potvurkapodivna — 9. 2. 2006 13:34

Potřebovala bych od vás malinkatou radu. S přítelem uvažujeme o sdílení společné domácnosti v mém nově rekonstruovaném bytě ( zatím bydlíme společně u něj v podnájmu ). Splácím úvěr, platím nájem, poplatky. Jakým dílem by se měli partneři podílet na financování domácnosti. Splátky mne vyjdou měsíčně na cca 7 tisíc. Myslíte, že je rozumné, abych já financovala bydlení a přítel nákupy ( potraviny, drogerie atd.)? Jak to funguje u vás doma?

Barborka — 9. 2. 2006 13:49

Každý to má zařízené asi jinak. Ale podle mého by se měli partneři podílet stejným dílem. Tzn. nájem, elektriku aj. složenky, jídlo... oba platit napůl. Pokud ty teda platíš bydlení (celý nájem, celé složenky), pak on by mohl platit celé nákupy (jídlo a drogerie). Ale pokud ti on přispívá na bydlení, tak by asi nebylo fér po něm chtít, aby platil všechny nákupy...

potvurkapodivna — 9. 2. 2006 13:54

Já zatím ještě teoretizuji. Má představa je, že já budu platit vše ohledně bydlení a on by mohl platit nákupy. Jen nevím, jestli jsou ty položky srovnatelné, aby na tom ani z nás nebyl bit. Na druhou stranu nehodlám otrocky shromažďovat účty a s kalkulačkou všechno dělit dvakrát.

elementgirl — 9. 2. 2006 13:58

Ja bych rekla ze nájem a poplatky daji mesicne o dost vyssi sumu nez nakupy a drogerie.Navic co budes delat kdyz si budes chtit koupit odlicovaci mleko a takovy ty vecicky co mi potrebujem?Je to taky drogerie defakto ale pritel by mohl namitat ze to vubec nepotrebujes...

Barborka — 9. 2. 2006 13:59

My to máte teda tak, že platíme vše napůl... ale s kalkulačkou vše nepřepočítávám. Tak přesně na korunu to nebereme :D.
To je těžko říct, jestli to je srovnatelné... u nás vyjde bydlení na o dost víc než nákupy (bydlení cca 6.000,- a nákupy cca 3.000,-) - ale každý tohle má asi jinak, takže to první měsíc propočítejte a uvidíte.

Eva36 — 9. 2. 2006 14:02

Taky záleží na tom, jaký má kdo z vás příjem...podle mě je zase třeba blbost dělit výdaje na půl, když žena vydělá třeba 8 tisíc a chlap 20 tisíc....já mám s partnerem tak nějak srovnatelné příjmy a představu mám takovou, že bych chtěla peníze na bydlení v té výši, co hradím já a na jídlo tak zhruba tolik, co spotřebuju já. Přeplatek na konci roku bych mu vrátila, i když by ho, myslím, nechtěl, a asi bychom si za to koupili něco pro nás oba...Kdyby měl přítel nějaké požadavky na speciální drahá exotická jídla, tak by se to muselo zohlednit....ale ten můj je docela normální :) Je pravda, že se mi ještě nestalo, aby mě přítel nechal někde zaplatit (kino, divadlo atd.), i když jsem se někdy vnucovala....zato bývalý manžel - jo, ten se často tvářil, že u sebe "náhodou" nemá peníze...

potvurkapodivna — 9. 2. 2006 14:04

to elementgirl:
docela jsi mě dostala s tím mlékem :) Musím říct, že s tím zatím problémy nejsou, když přítel jede sám na nákup a já zjistím, že něco nutně potřebuji a zavolám mu, tak to prostě bere jeko informaci a dotyčnou věc nejen, že nezapomene, ale i koupí :)
Asi bude nejrozumnější si plus mínus spočítat náklady a pak se o to nějak podělit. Mě jen připadá trošku "hloupé?", aby on platil půlku mého úvěru za můj byt.

Barborka — 9. 2. 2006 14:08

potvurkapodivna napsal(a):

to elementgirl:
docela jsi mě dostala s tím mlékem :) Musím říct, že s tím zatím problémy nejsou, když přítel jede sám na nákup a já zjistím, že něco nutně potřebuji a zavolám mu, tak to prostě bere jeko informaci a dotyčnou věc nejen, že nezapomene, ale i koupí :)
Asi bude nejrozumnější si plus mínus spočítat náklady a pak se o to nějak podělit. Mě jen připadá trošku "hloupé?", aby on platil půlku mého úvěru za můj byt.

