Tulipánka — 31. 10. 2008 20:46

Mám takovou trochu delikátní otázku:
mé matce je 56 let a už delší dobu pro ni není osobní hygiena důležitá. Že se nesprchuje a koupe 1x týdně, to bych ještě překousla, i když mám kolem 100 kg a hodně se pohybuje, takže i hodně potí, ale že se nemyje ani na antimních místech (nebo myje, ale nebere si čisté prádlo) a z toho důvodu si vedle ní nemůžu ani stoupnout a ve výtahu doslova a do písmenka zadržuji dech, to už mi fakt vadí.
Jak byste to řešili vy?
Zajímavé je, že dělá pojišťovací agentku a je celkem hodně úspěšná :co:
Mám jí o tom říci? Jak?
Děkuji za názory

majkafa — 31. 10. 2008 20:51

Nijak. Je dospělá a svéprávná. Nepřísluší mi něco takového řešit. Zvlášť pokud s ní nebydlím.

PPavlaa — 31. 10. 2008 20:54

já bych jí to řekla. poslechnout mě samo nemusí, je dospělá jak říká majka, ale řekla bych ji to právě proto, že je to moje máma a záleží mi na ni.

Tulipánka — 31. 10. 2008 20:55

Majkafo,
mamka je u nás v bytě na týden, přežiju to. Je to fakt hodně nepříjemné, doteď jsem to neřešila, ale třeba jsem měla...
Taky jsem si říkala, že právě někdo bližší by jí to měl říci spíše, než někdo cizí.

mashanka — 31. 10. 2008 20:56

Já bych jí to taky řekla

Tulipánka — 31. 10. 2008 20:57

Zkoušela jsem u nás doma nabídnout sprchu, vanu, že si může vyprat prádlo, ale nepochopila :|

PPavlaa — 31. 10. 2008 20:58

Tulipánka napsal(a):

Majkafo,
mamka je u nás v bytě na týden, přežiju to. Je to fakt hodně nepříjemné, doteď jsem to neřešila, ale třeba jsem měla...
Taky jsem si říkala, že právě někdo bližší by jí to měl říci spíše, než někdo cizí.

prostě ji to řekni, přece nechceš, aby se od ní ostatní odtahovali, protože zrovna nevoní ... od tebe to vezme líp jak od cizího ;)

Kamčatka — 31. 10. 2008 21:02

Určitě bych jí to řekla. Spolupracuji s paní, která má úplně stejný problém, bohužel žije sama a má syna, který ji to asi nejspíš neřekne. Je to velmi nepříjemné, vidím to, když vejde do naší kanceláře a všichni hned koukají, jak co nejnápadněji otevřít okno. :usch:

PavlaH — 31. 10. 2008 21:04

Zkusila bych to trochu zjemnit. Zeptala bych se, jak jí slouží zdraví, jesti má v pořádku cukr a krevní tlak. POtom jí říct, že máš o ni starost, že nevoní a že to může znamenat bud zdravotní problém, nebo že se o sebe málo stará. Dáš jí možnost úniku, omluvy, neztrapníš ji a s hygienou, to už bude jen na ní.

Tulipánka — 31. 10. 2008 21:06

Super, Pavlo,
dobrý nápad. Víš, já si nechtěla hrát na "rodiče" a poučovat svoji matku. Jen jsem prostě chtěla pohodu pro ni i pro sebe :) .

pomněnka — 1. 11. 2008 9:09

Určitě bych jí to řekla, samozřejmě trochu citlivěji, jak psala Pavla, ne to na ní vybalit. Ona se zřejmě necítí, tak o tom ani neví (to mi připomnělo, když jsem vystoupila z vlaku v Litoměřicích...praštil mě děsnej smrad do nosu, myslela jsem, že se udusím....a ty lidi okolo...nic - oni to necítili...zvykli si). Jsou to zdravotní problémy a není se za co stydět. Všechno se dá vyřešit a v klidu :D Přeju Tulipánko hodně odvahy a pohody....uvidíš, že i maminka pak bude ráda ;)

Jiněnka — 1. 11. 2008 11:23

Tulipánko, v 56letech má spousta žen zhoršený čich, tak se není čemu divit... Určitě bych jí to jemně řekla, kdo jiný by ji měl na to upozornit?

PPavlaa — 1. 11. 2008 11:27

zhoršený čich možná, ale hygiena taková jak ji popisuje je prostě nedostatečná, zvláštní, že celou dobu normálka a teď na to prostě prdí ...

Tulipánka — 1. 11. 2008 11:46

Pavlo,
ano, celou dobu v pohodě, ale poslední půlrok... možná od té doby, co má s taťkou problémy....

