Blossom — 3. 2. 2010 10:58

Protože si tu může každý založit diskusi na téma, jaké chce (aspoň doufám :vissla: ) zakládám toto vlákno.

Na předchozím vlákně Alternativní způsoby života položila v posledním příspěvku jeho autorka Pandorraa směrem ke mě otázku oč mi prý jde, ale hned poté požádala o uzavření vlákna, takže mi neumožnila odpovědět. To je jeden z důvodů, proč toto vlákno zakládám.

Dalším z důvodů je to, že bych se o Sklenářce a dalších možnostech tzv.alternativních způsobů života ráda dozvěděla víc. Téma mě zaujalo. Webovky a další poskytnuté informace ke Sklenářce mi přijdou velmi nekonkrétní, mlhavé, proto jsem na  kontakt uvedený na webovkách Sklenářky přímo autorům projektu  zaslala mail s prosbou, ať nám praktické fungování projektu přiblíží oni sami.
Dosud mi neodpověděli, ale chci,aby jim možnost odpovědi zůstala na tomto novém vlákně, když to předchozí je tedy uzavřené.

Odpověď na moji otázku Pandorroo: Ptáš se, že nechápeš, oč mi jde. Jde mi o to, v podstatě zjistit, zda tzv. alternativní způsob života na zamýšleném projektu Sklenářka může skutečně prakticky fungovat.
Jestli se ukáže, že ano, že to není jen krásné, leč naprosto na vodě postavené snění, myslím, že ty zkušenosti a poznatky mohou pomoci mnoha lidem při realizaci podobných projektů tzv. alternativního života.

Ale nezajímá mě jen Sklenářka. Ptám se i vás ostatních - s jakými typy alternativních způsobů života jste se osobně setkali? Kde? A jak přesně to fungovalo? Jak to na vás působilo?

Předem děkuji za podnětné odpovědi k tématu a prosím o neplevelení vlákna příspěvky :offtopic: . Děkuji.

ViktorkaLove — 3. 2. 2010 11:04

Bloss, dik za oziveni toho, co se mi jevilo jako predcasne ukonceno... nemohu ted psat (cas), ale vecer "prihodim" par svych nazoru...
Mozna se vlakno melo uvest jako chat, aby nebylo uzavreno, kdyby se nahodou nekod moc "nadchl", ci "rozohnil", myslim, ze je to tema, ktere oba tyto poly vyzaduje... a svym zpusobem provokuje...

Ronja — 3. 2. 2010 11:04

Bloss opravdu doufám, že povede tu urdžet rozumnou diskuzi nad alternativními styly života, samotnou mě zajímá.

V životě jsem potkala dost "alternativních" lidí, naposledy mě nejvíc zaujali moji známí:

- rodina s vlatními čtyřmi dětmi, která přijala do pěstounské péče další tři děti, z toho jedno postižené. Žijí na statku na vysočině, chovají zvířata, koně. V podstatě z finanční nutnosti se sami zásobují zeleninou, bramborami, masem (králíci, kuřata). Obdivuju, že se tihle lidi, kteří mohli ve městě vydělávat pěkné peníze, dobrovolně vzdali pohodlí a cleý život zasvětili něčemu, co pro ně má větší a hlubší smysl.

Blossom — 3. 2. 2010 11:27

Ano, alternativy mohou být opravdu různých podob, vlastně bych řekla, že je to hlavně v nastavení životních hodnot.
To se může projevovat třeba právě i tím, co zmíínila Ronja, tedy péčí o opuštěné děti.
I já znám jednu rodinku, která si ke dvěma vlastním postupně vzala tři z dětského domova, a navíc se jim ještě narodily dvě další vlastní. Já před nimi upřímně smekám až na zem :godlike: :godlike: :godlike: :godlike: :godlike:

Obdivuju je, já vím, že bych na to v téhle podobě neměla, ani náhodou. A oni to, v domečku skoro na samotě, pokud vím v pohodě a spokojeně zvládají.

A ještě ke Sklenářce: Včera jsemve svém dost dlouhém příspěvku na dnes již uzavřeném vlákně zkoušela rozebírat, jak třeba se co nejvíc odpojit od zdrojů, tedy hlavně elektřiny. Psala jsem tam, že kdyby chtěli obyvatelé Sklenářky být soběstační (nebo aspoň částečně), museli by mít třeba solární panely nebo větrné elektrárny. Obojí je investičně náročné. Já to tipovala na stovky tisíc.
Dnes koukám v novinách, tam článek o tomto, a vidím, že jsem to tedy těžce podcenila: Malá solární elektrárna (tuším že o výkonu 30 kW) stojí 3 miliony. Návratnost této investice je dlouhodobá, až za šest let... :(
No, a stavět něco tak investičně náročného ( i kdyby tedy krásně bylo z čeho) na pronajatém pozemku? :co: 
(Bylo někde zmíněno, že Sklenářka a pozemky kolem jsou jen pronajaté, pokud o tom někdo víte víc, doplňte mě nebo opravte...)

Ronja — 3. 2. 2010 12:01

Bloss nejsem odborník, ale solární elektrárna není totéž, co několik solárních panelů na střeše...tam jsou investice výrazně nižší. Elektrárna, tuším, přivádí hlavně energii do sítě, to by myslím na Sklenářce nepotřebovaly...těm by šlo hlavně o zajištění energie pro vlastní bydlení :)

Blossom — 3. 2. 2010 12:08

Tak to budu muset zalovit na netu, kolik stojí solární panely jen tak "k baráku". A jaký mají výkon.
O něčem podobném totiž uvažuju, že si to časem pořídím. Tak to jsem ráda, že to není finančně zcela mimo.

Máte solární panely někdo z vás? Kolik to stálo a kolik energie vám to dává?

agewa — 3. 2. 2010 12:42

my se o tom nedávno bavili v práci.paní, která je ted bude dělat říkala, že pokud chceš panely, musíš mít třeba bazén nebo skleník., abys měla kam odvádět "přebytečné" teplo. takže to je vlastně investice navíc.

Ronja — 3. 2. 2010 12:48

Bloss moji příbuzní mají nízkonákladový domek s panely, nemají ani bazén, ani skleník, myslím, že mají nějaký tepelný výměník, kam se přebytečné teplo odvádí. Zeptám se, v pátek je uvidím, samotnou mě to zajímá.

amely — 3. 2. 2010 13:06

Teď trochu odbočuji od domů, ale mne třeba zaujalo na jižní Moravě, kolik polí se změnilo v solární elektrárny. Jsou tu hektary polí zastavěné solárními panely. Prý je to dnes hodně lukrativní podnikání - mají smlouvy se státem, že bude vykupovat energii za předem dohodnuté ceny.
Pak jsem četla článek, že když napadl sníh, tak tyto elektrárny přestaly fungovat a prý došlo k citelnému výpadku energie.

Tady v Brně znám případ, kdy ředitel školy chtěl škole finančně přilepšit, tak pronajal střechu školy firmě, která tam zřídila solární elektrárnu.

jinak na netu je spousty odkazů na ty solární panely, co jsem se dívala.

amely — 3. 2. 2010 13:13

a taky mne zaujalo toto, je to sice odkaz na stavební firmu, ale je to projekt ekologických domků v praxi, nedělám jim reklamu, ale nevím, jak jinak se k tomu dostat.

www.rigi.cz nízkoenergetická sekce, projekt Slunečná ulice ,

Zklamaná — 3. 2. 2010 13:23

No a osobně, pokud bych chtěla alternativně dosáhnout "odstřižení se" od státních a monopolních zdrojů, krom již zmiňovaných solárních panelů (jen na domě by nemohlo utáhnout ty další projekty, co by se chtěly eventuelně budovat - takže asi vyčlenit kus půdy, s možností, aby se ty panely automaticky otáčely ke slunci)
tak velice zajímavá a v nedaleké budoucnosti jistě zásadní je tato šance:
http://www.ekobydleni.eu/tag/hyperion-power-module

pravda, pro Sklenářku nepoužitelné, ovšem já přemýšlím jinou alternativou :lol:

Definitiv — 3. 2. 2010 14:15

Kamarád staví solární elektrárnu (podlě mě to rozjeli pozdě a už z toho takový business nebude, ale to je jeho věc). Je to spousta papírování, běhání a je to tak neskutečně drahý, že to nikdo, za kým nestojí obří korporace snad nemůže dokázat :co: Náklady jsou vážně nehorázný.
Ze solárních panelů an střeše (i když uprostřed lesů?) se dá utáhnout ohřev vody (na koupání, na topení), ale obávám se, že víc to nezvládne. (Nemůžu přísahat přeci jen se tehnologie vylepšují a já už to nějakou dobu nesleduji)

Jinak bych vážně oděělila alternativní ve smyslu chovat se šetrně k přírodě, budovat trvale udržitelný rozvoj, atd.
a "alternativní" ve smyslu shromáždění duchovních, umělců a volnomyšlenkářů. To je podle mě něco úplně jinýho :/

mariposa — 3. 2. 2010 15:45

Tohle sem davam pro pobaveni, na tema recyklace:

http://aktualne.centrum.cz/zpravy/kurio … ?id=659586

mariposa — 3. 2. 2010 15:47

Tohle je jedna z moznych odvaznych alternativ, kazdy at si udela svuj vlastni nazor :) :

http://www.zeitgeistmovement.cz/duchdob … ;Itemid=60

http://www.zeitgeistmovement.cz/duchdob … p;Itemid=1

Blossom — 3. 2. 2010 18:30

mariposa napsal(a):

Tohle je jedna z moznych odvaznych alternativ, kazdy at si udela svuj vlastni nazor :) :

http://www.zeitgeistmovement.cz/duchdob … ;Itemid=60

http://www.zeitgeistmovement.cz/duchdob … p;Itemid=1

Mariposo, zatím jsem na ty odkazy koukla jen zběžně, podrobněji si to přečtu až budu mít na to víc času. Ale i z toho mála, co jsem stačila pochytit, to shledávám podivnou směsici sektářství a politiky. Je to převlečený socialismus, nebo spíš rovnou komunismus.

Tak jen pro ilustraci pár citací:

"Založit trvalé plánovací centrum, které v budoucnosti využijeme pro krátko- a dlouhodobé plánování globálních projektů a které pomohou realizovat ekonomiku založenou na zdrojích a také v prevenci nedostatku, hladu, chudoby a jiných společenských problémů"

"V opravdově zdravé společnosti, by lidé následovali své přirozené náklonnosti a pracovali pro blaho lidstva, nikoli za peníze."

Nu, plánované hospodářtví jsme tu už jednou měli a jak to dopadlo, že...
A že budou lidi pracovat někdy jen tak, bez nároku na odměnu, ve společnosti, kde nebudu třeba peníze, tak to už jsme také dlouhá léta slýchávali...

Za mě říkám, takovýto typ "alternativy" pokládám za nezajímavý a neživotaschopný. A je v něm obsaženo tolik politikaření, že se tomu až nechce věřit. Chtít nastolit novou nadvládu nad světem ale jak vidno vyžaduje čekání na to, až se dosavadní systémy zhroutí... a to prý už je blízko.... No přesně na takovýchto atributech stojí sekty - už brzo bude konec světa, ale když se dáte k nám, tak přežijete...


Mě jsou mnohem bližší jiné typy "alternativního života", kde každý vytváří kolem sebe už teď, v reálu jakýsi ostrůvek pozitivní deviace (tuším, že Havlova formulace...).
A nechce změnit kompletně velkohubě celý svět a to i těm lidem, kteří o žádné takové změny nestojí.
:)

mariposa — 3. 2. 2010 19:01

Bloss, napsala jsem at si kazdy udela svuj vlastni nazor, protoze si uvedomuju, ze je to velice odvazny projekt.

Jsem clovek, ktery velice velice vazi nez se k necemu prida. Procetla jsem si stranky tohoto celosvetoveho projektu, podivala se na filmy a na zaklade sve intuice tento projekt podporuju.
Zakladni myslenka je pro me naprosto zretelna a vychazi z meho zpusobu mysleni i nahledu na zivot: kazdy sam za sebe je zodpovedny za to v cem zije. Nejde o to mit politicke, ekonomicke nebo jine vudce, jde o to aby si lide uvedomili (zacali uvedomovat), ze prave oni jsou zodpovedni za sve zivoty. Tvurcum projektu jde o to, aby lide sami se pridali, pokud maji zajem, je to naprosto dobrovolne a bezplatne. Jde o novy zpusobe zivota, je to mnohem komplexnejsi zmena nez o jake je tady rec v souvislosti se Sklenarkou.
Zpusob zivota se nemeni pouze tim, ze si dam solarni panely na strechu a budu pestovat na zahradce mrkev. Nemam nic proti tomuhle, je to fajn, je to takova mala zmena. Zivot po tehle zmene ovsem pokracuje vicemene stejne, ve stejnych kolejich, mozna o neco klidneji, ale jeste ne dostatecne klidne a vedome. Mluvim tady o duchovnim zivote - o uvedomovani si nasi podstaty.
V dnesni dobe se domnivam, ze je treba aby doslo k transformaci vedomi lidi, ne jen k male zmene.

Bloss, nejsem v zadne sekte, nikam nepatrim, snazim se patrit jen sama sobe, to je ma zivotni filozofie. Miluju svobodu a vim, ze ma svoboda zalezi jen na me samotne.
Vim, ze tento projekt je velice radikalni, jde o velice odvaznou myslenku, ktera nekoho muze zaujmout, nekoho ne :)

ViktorkaLove — 3. 2. 2010 20:11

mariposa napsal(a):

... zpusobu mysleni i nahledu na zivot: kazdy sam za sebe je zodpovedny za to v cem zije. Nejde o to mit politicke, ekonomicke nebo jine vudce, jde o to aby si lide uvedomili (zacali uvedomovat), ze prave oni jsou zodpovedni za sve zivoty... lide sami se pridali, pokud maji zajem, je to naprosto dobrovolne a bezplatne. Jde o novy zpusobe zivota, je to mnohem komplexnejsi zmena nez o jake je tady rec v souvislosti se Sklenarkou.
Zpusob zivota se nemeni pouze tim, ze si dam solarni panely na strechu a budu pestovat na zahradce mrkev... Zivot po tehle zmene ovsem pokracuje vicemene stejne, ve stejnych kolejich, mozna o neco klidneji, ale jeste ne dostatecne klidne a vedome...

No Mari, doufam ze se nezlobis, ze jsem to trosku prostrihala...
Alternativni zpusob zivota, bez ohledu na Sklenarku, si ja predstavuju jako "odlisny" od dnesniho nejrozsirenejsiho, konzumniho. Kdy MUSIM vydelat moc penez, abych si mohl poridit MOC veci... prevazne i tak nepotrebnych. Alternativa k tomu je zahrada a zvirata (misto prace - uzivi nas), krb, kamna, svicky, pec, valcha, potok..., jiste kazdy tady vi misto ceho, vodni mlyn (napr., nebo jina stejne ucinna zarizeni). Dum ze dreva, z palenych cihel, dokonce i z kamene, kdyz se pouzije vhodna technologie, vsechny jsou daleko kvalitnejsi, nez panelaky a pod.
V tom ja vidim alternativu ... vratit se k tomu, o cem vime (co jme si vyzkouseli), ze bylo lepsi, a ne tak drahe...

A ted k veci. Je to jiz dlouho, ukazovali v TV rodinu, ktera takhle nejak chtela zit. Domek, kolem zahrada, mozna pole, co ja vim... vice deti. Vsichni TADY pracovali spolecne, i male deti, spolu s rodici. Decka nechodily do skoly, rodice, myslim ze byli dokonce pedagogove, je ucili sami...
A jak jejich "alternativu" ohodnotil stat? Rodice byli tusim obvineni ze "zneuzivani detske prace" (smesne! Decka milujou pracu, kdyz jsou k ni spravne vedeny...), zanedbani povinne pece (neposilali deti do skoly, ale po prezkouseni bylo zjisteno, ze vseobecne vedomosti deti jsou na vyssi urovni, nez jejich skolu navstevujicich vrstevniku...

Ta reportaz tehdy dost zamlzene pojednavala o tom, jestli byly ci nebyly opravnene zasahy soc. pracovniku pece o deti, policie a pod. Nepamatuju si, jak to dopadlo. Vysilalo se to v dobe, kdy se dalo predpokladat, ze jim deti odeberou a "alternativni zivot" v lune prirody zatrhnou...

A hele! Dnes je to modni! Tak hura do Sklenarky!

Treba nam za par let budou "alternativni život" narizovat zakony, kdo vi?

mariposa — 3. 2. 2010 21:17

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

Blossom — 3. 2. 2010 21:31

Mariposo, já s tím žádný problém nemám, že to vidíme každá jinak. Naopak, díky za ty odkazy, pro mě je zajímavé sledovat jiné alternativy a moct si o tom s ostatními podiskutovat. A je příjemné mít kolem sebe lidi, kteří se vyjadřují opravdu k věci. :jojo:

Ad Viktorkalove: Přiznám se, že jsem ráda, že nejsem sociální pracovnice a nemusím rozhodovat, kdy je způsob života v nějaké rodině ještě akceptovatelný, a kdy už je třeba právě dětem v té rodině škodlivý až občas životu nebezpečný. Ta hranice je velmi nejasná, těžko nějak empiticky stanovitelná...
To, že mnozí preferují domácí školu, své děti učí sami, je podle mě ještě v pořádku. Ovšem když třeba odmítají dát své dítě očkovat, chodit s ním k doktoru na kontroly a nebo odmítnou svému dítěti nechat dát třeba transfuzi, to mi přijde už za hranicí.
...teď když jsem to napsala, došla mi jistá souvislost s tebou Viki....ale to je spíš shoda náhod, nikoli můj záměr...

Vím, že lidé sami učící své děti jsou přesvědčeni, že pro ně dělají to nejlepší. Je to taky vlastně určitý typ alternativního života. Já se ale domnívám, že tím svým dětem mohou nechtíc až škodit. Právě proto, že ty děti nemají kontakt s běžnou společností. Oni se v ní budou stejně muset jednou naučit žít, a obávám se, že když do reality vpadnou po sice třeba idylickém, avšak izolovaně prožitém dětství, může to být pro ně těžké, těžší, než kdyby byly od školkových let na společnost ostatních dětí zvyklé.

Blossom — 3. 2. 2010 21:36

mariposa napsal(a):

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

Proč myslíš, že by státu vadilo, že by byli moc soběstační? Nezávislí?
Když to vezmu ze svého pohledu, mě spíš vadí lidi, co na státu příliš závislí jsou, jsou k němu přicuclí, ačkoli by se mohli o sebe postarat sami.

ViktorkaLove — 3. 2. 2010 22:33

Blossom napsal(a):

Ad Viktorkalove: Přiznám se, že jsem ráda, že nejsem sociální pracovnice a nemusím rozhodovat, kdy je způsob života v nějaké rodině ještě akceptovatelný, a kdy už je třeba právě dětem v té rodině škodlivý až občas životu nebezpečný. Ta hranice je velmi nejasná, těžko nějak empiticky stanovitelná...
To, že mnozí preferují domácí školu, své děti učí sami, je podle mě ještě v pořádku. Ovšem když třeba odmítají dát své dítě očkovat, chodit s ním k doktoru na kontroly a nebo odmítnou svému dítěti nechat dát třeba transfuzi, to mi přijde už za hranicí.
...teď když jsem to napsala, došla mi jistá souvislost s tebou Viki....ale to je spíš shoda náhod, nikoli můj záměr...

Chapu Blos vsecko, co jsi napsala...
Soc.pracovnice to maj tezky proto, ze bohuzel nikde v zakonech neni PRESNE stanoveno, "co se jeste muze, a co uz ne"..., (treba k tomu nekdy dojde...)...
"Vysikmene" je veci kazdeho z nas, jestli teda podle Listiny lidskych prav mame pravo na svobodu vlastniho rozhodnuti..., to ja vim o tobe, Blos, ze respektujes..., (a dik, ze "ti dosla souvislost se mnou" - vazim si toho!)
A k tomu rozhodnuti ucit deti potrebnym vecem sami (skoly nevynimaje... a soc. kontakty konce..., nebo spis vcetne jich..., je mnohe, cemu sve deti mame naucit...):
To "trosku" zakony osetreno mame (Blos, zrovna vuci tobe me "ohanet se zakony" mrzi... pac vim, ze me chapes a respektujes, ale pro ty "ostatni", nezainteresovane, nove, ty nadsence, co je mam rada, kdyz tady ctou, netuse, o co jde, a pak reaguji... :pussa: ), ale "uplne demokraticky" urcite ne. Svycarskem jeste nejsme, no... A to ja bych si tuuuuze prala. Byt jako oni, ptz. jsme jim TOLIK podobni...! :kapitulation:

Andromeda — 4. 2. 2010 8:27

Nějaké odborné informace lze najít na serveru tzb-info - dle tématu v článcích nebo diskuzích, pokud vás to opravdu zajímá ;)

Blossom — 4. 2. 2010 8:54

Přemýšlela jsem nad přístupy k alternativním způsobům života. Když se to pokusím trochu zjednodušit, zdá se mi, že podle příspěvků tady na duchovních vláknech se to dá rozdělit zhruba na 2 cesty k alternativnímu (tím myšleno trvale udržitelnému, k přírodě i lidem šetrnějšímu a přátelštějšímu ) životu:

1/ cesta tzv. celosvětových změn, postavená na těchto atributech:
 
- dosavadní systém světa se hroutí a co nevidět zhroutí úplně

  - je třeba celkově změnit myšlení lidí. Hodně mě však  zaráží podtón tohoto- změnit myšlení lidí tak, aby mysleli správně a to co je  správně, to rozhodujeme my

  - život v lepším, změněném světě bude založen na dobrovolné práci nikoli za peníze, motivací bude jen osobní seberealizace (to mi velmi připomíná komunistické V komunismu bude peněz netřeba, protože všichni budou mít všeho dost)

   - je potřeba se co nejvíce odpojit od zdrojů (např. energetických) a být soběstační. Ta myšlenka není špatná, ale bohužel se mi jeví jako praktcky velmi málo proveditelná - viz např. můj obsáhlejší příspěvek na již uzavřeném vlákně Alternativní způsoby života.Myslím ten můj příspěvek který byl pak nazván některými   "cupováním":) dobré myšlenky ;)

   - ohledně toho odpojování od zdrojů mě zaráží jedna věc - jasně se počítá s granty, dotacemi, a také sponzorskými dary. Mě se to jeví, že toto popírá základní myšlenku nezávislosti, a že se to mnohde mění až ve frašku. Je to jako kdyby syn oznámil rodičům: Milí rodičové, odcházím žít na vás nezávisle. K tomuto účelu mi na účet posílejte 20.000 Kč měsíčně na živobytí
Myslím, že pokud se chce někdo odpojovat od zdrojů, mělo by to být i od finanční závislosti na ostatních, měl by umět být nezávislý i finančně.