No tak počkej, to jsem ti nerozumněla!!! Aby platil půlku tvého úvěru by bylo od něj pěkně hloupé (pokud nebude byt i jeho), to po něm přece nemůžeš chtít! Byt je tvůj, jestli i zůstane jen tvůj, tak není fér, aby ho platil... Napůl jsem myslela náklady na bydlení (voda, plyn, elektrika...).

potvurkapodivna — 9. 2. 2006 14:32

Já počítala náklady na bydlení celkem i se splátkou na úvěr. Poplatky nejsou tak horentní suma. Přítel teď platí za pronájem 8 tisíc, takže společným bydlením v mém bytě náklady rapidně klesnou.

sunny2 — 9. 2. 2006 14:36

zatial s priatelom este nezijeme spolu, ale poviem vam ako sme sa predbezne dohodli na financovani:
- kedze je byt jeho, splatky za uver a hypoteku plati on
- v pripade ak budeme potrebovat peniaze na zariadenie, vezmem uver ja, ktory potom budem splacat (nie je problem v pripade rozchodu vyplatit mi sedacku, prip. si ju vziat niekam so sebou :-) )
- co sa tyka najmu, pojdeme na polovicu
- strava - obaja dame rovnaku sumu penazi cca 3000 Sk, z ktorych budeme nakupovat potraviny, ale aj drogeriu (vraj tie peniaze budem mat ja... :) )
to su zatial len take predbezne predstavy, uvidime, ako to bude v skutocnosti, ale taky model sa mi celkom paci. spolu platit najom a stravu a kazdy zvlast "svoje splatky"....

Nety — 9. 2. 2006 14:49

Vzhledem k návštěvnosti mužů obchodních zařízení a touhy říkat si o peníze bych to udělala buď opačně - já jídlo a to kolem, partne náklady na byt = 7 tisíc. A nebo - tak se mi to zdá lepší - nechat ho platit polovinu nákladů - někdo plyn, někdo elektřinu, nájem, prostě to cca poctivě rozdělit a i na ostatním se podílet stylem, kdo má, ten dá. Pokud víš, že máš doma držgrešli, tak si to jen malinko více hlídat, abys nezjistila, že ač máte oba, dáváš jen Ty. To bys byla opravdu potvůrka podivná :D

potvurkapodivna — 9. 2. 2006 14:50

Nábytek..další problém. Nemám na zařízení bytu, z výplaty mi téměř nic nezbyde a přítel ještě splácí úvěr, který si vzal na rekonstrukci domku, kde bydlel se svojí bývalou partnerkou. Dům jí zůstal a on stále splácí půjčku, kterou si na to vzal. Jak mu řekla:" je to tvoje půjčka, tak si jí splať".

Eva36 — 9. 2. 2006 15:56

Tedy - on je charita, potvurkopodivná? Nejprve nechá dům bývalé a hradí dál půjčku, teď bude hradit půlku tvé hypotéky....hmmm....no tak to bylo trochu rejpavé legrace. Ale to, jak to píše Nety, tedy obráceně - on nájem, energie a tak a ty nákupy..to by mi přišlo lepší....dobrý máš, že to vůbec máš s kým řešit. Já když se stejnou věc pokusila řešit doma, tak muž řekl, že tomu vůbec nerozumím a že peníze se mají točit v podnikání a že on tedy přidávat na nic nemůže...a taky to nedělal.....(a já blb to dlouho trpěla a ještě se za to styděla).

sandra — 9. 2. 2006 16:19

Mně by se moc nelíbilo, platit s přítelem na půl jeho hypotéku na byt, který v případě rozchodu zůstane jemu. Raději bych to taky "vrazila" někam jinam - např. do vybavení atd. Něco jiného by to bylo v případě, kdy bysme plánovali svatbu a bylo jasné, že v tom bytě budeme žít spolu při nejmenším pár let. S.

mashanka — 9. 2. 2006 16:47

Asi to chce vyzkoušet. Kolik platíš složenky, to určitě víš. Kdyby Ti dal polovinu (alespoň přibližně), zbyde pak už jen to jídlo, apod. O to už se nějak podělíte, ne ? stačí 2-3 měsíce a budete vědět, kolik asi spotřebujete. Tak buď ti může dát půlku ještě na to nebo Ty jemu, záleží, kdo se o to bude starat. Nebo můžete mít tu částku na domácnost, složenou ze dvou vašich polovin, někde uloženou a kdo půjde nakoupit, vezme si na to peníze

Monča — 9. 2. 2006 17:54

potvurkapodivna napsal(a):

Potřebovala bych od vás malinkatou radu. S přítelem uvažujeme o sdílení společné domácnosti v mém nově rekonstruovaném bytě ( zatím bydlíme společně u něj v podnájmu ). Splácím úvěr, platím nájem, poplatky. Jakým dílem by se měli partneři podílet na financování domácnosti. Splátky mne vyjdou měsíčně na cca 7 tisíc. Myslíte, že je rozumné, abych já financovala bydlení a přítel nákupy ( potraviny, drogerie atd.)? Jak to funguje u vás doma?

