Blossom — 13. 9. 2009 23:55

Myslím, že by bylo fajn podělit se o náměty na výlety, na místa, která jste navštívili a líbilo se vám tam.

Tak já začnu:

Cyklovýlet po trase Roudnice nad Labem - podél levého břehu Labe do Terezína, odtud víceméně podél Ohře na Brozany, Doksany a zpět Roudnice. Celkem asi 42 km, my to projeli v pohodě se zastávkami za 4 hodiny. Rovinka, polní cesty nebo málo frekventované asfaltky.

Pro tento výlet bych jako pomyslnou doprovodnou hudbu zvolila píseň Baroko, tuším že od Horáčka (mimochodem, on je právě z Roudnice ).
Protože pasáže
"My dole, vy zase vysoko, proudem se rozlévá baroko"
jsou pro tuhle krajinu víc než výstižné:
Začíná to hned v Roudnici - nádherný zámek (bohužel nepřístupný), a dál ve městě několik dalších skvělých  barokních staveb. Pak pár km za Roudnicí krásný osaměle stojící kostel svaté Kateřiny na břehu Labe.

Po pár km, opět na břehu Labe kostel svatého Vojtěcha, myslím, že v Počáplích, od Diezenhoffera. Na místě dávného brodu přes Labe, na obchodní stezce, na místě po věky osídleném, poblíž kostela se prý našly nějaké hroby z velmi dávných dob. Do kostela jsem vešla, nádherný interiér, ta pravá kostelní vůně, nikdo nikde, a k mému údivu byl kostel celý přístupný (nikoli jen zamřížované zádvěří, jak to obvykle bývá). To místo má svou mystiku.
Venku na informační ceduli s hrůzou sledujeme letecký snímek kostela z povodně 2002, sousední dům byl pod vodou až k prvnímu patru...

Dál - samotná cesta po břehu Labe je úchvatná, za doširoka rozlitým Labem se na druhém břehu rýsuje České středohoří.
Pak Terezín - město - pevnost z jozefínské doby, na novodobou historii se raděj snažím nemyslet, údaj, že popel 25 tisíc uren lidí zde zemřelých vyspali nacisté před koncem války do Ohře, na mě působí dostatečně depresivně...

Dál Brozany, se sgrafitovým renezančním mlýnem na Ohři. Hledáme avízovanou tvrz, ale ta je tak novodobě přestavěná, že nás to zklamalo.
Z Brozan odbočujeme za 3 věžemi, které vyčnívají na obzoru, ke klášteru v Doksanech. Z jedné strany od silnice fotíme aspoň přes vysokou zeď. Avšak nečekaně ze strany z vesnice nalézáme vstup do areálu kláštera. Jeho rozsah a nádhera nás ohromuje. Je většinou opravený, obývaný řádovými sestrami, jen hospodářské budovy po  obvodu areálu některé chátrají. Nakukujeme do románské krypty, dále do barokního chrámu s nádhernou výzdobou. Klášter vznikl kolem roku 1144. Má úžasnou atmosféru, s několika sousošími a mnoha krásnými zákoutími. Opravdu nečekaně silný zážitek.

Dál pak ujíždíme zpět směrem k Roudnici, napravo zapadá slunce u špičatého kopce s hradem Hazmburk (Klapý), nalevo v začínajícím soumraku pravěce rozkročený Říp.

Krásný výlet, doporučuju, milovníci hezké krajiny a barokní architektury si přijdou na své. :)

A kde se líbilo vám? Doporučte...

Blossom — 14. 9. 2009 20:40

Tedy, žádná reakce? Nikdo nebyl nikde na pěkném výletě, aby dal ostatním tip?

Dobrá tedy, založila jsem si tenhle chlíveček a budu si do něj psát aspoň sama ;) :

PÍSECKO A STRAKONICKO - KRAJ  STŘEDOVĚKÝCH TVRZÍ

Kdybyste se někdy octli na jih od Písku, a pokud vám něco říká gotická architektura, navštivte ves Kestřany. Najdete tam hned dvě, vlastně dá se říct tři středověké tvrze skoro vedle sebe. Tedy ta jedna z nich je dávno přestavěná na zámek (bohužel dost zchátralý).
Ale ty dvě tvrze stojí za to: Do Horní tvrze šlo vejít, ochotného průvodce nám dělal starší pán z rodiny současného majitele, která se tvrz snaží zachránit a také pak nějak smysluplně využít. Před takovými lidmi hluboce smekám :godlike: :godlike: :godlike: , místo, aby své peníze vesele rozfofrovali, dávají je jak do bezedné díry - na záchranu nádherné , strašlivě zchátralé památky.
Dělají tak něco pro sebe, pro další generace, ale vlastně i pro ty dávné generace předků...

Ta tvrz má úžasnou atmosféru. Travnatý dvorec. Klenuté místnosti. V rohu polozbořená věž.
V bývalé kapli neobyčejně krásná sklípková klenba, zčernalá od kouře, a s proraženým otvorem pro komín - před  lety se totiž kdosi rozhodl využít bývalou kapli jako kuchyň :dumbom:

Snad se jednou podaří současný majitelům tvrzi vdechnout nový život: Zamýšlejí tu konat různé kulturní akce apod.

Kousek od Kestřan najdete ještě jednu pozoruhodnost - bojiště husitské bitvy u Sudoměře. Žižka se tu opevnil na strategickém místě, krytém zčásti rybníky a bažinami, nastavěl z pár vozů vozovou hradbu, a ubránil svou hrstku lidí, včetně žen a dětí, proti mnohonásobné přesile dobře ozbrojeného vojska.
Na památku této bitvy zde na malém návrší stojí Žižkova mohyla: Vysoká socha zasmušilého husitského bojovníka v rukou svírá palcát. Působí monumentálně, temně, hrozivě. Člověk tam tu bitvu, tu dobu, i teď nějak vnitřně cítí...
Pak se vracíte po hrázi rybníka a silueta sochy se pomalu vzdaluje, a vracíte se  tedy opět zpátky do 21.století...

Další tvrz v tomto kraji je tvrz Klokočín se sgrafity nedaleko říčky Blanice. Proslavila se mimo jiné tím, že zde byl natáčen film Markéta Lazarová. V současné době je tvrz v soukromých rukou a pozvolna se vylupuje z kopřiv a ruin opět do krásy.

Ale mnoho tvrzí je skryto i v krajině Strakonicka. Svůj kamenný základ v bývalé tvrzi má i Hoslovický mlýn. Je to nejstarší dochovaný středověký vodní mlýn u nás, první doložená písemná zpráva o něm  je z roku 1352. Dřevěná část mlýna je podle dendrochronologického průzkumu postavena ze stromů skácených v roce 1568.
Kromě historie středověké skrývá tento mlýn velmi silný příběh i z doby nedávné: Posledními majiteli mlýna byli sourozenci Harantovi - 2 bratři a sestra. Po roce 1948 ustáli velké snahy  ze strany komunistů je o jejich rodinný mlýn připravit a nahnat je do družstva. Harantovi se nedali. Vydrželi krutý nátlak i vpády  STB v padesátých letech a jeden bratr byl dokonce nějaký čas vězněn. Přesto rodový majetek nedali a ve třech zde dál sami hospodařili a tak trochu se od ostatního, k nim nepřátelského okolního světa, uzavřeli. Vlastně byli až do své smrti naprosto soběstační, nepobírali ani žádný důchod, vše si vypěstovali nebo vyrobili. Jediné, co získávali směnným obchodem z okolního světa, byla sůl a trocha petroleje na svícení.

Dovedli si  mlýn i opravit a už ve velmi pokročilém věku byli schopní pokácet ve svém lese velký strom a ten pak  dopravit až do mlýna, kde jeho opracovaný kmen usadili do mlýnského zařízení. Jak to mohli 3 staří lidé vůbec sami zvládnout, je dodnes velkou záhadou.
Takto si tu žili svůj poklidný život, jedn po druhém nakonec umírali, až zůstal poslední z nich - František Harant. Několik let tu žil sám, až jednoho dne poznal, že přichází jeho poslední hodina: Oblékl si sváteční oděv, nasadil černý klobouk a ulehl na postel. Takto ho tam nalezli sousedi mrtvého.

Přběh sourozenců Harantových nás velmi vnitřně zasáhl. Ta tichá odhodlanost, nedat se zlomit a žít si po svém.
Myslím, že jejich život by si zasloužil zfilmování, dalo by se to natočit vše v autentickém prostředí Hoslovického mlýna a stačilo by jen vzít jejich příběh tak jak je, není třeba nic dodávat ani ubírat.

Po smrti Františka Haranta byl mlýn zakoupen státem, v roce 2007 rekonstruován. Nyní je pobočkou muzea, otevřen  a průvodce Vám o všem, co jsem tu psala, podá mnohem obšírnější, nesmírně zajímalvý výklad.


Poslední námi navštívenou tvrzí na Strakonicku byla tvrz, nebo spíš tvrze, ve vísce Smiradice. Nejeli jsme tam naslepo, jeden náš kamarád - výtvarník tu buduje z jedné usedlosti svůj ateliér a letní sídlo.
Bylo krásné sedět na venkovském travnatém dvoře, z jedné strany ohraničeném rozpadající se bývalou tvrzí a přes kamennou zídku nakukovat k sousedům, kde stojí další celkem zachovalá tvrz.
Na všech stavbách okolo je znatelný neúprosný zub času, ale už je zde vytvořen krásný ateliér a v bývalé maštali se rýsuje budoucí kreativní dílna pro majitele i jeho návštěvníky.

Je dobře, že se ještě najdou nadšenci, kteří páchají svou ekonomickou sebevraždu a zarostlé ruiny dávných staveb klopotně opět probouzejí k životu. :godlike:
Odměnou za tuto nikdy nekončící dřinu jim však bude místo s obrovskou pozitivní energií na jedinečném historickém prostoru, jak já to nazývám - místo s duší.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Kest … _Smiradice

Iveta X — 15. 9. 2009 11:56

Jen k té Sudoměři - i na mě mohyla Žižky zapůsobila tak vehementně, že  jsme tam jeli na výlet ještě jednou. Je to dva roky, tehdy měly v palcátu hnízdo vosy. V sousední vesnici jménem Ražice se dají u místního řezníka koupit vynikající domácí klobásy a točený salám. Pár kilometrů odsud  směrem na Písek je Putim, moc pěkná vesnička s označeným domem, kde se nátáčel film o Švejkovi. No a z Ražic na druhou stranu, směr na Bavorov, se dostanete na Helfenburk, velkou zříceninu hradu s nádhernou atmosférou http://www.helfenburk.estranky.cz/

Rozmarila — 15. 9. 2009 22:09

Já mám hrozně ráda mimo jiné  Brdy.........je to blízko , jsou tam listnatý i jehličnatý .......dá se tam toulat celý hodiny.........když chce být člověk sám, tak jde mimo značky a když se bojí ..........na značkách potkává lidi..........začínám například Skalkou u Mníšku,  kde je silná pozitivní léčivá energie .........kostel sv. Maří Magdaleny navrhl Kryštof Dientzenhofer a klášter a pustevnu také ......do rekonstruovaného rekolekčního domu se navrátila Brokoffova Pieta na své původní místo a zdobí letní sídlo kardinála Vlka, který na Skalku ve svém volném čase zajíždí..............je tam křížová cesta ......miluju křížový cesty ........když je zima a bílo,  tak je to velice poetický ..........
Je tam i posezení pro turisty ...............tak si dáme v létě pivo  ........v zimě groček a pak se dá jít asi 6 různými cestami a procházet ty lesy..........užívat si vůni jehličí a vlhkýho listí.........někdo prozaicky sbírá borůvky nebo ostružiny .......
A pak seběhneme nebo sjedeme dolů do některýho z  městysů , kde si dáme dobrý oběd a vláčkem se vracíme domů.......

REŇAS — 16. 9. 2009 23:05

Beskyde,Beskyde.. ;) Městečko  Rožnov pod Radhoštěm-Valašské muzem (skanzen),Pustevny-Radhošť,socha Radegastu. :storstark: Frgály jsou taky moc dobré,ochutnejte. :P Kopřivnice -Tatra-muzeum.  Štramberk-starobylé městečko- památková rezervace-dřevěnky,Trúba-rozhledna,jeskyně Šipka, Štramberské uši se prodávají všude,pivovar.. Hukvaldy-zřícenina hradu. A trošku dál, Ostravice-Lysá hora,nejvyšší hora v Beskydech,cca 1232 m,pěkný výšlap,má dcera tam vylezla v necelých 5 letech,tak to taky zvládnete. :) A co vím dalo se tam i s koly. No a kdo by měl málo,tak vrchol- Javorový,směr Třinec,z Oldřichovic vede lanovka, Morávka-Prašivá,to,už je brnkačka. :styrka: No a ještě víc na východě,kde,už dávají lišky dobrou noc, v Mostech u Jablunkova-bobová dráha pro tatínky a dětičky a komu by to nestačilo,tak si může dát malý výšlap na  horu Gírovou cca 800m nebo o trochu více náročnější na  vrchol-Skalka. ;) Prostě těch vrcholů je v Beskydech spousta i na lyžování (Frenštát pod Radhoštěm).

REŇAS — 17. 9. 2009 8:50

Také se mi líbilo v Luhačovicích, oplatky o x-chutích na každém rohu,pak ve Zlíně,v ZOO Lešná. Ono vůbec Hostýnsko-Vizovické vrchy mají něco do sebe. Určitě by stálo za shlédnutí Vizovice (slivovička, :P zámek),Rusava,Všemina-rekreační oblasti,Bojkovice-zámek a také Bystřice pod Hostýnem a návštěva staroslavného sv. Hostýna.

No a pak taky není na škodu návštěva Olomouce- Sv.kopeček,pro děti zoo (ta se nám  líbila) a pak si udělat zastávku na hradě Šternberk a určitě bych nevynechala pohádkový Bouzov(O princezně Jasněnce a létajícím ševci,tam bylo natočeno.)

No jinak se přiznám,že na některých místech co jsem tady vypsala jsem s rodinkou byla,o některých vím od svých známých,tak doporučuji. ;)

REŇAS — 17. 9. 2009 9:14

No a ještě jednoznačně,tipy z poslední dovolené (i když to téma tu,už je) Třeboň,nejen ráj pro rybáře,houbaře,ale i cyklisty. Starobylé náměstí se zámkem,rybník Svět k rekreaci,největší rybník Rožumberk a zajděte se podívat na Schwarzenberskou hrobku. Návštěva Tábora-věž hradu Kotnov,podzemní katakomby,náměstí,Husitské muzeum, dále určitě stojí zato návštěva Jindřichova Hradce šumné to město-ten se mi líbil moc,je tam zámek,starobylé náměstí,rybník,kolem nádherný lesnatý kraj-Jindřišské údolí a určitě stojí zato projížďka parním vláčkem po úzkokolejce.:supr: :supr: Nevynechejte zámek Červená Lhota(točila se tam Zlatovláska). Dále Český Krumlov-památka UNESCO,městská památková rezervace,ten je nádherný,ale hodně obléhaný českými a zahraničními turisty,také se není co divit. :jojo: Také ráj vodáků. No a určitě za návštěvu stojí velkolepý zámek Hluboká,ale hned tam někde je i prý myslivecký zámek a ten tam má různé trofeje a prý stojí za podívanou. V těch J.Čechách by toho bylo.. :jojo:

Blossom — 17. 9. 2009 12:35

Reňas, díky za tipy, pravda je, že právě tebou zmiňovaný Štramberk a okolí mám už déle vyhlídnuté, tam to ještě neznám.
Blíží se další prodloužený víkend, tak možná že díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkoušené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)

Kuty — 17. 9. 2009 14:30

Blossom napsal(a):

Reňas, díky za tipy, pravda je, že právě tebou zmiňovaný Štramberk a okolí mám už déle vyhlídnuté, tam to ještě neznám.
Blíží se další prodloužený víkend, tak možná že díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkoušené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)

A tento víkend,tedy určitě alespoň tuto sobotu bude ve Štramberku burčákové slavnosti,takže my tam v so odpoledne pojedem.

REŇAS — 17. 9. 2009 15:50

Blossom napsal(a):

Reňas, díky za tipy, pravda je, že právě tebou zmiňovaný Štramberk a okolí mám už déle vyhlídnuté, tam to ještě neznám.
Blíží se další prodloužený víkend, tak možná že díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkoušené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)

No tak bohužel s ubytováním neporadím,vím,že je tam hotel Šipka. My to máme celkem blízko,takže i vlaky to zvládnem v pohodě tam i zpět.
No a burčákové slavnosti :supr:,tak to by vážně chtělo i s tím ubytováním.. :D

BOBOZH — 17. 9. 2009 16:44

Reńas musím s Tebou souhlasit ohledně Štramberka,já jezdím za dcerou do Nového Jičína,proto jsme tam byli
již několikrát.Je to moc hezké městečko,krásný výhled je z Trůby(věž s rozhlednou)krásné náměstí ,i když do
kopečka.Nezapomeń si koupit Štramberské uši(místní cukrářská specialita)památka podle pověsti na tatary.
Jinak přeji krástný výkend.:storstark:

Janila — 17. 9. 2009 17:01

Blossom  máš SZ.

Reňas mi připomněla letošní dovolenou.

Kuty — 17. 9. 2009 20:17

REŇAS napsal(a):

Blossom napsal(a):

Reňas, díky za tipy, pravda je, že právě tebou zmiňovaný Štramberk a okolí mám už déle vyhlídnuté, tam to ještě neznám.
Blíží se další prodloužený víkend, tak možná že díky tvému tipu zamířím právě tímto směrem... Mimochodem, nemáte tam někde vyzkoušené dobré a cenově přijatelné ubytování? (S WC a sprchou na pokoji, do 400 Kč/osoba)

No tak bohužel s ubytováním neporadím,vím,že je tam hotel Šipka. My to máme celkem blízko,takže i vlaky to zvládnem v pohodě tam i zpět.
No a burčákové slavnosti :supr:,tak to by vážně chtělo i s tím ubytováním.. :D

myslím,že hotel Šipka bude kvalitní,je přímo na náměstí ve Štramberku,je tam i hotel Gong,nebo že by jen restaurace?Máš Bloosom nejlepší mrknout na net,protože je fakt,že my téměř místní ubytovací služby naší oblasti nevyužíváme.

Kuty — 17. 9. 2009 20:17

A jinak je přes tento víkend obrovská akce na letišti v Mošnově-čeká se účast až 100 tisíc lidí.

mala.popelka — 17. 9. 2009 20:33

naprostý souhlas :supr: Štramberk je opravdu krásné městečko :)

BOBOZH - už jste byl v NJ po rekonstrukci náměstí ? Případně, co na něj říkáte ?


jinak vřele doporučuju České Švýcarsko, Hřensko, soutěsky, Pravčickou bránu, Labské pískovce, tam je opravdu náááádherně.... Nadchly mě i Adršpašsko-teplické skály :jojo:

Blossom — 17. 9. 2009 21:21

Kuty napsal(a):

A jinak je přes tento víkend obrovská akce na letišti v Mošnově-čeká se účast až 100 tisíc lidí.

Děkuji i za tento tip, aspoň vím, kam o víkendu určitě NEjet! (hromadným akcím se raděj vyhýbám). :kapitulation:

Blossom — 17. 9. 2009 21:37

Tak zalovím zas ve svých letošních zážitcích... : Krásné je Českosaské Švýcarsko.
Jeden víkend jsme byli ubytováni ve Všemilech, což je taková milá klidná ves vedle Jetřichovic. Našli jsme si tam penzion v dřevěné chalupě, interiér byl sice trochu sešlý, ale jelikož jsme ten víkend byli jedinými hosty,měli jsme úplně celou chalupu jen pro sebe.Za asi 200 na osobu.
Večery a rána jsme trávili na zahradě, stolek na kterém jsme stolovali, byl zvláštní:lehce starožitný, nízký, úzký a nápadně dlouhý...vrtal mi ten jeho zvláštní tvar hlavou, a pak jsem na to asi přišla - určitě to asi byly staré máry! Zkusila jsem si na ně lehnout - padly mi jak ulité :lol: . Tak jsem na nich aspoň vyfocená... :D

A těch Všemilech je nádherná kaple, vytesaná celá do skály, vlastně do obrovského balvanu. A nejen v této vesnici, ale po celém okolí krásná lidová architektura. Třeba ty zdobené pískovcové portály - paráda.
A celé okolí úžasné, Mariina vyhlídka ční vysoko nad Jetřichovicemi, v tom malém domku posazeném vysoko na skále bych chtěla jednou přespat, zažít tam stmívání a ráno rozednívání....

Pak jsme jeli kolem myslím Skalního mlýna (nyní penzion) podél písčité říčky Jetřichovické Bělé plné vodních rostlin až k Dolskému mlýnu: To byl zážitek: Torzo starého mlýna, na stěnách z pískovcových kvádrů ještě zbytky mlýnských zařízení, a obnovené mlýnské kolo... Nesmírně krásné, romantické místo ve skalnatém údolí.. Však taky se zde prý natáčela Pyšná princezna.
Kousek od mlýna jsme míjeli kříž s nápisem. Sem si přál dát se pohřbít nějaký 23letý hoch, měl to tu rád...ani se mu nedivím, nádherné údolíčko, jen škoda, že ho už nemůže navštěvovat živý...

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Cs.S … olsky_mlyn

Blossom — 17. 9. 2009 21:48

A ještě jeden tip z pokraje Českosasého Švýcarska:
Vesnička Líska u České Kamenice je vlastně na rozhraní tří různých krajin: ČS Švýcarsko na západ, Lužické hory na východ, České středohoří na jih.
Mám ráda staré domy, mají duši, takže dávám přednost starým chalupám před sádrokartonovými unifikovanými penziony- no a v té Lísce jsem přes internet objevila přes 200 let starou dřevěnou chalupu - penzion. Zvláštní tím, že majitelé kolem chalupy chovají alpaky. To jsou jihoamerická zvířata, něco jako lamy (do té doby jsem znala jen alpakové lžičky :) )
Přijeli jsme tam, paní domu s kamarádkou seděly v odpoledním sluníčku před chalupou a obě s kolovrátkem předly alpačí vlnu. Idylka. Ochotně vyprávěly, jak je to baví, jak se předením báječně uklidňují.
Pán domu nám pak vyprávěl o alpakách, i o jejich způsobu života. Bylo vidět, že jsou tam spokojení. Trochu jsem je jen politovala, že díky péči o alpaky nemůžou vlastně vůbec cestovat. Ale oni nám vysvětlili, že tady jsou rádi, že takto to chtěli, tenhle život si vybrali a takto je to baví.
Moc milé pobytí v nádherném kraji...

BOBOZH — 18. 9. 2009 15:59

Zdravím malá popelko,na náměstí jsme byli i s vnoučatama moc se nám líbílo hlavně podloubí a krásně opravené domy(můj zet´á:supermario:k pracuje u firmy která se na obnově podílí.Podobné náměstí s podloubím máme také blízko nás
v Telči (30km.)Jinak pro upřesnění jezdíme do Mořkova u Nového Jičína(7km.)jestly Vám to něco říka.Zdar.

Blossom — 16. 11. 2009 9:31

Tip na příjemný výlet na kole: Okoř (hrad - zřícenina), Malé Čícovice (nad nimi krásná barokní kaple), Číčovský Kamýk (nenápadný vršek vystupující ze středočeské krajiny, ale je tam nádherná lesokřovinatá džungle a na vršku základy větrného mlýna, a prý tu kdysi bývala tvrz), kostel sv.Vavřince pod Číčovským Kamýkem, Středokluky, Makotřasy, Lidice (pietní místo, ze kterého mrazí...)Buštěhrad (nečekaná procházka městečkem, kde býval středověký hrad, dále je tu Muzeum Oty Pavla a domek, kde strávil s maminkou válku  a dějiště mnoha příběhů z jeho povídek.), zpět na Okoř.
Je to nenáročný výlet na kole, i se zajížďkami asi 28 km. Včera tam bylo nádherně :jojo: .

Blossom — 22. 11. 2009 22:58

Tak si sem tedy budu psát  sama, když nikdo jiný nepíšete...;)  :P   :D

PRAVČICKÁ BRÁNA

Skvělý výlet pro listopad - Pravčická brána. Není asi lepší čas pro výlet k této perle Českosaského Švýcarska. Proč? Protože přes holé větve vidíte skalní údolí i vyhlídky do kraje (po většinu roku, kdy vám listí na stromech brání ve výhledu, toho uvidíte míň než polovinu).
Budete se brouzdat spadaným listím, jako my, třeba vám přes cestu přeběhne muflon (jako nám), a po cestě z Mezní louky potkáte jen pár lidí.
Pravda, těsně pod Pravčickou bránou lidí trochu přibylo, ale pořád snesitelně. Když jsme si pak dávali kafe v Sokolím hnízdě (dřevěná výletní restaurace z 19. století vedle brány), dali jsme se do hovoru se servírkou. Říkala, že v létě tudy denně projde až 2000 (!!!) lidí. To musí být děs, tlačit se v takovém průvodu...
Proto jsem moc ráda, že jsme si to tam prošli v pozdním podzimu. Že jsme na úžasné skalní vyhlídce, odkud jsme viděli bránu i shora, stáli a kochali se sami. To stálo i za těch 75 Kč vstupu, co se platí těsně u brány a platí to pro vyhlídkový okruh nedaleko brány.

Auto je dobré nechat na Mezní louce a k Pravčické bráně jít po červené, a nazpět to můžete vzít dolů ke Třem pramenům a odtud po žluté do vesničky Mezná a pak javorovou alejí s výhledy zpět na Mezní louku. To celé je asi 15 km, nenáročný polodenní, a nebo když se pořád kocháte a fotíte jako my :) , tak celodenní výlet.

Jinak - restaurace Sokolí hnízdo (skrz kterou se chodí k nejkrásnějším partiím a vyhlídkám) má prý letos poprvé otevřeno i přes zimu, a to denně od 10 - 16 hodin.
Sakra, škoda že to mám tak daleko, protože třeba takový pohled na Pravčickou bránu, lehce poprášenou prvním sněhem, to musí být něco....

