konstance — 14. 7. 2009 17:21

zajimalo by me co vsechno to obnasi mit vlastni obchod.. dovedu si predstavit: najit vhodne misto, platit mesicni najem, nakup zbozi, plati se neco jednorazove? neco jako odstupne za provozovnu? co treba kolaudace, hygienici? vubec nevim co vsechno je treba, nakladu je asi spousta,
jestli mate nekdo zkusenosti napiste prosim :)

erace — 14. 7. 2009 20:59

dostala jsi sz?

Kuty — 15. 7. 2009 11:36

Nevím sice,jaký obchod máš na mysli,ale při čtení tvého dotazu jsem si okamžitě vybavila lidičky-živnostníky z makra,kteří před sebou tlačí na přeplněných vozících obrovskou masu potravin a drogerie všeho druhu:nejdřív podle nekonečného seznamu shromaˇždují vše na vozík,u pokladny zas vše vykládají aby to vzápětí znovu poskládali nějak na vozík.Pak to vše dotlačit k autu,opět zboží přemístit,přijet před provozovnu,další vykládka téhož zboží a až pak konečně postvení do regálů.Kde je oceňování,atd,to už radši nedomýšlet.Takže já to vidím tak,že takový obchod je jedna velká lopota s velmi nejistým výsledkem,musíš počítat s občasným vykradením apod.Přitom samozřejmě ceny že budeš mít vyšší než v jakémkoli supermarketu a tak ani ten obrat nebude příliš závratný.Supermarkety se dnes totiž hodně snaží a opravdu mnohé zboží a potraviny hlavně se dnes daji koupit za velmi nízkou cenu.
Jo pak jsou u nás na malém městě kolem dokola náměstí obchod vedle obchodu hadry-oblečení.Když přijdu dovnitř je tam prázdno a nudící se prodavačka.Tak tohle podnikání taky nechápu.S hadrama by měly začít zastavovat ty povodně.

Blossom — 15. 7. 2009 14:27

Před pár lety jsem zařizovala firemní prodejnu ve firemní (naší) budově. Abych to vyjmenovala kompletně  vše, co bylo třeba "vyběhat papírově a s razítky", musela bych to nahledat ve starších dokumentech, na to nemám čas. Ale zkusím vyjmenovat aspoň z hlavy, co si ještě pamatuju:

Musela být revize plynu i elektriky, dále zažádání na stavebním úřadě předem o změnu užívání prostor (z bývalé garáže - prodejna), předběžné jejich povolení před započením změn a po dokončení kolaudace stavebním úřadem.
Prdlé mi přišlo to, že k povolení stavebního úřadu bylo třeba i souhlas památkářů.A to přesto, že budova je víceméně novostavba,a  přesto, že se měnil jen interiér prostor, jenomže stojíme v jakési ochranné zóně - okrajovém pásmu historické části města, tak proto ti památkáři. Památkáři to tu vevnitř byli zkouknout v průběhu příprav dokonce 2*, smysl jejich počínání jsem fakt nepochopila... :dumbom:
Jo, matně si vzpomínám - i nějaké dobrozdání a razítko od okresní hygieničky bylo třeba. A pochopitelně pojištění, jak zařízení, zásob, tak i proti škodě třetím osobám (když si tu zákazník třeba uklouzne a zlomí nohu, tak se hojí na pojišťovně, ne na nás.)

Jo, a k tomu povolení od stavebního úřadu oni vyžadovali i oficiální projekt, nakreslený a zdokumentovaný stavbařem - architektem. Já to vůbec nepotřebovala, museli jsme to zajistit jen kvůli tomu razítku, takže další běhání a peníze vyhozené oknem... :dumbom:

Dál jsem musela objednat dodatek bezpečnostních předpisů u člověka, co se nám stará  o bezpečnost práce.

Pak jsem ještě před rokem zařizovala prodejnu v pronajatých prostorách. Ve většině  to bylo podobné - revize el. a plynu, kolaudace stavebním úřadem včetně památkářů apod.
Dále zde pochopitelně platíme nájem majiteli prostor. Odstupné žádné jsme neplatili, sami jsme ty prostory totiž adaptovali, před námi to bylo prázdné. Jo, a tady jsme také museli zařídit připojení elektroměru a plynoměru.
Za všechno se platí a všechno dá dost starostí to oběhat. Ať žije byrokracie. :(

Jó, podnikání není takový med, jak se některým lidem, co to vidí jen z rychlíku,  zdá.... :)