Angellike — 3. 2. 2011 22:40

Ahoj všem,
ráda bych se zeptala, jestli nemáte někdo zkušenost s prací pro charitu nebo organizaci, která pomáhá sociálně znevýhodněným nebo zdravotně postiženým nebo prostě lidem, resp. dětem, kteří to potřebují?
Moc ráda bych se ubírala tímto směrem, ale zatím nevím moc jak na to nebo jak se k tomu aspoň přiblížit...
Pracovala jsem v administrativě, ale nenaplňovalo mě to v tom smyslu, že z té mé práce nic nebylo, ráda bych pomáhala tam, kde je to potřeba.
Je mi jasné, že se dá pomáhat jako dobrovolník, ale mám rodinu, malé děti (jsem momentálně na RD) a bohužel bez  výdělku to prostě nejde...
Takže v podstatě bych to shrnula asi takto: kde se dá pomáhat nebo být prospěšný, ale normálně přitom brát mzdu?
Je zapotřebí nějaké konkrétní vzdělání? Existují nějaké takové kurzy nebo rekvalifikace, které by mi mohly pomoci takovou práci získat?
Děkuji moc za rady a tipy od zkušenějších:)

Kiara — 3. 2. 2011 22:48

Pro práci se sociálně znevýhodněnými lidmi, zdravotně postiženými nebo lidmi s mentálním handicapem existuje rekvalifikační kurs "Pracovník v sociálních službách".

Kurs "Pracovník v sociálních službách" bývá i hrazen Úřadem Práce pro uchazeče o zaměstnání, pak je zdarma. Pro samoplátce se jeho cena pohybuje řádově okolo 8.000,- Kč a doba trvání kursu je zhruba tři měsíce.

Bohužel jsi nenapsala, odkud jsi, takže Ti nemohu poradit, kde bys mohla v místě svého bydliště tento kurs absolvovat.

Angellike — 4. 2. 2011 9:55

Moc děkuji, Kiaro:)
Bydlím kousek od Brna, takže ideálně kurzy v Brně.
Mohla bys mi prosím napsat, kde se pak dá s takovým kurzem pracovat a jak a kde je uznávaný?
Díky:):):)

taurus — 4. 2. 2011 12:25

Angellike, já jsem v této oblasti taky chtěla pracovat. Mám dokonce střední školu vyloženě zaměřenou na tuto oblast plus mám ještě rekvalifikační kurz pro resocializačního pracovníka a taky dlouhodobu praxi jako dobrovolník a můžu ti říct, že mám prostě smůlu.
Podle mě je to tím, že dneska je strašně moc absolventů jak VOŠ tak VŠ tohoto směru, takže za sebe bych doporučila udělat si rovnou vejšku nebo aspoň VOŠku.

Kiara — 4. 2. 2011 13:20

Angellike napsal(a):

Moc děkuji, Kiaro:)
Bydlím kousek od Brna, takže ideálně kurzy v Brně.
Mohla bys mi prosím napsat, kde se pak dá s takovým kurzem pracovat a jak a kde je uznávaný?
Díky:):):)

S rekvalifikačním kursem můžeš pracovat různě:

- v domovech důchodců
- v nemocnicích
- jako asistent chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením
- jako pečovatelka pro seniory
- v různých neziskovkách - charita, azylové domy apod.

Pokud je kurs akreditovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí, jeho platnost je uznávaná jak na území České Republiky, tak - po ověření a překladu - i v celé Evropské Unii.

Kiara — 4. 2. 2011 13:32

taurus napsal(a):

Angellike, já jsem v této oblasti taky chtěla pracovat. Mám dokonce střední školu vyloženě zaměřenou na tuto oblast plus mám ještě rekvalifikační kurz pro resocializačního pracovníka a taky dlouhodobu praxi jako dobrovolník a můžu ti říct, že mám prostě smůlu.
Podle mě je to tím, že dneska je strašně moc absolventů jak VOŠ tak VŠ tohoto směru, takže za sebe bych doporučila udělat si rovnou vejšku nebo aspoň VOŠku.