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Pravcicka_brana

Blossom — 29. 11. 2009 19:59

Mám pro vás tip na adventní či vánoční výlet, který by se mohl jmenovat "BETLÉMY V LIBERECKÉM KRAJI":

V Kryštofově Údolí u Liberce už řadu let pořádají v prvním patře místní hospody výstavu historických betlémů, především jsou to betlémy papírové. Navíc - na louce před hospodou mají také nádherný velký venkovní dřevěný betlém od již zemřelého maloskalského umělce Josefa Jíry.
Takového menšího bratříčka tohoto betlému Josefa Jíry najdete na Malé Skále, za roubeným Boučkovým statkem.
Oba Jírovy betlémy doporučuji navštívit v pozdním odpoledni a vychutnat si je za denního světla, za stmínání a pak v nočním nasvícení.
A dále krásnou výstavu betlémů, tentokrát skleněných, můžete obdivovat v nedalekém Železném Brodě v městské galerii (v přízemí radnice na náměstí). Těch nádherných skleněných betlémů tam mají plné 3 místnosti. Stojí to za vidění!

pecule — 30. 11. 2009 11:24

Tak já sem taky napíšu :D
Pravčická brána je krásná, díky za připomenutí.

Nám se moc líbilo u Třeboně, výborná dovolená na kola, ale asi i na pěší turistiku.

Moje nej místo je mezi Teplicema a Ústím, je to Komáří Hůrka v Horní Krupce. Buď tam můžete jet z Dolní Krupky lanovkou (myslím, že nejdelší lanovka v ČR, aspoň před lety byla) nebo vyjet nahoru autem, parkoviště je tam docela velké. A dá se tam pak celý den prochodit, jsou tam krásné pláně, jedním směrem je stará zřízenina a na čaj nebo grog nabo něco k jídlu si pak můžete zajít na Komárku, kde je pěkná restaurace, když není zima, můžete sedět i venku, je tam krásný výhled. A pod rastaurací je malý bufet, který má česko-německý manželský pár a paní dělá domácí koláče.  Dá se tam jet i na sjezdovky, ale já tam byla vždycky jen na procházce, tak nevím jak jsou drahé, jak jsou dlouhé, nic..

Blossom — 10. 12. 2009 14:29

Tak jsem jako dárek k vánocům koupila svému příteli perfektní knížku.
Jsou to tipy na výlety a zážitky po Čechách, fakt hezky napsané a udělané, jmenuje se to Kudy z nudy.
Doufám, že to nesmáznou jako reklamu, ale já jsem z té knížky nadšená, na příští rok máme fůru tipů na naše společné výlety...:)

Blossom — 17. 12. 2009 17:07

Někdy v zimě si chci udělat jeden nebo více prodloužených víkendů, patrně v Krkonoších. Máte někdo nějaký osvědčený tip dobrého a nepředraženého ubytování, kde v okolí by byly prima terény na běžky? Předem dík.

Blossom — 29. 3. 2010 8:58

Mám pro vás tip na krásný nenáročný jarní cyklovýlet:
Budyně nad Ohří, je tam nádherný opravený vodní hrad. Z Budyně po červené značce přes Kostelec nad Ohří do Libochovic. Jede se lužními lesy (vůbec jsem dřív netušila, že kolem Ohře jsou tak nádherné lužní lesy, s močály, mechy, hektary bledulí) rovnými, většinou vyasfaltovanými cestami takřka mimo provoz. Chvílemi se vpravo objeví výhled na celé České středohoří, s Kamýkem v popředí. V Libochovicích zajímavý barokní zámek, park, pávi. Dál je možno jet přes Žabovřesky po silnici, je sice dost frekventovaná,ale stále mírně z kopce, takže za chvíli jste opět na červené značce. Po ní sjedete k Ohři a podle ní se jede dál na Brozany (zde krásný renezanční mlýn) a Doksany (úžasný barokní klášter - zámek s mnoha sochami) a zpět do Budyně.

Blossom — 30. 3. 2010 16:05

O Velikonocích se chystáme na kola na Znojemsko.
Máme sice tipy na ubytování a zajímavosti nějaké z netu, ale pokud by někdo z vás měl nějaký ověřený tip na turistické ubytování ( s WC a sprchou na pokoji, ne na chodbě) a nebo doporučil, co na Znojemsku určitě stojí za vidění, s díky vaše tipy uvítám. :)

Kuty — 30. 3. 2010 21:45

My se chystáme koncem května na Den pinče do Újezdu nad lesy-měla by to být Praha 9,jak jsem zjistila z netu, a chtěli bychom zde strávit celý prodloužený víkend.Máte někdo tipy na levné ubytov a zajímavé výlety v okolí?

vera — 31. 3. 2010 5:28

Blossom napsal(a):

O Velikonocích se chystáme na kola na Znojemsko.
Máme sice tipy na ubytování a zajímavosti nějaké z netu, ale pokud by někdo z vás měl nějaký ověřený tip na turistické ubytování ( s WC a sprchou na pokoji, ne na chodbě) a nebo doporučil, co na Znojemsku určitě stojí za vidění, s díky vaše tipy uvítám. :)

Bloss, my byli loni....ale Vranov nad Dyjí..kousek od Znojma..turistická ubytovna...wc a koupelna na chodbě....170 kč.....Lukov...Hrádek....zřícenina....a pak do Rakous na kole....Hardegg.....bomba...hlavně vyhlídka z české strany

ale teď čtu, že chceš sociálku na pokoji....

Blossom — 1. 4. 2010 16:11

Tak máme zarezervovaný pokoj v historickém domě, s historickým vybavením, zasklenou pavlačí, kde se snídá s výhledem na Dyji a jádro města. A to za super cenu jako v klasickém penzionu!
Nemám ráda ty sádrokartonové nové penziony, zbožňuju ty staré opravené domy s duší. Těším se na ranní poklidné snídaně s výhledem na město, na celodenní ježdění na kole kolem Dyje, a na večerní procházky osvětleným historickým jádrem Znojma.
Těším se strašně, přítel mě uklidňoval - to už vydržíš, už se jen 2*vyspíš....;) :D  (tohle mi říkávali naši, když jsem byla malá).

Kuty — 5. 4. 2010 16:39

Tak se tě chci Bloos zeptat,jak dopadl tak dlouho očekávaný velikonoční prodloužený víkend na jižní Moravě?Věřím že dobře a že dobré prožitky nemohlo zkazit ani to pršavé pondělní počasí,že jo?

Blossom — 6. 4. 2010 22:20

Teď jsem se vrátila z Podyjí. Bylo tam skvěle, déšť jsme moc nezažili (pršelo intenzivně jen v noci z něděle na pondělí, v pondělí dopoledne už jen pár kapek.) Ale v pondělí a dnes zima jak na Sibiři, kdepak jako na teplé jižní Moravě..
Ale zazlívám Znojemákům, že v pondělí nechali zavřené Znojemské podzemí, které jinak všude propagujou.Měli mít otevřené pondělí až sobotu, ještě jsme koukali na net, jestli náhodou nepíšou něco o tom, že o velikonočním pondělí na to kašlou...a oni se vykašlali i na to, napsat to na net. :dumbom:

Takže před vstupem do podzemí opakovaně hloučky naštvaných turistů  (šli jsme kolem několikrát, vždy tam nějaká skupina lidí lomcovala zavřenými dveřmi).

Ale jinak - Znojemsko: Paráda. V sobotu kolem Vranovské přehrady - hrad Cornštejn mě  uchvátil - nejen sám o sobě, ale i úžasnou vyhlídkou.
V neděli ze Znojma  přes Hradiště (dnes už jen základy kostelíka - bývalé význačné hradiště)  vyhlídka na Dyji Králův Stolec, pak Podmolí, odtud opět vyhlídka na Dyji zvaná Železné schody, dál sjezd k proslulé vinici Šobes, obkroužené skoro dokola zákrutem Dyje. Nad Šobesem úžasný sklaní hřbítek - napravo dole Dyje tekoucí na jednu stranu, hluboko dole nalevo Dyje tekoucí na opačnou stranu- zvláštní to pohled...).
Dle průvodce ve skalním podloží stopy kol římských vozů,které tudy kdysi projížděly a snad i založili vinici Šobes...
Pak přes nádhernou, nevšední vřesovištní krajinu kolem Havraníků, přes Konice a Popice ( kolem morové kaple) a na Kraví horu. Z Kraví hory na závěr dne fantastický pohled na večerní Znojmo.
V pondělí jsme nakoukli do Rakouska - do nejmenšího rak.města Hardegg s obnoveným románským hradem.
No a dnes jsme pro ledový vítr výlet na kolech po 15 km předčasně ukončili a jeli domů.

Ale Znojemsko je krásné -doporučuju - i samotné Znojmo. Bydleli jsme v hostelu těsně pod chrámem sv.Mikuláše, s vyhlídkou na rotundu sv.Kateřiny a přehradu Znojmo. Uličky starého města jsou úžasné, ve dne i nasvícené v noci. A dvojkaple svatého Václava má úžasnou akustiku - počkala jsem, až tam budu sama a zazpívala jsem si v ní Rožnovské hodiny.:)

Tulipánka — 9. 4. 2010 20:28

Podyjí mám ráda. Má první dovolená v plné zamilovanosti :hjarta: :D

anetka.38 — 27. 4. 2010 11:54

Zdravím všechny :)

My jsme loni byli v ČR na dovolené - Westernové Městečko Šiklův Mlýn a můžu jen doporučit. Ubytování, jídlo, program bez chybičky. Děti mají rádi přírodu, tak jsme zvolili aktivnější dovolenou, kde se mohli děti koupat v přírodním koupališti s tobogánem, učit se jezdit na koni, náš tatínek si zase vyzkoušel jízdu v BVP, se synem jezdili na čtyřkolkách atd... No prostě super... a já si mohla užívat volna a relaxu, protože všichni měli o zábavu postaráno. Takže jsem si domluvila masáže, vyhřívala se na sluníčku... Letos tam mají nachystané novinky, tak se tam také chystáme, ještě se ale rozmýšlíme, zda zvolíme jen víkend a nebo celý týden. Protože za jeden víkend se toho moc stihnout nedá... Je to už spíš zábavní areál, než westernový :-) Nepřidala by se nějaká rodinka na dovolenou?

tereza88 — 16. 5. 2010 18:07

Zdravím,
Rozhodně jako dovolenou nedoporučuji jet do Tuniska. Hodně lidí říká, že se jim tam líbilo, ale já vůbec nebyla spokojená. Ta mentalista není nic na mou náturu.
Jinak Hodně se mi líbilo ve Španělsku, Itálii a Francii.  Ze Španělska konkrétně Valencie. Úžasné pláže a úžasní lidé.
Ale to jsou ty klasické zájezdy, co se má člověk jenom rozplácnout u moře.
Pokud jde o zájezdy v česku, moc se mi líbilo na Lipně. kolem je plno krásných hotelů, večer to tam vypadá pohádkově.
Také jsou výborné výlety kde člověk zažije trochu adrenalinu. Jsem ráda, že firmy které něco takového pořádají dorazili i k nám do česka.  Na tohle doporučuju tuhle firmu: http://www.firmanazazitky.cz/
Pro větší informovanost. Přítel mi od nich daroval na narozeniny let balónem. Naprosto dokonalé. Na ten zážitek nikdy nezapomenu. Všechny dovolené, kde jsem byla, byly vcelku pěkné, ale z tohohle si pamatuju nejvíc. Samozřejmě jsem neodolala a byla s nimi na dalším "zážitku" a to: s kamarádkou jsem absolvovala wellnes pobyt. Už tam nebyl ten adrenalin, ale zato pořádná relaxace. ;)

Vladena — 17. 5. 2010 20:30

Doporučuji na víkend navštívit Jihlavu. Je tam krásné ZOO, malé, ale tak akorát pro děti a hezké dětské hřiště s obrovskou klouzačkou. Pro milovníky historie krásné náměstí, tři církevní stavby, přístupné podzemní chodby a koupání v aquaparku. Byla jsem ubytována v soukromí za 3OO Kč/ noc a milejší paní domácí (p.Slámová):) jsem nepoznala. Doporučuji, pro děti ideální, lepší než hotel.

Blossom — 23. 5. 2010 22:57

Mám pro vás tip na cyklovýlet, nenáročný, rovinatý, celkem asi 48 km, nazvala bych ho OKRAJEM KOKOŘÍNSKA:

Začali jsme u zámku Liblice, (nově krásně opravený, kongresové centrum) skvělým kafem na terase zámku, s výhledem do barokního parku. Pak procházka parkem, a pak už na kolo. Nejprve Velký okruh ( 1,5km naučná stezka) pod zámkem chráněným územím (slatinný les - moc pěkné).
Pak už kolmo od zámku nahoru, přes Hostín. Skvělou cyklostezkou lesní cestou Řepínským dolem až do vesnice Zahájí. Odtud přes Chorušice na Kaninu. Z Kaniny (pár domků lidové architektury) nádherný sjezd serpentinami mezi pískovcovými skalami do Kokořínského dolu. Je to tam nyní po vichřici hodně odlesněné, jsou tam oproti dřívějšku netušené výhledy. Pak pivko a posezení venku v hospodě u Tichých, výhled na skály a do zeleně.
Dál Kokořínským dolem doleva, kolem Harasovské tůně, plné stulíků, kolem několika dalších rybníků až do vesnice Lhotka, kde je dochované zajímavé skalní obydlí - dům ve skále vytesaný, kde se až do roku 1982 skutečně bydlelo. Dál loukami podél Pšovky a pak přes Hostín nazpět do Liblic.
Díky tomu, že tato sobota byla po 14 dnech prvním slunným dnem, byl tento výlet mimo jiné koktejlem vůní. Vzdušná vlhkost byla jak v tropickém skleníku, takže vůně rozkvetlých šeříků, čerstvě posekané trávy apod. byly nesmírně intenzivní. Do toho zpěv ptáků, slavičí klokotání, zelená bující příroda, rozkvetlé louky..... nádherný výlet. :jojo:

jitkand — 25. 5. 2010 10:04

Ahoj, hezký tip na výlet doporučuju určitě do Adršpachu a celý Broumovský výběžek, skály jsou tam hezké, také podzim je tam moc pěkný, okolí je plné hezkých míst a možnosti na výlet, třeba Klášter v Broumově, kde pořádají taky noční prohlídky, spoustu informací o celém kraji jsme našla na www.region-adrspach.cz tam je opravdu hodně informací....takže jsme služeb řádně využili:)

Blossom — 8. 6. 2010 21:45

Právě jsem se vrátila z prodlouženého, čtyřdenního cyklovíkendu,plná dojmů.
Nazvala bych to VÝLET DO KRAJE ČESKÝCH SPISOVATELŮ. - byli jsme ve východních Čechách.
Nejčerstvější jsou zážitky dnešní - Babiččino údolí na kole, po okruhu Boženy Němcové (Ratibořice, Havlovice, Červený Kostelec, Rýzmburk Ratibořice). Nenáročná, pohodová cyklistika úžasnou, líbeznou českou krajinou, celkem 34 km. Nejen klasika - Ratibořice, Staré Bělidlo apod. z Babičky Boženy Němcové, ale např. i nedaleký mlýn na Úpě, - dějiště Jiráskova románu U nás. Vůbec se nedivím, že ta krajina a její lidé české spisovatelské velikány inspirovaly...i já cestou podél Úpy si mimoděk deklamovala - Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na podled....

Celý tento kraj je úžasný: Včera okruh Opočno, Dobruška (domek F.L. Věka), Valské údolí (dřevěná lidová arcitektura), až na chatu Horalka ve Sněžném, pak mnoho km trvající skvělý sjezd podél vody Pekelským údolím až do Nového Města nad Metují (památková rezervace - renezanční náměstí a zámek), pak podél Metuje do Šestajovic, a fantastický kostel s bedněnou věží v Králově Lhotě, jak kulisa k nějakému filmu z doby husitské. a odtud zpět do Opočna (to celé 66 km).
Předevčírem z Opočna do Třebechovic, za Třebechovicemi nádherný, nově vznikající skanzen, ochotný průvodce nechal mě a mého přítele, ať si zatočíme osobně žentourem (inu - pravila jsem - žentourem přeci vždycky točili krávy a voli :D ). Pak podél Orlice nádherným údolím, ale tam bylo třeba jet rychle. Jakmile jsme si chtěli jen třeba něco vyfotit, krvežíznivý roj komárů už si na nás brousil sosáky. A z Týniště nad Orlicí zpět do Opočna (cca 64 km, nádherná trasa, doporučuju).

A ještě se nemůžu nezmínit o Opočně. Arkádový renezanční zámek - paráda, a úžasný park s jezírky a  mlýnem pod ním jakbysmet. Na tichém historickém náměstíčku jsem si všimla penzionu- jak pro nás stvořený. (jeli jsme na blind, žádné spaní  jsme neměli dopředu zajednáno) Dům byl minimálně renezanční, s podloubím, alepravděpodobně  mnohem starší (soudím dle nádherných architektonických detailů venku i uvnitř). Ubytovali jsme se tam. V neděli ráno snídaně v podloubí, na ranním sluníčku, klid nedělního rána přerušilo jen pár svátečně oděných chodců, spěchající na mši do kostela naproti. Pravila jsem - k naprosté dokonalosti chybí už jen, aby nám do toho ranního ticha zahráli taky  na varhany. Než jsem dopila další doušek kávy, začli nám ty varhany hrát.  Na takováto rána, jako bylo toto, se prostě nedá zapomenout. :)

Blossom — 20. 6. 2010 22:00

Tak mám pro vás další tip na výlet. Už i minulým výletům jsem tu dala nějaký název, tak tento dnešní bych pojmenovala TROCHU MYSTICKÝ VÝLET ZA ENERGIÍ Z VESMÍRU. Protože na trase byl největší český menhir a nedostavěný gotický chrám - místo s neobvyklou energií.

Ale začněme od začátku: Přijeli jsme do Třebíze, nedaleko Slaného. Třebíz je vesnička s krásnou upravenou návsí, uprostřed níž je rybník a vedle kostel, a kolem dokola krásná zděná lidová architektura, která tvoří skanzen.

Nejprve jsme v místní palírně na návsi ochutnali lipovinku a ořechovici (baly skvělá!) a pak jsme si s ochotnou průvodkyní prohlédli největší zdejší statek. Jeho dvoru  vévodila zděná kadibudka, která v patře byla holubníkem. Originální stavbička!
Po prohlídce statku nás průvodkyně vzala ještě do místního historického krámku, do domku podruha a do domku Václava Třebízského. Třebíz má skutečně své kouzlo.
Odtud jsme pak pokračovali na kole přes obec Klobuky, a na návrší za Klobuky jsme již zdálky viděli největší český menhir - 330 cm vysoký Zkamenělý pastýř. Menhiir opravdu působil impozantně, a okolní vlčí máky mu dávaly další kouzlo.
Zkoušela jsem , zda objetím menhiru neucítím nějakou energii, ale vnímala jsem jen příjemně  sluncem rozehřátý  kámen... ale to je přeci taky energie....
Dál přes Telce, před Perucí doprava, kolem kamenného Pomníku  3 císařů do Vraného (pomník Svatopluka Čecha), odsud do Zlonic,místa pobytu Ant. Dvořáka. Zde mě uchvátil nádherný barokní červený kostel od Diezenhofera.
Dál přes Dřínov do Královic a odtud polní cestou mezi kvetoucím černým vonícím bezem do Neprobylic, kde jsme objevili úžasbou polygonální pískovcovou znonici s šindelovou střechou. Pak přes Kutrovice do Kvílic, kde nahoře nad kostelem stála snad ještě krásnější dřevěná zvonice, a zpátky do Třebíze. Tento nenáročný cyklookruh má asi 33 km.
Z Třebíze jsme se ještě autem přesunuli do nedalekého Panenského Týnce a našli jsme nedostavěný gotický chrám, údajně jedno z energeticky velmi silných míst, prý se sem jezdí léčit lidi s psychickými potížemi, psychotronici prý neobvyklou sílu místa vysvětlují křížením 2 energetických linií. Chrám v podvečerním světle byl nádherný. Stoupla jsem si do centra , na evidentně lidmi vyšlapané místečko. Ale žádnou energii jsem necítila. Přesto se mi chrám Panenském Týnci velmi líbil.

Blossom — 27. 6. 2010 21:32

Tip na 2 zcela rozdílné cyklovýlety v Českosaském Švýcarsku:
1/ Údolími potoků a říček Čs. Švýcarska
2/Českosaské Švýcarsko z ptačí perspektivy (rozhledy a rozhledny)

Výlet 1: http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Cesk … _Krinice/#
Zcela pohodový cyklovýlet cca 30 km, s minimálním převýšením, po dobrých cestách většinou s vyloučením aut, takže skvělý výlet i pro rodinu s menšími dětmi.
Z Krásného Buku u Krásné lípy (tady je prostě všechno krásné ;) ) údolím říčky Křinice nejprve asi 3 km do Kyjova, v Kyjově uhnout doprava cyklostezkou, pořád  podél říčky  Křinice. Lesní cesta vás povede mezi pískovcovými skalami  a vedle cesty stále bublá a zurčí průhledná Křinice s písčitým dnem.Za Zadními Doubicemi se přejede do Německa, minete historický  Niedermuhle - Dolní mlýn ( 3 budovy, 2 z toho hrázděné, naposled tu bývala pila)
Pak se cesta horší, chvílemi je třeba kola vést (kdybyste sem jeli s dětm, tento jediný úsek je náročnější) Částečně se dá jet, částečně vést kola , Křinice pod vámi se propadá do pořádného divokého kaňonu, skály kolem jsou vyšší a vyšší, začíná opravdový  prales a divočina. Po chvíli dojdete k začátku soutěsky, kudy lze projet dalších 700 m romantickým kaňonem na lodičkách. My však tu byli v 7 večer, nikde nikdo, nádhernou soutěsku s probleskávajícím večerním sluncem oživovaly jen 2 kachny....
Asi 1 km jsme se pak vrátili stejnou cestou zpět (ale tuto divokou část kaňonu by bylo škoda nevidět), a u Brtnického mostu odbočujeme doleva podél Brtnického potoka. Také nádherné údolí, potok, lučiny, skály kolem. Vyjíždíme na kopec na Kopec (vesnice se jmenuje Kopec), jsou tu nádherné podstávkové domy, pokračujeme do Brtníků, dál silicí do vsi Vlčí hora (večerní výhledy do kraje). Kousek za vsí odbočujeme opět ze silnice doprava a projíždíme Dlouhým dolem ( zase krásné chaloupky)a po natrefení na silnici zpět do Krásného Buku.

Výlet 2:
Náročnější výlet, asi 45 km,  větší převýšení, často nahoru-dolů:
Ráno nejprve na Vlčí horu (ves) odsud na Vlčí horu (kopec s rozhlednou). Cestou Veroničina studánka s výtečnou pramenitou vodou. Na úpatí rozhledny vyvřelý čedič typicky sloupové odlučnosti. Výhled z rozhledny je božský: Na jedné straně lemují obzor Jizerské hory, o kousek dál je vidět Ještěd. Na opačné straně vidíme homoli Liliensteinu už v Německu, a hradbu skal, v níž tušíme Pravčickou bránu.
Pak sjíždíme po silnici opět do Kyjova, projíždíme jím,  asi 2 km za Kyjovem odbočujeme lesní cyklostezkou doprava. Přes cestu nám přeběhl jezevec, viděla jsem ho takto ve volné přírodě prvně v životě. Na krásné lesní mýtině se nám zachce chvíli se opalovat nazí, ovšem mravenci ubránli naši mravopočestnost ;) :/ - zjišťujeme, že celá mýtina je vlastně jedno souvislé mraveniště.... :vissla:  Ale kde je hodně mravenců, tam je zdravý les...tady je tedy superzdravý :)
V údolí pak přejíždíme Křinici a jedem směrem vzhůru na německou stranu do vsi Hinterhermsdorf. Za vsí na pláních stále nádhernější výhledy, a nejkrásnější pohled kolem nás čeká na rozhledně Weifberg. Rozhledna otevřená, žádné poplatky, nikde nikdo, máme ji jen sami pro sebe. Výhled kolem dokola úchvatný. A navíc - rozhledna je většinou kovová, a vítr, proudící skrz zábradlí celou rozhlednu kovově rozeznívá...zní to zvláštně, trochu jako zpívající fontána v Praze u letohrádku královny Anny. A když vítr zesílí, kovový zvonivý tón se ozývá dokonce v akordu, je to zvláštní akord - C, E, ais..... Takže rozhlednu jsem překřtila na Zpívající rozhlednu... Sjíždíme do Mikulášovic (krásý kostel), pak přes Brtníky a Vlčí horu nazpět stejnou cestou jako včera.
Českosaské Švýcarsko jsme navštívili už poněkolikáté, a chystáme se sem co nejdřív zas, stále je tu co obdivovat. :jojo:

vera — 28. 6. 2010 19:50

a my jsme jeli na Pernštejn....ale ne až nahoru na hrad....pod kopcem obcí Pernštejn....je tam čínský altán, haltýř, turecké lázně a v lese obelisk....to jsem koukala....cyklostezkami podél vody...cestou krásné dřevěné kryté mosty, kostel v Doubravníku a v Doubravníku 2 smírčí kameny....galerie v Malhostovicích......podél vody jsme se vyhnuli kopcům

Blossom — 6. 7. 2010 19:58

Právě jsem se vrátila z
KRAJE KAMENNÝCH KŘÍŽŮ A BOLŠEVNÍKŮ.Tak jsem si ho sama pro sebe nazvala. Můžete hádat, kde to je...

Správná odpověď - Slavkovský les.
A jako inspiraci pro cyklovýlet sem napíšu včerejší trasu - cca 70 km, docela náročné - poměrně velké převýšení.