Bydlíme s přítelem v mém bytě, na který mám hypotéku, a který jsem až na drobnosti jako např. TV nebo počítač (které si v případě rozchodu může partner odnést s sebou) zařídila ze svého. Přítel platí polovinu všech nákladů na byt - t.j. polovina hypotéky, polovina pojistky, polovina za služby spojené s údržbou bytového domu, polovina za elektřinu, atd. Na jídlo a drogerii dáváme každý měsíc stejnou částku. Jinak společné peníze nemáme, každý se žije ze svého. Je fakt, že já kupuji ze svého ještě různé drobnosti do bytu a přítel platí soukromý benzín do služebního auta.

Osobně jsem měla - před tím, než jsme spolu začali bydlet - trochu problém s tím, jestli mám po něm chtít polovinu hypotéky. Nepřišlo mi to úplně fér, protože v případě, že bychom se rozešli, tak on mi vlastně pomohl se splácením bytu, ale já bych mu to při jeho odchodu asi těžko vracela. Pak jsem se přece jenom rozhodla ho požádat o placení i poloviny hypotéky s tím, že to beru ne jako splátku hypotéky, ale že mi vlastně kompenzuje to, že se opotřebovává zařízení bytu (nábytek, spotřebiče jako pračka, myčka, atd.).

elementgirl — 10. 2. 2006 8:05

Potvurkapodivna:no ja to s tim MLEKEM zazila:)Takze se nediv ze jsem to hodila do do debaty:)Muj BM byl peknej skrblik a to jsme byly manzele.Ja mela materskou 3500 a on svuj plat a prohlasil ze plat je jeho a materska moje.A inkaso jsem pulku taky musela platit:))))

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 8:10

to Eva36
Nazvala jsi to moc hezky charitou:)
To, že doplácí hypotéku na dům, který zůstal jeho ex je jeho věc a já to neřeším. Ono mu nakonec nic jiného nezbývá, když hypotéku má na svoje jméno. Mou hypotéku na byt zatím neplatí. Chtěla jsem znát váš názor a potom si to urovnat v hlavě. Nyní platí za podnájem 8 tisíc, moje náklady na byt i se splátkama jsou něco přes 7, takže když to řeknu takhle, tak jemu se to finančně pořád vyplatí se dělit o moje náklady na bydlení, ikdyž v tom budou splátky na byt.

vašek — 10. 2. 2006 8:22

barborka

3 000 za jídlo, to se divím že jste ještě neumřeli hlady :-)))))

mělo by to bejt půl na půl a je jedno kdo co platí důležitý je se na tom shodnout hned od začátku aby nebyly zbytečný dohady ... pro normálního člověka to není žádný problém ... pokud je problém tak holt nebude normální ...

elementgirl — 10. 2. 2006 8:32

Vasku ja si myslim ze by to melo byt primerene platu obou...neni fer kdyz je zena na matersky a muz chodi do prace a plati oba pul na pul...Nemyslis?

vašek — 10. 2. 2006 8:37

elementgirl

jo to samozřejmě :-))))))) vidíš na takovou situaci jsem zapoměl :-)))  myslel jsem když oba pracujou .... jinak by samozřejmě na mateřský tak po týdnu umřeli hlady :-((((

to bysme mohli taky namítat když ten bere tolik a ten tolik ..... musí si to srovnat oni dva :-)))

sunny2 — 10. 2. 2006 8:38

potvurka podivna, mne sa tak zda, ze on vsade nieco plati, ale vlastne sam nema nic.... naco plati mame za stravu, ked ma svoj podnajom a stravovat sa moze aj sam? a naco plati podnajom, ked sa chodi k mame najest.... co sa tyka jeho byvalej priatelky, tak ta je za vodou - ma domcek, nesplaca zan nic  - tak si daj pozor, aby si nahodou nedopadla aj ty tak... budes splacat za neho vsetko a on bude iba parazitovat.

noris — 10. 2. 2006 8:48

určitě půl na půl, to by mělo být už od začátku tak nějak samozřejmý. Ikdyž pravda v nás ženských stále dříme ten pocit, že chlap je ten ochránce a  měl by platit víc. Je třeba trapný začít v restauraci přepočítávat polovinu útraty....

Eva36 — 10. 2. 2006 9:08

potvurkapodivna napsal(a):

to Eva36
Nazvala jsi to moc hezky charitou:)
To, že doplácí hypotéku na dům, který zůstal jeho ex je jeho věc a já to neřeším. Ono mu nakonec nic jiného nezbývá, když hypotéku má na svoje jméno. Mou hypotéku na byt zatím neplatí. Chtěla jsem znát váš názor a potom si to urovnat v hlavě. Nyní platí za podnájem 8 tisíc, moje náklady na byt i se splátkama jsou něco přes 7, takže když to řeknu takhle, tak jemu se to finančně pořád vyplatí se dělit o moje náklady na bydlení, ikdyž v tom budou splátky na byt.

Jasně, že je jeho "blbost", že dům nechal ex (to se s ním ani nevyrovnala? to jsou některý ženský potvory....já na tohle nemám, takže budu do smrti smrťoucí chudá :) Jestli spolu chcete zůstat, tak bych to nebrala jako placení tvojí hypotéky, ale prostě je to pro vás oba. Horší, kdybyste se chtěli rozejít....já bych asi neušetřila na to, abych mu to pak nějak vracela.....ale to jsou předčasný myšlenky, ne?

elementgirl — 10. 2. 2006 9:13

Vašek:Moji rodice si davaji penize na spolecny ucet a pak si cast z vyplaty nechavaji posilat jako takove sve kapesne.Prijde mi to fer protoze muj otec vydelava 40000 a mamka jako ucitelka pouze 12 takze mi to prijde fer...A co koupit z toho spolecneho uctu o tom rozhoduji spolecne.Samozdrejme ze kdyz chce tatka koupit neco novyho na comp tak se poradi a koupi to:)takze bych rekla ze takove reseni je idealni...ale zase je pravda ze ne kazdy by chtel aby penize chodily na spolecny ucet.

vašek — 10. 2. 2006 9:17

elementgirl

ono je to stejné :-) když každý hradí tu pravidlenou část (bydlení a jídlo) a na dalších věcech se radí tak je jedno zda jsou peníze na jednou účtu nebo na dvou ... jde především o to zda se schodnou a jak jou zodpovědní :-))

elementgirl — 10. 2. 2006 9:24

No jde o to ze kdyz jeden plati tu cast tak jeden z nich vzdy nema pristup k tem penezum a to je takovy blby ne?Kdyz si treba jeden vzpomene ze je potreba koupit domu to a to tak to musi dat ze sveho a pak doma pozadovat za to penize...to mi prijde blby ne?Kdyz je spolecny ucet tak maji kazdy kartu a mohou kupovat co je potreba aniz by si pak ruzne vraceli penize...

vašek — 10. 2. 2006 9:41

nebral jsem to jako že když má někdo svůj účet že to jsou jen jeho peníze, bral jsem je že jsou společné ...

a né že má nějaké kapesné, pokud je potřeba něco koupit tak se to koupí příště to koupí ten druhý nebo když se platí větší částka tak se to platilo z toho účtu kde peníze byly atd. není to hraní na vlastním písečku ...

PS: ono v době kdy byli problémy s bankama mít jeden účet a na něm všechny peníze bylo docela riziko ....

ale je to jen o tom jestli se chtějí domluvit nebo ne .... a taky o důvěře :-))))))

myslím že to chápem ne ? :-))))

Ilseli — 10. 2. 2006 9:50

Vašek má zcela pravdu, jedná se o důvěře obou partnerů. Stanovená pravidla jsou důležitá pro součastnost i budoucnost. Kdo se jim vyhýbá nebo myslí, že nejsou důležitá, může časem zjistit, že chybil.

elementgirl — 10. 2. 2006 10:09

vašek:ano ano chapem:)

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 10:09

to sunny 2:
asi jsi popletla témata. V mém se nikde nepíše, že by chodil k mamince na jídlo. Jeho ex určitě něco splácí na dům, pochopila jsem to, že si každý vzal část hypotéky na sebe. To, že ona je taková, že si to nechá i nadále platit je její a jeho věc. Mě by to začalo vadit až v případě, kdy bysme např. čekali rodinu a peníze by chyběly.
to elementgirl:
myslím, že skrblictvím netrpíme ani jeden. Naopak, když jsme včera byli spolu v lékárně pro nějaké vitamíny pro mne, automaticky tahal peněženku, že to zaplatí. Tak jsem ho uklidnila, že to od něho neočekávám a že si to zaplatím sama. Nejsem z těch chytraček, které se nechají vydržovat a on je asi trochu truhlík, když se zřejmě nechal od ex ždímat.

Tiina — 10. 2. 2006 10:33

No u nás je to tak, že hypotéku na dům platí manžel, já dávám stejnou částku do tzv. fondu oprav, z kterého se pak platí různé věci na domě, materiál a tak, je starý a potřebuje spousty oprav. Kromě hypotéky platíme už v podstatě jenom elektřinu, napůl.  Na velké nákupy chodíme spolu a platím je tak zhruba napůl, plus mínus nějaká koruna, v restauraci buď dtto nebo se přede domluvíme kdo koho zve. Peníze které každému zbydou z výplaty, jsou výhradně jeho a co si s nimi udělá je čistě jeho věc. Takhle to máme co spolu žijeme, tj. skoro šest let a hádky o peníze u nás neexistují.

vašek — 10. 2. 2006 10:39

Tiina

a jak to děláte, když chceš třeba novou sedačku za 30 tisíc, když si každej dělate se svýma penězma co chcete ...

sunny2 — 10. 2. 2006 10:41

potvurka podivna, prepac, to som si naozaj pomylila s inou diskusiou, kde sa tiez riesi otazka penazi.... tak sa ospravedlnujem ;)

