dostaňte zpět automobil, tak aby jste měli "majetek" ve své dispozici a kupující ho nemohl zneužít.

Pokud se tímto způsobem obohatíte, mohl by kupující požadovat bezdůvodné obohacení spočívající ve zhodnocení vozu výměnou motoru, tedy rozdílu ceny starého a nového, nikoliv celé ceny vyměněného motoru.

Terezka1 — 31. 5. 2011 15:11

Problém je v tom, že nám auto nechce vydat dokud mu nevrátíme zálohu + 18000,- za nový motor.

Aneri — 31. 5. 2011 15:14

Pane magistře, ale vy nepíšete, JAK mají doatat vozidlo za svoji branku domů !? Zavolat odtahovku, za účasti policie, ruské mafie, či jak nejlépe? Co poradíte ?
Jak by se mohla tazatelka obohatit, snad chtěli kamarádovi prodat pojízdné auto, po technické prohlídce, řádně jedoucí, nebo snad ne? Jak si může někdo, komu věc - auto nepatří, dovolit cokoliv na něm měnit ?  I kdyby zapříčinil závadu´motoru nebo ho prodal, ztratil a pod. snad nemůže svévolně na cizím majetku nic měnit, nebo ano ? I když , já už se dnes nedivím ničemu v naší Banánové republice. Já mám fakt dojem, že zákony chrání jen podvodníky, tuneláře, darebáky, zloděje, kreteny, nemakačenka, agresory a pod. Vždyť to se už vymyká zdravému rozumu, co se děje v této zemi  a nejen v právu.

Aneri — 31. 5. 2011 15:17

No, tak bych auto nechala odtahnout a o náhradu 18 tisíc at požádá soud. Nechala  bych udělat soudní odhad,vše zadokumentovala, pokud nekomunikuje, proč měnil motor. Zálohu bych mu odeslala tak, aby bylo možno doložit!
Třeba pan magistr poradí, jak dostat auto domů

Terezka1 — 31. 5. 2011 16:25

Hlavně mě zaráží i fakt, že pro přítele peníze neměl, ale na výměnu motoru 18000,- měl.

Terezka1 — 1. 6. 2011 17:17

Takže jsme to dopracovali tak daleko, že nám frajer začal vyhrožovat, takže dnes jsem prožila noc hrůzy :-( Domluva s ním žádná není, teď už ani chuť jít na policii nemáme. V pondělí ujížděl před policií a druhý den je v pohodě doma. Takže evidentně ani policie na něho nijak nemůže. Ono se to lépe říká než dělá, když proti vám stojí člověk připomínající nějakého akčního hrdinu. Včera jsem měla vážně velký strach.

Aneri — 1. 6. 2011 17:40

No, po známosti odlašovat bez SPZ může také znamenat průšvih pro toho, kdo to tak odhlásí. Když je kamarád takový hajzlík.
Myslím, že strach není na místě, možná je v tom ještě něco jiného........
Policie by to musela řešit, pokud by přítel šel na policii, oznámil podezření pro podvod. Měl by stav popsat, jak byl, pilicie by kamaráda měla vyzvat k vysvětlení a budete vědět, co bude říkat on. Upozornuju ale a to velmi důrazně, aby si přítel před započetím  vyžádal kopii protokolu, o kdyby mu policie tvrdila, že na to není ze zákona nárok, že nemusí a pod. ptákoviny !!! My jsme na to dojeli a jsme ve velkém průšvihu, neboť policie nevydala synovi protokol, i když důrazně 4x žádal. Pak jsme se nestačili divit, CO v něm bylo a nebylo !!!
No a pokud nechcete přes policii, já bych zničila /politím, zapálením, probodáním..../, ale škoda, že z něho již pak nebudete mít peníze. Možná by se dalo rozprodat na aukru na náhradní díly.
Právník neradí, co a jak dál ? :grater:

Kubula — 1. 6. 2011 18:32

Terezka1 napsal(a):

V pondělí ujížděl před policií a druhý den je v pohodě doma. Takže evidentně ani policie na něho nijak nemůže.

To myslím, že tě chytá trochu paranoia. Kde by měl být? Viset na šibenici? :rolleyes:  Ujíždění před policií není nejzávažnější trestný čin na světě, klidně může být vyšetřován na svobodě, stejně jako někteří lidi, kteří někoho zabili.. :tesi:  Máš nějaký důvod si myslet, že vyšetřovaný není?

A i kdybys měla pravdu, že má místní policajty "zmáklé", neznamená to, že tím končí celý případ. S tím vymáháním protokolu je to velmi dobrá rada. A kdybys měla fakt pocit, že na vašem policejním oddělení není všechno ok, tak tady jsou další dobré rady:

http://www.spolecnekbezpeci.cz/index.ph … ;Itemid=54

Terezka1 — 1. 6. 2011 18:53

Paranoia mě nechytá, jen jsem tam včera byla. V pondělí ho tam celé ráno naháněli, ale nechytli ho, tak jak je možné, že po něm nepátrali i druhý den? To je mi na tom divné, nemyslím si, že by měl viset či co.

laminanonte — 1. 6. 2011 19:09

Terezka1 napsal(a):

Paranoia mě nechytá, jen jsem tam včera byla. V pondělí ho tam celé ráno naháněli, ale nechytli ho, tak jak je možné, že po něm nepátrali i druhý den? To je mi na tom divné, nemyslím si, že by měl viset či co.

jednoduše...roma,který ukradl mému manželovi peněženku "hledali" v místě bydliště skoro rok.Prý ho nemohli zastihnout :).Možná sem ho měla jít zatknout sama.

Kubula — 2. 6. 2011 21:20

Terezka1 napsal(a):

Paranoia mě nechytá, jen jsem tam včera byla. V pondělí ho tam celé ráno naháněli, ale nechytli ho, tak jak je možné, že po něm nepátrali i druhý den? To je mi na tom divné, nemyslím si, že by měl viset či co.

Jo aha, já to blbě pochopila, já myslela, že ho honili v autě (jakože on v autě a oni za ním v autě).  No tak až ho potkáš, zavolej na policii, kde je, že si pro něj můžou přijet. Vím o spoustě lidí, který takhle nakonec dostali alimenty, poté, co policie dlužníka "naháněla" a nenahnala, tak by to mohlo fungovat i u vás. Hlavně to prosím tě nevzdávej, tohle je sviňárna a neměla by mu projít. :par: