šmudlinka — 8. 3. 2010 9:17

Ahojky holky, chci se zeptat, co mám dělat s miniphalenopsisem, včera jsem neodolala a rozšířila svoji minisbírku o nádhernej malokvětej phalenopsis, ale trochu jsem narazila. Pani prodavačka mi ho tak "důkladně" balila, že mi ulomila dvě lupena :butter::butter:, takže zbylo jedno uvadající, jedno docela hezký velký a malinký, co teprva roste (asi).. no a obsah květníku, kterej je menší než kelímek od jogurtu, to jsem nevěřila vlastním očím.. na dně asi 1 cm pilin a zbytek mech, kterej bují víc než ta kytka a je od něj ten květník úplně zdeformovanej... tak nevím, vypadá ted docela zuboženě, navíc je hrozně přelitá, ještě teď z ní odkapává voda a nemá ty nožičky na dně květníku, takže to musím pořád běhat odlívat, aby v tom nestála.. Mám jí přesadit do většího a jinýho substrátu? Nevím, co s ní a trochu se bojim, že z toho v čem je nemůže vyžít.. ty předchozí, co mám doma už dýl, byly z botanický a všechno v poho, tak nevim, co s tim..
Díky za radu :)

ajaE — 8. 3. 2010 20:12

Ahoj Smudlinko,to,ze ti prodavacka ulomila 2 listky je nehoraznost!Ale snad se da zachranit,jestli mas ten substrat na orchideje tak to co tam nacpali vyhod a dej ji cerstvou,sice opticky uz neni dokonala ale ona si  vyrazi nove listky.dej ji sanciJe to ta mini,tak ji nedavej do vetsiho.

li.lik — 9. 3. 2010 12:41

Ahoj, taky bych neváhala a použij určitě něco jiného než mech :D To zírám, v čem jí chudinku trápili!
Já měla orchideje vždycky v kůře (je sice do terárií, ale orchideje jí mají taky rády) a moc se jim v ní líbilo. Ten prostorný květináč je důležitý a hlavně ti nesmí stát ve vodě.

šmudlinka — 9. 3. 2010 15:46

Moc díky, substrát už jsem koupila, tak jen co se prohřeje, tak jí přesadím, je mi jí normálně líto, když vidím ty piliny nacuclý vodou a kvetoucí mech, tak mě jímá hrůza.. no a pani prodavačka.. to je škoda slov...:)... jestli mi to přežije, tak si můžu řikat, že aspon jednu z těch patnácti jsem zachránila, jestli je někdo rychle nekoupí, tak z nich moc nezbyde, maji vody až děs.. :(

ajaE — 9. 3. 2010 20:03

Smudli,to co popisujes jak prodavaji orchdeje v tom kvetinarstvi-tak ta "prodavacka"-neni to nahodou uklizecka?Protoze o orchdejich nema ani zakladni vedomosti!!!Potes pambu na takovou narazit!!

šmudlinka — 12. 3. 2010 8:50

Bůh suď, jakou tam má funkci, ale kolem toho pultíku se motá často, co jsem se tak bavila se známýma, tak nejsem jediná, jedný kamarádce balila řezanou kytičku a nalomila květ, takže to bude asi celkově tele na entou, taky nevím, jak někoho takovýho můžou pustit do květinářství, jeden by z toho brečel :grater:.. No orchidku jsem přesadila do kůry, upadly jí tři malinkatý poupátka (to prej může souviset se změnou zeminy?), ale jinak žádný zásadní změny nepozoruju, i když je mi jasný, že jestli přežije nebo ne se projeví asi za dýl.. Jen mě překvapilo, kolik toho hnusu - pilin a mechu - jsem z toho květníku "vykydala", nevěřila jsem tomu, že se to tam vešlo ještě s kořenama, hrůůůza.. Si řikam, že to snad dělaj schválně, aby to člověku chcíplo a šel si to koupit znova :(

Janila — 12. 3. 2010 10:57

Šmudlinko přeji Ti, aby orchidejka přežila a udělala ti radost s květama.
Já tedy pěstuji ty velké a když jsem někde v květinářském koutku to víš, že počumuju po dalších.
Taky jsem říkala budu mít narozky určitě si zase nějakou pořídím. Je to nádhera.

majkafa — 12. 3. 2010 17:17

V Praze v botanické ve skleníku Fatamorgana probíhá teď výstava orchidejí. Chystám se tam. Byla jsem i před rokem, nádhera.