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 10:54

Vašíku, mám pocit , že máš dneska nějakou rejpavou :)
sunny2, nic se neděje, člověku už se to potom trošku plete :)

vašek — 10. 2. 2006 11:00

potvůrka :-))

nemám jen jsem zvědavej :-)))))))))))) nebo ji mám spíš pořád :-))

elementgirl — 10. 2. 2006 11:12

vašek:i muži mají své dny že?:)

vašek — 10. 2. 2006 11:21

já mám svůj den pořád :-)))))))

jinak by to bylo mrtvý ... ale jak je vidět sex a prachy vládnou světem :-))

baba — 10. 2. 2006 11:21

elementko, ta fotka je opravdu tvoje? konecne jsem se odhodlal te oslovit.Takhle z dalky vypadas skoro jako moje zlaticko,chtel bych vetsi fotku...sorry, ale chtel.klidne mne posli do zadku,zda se ze ses presne muj typ.jsem drzej?jasne, co nadelas,zkusit to musim.ze by laska na prvni pohled?

vašek — 10. 2. 2006 11:26

:-))))

elementgirl — 10. 2. 2006 11:33

baba :ted si me fakt dostal:)Ano je moje,a laska na prvni pohled?To by se memu priteli asi nelibilo:)))

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 11:35

to baba:
a co na to tvoje zlatíčko? No ty jsi teda výhra :)

elementgirl — 10. 2. 2006 11:38

:)

vašek — 10. 2. 2006 11:38

:-))) ten si naběh :-)) kdyby tam nepsal alespoň to moje zlatíčko :-)))

ale on to kluk ušatá nemyslí špatně :-)) jen to nemohl líp zformulovat :-))

elementgirl :-) třeba líbilo :-))

elementgirl — 10. 2. 2006 11:39

potvurkapodivna: jo to by me taky zajimalo:)

Tiina — 10. 2. 2006 11:39

Vašku tak bychom někdy tak šíleně zbohatli že bysme měli na sedačku za třicet tisíc tak bychom jí platili buď napůl nebo by se to domluvilo nějak jinak, jsme celkem flexibilní :-).

Ne vážně, mě by se prostě systém, kdy se všechny peníze posílají na jeden účet nelíbil, nehodlám se dostat do situace kdy si budu chtít koupit dejme tomu nové tričko a budu se muset zeptat manžela jestli můžu, protože to půjde ze společných peněz.

elementgirl — 10. 2. 2006 11:40

vašek :NO to by mi asi vadilo kdyby to riteli nevadilo:)Jeste aby za to vybiral penizky ne?To tak...

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 11:41

moje zlatíčko ..... že by láska na první pohled?
No tak to se mi nezdá jako špatná vyjadřovací schopnost, ale jako flirtování

elementgirl — 10. 2. 2006 11:41

Tiina :Ale ja jsem psala ze maji spolecny ucet a pak svuj ucet kam jim chodi penize co maji pro sebe

elementgirl — 10. 2. 2006 11:42

potvurkapodivna :Verim ze to nemyslel zle:)Vid ze ne Baba:)

Tiina — 10. 2. 2006 11:51

Elementgirl sorry, to nebyla narážka na tebe, to bylo obecné prohlášení, že bych nesnesla mít s manželem jeden společný účet, toť vše.

elementgirl — 10. 2. 2006 11:52

nemusis se omlouvat preci:)No jasny nekomu to proste nevyhovuje:)

vašek — 10. 2. 2006 11:55

Tiina

ale když je jeden účet tak penize ležej pouze na jednom místě :-)) a pokud máš fajn chlapa tak ti řekne že ti sluší a né že utrácíš ze společného :-)))

potvůrko :-) tady je flirtování až až tak co se najednou děje ?? :-))

elementgirl - proč za penízky :-) nemusíš to vidět tak černě :-)) - to byla přeci jen řečnická otázka ...

elementgirl — 10. 2. 2006 11:57

vašek:vzdyt ja si delam taky legraci:)

Tiina — 10. 2. 2006 11:59

Vašku já nevím, odjakživa to máme takhle a zatím není důvod to měnit. Nemyslím si, že by kvůli tričku nastal nějaký konflik, přece jenom nežiju s idiotem, ale jde spíš o můj pocit, je pro mě důležitý mít vlastní peníze, připadám si nezávislá :-)).

elementgirl — 10. 2. 2006 12:03

Tiina:tak  vtom te 100% chapu:)Ale zase na druhou stranu moji rodice maji taky kazdy sve penize:)

baba — 10. 2. 2006 12:04

element....to vis ze nemyslel,ses proste hezka.a kdybych te nekde potkal,urcite bych nemel ani odvahu te oslovit.a potvurko,ja jsem vyhra,jestli si to myslela tak,jako ze flirtuju s nekym jinym nez se zlatickem,moznosti i byly,ale nikdy bych neveru nedokazal,protoze si me zeny vazim.i kdyz to je u nas vselijaky.A elemente, fakt te potkat tak mi asi tak zabrnkaj nohy a spadlaby mi  brada ze bych asi cumel jak debil a hned vsechno podelal.all>jen se do mne pustte,jsem pripraven nest nasledky

Monča — 10. 2. 2006 12:08

Tiina napsal(a):

Vašku já nevím, odjakživa to máme takhle a zatím není důvod to měnit. Nemyslím si, že by kvůli tričku nastal nějaký konflik, přece jenom nežiju s idiotem, ale jde spíš o můj pocit, je pro mě důležitý mít vlastní peníze, připadám si nezávislá :-)).