Začali jsme  Bečově nad Teplou, kde je nádherný hrad a zámek s moc hezky upravenými terasovitými zahradami. Vevnitř zámku v trezorové místnosti je velká cennost - relikviář svatého Maura, takový "domeček" celý ze zlata, ale my s koly zůstali jen kolem zámku. Osdud kousek podél Teplé a pak cyklostezkou po silničce dlouze prudce do kopce, až do obce Krásno. Poté stále do kopce (ale už mírněji), až ke Křížkům - 3 kamenným křížům na hadcové skalce, je tam rezervace nějakých vzácných rostlin a kolem toho skalnatého návrší rašelinná a vřesovištní krajina skoro jak v Jizerkách nebo na Šumavě. Tento krajinný typ pokračuje i na Kladské, kde je vyřezávaný lovecký zámeček ve stylu švýcarské chaty (postavený někdy v 19. století) a kolem několik  vrchovištních rybníků a rybníčků. Okolo té hlavní vodní plochy vede asi 2km dlouhá  naučná stezka po dřevěných hatích.
Z Kladské se sjede velkým sešupem do Kynžvartu (lázně) a dole k zámku, kde pobýval Metternich. Dnes krásně opraveno, kolem golfové hřiště.
Odsud do Mariánských Lázní (kolonáda, docela dobré prameny, zpívající fontána, krásná honosná architektura lázeňských domů a hotelů, parky...), z nich stoupání lesem do Závišína, pak do Teplé a dál ke kláštěru Teplá (klášter z asi 12.století, krásná románská, gotická i barokní architektura. Cestou několik kamenných smírčích křížů a skoro v celé této oblasti krásné, avšak ekologicky problematické, cizorodé a agresivní třímetrové bolševníky.
Zajímavý kraj.

majkafa — 6. 7. 2010 22:32

Děčínský zámek. Je úžasné, co se podařilo od odchodu sovětských vojsk, která zámek totálně zdevastovala.

Vladena — 7. 7. 2010 18:25

Blossom, koukám, že máš dlouhé příspěvky o výletech. Nechceš něco také zkopírovat na www.turistika.cz. Je to škoda nechávat jenom pro Babinet. Přijď za náma.

Blossom — 8. 7. 2010 4:57

Vladena napsal(a):

Blossom, koukám, že máš dlouhé příspěvky o výletech. Nechceš něco také zkopírovat na www.turistika.cz. Je to škoda nechávat jenom pro Babinet. Přijď za náma.

Dík za pozvání, ráda se tam kouknu a přispěju. Taky totiž nejraději plánuju trasu výletů podle toho, na co jsem slyšela osobní doporučení.
A protože ráda fotím, chci ke všem popisovaným výletům zde (i pak na tom www.turistika.cz) dát odkaz i  na své fotky na Rajčeti, nedávno jsem si tam začla fotky vkládat, ale nyní mám v práci fofry, tak to Rajče dodělám až bude čas, tak prosím o trpělivost.  :)

Blossom — 22. 8. 2010 22:00

Broumovské stěny - ráj pro skalní  ;) cyklisty:

Hned v pátek odpoledne, na prvním výletě, jsme zabloudili a omylem na kolech vjeli po červené značce do Kovářovy rokle. Tušili jsme, že tato pouze turistická  trasa nebude moc pro cyklisty, a udivené pohledy procházejících lidí na nás dva s koly to potvrzoval. Avšak že nakonec potáhneme kola na zádech cca 2 km do kopce po strmých pískovcových schodech a budeme je jen  tak-tak protahovat skalními slujemi, to jsme tedy netušili. :co: :lol:
Přesto jsme tuto epizodu  nakonec zhodnotili jako "šťastné bloudění" - Kovářova rokle i přes tu strašnou dřinu stála za to. Nahoře jsme kola uzamkli u cesty a šli nejprve na levo - asi 1 km ke kamenné kapli Hvězda od architekta Diezenhofera a nedaleko  ní stojí nádherná vyřezávaná restaurace ve švýcarském slohu 19. století. Od kaple i restaurace úžasný výhled jak z letadla  na sever na Broumov a rovinu kolem něj a na obzoru to lemují Javoří hory.
Mezi vrcholem Kovářovy rokle a Hvězdou ještě cestou fantastická vyhlídka na skalní věžě zvaná Skalní divadlo, která je srovnatelná s nejhezčím výhledem na Hruboskalské skalní město v Českém ráji, na Kapelníka a kapelu. Něco takového jsem na Broumovsku naprosto nečekala.
Ten večer jsme zažili západ slunce na Supím hnízdě - skalní vyvýšenině na hřebeni, s výhledem na všechny strany, do penzionu jsme přijeli pak už potmě.

Druhý den trasa ze Suchého dolu, přes ves Slavný, nahoru ke skalním hřibům. Typově připomínají známé Kokořínské pokličky, jen jsou menší, buclatější a je jich mnohem víc.
Odtud po vyhlídkové cestě směrem k Božanovskému Špičáku, cestou úžasná Slavenská vyhlídka na skalní město a strmé severní svahy Broumovských stěn, prudce padající do roviny kolem Broumova.
Kousek pod Božanovským špičákem uhýbáme na odbočku na Junáckou vyhlídku, kde prý v časech nesvobody mívali skauti tajné srazy. Místo  pro zakázaná romantická setkání  jak dělané....
Pak  sjíždíme prudce dolů do sedla mezi Broumovskými stěnami a už polskými Stolovými horami. Zde sedíme chvíli u jednoho ze spousty pískovcových křížů, kterými je ostatně celý tento kraj posetý. Tímto sedlem chodívala z české strany  po staletí procesí do polského slavného poutního místa Vambeřice, prý takových poutníků z české strany přicházívalo až 150.000 ročně!
Ano - v přelomovém místě tohoto sedla si jen při přivřených očích snadno představuji sílící nábožný zpěv blížícího se procesí, vepředu farář s křížkem a za ním houf bosých vesničanů....stačí je špetka fantazie a skutečnost prošlých staletí vám vyvstane před očima, genius loci působí...
Ono tady to byl odedávna zbožný kraj - v Broumově a Polici byly kláštery minimálně od 13. století a mniši asi dobře odváděli svou misijní práci - na nebývalém množství sakrálních památek v celém zdejším kraji je to znát.
Pak sjíždíme přes Machov a další vesnice s krásnou lidovou architekturou zpět do Suchého dolu a pak na podvečerní koupání za kopcem v rybníce v Hlavňově.

A výlet třetí: Ze Suchého dolu kolem Hlavňovského rybníka, přes kopec a už vidíme cíl naší dnešní cesty: Bájnou horu Ostaš kus nad Policí nad Metují, se skalními bludišti. Nahoře uvazujeme kola a procházíme 4km pěší okruh po modré značce -nejprve skalním Bludištěm, pak kolem skalních útvarů Čertovo auto, Zrádce (opravdu zřetelná lidská zasmušilá tvář, jakoby tesaná do skály, ale je dílem přírody a vaší fantazie), pak opět úžasné výhledy do kraje z hrany ostašovských skal.
Po projití skalního okruhu sjíždíme přes Žďár do Police nad Metují. Obdivujeme nádherný portál místního kláštera a v klášterním dvoře v tichu posedíme na sluncem rozpálené kamenné lavičce. Z Police už to je jen skok zpět do Suchého dolu.

Ty 3 uplynulé dny byly nabité zážitky. Ale přiznávám, překvapilo mě, jak málo km jsme večer měli na tachometru (často jsme kola uvazovali a po odbočkách na skály chodili pěšky - občas to jinak ani nešlo) a jak jsem byla přitom nečekaně  utahaná: Ono ježdění po Broumovských stěnách je opravdu náročná cyklistika.
Inu, hned první den, když jsme kola dřeli na zádech Kovářovou roklí vzhůru , jsme si v rámci černého humoru řekli, že tady je to pouze pro skalní cyklisty.

Broumovské stěny jsou  množstvím a krásou skalních měst srovnatelné třeba s Českým rájem, a přitom je tu mnohem míň lidí, jsou takové ještě turisticky neobjevené a nedoceněné. A to jim dává ještě další kouzlo. :jojo:

Vladena — 23. 8. 2010 7:09

Blossom, chyběla tam ta houbovka.:D Příště to tam klidně vlož, tvé poznámky pod čarou dělají tvoji značku! :P

Kara — 23. 8. 2010 12:56

Nedá mi to nezavzpomínat na krásnou dovču v Telči. Krásné ubytování, hezké ceny, kultura, parky, luhy a háje...
Nemohlo by být léto ještě chvíli?

nikoleta01 — 23. 8. 2010 15:01

Ahoj, mě se teď strašně líbilo v Krkonoších. Jsme s přítelem vášniví cyklisté tak jsme si našli tenhleten zájezd http://www.uzijsivikend.cz/aktivni-vikend. Počasí nám vyšlo úplně perfektně a příroda tam stojí opravdu za to. Tak jestli přemýšlíte kam vyrazit, v Krkonoších se nudit nebudete:D:D

Vilemína — 24. 8. 2010 14:18

Broumovsko
Doufám, že ti nebude, Blossom, vadit, když shrnu tvé poznatky. Troufám si tvrdit, že znám Broumovsko více než ty. Byla jsem tam devětkrát na dovolené, osmkrát v jednom penzionu u jedné moc fajn rodiny. Kdo máte zájem, dám vám kontakt na tento penzion.

Adršpach - ač je to vyhlášené a krásné místo, já se tam necítila dobře. Na můj vkus je tam moc lidí, připomínalo mi to tam Václavák. Byla jsem tam jednou a stačilo.
Teplické skály - ty doporučuju. Tolik lidí tam není, okruh ujde i "neturista". Každý rok si projdeme okruh.
Nezapomeňte si zajít na Ostaš a Hvězdu.
Bischofstein (Jiráskovy skály) - nádherný výhled, překrásné jezírko, kde je tmavá železitá voda, ke koupání je toto místo jako stvořené.  Protože je to místo méně známé, dávám odkaz: http://www.bischofstein.cz/cs/index.php , najdete tu i mapu, tak se můžete podívat, kde to je.

Moc se mi ještě líbí město Nové Město nad Metují, mají tak nádherný zámek.
Krásný je i Trutnov, ústřední Krakonošovo náměstí s podloubím je nádherné.

Vilemína — 24. 8. 2010 14:19

Ještě jsem zapomněla napsat, že Broumovsko není vhodné pro cyklisty, všude jsou tu skály, nejlépší je jít po svých, neboť tu moc cyklistických tras není.

Vilemína — 24. 8. 2010 14:20

Kara napsal(a):

Nedá mi to nezavzpomínat na krásnou dovču v Telči. Krásné ubytování, hezké ceny, kultura, parky, luhy a háje...
Nemohlo by být léto ještě chvíli?

Telč je nádherné město, jsem jím okouzlena. Byla jsem tam minulou sobotu. Určitě stojí za to se tam jet podívat.

Selima — 24. 8. 2010 16:54

Svatý Kopeček u Olomouce, Dolany u Olomouce, Olomouc s prehliadkou mesta.

Blossom — 24. 8. 2010 17:06

Vilemína napsal(a):

Ještě jsem zapomněla napsat, že Broumovsko není vhodné pro cyklisty, všude jsou tu skály, nejlépší je jít po svých, neboť tu moc cyklistických tras není.

Tak s tímto vytučněným musím nesouhlasit, skvělé a dobře značené trasy na ježdění na kole tam jsou, i když většinou náročnější - jezdíte hodně nahoru-dolů. Některé jsme absolvovali tento víkend a další tam máme vyhlídnuté na příště. A pokud byste jezdili v okolí Broumova a na Broumovské stěny koukali jen zespoda, tak tam je to skoro rovina, pohodové ježdění.

Jen opravdu na některá místa (např. vrchol Ostaše, Kovářova rokle, odbočky ke konkrétním skalnm vyhlídkám na hřebeni Br.stěn apod.) je lepší jít fakt pěšky. :)

BOBOZH — 25. 8. 2010 15:22

Vážení co takhle na Vysočinu,krásná příroda,koupání,cyklostesky,houbaření v zimně běžky.Výchozí začátek ,
najdite ne webu www.Račín.cz (to je obec) nebo www. hotel Račín ubytování stravování a můžete vyrazit.Na kole
na Velké Dářko (moře Vysočiny) 6km nebo do Žd´áru nad Sázavou 7km po 5 km jste u Pilské vodní nádrže na
hrázi leží pomyslná hranice mezi Čechy a Moravou je tak sousoší lva s orlicí.Za 2 km jste ve Žd´áře kde je plno památek.A tet´zpět na Račín,v zimě na běžkách  po běžeckých trasách až do Nového Města na Moravě.Mohu jen
doporučit já už tam jezdím 36let. Přeji krásný zážitek.:storstark: :reta:

nikoleta01 — 26. 8. 2010 14:07

Tak musím přiznat, že na to Broumovsko jste mě celkem nalákali. Stačí tam zajet na víkend a nebo je lepší tam vyrazit na celý týden?

Blossom — 26. 8. 2010 15:20

nikoleta01 napsal(a):

Tak musím přiznat, že na to Broumovsko jste mě celkem nalákali. Stačí tam zajet na víkend a nebo je lepší tam vyrazit na celý týden?

Mám pocit, že k pořádnějšímu poznání by ani ten týden nestačil, kolik zajímavého toho tam je.
Ale i víkend je fajn (když zrovna není víc času), jen se musí člověk smířit s tím, že víkend je vlastně jen taková malá ochutnávka :)
Ale dobrá!  :P  (tenhle smajlík nevyplazuje jazyk, ten se mlsně oblizuje a říká Mňam )

Blossom — 5. 9. 2010 21:45

Tak mám pro vás tip na cyklovýlet, který bych nazvala

Malebnou středočeskou krajinou,od pradávna lidmi osídlenou...
Začátek našeho výletu jsme zvolili na severovýchodním okraji Prahy, v Přezleticích, u zámku Ctěnice. Není to jen zámek, ale celý krásně opravený areál, s hospodářským dvorem, konírnou, muzeem kočárů, hospodářskou budovou nyní využívanou jako restaurace a hotel, a s parkem.
Základem všeho bývala gotická tvrz, později přestavovaná a přistavovaná, nyní do barokní podoby. Prý to bylo před lety strašlivě zdevastované, teď je to nádherně opravené. A je to hojně využívané pro svatby, ať už vevnitř nebo ve venkovním altánku v parku. Viděli jsme jich tam během chvíle několik za sebou, to prostředí k tomu sice lákalo, ale už to díky tomu návalu to  byl takový spíš "svatební průmysl"...

Ze Ctěnic jsme jeli cyklostezkou před Kbely a Satalice, a odtud naučnou stezkou přírodním parkem Vinoř. Netušila jsem, že tako na okraji Prahy může být  tak krásné přírodní území, s pískovcovými skalami, rybníkem, nádhernými listnatými lesy... Naučná stezka nás zavedla k stále dobře v terénu patrným valům nějakého dávného hradiště. Je fakt, že tato oblast, plná skalek a  pramenů pro pravěké lidi musela být jako stvořená... Nějak jsem ten genius loci toho dávného osídlení v té krajině cítila...je to tu obydlené lidmi už od šerého dávnověku, a pak první slovanské kmeny, poté středověké osídlení... Mám ráda krajiny s dlouhou lidskou historií...
Těsně u rybníka byla do zvláštních výklenku někým v minulosti přitesaná skála s názvem Kamenný stůl.

Ve Vinoři, kterou jsme opak projížděli, je krásný zámek, bohužel jen zdálky viditelný. Je veřejnosti nepřístupný a obehnaný vysokou zdí.
U vinořského kostelíka jsme posvačili, je opravený, barokní, ale jeho základy také spadají až do doby románské.
Pak jsme odbočili po červené značce na Jenštejn. A hned u nedalekého rybníka jsem málem údivem spadla z kola: Z rybníka vybíhal kmen padlého stromu, a na něm se slunila- želva!!! Krunýř velký jak menší talíř, hodně podobná té, co máme doma v teráriu. Nevím, zda někomu utekla, a nebo že by to byla želva zde normálně žijící?? Každopádně to byl naprosto neobvyklý zážitek. Mám ji zblízka vyfocenou, a pošlu její fotku do Vinoře na městský úřad, a nebo do Pražské zoo, ať posoudí, co to je za želvu, a kdyby neměla šanci přežít českou zimu ve vinořském rybníce, tak ať ji odchytí a dají třeba do nějakého bazénku v zoologické.

Pěšinka houštinami k Jenštejnu byla úžasná. Skvělá divočinka. Občas mizela v kopřivách, které nás šlehaly po holých lýtkách, přejmenovali jsme to tam na "antirevmatickou stezku" :) . 
No a pak se otevřela krajina a podle několika rybníků jsme dojeli k poslednímu rybníku, v jehož hladině se zrcadlila temná věž zříceniny Jenštejn. Z hradu ze 14.století, kde mimo jiné žil známý arcibiskup Jan z Jenštejna, zbyla už jen ta věž a kousek palácové zdi. Na tu věž se dá vylézt, výhled odtud byl úžasný. Ono je zajímavé, že Jenštejn není na vršku, jako hrady bývají, ale v ďolíku - býval to hrad vodní. Ale dodnes má hodně zachovanou středověkou strukturu podhradí, a to bylo fantastické vidět z ptačí perspektivy.
A úžasná byla ještě jedna věc: Z věžě bylo možné sledovat vesnický život kolem hradu, připadalo mi to, jako bychom se dívali na nějaký pohyblivý betlém: Pán sekal dříví, o kus dál paní okopávala zahadu, a před jedním domkem  paní stříhala manžela, a když ho měla hotového, tak do jejího improvizovaného kadeřnictví na dvorku posadila malého synka... brala je pěkně jednoho po druhém... :) 
Když jsme se dost vykochali zříceninou Jenštejna, pokračovali jsme po červené do Cvrčovic (krásný kostelík, obehnaný vysokou zdí), a pak po silničce přes Podolanku ( nádherná barokní brána s úžasnými sgrafity, bohužel ve velmi špatném stavu) zpět do Přezletic a Ctěnic k autu.
Byl to  to takový pohodový odpolední nenáročný cyklovýlet dlouhý asi 25 km.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Cten … ,_Jenstejn

Blossom — 5. 9. 2010 22:04

A ještě popíšu dnešek, než to zapomenu :) . Mám tohle vlákno tak trochu jako svůj cestovatelský blog. :)

Lužními lesy v dolním Poohří

Náš cyklovýlet jsme začali v nádherném barokním rozsáhlém klášteře Doksany. Zde jsme byli už (nadšení) na jaře, ale tentokrát jsme navíc náhodou natrefili na komentovanou prohlídku románské krypty i kostela. Obojí bylo úchvatné - v románské kryptě mimo jiné kamenicky zdobené hlavice sloupů - každý s jiným motivem. Patrně tudy chodívala již malá Anežka Česká, která zde v Doksaneh byla vychovávaná.
No a kostel vedle- paráda: Obrazy Petra Brandla, vše barokně zdobené, dynamické, rozevláté, a místy přecházející do rokoka- k temným barokním obrazům kontrastovaly bíle natřené vyřezávané sochy se zlatými doplňky.... A na zadní straně bohaté varhany...tady bych chtěla zažít varhanní koncert.

Z Doksan jsme vyjeli přes Brozany (renesanční mlýn se sgrafity a na návrší tvrz, bohužel přestavěná novodobě, že vypadá jak dům z 20.století). Pak po červené značce lužními lesy podél Ohře, v širokém ohbí řeky krátké, studené, ale přesto skvělé vykoupání, a do Budyně nad Ohří. Zde krásný opravený vodní hrad, s hrázděnou věží se sochou skřítka na nároží.Pak po cyklostezce přes ves Písty, přírodními rezervacemi se slepými rameny Ohře, pěšinkou která mizela v divočině, místy zas vedla jen 20 cm od břehu řeky, volavky, ledňáčci, liánovité rostliny, připadala jsem si tam jak v pralese povodí Amazonky, a ne v Čechách v Poohří...
Pak se krajina zcivilizovala, projeli jsme chatovou oblastí, kolem širokého zálivu Ohře zvaného Kliment, dál kolem slepých ramen až zpátky do Doksan k autu.

Opět moc krásný polodenní výlet na kolech, ale nedoporučovala bych s malými dětmi - pěšinky podél Ohře jsou hodně křivolaké a břeh bývá občas nebezpečně blízko vody....

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Doks … e_nad_Ohri

Tak jsem to sem všechno vypsala, já se k tomu popisu můžu vracet jako ke svému deníku, no a vy máte tip na hezký výlet. :) 
A já můžu jít spokojeně na kutě. :)  :sova: Po tak krásném a místy trošku náročném výletě budu dnes spát jako :dudlik:

Blossom — 12. 9. 2010 21:51

Krajem starých Přemyslovců - ke 2 (nebo více) rotundám

Výlet jsme začali ve Svrkyni nedaleko Velkých Přílep nad Prahou. Po žluté značce jsme dojeli do vsi Holubice, kde jsme už doma vyčetli, že má stát rotunda. Našli jsme ji, nádhera: Bylo kupodivu otevřeno, mohli jsme si ji volně prohlídnout i zevnitř. Zdi byly pokryty zbytky středověkých fresek a někdejších barevných zdobení stěn. Rotunda má 2 apsidy, na místě třetí je pravoúhlý přístavek a nad vchodem je věž , dostavěná k rotundě patrně později.

Pak jsme sjeli po červené značce do Otvovic a Zákolan, ze Zákolan kolem kamenného kříže krpálem nahoru, kde stojí nejstarší stavba v Čechách: Rotunda Budeč. Její jádro - hlavní kruhový  a nezvykle vysoký prostor pochází prý z roku 895 (někde prý píšou 905). Věž a další přístavky byly postaveny dodatečně.
Průvodce nás vzal dovnitř a povyprávěl o časech, kdy se zde žalmům učil svatý Václav. Ale místo bylo osídleno prý dávno v předkřesťanské době, minimálně od doby bronzové.
Naproti rotundě jsou základy později postaveného kostelíka Mariánského, a celé návrší kolem bývalo hradištěm, ze 3 stran chráněné přírodními srázy a navíc obehnané valem a hradbou. Krásné místo, a kolik znamenalo v české historii...

Po červené značce kolem Zákolanského potoka, několika mlýnů a jednoho krásného viaduktu jsme dojeli na Okoř. Zmrzlinový pohár s výhledem na hrad stál za to.
No a odtud zpět k autu do Svrkyně. Celý okruh je cca nenáročnách 20 km, je to taková příjemná asi 3 hodinová (i se zastávkami)  cyklotrasa.
A komu by 2 rotundy byly málo, může si to protáhnout až do Levého Hradce u Roztok a nebo ještě dál k další rotundě (nádherně opravené) ve vsi Přední Kopanina.
A kdo by pořád ještě neměl s rotundami dost, ať si zajede na nedaleký Říp k té snad naší nejznámější rotundě, a bude to mít i s výhledem do kraje.
Tento celý kraj je krajem nejstarší české státnosti a to mu dodává kouzlo a osobitost. :)

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Rotu … %2C_Rip%2C

mamaja.cz — 23. 9. 2010 13:48

Pro někoho možná asi nic překvapivého, ale vydali jsme se letos směr olomouc a okolí. Určitě stojí za stojí navštívit město olomouc, olomouckou zoo, katedrálu na svatém kopečku. Pokud budete mít auto a trochu času určitě si zajedte podívat do loštic, známeho svými tvarůžky a nedaleký hrad Bouzov, ten je opravdu úchvatný.

nikoleta01 — 24. 9. 2010 13:08

Já bych strašně ráda navštívila Bouzov. Akorát mi pořád nevychází čas. Těch možností je teď tolik a času tak málo. Je mi z toho na nic.

Blossom — 10. 10. 2010 20:09

BAREVNÉ STŘEDOHOŘÍ
aneb Opárenské údolí a hrad

Začátek včerejšího odpoledního výletu jsme si stanovili v Milešově pod horou Milešovkou.
Milešov mě nadchl - vesnička s tolika barokními památkami! Vysoko na čedičové skále uprostřed vsi se tyčí zámek, evidentně přestavěný z dřívějšího hradu. Ten zámek jsem si nazvala sama pro sebe "Malé Libochovice", je totiž typově, stavebně i barevně velmi podobný libochovickému zámku, pouze je takový "kapesní".

Protože já všude vlezu, objeli jsme jej a vjeli jsme na kole na nádvoří, i když na bráně bylo, že je to domov důchodců. Důchodci a dvě sestřičky se vyhřívali na přátelském posezení na zahradě, tak jsme se jich optali, zda si můžem nádvoří prohlídnout. Souhlasili.
Zámek má nádherné schodiště se sochami, a na nádvoří byl výrazný čedičový suk, porostlý travou, upravený cestičkami. Vylezli jsme nahoru, a od lavičky na vrcholku se nám otevřel nádherý pohled na vršky Českého středohoří a na blízkou Milešovku. Ta se rýsuje proti nebi jako rovnostranný trjúhelník.
Poděkovali jsme důchodcům za ochotu a vyjeli zas ven.

A naproti zámecké bráně jsme objevili v parku fantastický barokní altán s vnitřními malbami. Byl volně přístupný, ale bohužel, hodně zdevastovaný. Mít tak pár milionů, koupím ho a dám ho zrestaurovat - nádherná stavba v nádherném okolí.
Sjeli jsme z Milešova směr na Velemín. Hned v závěru Milešova jsme odbočili k dalšímu baroknímu skvostu - na malém návrší stojícímu kostelu se schodištěm. Opět krásný pohled na Milešovku a zdálky na Milešovský zámek.