   - realizace takovéto cesty se odkládá do neurčité budoucnosti stylem  "až bude změněné myšlení lidí", "až si to všechno sedne" atd., atd.
V konečném důsledku zůstává většinou pouze u slov. Dotyční si hezky společně podebatí o "jsoucnu s nemohoucnem" (jak já nazývám takové ty vnešené akademické debaty ), vzájemně se pochválí, jak jsou správně duchovní a jak to všechno hezky vymysleli. Ale to je asi tak všechno, jakýkoli skutek většinou utek.
 2/ druhá cesta je daleko méně ambiciózní, mnohem skromnější, ale realističtější. Nechce "změnit celý svět", "myšlení všech lidí"ale pokouší se prakticky a reálně změnit to, co ve svém okolí změnit může.

Tuto cestu já nazývám známým příslovím "Je lepší zapálit jedinou svíčku, než nadávat na tmu".
V praxi jsou to iniciativy skupin lidí i jednotlivých občanů.  Někdo si založí biofarmu, jiný se rozhodně pořádat workshopy, někdo pracuje v dobrovolnické organizaci, někdo vymyslí a zorganizuje možnost lepšího využití zdrojů a neplýtvání.
Tyto iniciativy vznikají zdola,nejsou opentleny girlandami vznešených "vysoce duchovních" frází.
Stručně řečeno: Nekecají, ale konají.
Pomocí této cesty postupnými krůčky mění svět kolem sebe k lepšímu.
Toto se mě jeví jako vysoce smysluplné.

Zrovna dnes mě velmi zaujala v médiích zmíněná myšlenka, že v Brně se rozhodli nespotřebované jídlo z restaurací  nevyhazovat, ale dávat bezdomovcům. Možná se zeptáte - co je na tom alternativního? No rozhodně nový přístup k člověku v nouzi a také neplýtvání zdroji, jako doposud.Vlastně strašně jednoduchá myšlenka, že si člověk až s údivem řekne A proč už to někoho dávno nenapadlo?
Toto je příklad projektu, který nepotřebuje vznosné filozofické debaty, nepotřebuje dotace, granty, sponzory, ale jen dobrou myšlenkou a její praktickou realizací změní svět o kousek k lepšímu.

Andromeda — 4. 2. 2010 12:21

Bloss, mě osobně přijde, že to není takhle černé a bílé, že každý kdo začne sám od sebe něco (cokoliv) dělat ku prospěchu (obecnému či ostatním) stejně obsáhne prvky první odrážky i druhé. Třeba různé novodobé formy výuky dětí, ač třeba financované státem, jsou špatné jen proto, že využívají veřejných peněz? Nejde to oddělit. Být alternativní je velice široký pojem a vejde se pod něj opravdu široká škála věcí a činností. Podle mě co se cení je snaha pokusit se změnit nevyhovující věci, to jak to půjde či nepůjde, to se pokažé ukáže až časem, spousta věci zkrátka vyplyne. Horší je se o to alespoň se o to nepokusit.

mariposa — 4. 2. 2010 12:26

Blossom napsal(a):

Zrovna dnes mě velmi zaujala v médiích zmíněná myšlenka, že v Brně se rozhodli nespotřebované jídlo z restaurací  nevyhazovat, ale dávat bezdomovcům. Možná se zeptáte - co je na tom alternativního? No rozhodně nový přístup k člověku v nouzi a také neplýtvání zdroji, jako doposud.Vlastně strašně jednoduchá myšlenka, že si člověk až s údivem řekne A proč už to někoho dávno nenapadlo?
Toto je příklad projektu, který nepotřebuje vznosné filozofické debaty, nepotřebuje dotace, granty, sponzory, ale jen dobrou myšlenkou a její praktickou realizací změní svět o kousek k lepšímu.

Tohle se mi libi. Nekoho napadlo to, co se mohlo delat uz mnohem driv. Ale toho cloveka to napadlo ted, to je proste vyvoj, tak to je. Je uzasny, ze lide prichazeji s novymi myslenkami. Kazdy muze prijit s necim, sam za sebe a ve finale se veci hybaji. Neni treba filozofovat co by jak by, ale konat cokoliv co cloveka napadne ke zlepseni vlastniho zivota. Budu to opakovat, ale pokud vychazim z toho, ze vse je propojen a vzajemne se ovlivnuje, znamena to, ze pokud ja budu spokojena bude spokojeny i muj partner, moje deti, partnerovu spokojenost pociti lide v jeho zamestnani, spokojenost deti zase jejich kamaradi ze skoly, z krouzku napriklada. Je to velice nenapadna zmena, ale pokud si clovek vsima, vsimne si, ze to tak funguje, ze se veci na sebe nabaluji, je to prirozena nenasilna promena. Z jedne myslenky vznikne druha, a pak dalsi a dalsi. Lide se vic uvolni, zmirni se napeti, vzroste chut pomahat si, protoze tim, ze pomaham sam sobe pomaham ostatnim a tim ze pomaham ostatnim pomaham sam sobe.
Bloss, vim, ze tady nepodavam zadne detailni plany, ale ja to delam takhle a Ty jsi zase vyborna na projekty, ktere detailne propracujes. Kazdy proste dela to co nejlip umi. Vsechno se pocita a vsechno se nejakym zpusobem projevi, ukaze.
Nekomu to muze znit jako komunismus, utopie, ale to se jen tak zda, protoze mame obavy z toho cim jsme si prosli. Za komunismu nebylo mozne aby byli lide sami sebou, vsechno bylo univerzalni, vsechno pro vsechny. Ale vsehno muselo byt stejne, aby si ostatni nestezovali. To se ale nikomu kdo chce byt zodpovedny sam za sebe, za sve ciny, nemuze libit, protoze to je neprirozeny, jde to proti cloveku a jeho originalite. Kazdy umi neco, kazdy muze necim prispet, prave tim je jedinecny. Tim, ze umi neco jineho nez ten druhy. :)

mariposa — 4. 2. 2010 12:30

Blossom napsal(a):

mariposa napsal(a):

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

Proč myslíš, že by státu vadilo, že by byli moc soběstační? Nezávislí?
Když to vezmu ze svého pohledu, mě spíš vadí lidi, co na státu příliš závislí jsou, jsou k němu přicuclí, ačkoli by se mohli o sebe postarat sami.

Obcane statu jsou danovymi poplatniky a proto stat sve obcany potrebuje. Co kdyby se pul millionu lidi rozhodlo, ze bude zit tak, ze si bude pestovat vlastni potraviny, bude ucit deti doma, bude si smenovat vlastni vyrobky se svymi sousedy... treba nejaky takovy sileny scenar (sci-fi), stat by o ty lidi prisel. Proto si myslim, ze se mu takovi sobestacni lide nemuzou zamlouvat. Treba se pletu, ale stat sve obcany potrebuje.

agewa — 4. 2. 2010 13:25

mariposa napsal(a):

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

pokud si dobře pamatuju, tak rodina na státě trochu závislá byla. sám otec řekl, že žijí s přidavků na děti a sociálních dávek. plus to , co vypěstují.

mariposa — 4. 2. 2010 15:19

ViktorkaLove napsal(a):

A ted k veci. Je to jiz dlouho, ukazovali v TV rodinu, ktera takhle nejak chtela zit. Domek, kolem zahrada, mozna pole, co ja vim... vice deti. Vsichni TADY pracovali spolecne, i male deti, spolu s rodici. Decka nechodily do skoly, rodice, myslim ze byli dokonce pedagogove, je ucili sami...
A jak jejich "alternativu" ohodnotil stat? Rodice byli tusim obvineni ze "zneuzivani detske prace" (smesne! Decka milujou pracu, kdyz jsou k ni spravne vedeny...), zanedbani povinne pece (neposilali deti do skoly, ale po prezkouseni bylo zjisteno, ze vseobecne vedomosti deti jsou na vyssi urovni, nez jejich skolu navstevujicich vrstevniku...

Agewo, v prispevku od Viky na ktery jsem reagovala neni o socialnich pridavcich ani slovo. Ja tu reportaz nevidela, reagovala jsem pouze na to co Viky tady napsala.

Blossom — 4. 2. 2010 16:44

mariposa napsal(a):

Blossom napsal(a):

mariposa napsal(a):

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

Proč myslíš, že by státu vadilo, že by byli moc soběstační? Nezávislí?
Když to vezmu ze svého pohledu, mě spíš vadí lidi, co na státu příliš závislí jsou, jsou k němu přicuclí, ačkoli by se mohli o sebe postarat sami.

Obcane statu jsou danovymi poplatniky a proto stat sve obcany potrebuje. Co kdyby se pul millionu lidi rozhodlo, ze bude zit tak, ze si bude pestovat vlastni potraviny, bude ucit deti doma, bude si smenovat vlastni vyrobky se svymi sousedy... treba nejaky takovy sileny scenar (sci-fi), stat by o ty lidi prisel. Proto si myslim, ze se mu takovi sobestacni lide nemuzou zamlouvat. Treba se pletu, ale stat sve obcany potrebuje.

Zajímavá myšlenka. Ale stát ty vybrané daně těm občanům ty peníze různou formou vrací (bohužel přitom se část prožere a spotřebuje např. zbytečnou byrokracií, ale to bych teď nechala stranou). Vrací je, mimo jiné, ať se držíme příkladu, třeba ve školství.
A když někdo učí své děti doma,tak svým způsobem státu peníze šetří ( šetří za topení ve škole, plat učitelky, atd., atd) Jsou potřeba jen mzdové náklady na přezkoušení doma se učícího dítěte jednou za čas. Tak já si myslím, že třeba takovéto osamostatnění by státu mělo spíš přijít vhod....Já vím, že vše je v lidech, takže se občas setkáte s nepřátelsky naloženými úředníky, ale stát chápat jako nepřátelskou organizaci, co z nás chce jen tahat co nejvíc peněz, takto aspoň já nevnímám (i když fůra nepravostí a nespravedlností se občas děje)

Andromedo, já jsem vypíchla takové ty krajní polohy, pochopitelně to nevnímám jen jako 2 odlišné cesty a nic mezi tím.
Například že peníze mají jít do školství (ať je státní nebo alternativní) se mi zdá jako samozřejmá věc.
Ovšem třeba poskytovat nějaké skupině lidí granty a dotace, protože se chtějí stát nezávislými, to mi přijde jako protimluv.  Když tak už je podporovat jen jako jsou podporovány jiné zájmové skupiny obyvatelstva - zahrádkáři, cvičenky aerobicu, ale nedotovat je neustále.

Blossom — 4. 2. 2010 16:48

agewa napsal(a):

mariposa napsal(a):

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

pokud si dobře pamatuju, tak rodina na státě trochu závislá byla. sám otec řekl, že žijí s přidavků na děti a sociálních dávek. plus to , co vypěstují.

Tak toto je přesně ta "nezávislost" kterou považuji za frašku.
A že na státu "trochu" závislí byli? No, odhaduju to, že 90 % všeho mají z peněz od státu, a těch 10 % co si vypěstují.

Bohužel, takto si "nezávislost" představuje kdekdo... :dumbom:

mariposa — 4. 2. 2010 21:17

Blossom napsal(a):

mariposa napsal(a):

Obcane statu jsou danovymi poplatniky a proto stat sve obcany potrebuje. Co kdyby se pul millionu lidi rozhodlo, ze bude zit tak, ze si bude pestovat vlastni potraviny, bude ucit deti doma, bude si smenovat vlastni vyrobky se svymi sousedy... treba nejaky takovy sileny scenar (sci-fi), stat by o ty lidi prisel. Proto si myslim, ze se mu takovi sobestacni lide nemuzou zamlouvat. Treba se pletu, ale stat sve obcany potrebuje.

Zajímavá myšlenka. Ale stát ty vybrané daně těm občanům ty peníze různou formou vrací (bohužel přitom se část prožere a spotřebuje např. zbytečnou byrokracií, ale to bych teď nechala stranou). Vrací je, mimo jiné, ať se držíme příkladu, třeba ve školství.
A když někdo učí své děti doma,tak svým způsobem státu peníze šetří ( šetří za topení ve škole, plat učitelky, atd., atd) Jsou potřeba jen mzdové náklady na přezkoušení doma se učícího dítěte jednou za čas. Tak já si myslím, že třeba takovéto osamostatnění by státu mělo spíš přijít vhod....Já vím, že vše je v lidech, takže se občas setkáte s nepřátelsky naloženými úředníky, ale stát chápat jako nepřátelskou organizaci, co z nás chce jen tahat co nejvíc peněz, takto aspoň já nevnímám (i když fůra nepravostí a nespravedlností se občas děje).

To mas pravdu Bloss. Musi jim je nejakym zpusobem vratit, jak jinak by to mohlo fungovat? Kdyby stat obcanum  nic nevratil, nedostal by brzy nic ani od obcanu, to by lidem skutecne zacalo byt divne. Je to neco za neco. Kdyz Ty das neco statu, stat da zase neco Tobe. Otazkou je jestli vsechno co on Ti nabizi potrebujes. Jestli je to pro Tebe vyhodne. To si podle me musi zodpovedet kazdy sam.
Chapu nektere lidi, ze se rozhodnou, ze to co jim stat nabizi nepotrebuji, a tak se rozhodnou resit to bez nej. Tech lidi zatim asi nebude hodne, protoze kdyby jich bylo vic, zacalo by to pro stat byt nebezpecny. Moje uvaha.

A jeste k tomu "neco za neco". Tohle funguje dost casto skoro vsude, je to takovy vseobecny lidsky zvyk. Kdyz chces napriklad aby bylo dite klidny, reknes mu treba: ted nezlob a ja ti pak koupim zmrzlinu. Dite Ti tedy udela sluzbu-je od nej klid a Ty si muzes udelat co potrebujes a Ty mu za to neco das naoplatku-zmrzlinu. Otazkou ale je jestli proste neni lepsi, aby se dite projevilo jak samo potrebuje-podle sve prirozenosti (preci jen klidne dite je dost zvlastni fenomen), prestoze Ty bys radeji klid.

A typ vzdelavani kdy deti sedi v lavici ani se nehnou a sleduji ucitele, ktery jim neco pise na tabuli, to je pro me osobne velmi smutny zpusob jak s detmi zachazet. Vzdyt ukazat detem co jak a proc funguje se da tolika uzasnymi zpusoby! Jen to chce trochu fantazie. Detske fantazie! :)

agewa — 5. 2. 2010 7:31

mariposa napsal(a):

ViktorkaLove napsal(a):

A ted k veci. Je to jiz dlouho, ukazovali v TV rodinu, ktera takhle nejak chtela zit. Domek, kolem zahrada, mozna pole, co ja vim... vice deti. Vsichni TADY pracovali spolecne, i male deti, spolu s rodici. Decka nechodily do skoly, rodice, myslim ze byli dokonce pedagogove, je ucili sami...
A jak jejich "alternativu" ohodnotil stat? Rodice byli tusim obvineni ze "zneuzivani detske prace" (smesne! Decka milujou pracu, kdyz jsou k ni spravne vedeny...), zanedbani povinne pece (neposilali deti do skoly, ale po prezkouseni bylo zjisteno, ze vseobecne vedomosti deti jsou na vyssi urovni, nez jejich skolu navstevujicich vrstevniku...

Agewo, v prispevku od Viky na ktery jsem reagovala neni o socialnich pridavcich ani slovo. Ja tu reportaz nevidela, reagovala jsem pouze na to co Viky tady napsala.

já tu reportáž viděla.

Blossom — 5. 2. 2010 8:53

Jak jsem před pár dny psala dotaz přímo na mail Sklenářky, tak včera večer mi přišla odpověď. Paní psala, že zatím vše financují ze svého, a že oba mají svobodná povolání, ktará jim umožňují se také intenzivně věnovat Sklenářce, že to rekonstruují bez pomoci stavebních firem.
Dál psala, že diskusi tady na Babinetu sleduje, ale že nemá potřebu vyvracet spekulace a projekt obhajovat.
Myslím, že to co je psáno v poslední větě, je nedorozumění. Kdyby o tom projektu, který je deklarován jako otevřený všem zájemcům, byly k sehnání konkrétní, jasné a komplexní informace, k žádným dohadům by nemuselo docházet.
Vlastně jediné informace byly dosud buď z webovek, facebooku kde toho taky moc není a nebo zde na Babinetu z příspěvků Pandorryy, která nejprve psala, že se s autory zná a ke Sklenářce má blízko (jak asi geograficky, tak cítěním), pak občas nějakou kusou vizi napsala, avšak i ona v závěru svého vlákna sama píše, že : "  já ani ty nevíme, podle jakého plánu vznikat bude, protože do všech záměrů provozovatele nevidíme." Takže i její příspěvky se dají brát jen jako domněnky, předpoklady (když nechci použít rovnou slvo spekulace).

Webovky Sklenářky, jak tu poznamenalo více lidí, jsou nepříliš jasné a obsahují velmi málo konkrétních informací. Na Babinet se autoři vyjadřovat nechtějí, což je jejich svaté právo, ale na druhou stranu myslím také jejich velká škoda. Domnívám se, že jasně formulovat vizi, cíle, způsoby dosažení a  finančního krytí je úplným základem každého projektu.
Nezbývá než kouknout občas na ty webovky, paní mi psala, že vše tam údajně postupně bude. Takže jediné, co jsme se tímhle mailem  dozvěděli o Sklenářce, je její současnost (viz výše), avšak o tom, jak a na čem to má  fungovat, až to bude rozjeté, se paní nezmínila.

Andromeda — 5. 2. 2010 8:57

Blossom napsal(a):

Andromedo, já jsem vypíchla takové ty krajní polohy, pochopitelně to nevnímám jen jako 2 odlišné cesty a nic mezi tím.
Například že peníze mají jít do školství (ať je státní nebo alternativní) se mi zdá jako samozřejmá věc.
Ovšem třeba poskytovat nějaké skupině lidí granty a dotace, protože se chtějí stát nezávislými, to mi přijde jako protimluv.  Když tak už je podporovat jen jako jsou podporovány jiné zájmové skupiny obyvatelstva - zahrádkáři, cvičenky aerobicu, ale nedotovat je neustále.

Tak pak jo, pochopila jsem to původně, že to pojímáš jako dvě různé cesty, tím pádem mi z toho vyplynulo, že tam chybí ten průsečík a je to buď - a nebo. :)

Nicméně nemyslím, že by stát chtěl dotovat někoho, aby se stal nezávislým, co si spíš dokážu představit je vidět to v rovině "zkusme něco dělat jinak, uvidíme, jestli ušetříme (atd.), pak to může být i cesta/projekt/návod pro další lidi" - v podstatě i něco jako výzkum nebo rozvojový projekt... Víš hodně věcí lze vidět z různých úhlů. V podstatě když víš, že dochází ropa a kdeco dalšího, tak jen stále jak trucovité děcko opakovat "já chci, chci, chci svůj životní standard (auto, ...)" není úplně ideální póza. Ono pak ten dopad na zadek může být pak časem o to tvrdší.

Tím chci jenom říct, že je fajn v takové situaci tu alternativu mít, ať už je to jakákoliv schůdná možnost, ale prostě ať JE ;) Dojít na konec srázu a nemít s sebou lano je fakt belbý ;)

Pandorraa — 5. 2. 2010 9:56

Blos,
podle toho, co píšeš, ti paní odpověděla vlastně totéž, co tu říkám já a její odpověď je naprosto korektní a vyčerpávající.

Možná by ti neuškodilo trochu se chytit za nos a zapřemýšlet, co bys asi za informace podávala ty, kdyby to bylo opačně - ty jsi vytvořila projekt, začala ho postupně uvádět v život a někdo by tě neustále otravoval dotazy, co uděláš ne zítra, ale tak za dva roky, jak máš promyšleno to a ono, bla bla. A pokud bys mu neodpověděla pro něj uspokojivým způsobem - představu o konkretních a jasných informacích máme totiž každý jinou, pro mnohé je vize prezentovaná na webovkách naprosto jasná, jiní potřebují asi minimálně finanční rozvahu a plán práce na příštích deset let - začal by o tvých krocích spekulovat a vymýšlet blbosti.

Trochu soudnosti by ti neuškodilo :jojo:
Vykládáš tu o tom, jak máš o projekt zájem, přitom mu prokazuješ jen obyčejnou medvědí službu, protože nerespektuješ svobodu druhých lidí, prosazuješ jen tu svoji, myslně se domníváš, že máš právo na informace a NESLYŠÍŠ tu základní: projekt je živý, tvoří ho všichni lidé, kteří se do něj postupně zapojují :jojo:
Pokud TOHLE neslyšíš a vztekáš se tu, že víš pořád málo, možná právě tenhle projekt prostě není právě pro tebe, kdo ví...