Taky máme s přítelem každý svůj vlastní účet a myslím, že ani jeden z nás by neměnil. Já sobně se nechci nikomu zpovídat z toho, kolik jsem měsíčně utratila "za sebe".

elementgirl — 10. 2. 2006 12:12

baba:no dekuji za komplimenty,napsal si to hezky ale kdyz si predstavim ze tohle povida muj pritel nejaky zene tak se mi dela mdlo:)Ale asi to patri k zivotu a proto se mi zase osvedcuje me prislovi co oko nevidi srdce neboli:)Jinak oslovit bys me klidne mohl:)Nove kamarady mile rada privitam:)Ale jen kamarady:)Pritele mam a jsem spokojena:)

Tiina — 10. 2. 2006 12:13

Mončo přesně, to je ono.

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 12:24

Vašku, nejen ty máš své dny a i já mohu jen tak naoko zaprudit :)
babo: je to čistě tvoje věc, co kde děláš nebo neděláš, jsi zodpovědný sám za sebe, stejně jako ostatní.

vašek — 10. 2. 2006 12:30

potvůrko :-) tak to jo, já jsem neviděl že jsi na mě mrkla :-))

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 12:32

Někdy jsou věci jiné než se zdají být na první pohled, takže příště doporučuji pořádně protřít očka :)

baba — 10. 2. 2006 12:45

povidam to zde na chatu,a uz to pomysleni te desi....ze?mne vlastne taky.si to predstav naopak.my misto toho abychom resili nebo neresili, sverovali se a tak doma, s prateli,s pritelem,s manzely a ..kami,kecame tu,obcas se tu drsne flirtuje,a to se zda byt v poradku,no nevim.kdyby nasi partneri treba tusili, co se nam honi hlavou, asi by se divili,a jestli si nekdo namlouva ze ne, tak at.proc jsme takovi?Bojime se reakci nasich nejblizsich?ze klesneme v jejich ocich?ano, pomuze to,vykecat se,povzbudit sebe i ostatni,zjistit, ze jinde muze byt lip,ale i hur?
potvurka: tak to jsem asi divnej, protoze nejsem zodpovedny sam za sebe,ale i za rodinu,deti,partnerku......a podle toho se ridim.mozna jsem staromodni.Ze by to bylo spatne?....musim se nad tim jeste zamyslet.

ADFka — 10. 2. 2006 12:56

potvurkapodivna napsal(a):

Já zatím ještě teoretizuji. Má představa je, že já budu platit vše ohledně bydlení a on by mohl platit nákupy. Jen nevím, jestli jsou ty položky srovnatelné, aby na tom ani z nás nebyl bit. Na druhou stranu nehodlám otrocky shromažďovat účty a s kalkulačkou všechno dělit dvakrát.

Potvůrko, já si fakt nedovedu představit, jak byste ve dvou projedli sedm tisíc (ok, tak šest a litr na drogerii).
Myslím, že modřiny budeš mít ty... ;)

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 13:09

babo, není zodpovědnost jako zodpovědnost. Určitě chápu zodpovědnost za dvé děti, ale zodpovědnost sám za sebe jsem myslela spíš po té morální stránce. Všechno se vším souvisí.
ADFko, co ty víš, třeba jsme děsně zmlsaný :) a bít se rozhodně nenechám, ani fyzicky ani duševně

vašek — 10. 2. 2006 13:52

potvůrko :-)

už jsem si koupil kružítko, tak příště líp zaostřím :-)))))

potvurkapodivna — 10. 2. 2006 14:07

pozor na očíčka, jednou blbě spadneš na kružítko a máš dokoukáno :)

elementgirl — 10. 2. 2006 21:42

baba:no asi mas pravdu ...

Violka — 11. 2. 2006 11:17

Musím se přiznat, že mě docela děsí slova moje peníze, tvoje peníze, moje auto, tvoje auto,...S manželem dáváme peníze na jednu hromádku. Od začátku mi manžel odevzdal výplatu s páskou, já ji uložila a každý si vzal, kolik potřeboval. Nikdy jsem manžela nekontrolovala, kolik a za co utratí, taktéž on mě ne nekontroloval. Kdykoliv něco koupil beze mě, řekl mi, já se s ním radila taky. Ví, že peníze ochráním a nerozházím. Nikdy jsme se nehádali kvůli penězům. Když nebyly, oba jsme věděli, proč nejsou a za co se utratily. Myslim, že když se hospodaří společně, ušetří se více peněz a rozuměji se dají investovat. Je to možná jen můj názor. Funguje to tak u nás téměř 25 let. Prosit manžela o každou korunu, když např. zůstane žena na MD s almužnou, která je tak na plíny, se mi zdá být velice ponižující. My jsme se na ničem nedohadovali a ni medomlouvali, prostě to tak pro nás přišlo pro oba normální. Několikrát mi manžel řekl, že ti a ti si hospodaří každý sám na svém písečku a nechápe, jak pak můžou něco ušetři. Opravdu to byly rodiny, které se potácely od výplaty k výplatě. Jsme ale manželé. Nevím, jak bych řešila finance ve vztahu s přítelem. Je to opravdu jiná situace a těžko říct, zla lehčí či těžší.