Odtud po silnici kolem zrestaurovaného mlýna do Velemína, a odsud po modré značce podél potoka. Po chvíli jsme dojeli do Opárenského údolí. Údolí, kde cesta vede několik kilometrů podél zurčícího potoka, který směřuje k Labi. Údolí bylo neuvěřitelně barevé - zlatolisté babyky střídaly červeně vybarvené keře... Cestou míjíme několik bývalých mlýnů. U zrekonstruovanéh Černodolského mlýna se zahříváme grogem.
Pak jedeme ještě kus dál dolů po modré, ale abychom nesjeli až k Labi, odbočujeme prudce doprava po žluté značce do kopce. Dereme kola kopcem vzhůru po Císařských scodech až k odbočce na Lovoš. Tu míjíme a pokračujeme dál k Opárenskému hradu.
I hradní vršek je úplným výkřikem barevného podzimu, a navíc přímo z ruin hrádku se otvírá opět fantastický pohled, na Milešovku, Lovoš, Ostrý a další jména špičatých tamnějších kopců neznám. O kolem dokola barevné listnaté lesy, paráda.
Od hrádku sjíždíme opět k Opárenskému potoku, podjíždíme štíhlý most budoucí dálnice a přes Velemín se vracíme stejnou cestou do Milešova k autům.

Celý cyklovýlet je tak na 3 hodinky, něco přes 20 km, ale spíše pro zdatnější cyklisty ( drát kolo do kopce přes Císařské schody není pro méně zdatné.)
Super výlet, doporučuju. České středohoří je na podzim nejkrásnější.

PS: Tento výlet měl zvláštní dohru, která jazykově vypadá komicky. Reálně už méně  :( , když jde o nemoc:
Týden po projetí Opárenského údolí dostal můj přítel pásový opar.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Mile … stredohori

vera — 13. 10. 2010 21:44

vlakem s kolem do Skalice....výstup

ve Skalici nádherná opravená secesní vila.....kolem 1903 s přilehlými budovami
Sebranice.....kostel s renesančními náhrobky a hezká fara
Lysice.....zámek, korintský sloup na náměstí
Býkovice.....renovovaný mlýn, klape...s hospůdkou
hezké cyklostezky......až do Adamova

nikoleta01 — 18. 11. 2010 21:21

Dostala jsem od přítele k narozeninám tenhle výlet http://www.firmanazazitky.cz/pohodovy-vikend-na-sumave a musím říct že tam bylo opravdu nádherně. Byli jsme tam minulý víkend, počasí vyšlo nádherně. Strašně mě mrzelo, že je to jen na víkend. Sice jsme měli kola ale moc jsme toho nesthli projet. Načerpala jsem tam energii na celý týden. Opravdu doporučuju si tam zajet:)

Kuty — 19. 11. 2010 9:11

nikoleta01 napsal(a):

Dostala jsem od přítele k narozeninám tenhle výlet http://www.firmanazazitky.cz/pohodovy-vikend-na-sumave a musím říct že tam bylo opravdu nádherně. Byli jsme tam minulý víkend, počasí vyšlo nádherně. Strašně mě mrzelo, že je to jen na víkend. Sice jsme měli kola ale moc jsme toho nesthli projet. Načerpala jsem tam energii na celý týden. Opravdu doporučuju si tam zajet:)

Za 6 tisíc 2 noci pouhé?K tomu jste potřebovali firmu?Aby zajistila 2 noclehy v šumavském hotelu,kterých je tam neúrekom?
My strávili 3 noci v lux.4hvězd.hotelu Mountain Wiew přímo v popradském Aquacitys výhledem na V.tatry,kde jsme měli samozřejmě i volný přístup do obrovského areálu teplých whirpoolů,tobogánů a já nevím čeho ještě,v ceně byla PP formou bufetu a to velmi vybraného,v ceně také hlídané parkoviště 24hod.Cena:7500,-Kč pro oba.Pobyt jsem zajistila sama-stačil k tomu 1 mail.Platba stačila až v pohodě na recepci-při odjezdu,takže žádné zálohy a platby předem.Cestovky totéž ovšem nabízí za 6tisíc pro jednoho,zrovna tak i slavné firmy na zážitky.
No ještě že se najdou takoví,kteří jsou ochotni jim ty nekřesťanský prachy vlastně za nic platit.:dumbom:

nikoleta01 — 19. 11. 2010 15:13

Tak tady asi došlo k nedorozumění z Vaší strany, jelikož ta cena je pro dva a ne pro jednoho:) Takže v porovnání s tím Vaším výletem to není o moc dražší. Navíc přítel má hodně práce na to, aby vybíral hodiny na internetu nějaký výlet nebo destinaci, je pro něj jednodušší si zajít na takové stránky a objednat to jednoduše přes ně. A když na to má, proč by si to nepořídil:) Čas jsou peníze.. takže ušětřil čas = ušetřil peníze:)

A narážky typu, že jsme natvrdlí mi přijdou opravdu zbytečné. Každý jsme přece jiný, tak nevím, proč nás hned odsuzujete. Pěkný den:)

Blossom — 19. 11. 2010 15:57

Samozřejmě - proti gustu žádný dišputát a když za to někdo ty peníze dát chce, ať tedy dává (= trojnásobek běžné ceny).

U Lipna jsme byli loni, taky na 2 noci, jako dvojice. Ubytování je tam (mimo letní prázdniny) v nabídce opravdu spousty. Nepotřebujete k tomu žádné "hodiny vysedávání na internetu", zadáte prostě třeba Lipno ubytování , nebo něco podobného, a x tipů na vás okamžite vypadne z monitoru.

Jezdíme takto s přítelem často, takže vím, že podobné služby - slušné ubytování se snídaní ve formě švédského stolu, lze sehnat v ceně 300-500 Kč/noc/osobu. Nikoli za 1472 Kč /osobu/noc , jak je v tom nikoletině odkazu.
Tu láhev vína si raděj koupíme totiž sami, a masáž si lze přiobjednat také, ovšem za mnohem menší peníze.

Shrnu to - já myslím, že odkaz nikolety01 je opravdu velmi předražená nabídka a domnívám se, že jde pouze o skrytou reklamu na tu firmu na zážitky.
:kapitulation:

misha88 — 19. 11. 2010 16:11

Bloss..taky to vidím na reklamu ....ale nebudem se tu hádat s někým že..

nikoleta01 — 19. 11. 2010 16:14

Ne opravdu nejde o žádnou reklamu. Jen jsem z toho výletu byla oprvavdu nadšená a nečekala jsem, že se to sejde s tak silnou vlnou kritiky. Pokud jste ale byla na výletě ve stejné destinaci za poloviční cenu, tak asi bude někde chyba no.. Mohla byste mi poslat odkaz nějakých levnějších nabídek?

Blossom — 19. 11. 2010 21:28

nikoleta01 napsal(a):

Ne opravdu nejde o žádnou reklamu. Jen jsem z toho výletu byla oprvavdu nadšená a nečekala jsem, že se to sejde s tak silnou vlnou kritiky. Pokud jste ale byla na výletě ve stejné destinaci za poloviční cenu, tak asi bude někde chyba no.. Mohla byste mi poslat odkaz nějakých levnějších nabídek?

Ne za poloviční, ale za třetinovou. I když, pravda, bez té masáže.

Konkrétní tip by asi mohl být vnímán jako nepovolená reklama. Ale aspoň tedy navedu - my byli ve vesničce Kovářov, penzionů tam je hned několik (přesto, že je to fakt pidivesnička).

Ale jak říkám, levnější nabídky než z té zmiňované firmy na zážitky jsou podle mě snad skoro všechny.
Tím spíš, že je teď mimosezóna, a že lze tedy při troše snahy dohodnout ceny nižší, než bývá na internetu psáno (vlastní zkušenost - líná huba, holé neštěstí :) )
Stačí si zadat do vyhledávače Lipno a cenové srovnání je k dispozici okamžitě.

Blossom — 19. 11. 2010 21:43

Když jsem dopsala předchozí příspěvek, zapřemýšlela jsem, o kolik asi ta firma na zážitky cenu navyšuje.
A napadlo mě kouknout nejprv na fotky toho hotelu z upoutávky té firmy ( a to člověk vlastně kupuje zajíce v pytli - samozřejmě tam záměrně nepíšou, kde přesně ten hotel stojí a jak se jmenuje) a pak jsem si zadala do vyhledávače Lipno horský hotel (použila jsem formulace z upoutávky) a hned asi jako třetí odkaz mi vyjel tenhle:
http://www.hotel-svatytomas.cz/galerie.htm
tak jsem klikla na fotky, a hle - je to ono. :D 
Takže se podívejte i na ceny, jsou sice zde vyšší než je standart, ale stejně si to ta firma na zážitky podle mě hóóódně navýšila.

Tím nechci nikoletě zkazit radost z pobytu. Ale jen chci naznačit, že stačilo asi 7 minut hledání a měli byste to zhruba za polovic, či míň, (já nevím, který typ pokoje jste měli, ale porovnejte si sami jejich ceník.)

:kapitulation:

Takže všem cestovatelům radím - dejte tomu těch cca 10 minutna netu,stojí to za to.

PS: Dala jsem tomu dalších 10 minut hledání. Na nabídce hotelu jsem našla přesně to, co ta firma na zážitky nabízí - srovnejte si nabídku od té firmy na zážitky s nabídkou tohoto hotelu na zvýhodněný pobyt pro dva: http://www.hotel-svatytomas.cz/akce2.html

Cena je tu 2200 Kč/2 noci za osobu, takže celkem 4400 za pobyt pro dva na ty 2 noci.
Firma na zážitky naprosto totéž  nabízí za 5890 Kč. Zisk má tedy 1490 Kč.

Takže stačilo 20 minut na netu, a člověk zjistí vše - i to, co si firma na zážitky připočítává (a zákazník vlastně zaplatí navíc, protože se mu samotnému nechtělo hledat.)

nikoleta01 — 23. 11. 2010 11:50

No já se hlavně chtěla pochlubit zážitkem, protože se mi tam fakt líbilo. Přece jenom to byl dárek, takže na to přítelovi nebudu nic říkat, chtěl mi udělat radost a udělal a tím bych to zakončila. Příště se předem zamyslím, jaký tu dám odkaz. Takhle jsem tu zbytečně rozvířila vody, což jsem teda opravdu nechtěla. A Blossom, děkuji za rady, příště budem opatrnější.

Kuty — 23. 11. 2010 12:42

nikoleta01 napsal(a):

No já se hlavně chtěla pochlubit zážitkem, protože se mi tam fakt líbilo. Přece jenom to byl dárek, takže na to přítelovi nebudu nic říkat, chtěl mi udělat radost a udělal a tím bych to zakončila. Příště se předem zamyslím, jaký tu dám odkaz. Takhle jsem tu zbytečně rozvířila vody, což jsem teda opravdu nechtěla. A Blossom, děkuji za rady, příště budem opatrnější.

Nic si z toho Nikleto nedělej,někdo přeci musí udržovat při životě všemožné ck a firmy na zážitky,jinak by se už dávno s takovými jako jsme my, ocitli na dlažbě.

Blossom — 12. 12. 2010 21:48

V podzemí Betlémské kaple je nádherná vánoční výstava. Fantasticky netradičně pojatá - s vodopádem uprostřed, s "orlojem", s kuličkopádem alias přístrojem na vytvoření dojmu padajícího deště. :D 
A mezitím vším betlémy nainstalované do starých almar  a dřevěných sklářských forem. Je vidět, že organizátoři si nezapomněli hrát... :)
A mimo to předvádění výroby krajkářek, řezbářů, sklářů, houslaře - pořád se tam něco zajímavého děje.

Kdo má rád spíše klidněji, klasičtěji pojaté vánoční výstavy, tomu doporučuji výstavu ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. V klenutých historických prosttorách se skleněné vánoční ozdoby a betlémy moc hezky vyjímají.
Obě výstavy mě nadchly, každá z nich je krásná jinak, doporučuji. :jojo:

Guarana — 24. 2. 2011 9:49

Ahoj holky doporučuji Kroměříž v srdci Moravy se spoustou historických památek a romantických místa a hlavně ubytovaní v pivovaru ČERNÝ OREL ( www.cerny-orel.eu ) je to fakt super. parádní jídlo, výborný pivčo a všichni super milý... můžu jen doporučit!!

Renata Babinet — 18. 3. 2011 20:55

Blossom napsal(a):

Tak mám pro vás tip na cyklovýlet, který bych nazvala

James napsal(a):

Malebnou středočeskou krajinou,od pradávna lidmi osídlenou...
Začátek našeho výletu jsme zvolili na severovýchodním okraji Prahy, v Přezleticích, u zámku Ctěnice. Není to jen zámek, ale celý krásně opravený areál, s hospodářským dvorem, konírnou, muzeem kočárů, hospodářskou budovou nyní využívanou jako restaurace a hotel, a s parkem.

Nadšeně jsem si teď přečetla vaše příspěvky:-). Až je mi líto, že je toto téma tak málo nevštěvované:-(. Klobouk dolů, umíte krásně popsat celé trasy i okolní památky - opravdu poutavé a zajímavé!!
S přítelem jsem též nadšení cyklisté, ovšem poslední dva roky jsme to trochu flákali, neb jsem čekala dcerku, a teď už se těšíme, že začne s námi jezdit ve vozíku:-)
Zaujal mě váš příspěvek na cyklovýlet středočeskou krajinou. Jelikož bydlíme na Proseku, tak, jak s oblibou říká můj partner :,, si o víkendu rádi třeba zajedeme na zmrzlinu do Poděbrad a zpět":-) Ano, souhlasím s vámi, že středočeská krajina je nádherná tímto směrem. My máme rádi též Mělnicko. Takže Blossom, teším se na další prííma tipy na cyklovýlety a třeba se někdy potkáme na trase:-)))

eremuruss — 19. 3. 2011 18:19

zoo Liberec a aqua park v Liberci-doporuciji navstivit

Kroksy — 24. 3. 2011 9:50

eremuruss napsal(a):

zoo Liberec a aqua park v Liberci-doporuciji navstivit

já osobně bych řekla, že aquapark Liberec je pouze pro nenáročné návštěvníky, kteří ještě nebyli třeba v aquaparku v Čestlicích, protože pro dospělý je to tam celkem nuda, ale pro děti paráda. Jinak ZOO je fakt moooc hezký :-)

majkafa — 24. 3. 2011 12:14

Když voda v Liberci, tak Babylon. To je úplně z jiného světa než ostatní aquaparky. :jojo:

dusička — 24. 3. 2011 13:18

Sice jsem nebyla v Čestlicích, ale v Babylonu se vyřádili i pubertální synáčci i manžel na vodních atrakcích.
Akorát - je tam docela narváno :dumbom: No je fakt, my tam byli o prázdninách,když lilo.

Hana-79 — 28. 3. 2011 18:10

Ahoj, nad dovolenou v Česku opravdu není, my jezdíme do kempu Oase u Prahy, našli jsme ho na nepovolená reklama a jsme nadmírnu spokojeni. Je tam klid a mír, navíc čisto, perfektní služby, personál, vybavení skvělé, zkuste také :)

Blossom — 1. 5. 2011 21:25

CYKLOVÝLET K RODIŠTI SV: VÁCLAVA  A K LETNÍMU SÍDLU PREZIDENTŮ
Dnešní výlet jsme začali v Kamenných Žehrovicích nedaleko Kladna. Jeli jsme po červené podél rybníka, obkrouženého rybáři. V rákosinatém závěru rybníka stojí malá pozorovatelna ptáků v rezervaci.
Pak dál po červené podél potoka Loděnice (Kačák) do Čelechovic. Tam jsme uhnuli doleva po silnici do Stochova. Stochov je celkem všední středočeská obec, ovšem s jednou zajímavostí z historie: Údajně se zde v roce 903 narodil svatý Václav. A tehdy prý jeho babička svatá Ludmila ulomila dubovou větvičku a vsadila do země, a ta vyrašila ve vzrostlý svatováclavský dub. Ten dub dodnes stojí na kraji návsi (náměstíčka). Je z něj pouhé vykotlané, dobře ošetřené torzo, ovšem jedna větev se dosud zelená, je tedy stále živý. Před ním stojí socha sv. Václava a nedaleko kostelík sv. Václava.
Ze Stochova je to jen asi 3 km do Lán, letního sídla československých a českých prezidentů. Navtívili jsme nejdřív hřbitov, kde má hrob T.G.Masaryk, jeho žena, a 2 z jejich dětí Alice a Jan Masarykovi.
Odtud jsme jeli podél Muzea T.G.M.v barokní sýpce, před kterým stojí socha T.G.M. na koni.

Zámek v Lánech i jeho park jsou nádherné. Je fajn, že sem veřejnost může,  když kolem zámku jsou uniformovaní strážci, kteří ohraničují střežený prostor bezprostředně kolem zámku a turistům tak zbývá jen pohled na zámek z větší vzdálenosti z krásného parku. Moc hezké jsou i historické skleníky zámeckého zahradnictví.
Z Lán pak jsme jeli zpět do Kamenných Žehrovic.
Celý výlet je dlouhý něco přes 2O km a je poměrně nenáročným, spíš rovinatým nebo mírně zvlněným terénem.

Na zpáteční cestě autem ještě hledáme v mapě označený menhir v blízké vsi Družec. Opravdu ho nacházíme, těsně u hřbitovní zdi nedaleko kostěla. Na cedulce jsou však psány údaje z nedávnější historie, kdy kámen byl označován jako Zkamenělec (zkamenělý člověk, který se rouhal).

Blossom — 2. 5. 2011 10:53

DUCHOVNÍ KRAJINOU PLNOU SKVOSTNÝCH SOCH

Vkládám sem pro Vás tip na výlet do Kuksu a okolí. Jsou tu k obejití pěšky v jednom dni hned 3 místa, duchovně laděná, s nádhernou sochařskou výzdobou:

1)
Jednak samotný Kuks, který je ovšem dost známý: Braunovy sochy neřestí a ctností, objekt Hospitalu a na protější straně zbytky světské části areálu, který před pár stoletími nechal vybudovat hrabě Špork v duchu komponované barokní krajiny.

2)
O pár km dál, v lese směrem na Žíreč leží světově ojedinělý areál soch vtesaných přímo do skal v lese, zvaný Betlém. Jsou to mistrovská Braunova díla, hrabě Špork to zamýšlel jako prostor k meditaci. Šoda jen, že za ta staletí zahlodal zub času a z mnohých soch a reliéfů jsou jen torza, avšak i tak velmi působivá.

3)
Na tyto 2 historické areály myšlenkově navazuje projekt Křížová cesta 21.století, ležící při červené značce mezi Kuksem a Betlémem. Tento projekt moderních soch, rozmístěných v krajině, je také nazýván Příběhem naděje a utrpení člověka. Inicioval ho před pár lety sochař Vladimír Preclík a je to celkem myslím 15 soch od současných autorů. Opravdu působí na člověka hlubokým dojmem.
Moc se mi líbily ty sochy ve slunném jarním ránu, s pozadím rozkvetlých třešní, trnek a svěžího zeleného listí.

Cestou se můžete stavit na občerstvení ve Šporkově mlýně. To je barokní mlýn při Labi ve vsi Stanovice. Sice název Šporkův mlýn je spíše komerční, hraběti Šporkovi nepatřil, ale v jeho době už stál.
Avšak je to zajímavá historická stavba, dá se sedět i venku na louce u splavu a jaksi ideově zapadá k ostatním místům tohoto výletu. My jsme ho zvolili pro přenocování a jako východisko pro výlety do tohoto kraje.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Kuks … zova_cesta

eremuruss — 4. 5. 2011 20:34

Kroksy napsal(a):

eremuruss napsal(a):

zoo Liberec a aqua park v Liberci-doporuciji navstivit

já osobně bych řekla, že aquapark Liberec je pouze pro nenáročné návštěvníky, kteří ještě nebyli třeba v aquaparku v Čestlicích, protože pro dospělý je to tam celkem nuda, ale pro děti paráda. Jinak ZOO je fakt moooc hezký :-)

No svym zpusobem mas pravdu,ale pro deti nezapomenutelny zazitek.Krasne udelane plavani v jeskyni to se jen tak nevidi.Jinak pro dospele nic moc plavani,moc lidi, malo prostoru a to jsme tam byli skoro pred zavirackou.To u nas je lepsi bazen co se tyce plavani pro dospele.

majkafa — 5. 5. 2011 3:26

eremuruss napsal(a):

No svym zpusobem mas pravdu,ale pro deti nezapomenutelny zazitek.Krasne udelane plavani v jeskyni to se jen tak nevidi.Jinak pro dospele nic moc plavani,moc lidi, malo prostoru a to jsme tam byli skoro pred zavirackou.To u nas je lepsi bazen co se tyce plavani pro dospele.

erem, mluvíš o Aquaparku nebo o Babylonu? Mezi nimi je zásadní rozdíl. Jeskyně je v Babylonu.
aquapark http://bazen-liberec.trade.cz/aquapark-liberec
babylon http://www.centrumbabylon.cz/cs/zabava/aquapark/

eremuruss — 5. 5. 2011 16:21

majkafa napsal(a):

eremuruss napsal(a):

No svym zpusobem mas pravdu,ale pro deti nezapomenutelny zazitek.Krasne udelane plavani v jeskyni to se jen tak nevidi.Jinak pro dospele nic moc plavani,moc lidi, malo prostoru a to jsme tam byli skoro pred zavirackou.To u nas je lepsi bazen co se tyce plavani pro dospele.

erem, mluvíš o Aquaparku nebo o Babylonu? Mezi nimi je zásadní rozdíl. Jeskyně je v Babylonu.
aquapark http://bazen-liberec.trade.cz/aquapark-liberec
babylon http://www.centrumbabylon.cz/cs/zabava/aquapark/

Majko myslim babylon.Vidis, ja myslela,ze je to stejne.

Blossom — 9. 5. 2011 13:40

SRAZ VETERÁNŮ V ROZTOCKÉM MUZEU A PRAŽSKÉ ZAHRADY

Každý rok kolem 8.května se v muzeu v Roztokách u Prahy koná sraz veteránů. Letos byl obzvlášť vydařený, celé nádvoří bylo plné nádherných aut, a skvělé počasí k tomu.
Já normálně velký fanda techniky nejsem, ale tady bylo opravdu na co se dívat - většina aut byly skvosty z let 1920 - 1930.
Úsměvné mi však připadalo, že veteráni jsou už i auta ze sedmdesátých a osmdesátých let, tedy ta, v jakých jsem se dlouho vozívala...já, už tedy taky veteránka... :D
Největší lahůdkou letos bylo auto s dřevěnou karosérií - lokomobila (pohonem je parní stroj) z roku 1902.

Tato roční doba je taky ideální k návštěvě pražských zahrad. Hned od Hradu je možné zabočit do zahrad mezi Hradem a Malou stranou - - velká a malá Pálfyho zahrada, Ledeburská a Kolowratská zahrada na terasách, s úžasnými ýhledy na Prahu. Vstupné 80 Kč stálo za to.
Dole ještě můžete do Valdštejnské zahrady, tam se vstupné neplatí.
A snad nejmalebnější je Vrtbovská zahrada, kousek od Malostranského náměstí (tuším, že z ulice Újezd, projde se tam branou, hůř se ten vchod hledá). Jak jsem zjistila, neznají ji ani mnozí Pražáci.

Lvice — 10. 5. 2011 7:48

Tak v zahradách jsem byla před 7 lety. Nádhera. Akorát za pití u občerstvení chtěli vskutku pražské ceny. Vodu do batohu s sebou.... :)

Kuřátko — 11. 5. 2011 8:37

Tak já přidám něco pro moravu...moc krásná ZOO je v Lešné. Je to ideální výlet na celý den.

Pak jsem ještě jako malá milovala návštěvy jeskyní. Kdysi jsem jeli s BM na jednodenní výlet do moravského krasu. Je tam asi 4 nebo 5 jeskyní a když vyjedete ráno, dá se to hezky stihnout. Ale lepší je v létě na víkend s tím, že si někde poblíž najdete ubytování.

Blossom — 11. 5. 2011 9:59

Kuřátko napsal(a):

Tak já přidám něco pro moravu...moc krásná ZOO je v Lešné. Je to ideální výlet na celý den.

Pak jsem ještě jako malá milovala návštěvy jeskyní. Kdysi jsem jeli s BM na jednodenní výlet do moravského krasu. Je tam asi 4 nebo 5 jeskyní a když vyjedete ráno, dá se to hezky stihnout. Ale lepší je v létě na víkend s tím, že si někde poblíž najdete ubytování.

Moravský kras je úžasný, nejen kvůli jeskyním. Ty jeskynní systémy jsou tam 4, Punkevní jeskyně (s Macochou), Sloupsko- Šošůvské, Kateřinské a Balcarka. Snad si to pamatuju správně, je to už pár let, co jsme tam byli.
My si to tehdy rozložili do celého týdnu, čtvery jeskyně za den by pro mě bylo moc najednou), a je to tam v krasu tak pěkné, že celý týden jsme měli co objevoval a obdivovat. :jojo:

Vilemína — 11. 5. 2011 16:49

Kuřátko napsal(a):

Tak já přidám něco pro moravu...moc krásná ZOO je v Lešné. Je to ideální výlet na celý den.

Pak jsem ještě jako malá milovala návštěvy jeskyní. Kdysi jsem jeli s BM na jednodenní výlet do moravského krasu. Je tam asi 4 nebo 5 jeskyní a když vyjedete ráno, dá se to hezky stihnout. Ale lepší je v létě na víkend s tím, že si někde poblíž najdete ubytování.

Ano, Moravský kras je krásný, to můžu potvrdit, byla jsem tam několikrát. S čím ale nesouhlasím, to je ZOO Lešná. Byla jsem tam v srpnu 2009 a nic moc. S pražskou ZOO se to nedá srovnat, ta je stokrát hezčí. V Lešné je spousta hluchých míst, mají tam míň zvířat, návštěvník nemůže zvířata pozorovat tak zblízka jako v Praze. Hodně mě ZOO Lešná zklamala.

aiga — 12. 5. 2011 7:24

Tip na výlet vlakem- jízda pražským "Semmeringem".
Motoráček jezdí každou sobotu a neděli -  od 7. května do 30. října 2011, také o státních svátcích (5.+6. července, 28. října). Ve vláčku platí  "pražská tramvajenka",  jinak jízdenka pro 4 pásma (dospělí 26 Kč, děti do 10 let zdarma, 10-15 let 13 Kč). Od letošního roku je možné po dohodě s průvodčím přepravit i jízdní kolo (zdarma). Cesta trvá asi půl hodiny.