taurus: s pouhým kursem pracovníka v sociálních službách se horko-těžko uchytíš, ale lze si práci najít. Ovšem za plat, který je o něco málo vyšší, než minimální mzda :grater:. I když máš VOŠ nebo VŠ, musíš začínat tzv. od píky, tedy na místě prachmizerně placeném a musíš získat praxi, abys mohla postupovat na pomyslném žebříčku pracovní kariéry výše a výše a od toho se i odvíjelo Tvé platové ohodnocení.
Jinak v sociálních službách a pomáhajících profesích vůbec je mzda za vykonávanou službu velmi podprůměrná, což bohužel víme všichni :grater: A i když jsi třeba čerstvý absolvent VOŠ s titulem DiS, nikde na Tebe nečekají s otevřenou náručí s ministerským platem, ale musíš vzít místo úplně na konci profesního a platového žebříčku a postupem času po něm pomalu postupovat nahoru. Takhle to prostě bohužel všude je :butter:

Blossom — 4. 2. 2011 13:34

Vlastní zkušenost nemám, ale kamarádka (s gymplem) pracovala nejprve v charitě, a nyní na lince důvěry.
A nyní, aby na té lince důvěry mohla pracovat dál, tak si dodělává školu (musí - požaduje to nový zákon), nevím, zda VOŠ, nebo VŠ.

Kiara — 4. 2. 2011 13:41

Ano, Blossom, jsou základní profese, na které Ti stačí kurs pracovníka v sociálních službách, ale podle toho jsou také ohodnoceny :/ a potom už existují vyšší stupně této profese, na které je třeba mít odpovídající vzdělání vyššího odborného směru, tedy i maturita na gymplu nebo na střední škole je dneska málo :jojo:

taurus — 4. 2. 2011 13:46

Kiaro ale to je skoro všude. Málokde čekají čerstvého absolventa bez praxe byť VŠ nějaké závratné peníze. A sociální oblast to je prostě svět sám o sobě. I když i v některých neziskovkách pokud jsou šikovní, tak jsou platy víc než hezké.
Jen si myslím, že pytlíkovat to s nějakými kurzy nemá moc cenu. Vidím to u sebe. Já bych šla rovnou aspoň na VOŠku, pokud se někdo do této oblasti skutečně chce dostat.
A přesně jak píše Blossom, když už budeš mít to štěstí, že v této oblasti prorazíš i se střední, tak většinou chtějí, aby sis to vyšší vzdělání doplnila.

Kiara — 4. 2. 2011 14:07

taurus: bohužel, když začínáš úplně od píky a nemáš žádné vzdělání v tomto oboru, třeba ani tu maturitu ne, nezbejvá Ti nic jinýho, než to začít pytlíkovat s kursy, nastoupit do zaměstnání, získávat praxi a souběžně třeba studovat buď tu VOŠku, nebo si dodělat maturitu a potom VOŠ či VŠ. Jsou situace, kdy Ti nic jiného než pytlíkování nezbyde - každej nějak začínal a bohužel, někdo musí začít doslova a od písmene od nuly :jojo:

Protože když mermomocí toužíš pracovat v sociálních službách, nikdy předtím jsi to nedělala a nemáš žádné vzdělání v tomto oboru, kurs pracovníka v soc. službách je naprostej základ k tomu, abys mohla vykonávat ty nejnižší funkce, protože ani bez něj Tě dnes nikam nevezmou a když už vezmou, podmínkou je, aby sis ho udělala při zaměstnání. Jasně, je tady druhá možnost - kurs pracovníka v sociálních službách "přeskočit" a začít studovat VOŠ nebo VŠ. Jenomže po dostudování stejně skončíš na obdobné pozici a úplně stejných penězích, jako člověk, co má než ten kurs a "uteče" ti tím pádem třeba pětiletá praxe, což je hodně pádný argument, protože také od praxe - jak všichni víme - se odvíjí i platové zařazení :jojo:

A také záleží na každém jednotlivci, jak nahlíží na svoji práci v sociálních službách, co si od ní slibuje a jakou v ní chce udělat kariéru. Někomu třeba stači pro pocit naplnění pracovat v pomáhajících profesích tak, že prostě bude dělat práci, která bude potřeba, bude spokojen s platem, který na své pozici bere a z různých důvodů už nebude uvažovat o rozšíření kvalifikace a dalším studiu - a další člověk bude chtít sledovat vlastní kariéru v této oblasti tím, že bude chtít při zaměstnání studovat VŠ či VOŠ, aby postoupil na zajímavější a lépe finančně ohodnocenou pozici ... To máš různý ...

taurus — 4. 2. 2011 14:13

Asi jo. Já to beru ze svého pohledu a ze své zkušenosti.

aprill — 4. 2. 2011 15:20

Zákon o sociálních službách vyžaduje u sociálních pracovníků vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání .Takže jakýkoliv kurz ti bude k ničemu.

aprill — 4. 2. 2011 15:38

PŘEDPOKLADY PRO VÝKON POVOLÁNÍ SOCIÁLNÍHO PRACOVNÍKA

HLAVA I

§ 109  SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK

Sociální pracovník vykonává sociální šetření, zabezpečuje sociální agendy včetně řešení sociálně právních problémů v zařízeních poskytujících služby sociální péče, sociálně právní poradenství, analytickou, metodickou a koncepční činnost v sociální oblasti, odborné činnosti v zařízeních poskytujících služby sociální prevence, depistážní činnost, poskytování krizové pomoci, sociální poradenství a sociální rehabilitace.

§ 110

(1) Předpokladem k výkonu povolání sociálního pracovníka je způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost podle tohoto zákona.

(2) Bezúhonnost se posuzuje a prokazuje podle § 79 odst. 2 a 3.

(3) Zdravotní způsobilost zjišťuje a lékařský posudek o zdravotní způsobilosti vydává praktický lékař a u zaměstnanců lékař závodní preventivní péče.

(4) Odbornou způsobilostí k výkonu povolání sociálního pracovníka je
a) vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zvláštního právního předpisu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost,
b) vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském , magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zvláštního právního předpisu,
c) absolvování akreditovaných vzdělávacích kurzů v oblastech uvedených v písmenech a) a b) v celkovém rozsahu nejméně 200 hodin a praxe při výkonu povolání sociálního pracovníka v trvání nejméně 5 let, za podmínky ukončeného vysokoškolského vzdělání v oblasti studia, která není uvedena v písmenu b),
d) absolvování akreditovaných vzdělávacích kurzů v oblastech uvedených v písmenech a) a b) v celkovém rozsahu nejméně 200 hodin a praxe při výkonu povolání sociálního pracovníka v trvání nejméně 10 let, za podmínky středního vzdělání s maturitní zkouškou v oboru sociálně právním, ukončeného nejpozději 31. prosince 1998,

(5) Odbornou způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka při poskytování sociálních služeb ve zdravotnických zařízeních ústavní péče podle § 52 má též sociální pracovník a zdravotně sociální pracovník, který získal způsobilost k výkonu zdravotnického povolání podle zvláštního právního předpisu.

(6) Při uznávání odborné kvalifikace nebo jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie se postupuje podle zvláštního právního předpisu31).

Kiara — 4. 2. 2011 15:51

aprill, sociální pracovník je něco jiného, než pracovník v sociálních službách :) Lidé si tyto dvě profese často pletou a zaměňují je mezi sebou, pozor, není to totéž!