Doublex — 12. 2. 2006 8:58

Tohle je zajímavý téma, budeme ho asi taky brzo řešit s přítelkyní... hodně to záleží na obou stranách, kolik mají příjem, jaké jsou jejich potřeby (opodstatněné), na jaký jsou zvyklí standard.

Řešil jsem to nějak už ve dvou manželstvích, vždy jinak. V tom prvním ještě za komunistů jsme dávali všechny peníze do "kasičky" a vedle toho účty, každý jsme měli nějaké to "kapesné". Bylo hned jasné jaké jsou příjmy a co si můžeme dovolit, jaké jsou náklady a na co nám zbyde. Když byl chudej měsíc, tak byl chudej pro oba. Když byly prémie, tak jsme si pořídíli buď něco společného dle dohody do bytu nebo každý něco sám pro sebe. Náš příjem byl tak 1:1

V druhém manželství to bylo jinak, začínali jsme na zelené louce a už v nové době :( Náš příjem byl 1:4 a podle toho jsme se snažili hospodařit. Ona ze svého platila jídlo+drogerii pro celou rodinu, se zbytkem si dělala co chtěla. Já hradil vše ostatní.

potvurkapodivna — 13. 2. 2006 10:34

Tak přítel se rozhodl, že budeme žít spolu v mém bytě, ale on si bude dál držet podnájem do doby, kdy bude přesvědčen, že náš vztah myslím vážně. Na jednu stranu mě to strašně vytočilo a první, co mě napadne je, že mi nevěří, na druhou stranu ho chápu, že pak nechce skončit " na ulici", kdyby se něco nepovedlo. Štve mi to i z toho důvodu, že takhle vyhodíme měsíčně 15 tisíc za bydlení a za ty peníze, co on bude dávat za pronájem jsme si mohli pořídit nějaký nábytek, cokoliv a já si nemusela lámat hlavu, kde na to všechno vezmu. A v neposlední řadě nemůžu počítat s tím, že bude finančně přispívat na bydlení. Jsem z toho pěkně rozčarovaná.

noris — 13. 2. 2006 10:41

tak to ho teda moc nechápu. Chápala bych, že by si držel byt, ale pronájem ? Za prvé je to moc drahé a za druhé, kdyby ste se třeba i rozešli, tak nový pronájem sežene hodně rychle. Asi bych se mu to snažila rozmluvit, těch peněz je škoda. Přispívat na bydlení by měl hlavně tam, kd eje- teda tobě. A jestli má tolik peněz  a může si držet i druhý pronájem je to jeho věc, ale tobě by připívat měl minimálně tou polovinou nákladů ( elektřina, plyn, topení, jídlo ...)

potvurkapodivna — 13. 2. 2006 11:18

Ale jaké použít argumenty? Chlap by k tomu rozhodnutí měl dospět sám a žena by ho měla k tomu nápadu dovést, ale nevím jakým způsobem v tomto případě postupovat.

noris — 13. 2. 2006 11:24

já si myslím, že pokud vztah funguje, tak by to mělo automaticky každého z partnerů napadnout, že teď už není sám, ale jsou na všechno dva. Jak na to příjemné, tak i na to placení složenek. Pokud to jeden z partnerů nezačne sám od sebe, tak bych si s ním asi promluvila  a pokusila se shodnout na jasných pravidlech vedení společné domácnosti. Nesouhlasím  s Violkou, že je rozdíl ve financování mezi manželi a partnery: pokud se dva dohodnou, tak to jde a pokud ne, měli by asi jít od sebe. Důvěřovat si musí v každém vztahu. Hádat s e o peníze je vždycky trapné.

katka — 13. 2. 2006 11:30

Hádat s e o peníze je vždycky ponižující. Žila jsem s mužem, který měl velký majetek, já vše platila polovinou - jen občas jsem chtěla aby za mě třeba zaplatil v restauraci nebo v kině ( to mi přišlo normální ) a  on dělal štráchy a nechtěl pomalu radši jít ani na pivo, abych snad po něm nechtěla útratu. Bylo to trapné a  nakonec jsem se s ním rozešla. On nebyl takový jen vůči mně, byl zkrátka až moc spořivý, ale vydržet to nešlo. Peněz by si taky lidi měli trochu užívat a ne je škudlit.

