Hana F - redaktorka — 17. 9. 2010 19:40

Čech? Žid? Němec? Dobrá otázka. Hlavně užitečná. Zvláště v době druhé světové války. Norimberské zákony, Hitlerova představa ideálního člověka. Zákaz všem komunistům a rovněž Židům. Věřím, že jedna z nejtragičtějších kapitol v dějinách českého národa je každému víceméně známá.

Nový snímek Juraje Herze Habermannův mlýn mě svou dramatickou autentičností doslova pohltil a vyvolal ve mně spoustu otázek. Proč se stále zabýváme tímto historickým obdobím? Proč se trýzníme pohledem na lidskou bídu, slabost, neštěstí, násilí a hnus, které dokáže pouze člověk proti člověku? Dokážeme tím něco změnit? Uctít někoho památku? Pomoci těm, kteří se nemohou zbavit nočních můr, protože se jich tato doba osobně dotýká? Bohužel nenalézám odpovědi. Předpokládám, že každá generace má na tuto problematiku jiný názor. Ti starší vycházejí z osobních zkušeností, naopak jejich potomci se vše dozvídají z knih, dokumentů či vyprávění. Pohled každého z nás se každopádně liší.

Více o filmu zde: http://www.babinet.cz/clanek-7556-filmo … -mlyn.html

Vladena — 17. 9. 2010 20:34

Snažila bych se odpovědět. Dneska se mi líbila jedna myšlenka ze seriálu TV. Každý umírající by měl mít osobu,která bude pro něj  truchlit. Je to moc hezká,pravdivá myšlenka. Dějiny si musíme připomínat, musíme truchlit za zavražděné, protože jsme lidi.

javena — 22. 11. 2010 9:29

Film je úžasný, opravdu pohltí...
A pokud jde o mě - těžko můžeme soudit, jak se kdo zachoval ve své době, tak jako naši vnuci nebudou schopni pochopit nás... nikdo nevíme, jak bychom se zachovali v dané situaci.
V tomto ohledu doporučuji film Kawasakiho růže. Jinak se na dobu komunistického vládnutí dívají lidé, kteří měli estébáky neustále za dveřma a jinak ti, co se jim stalo maximálně to, že museli stát frontu na banány a shánět podpultovky... :/
Já osobně nemám odvahu soudit postoje lidí z různých dob našich dějin. Jak mohu vědět, jak bych se zachovala já? :/

rejka — 23. 11. 2010 17:36

Viděla jsem ho minulý týden. Nádhera. Neznám předlohu,knihu jsem nečetla,ale chválím úžasné výkony herců,hlavně Karla Rodena,který mě dostal v Hlídači č.47 a jiných filmech.Považuji ho za našeho nejlepšího současného herce.
Habermannův mlýn se stal součástí naší domácí "videotéky",stejně jako Želary,Musíme si pomáhat,Protektor či již zmíněný Hlídač. Filmy,na které se čas od času ráda znovu podívám.

křepelka — 3. 12. 2010 20:05

Plně souhlasím, film Habermanův mlýn se mi taky moc líbil a Karel Roden opět nezklamal. Konec filmu mě dostal a ještě dva dny potom jsem o ději toho filmu přemýšlela. Nadchlo mě to stejně jako Hlídač 47.

Kara — 4. 12. 2010 15:06

Viděla jsem pár zatím pár ukázek, ale Vaše komentáře mě přesvědčily, abych taky zašla. Snad po tom budu spát... :-)

sahleb — 21. 2. 2011 18:59

Film jsem prave zhledla a prekvapil me vic nez pozitivne. Cekala jsem zajimavou vec, ale jak rikam,bylvyborny.Roden netreba komentare.

Judinka — 23. 2. 2011 15:04

Režisér Herz si jako dítě za války prožil své nejen v koncentráku, ale i s lidmi z okolí bydliště. Nezlomilo ho to, ale člověka to podle mne navždy změní. (Snad proto jsou všechny jeho filmy takové strhující, tajuplné, mystické...a srdcervoucí ). Podle mě by se měly pořád točit filmy a vůbec umělecky zporacovávat temné stránky historie. Jako memento. Lidi jsou nepoučitelní...A aspoň některým to něco dá. Nejen umělecký zážitek, ale hlavně podnět k zamyšlení.