Sociální pracovník musí mít vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání.
Náplní jeho práce je:
zjišťování celkové sociální situace obyvatel v určitém územněsprávním celku - zjišťování skutečné situace v rodinách, které mají problémy s nevyhovujícím bydlením, s neúnosnou finanční situací, s požíváním alkoholu či drog některého člena rodiny, u občanů, kteří z důvodu vysokého věku, nemoci nebo jiného postižení nejsou schopni se o sebe sami postarat - hledání řešení situace spolu s postiženým občanem, poskytování potřebného sociálně právního a sociálně zdravotního poradenství vč. pomoci při podávání různých žádostí a formulářů - koordinování a zabezpečování pečovatelské služby v příslušném územním celku po stránce odborné, provozní i ekonomické včetně kontrolní činnosti - navrhování a v naléhavých případech realizace okamžitého umístění obtížně vychovatelných dětí a mladistvých do náhradní výchovy nahrazující výchovu rodičů do rozhodnutí soudu - sociální práce mezi uprchlíky, bezdomovci, příp. i agresívními jednotlivci - odborná činnost ve střediscích drogové a jiné závislosti - zastupování občanů při soudním a správním řízení.
Pozn.: Vidím, že už jsi jasně vytýčila náležitosti, potřebné pro výkon povolání Sociálního pracovníka v předchozím příspěvku. Děkuji :)

Pracovník v sociálních službách je člověk, který vykonává přímou obslužnou péči v pobytových zařízeních sociálních služeb nebo domácnostech, nebo základní výchovnou nepedagogickou činnost. K výkonu jeho povolání mu postačuje kurs pracovníka v sociálních službách.
Po jeho absolvování může dotyčný pracovat jako pečovatel/ka (tzn. dovážet důchodcům obědy, nosit jim nákupy apod.), v domovech důchodců či nemocnicích (krmit nesoběstačné pacienty, mýt je, převlékat jim postele), asistent tělesně či mentálně postižených osob (doprovod na úřady, na kulturní akce, dopomoc při jednotlivých úkonech os.hygieny, péče o domácnost, nákupy) atd.

Angellike — 4. 2. 2011 22:03

Moc vám všem děkuji:)
Budu to muset všechno ještě pořádně zvážit a zvolit, kterou cestou se dát, a jestli na to vůbec mám. Po přečtení všech podmínek kapku ztrácím sebevědomí:(
Ale ráda bych byla užitečná a pomáhala, tak snad se mi to podaří a dojdu k tomu.

Pokud budete mít ještě někdo jakékoliv nápady, připomínky, osobní zkušenosti... budu moc ráda.
Mějte se moc krásně a ať se vám daří.

Kiara — 4. 2. 2011 23:16

Angellike: koukám, že z toho koukáš ... :D nic si z toho nedělej, chápu, že Tě taková smršť informací poněkud zahltila :D A kvůli podmínkám nemusíš ztrácet sebevědomí - když něco opravdu chceš, musíš dokázat jít si za svým a taková cesta někdy nebývá snadná, ale na druhou stranu to určitě stojí za to :jojo:
Práce v pomáhajících profesích je nelehká, ale krásná. Je dobře, že srdíčkem cítíš potřebu pomáhat a být užitečná, protože toto nesnadné povolání a poslání se musí vykonávat především srdcem. Přeji Ti, aby ses nezalekla, pečlivě zvážila všechny okolnosti a nakonec se rozhodla správně :hjarta:

Angellike — 5. 2. 2011 22:33

Milá Kiaro:)
Mockrát Ti děkuji za milá a laskavá slova, něco takového jsem přesně potřebovala slyšet:)
Děkuji za povzbuzení a přeji Ti, ať Ty sama se najdeš v tom, co Tě i Tvé okolí udělá šťastnou:)

Marketa0000 — 16. 4. 2015 13:19

Mohu doporučit, si udělat kurz a pak se rozhodnout.
Já jsem se o jednom kurzu v Praze dozvěděla přes kamarádku, která si chválila Národně vzdělávací agenturu, protože jí hned po absolvování kurzu pomohli najít práci.
Tak jsem se to rozhodla vyzkoušet také, neboť celý kurz mi proplatil úřad práce.
Kurz má rozsah cca 150 hod.
Překvapilo mě příjemné chování lektorů a písemné testy na konci jsem zvládla bez větších komplikací.
Po zakončení kurzu jsem byla okamžitě objednaná na pohovor do střediska sociálních služeb,kde jsem teď spokojeně zaměstnaná.
Souhlasím s názorem, že pokud jdete následně na nějaké výběrko, společnost nejspíš upřednostní člověka už předem certifikovaného, než aby Vám pak kurz proplácela.
Když za to nic neplatíte, tak proč to nevyzkoušet:)

danuselokovicova — 16. 4. 2015 14:40

V této práci Vás plně podporuji :)

Dorka — 16. 4. 2015 16:18

V Brne doporucuji Hewer, staci zadat p.Googlovi. Zacinala jsem tam, pod nima se prestehobvala do HK, za stejnou praci. Kurzy a potrebne vzdelani poskytuji. Jsem typ pro praci v tomhle oboru a jsem maximalne spokojena - i s tim minimalnim platem. Je to uzasna prace a kdyz se pro ni nadchnes, pochopis, ze penize az tak nejraji nejdulezitejsi roli....