potvurkapodivna — 13. 2. 2006 11:33

Noris, my spolu nejsme moc dlouhou dobu, prakticky je náš vztah v začátcích, teprve se poznáváme a téměř od začátku jsme spolu a nyní bydlíme u něj v pronájmu, protože můj byt  ještě není hotový po rekonstrukci. Je to taková sázka do loterie.

noris — 13. 2. 2006 11:47

a když spolu někam jdete, tak si platíte každý své ? A co s edohodnout tak, že třeba bude každý z vás dávat nějakou částku do společné kasy a  z toho s ebudou platit společné složenky, jídlo, věci do bytu a zábava. To je docela rozumné, nemyslíš ? A jestli mu zbyde na druhý pronájem tak ať si ho platí a ty csi z toho co zbude tobě třeba koupíš něco na sebe  a tak.
My si s mým už bývalým přítelem koupili auto na leasing, jeho táta byl podnikatel, takže se napsalo na něj. Když jsem se rozcházeli tak jsem nevěděli co s autem, nakonec jsem se dohodli tak, že ho prodáme - a bylo to!

potvurkapodivna — 13. 2. 2006 12:00

Když jdeme někam za kulturou, většinou platí přítel. Myslím, že tady není problém, že by byl skrblík, ale spíš řeším to, proč si chce i nadále platit za hříšný peníze podnájem, když budeme bydlet u mě.

Janči — 13. 2. 2006 12:10

My jsme měli s přítelem "společný fond", kam jsme oba přispívali měsíčně podle dohody - on o něco víc, protože má větší plat. To jsme nosili sebou ve zvláštní peněžence a z toho se platila kultura, hospůdky, všechno. Když mi chtěl třeba dát kytku, tak si to "neúčtoval". Když jsem třeba nechala vyvolat naše fotky, vzala jsem si to z fondu. No ale nebydleli jsme spolu. Společnou dovolenou jsme taky dělali podobně - dopředu jsme vložili on o něco víc, já o něco míň, co zbylo dalo se do fondu.

Tiina — 13. 2. 2006 15:16

Potvůrko jak to, že nemůžeš počítat s tím, že přispěje na bydlení ? To čeká, že ho budeš živit ? Ať si klidně ten podnájem drží, to je jeho věc, ale zároveň se bude samozřejmě podílet na společných nákladech. Jeho problém jak to utáhne.

noris — 13. 2. 2006 15:21

souhlasím s Tiinou-jen jsem to nechtěla napsat tak drsně.-)

Nety — 13. 2. 2006 15:24

Tiina napsal(a):

Potvůrko jak to, že nemůžeš počítat s tím, že přispěje na bydlení ? To čeká, že ho budeš živit ? Ať si klidně ten podnájem drží, to je jeho věc, ale zároveň se bude samozřejmě podílet na společných nákladech. Jeho problém jak to utáhne.

A on pak hezky pozná, jak jsi to myslela s tím, že je zbytečné aby platil ještě další podnájem. Ale nicméně jsi tu líčila dost věcí, tak si myslím, jen a´t zkraje ten podnájem platí, možná dojde časem na to, že ho tam vyexpeduješ zpátky... Tak na něj zase zbytečně netlač, ať tě to nezavazuje.

potvurkapodivna — 13. 2. 2006 15:46

Asi máte všechny pravdu. Budu respektovat jeho rozhodnutí, ale pokud bude se mnou, tak jedeme napůl.
Netynko: možná máš pravdu, ikdyž se některé ty problémy vyřešily, ale člověk nikdy neví,že :)

Martinka1 — 13. 9. 2007 9:31

Ahoj :-)
Problém financování domácnosti. Taky jsem v tom měla guláš. Když jsme s přítelem začali chodit, já jsem pracovala a on ještě studoval. Měla jsem vlastní byt a on bydlel u rodičů. Ale téměř všechny noci u mě přespával. Nechtěl si přivést svoje věci ani nechtěl klíče, protože věděl, že mi nemůže dávat peníze na bydlení. Platil půlku jídla.
Když si našel práci asi cca po 1/2 roce, chtěla jsem samozřejmě peníze. Nevěděla jsem jak na to, tak jsme se dohodli, že bude všechno napůl. Včetně mojí hypotéky. Jenomže asi za 3 měsíce mi došlo, že hypotéku bych si měla platit sama. Peníze, který mi zaplatil jako na hypotéku jsem mu vrátila a od té doby platím já hypotéku + náklady na byt a on platí jídlo. Drogerie se sveze s jídlem nebo ji zaplatíme napůl... kosmetiku si kupuju sama. Když někam jdeme, do hospody nebo do kina, většinou platí přítel. Přesně to nerozpočítáváme, ale zhruba platíme každý půlku. Samozřejmě, budeme se stěhovat do většího bytu, až bude hotový (bude přítelův) - počítám s tím, že svou hypotéku si zase bude platit sám.