Tercila — 12. 3. 2010 17:29

Majkafo, užij si to!!! :)
Člověk potřebuje nasát trochu energie po té zimě, viď... Kdybych byla blíž, taky bych šla. Takhle se těším aspoň na olomouckou Flóru. :)
Ohledně prodavačky, taky jsem narazila na jednu, která měla velké štěstí ;), že mě svým "uměním" tak šokovala, že jsem v té chvíli nebyla schopná nic říct :D. Doslova se dá říct, že mě ohromila.  Vybrala jsem totiž poslední (pro mě) krásný květ do vázy a ona mě začala přemlouvat k jiné barvě (houby ví, jak jsem to potřebovala vyladit s interiérem) a jak tak (zbytečně) meldovala, prostě ten jediný vybraný květ při řeči odlomila a odhodila - holky, to bylo na facku :D - já se tomu zpětně směju, takovou situaci nevymyslíš... ale tehdy jsem byla fakt v šoku :D. Ona nejen že není květinářka, ale celkově je taková trošku... jak to vyjádřit hezky...poslabší.
Na druhou stranu, bohužel, co si budeme povídat, která extra odbornice by za pár šupů chtěla v malém chladném zastrčeném květinářství trčet od rána do pozdního odpoledne... Věřím, že pro majitele není jednoduché sehnat dobrou prodavačku - odbornici, to by to kvítko stálo dvojnásobek.
Tož - kytkám zdar a orchidejím zvlášť!! :supr:

ajaE — 12. 3. 2010 18:37

Ahoj orchidejky!Vcera jsem byla v obchodaku nakoupit,meli tam odkvetle orchideje,krasne velike a zdrave rostliny,i s kvetinacem za 2.99€,tak jsem 1koupila (neodolala)a od vedouciho jsem 1 dostala ZADARA!!!!Tak se ty 2nove uz sluni:lol:na okne!!

šmudlinka — 14. 3. 2010 13:09

JJ, prodavačům zdar.. koukám, že střívka se najdou všude, asi máš pravdu, že odborník by se v malém zapadlém květinářství hledal těžko.. Jinak souhlasím, Fatamorgana je nádhera, byla jsem tam už dvakrát a i letos se chystáme, asi příští víkend, tak už zas pomýšlím, že si spravím náladu po té chudince z minulého týdne něčím opečovávaným z botaniky, tam snad vědí, jak se o to starat :) mám jednu z loňska velkokvětou od nich a do teď nebyly žádné problémy, kvete, lupena i kořeny rostou, hlína v poho.. tak uvidím, co tam budou mít letos.. jsem pitomá, měla jsem počakt přímo do tý botaniky, když ale ona byla tak nádherná, se nedalo odolat :D :D :D jj, kytkám zdar, orchidkám obzvlášť..

Petr100 — 15. 3. 2010 5:34

Šmudlo koukni na diskusi o orchidejích na LIVINGu vlákno- Bol by záujem o PRVORCHIDKY? je tam asi 4500 příspěvků, většinou o kytkách koupených v marketech. Já mám jen botanické druhy, takže moc neporadím. Co jsem tam zahlédl tak bylo konstatováno, po nákupu orchidejí v marketech okamžitě vždy přesadit i když je nebezpečí, že opadají poupata. To opadání nezpůsobí přesazení ale změna prostředí.