Trasa historického motoráčku (se zastávkami ve stanicích): Praha hl. nádraží - Smíchov - Žvahov - Jinonice - Cibulka - Stodůlky - Řepy.

Po odjezdu z hlavního nádraží vjede během chvilky do vinohradského tunelu (délka 1145 metrů), za několik minut se cestující podívají na Vltavu z výšky (budou projíždět po ocelovém obloukovém mostě z roku 1901). Následuje stanice Smíchov a potom už výhled na překrásné scenérie, jízda po dvou viaduktech ve výšce 23 metrů mezi vápencovými skalami směrem k Dívčím hradům, do Cibulky, Stodůlek a Řep.

(Název trati "Pražský Semmering" je odvozen od rakouské trati, která vede horským sedlem Semmering. Pražská trať taky vede náročným terénem).

Blossom — 15. 5. 2011 21:22

NA KOLE PODÉL ŘÍČKY MOHELKY

Ideální pro začátek trasy by byl start u zámku Sychrov (krásný zámek s nádherným parkem) a teprve pak sjet k Mohelce. My jsme začínali o pár km níž, protože Sychrov už dobře známe.

Trasa je velmi jednoduchá: Stále podél říčky Mohelky, až k jejímu ústí do Jizery v Mohelnici. Jede se po asfaltových silničkách a nebo málo frekventovaných silnicích, po rovině nebo mírně dolů, takže je to vhodné i pro cyklisty - začátečníky a mohlo by to být zajímavé i třeba pro vozíčkáře.

Pojedete krásným údolím, podél meandrující Mohelky, můžete obdivovat roubené chaloupky kolem a cestou natrefíte na množství bývalých mlýnů (bohužel často velmi přestavěných, takže bývalou funkci mlýna si spíš člověk představuje díky zřetelnému náhonu apod.)
Na konci trasy vás v Mohelnici čeká architektonická lahůdka - zachovalý románský kostel, postaven v druhé půlce 12.století. Je tedy starší, než mnohé české hrady.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Udol … ad_Jizerou

průmyslovačka — 17. 5. 2011 16:53

Doporučuji Šumavu!!! Koupání v ledové Vydře teda zas taková slast není, ale procházka Kvildou, Antýglem, prostě ráj na zemi prostě :-) doporučuji hotel Srní na ubytování, vždy jsem tam byla velmi velmi spokojená!

Lazurka — 17. 5. 2011 18:09

Jéje, to ještě existuje? :lol: My tam byli s našima na lyžích, to mi bylo tak 7, 8.. to je nějakých 28 let zpět.. hotel Srní.. jojo :)

průmyslovačka — 18. 5. 2011 7:07

No jasně :-) nejlepší časy mého mládí, když jsme tam jezdili na tábory :-) někdy musím přítele donutit se tam jet se mnou podívat :-)

Blossom — 30. 5. 2011 10:25

KRAJEM ROUBENEK, DĚRAVÝCH SKAL A PÍSKOVCOVÝCH RELIÉFŮ

Kraj mezi Sloupem v Čechách a Českou Lípou mě nadchl: Mnohé vesnice vypadají jako živé skanzeny - množství roubených podstávkových domů, místy i hrázděných, s vyřezávanou pavlačí v prvním patře a  štíty často vykládanými břidlicí do ornamentů....nádhera.
Takovými vesnicemi - "skanzeny" jsou hlavně Sloup v Čechách (mimo hlavní silnici, podél potoka), Velenice, ale v podstatě skoro všechny vesnice na naší trase....

Po prohlídce sloupského hradu na skalním pískovcovém suku jsme vyjeli na kolech směrem na Velenice a Zákupy. Cestou jsme obdivvali krajinu s pískovcovými skalami děravými jak ementál - kde to šlo, byly v historii vysekány do skal sklepy, skalní chlévy a někdy i lidská obydlí.

Nadchnul nás Pustý kostel - obrovská, mnohoprostorová jeskyně se skalními sloupy, a kousek od ní Pekelné doly - totéž, ale ještě ve větším. Za socialismu byl tento velkýjeskynní  prostor využit jako velkosklad brambor, nyní to tam okupuje společnost motorkářů, mají funkční hospodu přímo v jeskyni, jsou tam provizorní jeskynní jeviště, asi se tam pořádají i nějaké koncerty...

Dále jsme cestou obdivovali tzv. Boží hrob - velký skalní treliéf s náboženskou tématikou...
Zámek Zákupy je krásný, terasy podpírané kamennými mořskými pannami i mořskými muži (s šupinatou rybí dolní půlkou těla) se ještě rekonstruují, ale barokní park je udržovaný. Medvěd v hradním příkopu spal.

Ze Zákup jsme jeli k České Lípě podél meandrující Ploučnice po nádherných asfaltových cyklostezkách mezi lučinami a na zpáteční cestě do Sloupu jsme se stavěli ještě v Modlivém dole - přírodním amfiteátru s lavičkami, jemuž vévodí ve skále vytesaná kaple s motivem podobným jako v Lurdách...

Nádherný výlet nádhernou krajinou. Korunovaný přespáním v jedné ze sloupských roubenek.
Doporučuju. :jojo:

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Slou … odlivy_dul

průmyslovačka — 30. 5. 2011 10:36

Pokud se nepletu, tam někde tuším Panské skály?

Blossom — 30. 5. 2011 10:47

průmyslovačka napsal(a):

Pokud se nepletu, tam někde tuším Panské skály?

Panská skála je u Kamenického Šenova, to je od mnou popisované oblasti trochu na sever.
Ta Panská skála je čedičová, s typicky šestibokou čedičovou sloupcovitou odlučností a  s jezírkem pod skálou.
A je velmi dobře známá - natáčela se tu scéna z Pyšné princezny, kdy Krasomila s Miroslavem prchají před zbrojnoši. Oni stáli přitisknutí ke hraně skály, zbrojnoši přijeli na koních nahoře nad ně, ale neviděli je, tak se otočili a odjeli.

průmyslovačka — 30. 5. 2011 11:01

Já že si tu vybavuji matné vzpomínky z dětství právě na Sloup a tak... :)

GituleHolmanova — 3. 6. 2011 12:36

Já s přítelem a dcerami milujeme kempování a oblíbili jsme si kempy Oase a Bucek, oba v blízkosti Prahy, dostali jsme na jeden z nich doporučení od známých, tak jsme navštívili webovky ( www.topcampng.cz ) a tam jsme posléze našli i druhý skvělý kemp. Vřele doporučuji! Obě zařízení jsou moderní, čistá a zaměstnanci kempu ochotní. Jsou to zatím nejlepší kempy, ve kterých jsme byli :)

julianastara — 10. 6. 2011 12:31

Byl někdo v Českém Švýcarsku? V létě se tam chystáme, tak bych chtěla poradit co je tam nejhezčí, co navštívit, kam se podívat. Nebo jestli někdo ví i o levném ubytování? Děkuji

Blossom — 10. 6. 2011 13:12

julianastara napsal(a):

Byl někdo v Českém Švýcarsku? V létě se tam chystáme, tak bych chtěla poradit co je tam nejhezčí, co navštívit, kam se podívat. Nebo jestli někdo ví i o levném ubytování? Děkuji

Juliano, o Čs.švýcarsku tu píšu v příspěvcích 17, 18 a 21, najdi si je.
Jestli budeš chtít tipy na ubytování, ráda napíšu (některé však v příspěvcích jsou) ale teď už balím na dovču do západních Čech, tak můžu napsat až v pondělí 20. června.
Ale Čs.Švýcarsko je nádherné, máš se nač těšit!!!

dusička — 11. 6. 2011 21:41

Blossom napsal(a):

julianastara napsal(a):

Byl někdo v Českém Švýcarsku? V létě se tam chystáme, tak bych chtěla poradit co je tam nejhezčí, co navštívit, kam se podívat. Nebo jestli někdo ví i o levném ubytování? Děkuji

Juliano, o Čs.švýcarsku tu píšu v příspěvcích 17, 18 a 21, najdi si je.
Jestli budeš chtít tipy na ubytování, ráda napíšu (některé však v příspěvcích jsou) ale teď už balím na dovču do západních Čech, tak můžu napsat až v pondělí 20. června.
Ale Čs.Švýcarsko je nádherné, máš se nač těšit!!!

Ještě bych podotkla, že bych si našla info ohledně Hřenska, jestli je přístupné nebo ne. Je tam nádherně, mohu jen s Bloss souhlasit, Pravčická brána - krása ,krása
Ted právě nevím, Divoké soutěsky byli uzavřené (kvůli povodním) a bylo by škoda tam jet a nesvézt se lodičkou na nich.

julianastara — 16. 6. 2011 10:30

Děkuji holky jste hodné, už se tam mooooc těším... jen sehnat ještě levné ubytováni..

Blossom — 26. 6. 2011 18:45

KUTNOHORSKO - KRAJINA PLNÁ HISTORIE

Svůj perfektní cyklovýlet jsme začali na tvrzi Malešov asi 6 km od Kutné Hory.
Tato nádherná středověká tvrz má sice už pár let soukromého majitele, ale přesto mívá občas otevřeno i pro veřejnost - obvykle každou první sobotu v měsíci, i s předváděním středověkých řemesel. Ovšem zájemci o návštěvu - raděj si to ověřte na jejich webovkách.
Tvrz pomáhá majiteli opravovat a rekonstruovat (za dohledu památkářů) také početná skupina dobrovolníků.
K malešovské tvrzi mám osobní vztah, protože mezi těmito nadšenci je i můj syn.
Tvrz je fantastická, cítím tam genius loci, prošlá staletí...navíc je odtamtud nádherný výhled.
Od tvrze jsme pak jeli údolím Vrchlice, podél zachovalých i již rozbořených mlýnů, do Kutné Hory. Odtud do Sedlce ( gotická katedrála) a světoznámé kostinici. Tu jsem si prohlídla jen zvenčí - úžasná barokní stavba. Dovnitř mě stačilo nahlédnout jen otevřenými dveřmi a okny - lustry a ostatní vybavení z lidských lebek a kostí (celkem od asi 40.000 zemřelých) já zrovna nemusím...

Dál jsme jeli skrz okraj K.Hory přes Malín (románský kostel s dřevěnou zvonicí) a mířili jsme k empírovému zámku Kačina. Krajina se postupně zvolna stávala z obyčejného lesa anglickým parkem... Kačina je zajímavá, zaujalo mě hlavně tamnější zachovalé zámecké divadlo.
Pokračovali jsme do Žehušic, známých svou oborou s bílými jeleny. Tam jsme sice přijeli až když měli k jelenům zavříno, avšak chátrající zámeček nedaleko obory nás přesto nadchnul.

Cestou zpět jsme se stavili u nevšedního románského skvostu: kostela sv. Jakuba v obci Jakub.
Kostel stojí na návrší a má neobvykle bohatou venkovní výzdobu. Obcházeli jsme ho s foťákem zvenčí, když v tom přišla starší paní - průvodkyně, z domku stojícího opodál. Vyhověla naší prosbě a pustila nás dovnitř. Její znalosti o kostele byly obdivuhodné: Aspoň ve zkratce: Kostel dala postavit šlechtična, která tímto způsobem chtěla odčinit zločin svého manžela a hlavně ukončit církevní klatbu, do které se její rodina dostala (asi 30 let nikoho z nich nesměl kněz pokřtít, oddat, vyzpovídat před smrtí - církevní klatba se brala ve středověku jako velmi vážný trest).
Na vysvěcení kostela tehdy přijel i český král s manželkou.
Od Jakuba jsme se vrátili do Malešova, kde jsme přespali v celkem hezkém kempu v chatičkách a další den jsme vyrazili na další výlet. Ale to je už zas jiná kapitola, to zas napíšu někdy příště... :)

FOTO:

http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Male … ora,_Jakub

Dája628 — 27. 6. 2011 13:46

Blossom, připojila bych se k julianě s prosbou o tipy na ubytování v čs. šýcarsku - jestli najdeš chvilku, tak předem děkuji... hledám si na netu, ale osobní zkušenost je k nezaplacení :-)

Blossom — 27. 6. 2011 14:24

Dája628 napsal(a):

Blossom, připojila bych se k julianě s prosbou o tipy na ubytování v čs. šýcarsku - jestli najdeš chvilku, tak předem děkuji... hledám si na netu, ale osobní zkušenost je k nezaplacení :-)

My byli jednou ubytovaní v penzionu Křinice v Krásném Buku, tam jsou vedle penzionu docela fajn chatky. jen jsou podle mě moc na sobě nahuštěné. Jenže když my jsme tam byli, bylo to v mimosezóně a měli jsme tu krajní chatku (s výhledem do zeleně, ne do oken protetější chatky), takže my tam byli spokojení. Není to špatné, ani výrazně krásné, spíš  je to takový průměr...

Poprvé jsme byli ubytovaní ve Všemilech v penzionu u jedněch lidí na kraji vsi, jejich jméno si už nepamatuju, musela bych to najít.

Velmi se nám líbila chata Bábinka (nevím, zda to nesmáznou jako reklamu), ta je na pomezí Luž.hor a Čs. Švýcarska. Je to přes 200 let stará chalupa, moc příjemní majitelé, chovají za chalupou alpaky (něco jako lamy) a paní pak jejich vlnu spřádá na kolovrátku. Ubytování samo (pokoj) tam bylo průměr, ale mělo to celé skvělou, jedinečnou  atmosféru (a to je třeba pro mě ve výběru důležité).

Dája628 — 27. 6. 2011 14:41

Díky - už to tisknu, mám tvoje povídání s sebou, takže budu jen dávat tipy na vyzkoušená pěkná místa a prima trasy. Vyrážíme tento pátek a do příští středy se tam chceme toulat, teď už jen prosba " nahoru" , aby bylo hezky :-)

Blossom — 27. 6. 2011 15:00

Dája628 napsal(a):

Díky - už to tisknu, mám tvoje povídání s sebou, takže budu jen dávat tipy na vyzkoušená pěkná místa a prima trasy. Vyrážíme tento pátek a do příští středy se tam chceme toulat, teď už jen prosba " nahoru" , aby bylo hezky :-)

Jééé, vemte mě s sebou ! :D 
Ne, to je vtip, ale hned bych tam jela zas...

Moc mě těší, jestli jsou mé tipy z tohoto vlákna využity. Pozdravujte tam! :)

Dája628 — 27. 6. 2011 15:34

No co jsem tak zkoukla tvoje nadšené cestovatelství- tak klidně berem !! Jsi z rodu nám veelmi podobných šílenců :-) My jsme původně měli běhat v tom termínu po ferratách, ale nějak se to zvrtlo zbytku loňské partičky, tak jsem si vybrala tohle, abych teda aspoň kousek skály měla :-) moc se těším a pozdravovat budu - slibuju !!

Blossom — 4. 7. 2011 20:14

KRAJEM BUBLAJÍCÍCH MINERÁLEK

Zvu vás na cyklovýlet v nejzápadnějším okraji naší republiky:
Vyjeli jsme z Františkových Lázní směr hrad Seeberg (Ostroh). Ten jsem si pamatovala ještě z dovolené z dětství, tehdy šíleně zničený, vytlučený, šlo tam tehdy vlézt a dostali jsme se až na půdu. Opravdu nezapomenutelná návštěva hradu!
Nyní vše opravené, zpřístupněné, natřené, zpoplatněné, bělostí a hrázděním svítící... Samozřejmě jsem vděčná za jednu zachráněnou památku... Ale co naplat, ten dětský zážitek z hradní půdy měl jinačí grády....

Ze Seebergu jsme jeli přes Vojtanov (hrůza - vietnamské tržiště, blýskavé větrníčky, sádroví trpaslíci,mezitím špína...).
Dojem jsme si spravili až ve Skalné, kde jsme objevili nádherný románský hrad Vildštejn. Také býval prý zpustlý, nyní je v soukromých rukou, je v něm luxusnější stylová restaurace a žije to tam...

Od Vildštejna míříme večerním tichem na Soos. To je velmi unikátnmí přírodní rezervace - obrovské rašeliniště s mnoha jezírky, a nejzvláštnější jsou vývěry podzemních plynů. Místy je jen holá zem pokrytá nějakými vyvřelými jedovatými sloučeninami - nic tam neroste. A mezitím syčící a bublající tůňky, s vyvěrajícími vodami a plyny.... V jednom místě těch vývěrů kolem nás byly snad desítky a bublalo to tam, jako bychom stáli někde u vířivky...
A při vstupu výborná ze země vyvěrající kyselka - Císařský pramen.
Přes den je Soos asi velmi frekventovaným lázeňským výletním místem, při vstupu na haťovou dřevěnou stezku se platí vstupné, kolem stánky se suvenýry...My tam byli v pozdní podvečer, asi v půl 9, nikde nikdo, a místo mělo tu správnou osamělou mystickou atmosféru.

Kolem Soosu pár vesniček  s typickými hrázděnými statky a míříme zas do Fr.Lázní.
Kdo by chtěl ještě další důkaz zdejší sopečné činnosti, nechť navštíví 2 km od Frantovek Komorní Hůrku. To je nejmladší sopka Čech, soptila prý před 10.000 lety.
Ale kdyby nám to tam nenapsali na informační tabule, mineme Komorní Hůrku jako takový obyčejný lesem zarostlý kopeček....

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Zapa … jn%2C_Soos

Blossom — 7. 7. 2011 22:19

Sice už mám mezitím další tipy, ale nejprve chci dokončit povídání o západních Čechách:

KRAJEM SOUŽITÍ, UBLÍŽENÍ A SMÍŘENÍ DVOU NÁRODŮ

Západní Čechy jsou místem, kde tak trochu nevíte, zda jste v Čechách, a nebo v Německu: Všude je slyšet němčina, ceny v restauracích jsou taky "německé", dokonce i mnohé památky jsou tak "německy dokonale " opravené a vyšperkované, že trochu vypadají jako novostavby bez patiny.........

Ale tento kraj byl místem česko-německého soužití už od nepaměti. Např. město Cheb, německy Eger: Zachovalo se v něm řada úžasných památek: Uchvátil nás už dřevěný krytý most, jímž jsme do města přes řeku Ohři přijížděli, a impozantní a krásně upravené podhradí.
Hrad je ještě částečně románský. Kdysi tu sídlili Slované, jsou tu na travnatém nádvoří i jejich hroby, později to tu však nechával stavět a zveleboval Fridrich Barbarosa....

Okouzleni jsme bloudili historickými uličkami města. Protože já "vlezu všude", nakoukla jsem taky do otevřených dveří chrámu...a vlídná paní průvodkyně nás pozvala dovnitř, že nám i kola ráda ohlídá...
Byl to bývalý klášter, tuším, že františkánský. Ambit i Rajský dvůr byl úchvatný. A z ambitu se vchází do klášterní knihovny: Místnost s kachlovými kamny, a dřevěným ochozem v půli vysoké místnosti a policemi na knihy kolem dokola(nyní už bohužel prázdnými...).
Dovedu si představit zatopit v zimě v kamnech, sednout si do nějakého ušáku s plédem kolem sebe, a číst, číst a číst....

A klášterní kostel nás ohromil: je sice poněkud zdevastovaný, ovšem s úžasnou atmosférou... :godlike:

Historické chebské náměstí s dominujícím Špalíčkem jsme si vychutnali nad dvojdeckou vína, a poté jsme jeli dál: Podél přehrady Jesenice jsme zamířili do Starého Hrozňatova, kde měl být nějaký zajímavý hrad.
Hrad jsme našli, je zvláštní - starobylá věž a k ní přistavěná budova barokního charakteru... Hrad je v rekonstrukci, nepřístupný,a váže se k němu jedna (v některých análech rozporovaná) historická událost: Ve zdejší věži prý byl utrápen hlady rytíř Hrozňata...

V obci byly směrovky s nápisem Maria Loretto. Nevěděli jsme, co to má být, a vydali jsme se tedy po nich. Cesta nás dovedla na návrší nad Hrozňatovem. Stojí zde poutní kostel, dříve slavné poutní místo.
Na informačních tabulích žalují fotografie z doby socialistické - pobořené zdi, věž beze střechy, vojáky rozstřílená socha Panny Marie...smutný to pohled...

Brzy po revoluci se však našel jeden německý rodák ze sousední vsi. Založil v Německu občanské sdružení a začli se snažit o záchranu kostelní ruiny.
Pojali to citlivě a s pokorou - jako akt smíření dvou národů, které si v nedávné době tolik ublížily... A k jejich úsilí se přidala i česká strana, no a dnes poutní kostel opět září do dáli a vítá návštěvníky...

Za kostelem je meditační zahrada s nádhernými sochami. A hřbitov, sestavený z evidentně rozbitých a záměrně zničených náhrobků....
Místo opravdu k hlubokému zamyšlení: Nad tím, proč lidi občas nedovedou vedle sebe žít, proč si tolik ubližují a jeden druhého vyhánějí.

Stáli jsme v zahradě a z věže kostela se ozvaly zvony. Zvonily,a  my se dívali kolem dokola po kraji dvou národů, které si (snad, konečně) dokázaly vše zlé vzájemně odpustit a které zas budou po další staletí žít spolu s tolerancí, pochopení a v míru....

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Cheb … _Hroznatov

Blossom — 13. 7. 2011 10:12

BRODIVOU CESTOU OD HRADU KRAKOVEC K BEROUNCE

Tento výlet doporučuji absolvovat v letním období a jen pro osoby dobrodružnějšího a odolnějšího ducha. Není vhodný např. pro menší děti, lidi s pohybovým omezením apod.

Začali jsme prohlídkou zříceniny hradu Krakovec. Tento krásný hrad je známý především tím, že z něj nastoupil Mistr Jan Hus svou osudnou cestu do Kostnice.
Ale ještě něčím je zajímavé zdejší okolí: Zaujaly nás názvy Krakovec, dále nedaleký Krakov... Zjistili jsme, že to není náhoda. Do této oblasti byli roku 1039 knížetem Břetislavem I. přivedeni polští váleční zajatci Hedčané. Usadili se tu a zalořili několik vesnic, například nedaleké Hedčany.

Od hradu Krakovec jsme pokračovali na kolech po červené značce, až k Berounce. Možná, že právě tudy šel i Mistr Jan Hus na svou poslední pozemskou pouť...
Cesta je to velmi malebná, krásným lučinatým údolím říčky Javornice. Pěšina říčku mnohokrát křižuje, vlastně se trasa po červené značce s říčkou Javornicí neustále proplétá.
Občas jsou tam i lávky, ale zdaleka ne všude - kdo se chce dostat dále, musí Javornici co chvíli brodit. Litovala jsem, že mě nenapadlo brody hned zkraje počítat, ale určitě jich až k Berounce bylo hodně přes 20. No a cesta místy vede i kopřivovými úseky, takže když jsme pak projížděli na kolech těmi brody, tak stříkající voda příjemně chladila naše nohy, sešlehané kopřivami.

Jak říkám - výlet pro dobrodružnější a odolnější povahy. Ale tím je právě krásný a rozhodně stojí za to. :jojo:

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Od_K … k_Berounce

Lucinka8 — 17. 7. 2011 20:53

:storstark:Není nad dovču v Česku,máme spoustu oblíbených míst.Krásně je na Třeboňsku,v Českém ráji a i na Pastvinách.Nemusíme počítat tolik korunky a trochu si i dát českého piva.Jenom by měli být levnější kempy,ty někdy kvalitě a cenám neodpovídají.
Přeji všem krásnou a spokojenou dovču.:)

Blossom — 20. 7. 2011 22:34

DO NEJMENŠÍHO MĚSTA STŘEDNÍ EVROPY
Rabštejn nad Střelou byl povýšen na město už v roce 1337. Patřil do majetku Karla IV. Ale jeho historie je mnohem starší - na návrší tu stával poměrně rozsáhlý hrad.
Dnes má toto malebné městečko pouhých 27 stálých obyvatel. Tím se údajně stává nejmenším městem střední Evropy.
Rabštejn byl totiž osídlen převážně Němci a ti byli po válce odsunuti. Zdejší hrázděné a roubené chaloupky obydleli pak převážně chalupáři. Ale musí se jim nechat - starají se dobře.
Městečko má stále úžasný starobylý  kolorit: Dole u říčky Střely středověký kamenný most. Kousek za ním pod sochou svatého Mikuláše smírčí kříž s letopočtem 1584. Cesta se dál vine mezi nízkými domky až nahoru k dominujícímu kostelu a zříceninám hradu. Vedle stojící zámek je v soukromých rukou, tak nakukujeme aspoň přes plot.
K památkám Rabštejna patří ještě starý židovský hřbitov ve stráni za městečkem. Zkouším si představit židovský pohřební průvod, sjíždějící prudkým svahem dolů, jak bylo asi obtížné vůz s nebožtíkem ubrzdit......
Na tak malé městečko je tu opravdu spousta zajímavostí. A ještě jednu novodobou navíc - natáčel se tu můj oblíbený film Cesta z města.

Z kdysi německého Rabštejna jedeme do perly baroka - Manětína. Ten, ač je to jen pár km, býval naopak prý vždycky český. Už od kraje Manětína nás vítá množství soch podél silnice, dohadujeme se, jak který svatý se jmenuje...
Sedáme pak na terásku před místní pizzérií a se sklenkou vína vychutnáváme náměstí, lemované zámkem a kostelem. Na terase před námi sposta soch a kamenné balustrády. I mračna dotvářejí sochám tu správnou barokní dramatickou atmosféru...

Na zpáteční cestě do Rabštejna míjíme Čoubův mlýn. Zrezivělé kovové mlýnské kolo, asi mnohokrát přestavovaná mlýnská budova, na omítce však září datum 1474.
Vlastně je to neuvěřitelné: Tento mlýn tu stával již před vyplutím Kolumba do Ameriky. A žije si v lučinatém údolíčku dodnes svůj poklidný život, rušený jen mečením stádečka strakatých koz...