Nadivím se jim tedy, že nemají zájem s tebou diskutovat. Možná sis toho ještě nevšimla, ale ono opravdu není o čem.
A protože já to cítím zcela stejně, vlákno jsem uzavřela.
Že jsi to vytáhla zpět není ale vůbec o Sklenářce, ani příliš o alternatvě, ale především o tvé ješitnosti a neschopnosti přiznat si, že jsi přestřelila.

Doufám, že i tenhle můj příspěvek vezmeš jako studijní materiál a studovat budeš hlavně to, co ti přísluší - svoje vlastní chování.

Omlouvám se za "vpád" do vaší pokojné debaty - nicméně byl k věci, to jest ke Sklenářce - víc vám ji už nebudu "narušovat" :)

agewa — 5. 2. 2010 10:08

Teda Pan....nebylo to naprosto zbytečný?
pokud mluvíte o nějakém projektu a plamenně ho obhajujete, je divné, že lidi chtějí vědět víc a naprosto konkrétně?
nevím, proč ses najednou tolik navezla do Blos. řekla bych, že to spíš vypovídá o tobě a ne o ní.

Trochu soudnosti by ti neuškodilo.

taurus — 5. 2. 2010 10:47

Agewo, je jasné, že lidé chtějí vědět víc a konkrétně. Jenže některým nestačí ani to, když dostanou odpověď.  Prostě pokud někoho ten projekt neoslovuje, protože o tom má malo informaci nebo informace nedostatečné, tak nechápu, proč se nevěnuje něčemu smysluplnějšímu.
Pro mě informace o Sklenářce taky nebyly úplné ale pochopila jsem, že se to s vývojem bude doplňovat. Teď mi stačí, co vím teď a dál nic, protože se stejně nic víc nedozvím. A z toho vycházím.
Mě to připadá, jak kdyby se mě někdo teď ptal, jak a na čemu bude za dvacet let fungovat můj vztah s přítelem. Fááákt netuším. Mám maximálně představu, jak je to teď ale víc ani ťuk.

Blossom — 5. 2. 2010 12:09

TAK TAHLE ZPRÁVA SI ZASLOUŽÍ SI TO VZÍT KOUSEK PO KOUSKU. A PROTOŽE TECHNICKY NEUMÍM ROZKOUSKOVAT CITACE, TAK SVŮJ KOMENTÁŘ VPISUJI PŘÍMO DO PANDORINA PŘÍSPĚVKU.
ABY SE V TOM DALO VYZNAT A BYLO PŘEHLEDNÉ KDO CO PÍŠE, MÉ KOMENTÁŘE JSEM PSALA TISKACÍM. POČTĚTE SI: :)

Pandorraa napsal(a):

Blos,
podle toho, co píšeš, ti paní odpověděla vlastně totéž, co tu říkám já a její odpověď je naprosto korektní a vyčerpávající.
ODPOVĚDĚLA MI MÁLO, ÚPLNÉ MINIMUM INFORMACÍ (= VLASTNĚ TOTÉŽ CO PŘEDTÍM TY ;) ), ALE JEJÍ ODPOVĚĎ POVAŽUJI ZA KOREKTNÍ, NA ROZDÍL OD TVÝCH. O TVÝCH ODPOVĚDÍCH SE TO TOTIŽ ŘÍCT NEDÁ :/ ).
OVŠEM VYČERPÁVAJÍCÍ NENÍ JEJÍ ODPOVĚĎ ANI NÁHODOU.

Možná by ti neuškodilo trochu se chytit za nos a zapřemýšlet, co bys asi za informace podávala ty, kdyby to bylo opačně - ty jsi vytvořila projekt, začala ho postupně uvádět v život a někdo by tě neustále otravoval dotazy, co uděláš ne zítra, ale tak za dva roky, jak máš promyšleno to a ono, bla bla. A pokud bys mu neodpověděla pro něj uspokojivým způsobem - představu o konkretních a jasných informacích máme totiž každý jinou, pro mnohé je vize prezentovaná na webovkách naprosto jasná, jiní potřebují asi minimálně finanční rozvahu a plán práce na příštích deset let - začal by o tvých krocích spekulovat a vymýšlet blbosti.
CO BYCH ZA INFORMACE PODÁVALA JÁ, VÍM NAPROSTO PŘESNĚ. NĚKOLIK PROJEKTŮ RŮZNÉHO TYPU JSEM VYMYSLELA, SAMA A NEBO VE SPOLUPRÁCI S OSTATNÍMI SUBJEKTY ZREALIZOVALA. TAKŽE VELMI DOBŘE VÍM, ŽE ZVLÁŠŤ KDYŽ PROJEKT NEDĚLÁM JEN SAMA, A ZVU DO NĚJ DALŠÍ SUBJEKTY A NÁVŠTĚVNÍKY, TAK MUSÍM BÝT SCHOPNÁ PODROBNĚ VYSVĚTLIT NEJEN VIZI, ALE I PRAKTICKÉ POSTUPY, FINANČNÍ ROZPOČET (ASPOŇ V HRUBÝCH RYSECH FUNGOVÁNÍ) A VŠECHNY OSTATNÍ DETAILY PROJEKTU. POKUD JE PROJEKT, PODOBNĚ JAKO TO SKLENÁŘKA AVIZUJE, OTEVŘENÝ VEŘEJNOSTI, JE S PODIVEM, ŽE ODPOVÍDAT LIDEM NA KONKRÉTNÍ DOTAZY AUTORY OTRAVUJE :co: :dumbom:  (ALE TO O TOM OTRAVOVÁNÍ JSOU SLOVA POUZE TVÁ, NE TÉ PANÍ Z MAILU, TAKŽE NERADA BYCH JÍ KŘIVDILA)

Trochu soudnosti by ti neuškodilo :jojo:
TROCHU SOUDNOSTI BY TI NEUŠKODILO. TO ŘÍKÁM I JÁ TOBĚ A JAK VIDÍM, NEJSEM TU S TÍMTO NÁZOREM SAMA :) )

Vykládáš tu o tom, jak máš o projekt zájem, přitom mu prokazuješ jen obyčejnou medvědí službu, protože nerespektuješ svobodu druhých lidí, prosazuješ jen tu svoji, myslně se domníváš, že máš právo na informace a NESLYŠÍŠ tu základní: projekt je živý, tvoří ho všichni lidé, kteří se do něj postupně zapojují :jojo:
Pokud TOHLE neslyšíš a vztekáš se tu, že víš pořád málo, možná právě tenhle projekt prostě není právě pro tebe, kdo ví...
O PROJEKT A PODOBNÉ AKTIVITY ZÁJEM MÁM, SAMA PODOBNÉ PROJEKTY DĚLÁM. MÁM V TOM UŽ DOST ZKUŠENOSTÍ A KUS DOBRÉ PRÁCE ZA SEBOU. JAK MŮŽEŠ TVRDIT, ŽE ZÁJEM NEMÁM? VIDÍŠ MI SNAD DO HLAVY? TAKŽE POUŽIJU TVÉ OBLÍBENÉ TO JSOU JEN TVÉ DOMNĚNKY, PŘEDPOKLADY A SPEKULACE :jojo: .
JINAK KRÁSNĚ V TÉTO ČÁSTI NEVĚDOMKY POPISUJEŠ PRÁVĚ SAMA SEBE A SVÉ NITRO. :jojo:

Nadivím se jim tedy, že nemají zájem s tebou diskutovat. Možná sis toho ještě nevšimla, ale ono opravdu není o čem.
KDOŽE NEMÁ ZÁJEM SE MNOU DISKUTOVAT? ;) JÁ MYSLÍM, ŽE ZÁJEMCŮ JE DOST. :)  A MIMO JINÉ, TÍMTO PŘÍSPĚVKEM SES K NIM PŘIŘADILA I TY SAMA ;).  KDYBYS NEMĚLA ZÁJEM SE MNOU DISKUTOVAT, NEPSALA BYS PŘECI TENHLE PŘÍSPĚVEK :) .

A protože já to cítím zcela stejně, vlákno jsem uzavřela.
A PROTOŽE JÁ TO CÍTÍM JINAK , TAK JSEM NA PODOBNÉ TÉMA OTEVŘELA VLÁKNO NOVÉ. :D

Že jsi to vytáhla zpět není ale vůbec o Sklenářce, ani příliš o alternatvě, ale především o tvé ješitnosti a neschopnosti přiznat si, že jsi přestřelila.
TOTO VLÁKNO SE SKLENÁŘKY DRŽÍ MNOHEM VÍC, NEŽ TO TVÉ PŮVODNÍ.
A O TOM, KDO TU TRPÍ JEŠITNOSTÍ A NESCHOPNOSTÍ PŘIZNAT SI, ŽE PŘESTŘELIL, TO SI JISTĚ UDĚLAJÍ OBRÁZEK ČTENÁŘI BABINETU SAMI. ;) :lol:
A NEVÍM, PROČ I SEM VSTUPUJEŠ NIKOLI S VĚCNÝMI ARGUMENTY, ALE S NEPŘÁTELSKY A OSOBNĚ LADĚNÝM :offtopic:

Doufám, že i tenhle můj příspěvek vezmeš jako studijní materiál a studovat budeš hlavně to, co ti přísluší - svoje vlastní chování.
ANO, TVŮJ PŘÍSPĚVEK JE JAKO STUDIJNÍ MATERIÁL SUPER :supr:  OSTATNĚ UŽ DELŠÍ ČAS JSOU TVÉ PŘÍSPĚVKY PRO MĚ PRAKTICKÝM STUDIEM PSYCHOLOGIE, ZEJMÉNA V OBLASTI MANIPULÁTORSTVÍ A PŘEBUJELÉHO EGA. NAKONEC - OBOJÍ SKVĚLE ILUSTRUJE TVOJE VLASTNÍ VĚTA: JSEM VELMI DOBRÝ MANIPULÁTOR. TAHLE VĚTA JE, ŘEKLA BYCH TAKOVÉ "DVA V JEDNOM" - PROSTĚ V JEDNÉ JEDINÉ VĚTĚ NÁZORNĚ DOKLÁDÁ OBA NEPŘEHLÉDNUTELNÉ RYSY TVÉ POVAHY.
A K DRUHÉ PŮLCE TÉTO ČÁSTI - JÁ SI BUDU STUDOVAT CO CHCI JÁ, NIKOLI CO SE NĚKDO DOMNÍVÁ, ŽE MI "PŘÍSLUŠÍ" :lol:  :dumbom: :lol:

Omlouvám se za "vpád" do vaší pokojné debaty - nicméně byl k věci, to jest ke Sklenářce - víc vám ji už nebudu "narušovat" :)

KLIDNĚ DÁL DEBATUJ, MĚ TO BAVÍ.  A JAK UŽ JSEM PSALA JINDE, DEBATY S TEBOU JSOU PRO MĚ TAKOVÝM ZÁBAVNÝM UKAZATELEM A TRENAŽÉREM SCHOPNOSTI A NESCHOPNOSTI (;)  ARGUMENTOVAT .
ALE NAPŘÍŠTĚ TĚ ŽÁDÁM, ABY SES KONEČNĚ NAUČILA ARGUMENTOVAT K VĚCI, A NIKOLI OSOBNÍMI VÝPADY. :jojo:
NA ZÁVĚR CHCI ŘÍCT, ŽE MEDVĚDÍ SLUŽBU ALTERNATIVNÍM ZPŮSOBŮM ŽIVOTA A SKLENÁŘCE SAMÉ DĚLÁŠ PODLE MĚ NEJVÍC TY SAMA, PRÁVĚ SVOJÍ NESCHOPNOSTÍ TOLEROVAT JINÝ NEŽ OSLAVNÝ A SE SVÝM SOUHLASNÝ NÁZOR.
ALE TO AŤ POSOUDÍ KAŽDÝ ČTENÁŘ SÁM. :)

mariposa — 5. 2. 2010 15:34

taurus napsal(a):

Agewo, je jasné, že lidé chtějí vědět víc a konkrétně. Jenže některým nestačí ani to, když dostanou odpověď.  Prostě pokud někoho ten projekt neoslovuje, protože o tom má malo informaci nebo informace nedostatečné, tak nechápu, proč se nevěnuje něčemu smysluplnějšímu.
Pro mě informace o Sklenářce taky nebyly úplné ale pochopila jsem, že se to s vývojem bude doplňovat. Teď mi stačí, co vím teď a dál nic, protože se stejně nic víc nedozvím. A z toho vycházím.
Mě to připadá, jak kdyby se mě někdo teď ptal, jak a na čemu bude za dvacet let fungovat můj vztah s přítelem. Fááákt netuším. Mám maximálně představu, jak je to teď ale víc ani ťuk.

Tady je nazorne videt jak kdo premysli :) a jak se kdo stavi k vecem. Taurus se od Pan nedozvedela nic moc informaci, stejne jako vsichni ostatni kdo se diskuse zucastnili a tyto informace od Pandory vyzadovali (kdyz uz si zalozila vlakno s tematem), a Taurus to tak stacilo a rekla si, ze se stejne nic jinyho nedozvi a tak, ze ji to proste staci.
No a Bloss mela take zajem o informace a jeji zajem se vyvinul az k tomu, ze si osobne zjistila informace primo u zdroje (autoru projektu Sklenarky), nehlede na to, ze se dozvedela i spoustu dalsich informaci okolo.

Co na tom, ze se Bloss nedozvedela vic nez Taurus, dulezity je jak se Bloss zachovala v momente kdy ji neco zajimalo, zaujalo. Necekala a jednala a sama zacala informace sbirat. Osobne to vidim tak, ze Bloss udelala maximum proto, aby se dozvedela co nejvic informaci tykajicich se projektu Sklenarky :).
Bloss, moc krasny priklad :supr:

Selima — 5. 2. 2010 17:01

Blossom napsal(a):

Jak jsem před pár dny psala dotaz přímo na mail Sklenářky, tak včera večer mi přišla odpověď. Paní psala, že zatím vše financují ze svého, a že oba mají svobodná povolání, ktará jim umožňují se také intenzivně věnovat Sklenářce, že to rekonstruují bez pomoci stavebních firem.
Dál psala, že diskusi tady na Babinetu sleduje, ale že nemá potřebu vyvracet spekulace a projekt obhajovat.
Myslím, že to co je psáno v poslední větě, je nedorozumění. Kdyby o tom projektu, který je deklarován jako otevřený všem zájemcům, byly k sehnání konkrétní, jasné a komplexní informace, k žádným dohadům by nemuselo docházet.
Vlastně jediné informace byly dosud buď z webovek, facebooku kde toho taky moc není a nebo zde na Babinetu z příspěvků Pandorryy, která nejprve psala, že se s autory zná a ke Sklenářce má blízko (jak asi geograficky, tak cítěním), pak občas nějakou kusou vizi napsala, avšak i ona v závěru svého vlákna sama píše, že : "  já ani ty nevíme, podle jakého plánu vznikat bude, protože do všech záměrů provozovatele nevidíme." Takže i její příspěvky se dají brát jen jako domněnky, předpoklady (když nechci použít rovnou slvo spekulace).
Webovky Sklenářky, jak tu poznamenalo více lidí, jsou nepříliš jasné a obsahují velmi málo konkrétních informací. Na Babinet se autoři vyjadřovat nechtějí, což je jejich svaté právo, ale na druhou stranu myslím také jejich velká škoda. Domnívám se, že jasně formulovat vizi, cíle, způsoby dosažení a  finančního krytí je úplným základem každého projektu.
Nezbývá než kouknout občas na ty webovky, paní mi psala, že vše tam údajně postupně bude. Takže jediné, co jsme se tímhle mailem  dozvěděli o Sklenářce, je její současnost (viz výše), avšak o tom, jak a na čem to má  fungovat, až to bude rozjeté, se paní nezmínila.

Blossom, napadlo ti niekedy, že ľudia môžu zmeniť vízie v priebehu smaotného budovania, prispôsobiť ich samotným obyvateľom a užívateľom...? Ty mi pripadáš, že by chcela vedieť aj značku toaletného papiera a jeho presné zloženie! :D Sorry, ale "alternatívny život" si tak trochu predstavujem ako alternatívu presne k tomuto typu uvažovania: Keď viem presne všetky čísla, tak viem, aký bude projekt... Keď viem vek, váhu, výšku a miery (príapdne IQ) človeka, tak ho dobre poznám... :o Myslím, že to tak nefunguje, hlavne nie v týchto prvých "priekopníckych" projektoch. Pr emňa by oblo dôležitejšie ísť sa tam osobne pzorieť, porozprávať sa s tými ľuďmi (keby boli ochotní) a zistiť, čo vyžazrujú a ako na mňa pôsobí genius loci. :jojo:

Zklamaná — 5. 2. 2010 17:15

Zdravím
Chtěla jsme už napsat dřív, ale musela jsem jít máknout na svém písečku, takže jsem se k diskuzi dostala až teď a jak vidím, Bloos mi sebrala vítr z plachet - lépe bych to nenapsala, tak snad dodám ještě pár svých postřehů.

V případě, že někdo otevře nějaký projekt a hodlá do toho angažovat cizí lidi nejen materiálně, finančně ale i manuálně, měl by ten dotyčný tu svou vizi mít již tak nějak v kostce zabalenou. Jistě, že postupem času se něco může zdát být nerealizovatelné, tak se to konkrétní pozmění - ale předložit takovýto plán, veřejnost žádat o pomoc - finanční, materiální a manuální a nevědět, nebo neposkytnout jim důležité informace - kam, do čeho a na co vlastně budou svou energii nasměrovávat, tajk to je podle mého názoru opravdu velmi slabé a hodně naivní. Věřím, že známí, nebo podobně smýšlející osoby se přidají bez toho, aby věděli, do čeho jdou, ale totálně cizí osoba, nebo subjekt bude za svou investici jakéhokoliv rázu očekávat opravdu mnohem více dateilnější rozbor.
nehledě na to, pokud Sklenářka bude chtít dostat i nějaké dotace a granty.

Osobně tento projekt považuju jako osobní projekt na alternativní způsob života - a co tím chci říct - mnoho lidí takto alternativně se snaží žít a pozměňuje své žití k tomu alternativnímu...a nepožadují po nikom pomoc jakéhokoliv rázu. projekt na Sklenářce je prozatím osobním projektem nájemců - nejedná se o žádnou organizaci, sdružení apd. aby mohli požadovat finanční injekce od kohokoliv. To bych si mohla usmyslet i já - kupříkladu, že nebudu topit uhlím a budu topit teda dřevem a požadovat třeba od kohokoliv finanční injekci dejme tomu na kotel na dřevo, nebo piliny, či kýho výra.

A dále, pokud někdo přijde na diskuzní fórum s jasným úmyslem zviditelnit něčí projekt a pak nevědět, jak se z toho vyvlíknout, když se sesypou otázky zcela konkrétního charakteru, je to z jeho strany hodně bláhové a naivní. Ovšem, co jiného bych osobně já od Pandory mohla očekávat - její naivita se léty a zkušenostmi vůbec neposunula a ustrnula v jednom bodě. Zářným příkladem může být její naivní pomoc, a zejména volání o pomoc dalších lidí na její projekt pro HIV nemocnou zde na Babinetě a to dokonce pod záštitou jejího !!! občanského sdružení, na jehož základě se vybrala jakási suma peněz a co se s touto finanční částkou stalo je ve hvězdách. Dotazy na jejích stránkách již téměř rok leží bez povšimnutí a bez odpovědí. To opravdu nedělá dobrý dojem.
Osobně, ráda pomůžu, kde vidím šanci na životaschopnost - tzn. musím vědět, do čeho jdu, kam vložím svou energii a kapitál. Za sebe mohu říct, že projekt, týkající se byť jen okrajově Pandory je pro mě osobně zcela v negativním náhledu a do žádného takto nedokonalého projektu bych nevložila ani zlomenou grešli.

Zklamaná — 5. 2. 2010 17:23

Selima napsal(a):

Blossom napsal(a):

Jak jsem před pár dny psala dotaz přímo na mail Sklenářky, tak včera večer mi přišla odpověď. Paní psala, že zatím vše financují ze svého, a že oba mají svobodná povolání, ktará jim umožňují se také intenzivně věnovat Sklenářce, že to rekonstruují bez pomoci stavebních firem.
Dál psala, že diskusi tady na Babinetu sleduje, ale že nemá potřebu vyvracet spekulace a projekt obhajovat.
Myslím, že to co je psáno v poslední větě, je nedorozumění. Kdyby o tom projektu, který je deklarován jako otevřený všem zájemcům, byly k sehnání konkrétní, jasné a komplexní informace, k žádným dohadům by nemuselo docházet.
Vlastně jediné informace byly dosud buď z webovek, facebooku kde toho taky moc není a nebo zde na Babinetu z příspěvků Pandorryy, která nejprve psala, že se s autory zná a ke Sklenářce má blízko (jak asi geograficky, tak cítěním), pak občas nějakou kusou vizi napsala, avšak i ona v závěru svého vlákna sama píše, že : "  já ani ty nevíme, podle jakého plánu vznikat bude, protože do všech záměrů provozovatele nevidíme." Takže i její příspěvky se dají brát jen jako domněnky, předpoklady (když nechci použít rovnou slvo spekulace).
Webovky Sklenářky, jak tu poznamenalo více lidí, jsou nepříliš jasné a obsahují velmi málo konkrétních informací. Na Babinet se autoři vyjadřovat nechtějí, což je jejich svaté právo, ale na druhou stranu myslím také jejich velká škoda. Domnívám se, že jasně formulovat vizi, cíle, způsoby dosažení a  finančního krytí je úplným základem každého projektu.
Nezbývá než kouknout občas na ty webovky, paní mi psala, že vše tam údajně postupně bude. Takže jediné, co jsme se tímhle mailem  dozvěděli o Sklenářce, je její současnost (viz výše), avšak o tom, jak a na čem to má  fungovat, až to bude rozjeté, se paní nezmínila.

