Dita.L — 16. 11. 2009 10:48

Zajimalo by me, jestli a jak se praktikovala cinska medicina v Shaolinu, a jestli ma tato praktika neco spolecneho s bojivym umenim a jeho fylosofii.

Michaela Bernardová — 21. 11. 2009 20:53

Zdravím vás,
Tradiční medicína se používala v celé rozsáhlé Číně od severu k jihu, tedy jistě i v Shao-linském klášteře.
Když se řekne Shao-lin (Šaolin), tak se snad každému vybaví Čína, buddhismus a bojová umění opředená mnoha mýty.
Podle legendy dal severní klášter Shao-Lin (Šaolin) vybudovat v horském masívu Sung, provincie Henan (Chenan), císař Xiao Weng (Šiao Weng) z dynastie severní Wej. Okolo roku 527 navštívil tento klášter mnich Bódhidharma (Da-Mo) a údajně zde strávil více než devět let. Během této doby předával ostatním mnichům znalost tělesných a dechových cvičení, která měla zlepšit jejich schopnosti a dovednosti nutné pro buddhistickou meditaci. Všechna cvičení měla mimo jiné i sebeobranný aspekt a údajně dala základ dnešnímu kungfu (Kung-Fu / Gong-Fu). Podle legend tato cvičení přejímala pohyby odpozorované od zvířat v okolní přírodě (tygr, drak, had, levhart, jeřáb a další), čímž dala základ stylu pěti zvířat. Každý mistr boje v klášteře Šaolin se specializoval na jednu techniku, ale žáci si museli osvojit znalosti a dovednosti všech technik. Časem byla do tohoto systému začleněna výuka boje se zbraněmi a při nácviku technik se začaly využívat jednoduché pomůcky a další důmyslná zařízení, jako dřevěný panák apod.
I v tomto umění je obsažen kus medicíny, práce s energií qi, harmonizace..Ve filosofii, ze které tradiční čínská medicína vychází, je vše provázáno a nic se nevyděluje, tedy ani medicína od práce s energií a bojová umění, tak ani cvičení a boj od medicíny.
M.Bernardová

Dita.L — 22. 11. 2009 0:06

a muzete mi prosim priblizit praci s energii qi...

Michaela Bernardová — 23. 11. 2009 21:09

Zdravím vás,
práce s energií je naprosto rozsálý pojem, který lze samozřejmě naplňovat různými způsoby.
Bojová umění, zdavotní cvičení, akupunktura, bylinná terapie, masáže...
Na to mi ale nestačí pár řádek v této rubrice, pokud vás to zajímá, zajděte do knihy nebo knihovny a tuto tématiku si můžete prostudovat podrobněji.
Zdravím, M.Bernardová