Tak malý kousek země a tolik protikladů: Bývalé soužití Čechů a Němců, hrázděné domky a barokní sochy, hluboké údolí Střely a náhorní planina s dalekými výhledy na zpáteční cestě...krásný to kraj.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Rabs … in_a_okoli

majkafa — 21. 7. 2011 10:58

bloss, hezký, děkuji.
Umíš moc zajímavě psát.
Jen - Židé nemuseli brzdit vůz. Oni nebožtíky nosili. :jojo: Na márách.

Blossom — 21. 7. 2011 18:00

majkafa napsal(a):

bloss, hezký, děkuji.
Umíš moc zajímavě psát.
Jen - Židé nemuseli brzdit vůz. Oni nebožtíky nosili. :jojo: Na márách.

Dík za pochvalu, jsem ráda, jestli se mé povídání a tipy líbí.
Tak to je zajímavé s těmi Židy, to jsem netušila, že nebožtíky nosili... No, tak to tam za Rabštejnem měli i tak dost co dělat, aby se jim chudák nebožtík z már neskutálel, cesta k tomu žid.hřbitovu je tam hodně strmě dolů...
A jak se Ti líbil menhir Zkamenělý pastýř? Já jsem se na české menhiry v posledních letech zaměřila, fascinují mě,objeli jsme většinu z nich, a chystám se sem napsat o nich taky souhrnný tip...

Blossom — 21. 7. 2011 22:11

Prší a venku se setmělo......a na mě padla psací nálada, tak napíšu to, co jsem už odpoledne nakousla:

PUTOVÁNÍ ZA MENHIRY

Menhiry - kamenné stély vztyčené v krajině pradávnými lidmi. Prostředníci mezi nebem a zemí.
Vědci i laici dumají, kým a proč tam byly postaveny, a ony - mlčí.... Ale i přes jejich tajemné mlčení předávají jakési záhadné poselství z dávných věků nám, novověkým. Oslovují nás svojí magičností a geniem loci.

Poprvé jsem se s menhiry a dalšími památkami megalitických kultur setkala před lety na Korsice. Korsika - divoký, rozeklaný ostrov. Domorodí obyvatelé žili před tisíciletími ve vsích schovaných v trnité makchii, protože od moře číhalo neustálé nebezpečí-loupeživí nájezdníci. A tak místní vztyčili na pobřeží kameny ve velikosti lidské postavy, jakousi zlověstně tichou skupinu mystických bojovníků tváří k moři. Ano, některé z těch menhirů mají i vystesané obrysy obličeje.
A tamnější krajina  nám dává procítit dávné časy: Horkem sálající louky, spálené sluncem, kamenité pahorky s občasnými křovinami. Kdyby přede mě z úkrytu najednou vyskočil zarostlý muž s kopím, přepásaný koží, snad bych se ani nedivila, tak bytostně by do dávné krajiny patřil...

Podruhé jsem menhiry viděla ve francouzském Carnacu. Předem jsme byli sice varováni, ať nečekáme žádnou  velkou romantiku - tamnější dlouhé řady menhirů se dají obdivovat jen zpoza drátěného plotu. Avšak ani rezavý plot nebyl s to zničit ohromující dojem, který ve mě carnacké řady zanechaly....

V Čechách máme bohužel jen slabý odvar megalitických cizích bratříčků. Ale i ty jsem se rozhodla poznat, nebo aspoň většinu z nich. Pomocníkem mi byla knížka českého archeologa Karla Sklenáře Tajemné megality - svědkové doby kamenné. 
U nás  se menhiry vyskytují přibližně v oblasti pomyslného trojúhelníku Rakovník - Slaný - Louny. Zřejmě není náhoda, že tato oblast bývala obývaná také Kelty, i když spojitost s keltskou kulturou zatím prokázána není.

Z námi navštívených českých menhirů mě oslovily zejména dva: tzv.Zkamenělý pastýř nedaleko obce Klobuky a Zkamenělý mnich u Drahomyšle.
Zkamenělý pastýř je již zdálky viditelný: Jeho silueta se tyčí v poli za Klobuky jako prst ukazující k nebi. S výškou 3 a půl metru je nejvyšším českým menhirem. Když jsme se k němu blížili, byl vlahý červnový den, a já už navěky budu mít Zkamenělého pastýře v paměti vystupujícího ze záplavy červených vlčích máků. Je opravdu impozantní, a kolem něj podle pověsti prý bývalo ještě několik kamenů menších - zkamenělé ovečky.

Zkamenělého micha za obcí Drahomyšl jsme hledali obtížně, museli jsme se ptát místních. Nakonec jsme ho našli - v řepkovém poli, na mírném návrší za vesnicí. Také magické místo - na obzoru se jak zčeřená hladina rýsovaly kužely Českého středohoří.
Sám menhir je něco přes 2 m vysoký, plochý a ze sviské osy poměrně dost nakloněný. V letním odpoledni, když jsme u něj byli, byl rozpálen sluncem do žhava. Nalehla jsem zády na jeho skloněný tvar, tváří k slunci, a cítila tu nashromážděneou tepelnou energii, z kamene sálající...

Z dalších českých menhirů stojí za řeč snad ještě menhir v Družci nedaleko Kladna. Našli jsme ho překvapivě v rohu kostelní zdi. I on zavdal podnět k pověstem, nazývají ho tu Zkamenělec.

Všechny ostatní menhiry jsou mnohem menší a často obtížně nalezitelné. Například nedaleko Přelíce u Slaného byly v mapě značeny menhiry hned tři. Odbočili jsme tedy z naší výletové trasy několik km zajížďkou k nim - ale milé menhiry nikde! Jen hnojiště a pole, rozdělené polní cestou.
Teprve po dlouhém hledání objevujeme aspoň jediný z nich - necelý metr vysoký, v kopřivách takřka ztracený.

S hledáním dalších menhirů je to podobné - buď je vůbec nenajdeme, a nebo po dlouhém pachtění nalézáme nevýrazný kámen, který bychom jinak úplně klidně minuli...
Můj přítel už má z mé menhirové vášně legraci a při každém dalším výletu se s potutelným úsměvem ptá - A budou dnes zase nějaké menhiry? ;)
No, objeli jsme jich ještě několik podobných, a pak už jsem se rozhodla ho dále netrápit. Jen ještě jedny, opravdu poslední, slibuju, musíme navštívit: Kounovské řady.
Moc jsem o nich četla, o jejich astronomických a magických významech.... Tak na dalším výletě se vypravujeme k nim. Cesta k nim se zdá nekonečná, dělí ji jen tabule naučné stezky.
No, sláva, tak  jsme na místě: Rozhlížíme se, hledáme, a konečně za dřevěným altánem se na sebe vzájemně podíváme - a začínáme se smát: Uprostřed lesa vystupují tak asi půl metru, a někdy  i jen 20 cm nad lesní půdu kameny...když se pečlivě snažíme, tak v nich po chvíli začínáme vidět i ty pověstné řady. Napočítáme těch řad  několik. Avšak kdybychom je cíleně nehledali, kdyby ty řady nebyly označeny informační tabulí, a nebyly kolem nich vysekány průseky, asi bychom je naprosto bez povšimnutí minuli.
Předchozí popsané menhiry v nás zanechaly hluboký dojem. Ale Kounovské řady, ať jsme se snažili sebevíc, nám na tváři zanechaly spíš pobavený úsměv.
Avšak aspoň - moje dušička má tedy teď konečně už od českých menhirů pokoj. :jojo:

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Putovani_za_menhiry

Blossom — 21. 7. 2011 22:12

...tak české menhiry se asi zastyděly, že je jich tak málo, tak mě sem skočily pro jistotu dvakrát.... ;) :D
(Tak je mažu).

majkafa — 22. 7. 2011 8:06

Blossom, Zkamenělý Pastýř na mě působil zvláštně, v každém směru pozitivně.
Byl krásný teplý letní den a Pastýř byl vidět už z dálky ve zlatém poli pšenice.
Udělal na mě veliký dojem. Mám ho uvnitř, ale slovy ho popsat nedokážu.
Možná byl dojem o to větší, že má kolegyně se narodila a prožila dětství v Klobukách před cca 50-ti lety. O menhiru mluvila, že to byl pro ně jako pro děti jen kámen v poli, ke kterému občas při svých hrách doběhli, říkali mu Zkamenělý Muž. Takže jsem neočekávala nic bombastického a překvapivého. Opak byl pro mě skutečností. Byla tam paní s pánem, paní měla knížku o menhirech. Po té, co přišly další dvě starší paní a zeptaly se, jestli o menhiru něco ví, nám paní z knížky četla a bylo to moc zajímavé. O menhiru jsem si na netu přečetla, ale ta pohoda letního nedělního odpoledne, kroužek posluchačů sedících na "kůlech" a poslouchajících předčítačku a následně diskutujících - zajímavý zážitek.
Odnesla jsem si nezapomenutelné působivé vzpomínky.
Pak jsme se přesunuli do Vlčí k nádherné kapli Svatého Václava. Když jsme ji obcházeli kolem -byla zamčená - paní odnaproti na nás zavolala, jestli se chceme podívat dovnitř. Odemkla nám a byli jsme unešeni. V malinké vesničce s pár čísly tak nádherné dílo. Připomínala mi pravoslavné ruské kostelíky.
http://www.atlasceska.cz/ustecky-kraj/k … lava-vlci/

Lazurka — 22. 7. 2011 10:40

Menhiry.. jednou se k nim taky vydám.. a myslím, že jich dříve muselo být v krajině mnohem víc, jen jak houstlo osídlení a vůbec vliv církve, byly povaleny, převeženy a menší použity na stavby domů.. naše země tady ve středu Evropy měla velký význam, táhnou se tudy energetické línie, a ty byly vždy "značeny".. dodnes zůstaly v paměti třeba i jako staré obchodní stezky, ale kvůli orientaci byly určitě doprovázeny znaky v krajině, bohužel mnohé podlehly zavlékání nového náboženství, zničeny či přetvořeny..

S osidlováním krajiny souvisí i můj zajímavý zážitek.. před pár lety jsem byla na semináři o ekologické výchově na staré Rychtě v Krásensku, a tam jsem se potkala se zajímavými lidmi, kteří mapují historii osídlení tohoto kraje, Drahanské vrchoviny. Procházejí staré archivy, psané švabachem, a pak staré české kroniky, a hledají i sami v krajině.. je neuvěřitelné, když umíte v krajině číst, a třebas i v druzích rostlin, když víte, které jsou zde v kraji původní a které doprovázejí činnost člověka, co všechno vám okolí o sobě prozradí..
Šli jsme po asfaltce lesem, byli jsme už na okraji vyškovského vojenského újezda, okolo nás vysoký smrkový les, my si povídali, nic netuše.. a pak nás zavedl průvodce vedle silnice do lesa a říká "tak, teď stojíme v hlavní místnosti malého statku vymizelé zaniklé vesnice.." a já koukala jako puk.. a pak to začalo do sebe zapadat.. ačkoliv okolo v lese nikde nebyla žádná skála, zdroj kamene, kamení tu bylo.. najednou vidíte, že malý val z kamení, porostlého mechem a zapadaného jehličím, kolem vás tvoří obdélník (zdi byly z kůlů, ale dole upevněných kamením), a u zdi je větší hromada kamení.. když jsme ji rozebrali, našli jsme zbytky vápenné malty (byla to pec, topeniště).. a takových "obdélníků", skoro nepatrných, jsme mezi vysokými smrky našli více.. pak lokalita: mírný svah, uprostřed mokřina - kdysi potok, studánka, zdroj vody.. a ve svazích okolo byly z kamení poskládané pruhy - podpůrné zídky políček, které tehdy němečtí osídlenci vyrvali lesu mýcením, pálením.. no řeknu vám, když mi to došlo, ztuhla jsem a naskočila mi husí kůže, nemohla jsem se hnout.. pán říkal i jméno vsi, našli to v kronikách, byla z těch větších.. a taky říkal, že vesnice tehdy zanikaly třemi způsoby - buď se půda vyčerpala a obyvatelé odešli (pak se při výkopech nenašly žádné nádoby, vše si odnesli), nebo přišel tyfus, mor a vesnice vymřely a nebo byla vesnice přepadena a vypálena.. což se stalo tady, prý se při výzkumu našly i nástroje, nádobí.. kosti prý ne, kdo ví, co se s nimi stalo..
No a pak jsme jeli kolem velké louky, a z autobusu z nadhledu bylo taky vidět několik nedokonalých obdélníků v trávě, ta tam byla jiného vzrůstu a i jiný druh, než okolo, a tam se chystali průzkum dělat..
Nakonec nám pověděl jednu unikátní zvláštnost.. znáte-li Krysaře, ať už muzikál či původní verzi pověsti, čím původnější, tím lepší, a přečtete si tenhle odkaz, budete možná zírat jako já, a je to nádherný důkaz, jak vznikaly pověsti a pohádky, a uvěříte rčení, že na každém šprochu pravdy trochu.. jen čas skutečnost omílá..
Město Hameln v Německu, odkud "krysař" odvedl "děti".. není nic jiného než popis, jak "lokátor" verbuje mladé hamelčany, kterým přelidněné něměcko nemělo co nabídnout, jen dření na cizím, a vyráží s nimi osídlit lesy v čechách.. a kde skončili? Na Moravě, na Drahanské vrchovině, v divokém kraji.. založili si vesnici Hamlíkov.. náhodná podoba jména? ne..

http://stredovek-dv.webnode.cz/krysar-z … -hamlikov/

Blossom — 22. 7. 2011 10:52

Lazurko, tak to navštiv ještě Velkou Jizeru (zaniklou pašeráckou obec) v Jizerkách, a nebo Knížecí pláně na Šumavě.

Podobné pocity: velká mýtina uprostřed lesů, v ní klikatící se cesta. Tu a tam v jinak stejnorodé trávě obdélník z rozbořené místy zarostlé nízké zídky, vedle toho osamnělá třešeň, a u ní místo zarostlé kopřivami. Bývalo tam evidentně hnojiště.
Na Velké Jizeře zbyl jen jediný dům - nyní chalupa využívaná Poláky jako restaurace, na Knížecích pláních vojáci po odsunu taky nechali jediný dům...když jsme k němu přišli, bylo dost větrno, a v patře se s vrzáním neustále větrem otvíralo a zavíralo okno...
Taky mi šel mráz po zádech, ti zmizelí obyvatelé tu byli "cítit"....

majkafa — 22. 7. 2011 12:53

Lazurko, nesmírné díky za tvé psaní a odkaz na Hamlíkov.
Dotýká se mě to strašně moc.
Jsem totiž z maminčiny strany potomkem takových Němců. Kteří přišli za vlády krále železného a zlatého Přemysla Otakara druhého na Slovensko. Byli to saští horníci z německé strany Krušných hor. Naučili Slováky těžit zlato a kovy. A už tam zůstali navždy.

Lazurka — 22. 7. 2011 13:24

Knížecí pláně znám.. byli jsme tam s našima hned ten rok, co se to tam po revoluci zpřístupnilo..
táta tam čundrovával po vojně, na tajno, no a s mamkou potom léta s trampy z Plzně jezdili na Šumavu, když se ještě veřejná turistika vztahovala jen na pár míst.. my se v Plzni narodili, pak teprve se rodina stěhovala na Jižní Moravu.. ale každé léto jsme na Plzeňsko a na Šumavu jezdili na dovolené, či na potlachy..
Tenkrát jsme šli po úzké vojenské asfaltce směrem k hranicím, kolem nás ještě stále liduprázdné vysoké krááásné lesy, plné obrovských borůvek, které desetiletí nikdo netrhal, potůčků, ze kterých jsme se nebáli napít.. po silnici  jezdily obrovské tatry naložené koly nekonečného ostnatého drátu, a ta silnice se pod jejich vahou houpala, všude pod námi i okolo nás byla rašeliniště.. a pak ty prázdné domy.. myslím, že jich tam tenkrát ještě bylo i více než jeden, ruiny, ale jeden veliký mám uložený v paměti, nevím proč.. možná je to ten "tvůj", Bloss :)
Já ukončila 8.třídu, a celé pozadí komunismu a režimu a uzavřených hranic se mi teprve odkrývalo.. ale na tuhle cestu si vzpomínám..
Jinak právě Šumava byla právě pozůstatky obydlí plná i jinde, jak píšeš, to už nás naši učili vnímat.. zbytky zdiva, kopeček zarostlý černým bezem a kopřivami, velký osamocený strom (ořešák, lípa, třešeň)..

Blossom — 26. 7. 2011 17:36

ZA SKALNÍMI RELIÉFY ZÁMECKÉHO KUCHTÍKA

Štětí se svými elektrárenskými věžemi pro mě bylo vždy symbolem průmyslové a víceméně zdevastované krajiny, od které bych nečekala vlastně nic zajímavého a pozitivního.
Teprve nedávno jsem se s údivem přesvědčila, že opak je pravdou - že až sem zasahuje  západní okraj líbezného Kokořínska.

Náš výlet jsme začali v Liběchově, který takřka těsně přiléhá ke Štětí. Prohlédli jsme si hlavně okolí barokního zámku Liběchov. Bývala v něm  expozice asijského umění Národní galerie, avšak zámek doplatil na blízkost Labe: Povodeň roku 2002 ho vysoce zaplavila a poničila.
Z této rány se liběchovský zámek dodnes nevzpamatoval, místy vytlučená okna a polozarostlý park  žalují....
Přesto je liběchovský zámek krásný a stojí za to ho aspoň obejít a prohlídnout zvenčí.

Navíc-začít zde náš výlet bylo mimo jiné přznačné:
Začátkem 19.století zde v zámku dělal pomocného kuchtíka vesnický chasník Václav Levý.
Měl neobyčejné nadání "od Boha" a ve volných chvílích chodíval do okolních lesů a do pískovcových skal tam tesal své úžasné skalní reliéfy.
Tehdejší zámecký pán Antonín Veit byl naštěstí velkým milovníkem umění a Václavova talentu si všiml. A poslal svého kuchtíka (na svůj účet) na studia sochařství.
Václav Levý se později stal známým sochařem, mimo jiné učitelem a spolupracovníkem Myslbekovým. Byl nakonec pohřben na Slavíně.

Avšak reliéfy, které v okolí Liběchova vytesal, pocházejí z dob ještě před jeho studiem, jsou vlastně  svědectvím lidového umění talentovaného kuchtíka...

Z Liběchova vyrážíme polní cestou po modré. V nedalekém lese objevujeme první z Václavových děl: Kapli Máří Magdalény, vytesanou do obrovskho pískovcového balvanu.
Další díla nacházíme o nějakém tom kilometru: Tak zvaná Harfenice - skalní reliéf harfenistky, vedle obří vytesané obličeje a za nimi jeskyně s reliéfní výzdobou. Žasneme tiše nad Levého talentem i pílí...

O pár set metrů dál obdivujeme mnohametrového Hada - reliéf zpodobňujícího obrovského hada, přeseknutého sekyrou.
Odtud vyrážíme po odbočce k tzv. Mordlochu - uměle vytesané obytné jeskyni, kde za třicetileté války skutečně žili loupežníci. Poté, co byli vyhnáni a pochytáni, v jeskyni žil ještě nějaký poustevník, údajně nakonec pohřbený v rohu jeskyně.
Kousek před Mordlochem stojí skalní útvar Sedm chlebů. Těch sedm na sebe naskládaných chlebů je patrných, ačkoli je toto pouze dílem přírody  (a následně lidské fantazie).
Přesto na nás Sedm chlebů působí jako nějaká zvláštní velká a nádherná socha.

Zájemci se odtud mohou vydat k nejslavnějším Levého reliéfům - k mnohametrovým Čertovým hlavám a k jeskyni, zdobené sochami a reliéfy, zvané Klácelka.
My však tato díla již z dřívějška známe, tak raděj míříme dál po žluté značce k Hraběcí a k Mariánské kapli.
Obě kaple zanedlouho nacházíme - Hraběcí stojí v místech, kde poddaní v roce 1720 zabili nenáviděného hraběte Claryho. Kaple je zvláštní - jde spíš o jakýsi pomník z pískovcových kvádrů, porostlých netřeskem a vrbovkou. Tedy alespoň my jsme nenašli žádný vchod či okno do předpokládaného vnitřního prostoru...
Mariánská kaple je taková klasická bílá kaple, uprostřed nádherných borových lesů...

Po chvíli z lesa vyjíždíme a otvírá se nám nádherný výhled na kužely Českého Středohoří a na ladovský kostel na návrší v Chcebuzi.  Cesta nás však  před Chcebuzí (jedné z nejstarších českých vesnic) vede ještě do vsi Brocno. Zde obdivujeme především  patrové roubené statky.
Nejkrásnější a nejudržovanější stojí na brocenské návsi u kapličky.
Zaujal mě jakýsi štítek na vratech, jdu si ho přečíst - a musím se smát: Tento statek je sídlem společnosti Za Vodou, s.r.o. :D
Jak vtipné a příznačné.... a jsem ráda, že když už je někdo "za vodou", tak udržuje v perfektním stavu takovýto jedinečný roubený statek... :)

Pak sjíždíme dlouhým, nádherným a opuštěným Písečným dolem opět do civilizace, k rezervaci Prameny Liběchovky. Rezervací podél lužního potoka a mezi chatami přijíždíme zpět do Liběchova.
Mě to však ještě nedá - vydávám se sólo k k liběchovskému kostelu na návrší nad Labem, chci se podívat na křížovou cestu, kterou jsem viděla v mapě značenou.
A jsem nadšena: Červená, barokní,nedávno opravená zastavení křížové cesty mě doprovázejí až na vrchol návrší, ke kostelu. Kostel Svatého Ducha je úžasný, i když v dezolátním stavu, avšak již s novou střechou a se vchodem pečlivě zamřížovaným, kterým nahlížím do vytlučeného kostela...
Místo má neuvěřitelnou duchovní atmosféru, umocněnou výhledem do okolí: Pode mnou líně teče  Labe, za ním pradávný Říp, nalevo v dálce město českých královen Mělník, napravo průmyslové Štětí s dýmajícími elektrárenskými věžemi a v dolíku pod ním malebný Liběchov se zámkem...

Úžasné zakončení krásného výletu. :)

PS: Tento okruh doporučuji cyklistickým začátečníkům, méně zdatným  i rodinám s dětmi. Takřka celý vede po rovinatých lesních a nebo polních cestách, auta žádná.
Prostě -cyklistické žůžo. :supr: :jojo:

FOTKY K TÉTO CESTĚ NAJDETE ZDE:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Libechov_a_okoli

Blossom — 31. 7. 2011 21:38

Dnes jen krátkou upoutávku:
Pod hradem Trosky je za kempem Svitačka přírodní rezervace Apolena. Je to takové malé, schované skalní město.
Běžná cesta tam nevede (tedy aspoň jsme žádnou nenašli), ale je tam nádherné skalní bludiště, plné úzkých průlezů. Pískovcové skály tam mají nečekaně bílou barvu.
Je to stranou turistických cest a stojí to za prohlédnutí. :jojo:

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Apol … d_Troskami

Blossom — 5. 8. 2011 22:54

Konečně jsem se dokopala k tomu, abych si na Rajčeti.cz založila alba ze svých cest.
Najdete je na adrese cyklistka123.

Momentálně jsem tam dala fotky k posledním třem zde na vlákně popsaným výletům (proklik jsem přidala k příslušným příspěvkům dolů), a příští týden budu postupně přidávat alba k dalším tipům na výlet.

To myslím hodně tipům na výlet prospěje.
Všechny, kdo taky mají své fotky na Rajčeti, prosím o jejich zveřejnění k vašim zdejším příspěvkům...Dík!

Tak přeji hodně inspirace k cestování a hezké léto všem cestovatelům (i necestovatelům) ! :)

Vladena — 7. 8. 2011 6:51

Blossom napsal(a):

ZA SKALNÍMI RELIÉFY ZÁMECKÉHO KUCHTÍKA

Štětí se svými elektrárenskými věžemi pro mě bylo vždy symbolem průmyslové a víceméně zdevastované krajiny, od které bych nečekala vlastně nic zajímavého a pozitivního.
Teprve nedávno jsem se s údivem přesvědčila, že opak je pravdou - že až sem zasahuje  západní okraj líbezného Kokořínska.

Náš výlet jsme začali v Liběchově, který takřka těsně přiléhá ke Štětí. Prohlédli jsme si hlavně okolí barokního zámku Liběchov. Bývala v něm  expozice asijského umění Národní galerie, avšak zámek doplatil na blízkost Labe: Povodeň roku 2002 ho vysoce zaplavila a poničila.
Z této rány se liběchovský zámek dodnes nevzpamatoval, místy vytlučená okna a polozarostlý park  žalují....
Přesto je liběchovský zámek krásný a stojí za to ho aspoň obejít a prohlídnout zvenčí.

Navíc-začít zde náš výlet bylo mimo jiné přznačné:
Začátkem 19.století zde v zámku dělal pomocného kuchtíka vesnický chasník Václav Levý.
Měl neobyčejné nadání "od Boha" a ve volných chvílích chodíval do okolních lesů a do pískovcových skal tam tesal své úžasné skalní reliéfy.
Tehdejší zámecký pán Antonín Veit byl naštěstí velkým milovníkem umění a Václavova talentu si všiml. A poslal svého kuchtíka (na svůj účet) na studia sochařství.
Václav Levý se později stal známým sochařem, mimo jiné učitelem a spolupracovníkem Myslbekovým. Byl nakonec pohřben na Slavíně.

Avšak reliéfy, které v okolí Liběchova vytesal, pocházejí z dob ještě před jeho studiem, jsou vlastně  svědectvím lidového umění talentovaného kuchtíka...