Blossom, napadlo ti niekedy, že ľudia môžu zmeniť vízie v priebehu smaotného budovania, prispôsobiť ich samotným obyvateľom a užívateľom...? Ty mi pripadáš, že by chcela vedieť aj značku toaletného papiera a jeho presné zloženie! :D Sorry, ale "alternatívny život" si tak trochu predstavujem ako alternatívu presne k tomuto typu uvažovania: Keď viem presne všetky čísla, tak viem, aký bude projekt... Keď viem vek, váhu, výšku a miery (príapdne IQ) človeka, tak ho dobre poznám... :o Myslím, že to tak nefunguje, hlavne nie v týchto prvých "priekopníckych" projektoch. Pr emňa by oblo dôležitejšie ísť sa tam osobne pzorieť, porozprávať sa s tými ľuďmi (keby boli ochotní) a zistiť, čo vyžazrujú a ako na mňa pôsobí genius loci. :jojo:

Pokud chce být někdo průkopníkem a neumí vyjádřit svou vizi ani v kostce (promin, ale to, co se tam bude budovat jako alternativní, tak žije mnoho lidí - tzn - okopávají svou zahrádku, topí dřevem, prodávají své výpěstky, nebo výrobky ručního charakteru, pečou chleba apd.) - měl by si zvyknout na ten fakt, že jeho projekt bude neživotaschopný. Já si myslím, že Bloos nejde o to, aby vyjmenovali značku toale´táku (nebudou se alternativně utírat lopuchem? ) ale aby konkrétně nastínili, jak si představují především to odstřižení od energie zvenku a další...to, co zatím bylo řečeno , to leda tak možná zlevní část energií, ale úplné nebo dost velké odstřižení z toho nekouká...a to z jediného pohledu - neumí si to ekonomicky propočítat.

Blossom — 5. 2. 2010 17:30

Sel, samozřejmě, že asi každý máme k téže věci trochu odlišný přístup. Nakonec - to by byla i nuda, být všichni stejní :) .

Já jsem praktik, nikoli pouhý snílek. I když - snít umím, a nějaký sen či myšlenka bývá na začátku každého projektu. Ale pak se to prostě musí konkrétněji rozpracovat, už před zahájením vlastních prací, aspoň mě to tak v mých projektech fungovalo a  všichni, co se na nich spolupodíleli, tak to konkrétnější rozpracování potřebovali znát, protože do nějaké mlhavé neurčité představy by prostě svou energii a čas nevkládali.

Popovídat s těmi lidmi, (pokud by byli ochotní) jsem se pokusila už přes mail. Paní sice byla korektní, nicméně ochota a zájem poskytnout více informací vypadá úplně jinak :/ 
Což je u autorů a propagátorů nové myšlenky myslím chyba a škoda.

Tím se dostávám k tomu, jak píšeš - zjistit co vyzařují a jak na mě působí genius loci. Základ toho vyzařování člověk většinou cítí už přes sklo monitoru. Na mě to vyzařuje jako projekt hodně mlhavý, rozporuplný, v mnoha věcech nepromyšlený až si odporující.
A velmi mě zaráží osobní podrážděný nepřátelský tón některých přispěvatelů diskuse tady, kteří se k projektu hlásí. Neschopnost normálně věcně vést diskusi, netolerance k odlišným názorům, až taková zaťatá zuřivost ve smyslu "kdo nejde s námi, jde proti nám".
Pokud by taková měla být atmosféra  na Sklenářce, je pro mě naprostá ztráta času si tam cokoli ověřovat osobně.

I když - inspirovalo mě, že je tam cyklostezka :) . Hned jsem koukla do svého podrobného cykloatlasu, nedaleko je Pastvinská přehrada, tam jsem byla jen kdysi v dětství, takže třeba si tam někde v okolí uděláme s přítelem víkend na kole. Takže zas to tak úplně nevylučuju, pokud bychom se zdržovali někdy v téhle oblasti, ráda kouknu i tam. A třeba porozprávím s autory projektu a je i dost možné, že osobně budou vstřícnější a něco konkrétnějšího  se konečně dozvím.
Tak pokud na to někdy dojde, tak pak vám sem dám každopádně vědět, jaké to tam je a jestli byli sdílnější :jojo: .
Ale je dost možné, že se tam nedostanem a pojedem jinam,  máme už těch hezkých koutů země naplánováno tolik...

Všem krásný víkend!  :storstark:

Zklamaná — 5. 2. 2010 17:31

Selima napsal(a):

Blossom, napadlo ti niekedy, že ľudia môžu zmeniť vízie v priebehu smaotného budovania, prispôsobiť ich samotným obyvateľom a užívateľom...? Ty mi pripadáš, že by chcela vedieť aj značku toaletného papiera a jeho presné zloženie! :D Sorry, ale "alternatívny život" si tak trochu predstavujem ako alternatívu presne k tomuto typu uvažovania: Keď viem presne všetky čísla, tak viem, aký bude projekt... Keď viem vek, váhu, výšku a miery (príapdne IQ) človeka, tak ho dobre poznám... :o Myslím, že to tak nefunguje, hlavne nie v týchto prvých "priekopníckych" projektoch. Pr emňa by oblo dôležitejšie ísť sa tam osobne pzorieť, porozprávať sa s tými ľuďmi (keby boli ochotní) a zistiť, čo vyžazrujú a ako na mňa pôsobí genius loci. :jojo:

Ano, o tomhle jsem psala v předchozím příspěvku o konkrétním projektu z vize Pandory.... jistě, účel se změnil...a dál bylo co ?
Na otázky nebylo odpovězeno. Takže vize se změnila - to by pochopil i blbec...odpoví tady Pandora? Za  občanské sdružení Eva 21. století?

Amriana — 5. 2. 2010 18:55

Zklamaná napsal(a):

Selima napsal(a):

Blossom, napadlo ti niekedy, že ľudia môžu zmeniť vízie v priebehu smaotného budovania, prispôsobiť ich samotným obyvateľom a užívateľom...? Ty mi pripadáš, že by chcela vedieť aj značku toaletného papiera a jeho presné zloženie! :D Sorry, ale "alternatívny život" si tak trochu predstavujem ako alternatívu presne k tomuto typu uvažovania: Keď viem presne všetky čísla, tak viem, aký bude projekt... Keď viem vek, váhu, výšku a miery (príapdne IQ) človeka, tak ho dobre poznám... :o Myslím, že to tak nefunguje, hlavne nie v týchto prvých "priekopníckych" projektoch. Pr emňa by oblo dôležitejšie ísť sa tam osobne pzorieť, porozprávať sa s tými ľuďmi (keby boli ochotní) a zistiť, čo vyžazrujú a ako na mňa pôsobí genius loci. :jojo:

Ano, o tomhle jsem psala v předchozím příspěvku o konkrétním projektu z vize Pandory.... jistě, účel se změnil...a dál bylo co ?
Na otázky nebylo odpovězeno. Takže vize se změnila - to by pochopil i blbec...odpoví tady Pandora? Za  občanské sdružení Eva 21. století?

Zklamčo a chceš to vědět DOOPRAVDY, nebo jenom rejpeš do Pan ?
Víš, pokud Tě zajímá co dál dělá sdružení, jak bylo naloženo s penězi atd,  tak není nic jednoduššího, než se ptát přímo jich.Mají své stránky- k dohledání pomocí google zcela běžně, mají představenstvo, proč se nezeptáš tam jejich mluvčí třeba, pokud chceš NĚCO DOOPRAVDY VĚDĚT ? Proč to děláš tady na babinetu, který pokud vím, nemá se sdružením Eva 21 nic společného?
No rejpání je snazší že ?

Zklamaná — 5. 2. 2010 19:49

Amriana napsal(a):

Zklamčo a chceš to vědět DOOPRAVDY, nebo jenom rejpeš do Pan ?
Víš, pokud Tě zajímá co dál dělá sdružení, jak bylo naloženo s penězi atd,  tak není nic jednoduššího, než se ptát přímo jich.Mají své stránky- k dohledání pomocí google zcela běžně, mají představenstvo, proč se nezeptáš tam jejich mluvčí třeba, pokud chceš NĚCO DOOPRAVDY VĚDĚT ? Proč to děláš tady na babinetu, který pokud vím, nemá se sdružením Eva 21 nic společného?
No rejpání je snazší že ?

Ano - chci to vědět doopravdy - a jelikož jejich stránky mám (bohužel, stejně chudé na informace), jediné, co je tam snad aktuální může být tak mail na Pandoru - jinak už 2 rokem se stále na stráchkách pracuje a čárka tam nepřibyla - joo, abych nekřivdila, zmizel (byl odstraněn právník ;)) a fotky Pandory za mlada a nyní...:cool:
No a vzhledem k tomu, že někdo z představenstva tam jednou za půl roku nahlédne do knihy hostů, aby napsal, že se stále  pracuje....a abych byla konkrétní - právě na tom vyúčtování za sbírku pro HIV pozitivní, tak bylo tam i přislíbeno , že bude vydána  výroční zpráva.... ostatně, výroční zpráva by měla být právě za občanské sdružení k nahlédnutí veřejně. No fajn, napíšu přímo Pandoře a budu požadpovat informace...měla by vědět, že je právně zodpovědná za toto sdružení a taktéž za podávání informací. S radostí se s její odpovědí tady ukážu - neboť nepovažuju občanské sdružení za soukromé, je možné její odpověď tady - nebo kdekoliv jinde - veřejně ukázat.

A neodkazuj mě na mluvčí - s mluvčí je stejná řeč, jako bych se na něco zeptala a bude jak ohraná deska stále dokola mluvit jedno a to samé. Nebo třeba taky - že není povinna odpovídat...

Myslíš že rejpu? Já si to nemyslím, já jen ukazuju konkrétní projekt a jak také může dopadnout a popřípadě, jak mohou dopadnout ti, co by vlezli do projektu, kde si neumí představit budoucnost. Sny a vize má snad každý, ne všqak každý je dokáže zrealizovat...a padne na hubu, někdy s tím pádem sebou stáhne i někoho dalšího.

Pandorraa — 5. 2. 2010 21:15

Zklamaná napsal(a):

Amriana napsal(a):

Zklamčo a chceš to vědět DOOPRAVDY, nebo jenom rejpeš do Pan ?
Víš, pokud Tě zajímá co dál dělá sdružení, jak bylo naloženo s penězi atd,  tak není nic jednoduššího, než se ptát přímo jich.Mají své stránky- k dohledání pomocí google zcela běžně, mají představenstvo, proč se nezeptáš tam jejich mluvčí třeba, pokud chceš NĚCO DOOPRAVDY VĚDĚT ? Proč to děláš tady na babinetu, který pokud vím, nemá se sdružením Eva 21 nic společného?
No rejpání je snazší že ?

Ano - chci to vědět doopravdy - a jelikož jejich stránky mám (bohužel, stejně chudé na informace), jediné, co je tam snad aktuální může být tak mail na Pandoru - jinak už 2 rokem se stále na stráchkách pracuje a čárka tam nepřibyla - joo, abych nekřivdila, zmizel (byl odstraněn právník ;)) a fotky Pandory za mlada a nyní...:cool:
No a vzhledem k tomu, že někdo z představenstva tam jednou za půl roku nahlédne do knihy hostů, aby napsal, že se stále  pracuje....a abych byla konkrétní - právě na tom vyúčtování za sbírku pro HIV pozitivní, tak bylo tam i přislíbeno , že bude vydána  výroční zpráva.... ostatně, výroční zpráva by měla být právě za občanské sdružení k nahlédnutí veřejně. No fajn, napíšu přímo Pandoře a budu požadpovat informace...měla by vědět, že je právně zodpovědná za toto sdružení a taktéž za podávání informací. S radostí se s její odpovědí tady ukážu - neboť nepovažuju občanské sdružení za soukromé, je možné její odpověď tady - nebo kdekoliv jinde - veřejně ukázat.

A neodkazuj mě na mluvčí - s mluvčí je stejná řeč, jako bych se na něco zeptala a bude jak ohraná deska stále dokola mluvit jedno a to samé. Nebo třeba taky - že není povinna odpovídat...

Myslíš že rejpu? Já si to nemyslím, já jen ukazuju konkrétní projekt a jak také může dopadnout a popřípadě, jak mohou dopadnout ti, co by vlezli do projektu, kde si neumí představit budoucnost. Sny a vize má snad každý, ne všqak každý je dokáže zrealizovat...a padne na hubu, někdy s tím pádem sebou stáhne i někoho dalšího.

Zklamčo,

s tebou je fakt prča a jediné, co tu ukazuješ, je tvá vlastní zaslepenost :)
Kdybys nebyla totiž slepá jako krtek, tak si jistě při své schopnosti lustrovat druhé všimneš, že já NEJSEM členkou představenstva, takže PRÁVNĚ nejsem zodpovědná vůbec za nic a tobě už vůbec ničím :)

Pokud jde o mé fotky "za mlada a nyní", tak ty na stránkách sdružení nikdy nebyly, radši ty špionko zmatená mrkni do svých deníčků a vzpomeň si, že ty vždycky byly na mých osobních stránkách, které jsou zrušené, protože hostitelský server sampa.com ukončil svou činnost a já je zatím nikam jinam neumístila.
Nicméně těší mne, že se ti až tak líbily, že jsi z nich ztratila pojem o skutečnosti :lol:

Jo jo, takhle to dopadá, když je jeden chytrej jak rádio a myslí si, že se mu musí zodpovídat celej svět.

Nicméně tobě je zbytečné cokoliv vysvětlovat, protože lidi jako ty mají schopnost cokoliv překroutit kamkoliv až sami nakonec zapomenou, na kterou stranu se to původně vlastně vrtělo :D

Omlouvám se za off topick, ale jelikož jsem byla infantilně napadena veřejně, infantilně se veřejně bráním :):jojo:

Tercila — 5. 2. 2010 21:25

Zklamaná: ale aby konkrétně nastínili, jak si představují především to odstřižení od energie zvenku a další...

A nemysleli od duchovní? :D

Amriana — 5. 2. 2010 22:07

Zklamaná napsal(a):

Amriana napsal(a):

Zklamčo a chceš to vědět DOOPRAVDY, nebo jenom rejpeš do Pan ?
Víš, pokud Tě zajímá co dál dělá sdružení, jak bylo naloženo s penězi atd,  tak není nic jednoduššího, než se ptát přímo jich.Mají své stránky- k dohledání pomocí google zcela běžně, mají představenstvo, proč se nezeptáš tam jejich mluvčí třeba, pokud chceš NĚCO DOOPRAVDY VĚDĚT ? Proč to děláš tady na babinetu, který pokud vím, nemá se sdružením Eva 21 nic společného?
No rejpání je snazší že ?

Ano - chci to vědět doopravdy - a jelikož jejich stránky mám (bohužel, stejně chudé na informace), jediné, co je tam snad aktuální může být tak mail na Pandoru - jinak už 2 rokem se stále na stráchkách pracuje a čárka tam nepřibyla - joo, abych nekřivdila, zmizel (byl odstraněn právník ;)) a fotky Pandory za mlada a nyní...:cool:
No a vzhledem k tomu, že někdo z představenstva tam jednou za půl roku nahlédne do knihy hostů, aby napsal, že se stále  pracuje....a abych byla konkrétní - právě na tom vyúčtování za sbírku pro HIV pozitivní, tak bylo tam i přislíbeno , že bude vydána  výroční zpráva.... ostatně, výroční zpráva by měla být právě za občanské sdružení k nahlédnutí veřejně. No fajn, napíšu přímo Pandoře a budu požadpovat informace...měla by vědět, že je právně zodpovědná za toto sdružení a taktéž za podávání informací. S radostí se s její odpovědí tady ukážu - neboť nepovažuju občanské sdružení za soukromé, je možné její odpověď tady - nebo kdekoliv jinde - veřejně ukázat.

A neodkazuj mě na mluvčí - s mluvčí je stejná řeč, jako bych se na něco zeptala a bude jak ohraná deska stále dokola mluvit jedno a to samé. Nebo třeba taky - že není povinna odpovídat...

Myslíš že rejpu? Já si to nemyslím, já jen ukazuju konkrétní projekt a jak také může dopadnout a popřípadě, jak mohou dopadnout ti, co by vlezli do projektu, kde si neumí představit budoucnost. Sny a vize má snad každý, ne všqak každý je dokáže zrealizovat...a padne na hubu, někdy s tím pádem sebou stáhne i někoho dalšího.

A Ty ses už na mluvčí obrátila že víš co BY udělala ?? Nebo jen honíš bychy ??? Já osobně mám za to, že pokud byly získané peníze z veřejné sbírky, pak se zeptat můžeš, když tě to zajímá a odbýt by ses neměla nechat ...ale otázka zní udělalas to ??

Pisatel — 5. 2. 2010 23:09

Mohu mít dotaz na paní Zklamanou, co má společného projekt Sklenářka s úplně jiným seskupením?
Neměl by zde zasáhnout moderátor a sdělit paní Zklamené, že plevelit vlákna jiným tématem, útočit na diskutující, urážet a pod., je v rozporu s článkem 1.1. Pravidel a měl by následovat....

Ronja — 6. 2. 2010 1:34

Zklamčo, tohle si opravdu s Pandorrou prosím řešte jinde, na tvém Ringu, nebo v SZ nebo kdekoli, ne na vlákně, které má jiné téma.

Pisateli, pokud máš pocit, že je někde problém a měl by zasáhnout moderátor, pužil prosím tlačítko "nahlásit", které moderátory na problém upozorní. Je to rychlé, bezpracné, účinné a nepřispívá to k plevelení vlákna.

Držte se tedy prosím všichni tématu, další příspěvky mimo téma budeme bez dalšího upozorňování mazat. Díky za pochopení.

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 2:07

Blossom napsal(a):

---Zrovna dnes mě velmi zaujala v médiích zmíněná myšlenka, že v Brně se rozhodli nespotřebované jídlo z restaurací  nevyhazovat, ale dávat bezdomovcům. Možná se zeptáte - co je na tom alternativního? No rozhodně nový přístup k člověku v nouzi a také neplýtvání zdroji, jako doposud.Vlastně strašně jednoduchá myšlenka, že si člověk až s údivem řekne A proč už to někoho dávno nenapadlo?
Toto je příklad projektu, který nepotřebuje vznosné filozofické debaty, nepotřebuje dotace, granty, sponzory, ale jen dobrou myšlenkou a její praktickou realizací změní svět o kousek k lepšímu.

...No jo, az tak jednoduche to neni...
Pred par lety jsem pracovala v pizzerii, tak a tak, vecer jsem ji zavirala sama a mohla jsem z povereni majitelky se "zbytkama" udelat, co uznam za vhodne... Kdyz se cela ma rodina a jeji pratele "prezrala" (=konzumni zpusob zivota, proc to nepriznat, kdyz jsme jenom clovjeci?...), zacla jsem prebytky nosit do hospody, kolem ktere jsem chodila domu. Po cca tydnu "obdarovavani" (davala jsem to tam FAKT zadarmo) mi majitelka rekla, ze to tak dal nejde, kdyby prisla kontrola, jak by to vysvetlila... a bla-bla-bla..., zkusila jsem majitelce navrhnout, jestli by se to nedalo nejak "zlegalizovat"... a ona prej ze je to tak silene slozity vyrizovani a papirovani, a at to dal radsi hazim do odpadu..., smutne, no. Nevim, jak to "nase" restaurace dnes prosadily, ze to jde... rozhodne to povazuji za uzitecne...
A co to "aplikovat" na Vietnamcum zabavene "falesne" znackove vyrobky (ktere se "zlikviduji")? Na kradene (pasovane) zbozi zabavene z kamionu..., takovych "nezakonnych" veci, co by mnohym pomohly z nejhorsich srabu je!!!...
Taky alternativa, ne? Ale, kde jsou ti, co "to vyslapou"?

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 2:16

mariposa napsal(a):

... ja to delam takhle a Ty jsi zase vyborna na projekty, ktere detailne propracujes. Kazdy proste dela to co nejlip umi. Vsechno se pocita a vsechno se nejakym zpusobem projevi, ukaze...

... Ten umi to a ten zas tohle... a vsichni dohromady udelame moc... :godlike:

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 2:30

Blossom napsal(a):

agewa napsal(a):

mariposa napsal(a):

Zda se, Viky, ze ta rodina byla az moc sobestacna, nezavisla na state, na jeho zakonech. To se statu nelibi, to je jasny :(
Ti lidi meli odvahu, ze do toho sli a to se mi libi :supr:

pokud si dobře pamatuju, tak rodina na státě trochu závislá byla. sám otec řekl, že žijí s přidavků na děti a sociálních dávek. plus to , co vypěstují.

Tak toto je přesně ta "nezávislost" kterou považuji za frašku.
A že na státu "trochu" závislí byli? No, odhaduju to, že 90 % všeho mají z peněz od státu, a těch 10 % co si vypěstují.

Bohužel, takto si "nezávislost" představuje kdekdo... :dumbom:

Ba ne, Bloss... Nevim, zdali zili "ze socialnich davek" (nepamatuju si), ale! Je fakt, ze napr. deti nechodici do skoly a presto majici potrebne vzdelani nezatezuji stat tim, ze musi mit statniho ucitele, ucebni pomucky, ktere stat dotuje... a pod. Budou pravdepodobne vedeny ke stejnemu zpusobu zivota, takze nebudou potrebovat byt nekde zamestnany, a budou dal "produktivnimi... (takovym zpusobem se da nejen uzivit, ale i vyprodukovat tzv. prebytky = sebe uzivim a svoji praci jeste... napr. vypestuju, vyrobim...atd. neco i pro jine), takze "uspory" se budou nasobit...
Zavisli, (pokud byli), na statnich davkach byli pravdepodobne proto, ze byli prvni, ojedineli, a zrejmne nezabezpeceni "jinak"..., ovsem myslim, ze vice generaci po sobe takto zijicich by na soc. davkach zavislych nebylo.
Je to na delsi uvahu...

