step — 14. 1. 2010 12:21

V současné době jsem na MD, která mi končí cca za rok. Zabývám se výrobou šperků a jejich prodejem. Chtěla jsem se zeptat, co je pro mě lepší, jestli se to tak dá říci:-)

1) zařídit si ŽL již teď, potom jaké budou platby soc. a zdrav.

2) zřídit si živnost až po ukončení MD

Zkoušela jsem hledat na netu, ale informací jsem se nedopátrala.....alespoň těch , co potřebuji, můžete mi prosím sdělit Vaše názory z praxe?

Děkuji

Veranna — 14. 1. 2010 20:30

Ahoj step,

předně myslím, že už na MD nejsi. To, čemu obecně říkáme MD je spíše už rodičovský příspěvek. Skutečnou mateřskou, resp. peněžitou pomoc v mateřství žena pobírá těsně před porodem a následně cca 6 měsíců po porodu (to je ta vyšší částka). Tato PPM se chápe jako nemocenská (taky se nárok na ni odvíjí od skutečnosti, zda jsi si v rámci sociálky platila i nemocenské nebo jen důchodko - pozor neplést se zdravotním pojhištěním, které odvádíš pojišťovně). Čili, pokud sis platila (nebo zaměstnavatel ti v rámci plateb na sociálku platil) i nemocenskou, pak jsi měla nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), prostě na tu vyšší částku. Na této mateřské si nemůžeš myslím vyděklat nic, stejně jako během nemoci nic nevyděláváš, protože nepracuješ.

Kdežto na rodičováku si už jako OSVČ můžeš vydělat, kolik chceš a kolik zvládneš, jen odvádíš zdravotní pojištění své zdravotní pojišťovně. Výše tohoto pojištění se odvíjí od zisku z loňského roku. Konkrétní částku ti nikdo neřekne :(
Sociálku neplatíš.

Předpokládám (v dobrém slova smyslu), že prodejem šperků vyloženě majlant netrhneš, takže to zdravotní pojištění nebude nijak vysoké, obzvlášť když do daní dáš vše, co půjde :)

Já jsem od porodu rovnou na rodičováku (neplatila jsem si tu nemocenskou, takže jsem neměla nárok na mateřskou), ale zase jsem mohla hned po porodu začít pracovat, což s malým miminkem jde docela v pohodě. ŽL mám už deset let a nemůžu si dovolit přijít o klientelu, takže tak :)
Já osobně bych se toho nebála a šla do toho teď, vždyť každá kačka navíc je dobrá ;) Krom toho, živnost můžeš kdykoliv pozastavit nebo zcela zrušit :)

Tak, snad jsem to napsala srozumitelně...

Sfe — 30. 5. 2011 10:23

Holky, nevíte, jak je to s přivýdělkem na MD? Hledala jsem něco na <a href="http://www.cssz.cz/cz/informace/zivotni-stuace/obcan/penezita-pomoc-v-materstvi.htm">čssz</a> i na ministerstvu financi, ale nikde nic konkrténí....

mag — 30. 5. 2011 18:15

Při MD nebo RD??
Pokud pobíráš PPM, nemlžeš si vydělávat z toho pracovního poměru, ze kterého čerpáš PPM, pokud pobíráš RP, můžeš si přivydělat neomezeně, dítě jenom nesmí chodit celodenně do školky.

Hanička08 — 29. 7. 2011 11:14

Ahoj všem, proísm o radu. Jsem v 8měsíci těhotenství a jsme na úřadu práce a chci si zažít na ŽL, ale nevim jak je to pak s rodičovským příspěvkem a porodným. Td vim, že automaticky budu doma 4roky, jelikož jsme neměla nárok na PPM, ale abych díky živnosti neztratila rodičovský příspěvek? Máte někdo zkšenost? Vyznáte se v tom? Moc díky za info

mag — 31. 7. 2011 10:54

Na rodičovský příspěvek máš nárok vždy. Jediná podmínka je, že o dítě nebude celodenně pečováno v jeslích/školce.