Z Liběchova vyrážíme polní cestou po modré. V nedalekém lese objevujeme první z Václavových děl: Kapli Máří Magdalény, vytesanou do obrovskho pískovcového balvanu.
Další díla nacházíme o nějakém tom kilometru: Tak zvaná Harfenice - skalní reliéf harfenistky, vedle obří vytesané obličeje a za nimi jeskyně s reliéfní výzdobou. Žasneme tiše nad Levého talentem i pílí...

O pár set metrů dál obdivujeme mnohametrového Hada - reliéf zpodobňujícího obrovského hada, přeseknutého sekyrou.
Odtud vyrážíme po odbočce k tzv. Mordlochu - uměle vytesané obytné jeskyni, kde za třicetileté války skutečně žili loupežníci. Poté, co byli vyhnáni a pochytáni, v jeskyni žil ještě nějaký poustevník, údajně nakonec pohřbený v rohu jeskyně.
Kousek před Mordlochem stojí skalní útvar Sedm chlebů. Těch sedm na sebe naskládaných chlebů je patrných, ačkoli je toto pouze dílem přírody  (a následně lidské fantazie).
Přesto na nás Sedm chlebů působí jako nějaká zvláštní velká a nádherná socha.

Zájemci se odtud mohou vydat k nejslavnějším Levého reliéfům - k mnohametrovým Čertovým hlavám a k jeskyni, zdobené sochami a reliéfy, zvané Klácelka.
My však tato díla již z dřívějška známe, tak raděj míříme dál po žluté značce k Hraběcí a k Mariánské kapli.
Obě kaple zanedlouho nacházíme - Hraběcí stojí v místech, kde poddaní v roce 1720 zabili nenáviděného hraběte Claryho. Kaple je zvláštní - jde spíš o jakýsi pomník z pískovcových kvádrů, porostlých netřeskem a vrbovkou. Tedy alespoň my jsme nenašli žádný vchod či okno do předpokládaného vnitřního prostoru...
Mariánská kaple je taková klasická bílá kaple, uprostřed nádherných borových lesů...

Po chvíli z lesa vyjíždíme a otvírá se nám nádherný výhled na kužely Českého Středohoří a na ladovský kostel na návrší v Chcebuzi.  Cesta nás však  před Chcebuzí (jedné z nejstarších českých vesnic) vede ještě do vsi Brocno. Zde obdivujeme především  patrové roubené statky.
Nejkrásnější a nejudržovanější stojí na brocenské návsi u kapličky.
Zaujal mě jakýsi štítek na vratech, jdu si ho přečíst - a musím se smát: Tento statek je sídlem společnosti Za Vodou, s.r.o. :D
Jak vtipné a příznačné.... a jsem ráda, že když už je někdo "za vodou", tak udržuje v perfektním stavu takovýto jedinečný roubený statek... :)

Pak sjíždíme dlouhým, nádherným a opuštěným Písečným dolem opět do civilizace, k rezervaci Prameny Liběchovky. Rezervací podél lužního potoka a mezi chatami přijíždíme zpět do Liběchova.
Mě to však ještě nedá - vydávám se sólo k k liběchovskému kostelu na návrší nad Labem, chci se podívat na křížovou cestu, kterou jsem viděla v mapě značenou.
A jsem nadšena: Červená, barokní,nedávno opravená zastavení křížové cesty mě doprovázejí až na vrchol návrší, ke kostelu. Kostel Svatého Ducha je úžasný, i když v dezolátním stavu, avšak již s novou střechou a se vchodem pečlivě zamřížovaným, kterým nahlížím do vytlučeného kostela...
Místo má neuvěřitelnou duchovní atmosféru, umocněnou výhledem do okolí: Pode mnou líně teče  Labe, za ním pradávný Říp, nalevo v dálce město českých královen Mělník, napravo průmyslové Štětí s dýmajícími elektrárenskými věžemi a v dolíku pod ním malebný Liběchov se zámkem...

Úžasné zakončení krásného výletu. :)

PS: Tento okruh doporučuji cyklistickým začátečníkům, méně zdatným  i rodinám s dětmi. Takřka celý vede po rovinatých lesních a nebo polních cestách, auta žádná.
Prostě -cyklistické žůžo. :supr: :jojo:

FOTKY K TÉTO CESTĚ NAJDETE ZDE:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Libechov_a_okoli

Bloss, díky za fotky. Jen můj názor, že mám ráda přírodu, jak je stvořena. Podle mne p. Levý ty pískovcové skály znetvořil. Člověk by neměl tímto razatním způsobem zasahovat do přírody.

Vladena — 7. 8. 2011 6:52

x zkopírováno 2x

Blossom — 7. 8. 2011 21:44

Vladěno, Tvůj názor respektuju, ale nesdílím.
Mě se Levého reliéfy líbí. Zrovna tak jako třeba komplex Betlém, ktarý vytesal nedaleko Kuksu Matyáš Braun, a nebo třeba reliéfy lidového umělce pana Kopice nedaleko tzv.Kopicova statku poblíž Valdštejna v Českém ráji.

Já mám naopak ráda krajinu, kde se prolíná činnost přírody a člověka: Třeba takové jižní Čechy se svými rybníky- to je  vlastně společné dílo přírody a člověka, a jak je krásné. Dřív to bývaly nekonečné močály...
A nebo komponovaná barokní krajina u Jičína, a nebo třeba Lednicko-Valtický areál, který je tak nádherný a cenný, že byl zařazen mezi památky UNESCO.
Ono mimochodem skoro celé Čechy jsou krajina stvořená přírodou i člověkem, snad kromě malých ostrůvků neporušené přírody typu prales Boubín apod.

Takzvanou neporušenou přírodu člověk nalezne asi spíš v jiných zemích - ve Skandinávii, v Kanadě, na Aljašce, na Sibiři apod.
Ale přiznám se, tyto kraje zas nějak nelákají mě.

Vladena — 8. 8. 2011 13:30

Bloss, já samozřejmě nemyslela v tak širokém rozsahu svoji připomínku. Reagovala jsem jen na pískovcové skály podle mne uměle znetvořené od p. Levého. Víš, každý má svoji fantazii a představivost. Někdo by prostě v seskupení kamenů viděl úplně jiný obraz, postavu. Jde o vlastní fantazii..... A příroda umí kouzlit nejlépe sama. Jako malá jsem sedávala na záchodě a pozorovala suky na starých dveřích. Co postav a zvláštních útvarů jsem vždycky viděla. Pokaždé jiné, některé se ustálily....prostě to byla moje fantazie a představy. P.Levý tohle kouzlo druhým otesal a vytesal pouze své ,,umění". Udělat z močálů rybníky, udržovat nádherný park - to je o něčem jiném. V tom s tebou souhlasím.

Lazurka — 8. 8. 2011 21:43

Ani Boubín není přírodní.. jen je už dlouhá léta ponecháván svému osudu.. ale není to původní prales. Jen se mu tak říká..
U nás už přírodní ekosystém skoro nenajdeš.. snad na nějakých velmi nepřístupných místech v horských údolích, na skalách..

amely — 9. 8. 2011 7:33

Blossom, díky za ty fotky. Zrovna tyto oblasti se mi zdají strašně zajímavé a tajemné -bohužel je to od nás daleko. Ale plánuju, že se tam ještě podívám. Ty fotky mne moc potěšily. Nejvíc to česko-saské švýcarsko.

Jinak ty výtvory pana Levého se mi moc nelíbí , ale díky, že jsi na ně upozornila. Třeba ten Kopicův statek - tam jsem byla - tam je to schované ve skalách a zdálo se mi to hezké.  U toho pana Levého nevím, jak jsou ty výtvory velké. Jenom mne napadlo - kdyby takto tvořil každý, tak nemáme za chvíli žádnou skálu. Asi by  to chtělo ty výtvory vidět na místě.

Těším se na další fotky.

Blossom — 9. 8. 2011 10:00

amely napsal(a):

Blossom, díky za ty fotky. Zrovna tyto oblasti se mi zdají strašně zajímavé a tajemné -bohužel je to od nás daleko. Ale plánuju, že se tam ještě podívám. Ty fotky mne moc potěšily. Nejvíc to česko-saské švýcarsko.

Jinak ty výtvory pana Levého se mi moc nelíbí , ale díky, že jsi na ně upozornila. Třeba ten Kopicův statek - tam jsem byla - tam je to schované ve skalách a zdálo se mi to hezké.  U toho pana Levého nevím, jak jsou ty výtvory velké. Jenom mne napadlo - kdyby takto tvořil každý, tak nemáme za chvíli žádnou skálu. Asi by  to chtělo ty výtvory vidět na místě.

Těším se na další fotky.

Amely, to jsem ráda, že Tě mé tipy a fotky inspirovaly.
Včera večer jsem přidala fotky k dalším tipům, postupuju "proti proudu času" a chci postupně přidat fotky ke všem svým tipům. Fotím moc ráda, a věřím, že fotkami je mé povídání dotvořeno...

Ty reliéfy od Václava Levého jsou hodně velké - největší jsou Čertovy hlavy, ty jsou přes celou skálu, tak 5 m vysoké, jsou to snad největší skalní reliéfy u nás.

Ale respektuju, že se to někomu (na rozdíl ode mě) líbit nemusí, a taky by asi nebylo dobré, kdyby kdokoli tesal do skal cokoli.
Skály počmárané nápisy se mi  nelíbí.

Asi nejlepší je jet se tam podívat a vidět to v reálu.
Mě přijde, že to ten kraj kolem Liběchova jaksi zlidšťuje, činí ho to víc zajímavým, ale jak říkám - to je jen můj názor.

majkafa — 9. 8. 2011 10:10

Taky jsem někdy přemýšlela, jestli se mi "mají" lidské zásahy do skal líbit, nebo ne.
Závěr - líbí se mi takové zásahy, o jakých píše Blossom. Vždyť i Braunův betlém je nádherný. I v USA ty hlavy prezidentů. A což teprve Messa Verde či kláštery v Řecku.
Taky mám ráda takovou přírodu, o jaké píše Blossom, poznamenanou pozitivně člověkem. Soulad přírody a člověka.  Pohledem mýc očí a srdce ty vytesané nádhery souladem jsou. :jojo:

Vladena — 9. 8. 2011 14:06

Bloss, a nemůže ti to uškodit do budoucna? Víš, většinou se ptají, zda fotky byly někde poblikovné či prezentované? Třeba budeš chtít něco vydat....jen moje malá připomínka.

Blossom — 9. 8. 2011 17:58

Vladena napsal(a):

Bloss, a nemůže ti to uškodit do budoucna? Víš, většinou se ptají, zda fotky byly někde poblikovné či prezentované? Třeba budeš chtít něco vydat....jen moje malá připomínka.

Vladěno, dík, ale nemůže. I tu druhou knihu chci totiž vydat vlastním nákladem.

Ono je to sice finančně náročnější - vložené peníze se člověku vracejí delší dobu, ale má to jednu výhodu: Dělám si vše podle svého, nikdo mi do ničeho nekecá. :)

Blossom — 14. 8. 2011 22:26

SEVERSKOU KRAJINOU
na pokraji Brd

Nepřestává mě fascinovat různorodost české krajiny: Přejedete pár kilometrů a krajina se naprosto změní, dýchá úplně jinou atmosférou.
I v takových středních Čechách: Například v povodí dolní Ohře jedete podél řeky zelenými houštinami  jak amazonským pralesem, no a zase v Brdech si můžete připadat jak kdesi na chladném severu...

Ale vezměme to od začátku:
Náš výlet jsme začali v Rožmitále pod Třemšínem, takovém spíše venkovsky milém městečku, avšak s významnou historií: Pocházel odtud například Lev z Rožmitálu, švagr Jiřího z Poděbrad, který svého času vedl českou diplomatickou misi po Evropě.

Z Rožmitálu jsme vyjeli podél rybníka pod zámkem a  pak Alejí Johany z Rožmitálu (česká královna, manželka Jiřího z Poděbrad). Alej nás dovedla do Starého Rožmitálu. Po pravé straně nás zaujal domek s nápisem Cvokařské muzeum - vstup volný a nutný.
S ohledem na moje onemocnění před pár měsíci jsem prohlásila - to je muzeum jak pro mě dělané :D
Byly to vlastně jen 2 volně přístupné místnosti bez jakéhokoli dozoru - místnost s fotografiemi a informacemi a tzv. cvokařský veřtat (z německého Werkstatt - dílna), v podstatě malá kovárna. Vyráběly se tu totiž hlavně cvoky (někdy řečené též cvočky) do bot, skoby a jiné drobné kované nezbytnosti. Živobytí to dávalo asi jen z ruky do úst, přesto se tím v okolí živilo dost lidí, kraj na okraji Brd býval totiž železářským krajem.
Bylo moc milé, že jsme si mohli  zahýbat velikým měchem, a vše si v klidu a o samotě prohlédnout. Na okně muzea ležely pohledy s prosbou, ať pokud nějaký chceme, dáme 5 Kč do vedle stojící zavařovací sklenice.
Ta milá důvěřivost byla sympatická, a věřím, že obec cklistická a turistická nezklame svou pověst a nic zde nikdo neukradne.
Takováto malá muzeíčka mám moc ráda, jsou ozdobou krajiny a výrazem lásky k ní.

Kousek za Cvokařským muzeem už vykukoval bílý kostel jednoduše čistých linií, s bání věže ve tvaru štíhlé cibule. V tomto kostelíku na varhany hrával a svou slavnou mši složil Jan Jakub Ryba.
Asi by ho bývalo těšilo, kdyby věděl, jakého věhlasu po své smrti dosáhl, protože jeho život moc radostný nebyl: Pořád bojoval s bídou a nouzí, z jeho 13 dětí polovina zemřela, kantorské živobytí vynášelo málo a jeho pokrokové osvícené metody se setkávaly s nepochopením.
A tak jednoho dne neunesl už Ryba tíži svého žití a odešel do nedalekých lesů a podřezal si žíly. Jako sebevrah nesměl být pohřben na vysvěcené půdě, teprve po 40 letech jakýsi osvícený farář dovolil, aby byly Rybovy ostatky přeneseny na zdejší hřbitov.
Tak aspoň lidé jdoucí v zimní noci na jeho vánoční mši do kostelíka se mohou na hřbitově tiše poklonit jejímu autorovi a pomodlit se za jeho ztrápenou duši.

Ze Starého Rožmitálu jsme začli stoupat k vesnici Buková, kde se cyklostezka zanořila na dlouho do lesa. Charakter krajiny se stále více měnil, kolem převážně smrkové podmáčené lesy, samý mech, potůčky, bažiny, rašeliník. Asfaltka  vojenského prostoru protínala les takřka rovně a stále mírně do kopce. Zde na kraji Brd je nadmořská výška kolem 600 - 700 metrů nad mořem a na charakteru přírody je to znát: Podobou i rašelinnou vůní mi připomínala Jizerské hory.
Pak jsme se dlouhým sjezdem dostali ke hrázi Dolního Padrťského rybníka. Pohled na tichou hladinu, obkrouženou lesy, mi připadal jak pohled na kanadské jezero. Kolem podmáčené louky, křoviny, bažiny, nikde ani živáčka.
A přesto to tu před několika staletími žilo - Padrťské rybníky byly postaveny už v 16.století k plavení dřeva do hutí na Padrťském potoce, a poblíž byly i přes nehostinné chladné podnebí vystavěny vesnice. Ty se dochovaly až do doby po 2.světové válce, kdy byla vysídleny a zničeny kvůli vojenskému prostoru, pro který byla nedaleko vytvořena střelnice.
Při bližším sledování zdejší náhorní planiny jsme objevili rozbitou vojenskou pozorovatelnu, pod kterou asi probíhala vojenská cvičení.
A pak nedaleko rybníka, uprostřed divoké přírody, stála najednou jabloň obsypaná jablky. Němý svědek před půl století zničených lidských obydlí a osudů...
Podél Dolního padrťského rybníka jsme se dostali k hrázi, která odděluje Dolní a Horní Padrťský rybník. Po hrázi jsme se projeli, nezvyklý to pohled - vpravo voda, vlevo voda a vůkol ticho a klid, jen pár kachen na hladině...

Z nekonečných brdských lesů jsme pak po čase vyjeli  u vesničky se zvukomalebným jménem Trokavec. Objevili jsme v ní pár roubenek a silničkou  s dalekými výhledy jsme stočili trasu směrem zpět k Rožmitálu. Cestou jsme se ještě zapotili do nejvýše položené vesnice v Brdech - Teslíny, ležící přes 700metrů nad mořem, ale naše únava byla odměněna dlouhým krásným sjezdem zpět do Rožmitálu.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Rozm … ke_rybniky

Blossom — 15. 8. 2011 12:35

KRAJINOU POD BRDY

Tento cyklovýlet do trjúhelníku Spálené Poříčí - hrad Radyně, hamr v Dobřívi by zdatní cyklisté dovedli absolvovat během jednoho dne, bylo by to kolem 70 km.
My jsme si ho rozdělili do dvou dnů a náležitě vychutnali.

Zážitkem bylo už samotné ubytování ve Spáleném Poříčí. Původně jsme měli vyhlídnutý penzion v historickém domě s pavlačí, který býval dlouhá léta židovským kupeckým krámem. Tam však měli plno, tak jsme se ubytovali v hotelu z bývalého velkostatku hned vedle zámku.
Máme rádi historická místa na přespání, a zde byla restaurace v nádherné sloupové bývalé konírně a špýchar na dvoře byl přeměněn v galerii a národopisnou expozici.
Navíc - přímo z postele pokoje jsme viděli na komín s čapím hnízdem, což byla taková naše příjemná ranní "televize".
Spálené Poříčí je malé městečko s mnoha zajímavostmi. Židovský hřbitov, již zmiňovaný židovský kupecký krám, historické domky, v rohu náměstí opravený zámek, za ním rybník a mlýn...

Ze Spáleného Poříčí jsme vyrazili směrem k Plzni, na hrad Radyně. Ten hrad se nám ukazoval už z dálky na obzoru, jako takové velké tiskací tučné písmeno L, ovšem s delší stranou horizontální, než vertikální.
Postupně se to zvláštní L přibližovalo, až jsme stanuli přímo pod  hradem.
Hrad nechal vystavět Karel IV. a do nynějška se zachovaly jen 2 - 3m široké zdi hradního paláce a jedné z věží.
Právě výstup na věž je lahůdkovým zážitkem - jsou odtud vidět jak Krušné hory, tak Šumava, Plzeň jako na dlani, zkrátka rozprostírá se tu před vámi  obrovský kus západních Čech.
Dokonce jsme našli nad Starým Plzencem i rotundu sv. Petra a Pavla a taktéž zámek Kozel, ke kterému vedla dál naše cesta.

Zámek Kozel je nízký krásně opravený zámek sestávající z několika budov. Je hojně využíván pro svatby a perlou je zdejší krásně upravený rozsáhlý park. Milé bylo i posezení ve zdejší kavárně u zámku s výhledem do rozkvetlého parku.

Třetím vrcholem pomyslného trojúhelníka tohoto výletu byla Dobřív. Největším lákadlem Dobřívi je její vodní hamr ze 16.století, ale návštěvníky zaujme i roubená lidová architektura a tzv. Švédský most.

Hamr je přístupný pouze s průvodcem, prohlídka trvá skoro hodinu, a opravdu je nač se dívat: Voda tekoucí dřevěnými vantroky podél hamru je důmyslně rozváděna k několika vodním kolům, ta pohání transmise s řemenicemi z hovězích kůží a tak rozvádí potřebnou energii k jednotlivým strojům.
Asi nejzajímavější jsou obrovská kladiva, nadzvedávaná vodní silou a svojí vahou padající zpět. Místní dva důchodci nám dokonce ukázali kování pod těmito stakilovými kladivy.
Ale síla vody spoutaná kovářskými zařízeními dovede i další neuvěřitelné věci - například velké kovářské nůžky uřízly před našima očima kus železa, jako by to byl papír (ani nechci domyslet, kdyby někdo vložilz nerozumu na to místo ruku...).
V časech největší slávy v hamru pracovalo až 40 lidí, běžný provoz se zastavil až v padesátých letech minulého století. Avšak takřka všechno nářadí a zařízení je dodnes funkční, jak nám obsluha hamru s potěšením předváděla.
Tent hamr je skutečným unikátem. A byl takovou pomyslnou pěknou "tečkou za tím naším případem" :) , za putováním zdejším železářským krajem pod brdskými lesy.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Spal … amr_Dobriv

Vladena — 15. 8. 2011 14:44

Krásný....tuhle starou romantiku miluji.

ptackova — 15. 8. 2011 23:33

krásné jsou i Železné hory třeba na kolech

misssska — 16. 8. 2011 12:49

Holky jestli rádi soutěžíte koukněte se na reklama jsou tam dobré soutěže...

Blossom — 16. 8. 2011 13:54

misssska napsal(a):

Holky jestli rádi soutěžíte koukněte se na reklama jsou tam dobré soutěže...

Co je to za blbost - jestli rády soutěžíme? :co:

Koukla jsem na ty stránky, o cestování tam není ani puntík, proč tenhle odkaz dáváš sem, do fóra Dovolená - Česko - Tip na výlet - kde se vám líbilo? :co: :/

Tulipánka — 21. 8. 2011 20:30

Nám se teď moc líbilo v Orlických horách poblíž Králíků. Mají spoustu cyklostezek a uprostřed polí či lesů vedle stezek dětská hřiště. Všude spoustu posezení, hodně se starají. A je tam příjemně prázdno, žádné návaly. Hory krásné, nezničené, o houby jsme doslova zakopávali. Opravdu tam o turisty dbají.
Nám se tam líbilo víc než třeba v Harrachově nebo v Krkonoších. Je to příjená pahorkatina, žádné krkolomné výstupy.
Ubytování spousty, ale šli jsme kolem domu čp. 92 v Čenkovicích http://www.orlicko.cz/Ubytovani/Index.p … =845029679 a v údolí se nám moc líbilo. A pak jsme viděli na pronájem ještě naopak dům na stráni, procházíte chatovou osadou, nádherně upravenou jako park a nahoře úžasný výhled, celou dobu sluníčko, nádhera. Jen tedy nevím číslo domu, ale byly to také Čenkovice, lyžařská stráň.

Blossom — 28. 8. 2011 21:44

VYHLÍDKOVÁ CYKLOJÍZDA PODKRKONOŠÍM

Vyjeli jsme ze Železného Brodu proti proudu řeky, což během asi 8 kilometrů znamenalo projet kolem 3 vodních toků: Jizery, Kamenice a nakonec údolím říčky s nezvyklým jménem  Vošmenda. Tento název vznikl z němčiny, tuším že z názvu Waschmude, což se vztahovalo k propírání železné rudy, která bývala ve středověku ve zdejším údolí zpracovávána a dopravována k hamrům
Silnička podél Vošmendy nás zavedla až do Podbozkova, odkud jsme serpentinami v lese vystoupali k Sejkorské kapličce. Odtud už byla naše další cesta skvostným "vyhlídkovým letem".
Projeli jsme vesničkou s příznačným jménem Příkrý, obdivovali i zdejší kapličku a dál jeli po hladkém asfaltu mírně vzhůru, vlevo výhledy na nedaleký Bozkov, za ním Český ráj a v dálce Bezdězy a Ralsko. Napravo se nám otvíraly pohledy na Kumburk, Tábor, Žalý a ve směru před námi se stále přibližovaly Krkonoše.

Konečně se nám ukázala rozhledna, jeden z cílů naší cesty. Je to rozhledna zcela nová a v lecčem neobvyklá: Nechal ji postavit před 2 lety pan František Hubař na návrší v poli, patřícím jeho rodu už po několik století. Chodíval sem už jako malý kluk s dědou, který mu říkával: Tady je nejkrásnější výhled, jaký znám.
Pan Hubař si v době krátce před svým důchodem  troufl splnit svůj sen: Na dědově oblíbeném místě nechal vystavět rozhlednu, pro radost sobě i druhým. Také tam prý často sám pobývá a osobně prodává  návštěvníkům lístky.
My jsme však takové štěstí, natrefit tam přímo na něho, neměli. Škoda, ráda bych osobně poznala tak skvělého a a vzácného člověka a popovídala s ním...

Jeho děda také kdysi zasadil k silnici  tři borovice. Do dnešních dnů zbyla už jen jedna, a ta dala rozhledně jméno, říká se jí Rozhledna u borovice. Svým způsobem je to neobvyklé, borovice v tomto podkrkonošském kraji nikde jinde nerostou.

Výhled z rozhledny stál za to: Ještěd, Černá Studnice, Jizerky, Příchovický kostel, rozhledna Štěpánka, Krkonoše s Kotlem, Zlatým návrším, Kozími hřbety až po Žalý, dále Kumburk, Tábor, Kozákov, Suché skály, Kopanina a opět Ještěd.

Další zastávkou na naší cestě byla vyhlášená cukrárna ve Vysokém nad Jizerou. Zdejší kafe a zákusky opravdu dostály svému věhlasu... :D
Z Vysokého jsme se pak vydali po modré značce směrem na Roztoky a Bozkov.
Po cestě jsme potkávali kamenné kříže a sochy svatých, zřejmě je tato náhorní cesta používaná po dlouhá staletí... Již naši předkové, jdoucí po svých, a nebo na koni či s povozem, se určitě kochali výhledy na všechny strany, které tato cesta skýtá.
Jednou ze soch, které jsme míjeli, byla socha Panny Marie. Málokde jsem viděla Marii zpodobněnou ve vysokém stupni těhotenství, jako zde. Na soklu sochy jsme objevili nápis o době postavení sochy.

Polní vyhlídková cesta nás dovedla až do Bozkova, známého poutního místa. Tamnější kostel se také pyšní vysokou věží s typickým ochozem a cibulovitou bání. V letních měsících bývá věž s krásným rozhledem přístupná.
Pod bozkovským kostelem údajně pramení zázračný pramen. Jeho voda je svedena k přístřešku o pár chalup níž, kde se ze zázračného pramínku můžou napít i dnešní poutníci a turisté.