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 2:41

agewa napsal(a):

Teda Pan....nebylo to naprosto zbytečný?
pokud mluvíte o nějakém projektu a plamenně ho obhajujete, je divné, že lidi chtějí vědět víc a naprosto konkrétně?
nevím, proč ses najednou tolik navezla do Blos. řekla bych, že to spíš vypovídá o tobě a ne o ní.

Trochu soudnosti by ti neuškodilo.

:jojo: :godlike: :supr:

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 2:54

Selima napsal(a):

Blossom, napadlo ti niekedy, že ľudia môžu zmeniť vízie v priebehu smaotného budovania, prispôsobiť ich samotným obyvateľom a užívateľom...? Ty mi pripadáš, že by chcela vedieť aj značku toaletného papiera a jeho presné zloženie! :D Sorry, ale "alternatívny život" si tak trochu predstavujem ako alternatívu presne k tomuto typu uvažovania: Keď viem presne všetky čísla, tak viem, aký bude projekt... Keď viem vek, váhu, výšku a miery (príapdne IQ) človeka, tak ho dobre poznám... :o Myslím, že to tak nefunguje, hlavne nie v týchto prvých "priekopníckych" projektoch. Pr emňa by oblo dôležitejšie ísť sa tam osobne pzorieť, porozprávať sa s tými ľuďmi (keby boli ochotní) a zistiť, čo vyžazrujú a ako na mňa pôsobí genius loci. :jojo:

No a pre ňu bolo doležité to, čo urobila. Tak čo jej do toho kafreš, pani učiteľka?

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 3:03

Pandorraa napsal(a):

Zklamčo,

s tebou je fakt prča a jediné, co tu ukazuješ, je tvá vlastní zaslepenost :)
Kdybys nebyla totiž slepá jako krtek, tak si jistě při své schopnosti lustrovat druhé všimneš, že já NEJSEM členkou představenstva, takže PRÁVNĚ nejsem zodpovědná vůbec za nic a tobě už vůbec ničím :)

Pokud jde o mé fotky "za mlada a nyní", tak ty na stránkách sdružení nikdy nebyly, radši ty špionko zmatená mrkni do svých deníčků a vzpomeň si, že ty vždycky byly na mých osobních stránkách, které jsou zrušené, protože hostitelský server sampa.com ukončil svou činnost a já je zatím nikam jinam neumístila.
Nicméně těší mne, že se ti až tak líbily, že jsi z nich ztratila pojem o skutečnosti :lol:

Jo jo, takhle to dopadá, když je jeden chytrej jak rádio a myslí si, že se mu musí zodpovídat celej svět.

Nicméně tobě je zbytečné cokoliv vysvětlovat, protože lidi jako ty mají schopnost cokoliv překroutit kamkoliv až sami nakonec zapomenou, na kterou stranu se to původně vlastně vrtělo :D

Omlouvám se za off topick, ale jelikož jsem byla infantilně napadena veřejně, infantilně se veřejně bráním :):jojo:

Toto je opravdu ukazka prototypu genialniho duchovniho vudce v plne parade... :godlike:

ViktorkaLove — 6. 2. 2010 3:07

Pisatel napsal(a):

Mohu mít dotaz na paní Zklamanou, co má společného projekt Sklenářka s úplně jiným seskupením?
Neměl by zde zasáhnout moderátor a sdělit paní Zklamené, že plevelit vlákna jiným tématem, útočit na diskutující, urážet a pod., je v rozporu s článkem 1.1. Pravidel a měl by následovat....

Mas naprostou pravdu! Nemel.

Pisatel — 6. 2. 2010 6:48

Pandorraa napsal(a):

Zklamaná napsal(a):

Amriana napsal(a):

Zklamčo a chceš to vědět DOOPRAVDY, nebo jenom rejpeš do Pan ?
Víš, pokud Tě zajímá co dál dělá sdružení, jak bylo naloženo s penězi atd,  tak není nic jednoduššího, než se ptát přímo jich.Mají své stránky- k dohledání pomocí google zcela běžně, mají představenstvo, proč se nezeptáš tam jejich mluvčí třeba, pokud chceš NĚCO DOOPRAVDY VĚDĚT ? Proč to děláš tady na babinetu, který pokud vím, nemá se sdružením Eva 21 nic společného?
No rejpání je snazší že ?

Ano - chci to vědět doopravdy - a jelikož jejich stránky mám (bohužel, stejně chudé na informace), jediné, co je tam snad aktuální může být tak mail na Pandoru - jinak už 2 rokem se stále na stráchkách pracuje a čárka tam nepřibyla - joo, abych nekřivdila, zmizel (byl odstraněn právník ;)) a fotky Pandory za mlada a nyní...:cool:
No a vzhledem k tomu, že někdo z představenstva tam jednou za půl roku nahlédne do knihy hostů, aby napsal, že se stále  pracuje....a abych byla konkrétní - právě na tom vyúčtování za sbírku pro HIV pozitivní, tak bylo tam i přislíbeno , že bude vydána  výroční zpráva.... ostatně, výroční zpráva by měla být právě za občanské sdružení k nahlédnutí veřejně. No fajn, napíšu přímo Pandoře a budu požadpovat informace...měla by vědět, že je právně zodpovědná za toto sdružení a taktéž za podávání informací. S radostí se s její odpovědí tady ukážu - neboť nepovažuju občanské sdružení za soukromé, je možné její odpověď tady - nebo kdekoliv jinde - veřejně ukázat.

A neodkazuj mě na mluvčí - s mluvčí je stejná řeč, jako bych se na něco zeptala a bude jak ohraná deska stále dokola mluvit jedno a to samé. Nebo třeba taky - že není povinna odpovídat...

Myslíš že rejpu? Já si to nemyslím, já jen ukazuju konkrétní projekt a jak také může dopadnout a popřípadě, jak mohou dopadnout ti, co by vlezli do projektu, kde si neumí představit budoucnost. Sny a vize má snad každý, ne všqak každý je dokáže zrealizovat...a padne na hubu, někdy s tím pádem sebou stáhne i někoho dalšího.

Zklamčo,

s tebou je fakt prča a jediné, co tu ukazuješ, je tvá vlastní zaslepenost :)
Kdybys nebyla totiž slepá jako krtek, tak si jistě při své schopnosti lustrovat druhé všimneš, že já NEJSEM členkou představenstva, takže PRÁVNĚ nejsem zodpovědná vůbec za nic a tobě už vůbec ničím :)

Pokud jde o mé fotky "za mlada a nyní", tak ty na stránkách sdružení nikdy nebyly, radši ty špionko zmatená mrkni do svých deníčků a vzpomeň si, že ty vždycky byly na mých osobních stránkách, které jsou zrušené, protože hostitelský server sampa.com ukončil svou činnost a já je zatím nikam jinam neumístila.
Nicméně těší mne, že se ti až tak líbily, že jsi z nich ztratila pojem o skutečnosti :lol:

Jo jo, takhle to dopadá, když je jeden chytrej jak rádio a myslí si, že se mu musí zodpovídat celej svět.

Nicméně tobě je zbytečné cokoliv vysvětlovat, protože lidi jako ty mají schopnost cokoliv překroutit kamkoliv až sami nakonec zapomenou, na kterou stranu se to původně vlastně vrtělo :D

Omlouvám se za off topick, ale jelikož jsem byla infantilně napadena veřejně, infantilně se veřejně bráním :):jojo:

Pan a že se tady obhajuješ, že tu odpovídáš Zklamče. Ona je pracovnice příslušného odboru MV, pracovnicí berňáku? Od kdy jsou aktivity a jejich vyhodnocení veřejné? Sdružení je stejný právní subjekt jako každá jiná firma či politická partaj. Stránky povinné nejsou co vypustí Sdružení je jeho soukromá záležitost a i zákon o informacích říká že na jisté údaje nemá tazatel právo. Jo znát práva a povinnosti, znát právo......

amely — 6. 2. 2010 9:36

ViktorkaLove napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Mohu mít dotaz na paní Zklamanou, co má společného projekt Sklenářka s úplně jiným seskupením?
Neměl by zde zasáhnout moderátor a sdělit paní Zklamené, že plevelit vlákna jiným tématem, útočit na diskutující, urážet a pod., je v rozporu s článkem 1.1. Pravidel a měl by následovat....

Mas naprostou pravdu! Nemel.

Souhlasím, neměl.

Pisateli, Ty jako právník víš, že občanské sdružení spousty věcí zveřejňovat nemusí. Víš, že občanské sdružení může sloužit dobrým věcem, ale taky se zneužívá k různým neprůhledným aktivitám, praní peněz, podvodům.  Stačí sledovat zprávy, třeba kolik poslanců má založeno občanské sdružení s neprůhlednými aktivitami.

Pokud tady někdo přes Babinet něco organizoval, tak z právního hlediska nemusí nic vysvětlovat, ale z hlediska slušnosti by měl.

Když už sem někdo dá téma Sklenářka, tak je normální, že se diskutuje o všem kolem toho. Taky, když někdo upozorní, že něco není dotažené, tak to nemusí být proto, že by chtěl kritizovat, ale proto, aby ukázal, co zlepšit.

Zažila jsem už spousty alternativních projektů, ale Sklenářka mi připadá jako stavba domu na písku. Přesto jim fandím.

Jinak, toto téma založila Blossom a má v tématu..a jiné možnosti...  do toho se dá přece zahrnout skoro všechno, co tu bylo napsáno.

Pandorraa — 6. 2. 2010 10:18

Pisatel napsal(a):

Pan a že se tady obhajuješ, že tu odpovídáš Zklamče.

Pisateli, přehlédl jsi slovo INFANTILNĚ? :lol::lol::lol:

Pisatel — 6. 2. 2010 10:38

Pandorraa napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Pan a že se tady obhajuješ, že tu odpovídáš Zklamče.

Pisateli, přehlédl jsi slovo INFANTILNĚ? :lol::lol::lol:

Nepřehlédl Pan  Tobě není třeba infantilně se bránit. Moudrá žena infantilní kecy přehlíží bo jí nejsou hodny. :P

agewa — 7. 2. 2010 10:49

ViktorkaLove napsal(a):

Blossom napsal(a):

agewa napsal(a):


pokud si dobře pamatuju, tak rodina na státě trochu závislá byla. sám otec řekl, že žijí s přidavků na děti a sociálních dávek. plus to , co vypěstují.

Tak toto je přesně ta "nezávislost" kterou považuji za frašku.
A že na státu "trochu" závislí byli? No, odhaduju to, že 90 % všeho mají z peněz od státu, a těch 10 % co si vypěstují.

Bohužel, takto si "nezávislost" představuje kdekdo... :dumbom:

Ba ne, Bloss... Nevim, zdali zili "ze socialnich davek" (nepamatuju si), ale! Je fakt, ze napr. deti nechodici do skoly a presto majici potrebne vzdelani nezatezuji stat tim, ze musi mit statniho ucitele, ucebni pomucky, ktere stat dotuje... a pod. Budou pravdepodobne vedeny ke stejnemu zpusobu zivota, takze nebudou potrebovat byt nekde zamestnany, a budou dal "produktivnimi... (takovym zpusobem se da nejen uzivit, ale i vyprodukovat tzv. prebytky = sebe uzivim a svoji praci jeste... napr. vypestuju, vyrobim...atd. neco i pro jine), takze "uspory" se budou nasobit...
Zavisli, (pokud byli), na statnich davkach byli pravdepodobne proto, ze byli prvni, ojedineli, a zrejmne nezabezpeceni "jinak"..., ovsem myslim, ze vice generaci po sobe takto zijicich by na soc. davkach zavislych nebylo.
Je to na delsi uvahu...

takže znovu opakuji, taky jsem viděla reportáž a otec tam na otázku reportérky , kde berou peníze, řekl, že mají přidavky a sociální dávky. on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou.
já teda myslela, že pokud jsem zaměstnaná , nejen že státu dávám daně, ale jsem produktivní, protože taky vyrábím "přebytky".

tohle je podle mbě velice po*né, konec konců do té doby ty generace bude pořád zčásti živit stát nebo ne?

Nick3594 — 7. 2. 2010 11:01

Pan, ty se opravdu bavíš :D :supr:. Lepší než hovory H, což ;) :D?

ViktorkaLove — 7. 2. 2010 11:45

agewa napsal(a):

...takže znovu opakuji, taky jsem viděla reportáž a otec tam na otázku reportérky , kde berou peníze, řekl, že mají přidavky a sociální dávky. on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou.
já teda myslela, že pokud jsem zaměstnaná , nejen že státu dávám daně, ale jsem produktivní, protože taky vyrábím "přebytky".
...tohle je podle mě velice s.p.o.rné, konec konců do té doby ty generace bude pořád zčásti živit stát nebo ne?

Pokud jsi zamestnana, jiste ze "vyrabis"..., ovsem ja jsem myslela ve smyslu, ze oni se uzivi sami, nebo teda z velke casti..., zamestnaji sami, a samozrejme dane a vsechno ostatni "z nich stat ma", jestli jsou OSVC, nebo zamestnanci...
Az ted jsem si vsimla, co pises: ..."on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou", pockej, pockej, nejaky duvod k tomu asi byl, jinak by na soc. davky snad narok nemeli, ne? Takze "stat je nezivi", ale dava jim, co jim patri stejne, jako vsem ostatnim. Soc. davky a pridavky na "obzivu" nestaci, to snad vi kazdy...
PS: jo a "prebytkama" jsem myslela treba ovoce, zelenina, produkty z domacich zvirat a tak (to, co jim "zbyde", nebo co zamerne vypestuji za ucelem prodeje...), to nelze srovnat s tim, co se vyrabi treba v automobilce nebo kdekoliv...

pomněnka — 7. 2. 2010 12:09

Tak když se uživí sami, nač potřebují od státu dávky?!

ViktorkaLove — 7. 2. 2010 12:29

pomněnka napsal(a):

Tak když se uživí sami, nač potřebují od státu dávky?!

Na davky od statu ma narok kazdy, kdo splnuje podminky pro jejich pobirani. I kdyz se sami uzivi a jejich prijmy nepresahuji statem stanovenou vysi, maji na ne narok...

agewa — 7. 2. 2010 13:44

ViktorkaLove napsal(a):

agewa napsal(a):

...takže znovu opakuji, taky jsem viděla reportáž a otec tam na otázku reportérky , kde berou peníze, řekl, že mají přidavky a sociální dávky. on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou.
já teda myslela, že pokud jsem zaměstnaná , nejen že státu dávám daně, ale jsem produktivní, protože taky vyrábím "přebytky".
...tohle je podle mě velice s.p.o.rné, konec konců do té doby ty generace bude pořád zčásti živit stát nebo ne?

Pokud jsi zamestnana, jiste ze "vyrabis"..., ovsem ja jsem myslela ve smyslu, ze oni se uzivi sami, nebo teda z velke casti..., zamestnaji sami, a samozrejme dane a vsechno ostatni "z nich stat ma", jestli jsou OSVC, nebo zamestnanci...
Az ted jsem si vsimla, co pises: ..."on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou", pockej, pockej, nejaky duvod k tomu asi byl, jinak by na soc. davky snad narok nemeli, ne? Takze "stat je nezivi", ale dava jim, co jim patri stejne, jako vsem ostatnim. Soc. davky a pridavky na "obzivu" nestaci, to snad vi kazdy...
PS: jo a "prebytkama" jsem myslela treba ovoce, zelenina, produkty z domacich zvirat a tak (to, co jim "zbyde", nebo co zamerne vypestuji za ucelem prodeje...), to nelze srovnat s tim, co se vyrabi treba v automobilce nebo kdekoliv...

Na davky od statu ma narok kazdy, kdo splnuje podminky pro jejich pobirani. I kdyz se sami uzivi a jejich prijmy nepresahuji statem stanovenou vysi, maji na ne narok...


sama jsi si odpověděla.

agewa — 7. 2. 2010 13:46

ViktorkaLove napsal(a):

agewa napsal(a):

...takže znovu opakuji, taky jsem viděla reportáž a otec tam na otázku reportérky , kde berou peníze, řekl, že mají přidavky a sociální dávky. on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou.
já teda myslela, že pokud jsem zaměstnaná , nejen že státu dávám daně, ale jsem produktivní, protože taky vyrábím "přebytky".
...tohle je podle mě velice s.p.o.rné, konec konců do té doby ty generace bude pořád zčásti živit stát nebo ne?

Pokud jsi zamestnana, jiste ze "vyrabis"..., ovsem ja jsem myslela ve smyslu, ze oni se uzivi sami, nebo teda z velke casti..., zamestnaji sami, a samozrejme dane a vsechno ostatni "z nich stat ma", jestli jsou OSVC, nebo zamestnanci...
Az ted jsem si vsimla, co pises: ..."on ani jeho žena zaměstnaní nikde nejsou", pockej, pockej, nejaky duvod k tomu asi byl, jinak by na soc. davky snad narok nemeli, ne? Takze "stat je nezivi", ale dava jim, co jim patri stejne, jako vsem ostatnim. Soc. davky a pridavky na "obzivu" nestaci, to snad vi kazdy...
PS: jo a "prebytkama" jsem myslela treba ovoce, zelenina, produkty z domacich zvirat a tak (to, co jim "zbyde", nebo co zamerne vypestuji za ucelem prodeje...), to nelze srovnat s tim, co se vyrabi treba v automobilce nebo kdekoliv...

proč ne?

agewa — 7. 2. 2010 13:51

takže pokud tomu rozumím...stát je neživí, ale dává jim , co jim stejně patří.
proč jim to patří?
sama tady pořád tvrdíš, že se uživí samy, proč tedy žádají o dávky stát?
pokud ani jeden z nich nepracuje, tak sotva

a samozrejme dane a vsechno ostatni "z nich stat ma", jestli jsou OSVC, nebo zamestnanci...


trochu se protiřečíš.

agewa — 7. 2. 2010 13:52

ViktorkaLove napsal(a):

pomněnka napsal(a):

Tak když se uživí sami, nač potřebují od státu dávky?!

Na davky od statu ma narok kazdy, kdo splnuje podminky pro jejich pobirani. I kdyz se sami uzivi a jejich prijmy nepresahuji statem stanovenou vysi, maji na ne narok...

v tom připadě se sami neuživí, jinak by přece o ty dávky NEŽÁDALI.

ViktorkaLove — 7. 2. 2010 14:22

agewa napsal(a):

...takže pokud tomu rozumím...stát je neživí, ale dává jim , co jim stejně patří...proč jim to patří?... sama tady pořád tvrdíš, že se uživí samy, proč tedy žádají o dávky stát?
pokud ani jeden z nich nepracuje, tak sotva... a samozrejme dane a vsechno ostatni "z nich stat ma", jestli jsou OSVC, nebo zamestnanci... trochu se protiřečíš.

Dekuju za "vsetecne" a taky "konstruktivni" otazky...
Uzivi se sami... ano, zrejme ano. Pestuji, chovaji (=jidlo), z davek od statu poridi "zivotni minimum" (na to davky od statu staci...). Kdyby "nezadali o davky od statu", byli by hloupi, kdyz jim podle zakona patrej (ty davky...)...
Neprotirecim si v nicem. Nevime totiz, proc ani jeden z nich neni zamestnan... Ale kdyz "berou davky", zakonny duvod pro to existuje! Treba jsou invalidni, castecne invalidni, evidovani na pracaku, kterej neni schopnej jim zamestnani sehnat... duvodu, A ZAKONNYCH, muze byt spousta... Rozhodne si nemyslim, ze zrovna oni by byli typem "nemakacenko", tim nejrozsirenejsim u nas, co o davky od statu zada..., vis?

ViktorkaLove — 7. 2. 2010 14:28

agewa napsal(a):

ViktorkaLove napsal(a):

"prebytkama" jsem myslela treba ovoce, zelenina, produkty z domacich zvirat a tak (to, co jim "zbyde", nebo co zamerne vypestuji za ucelem prodeje...), to nelze srovnat s tim, co se vyrabi treba v automobilce nebo kdekoliv...

proč ne?

Aleee!
Mluvila jsem o tom, jak jsi napsala, ze kdyz jsi zamestnana, taky vyrabis "prebytky"...
Rekla jsem, ze to, co vyrobis v nejake vyrobe, se neda nazvat "prebytky", pac je to planovana vyroba... Prebytkama jsem myslela, ze kdyz rodina s vice cleny systematicky pracuje na tom, aby se uzivila, je URCITE schopna "vyprodukovat" vic, nez spotrebuje... a tak vzniknou (mohou vzniknout, kdyz ona rodina tomu tak chce) "prebytky". Coz se neda srovnat prave s tou "planovanou vyrobou"...

pomněnka — 7. 2. 2010 14:50

ViktorkaLove napsal(a):

pomněnka napsal(a):

Tak když se uživí sami, nač potřebují od státu dávky?!

Na davky od statu ma narok kazdy, kdo splnuje podminky pro jejich pobirani. I kdyz se sami uzivi a jejich prijmy nepresahuji statem stanovenou vysi, maji na ne narok...

Hmm to je dobrá logika. Já to sice nepotřebuji, páč se sám dobře uživím, ale mám na to nárok, tak proč bych stát nepodojil. On má dost.

ViktorkaLove — 7. 2. 2010 15:07

pomněnka napsal(a):

Hmm to je dobrá logika. Já to sice nepotřebuji, páč se sám dobře uživím, ale mám na to nárok, tak proč bych stát nepodojil. On má dost.