Judyna — 16. 4. 2015 17:30

Práce je to opravdu velice symsluplná a potřebná. O tom žádná. Ale Dorko - kdybys měla malé děti a byla na ně třeba sama....Peníze jsou moc důležité. Ty už máš možná nějakou dobu před důchodem a pracuješ jen sama na sebe. Možná máš i manžela, nevím.
Myslím,  že je smutné, když se za tuto náročnou a těžkou práci bere minimální plat. Navíc to chce určité schonosti a ty nemá každý....

Dorka — 16. 4. 2015 19:33

Je to jak rikas, radne ohodnocena neni, je to velmi narocne, jak fyzicky (byt oporou pro telesne postizene), tak i dusevne..., ale ty vysledky jsou k nezaplaceni. S malymi drtmi se to pravdepodobme skloubit neda. Je to skoda...
Urcitm zpusobem se to casem stava poslanim a naplni zivota, hm, jako bych mela dalsi pribuzne...

Judyna — 16. 4. 2015 19:59

Dorka napsal(a):

Je to jak rikas, radne ohodnocena neni, je to velmi narocne, jak fyzicky (byt oporou pro telesne postizene), tak i dusevne..., ale ty vysledky jsou k nezaplaceni. S malymi drtmi se to pravdepodobme skloubit neda. Je to skoda...
Urcitm zpusobem se to casem stava poslanim a naplni zivota, hm, jako bych mela dalsi pribuzne...


:hjarta: Věřím tomu Dorko, že to tak je. Takže Ti gratuluju a Tvým klientům taky. Asi jsi na správném místě.

Dorka — 17. 4. 2015 6:29

Dik. Jsem tak stastna a spokojena, ze delam neco, co ma obrovsky smysl.
Jeste jeden poznatek: Bylo pomerne narocne smirit se s tim, ze nekteri klienti mi zemrou... (...konec me prace je bud “vyleceni“,  osamostatneni se, nebo smrt...)
Zezacatku jsem jejich smrti dost trpela..., vlastne jako kdyz ti umre blizky clovek.... Zustavalo po nich nejake prazdne misto, nejenom tam, kam jsem za nima chodila, ale aj v dusi...
Postupem casu jsem si uvedomila, ze je vlasne vsecko vporadku, kdyz smrt byla nevyhnutelna... a ja je laskave doprovazela v tech poslednich dnech, nekdy i bohuzel jako jedina... (kdyz rodinu nemaji, nebo pribuzni na ne nemaji, ci nechteji mit cas...)

Judyna — 17. 4. 2015 11:24

To je moc dobře, že to tak bereš. Já jsem už několikrát nad touto prací přemýšlela a došla jsem právě k tomu, jak těžké asi musí být snášet ty odchody, se kterými se při této práci musí počítat....

Lamatko — 17. 4. 2015 13:49

Angelike, mám střední školu a dva roky jsem pracovala u postižených lidí, měla jsem na starosti chráněnou dílnu a pak jsem ještě pracovala v denním  stacionáři. Musela jsem absolvovat kurz pracovník v soc. Službách. Stojí kolem 7 tis a já na něj docházela 1 krát týdně asi 4 měsíce.
Práce s postiženými dětmi je velice náročná hlavně psychicky a né každý jí může dělat. Platově je soc. Odvětví nic moc...
Ale pokud se člověk na peníze zase až tak nedívá a zvládne to psychicky tak proč ne. Je to práce záslužná, víš, že děláš něco smysluplnýho.....