Z Bozkova jsme sjeli skvělým hladkým sjezdem do Podbozkova a odtud, opět údolími Vošmendy, Kamenice a Jizery zpět.

Celý výlet je kvůli svému převýšení vhodný spíše pro zdatnější cyklisty a měří 45 km.
Kdo chce, může si ho ještě trošku prodloužit odbočkou z Roztok k nedalekému malebnému potočnímu mlýnu, který patří rodině Fiedlerů už více než tři století. V létě je možné i podívat se dovnitř.

Tahle cesta nám nabídla kromě fantastických výhledů i jedno zamyšlení:
Každý člověk by měl po sobě, kromě dětí, na tomto světě něco zanechat...  Někdo postaví rozhlednu pro radost sobě i druhým, jiný před staletími zaplatil sochu, zdobící krajinu dodnes. I třeba obyčejná lavička na místě s výhledem nebo opravená kaplička jsou užitečným, i když bezejmenným počinem pro příští pokolení.
A fantazii se meze nekladou - po někom třeba zbyde postavený dům, nebo napsaná kniha, po jiném hezká písnička a jiný zanechá příštím generacím třeba nádherně vyšívaný sváteční ubrus...
Lidský život je krátký, ale nějaká dobrá stopa po nás by tu měla zůstávat.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Podk … .Jizerou/#

Blossom — 28. 8. 2011 22:08

Ještě jsem zapomněla dodat, že v Bozkově jsou i známé Bozkovské jeskyně s (myslím) největším podzemním jezerem v Čechách.

kajca.kajcova — 14. 9. 2011 21:51

Ahoj, tento rok jsem strávila úžasné prázdniny v Beskydech, krásná příroda, čistý vzduch, super zábava.... inspiraci jsem hledala převážně tady: http://beskydy.name/turistika-a-vylety/

MisaKo95 — 30. 10. 2011 16:29

Zdravím, letos jsme byli navštívit krásy Jižní moravy. Však nejvíc se nám asi líbilo ve vinném sklípku. Skvělá atmosféra, tipická muzika, vynikající víno, příjemná obsluha. Doporučuji :). Více informací o danném místě, kde jsme strávili víkend: http://www.motorest-estetika.cz/index.p … ;Itemid=30

Blossom — 30. 10. 2011 21:55

Vrátím se v čase o 4 týdny zpět a popíšu vám tady

PODZIMNÍ KRKONOŠE - NA NEJVYŠŠÍ MÍSTO ČR, KAM JDE DOJET NA KOLE

Podle tipu jedné milé Babinetky jsme se vydali do Dolního Dvora kousek za Vrchlabím. V doporučeném penzionu však už měli plno a tak jsme nocleh sehnali o kousek dál - až vysoko na stráni od lesem na Liberecké boudě.
Nakonec jsme však z tohoto ubytování byli nadšeni: Poměrně nedávno přestavěný penzion, avšak ve stylu krkonošské chalupy, skvělé zařízení - místnost se sociálkou, ale i malou kuchyňkou nám poskytovala vše potřebné, a za sympatickou nepřemrštěnou cenu. Rodinnou atmosféru chalupy  s domácí kuchyní umocňoval ke všem přívětivý pes majitelky - Fanda.
A překvapením byl v suterénních prostorách celkem velký krytý bazén, kde jsem si po výletě skvěle zaplavala.

Ale přejděme k výletům: O tomto námi  prodlouženém říjnovém víkendu nám byl svatý Petr nakloněn: Po Krkonoších jsme jezdili jen v kraťasech a tričku a kochali jsme se neuvěřitelně dalekými výhledy.
Hned po příjezdu v pátek v poledne jsme vyrazili. Od Liberecké boudy (v cca 790 m.n.m.) jsme kola nejprve vedli asi kilometr dva  do kopce lesní pěšinou na Hříběcí boudy, odtud asfaltovou cyklostezkou na Přední a Zadní Rennerovy boudy a až k horské chatě Výrovka.
To už na nás cestou párkrát vykoukla Sněžka.
Od Výrovky jsme vyrazili vzhůru až do sedla Studniční hory k památníku obětem hor. Výhled stál za to: Hřbet Sněžky s Obřím dolem byl z této strany prohnutý, jak hřbet nějaké ryby, zpola se vynořivší v mírnějších vlnách Studniční hory a dalších hor. Luční bouda ležela ve zlaté horské  louce pod námi, vlevo pak Zlaté návrší a na opačnou stranu Černá hora. Výhled z výšky 1509 m.n.m., tedy z místa, kam v naší republice lze nejvýš dojet na kole, stál za to.

Druhý den, opět zalitý sluncem, jsme vyrazili přes kopec do Strážného a odtud cyklostezkou ke Špindlerovu mlýnu. U chaty Horalka s fantastickým výhledem do údolí jsme posvačili a sjeli do Špindlu. Turistickému mumraji jsmebrzy  unikli do údolí Labe a vyrazili do Labského dolu. Příjemná cyklostezka po břehu nás vedla kolem nádherného vodopádu až do míst, kde dál se smělo jen pěšky. To už jsme viděli zespoda skalnaté srázy Labského dolu.
Pak jsme sjeli zpět do Špindlu a nechali jsme se i s koly vytáhnout lanovkou na Pláně. Výhled odtud byl zas fantastický, navíc jsme tajili dech nad skoky mountainbikerů, kteří se nechávali vytáhnout lanovkou nahoru a pak sešupem se skoky sjížděli dolů.

Jízda lanovkou nám zachutnala, tak jsme se třetí den nechali vytáhnout z kraje Jánských lázní na Černou horu. Výhled z rozhledny byl neuvěřitelný: Na jedné straně byl na obzoru bylo tušit Říp, dále bylo vidět Bezdězy, Ralsko, Lužické hory, Ještěd, Kozákov. Na druhou stranu bylo vidět až na Praděd. A od severu výhled uzavírala Sněžka, kde jsme při pohledu dalekohledem sledovali jedoucí lanovku i pěšáky na cestě vzhůru.
Z vrcholu Černé hory jsme sjeli k Černohorskému rašeliništi s malou rozhledničkou a pak odbočili doprava vrstevnicovou cestou ke Krausovým boudám. Výhled na Sněžku a její okolí byl opět naprosto úchvatný. Od Krausových bud jsme sjeli dolů do Janských lázní zpátky k autu pod lanovku.
Odjížděli jsme domů plni zážitků z míst, na která se nezapomíná.

FOTO:
http://cyklistka123.rajce.idnes.cz/Krko … R_na_kole/

lucy9 — 27. 11. 2011 23:20

Dobrý den!
Prosím o vyplnění krátkého dotazníku na téma "Povědomí o Břeclavsku". Zaměřuje se hlavně na památky a kulturu této oblasti na jižní Moravě. Moc mi tím pomůžete! Předem děkuji za vyplnění :)
http://www.vyplnto.cz/databaze-dotaznik … reclavsku/

jitunkahk — 29. 4. 2012 14:56

Ahoj, já bych volila České Švýcarsko, skvělé jak na turistiku, tak na parádní cyklovýlety, vřele všem doporučuju.. http://www.region-ceskesvycarsko.cz/ Nejkrásněji je tam v září...

Judyna — 1. 5. 2012 22:00

Koho to zajímá, tak tento víkend bude v Tišnově opět mezinárodní výstava minerálů. Blízko je Předklášteří, za Tišnovem se dá vylézt na kopec Květnice a na rozhlednu. Možná se dají navštívit i místní jeskyně, ale to si nejsem jistá a možná to jde jen po předchozí domluvě.
Výstava je super, ale bývá tam hodně lidí, takže s malými dětmi raděj nee.

aiga — 5. 7. 2012 14:59

Dávám tip na výlet v tomto vedru: http://www.jeskynecr.cz/?lang=cz

Z odkazu je možné vybrat 3 bezbariérové, kam se dá jet s invalidním vozíkem nebo s kočárkem.

Punkevní jeskyně jsou nádhera! Zvládli jsme i jiné, ale punkevní se mi líbily nejvíc. Určitě se tam vrátíme. Projížďka na lodičce v podzemí je hodně romantická :)
Teplota o 20°C nižší než venku, kdo je choulostivý, ať si vezme svetr nebo šátek na krk.

Některé jeskyně jsou fyzicky náročnější (schody), jinde mají jen přírodní cestičky, proto je lepší sportovní obuv, ne pantofle.

aiga — 5. 7. 2012 19:18

Kdo chce v létě navštívit nějakou národopisnou slavnost, zajeďte do Domažlic.

10. - 12. srpna tam budou 58. Chodské slavnosti - Vavřinecká pouť.

aiga — 22. 7. 2012 13:54

Udělejte si výlet na letošní 30. ročník Prázdniny v Telči, který proběhne od 27. července do 12. srpna.
Program je pro malé i velké (pohádky, muzika). Byla jsem tam několikrát, vždycky skvělé!

aiga — 2. 8. 2012 21:58

Dostala jsem pozvání na Skotské hry na Sychrově (Liberecký kraj), letošní ročník bude už v pořadí 12. Uvidím je poprvé.
Akce trvá 2 dny, 24. - 25. 8. 2012. Tyto hry patří ke kulturnímu dědictví Skotska a sychrovské jsou jedny z největších skotských her v Evropě.
Program by měl být opět pro malé i velké. Zahrada je zcela bezbariérová. V dosahu zámku bude možnost stanování.
Třeba to bude pro někoho zajímavý tip jak prožít poslední prázninový víkend.

aiga — 2. 9. 2012 22:07

Výstava Europa Jagellonica v Kutné Hoře.

Tento měsíc končí, dál bude k vidění jen mimo ČR. Kdo využije železnici, doporučuji z  KH-hl. nádraží vlakem do stanice KH-město (vlak je nízkopodlažní), pak pěšky do centra a dál směrem k Barboře, celkem asi 15 minut. V budově je výtah, který využijí spíš vozíčkáři, malé děti by výstava nezaujala. Překrásných exponátů je velmi mnoho, doba prohlídky trvá 1- 4 hodiny, podle toho, co všechno nás zajímá. Po předložení zpáteční jízdenky se dá uplatnit sleva na vstupném.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.
V místě na náměstí je i muzeum Loreta (pozoruhodné staré zemědělské stroje, v 1. patře selská jizba). Zámek není bezbariérový, muzeum částečně ano.
Oba výlety byly bezva, počasí taky vyšlo.

aiga — 9. 9. 2012 12:16

Návštěva další Santiniho perly - Zelené Hory, Žďár nad Sázavou.
Cesta na hřbitov vede přírodním terénem do kopce (pro ty málo mobilní je možnost vyjet autem až nahoru na parkoviště).
V místě je ještě zámek, bazilika a muzeum.

aiga — 19. 10. 2012 20:40

O víkendu má být příjemně teplé počasí, dávám tip na podzimní výlet:

http://www.stezkakorunamistromu.cz

aiga — 23. 1. 2013 15:51

Tento víkend (26.1.) se v Orlických horách běží špičkový závod psích spřežení "Šediváčkův long".
http://www.sedivackuv-long.cz

Kdo nemá rád zimu a miluje pohádky, může si udělat výlet na zámek Chvaly (kousek od Prahy), kde až do března probíhá výstava Večerníčky na Chvalském zámku. Doprava: vlakem z Hlavního i Masarykova nádraží, busem z nástupiště č. 15 Černý Most.

Simča12 — 7. 2. 2013 13:24

Řadu ověřených tipů, kam na výlet s dětmi, najdete na mém blogu, kde píši své zkušenosti z výletů a dovolených. www.krkavcimatky.cz

vanda82 — 15. 10. 2013 10:35

Tak já doporučuji Krkonoše. Dají se zde dělat super výlety jako např výlet k prameni Labe, ten se nám moc líbí. Jezdíme sem s rodinou a vždy si hledáme bydlení v srdci Krkonoš. Posledně jsme bydleli v Penzionu ve Špindlerově mlýně http://www.ubytovani-spindl.com/. Už od penzionu vede spousta krásných cest. Takže než se vydáte za hranice, měli byste nejdříve poznat krásy Čech :jojo:

Lucinka8 — 15. 10. 2013 11:01

Krásně je taky na Sedmihorkách,byli jmse tam první týden v září,je tam pěkný kemp.Je možnost se tam ubytovat v chatkách a nebo ve vlastním stanu  či karavanu.Krásná krajina,kdo má rád pěší tůry,tak doporučuji.

Slunečnice123 — 30. 10. 2013 12:49

Někdo už psal o Beskydech, ale chtěla jsem dodat, že nejvíc se mi líbilo u Lysé hory, v vesnici Malenovice... Malebné místo - doporučuji! http://ihacks.pl/images/smilies/smile.png

Janea — 30. 10. 2013 16:24

Moc se mi líbilo v Peci pod Sněžkou v hotelu Horizont. Mají skvělé balíčky na míru a hotel má úžasné wellness. Dá se tam jezdit jak v létě tak přes zimu.

Judyna — 30. 10. 2013 19:16

Já byla v létě v Lužických horách a byla jsem nadšená. Je toho tam hrozně moc k vidění, moc hezká lidová architektura, krásné a nenáročné procházky. A komu se líbí sklo, doporučuji obvzlášť.

Krakonoš — 11. 12. 2013 12:23

V Lužických je to skvělé a málo lidí. Teď je to tam třeba běžky ideální, o víkendu jsme byli právě u Zlatého vrchu http://www.region-ceskesvycarsko.cz/tur … laty-vrch/

Alzbeta — 12. 3. 2014 9:32

Mně se to líbilo v Beskydech je tam krásná příroda a klid. Jsou tma i wellness hotely celkem za přijatelné peníze. Možnosti turistických výletů nepřeberné množství.

karfice — 20. 3. 2014 9:52

Za mě jsou krásné Beskydy, Morávka. Možností je spousta, výletů. Procházka na Radhošť je úžasná.

Majklik — 22. 5. 2014 23:02

Já bych doporučila výlety kolem Litavy, tady jsou i nějaké konkrétní: www.politavi.cz/vylety-pro-vas :cool:

gymnasión — 23. 5. 2014 7:34

Ještě jsem nevyzkoušela, ale nadchla mě cyklotrasa http://www.labskastezka.cz/.
Svištět na kole pěkně z Krkonoš... a hlavně pořád z kopečku dolůůůů... a člověk zdarma našlape spoustu kilometrů a ještě je za hrdinu :lol:
To je můj sen na léto... :)

beurra — 28. 5. 2014 15:41

Navrhuji Štramberskou troubu. hezký výlet

Felia — 3. 6. 2014 21:02

Mám ráda Jeseníky, konkrétně Karlovu Studánku, městečko Jeseník, výšlap na Praděd, Dlouhé Stráně, čertovy kameny... je toho moc.

gymnasión — 4. 6. 2014 5:58

Felia napsal(a):

Mám ráda Jeseníky, konkrétně Karlovu Studánku, městečko Jeseník, výšlap na Praděd, Dlouhé Stráně, čertovy kameny... je toho moc.

To je klasika! V Jeseníkách je nádherně :)

babinetka211 — 24. 1. 2015 12:04

Tak i já se podělím o místa, která mě zaujala více, než ostatní. Samozřejmě nemohu psát o všem, co jsme navštívili, ale přeci jen se dá pár míst vypíchnout. Zkusím to nějak rozčlenit, aby bylo z každé oblasti něco. Co se týče zámků a hradů, moc se mi líbilo na jižní Moravě a jak hrad, tak zámek Buchlov, zámek Buchlovice. Byla jsem tam několikrát a ráda se tam vracím. Teď už ne sama, ale s rodinou. Letos poprvé jsem byla v Krkonoších a ve Špindlu, přece jen to mám dále, tam se mi také moc líbilo. Ze ZOO se mi líbí nejvíce Zlín (i když v Pražské jsem ještě nebyla), jinak mám ZOO více méně v malíku :) a nebo menší, zato příjemná byla ve Vyškově. Od té doby co máme dítě se snažíme také navštěvovat zábavní parky. Bohužel, u nás jsem moc takových parků nenašla, ale jsme z příhraničí, jezdíme do Polska, kde jich je opravdu dost. Většinou jezdíme autem, ale občas využíváme i vlaky nebo autobusy http://www.teroplan.cz/ , hlavně tedy pokud jedeme do zmíněného příhraničí, protože právě parkování v těchto turisticky oblíbených místech je občas na houby.
V Polsku jsme si oblíbili třeba http://www.lesnypark.pl/kde jsou daňci, mufloni, sovy,  a je tam přehlídka dravců, jakož i dost atrakcí. Je to menší, ale příjemný park. Co se týče ještě naší krajiny, rádi se vracíme také na Pálavu a obecně na jižní Moravu, ale to asi každý, kdo tento kraj navštívil :)

vrabčák — 24. 1. 2015 16:01

Vzpomínám na skautský puťák Orlickými horami a od té doby mám představu, že Orlické hory jsou takové přívětivé, až veselé. Mám taky hodně ráda Jeseníky a Šumavu, ale i Jizerské hory, Beskydy, Nízke i Vysoké Tatry, Slovenské rudohorie, Slovenský raj. Co se týče přírody, je u nás skoro všude jako v ráji...  :jojo:

Jaku — 27. 1. 2015 12:21

vrabčák napsal(a):

Vzpomínám na skautský puťák Orlickými horami a od té doby mám představu, že Orlické hory jsou takové přívětivé, až veselé. Mám taky hodně ráda Jeseníky a Šumavu, ale i Jizerské hory, Beskydy, Nízke i Vysoké Tatry, Slovenské rudohorie, Slovenský raj. Co se týče přírody, je u nás skoro všude jako v ráji...  :jojo:

Máš pravdu s těmi orlickými horami - já tam jezdila často s mamku jako dítě na dovču,měla jsem tam kamarádku,jako městské dítě jsem si tam pořádně užila nefalsovanho venkova,a od té doby mám k těmto horám jakýsi citový vztah a ráda se do nich vracím.

zvůle — 27. 1. 2015 12:25

Pár pěkných míst: jihočeský kraj Česká Kanada, Lipno, Pasohlávky na Moravě

klouckova83 — 29. 4. 2015 15:11

Kutná Hora - nádherné historické město, spousta kaváren a restaurací,mohu doporučit Pozzerii SOle Mio :) Z památek určitě navštivte chrám sv Barbory, GASK (galerie středočeského kraje v Jezuitské koleji) a rozhodně Vlašský dvůr a Kostnici.. Pokud chcete vydět úplně vše, tak vám den rozhodně nestačí :))

peta.kalimero — 29. 4. 2015 18:29

Moc hezky je třeba v České Kanadě, v Železných horách nebo na Kokořínsku. A nádherná je taky Olomouc.

tomy5 — 2. 5. 2015 8:39

Slevy až 90% na nejrůznější dárky.. obuv,oblečení,dovolená,hodinky,hračky a další ....Klikněte a podívejte se na všechny!
http://www.vykupto.cz/?ref=4c51c7842c89f

http://img.vykupto.cz/cw/52763/vykupto_tenisky_02_flags_L.jpg

Pudlinka68 — 22. 6. 2015 20:33

Ahoj, já bych se ráda zeptala, zda nemáte nějaký tip na výlet/procházku po Praze, abychom s dětmi prošli památky, ale nějakou zajímavou trasu, aby kluci moc nenadávali že se nudí :-) Díky, Pavla

kajakarka — 23. 6. 2015 9:01

Pudlinka68 napsal(a):

Ahoj, já bych se ráda zeptala, zda nemáte nějaký tip na výlet/procházku po Praze, abychom s dětmi prošli památky, ale nějakou zajímavou trasu, aby kluci moc nenadávali že se nudí :-) Díky, Pavla

ahoj pudli, nedávno jsme s dětmi prošli strašidelnou prahu a moc se nám to líbilo. děti byly nadšené, hlavně teda sedmiletý martínek. rozhodně zas někdy zkusíme další trasu. taky kdybys třeba chtěla tak tady :)
http://strasidelnapraha.cz/

vendula888 — 23. 6. 2015 9:45

Ahoj, a jak staré děti máš? podle toho je dobré vybírat trasu :-) aby to ušli a aby je to bavilo :-)

Pudlinka68 napsal(a):

Ahoj, já bych se ráda zeptala, zda nemáte nějaký tip na výlet/procházku po Praze, abychom s dětmi prošli památky, ale nějakou zajímavou trasu, aby kluci moc nenadávali že se nudí :-) Díky, Pavla

Pudlinka68 — 23. 6. 2015 9:48

Ahoj, super, už na to koukám - díky za skvělý tip - akorát teda se mi to zdá trošku drahé  že když bychom šli celá rodinka, tak se to naskládá :(

Pudlinka68 — 23. 6. 2015 10:41

Aha, super, ještě jednou moc díky za tip, tak já vyzkouším :)

kajakarka — 23. 6. 2015 10:50

Určitě je zkus kontaktovat, dávají i rodinné vstupné :-) zkus jim napsat tady: strasidelnapraha.cz/kontakt

Pudlinka68 napsal(a):

Ahoj, super, už na to koukám - díky za skvělý tip - akorát teda se mi to zdá trošku drahé  že když bychom šli celá rodinka, tak se to naskládá :(

Pudlinka68 — 23. 6. 2015 10:56

Aha, super, tak ještě jednou díky za tip :-) vyzkouším :-) Pavla

kajakarka napsal(a):

Určitě je zkus kontaktovat, dávají i rodinné vstupné :-) zkus jim napsat tady: strasidelnapraha.cz/kontakt

Pudlinka68 napsal(a):

Ahoj, super, už na to koukám - díky za skvělý tip - akorát teda se mi to zdá trošku drahé  že když bychom šli celá rodinka, tak se to naskládá :(

ladmur — 24. 5. 2016 16:30

Doporučuji Český ráj! Krásná krajina, spoustu památek, úžasná příroda. Zvláště pro děti je to super, protože se mají kde vyblbnout a je od nich klid na chvíli.

Petussina — 4. 9. 2016 12:11

My jsme koupili mamce jako dárek wellness pobyt v Alexandrii v Luhačovicích, a když jsme ji tam vezli tak jsme sami byli unešení z toho jak krásné to tam je! mysleli jsme že to bude rychlovka, že ji jenom vysadíme u hotelu, ale zůstali jsme nakonec v Luhačovicích celý den. Takže za mě skvělý tip na výlet jsou Luhačovice v létě, vše nádherně rozkvetlé, kolonáda, příroda...navíc kousek z tama je zlínská zoo, která je tam dost vyhlášená - tu jsme navštívili když jsme pro ni zase jeli :) takové spíše neplánované, ale fakt to stálo za to!

hentamten — 12. 3. 2020 9:37

Když jsem byl na léčebném pobytu v Luhačovicích a nudil jsem se, pomohl mi blog jednoho z místních hotelů. Mají tam tipy na krásné cyklotrasy https://vincentluhacovice.cz/cs/cyklotrasy , články o místní architektuře a místech, která stojí za to navštívit https://vincentluhacovice.cz/cs/blog. Teď jsem na jejich webu našel i jejich mapu s odkazy na články, je níže na stránce https://vincentluhacovice.cz/cs/poloha-a-okoli  . Třeba to někomu při cestě do Luhačovic pomůže :)

rina — 12. 3. 2020 9:47

Kam ještě nacpeš ty své reklamy? :dumbom:

demonikan — 12. 8. 2022 21:00

Mě se líbí v Chřibech. Asi nejnavštěvovanější místa jsou rozhledna na Brdu a hrad Buchlov.
V okolí Buchlova je kopec Barborka s kaplí svaté Barbory. Od ní vede cesta přes Břesteckou skálu na Velehrad, kde je klášter s katakombama. U Velehradu je obec Modrá s archeoskanzenem, terárii a expozicí Živá voda. Tam jsou akvária s našimi rybami, podvodní tunel a Stezka praturů. Chodí se po visuté lávce přímo nad výěhem. Zajímavá je také rozhledna na Salaši, kousek nad Velehradem.
V okolí Brda je taky pár skal a penzion Bunč, kde je restaurace a ubytování. Nedaleko Bunče stojí skála Komínky s vytesanými schody.

Palomita — 12. 8. 2022 21:19

Modrá s Živou vodou je úžasná :supr:

demonikan — 28. 10. 2022 20:26

Ještě mě napadá zajímavý tip na výlet návštěva legiovlaku. Je to replika vlaku, který používali naši legionáři v Rusku za první světové. Akorát nevím, kde teď bude, najdete to na stránkách Československé obce legionářské. Je tam obrněný vagón  kanónem, nemocnišní vůz, poštovní vůz, kovárna, velitelský vůz a taky si tam můžete koupit nějaké knížky o legionářích.  Vstupné je zdarma.

Judyna — 28. 10. 2022 21:10

Tak to mohu také doporučit. Byla jsem v legiovlaku, moc se mi to líbilo, i když vojenská témata jsou mi vzdálená. Ale měli moc zajímavý a i zábavný výklad. Pak jsme si mohli všechny vagóny prolézt i sami. Fakt super.

AdélN — 1. 8. 2023 13:50

Po česku cestujeme velmi často. Nejkrásnější je za mě Šumava, Jizerské hory a Krkonoše, ale nelze říct, jaké konkrétní místo bylo nejkrásnější. (Možná Boubínské jezírko). Nejčastěji totiž volíme turistické trasy především přírodou - cca 15 - 20 Km a pro nás je to ten nejlepší zážitek, jelikož člověk uteče od starostí, práce a nic neřeší. :) Prostě jdeme přírodou bez naplánovaného času, nikam ani za ničím nespěcháme. Pokud jste taky pro podobné cestování, mohu doporučit ubytování na https://www.chaty-chalupy-dds.cz/. Vybíráme si zde chatičky, které jsou spíše v přírodě, bez lidí a nutnosti dodržování nějakého plánu. Pro nás je tohle ten nejlepší odpočinek. :)

AdélN — 2. 8. 2023 13:56

Tento rok se chystáme do Jizerských hor a co jsme koukala, tak je tam mnoho krásných vodopádů. Na ty se fakt těším. :) Byl jste někdo? Nějaké nápady, co navštívit? :)