Ba ne, to neni o "podojeni", to je o tom, ze "ja davam Cisari, Cisar mi dava, co mi patri"...  Pom, kdyz uz te to tolik zajima..., myslis, ze vsichni, co "maji dost", se svych zakonnych prav zrikaji? (napr. politici, nebo zrovna ti "nemakacenkove", kteri vydelavaj melouchama a na socialku si chodi, oveseni zlatem ve svych luxusnich autech pro "smesne kapesne"?) :jojo:

pomněnka — 7. 2. 2010 15:10

ViktorkaLove napsal(a):

pomněnka napsal(a):

Hmm to je dobrá logika. Já to sice nepotřebuji, páč se sám dobře uživím, ale mám na to nárok, tak proč bych stát nepodojil. On má dost.

Ba ne, to neni o "podojeni", to je o tom, ze "ja davam Cisari, Cisar mi dava, co mi patri"...  Pom, kdyz uz te to tolik zajima..., myslis, ze vsichni, co "maji dost", se svych zakonnych prav zrikaji? (napr. politici, nebo zrovna ti "nemakacenkove", kteri vydelavaj melouchama a na socialku si chodi, oveseni zlatem ve svych luxusnich autech pro "smesne kapesne"?) :jojo:

No vidíš teď jsi na to kápla. Tak šup s tím ven a zachraň státní rozpočet!

ViktorkaLove — 7. 2. 2010 15:24

pomněnka napsal(a):

No vidíš teď jsi na to kápla. Tak šup s tím ven a zachraň státní rozpočet!

Tak zrovna tohle me nejak zvlast nebere... at si ho zachranuji ti, co ho pohnojili..., vsak jim "prispivam, jak jim nalezi"...

agewa — 7. 2. 2010 15:54

pokud někdo říká......uživím se sám a od státu nic nechci ... a opravdu to dokáže, tak před ním smekám.

pokud , ale říká......uživím se sám a od státu nic nechci ... a při tom bere soc. dávky a přidavky, tak je to jen nabubřelé prohlášení. a když při tom říká, že je to protože .....dobrovolně odchází z konzumní společnosti ( taky to tam zaznělo!), tak je to žvást, protože právě ta společnost ho žíví z daní lidí, kteří pracují.
a pokud mu zabere celý čas , že se stará o svou zahradu a zvířata , takže nemůže ještě navíc někde pravidelně pracovat (opět jeho slova), tak mu stát pomáhá při príma koníčku.a přesto je jeho přijem tak malý, že dosáhne na dávky.

agewa — 7. 2. 2010 15:56

a rovnou říkám, že to tam opravdu zaznělo, to že si to LV nepamatuje nebo nepostřehla bohužel neovlivním.

Pandorraa — 7. 2. 2010 18:05

Ronja napsal(a):

Zklamčo, tohle si opravdu s Pandorrou prosím řešte jinde, na tvém Ringu, nebo v SZ nebo kdekoli, ne na vlákně, které má jiné téma.
]

Ronjo, pokud jde o mne, není CO řešit.

Blossom — 7. 2. 2010 20:17

Tak jsem se vrátila z víkendu, a to je tu zas hora "studijního materiálu" :P  :D
Lidi, dejte už s těma :offtopic: konečně pokoj, jste s tím otravní. :dumbom:


Tak konečně zpátky k tématu: další námět do ringu: V časopise jsem narazila na projekt SOMA, který běží prý v Rakousku. To slova SOMA je zkratka Sozial Market.
Jde o obchody, kde se prodává zboží za asi jednu třetinu obvyklé ceny. Jde hlavně o potraviny, a není tam možnost nakoupit alkohol a cigarety (sympatické!).
Kartičku opravňující k nákupu dostne každý, kdo prokáže malý příjem do určité hodnoty (teď si nejsem jistá, myslím že psali do 800 EUR měsíčně). A nesmí koupit víc, než množství pro cca 1 osobu (aby se zabránilo kšeftování a zneužívání.)
Do těch obchodů dodávají řetězce zboží krátce před lhůtou doporučené spotřeby, dále zboží třeba s poškozeným obalem apod.
Nájemné těchto obchodů je dotováno státem. To je myslím dobře nasměrovaná a využitá dotace.

Myslím, že je to velmi dobrý a prospěšný nápad. Trochu se vzdáleně podobá tomu, jak jsem tu psala o těch restauracích v Brně, co dávají nespotřebované jídlo (které se běžně jinak vyhazuje) bezdomovcům.

Takovýmto projektům maximálně fandím, tohle je myslím opravdu "o něčem". :jojo:

Blossom — 7. 2. 2010 20:20

agewa napsal(a):

pokud někdo říká......uživím se sám a od státu nic nechci ... a opravdu to dokáže, tak před ním smekám.

pokud , ale říká......uživím se sám a od státu nic nechci ... a při tom bere soc. dávky a přidavky, tak je to jen nabubřelé prohlášení. a když při tom říká, že je to protože .....dobrovolně odchází z konzumní společnosti ( taky to tam zaznělo!), tak je to žvást, protože právě ta společnost ho žíví z daní lidí, kteří pracují.
a pokud mu zabere celý čas , že se stará o svou zahradu a zvířata , takže nemůže ještě navíc někde pravidelně pracovat (opět jeho slova), tak mu stát pomáhá při príma koníčku.a přesto je jeho přijem tak malý, že dosáhne na dávky.

:supr: :godlike: 
Moje řeč. Vidím to úplně stajně. :jojo:

Blossom — 7. 2. 2010 20:54

Ve volném čase se probírám netem a hledám, zda tedy na stránkách Sklenářky není něco nového, konkrétnějšího.

Opravdu mě docela zaujal kulturní program. To vypadá celkem životaschopně a perspektivně.
Na druhou stranu narážím v odkazech na principy, nad kterými mi zůstává rozum stát. Jedním z toho je představa o vnitřním finančním oběhu, s vlastním oběživem, a tak se chtějí odpoutat od normálních peněz systémem výměnného obchodu  (zjednodušeně řečeno).. Jmenuje se to zkratkou LETS.

Přečetla jsem si to, a níže Vám to sem dávám, ať si na to můžete udělat názor. Můj názor by se dal shrnout sloganem "Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě?"
Na tomto systému mě zaráží, že pro jedinou komunitu (prý pár desítek lidí)  se počítá se třemi (!) administrátory, kteří budou (snad prý za poplatek) zapisovat a soustřeďovat informace typu: Paní XY potřebuje odvézt do města, ale zase nabízí drobné správky oděvů. Pan Z nabízí přebytky ovoce a hledá doučování angličtiny. ...atd.,atd... Administrátoři to budou všechno zapisovat a koordinovat a neustále adresář aktualizovat a distribuovat...

Tedy - žije administrativa!! :dumbom:

A nejdivnější na tom je, že kdokoli, i dokonce celý systém, se může prý neustále neomezeně zadlužovat...:co:
No, nepřipomíná vám aspoň tahle poslední věta něco? Nevešel náš státní rozpočet nepozorovaně už dávno do zóny Remix? :D 
(Aby bylo jasno kde je souvislost - k principům zóny Remix se Sklenářka hlásí.)

No, počtěte si sami:
Kdo jsme

ZónaRemix je sdružení lidí s touhou po životě, který nás baví a naplňuje, a přitom není v rozporu s myšlenkou trvale udržitelného života na Zemi.

Budujeme ekologické městečko, energeticky a ekonomicky nezávislé, svobodné místo pro život.Naším cílem je vytvořit ekonomicky funkční komunitu – společenství, které svou činností, jednotným marketingem a spoluprací jednotlivých členů společenství umožní obživu všem členům společenství přímo v místě. Aktivně se zapojujeme do lokálních struktur s cílem podpořit rozvoj regionu.


Zavádíme LETS uvnitř Zóny Remix a po jeho osvědčení budeme tento systém rozšiřovat i vně našeho společenství .


LETS je zkratka anglického "local exchange trading systems", což lze do češtiny přeložit jako "obchodní systémy místní měny. Setkat se lze i s překladem "systémy místního výměnného obchodu", ale i s pojmem "kruh výměn".

LETS je alternativní ekonomický (resp. obchodní) systém, který má za cíl napomoci místnímu obchodování. Tvoří ho skupina lidí, kteří k obchodování mezi sebou nepoužívají normální měnu (např. koruny), ale měnu vlastní, takovou, kterou si sami vytvořili.

Kromě čistě ekonomických výhod, které může LETS lidem přinést, bývají také často zdůrazňovány psychologické či sociologické aspekty: díky LETS poznávají lidé nové přátele, více se začleňují do místní společnosti,...


Více na : http://lets.ecn.cz/

Blossom — 7. 2. 2010 20:58

...tak ještě jeden názorný článek o obchodním systému LETS:
(Vytučnila jsem věci, co mě zaujaly, nebospíš  lépe řečeno zarazily. Za každou vytučněnou větičkou bych nejraděj udělala pomyslný otazník  - asi takhle: ?? :co: )

Eva Hauserová: LETS aneb Jak se vyhnout nástrahám oficiální měny
článek je převzat z časopisu BARAKA č.2
LETS je zkratka pro Local Exchange Trading Systems a je to vlastně výměna různých služeb a zboží v nějaké místní skupině lidí. Trochu to připomíná směnu v prvotně pospolné společnosti, jak jsme se to učili ve škole. Když si však v osmdesátých letech lidé ve vyspělých západních zemích uvědomili, že něco podobného je možné, znamenalo to pro ně ohromný objev. V devadesátých letech začaly LETS v Kanadě, v Anglii, v USA a v Austrálii růst jako houby po dešti. Mají totiž mnoho půvabů a výhod, které oficiální peněžní systém postrádá.Jak LETS fungují
Princip je následující: dá se dohromady skupina sousedů či místních lidí, kteří se více méně vzájemně znají, a začnou si vyměňovat různé své dovednosti, službičky, případně výrobky, od pohlídání dětí a nakrmení kočky přes instalatérské opravy a údržbu automobilu až po vaření, pečení či výuku cizím jazykům.

Jde v podstatě o ten typ vzájemných úsluh a pomoci, které si někdy sousedé beztak poskytují jako sousedskou výpomoc, jenže když potřebujete už potřetí pohlídat psa nebo zalít zahradu, nevíte, jestli neobtěžujete a jak byste to mohli oplatit... LETS vás takových rozpaků zbaví. Má totiž vlastní "oběživo", takže máte kontrolu, kolik práce jste odvedli a kolik naopak přijali. Nabídka různých služeb je širší, než byste byli schopni sami vypátrat. Pokud jste "v mínusu", nemusíte si s tím dělat příliš velké starosti - k tomu, aby se LETS vůbec rozběhl, se stejně musí začít "zadlužením".
LETS totiž nesmí mít skutečné oběživo, tj. svůj vlastní typ peněz, to by bylo ilegální. Proto se používají šeky, na kterých je napsáno, kdo komu odvedl práci v hodnotě kolika jednotek LETS. Ty se posílají administrátorovi LETS, který jednomu člověku příslušnou částku připíše na účet a druhému ji z účtu odečte.

Jednotky LETS mají své vlastní názvy, většinou vtipné: velký systém v Manchestru se jmenuje Bobbins (cívky), v Newbury si zavedli New Berries (nové bobule), v Totnes mají Acorns (žaludy), protože "z malých žaludů vyrostou mocné duby", v Kanadě a v Austrálii svým jednotkám na mnoha místech jednoduše říkají "zelené dolary".

V čem jsou výhody LETS
V roce 1994 existovalo v Británii těchto skupin kolem dvou set. Všechny mají místní charakter a v tom je právě jejich půvab. LETS totiž zlepší kvalitu vašeho života. Spřátelíte se se sousedy, navážete nové kontakty, objevíte, jak můžete vzájemně obohacovat svůj život. LETS jsou ideální pro překonání pocitů osamělosti - pomocí LETS můžete třeba získat někoho na popovídání si, "babičku" či "hodného strýčka" na vyprávění pohádek dětem a podobně.

Dále můžete využít své dovednosti, které byste si netroufli "prodávat" jako profesionálové, ale přesto je děláte rádi a dobře, například rádi žehlíte, chodíte s dětmi na výlety nebo pracujete na zahradě. Nejde o podnikání, jen o výměnu, ze které nemáte žádný zisk, a tak nepotřebujete žádná povolení, úvěry, kapitál, nic takového. LETS je tedy výborná věc hlavně pro lidi, kteří netráví celé dny od rána do večera na pracovišti, například pro rodiče pečující o malé děti, důchodce, nezaměstnané, částečně zaměstnané, invalidy, žáky, studenty atd. (Pověstná novodobá česká figurka "managera ve fialovém saku s mobilním telefonem" se tedy v LETS neobjeví, neboť zde nekyne žádný finanční profit a neplatí, že čas jsou peníze.

Výhodou LETS je, že tímto způsobem získáte služby, jaké byste jinak těžko sháněli - maličkosti, na které nemá profesionální řemeslník čas a které se mu nevyplatí dělat, nebo třeba ubytování návštěvy v blízkosti vašeho domu u někoho, kdo by si jinak cizí lidi do bytu nepustil.

Hromadit jednotky LETS nemá žádný smysl, neexistují tu úroky a jednotky stejně musíte utratit zase jedině v rámci svého LETS systému. To je samozřejmě taky velká výhoda - v rámci LETS neexistují rozdíly mezi bohatými a chudými, stísňující pocit, že si něco "nemůžeme dovolit". Neexistují tu ani daně, nejde však o daňový únik, protože z LETS nepramení nikomu žádný zisk.

Ohromný přínos LETS je v jeho ekologičnosti. Odpadá doprava zboží, případně dojíždění řemeslníků na velké vzdálenosti. Mrkev nebo jablka si koupíte čerstvé přímo ze sousedovy zahrádky a ne dovezené z Nového Zélandu. V rámci LETS si můžete půjčovat různé předměty - třeba fotoaparát, videokameru, jízdní kolo, takže je nemusíte kupovat a využijí se lépe. Nebo můžete "pronajmout" svoji pračku, mandl, garáž apod. Můžete recyklovat - například kelímky od jogurtů použije někdo, kdo je potřebuje na sazenice. Můžete si předávat věci po odrůstajících dětech. LETS je neocenitelný pro opravy všeho druhu, i takové, které by vám v běžné síti odmítli udělat, protože už "se nevyplatí". Zkrátka LETS vám umožní neplýtvat, nebýt uštvaní a radovat se z maličkostí.

Jak se zakládá nový LETS
Skupina lidí se sejde a dohodne se na názvu a hodnotě jednotky - hodnota se doporučuje stejná jako je hodnota příslušné státní měny (libry či koruny), protože se pak všechny úkony lépe odhadují a protože to usnadní převádění LETS jednotek na běžnou měnu, což je někdy potřeba dělat. Pak je naprosto nutné udělat adresář s telefonními čísly, obsahující nabídku a poptávku všeho, co kdo dělá a požaduje, a distribuovat ho členům, případně do místního obchodu nebo na jiné místo, kde se lidé scházejí, aby se usnadnilo napojování nových členů. LETS vyžaduje základní skupinku asi tří organizátorů: jeden člověk má na starosti adresář, který je potřeba pravidelně obměňovat, doplňovat a znova distribuovat, další člověk má na starosti účty, tj. zanáší údaje z šeků do osobních účtů členů, a kromě toho je ještě nutné, aby se někdo staral o "pokladnu" v oficiální měně, protože některé věci (xeroxy, pronájem místností, telefonní poplatky, poštovné) se za LETS jednotky pořídit nedají. Mít k dispozici počítač a udržovat na něm databázi je sice výhodné, ale mnoho skupin LETS se obejde bez něj. Pokud má LETS několik desítek členů, což je nejběžnější případ, kartotéka se dá udržovat docela snadno.

Když máte organizátory, členy, jednotky i adresář, můžete svolat lidi na slavnostní zahájení, všechno ještě důkladně vysvětlit a promyslet (případně názorně předvést, jak to funguje), rozdat speciální šekové knížky, a pak už se může začít. Členové začnou jednoduše čerpat služby "na dluh". Tak například vám kape vodovodní kohoutek. Najdete si v seznamu souseda, který vám kohoutek spraví, a vystavíte mu šek. Poplatky za služby se určují v různých skupinách různě. Některé skupiny doporučují určitou výši hodinové mzdy, jiné oceňují každou službu stejně (jedna služba - jedna jednotka) a ještě další doporučují účtovat si tím víc, čím míň vás práce baví (například nežehlíte moc rádi, a tak si účtujete za hodinu žehlení 50 LETS jednotek, naopak moc rádi natíráte ploty, a tak si za hodinu natírání účtujete jen 20 LETS jednotek). Z toho plyne, že většinou nezáleží na tom, jak moc je daná práce kvalifikovaná. A jak si ověřit, že provedená práce je kvalitní? No, vždyť jde přece o sousedy, a tak by se rychle rozkřiklo, kdyby někdo něco zhudlařil, odbyl a zkazil. LETS systémy jsou ovšem pořád něco tak nového, že každý z nich řeší spoustu podobných otázek "za pochodu".

Proč nás oficiální peníze "zrazují"?
Oficiální finanční systém je založen na tom, že vložený kapitál se musí neustále množit, a kdo nerozšiřuje svůj podnik a nedrtí konkurenci, ten zhyne. Drobné podnikání je někdy tak zatíženo vysokými nájmy, daněmi, úroky z půjček, provozními náklady, administrativou atd., že se ani nevyplatí. Naopak stačí mít výhodně uložené peníze, aby se samy "množily". To je přece absurdní. Podle údajů Světové banky ve světě existuje devadesátkrát víc peněz než zboží a služeb. Na příkladu velké hospodářské krize z třicátých let vidíme, k jakým absurditám může docházet - lidé byli pořád stejní a nezměnění, jejich potřeby i jejich pracovní schopnosti a možnosti byly stejné, továrny, farmy, suroviny, všechno bylo k dispozici stejně jako předtím - ale najednou to nemohlo fungovat, protože díky krachu na burze najednou "nebyly peníze" a lidé nemohli pracovat ani kupovat zboží. Podobně absurdní je dnešní vysoká nezaměstnanost na Západě - lidé jsou schopni vykonávat práci, jejíž výsledky jiní lidé potřebují, ale přesto jim společnost práci neposkytne. Proč by se tyto mezery nemohly vyplnit pomocí sítí typu LETS?

LETS nemá úplně nahradit běžnou měnu, ale má ji doplnit tam, kde existují mezi potřebami lidí a nabídkou služeb mezery, to znamená na drobné a lokální úrovni. Navíc oficiální měna lidi vzájemně odcizuje, protože funguje ve velkém měřítku a na principu zisku, kdežto LETS lidi sbližuje.

Na rozdíl od jiných projektů tady nemusíte čekat na žádné granty - můžete hned začít.

Co musí LETS nezbytně mít?
Tady je pět kritérií, definujících LETS, jak je uvádí Michael Linton, který LETS vymyslel a založil první skupinu v Comox Valley v Kanadě:

nevzniká žádný zisk
neexistuje povinnost obchodovat
informace o "účtech" je přístupná všem členům
hodnota LETS jednotky se rovná hodnotě jednotky státní měny
nepožadují a neplatí se žádné úroky.
Nakonec ještě pro lepší představu uvádím příklady, jak může vypadat adresář LETS. Aby se daná služba, nabídka či poptávka dala najít, je sestaven podle témat. Například stránka označená DOPRAVA má v horní části oddíl "Nabídka" a v dolní části "Poptávka":V "Nabídce" například čteme:

Dodávka s řidičem, 50 PP (Pražských Prachů) za hodinu. Josef Novák, adresa, telefon.
Svezu vás do centra a zpět, cena dohodou, Jana Nováčková, adresa, telefon.
Zapůjčím jízdní kolo, 5 PP/hod., Jakub Nový, adresa, telefon.
V "Poptávce" stojí třeba:

Potřebuji doučit řízení auta, Jan Novotný, adresa, telefon.
Potřebuji občas odvézt na zdravotní středisko, Františka Šťastná, adresa, telefon.

A co do LETS nabízet?
Mnoho lidí má pocit, že nemají co nabídnout. Takový případ je téměř vyloučený - určitě si dokážete třeba popovídat s osamělým člověkem, uklidit byt, zalít o dovolené květiny. Zpravidla jde o ty nejvšednější věci, které ale zabírají nějaký čas. Nebo se člověk může nabídnout na jeden den jako "děvče pro všechny", což může být velice užitečné.

LETS jako lokální komunita
Skupina LETS může pořádat různé společenské akce, oslavy, oslavy, setkání (jako třeba Masopust, tancovačku, dětská odpoledne apod.), může vydávat svůj časopis, ale nemusí dělat vůbec nic takového.

Stav osobních "účtů" se zveřejňuje, protože to podněcuje lidi, aby si srovnali "dluhy" nebo "nevyčerpané" služby tím, že budou něco dělat nebo něco požadovat, a také to upozorní ostatní, na kom by mohli přednostně něco chtít. Na druhé straně mít dluhy není žádná ostuda. Lidé pravděpodobně vědí, že například Zuzana Novohradská je v mínusu, protože měla nemocné děti.

Administrátoři systému se platí z poplatků jednotlivých členů, nebo se celý systém prostě nechává "zadlužovat". Poplatky členů mohou být jednotné nebo od úkonu.
V některých obcích se do LETS systému zapojují i místní obchodníci, takže část ceny zboží nebo nápoje v kavárně pak můžete hradit LETS jednotkami, a obchodníci zase získávají za LETS jednotky třeba čerstvou zeleninu a ovoce od místních lidí. To může obchodníkům pomoci tam, kde místní lidé mají málo peněz, je vysoká nezaměstnanost, nebo kde jim záleží na vztahu ke každému jednotlivému sousedovi. Tak se tento způsob směny neustále rozšiřuje a existují už i pokusy propojovat LETS systémy navzájem, abyste pomocí nich mohli získat například ubytování na druhém konci země.

V roce 1990 byly LETS systémy jen čtyři, dnes již existuje okolo 400 takových skupin jen v Anglii o velikosti od několika jedinců do několika set účastníků.
--------------------------------------------------------------------------------

Zpracováno podle knihy Lets Work - Rebuilding the Local Economy, Peter Lang, Grover Books, UK, 1994Verze pro tisk  Kontakt na autora


© Copyright Borg ... http://lets.ecn.cz/
Nefunguje nějaký odkaz? Prosím napište. Děkuji.

Blossom — 7. 2. 2010 21:29

Ještě poslední poznámku k obchodnímu systému LETS:
Oproti normálním penězům - nejsou tu žádné úroky, netvoří se tu žádný zisk, ale za to tam máte fůru nezbytné administrativy a tím pádem i neustálé poplatky administrátorům!

Tomu tedy fakt říkám výhoda!!  :dumbom:

Tak už máte dost čtení před spaním a já už jdu do hajan - krásnou dobrou noc všem! :kapitulation:  :sova:

agewa — 8. 2. 2010 8:27

a kdo určí, co je za kolik jednotek? a co když někdo chce službu, kterou nikdo nenabízí? nebo je některá služba možná u více lidí? má u každého stejnou jednotku?
přijde mi to dost složité

Vějířovka — 8. 2. 2010 9:23

agewa napsal(a):

a kdo určí, co je za kolik jednotek? a co když někdo chce službu, kterou nikdo nenabízí? nebo je některá služba možná u více lidí? má u každého stejnou jednotku?
přijde mi to dost složité

1) Co je za kolik jednotek určí ten, který službu nabízí.
2) Když chce někdo službu, kterou nikdo nenabízí, tak má smůlu - prostě kde nic není, ani čert nebere
3) Pokud je stejná služba nabízena více lidmi, tak si případný zájemce vybere tu službu, která se mu líbí (např. nabízející má hezké modré oči, nebo službu nabízí za nejmíň jednotek).
4) tatáž nebo podobná služba může stát u různých lidí různě nebo může být za stejný počet jednotek - stanoví to vždy ten, který službu nabízí.

Problém vůči státu je ten, že prodej ani služby nejsou zdaněny, takže stát na tom neprofituje, což by se státu nemuselo líbit.

Blossom — 8. 2. 2010 15:09

Já vidím problém mimo jiné v tom, že prý si člověk tu "cenu " může určit i podle toho, jak rád či nerad tu práci dělá. Jakože když to dělá nerad, dá to dražší.
Když to domyslíte - pokud tam bude někdo línější, bude mít vše drahé. A pilnější na tom  prodělá. Prostě mi přijde, že tento systém lidi naprosto demotivuje.

Dále je tam řečeno, že tento obchodní systém LETS prý lidi bude sbližovat.... no, nevím nevím. Já bych se spíš obávala dost velkých konfliktů. Právě proto, že ty jednotky nelze objektivně měřit. A toho, že se budou lidi hádat mezi sebou a taky i s administrátory. Sledovat a evidovat takový systémm je hodně složité, a i administrátoři jsou jen lidi. Obávám se, že právě toto nezpůsobí soulad, ale naopak nesoulad mezi lidmi komunity.
A nedělejme si iluze, že lidi "duchovně ladění" lépe najdou stejnou notu, než lidi ostatní. Nakonec - mám pocit že právě tady na duchovním jsou osobní výpady, osočování a až nenávist za odlišný názor mnohem častější, než na vláknech jiných. :/

Problém vůči státu v tom nevidím. Je to v podstatě směnný obchod, jako když někomu dáte kabát, a on vám zato dá svou úrodu brambor, tak neplatíte nic nikomu a žádné daně i v normální "konzumní" společnosti.
A navíc toto může fungovat jen u malého množství služeb a zboží. Většinu všeho si členové komunity budou stejně muset kupovat v okolním světě za normální peníze.

Zklamaná — 22. 1. 2011 14:47

Tak je tomu již téměř rok, co se tu rozvířila docela živá debata na téma Sklenářka a alternativní žití.
http://fora.babinet.cz/viewtopic.php?id=41589
"KOST" byla docela neprozřetelně hozena v  naivní představě, že jiní jsou prostě hloupí, ale po náporu dotazů bylo vlákno autorkou na vlastní žádost raději uzavřeno, neboť prostě ten tlak nezvládla. To však nebránilo tomu, aby se diskutovalo dál a to na tomto vlákně... i když zdá se, že téma se vyčerpalo (což mě naprosto udivuje, neboť se přeci jedná o posun v myšlení lidí, o který některým lidem především jde.....)

Takže rok utekl jak voda...a kam se kdo posunul? Přiznávám, že ani já už dál loni tohle vlákno nesledovala, takže usnulo to tu, pokusím se o vzkříšení ;)
Rok je docela dlouhá doba na to, abychom viděli, jací jsme před tím rokem byli, jaké jsme měli názory na to, či ono,
kolik kroků se udělalo vstříc k těm lepším, nebo jen alternativním zítřkům, zda to nebylo pro někoho hořké rozčarování...vidět se, jak před rokem se bije v prsa za věc, které věří, či nevěří....

Opravdu se zájmem jsem si znova pročetla původní vlákno i toto, opět jsem se nad některými výroky (slovním spojením) od srdce zasmála, až mi tekly slzy .... a je toho mnohem víc, co ten rok přinesl

Lvice — 23. 1. 2011 17:22

Bloss, dívala jsem se na Tebou zmíněný projekt SOMA, který se mi ale vůbec nejeví jako alternativní. Je to docela slušný business, jak se zbavit zboží, které by skončilo v kontejnerech.....

Wiki — 24. 1. 2011 17:17

Zklamaná napsal(a):

Tak je tomu již téměř rok, co se tu rozvířila docela živá debata na téma Sklenářka a alternativní žití.
http://fora.babinet.cz/viewtopic.php?id=41589
"KOST" byla docela neprozřetelně hozena v  naivní představě, že jiní jsou prostě hloupí, ale po náporu dotazů bylo vlákno autorkou na vlastní žádost raději uzavřeno, neboť prostě ten tlak nezvládla. To však nebránilo tomu, aby se diskutovalo dál a to na tomto vlákně... i když zdá se, že téma se vyčerpalo (což mě naprosto udivuje, neboť se přeci jedná o posun v myšlení lidí, o který některým lidem především jde.....)

Takže rok utekl jak voda...a kam se kdo posunul? Přiznávám, že ani já už dál loni tohle vlákno nesledovala, takže usnulo to tu, pokusím se o vzkříšení ;)
Rok je docela dlouhá doba na to, abychom viděli, jací jsme před tím rokem byli, jaké jsme měli názory na to, či ono,
kolik kroků se udělalo vstříc k těm lepším, nebo jen alternativním zítřkům, zda to nebylo pro někoho hořké rozčarování...vidět se, jak před rokem se bije v prsa za věc, které věří, či nevěří....

Opravdu se zájmem jsem si znova pročetla původní vlákno i toto, opět jsem se nad některými výroky (slovním spojením) od srdce zasmála, až mi tekly slzy .... a je toho mnohem víc, co ten rok přinesl

Vlákno autorka uzavřela a taky tam napsala proč . Když už sis dala tu práci a vyhledala vlákno, které jsi vlastně nesledovala :rolleyes: ,  můžeš si příspěvek před uzavřením přečíst. Neboj, je to tam srozumitelně.. :D
Tak tedy začni, napiš nám kam ses posunula za rok..?  :)

haiel — 24. 1. 2011 17:36

Zklamaná, přiznám se, že jsem nepochopila, proč tvoje nové téma "kam se kdo posunul za rok" musí nutně souviset s nějakou Sklenářkou :co:  Nechceš raději založit nový vlákno?

Pandorraa — 24. 1. 2011 18:49

Pro všechny pradlenky madlenky:

Putovali spolu dva zenoví mistři Tansan a Ekido a dospěli k brodu. Na břehu stála překrásná mladá dívka v hedvábném kimonu. Očividně měla strach přejít přes řeku, protože ji vzedmuly silné deště.

Ekido se rychle podíval jinam. Naproti tomu Tansan nezaváhal a beze slova vzal dívku do náruče a přenesl ji přes řeku. Na druhém břehu ji opatrně postavil a oba mniši pokračovali mlčky v cestě. Uplynula čtvrthodina, půlhodina, celá hodina. Tu Ekido vyhrkl: "Co to do tebe vjelo Tansane! Porušil si několik mnišských pravidel naráz. Jak sis té hezké dívky vůbec mohl všímat, natož se jí dotknout a přenést jí přes řeku?" Tansan klidně opáčil: "Já jsem jí nechal u řeky, ty jí ještě pořád neseš?"

;):pussa:

Zklamaná — 24. 1. 2011 19:36

Wiki:
vlákno , které Pandora otevřela za jasným účelem jsem sledovala od počátku a také tam přispívala svými názory - vlákno se netočilo jen kolem Sklenářky, nýbrž pojalo celé spektrum alternativního žití a to od jak se říká vrácení se znovu na strom až po gumový rohlíky z Lidlu.
Proč píšu, že bylo otevřeno za jasným účelem - jasným v tom, že Sklenářku má za skoro barákem, mělo se tam scházet vícero lidí s přibližně stejným náhledem na svět a žití v něm, velkou měrou tam figurovala kamarádka Pandory (myslím že Míša), která je (nebo byla?) partnerkou předkladatele projektu na Sklenářce (pana Z.S.) a v neposlední řadě možnost na Sklenářce pořádat Pandořiny semináře (FBI :lol:). Proto tu Pandora otevřela toto vlákno, neboť (hlavně) nenápadně potřebovala vysondovat, zda by se tu nenašlo několik dobrovolníků na práce, popřípadě náhled, kdo má k takové alternativě blíže. Potud všechno OK, neboť kdo chtěl, tak se k tématu vyjádřil podle svého vnitřího nastavení. A jelikož se tu našli i jedinci, co hned od začátku ten projekt považovali za naivní snění s absolutní absencí povědomí o náročnosti projektu, docela slušně a bez skurpulí byli setřeni. Že se tu i objevili pochybnosti ohledně investování do projektu - dobrovolné financování  - pronajaté nemovitosti - trošku postavené na hlavu, investovat do cizího...pak jak sama Pandora píše 27.1.2010, "Sklenářka potřebuje hlavně pracovité ruce, protože za ta léta, kdy chátrala, se tam nahromadilo spousta věcí, které jse třeba vyspravit, uklidit..." nebo dokonce "Občanské sdružení, které Sklenářku spravuje a "křísí" zpět do života" (v té době žádné občanské sdružení neexistovalo - vzniklo tuším až 14.3.2010 - ale dobrá, měli to v plánu...) na to, že to "našla" náhodou měla až dost informací... i když zase ne příliš.
Ale co mě už od počátku velmi zaujalo, tak to byl ten zanícený Pandořin "boj" za Sklenářku a předkladatele... to přesvědčení o své pravdě a nepravdě pochybovatelů. Např. psaní od Pandory 27.1.2010 "Ale pokud je začne obviňovat téměř z parazitování na druhých, měl by si své domněky a představy nejprve ověřit v praxi, tedy přímo na místě nejprve poznat, co vlastně ti lidé dělají, jaké mají plány a PAK teprve mluvit.
Jinak by měl raději mlčet.
Ovšem tohle je veliká moudrost, ne všem daná."

nebo:
"Ale každý, kdo začne BEZ znalosti konkretních věcí hodnotit samy LIDI, kteří se snaží o něco, co jeho neláká a bude je pomlouvat, musí počítat s tím, že budu chtít, aby mi dokázal svá tvrzení."
Každý, kdo se zapojil do diskuze se šel podívat na stránky Sklenářky s tím, že právě na stránkách se dozví, co mají vlastně za projekt. Šli se tam podívat i ti, co by s chutí přiložili ruku k dílu, nebo i vložili nějakou tu finanční částku... (ne, já to nebyla, můj názor jsem si utvořila hned z počátku - nereálný projekt a nepřesvědčivý výstup předkladatele, prostě nedělal na mě seriozní dojem člověka, co ví, co od života chce a že dokáže realizovat své sny a vize)
Ano  Wiki, vlákno jsem sledovala a i se dost účastnila. Chápu, že Pandora nemohla nám zvědavým předložit plán realizace, nebo alespoň představu, neboť o tom věděla také pouze tolik, co jsme se my ostatní mohli dočíst na stránkách (které již neexistují, stejně tak neexistuje ani stránka na Facebooku), ale vzhledem k tomu, jak jsem psala výše o blízkosti k předkladatelům a vzhledem k tomu, jak nás tu Pandora "oťukávala" jsme někteří - budu mluvit tedy za jen sebe, měla jsem předpoklad, že bude vědět toho více...a že vlákno uzavřela? Také chápu, neboť dostala všetečné otázky, na které neznala odpovědi a nepředpokládala, že ji budou položeny. Byla stejně naivně zasněna do projektu, jak o tom Z.S. básnil....předpokládám, že za ten rok, co uběhl, se již probudila ze snění a pravá realita se ukázala .....


a na tvou otázku Wiki, kam jsem se posunula? Nebylo kam, moje základy jsou pevné, ale jiní se mohli posunout, pokud stále dokola nedělají stále stejnou chybu, takže se jim to zákonitě musí dít dokola tak dlouho, dokud prostě nepochopí....


haiel:

téma není nové, jestli dobře čteš, tak je to především o tom, jaké jsme měli názory třeba před rokem (přiznám se, můj názor se nezměnil...a jak je tu u jiných - nemuseli svůj názor třeba poopravit?) kroky k lepším zítřkům - píšem tu o alternativě a alternativním žití, psalo se tu o Sklenářce - tak kam se posunula Sklenářka? Prostě mě to zajímá úplně stejně, jako třeba ty gumové rohlíky z Lidlu, nad kterými se mnozí rozčilují, ale když jim je řečeno, aby šli příkladem a ten nepoživatelný rohlík tedy předložili na ČOI k laboratorním testům, tak je to zas tak tolik netrápí....fascinuje mě ta názorová rozmanitost ;)

PS: praní prádla mě děsně baví :P

Zklamaná — 24. 1. 2011 19:41

Lvice napsal(a):

Bloss, dívala jsem se na Tebou zmíněný projekt SOMA, který se mi ale vůbec nejeví jako alternativní. Je to docela slušný business, jak se zbavit zboží, které by skončilo v kontejnerech.....

Myslíš raději ať to skončí v kontejneru, než aby to měl někdo třeba za desetinu ceny?

KALIK — 24. 1. 2011 19:45

Zklamčo, proč tak dlouhé příspěvky? Kdo to má číst? ;)

Zklamaná — 24. 1. 2011 19:46

KALIK napsal(a):

Zklamčo, proč tak dlouhé příspěvky? Kdo to má číst? ;)

Nečti to - máš možnost volby ;)

KALIK — 24. 1. 2011 19:59

OK Zklamčo, domluveno ;)

javena — 26. 1. 2011 10:29

Zklamčo, kam se posunula nevím... stránky mají nejspíš v rekonstrukci. Cituji:

"Sklenářka se v poslední době vytratila z webu, podle sdělení Zdeňka Sokola prochází dění na Sklenářce v současnosti zásadní transformací. Držíme palce!! :)"

Wiki — 26. 1. 2011 11:36

Já také napíšu svůj pocit, Zklamaná.
Z toho tvého navazovaní na původní vlákno.

Myslím, že nikdo tady na netu to tak dramaticky nevzal, mně z vlákna vyplynulo  - popovídali jsme si tu na téma alternativní žití, příklad Sklenářka,  někdo jo, někdo ne, někdo rovnou zkritizoval, někdo řek, a´t nekritizují, když neznají stav věci..atd.., názory, poznatky..ok. Pak to usnulo. Jako každé vlákno zde, když se aktuálně vyčerpá...
Jediná ty´jsi ted začla pátrat, kopírovat, řešit NĚCO  - co vlastně , netuším. Domnívám se, že ti jde jen o štvaní. Rozmazávání ničeho..
No, ona kdyby Pandora napsala  dnešní datum, tak i to  bude diskutabilní, rozporuplné a zištné ..vi´d ? :)

Píšeš, že ses neposunula- páč není kam  a že tvé základy jsou pevné. Pevné jsou - to věřím. :D Ale pokud by byly i rovné, čisté a ty vyrovnaná, vybalnacovaná, proč bys pořádala tuto kampań?
:)

Zklamaná — 26. 1. 2011 11:43

javena napsal(a):

Zklamčo, kam se posunula nevím... stránky mají nejspíš v rekonstrukci. Cituji:

"Sklenářka se v poslední době vytratila z webu, podle sdělení Zdeňka Sokola prochází dění na Sklenářce v současnosti zásadní transformací. Držíme palce!! :)"

stránky jsou volné - doména k dispozici na zaregistrování ;)
sdělení pana Z.S. je hodně diskutabilní :vissla:

KALIK — 26. 1. 2011 11:59

Zklamča prostě musí, no. Je to silnější, než ona, no :)

Zklamaná — 26. 1. 2011 12:02

Wiki:
nevytvářej si domněnky :cool:

Samozřejmě, že tady na netu to nikdo dramaticky nebral - prostě jsme pokeceli, nic víc. Názory tu byly, jak pozitivní, tak i negativní - ostatně jako vždy. Ptáš se, proč teď, po nějaké době, co to usnulo mám potřebu - jde mi o štvaní? Já se ptám - koho? Nebo čeho? Dokonce rozmazávání..? Máš něco konkrétního na mysli? Nebo mělo to raději zůstat spát?
Já se pouze optala, zda se tedy v názoru někdo posunul dál - je možné, že někdo tu Sklenářku tedy navštívil, zapracoval si tam, poznal lidi, co ten projekt dali na světlo....a jestli tedy jsou ty jeho názory na tu věc stejně pevné, jak proklamoval před rokem - chápeš? Proto píšu, že můj názor je pevný - tudíž jsem se ani nemohla posunout (pro osvěžení - psala jsem v kostce asi tolik, že projekt nemůže mít dlouhého trvání, nebot je postaven na naivitě a že bude zapotřebí do toho nalít plno peněz a přesto nestane se nezávislým na okolním světě)
Co tebe nutí tady takhle vyskakovat, jak čert z krabičky? Dotkla jsem se nějakého tvého bolavého místa? Proč máš potřebu dělat mluvčího komukoliv? je to diskuze, co tu byla vedena a jsou i jiná vlákna, kam se člověk po roce vrátí a sesumíruje, kam se to posunolo....no vždyť o to jde především, nějkam se pořád sunout, no né?
Jsem asi už dostatečně posunutá, když nemusím po roce své názory měnit. Jak jsi na tom ty? Jak jsou na tom jiní?
Wiki, uklidni se, neprožívej to tolik a neber to tak dramaticky ani za sebe, ani za někoho jiného :vissla::lol:

javena — 26. 1. 2011 12:22

Zklamaná napsal(a):

javena napsal(a):

Zklamčo, kam se posunula nevím... stránky mají nejspíš v rekonstrukci. Cituji:

"Sklenářka se v poslední době vytratila z webu, podle sdělení Zdeňka Sokola prochází dění na Sklenářce v současnosti zásadní transformací. Držíme palce!! :)"

stránky jsou volné - doména k dispozici na zaregistrování ;)
sdělení pana Z.S. je hodně diskutabilní :vissla:

Aha, ještě na podzim pořádali nějaký seminář... narazila jsem na odkaz na zelený síti... :/

Lvice — 26. 1. 2011 13:10

Ne Zklamčo, ale téma zní o alternativě a Bloss zmiňované druhotné využívání produktů mi jako alternativa nepřijde. Nepochybně je to dobrá věc, o tom žádná, ale co to má společného s alternativou, to fakt nevím ;).

haiel — 26. 1. 2011 14:37

a já už to chňápu :) ono to není "kam se kdo posunul za rok", ale "vidíte vidíte, já jsem to říkala"  :lol:

KALIK — 26. 1. 2011 14:42

No a v případě Zklamči ani o posunu nemusíme spekulovat :D

Pandorraa — 26. 1. 2011 15:45

javena napsal(a):

Aha, ještě na podzim pořádali nějaký seminář... narazila jsem na odkaz na zelený síti... :/

Javeno,
stránky jsou zrušeny, Sklenářka žije. Semináře se teď v zimně nepořádají, na jaře budou worshopy a semináře v potřebné míře pokračovat. Bohužel je dům ve stavu, v jakém je, opravy postupují pomalu, protože jdou z vlastních prostředků obyvatel a příznivců Sklenářky. Z toho důvodu jsou akce také většinou určeny především jim.
Sklenářka nemůže nabídnout momentálně žádný komfort ani alternativní bydlení, o které je tak velký zájem, není třeba tedy žádná prezentace na netu. Kdo se k projektu má dostat, tak se k němu dostane, protože okruh lidí jdoucích tímto směrem je široký a ti o sobě vědí i bez stránek. 
Kdo potřebuje jen pitvat a kritizovat, ten má smůlu, k informacím přes net se nedostane, protože je stejně nepotřebuje.

Nu a pokud se někdo domnívá, že věci fungují JEN, když se prezentují na netu, tak je prostě hlupák :rolleyes:
Někteří jsme se poučili, jiní pořád ještě ne, co naděláš ;)

Zklamaná — 26. 1. 2011 18:05

haiel napsal(a):

a já už to chňápu :) ono to není "kam se kdo posunul za rok", ale "vidíte vidíte, já jsem to říkala"  :lol:

no vidíš to, jak ti to jde :lol:

Zklamaná — 26. 1. 2011 18:11

haiel:
No a to kdybys věděla, co jsem si říkala a nenapsala do diskuze (před rokem)...no škoda, mohl se leckdo chytnout za nos, ale i tak si myslím ( :jojo: :P) že někteří, kteří VÍ, tak vědí, že vím i já :gloria:

hirondel — 26. 1. 2011 18:14

Zklamco zklamco...

Axi — 26. 1. 2011 21:10

Pandorraa napsal(a):

Sklenářka

Zajímavé, že takhle nevinná věc, která se nás vlastně vůbec netýká vyvolává takové emoce (= týká se nás hodně). Zajímalo by mě, proč to podtrhává koberec, na kterém stojíme.

Jednu z hypotéz jsem našel tady:
--------------------------------
Jinými slovy - za zlobou na zelené a na různé nevládní organizace a za chutí zakázat diverzní "ochránce brouků" stojí neuvědomělý strach před koncem éry neomezeného růstu.

http://janbily.blog.idnes.cz/c/149637/P … tneho.html

Pandorraa — 26. 1. 2011 21:51

Axi,
vidím to podobně jako Jan.
A myslím si, že tahle změna paradigmatu je nejspíš stejně bolestná pro ty "vpředu" jako pro ty "vzadu".
Rozdíl je nejspíš jen v tom, že ti "vpředu" s určitou "bolestí" počítají, protože přinejmenším alespoň tuší, do čeho jdou :jojo:

Někdy mi to celé příjde stejné, jako pláč podvedených na "nevěře". Oni říkají: já si to nevybral, ale musím to žít, bééééé, je mi ubližováno.
Legrační.
Jako by si to ta druhá strana vybrala :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Axi — 26. 1. 2011 21:58

Pandorraa napsal(a):

Někdy mi to celé příjde stejné, jako pláč podvedených na "nevěře". Oni říkají: já si to nevybral, ale musím to žít, bééééé, je mi ubližováno.

Nebo, ještě lépe: JÁ mám nárok :lol::rolleyes::grater:

lupina montana — 26. 1. 2011 22:54

Axi napsal(a):

Jinými slovy - za zlobou na zelené a na různé nevládní organizace a za chutí zakázat diverzní "ochránce brouků" stojí neuvědomělý strach před koncem éry neomezeného růstu.

Hm, to vypadá velice pravděpodobně...takže radši po nás potopa :/
Já bych ty lidi mlátila potěhem :grater: jen jestli by byl dobrej na krátkozrakost :usch:

Bramborka — 27. 1. 2011 13:50

Zklamaná napsal(a):

kam jsem se posunula? Nebylo kam, moje základy jsou pevné, .... [b]

V tom případě jde o příspěvek ze záhrobí  :P

javena — 27. 1. 2011 14:05

Pandorraa napsal(a):

javena napsal(a):

Aha, ještě na podzim pořádali nějaký seminář... narazila jsem na odkaz na zelený síti... :/

Javeno,
stránky jsou zrušeny, Sklenářka žije. Semináře se teď v zimně nepořádají, na jaře budou worshopy a semináře v potřebné míře pokračovat. Bohužel je dům ve stavu, v jakém je, opravy postupují pomalu, protože jdou z vlastních prostředků obyvatel a příznivců Sklenářky. Z toho důvodu jsou akce také většinou určeny především jim.
Sklenářka nemůže nabídnout momentálně žádný komfort ani alternativní bydlení, o které je tak velký zájem, není třeba tedy žádná prezentace na netu. Kdo se k projektu má dostat, tak se k němu dostane, protože okruh lidí jdoucích tímto směrem je široký a ti o sobě vědí i bez stránek. 
Kdo potřebuje jen pitvat a kritizovat, ten má smůlu, k informacím přes net se nedostane, protože je stejně nepotřebuje.

Nu a pokud se někdo domnívá, že věci fungují JEN, když se prezentují na netu, tak je prostě hlupák :rolleyes:
Někteří jsme se poučili, jiní pořád ještě ne, co naděláš ;)

Vždyť já jsem myslela, že jsou stránky v rekonstrukci... jak je na tom Slenářka nevím... na seminář jsem narazila náhodou, hodila jsem to sem jen jako info...

xxxx — 27. 1. 2011 14:37

Zklamaná napsal(a):

Wiki:
vlákno , které Pandora otevřela za jasným účelem jsem sledovala od počátku a také tam přispívala svými názory - vlákno se netočilo jen kolem Sklenářky, nýbrž pojalo celé spektrum alternativního žití a to od jak se říká vrácení se znovu na strom až po gumový rohlíky z Lidlu.
Proč píšu, že bylo otevřeno za jasným účelem - jasným v tom, že Sklenářku má za skoro barákem, mělo se tam scházet vícero lidí s přibližně stejným náhledem na svět a žití v něm, velkou měrou tam figurovala kamarádka Pandory (myslím že Míša), která je (nebo byla?) partnerkou předkladatele projektu na Sklenářce (pana Z.S.) a v neposlední řadě možnost na Sklenářce pořádat Pandořiny semináře (FBI :lol:). Proto tu Pandora otevřela toto vlákno, neboť (hlavně) nenápadně potřebovala vysondovat, zda by se tu nenašlo několik dobrovolníků na práce, popřípadě náhled, kdo má k takové alternativě blíže. Potud všechno OK, neboť kdo chtěl, tak se k tématu vyjádřil podle svého vnitřího nastavení. A jelikož se tu našli i jedinci, co hned od začátku ten projekt považovali za naivní snění s absolutní absencí povědomí o náročnosti projektu, docela slušně a bez skurpulí byli setřeni. Že se tu i objevili pochybnosti ohledně investování do projektu - dobrovolné financování  - pronajaté nemovitosti - trošku postavené na hlavu, investovat do cizího...pak jak sama Pandora píše 27.1.2010, "Sklenářka potřebuje hlavně pracovité ruce, protože za ta léta, kdy chátrala, se tam nahromadilo spousta věcí, které jse třeba vyspravit, uklidit..." nebo dokonce "Občanské sdružení, které Sklenářku spravuje a "křísí" zpět do života" (v té době žádné občanské sdružení neexistovalo - vzniklo tuším až 14.3.2010 - ale dobrá, měli to v plánu...) na to, že to "našla" náhodou měla až dost informací... i když zase ne příliš.
Ale co mě už od počátku velmi zaujalo, tak to byl ten zanícený Pandořin "boj" za Sklenářku a předkladatele... to přesvědčení o své pravdě a nepravdě pochybovatelů. Např. psaní od Pandory 27.1.2010 "Ale pokud je začne obviňovat téměř z parazitování na druhých, měl by si své domněky a představy nejprve ověřit v praxi, tedy přímo na místě nejprve poznat, co vlastně ti lidé dělají, jaké mají plány a PAK teprve mluvit.
Jinak by měl raději mlčet.
Ovšem tohle je veliká moudrost, ne všem daná."

nebo:
"Ale každý, kdo začne BEZ znalosti konkretních věcí hodnotit samy LIDI, kteří se snaží o něco, co jeho neláká a bude je pomlouvat, musí počítat s tím, že budu chtít, aby mi dokázal svá tvrzení."
Každý, kdo se zapojil do diskuze se šel podívat na stránky Sklenářky s tím, že právě na stránkách se dozví, co mají vlastně za projekt. Šli se tam podívat i ti, co by s chutí přiložili ruku k dílu, nebo i vložili nějakou tu finanční částku... (ne, já to nebyla, můj názor jsem si utvořila hned z počátku - nereálný projekt a nepřesvědčivý výstup předkladatele, prostě nedělal na mě seriozní dojem člověka, co ví, co od života chce a že dokáže realizovat své sny a vize)
Ano  Wiki, vlákno jsem sledovala a i se dost účastnila. Chápu, že Pandora nemohla nám zvědavým předložit plán realizace, nebo alespoň představu, neboť o tom věděla také pouze tolik, co jsme se my ostatní mohli dočíst na stránkách (které již neexistují, stejně tak neexistuje ani stránka na Facebooku), ale vzhledem k tomu, jak jsem psala výše o blízkosti k předkladatelům a vzhledem k tomu, jak nás tu Pandora "oťukávala" jsme někteří - budu mluvit tedy za jen sebe, měla jsem předpoklad, že bude vědět toho více...a že vlákno uzavřela? Také chápu, neboť dostala všetečné otázky, na které neznala odpovědi a nepředpokládala, že ji budou položeny. Byla stejně naivně zasněna do projektu, jak o tom Z.S. básnil....předpokládám, že za ten rok, co uběhl, se již probudila ze snění a pravá realita se ukázala .....


a na tvou otázku Wiki, kam jsem se posunula? Nebylo kam, moje základy jsou pevné, ale jiní se mohli posunout, pokud stále dokola nedělají stále stejnou chybu, takže se jim to zákonitě musí dít dokola tak dlouho, dokud prostě nepochopí....


haiel:

téma není nové, jestli dobře čteš, tak je to především o tom, jaké jsme měli názory třeba před rokem (přiznám se, můj názor se nezměnil...a jak je tu u jiných - nemuseli svůj názor třeba poopravit?) kroky k lepším zítřkům - píšem tu o alternativě a alternativním žití, psalo se tu o Sklenářce - tak kam se posunula Sklenářka? Prostě mě to zajímá úplně stejně, jako třeba ty gumové rohlíky z Lidlu, nad kterými se mnozí rozčilují, ale když jim je řečeno, aby šli příkladem a ten nepoživatelný rohlík tedy předložili na ČOI k laboratorním testům, tak je to zas tak tolik netrápí....fascinuje mě ta názorová rozmanitost ;)

PS: praní prádla mě děsně baví :P

a já myslela že tu už pandořina inzerce zdarma skončila. Každopádně k projektu, který žádá peníze a práci někoho dostatečně naivního jen tolik. Pokud projekt stáhl svoje stránky, dokonce neměl ani pár stovek na koupi domény na další rok, považuju ho za zkrachovalý. Žádná prosperující společnost si nenechá vyfouknout doménu. Jinak Zklamčo na tebe je i FBI krátký. Vyzkoumat jak to je, a že nejde o diskusi ale opakovanou inzerci pandory tady na Babinetu, to už chce zapálení a moře času. Nevěřim na projekty kdy někdo nažene lidi v nouzi k sobě na zanedbaný statek, kde je třeba "přiložit" ruku a hlavně peníze k dílu. Pár takových společností, které naplňují sektářské znaky se občas objeví i v mediích, ale povětšinou je to v pořadech o policejní práci, kdy se hledají další podvedení, kteří odevzdali celé majetky do rukou "parsifalů emanuelu" / v malém nám to tu předvedla estela/kteří pak zametou stopy nejen na netu a zmizí i s prachama a zoufalé ovečky nevědí kde najích svůj klid.
Setkala jsem se s podobnou myšlenkou v Izraeli, kde vznikali Kibucy /nevím jestli to píšu správně/ lidi tam makali, žili z práce na poli a vše se dělilo rovným dílem, fungovalo to pár let než lidi pochopili, že smečka musí mít ředitele a nikdo se nechtěl dřít víc než druhej za nic, takže to padlo, kybuci fungují dál, jen myšlenka už je jiná, jsou to ted taková malá družstva, která svoje lidi platí. V jednom kibucu jsem se byla podívat,sklízeli tam datle a žili velmi velmi chudě až na vedení.Zadarmo dělají dobrovolnci jen krátkodobě, pak chce mít každý svoje ... ani sklenářku nechtěl nejspíš nikdo dotovat ze svého, když se ukázalo, že se chtějí ovečky jen ohřát a napást a nepřinesly si oves --- šlus a z projetku nezbyly ani ty stránky

xxxx — 27. 1. 2011 14:42

Blossom napsal(a):

Já vidím problém mimo jiné v tom, že prý si člověk tu "cenu " může určit i podle toho, jak rád či nerad tu práci dělá. Jakože když to dělá nerad, dá to dražší.
Když to domyslíte - pokud tam bude někdo línější, bude mít vše drahé. A pilnější na tom  prodělá. Prostě mi přijde, že tento systém lidi naprosto demotivuje.

Dále je tam řečeno, že tento obchodní systém LETS prý lidi bude sbližovat.... no, nevím nevím. Já bych se spíš obávala dost velkých konfliktů. Právě proto, že ty jednotky nelze objektivně měřit. A toho, že se budou lidi hádat mezi sebou a taky i s administrátory. Sledovat a evidovat takový systémm je hodně složité, a i administrátoři jsou jen lidi. Obávám se, že právě toto nezpůsobí soulad, ale naopak nesoulad mezi lidmi komunity.
A nedělejme si iluze, že lidi "duchovně ladění" lépe najdou stejnou notu, než lidi ostatní. Nakonec - mám pocit že právě tady na duchovním jsou osobní výpady, osočování a až nenávist za odlišný názor mnohem častější, než na vláknech jiných. :/

Problém vůči státu v tom nevidím. Je to v podstatě směnný obchod, jako když někomu dáte kabát, a on vám zato dá svou úrodu brambor, tak neplatíte nic nikomu a žádné daně i v normální "konzumní" společnosti.
A navíc toto může fungovat jen u malého množství služeb a zboží. Většinu všeho si členové komunity budou stejně muset kupovat v okolním světě za normální peníze.

určovat si cenu podle lenosti? :dumbom: by se ty lidi za chvíli sežrali. A to že někdo věří  nějako myšlenku, utopii nebo víru z něj opravdu dobrého člověka nedělá. I mezi věřícimi jsou zloději a vrazi z přesvědčení. Jak si spravně napsala Duchovní sekce je toho důkazem. Nějaké ty do mě kamenem já do tebe chlebem je tu nahony vzdáleno

KALIK — 27. 1. 2011 14:58

Pro inspiraci

Žít moderně a v souladu s přírodou se snaží obyvatelé Jindřichovic pod Smrkem
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1129 … 025/video/

Zklamaná — 27. 1. 2011 16:14

zdravím xxxx:
:jojo: napsala jsi to na plnou hubu, což já zatím ještě nenapsala, tak nějak jsem si myslela, že to někomu otevře oči z naivního pohledu  na páchání dobra a toho, že nejlépe je páchat dobro s nějakou tlupou za zády (ať v tom nejsem sám/a, že?)
Jen vzpomeňme minutou ticha na projekt "pomoc Estele a jejímu HIV" Vzpomeňme toho náboru dobrovolných plátců na dobrou věc....zajisté, věc jistě dobrou a záslužnou - pokud však především, než něco organizuju, VÍM kdo je hlavní aktér...pak se nemusí šlapat vedle. ;)
Projekt Sklenářka - jestlipak se tedy před náborem pracovních dobrovolných sil a skládání finančních prostředků vědělo, do čeho se leze? - nemyslím tím vůbec tu myšlenku - myšlenka je to dobrá a pokud někdo má chuť a touhu žít takto, proč by nemohl. To není vůbec o strachu někoho před něčím, že někdo bude žít jinak, než běžná konzumní a spotřební populace. Je plno projektů, které takto běží a lidi jsou tam spokojený...
mě spíše šlo o to, zda se zase nešlape vedle...a do toho bahna se na dobrou myšlenku stahují lidi, co to myslí naprosto upřímně a jelikož to jsou lidi, co třeba zakladatelku původního vlákna znají, nebo ji prostě uznávají jako osobnost, tak věří jejím slovům. Na pochybné názory ohledně předkladatele projektu ale docela dost ostře vyskočila - já se ptám proč? Ověřila si zakladatelka vlákna, kam chce vést jiné lidi? Podceňování dalších lidí je oblíbenou parketou - takže původně JAKOBY naivní dotaz - jak by se vám to líbilo....bla bla....našla jsem to na netu...bla bla....neznám, nevím, jen mě to zaujalo.....bla bla....a poté se rozohnit nad nesouhlasnými názory a bít se za Sklenářku, jakoby v tom byl nějaký vlastní interes......takové fatální chyby se dopouštět :dumbom:

A pak se ještě ptám, jak je možné, že ten, kdo učí jiné, aby se poučili z chyb a nedělali je znova a znova, proč tuhle učební látku nemá sám zpracovanou?

A co je nejhorší, že ten, kdo si dal za úkol pomáhat lidem, mnohokrát ty lidi zesměšňuje, byť je nejmenuje (v poslední době si toho více všímám...) Použiju oblíbené rčení, kdo není slepý, ten vidí. Oni ti lidé, co zrovna prožívají nějaké životní trauma...vždyť oni jsou tááák legrační......

Zklamaná — 27. 1. 2011 16:15

Bramborka napsal(a):

Zklamaná napsal(a):

kam jsem se posunula? Nebylo kam, moje základy jsou pevné, .... [b]

V tom případě jde o příspěvek ze záhrobí  :P

měla by ses bát...? :vissla:

Bramborka — 27. 1. 2011 16:25

Kdepak - to jen, že nehybnost smrt značí ;) .

xxxx — 27. 1. 2011 16:26

Zklamaná napsal(a):

zdravím xxxx:
:jojo: napsala jsi to na plnou hubu, což já zatím ještě nenapsala, tak nějak jsem si myslela, že to někomu otevře oči z naivního pohledu  na páchání dobra a toho, že nejlépe je páchat dobro s nějakou tlupou za zády (ať v tom nejsem sám/a, že?)
Jen vzpomeňme minutou ticha na projekt "pomoc Estele a jejímu HIV" Vzpomeňme toho náboru dobrovolných plátců na dobrou věc....zajisté, věc jistě dobrou a záslužnou - pokud však především, než něco organizuju, VÍM kdo je hlavní aktér...pak se nemusí šlapat vedle. ;)
Projekt Sklenářka - jestlipak se tedy před náborem pracovních dobrovolných sil a skládání finančních prostředků vědělo, do čeho se leze? - nemyslím tím vůbec tu myšlenku - myšlenka je to dobrá a pokud někdo má chuť a touhu žít takto, proč by nemohl. To není vůbec o strachu někoho před něčím, že někdo bude žít jinak, než běžná konzumní a spotřební populace. Je plno projektů, které takto běží a lidi jsou tam spokojený...
mě spíše šlo o to, zda se zase nešlape vedle...a do toho bahna se na dobrou myšlenku stahují lidi, co to myslí naprosto upřímně a jelikož to jsou lidi, co třeba zakladatelku původního vlákna znají, nebo ji prostě uznávají jako osobnost, tak věří jejím slovům. Na pochybné názory ohledně předkladatele projektu ale docela dost ostře vyskočila - já se ptám proč? Ověřila si zakladatelka vlákna, kam chce vést jiné lidi? Podceňování dalších lidí je oblíbenou parketou - takže původně JAKOBY naivní dotaz - jak by se vám to líbilo....bla bla....našla jsem to na netu...bla bla....neznám, nevím, jen mě to zaujalo.....bla bla....a poté se rozohnit nad nesouhlasnými názory a bít se za Sklenářku, jakoby v tom byl nějaký vlastní interes......takové fatální chyby se dopouštět :dumbom:

A pak se ještě ptám, jak je možné, že ten, kdo učí jiné, aby se poučili z chyb a nedělali je znova a znova, proč tuhle učební látku nemá sám zpracovanou?

A co je nejhorší, že ten, kdo si dal za úkol pomáhat lidem, mnohokrát ty lidi zesměšňuje, byť je nejmenuje (v poslední době si toho více všímám...) Použiju oblíbené rčení, kdo není slepý, ten vidí. Oni ti lidé, co zrovna prožívají nějaké životní trauma...vždyť oni jsou tááák legrační......

...jen jsem upozornila na opakovanou skrytou inzerci, at se jednalo o různé školičky, sklenářku, estelu v rámci "dobré" věci se jen přesouvají peníze z Jirkovi kapsy do kapsy někoho úplně jiného. A to zesměšňovaní lidí,který jsou v "kelu" mě taky zaráží /opakovaně na to upozorňuju/, že to nikdo neřeší /pokud nejedeš moje myšlenky jsi hlupák, chudák, zavislák a pod tituly, které tu duchovně lítají/. Na jedny se tu ukazuje prstem a pod svícnem tma...

xxxx — 27. 1. 2011 16:26

Bramborka napsal(a):

Kdepak - to jen, že nehybnost smrt značí ;) .

...garantuji ti že Zklamča je hybná až běda :D

Bramborka — 27. 1. 2011 16:52

xxxx napsal(a):

...garantuji ti že Zklamča je hybná až běda :D

V tom případě doufám, že se i přes své pevné základy (nebo možná díky jim) někam posunula.
Ale myslím, že vitální projevy Zklamané jsou mimo téma.
Krom potírání skryté inzerce a obrany (dočasně) handicapovaných - vzhledem k tomu, že Zklamaná je tu, zdá se, jednou z mála, které Sklenářku sledovaly v čase a nejen virtuálně: došlo k viditelným změnám? Děje se něco? Je tam vidět život?

haiel — 27. 1. 2011 20:24

Zklamaná napsal(a):

haiel napsal(a):

a já už to chňápu :) ono to není "kam se kdo posunul za rok", ale "vidíte vidíte, já jsem to říkala"  :lol:

no vidíš to, jak ti to jde :lol:

hmmm, tož asi ti to něco přináší... člověk, který se dle vlastních slov nemá v tomto směru kam posouvat, má zároveň na téže parketě potřebu sebepotvrzení :D  ty jsi veselá kopa, Zklamaná :)

Pandorraa — 27. 1. 2011 20:58

javena napsal(a):

Vždyť já jsem myslela, že jsou stránky v rekonstrukci... jak je na tom Slenářka nevím... na seminář jsem narazila náhodou, hodila jsem to sem jen jako info...

Já to taky jako info pochopila a jen jsem ho doplnila o další podrobnosti, protože je znám :jojo::)

Ronja — 27. 1. 2011 21:12

Vlákno uzavírám. Pokud máte pochybnosti o skrytých či veřejných reklamách či jiných obchodních úmyslech kteréhokoli z uživatelů, obraťte se laskavě přímo na Jirku, který je majitelem serveru a může vaše dotazy zodpovědět. Takováto diskuze v žádném případě nepatří na stránky fóra. Prosím, abyste ji zde dále nevedli.

Dále pokud máte dojem, že je kdokoli jakkoli v příspěvcích napadán, použijte prosím tlačítko Nahlásit u konkrétního příspěvku.

Další osobní spory a napadání jakož i pomluvy ostatních uživatelů budeme řešit banem.

Děkuji za pochopení.