Petruša — 1. 11. 2008 17:41

a "neřeší" ty problémy právě tímto? Jakože nepotřebuje na sebe dbát když s ním jsou "stejně jen problémy" a nepotřebuje se mu líbit ....?

pomněnka — 1. 11. 2008 18:22

No to je ale postavené na hlavu :dumbom: jestli má problémy s taťkou, tak proto nemusí být cítit pro všechny okolo. To si myslím, že je o něčem jiném a jestli k tomu víc zanedbává hygienu, tak to jenom znásobí.

Aneri — 1. 11. 2008 20:47

Určitě bych mamince řekla, že je mi nepříjemné, že se nemyje,že musí na sebe více dbát, že bych se za ni styděla. Také bych jí řekla, že nechápu, jak může takto chodit do zaměstnání.

majkafa — 1. 11. 2008 21:02

Aneri, dal nám někdo právo stydět se kohokoliv kromě sebe?

Možná má maminka psychické problémy, vyplývající z problémů s tatínkem, jak jsi zmínila. Možná to vede k tomu, že nemá o sebe zájem. Je třeba hledat primární problém, když maminka vyřeší ten, vyřeší se jistě i ty sekundární.

PPavlaa — 1. 11. 2008 21:04

:jojo: je to máma, otevřená komunikace by měla fungovat :)

Petruša — 1. 11. 2008 21:10

pomněnka napsal(a):

No to je ale postavené na hlavu :dumbom: jestli má problémy s taťkou, tak proto nemusí být cítit pro všechny okolo. To si myslím, že je o něčem jiném a jestli k tomu víc zanedbává hygienu, tak to jenom znásobí.

no to sice z našeho pohledu je,ale souhlasím s majkafou...

Tulipánka — 1. 11. 2008 21:24

No, ono je to v naší rodině celé špatně a moje mamka není taková normální mamka, ale to tady teď nechci rozebírat.
Já tuším, co udělá, že se na mě naštve příp. rozbrečí, jak jsem na ni zlá, ale jen jsem chtěla mít podporu vás, že jsem udělala správnou věc.
Tak jakmile k tomu bude trochu příležitost, tak to udělám, díky, že jste mi dali odvahu.
Za mamku se bohužel stydím a včera mi říkal manžel, že jel s ní ve výtahu, nastoupil nějaký elegantní pár a že se také mohl studem propadnout (naštěstí se nepropadl :D ).
Já se za mamku stydím také, ale teď čtu zajímavou knížku a snad mi s tím pomůže.

majkafa — 1. 11. 2008 21:28

Co kdybys jí pomohla vyřešit problémy s tatínkem, jestli je to možné?
Jestli na sebe předtím dbala, bude to psychické.
V takovém stavu je jí ukradené, co si myslí okolí. Když ona primárně nezvládá. Vím, o čem mluvím. Neodstraňuj druhotné věci, zkus to jinak, kritikou jí možná ještě víc ublížíš, bude jí hůř, než je jí teď.
Jestli trpí momentálně depresí, skutečnou depresí, o čemž svědčí, že píšeš, že se rozbrečí atd. , buď  opatrná. Zkus si o tom něco přečíst.

PavlaH — 1. 11. 2008 21:38

Tulipánko, pláč a naštvání, to jsou formy agrese, kterými se tvá máma brání. Jsou to projevy její nejistoty. Právě proto je třeba nezahnat ji do kouta svými požadavky, ale spíš projevit obavu o ni, starost. 

Stydíš se za ni? hm. Je taková jaká je, ty jsi jiná. Vychovala tě, jak nejlépe uměla. Stačilo by ji také přijímat i s jejími chybami. ROdiče pro nás představují jakési polobohy a ztráta iluzí během puberty bývá krutá.Ale ty bys sama kvůli sobě potřebovala najít si k ní psrávný přístup. Hádky , výčitky, pláč - to nic neřeší.

Tulipánka — 1. 11. 2008 21:48

Majakafo,
vyřešit problémy s tatínkem nejdou, v listopadu se rozvádějí. Ale myslím si, že mamka tím už tak netrpí, že už se s tím tak nějak smířila. Ale to zanedbávání už asi bere jako normálku, standard :| .

Pavlo,
mamka už depresí netrpí, spíše egoismem a vztahovačností. Ona je ta nej a všichni jí ubližují :| . Já se snažím být jiná, a tak jí ubližuju také.

Ne, já to opravdu nemůžu rozebírat, protože je to hodně komplikované na obou stranách, ale potřebovala jsem znáš vaše názory a tipy. Díky!

Petruša — 1. 11. 2008 22:03

hm, myslim že v tom to je - s manželem se rozvádí, tak proč se starat o sebe. Manžela stejně nezajímá tak co (nemyslim to že to říkám já, ale přijde mi že toto si říká tvoje maminka)

eremuruss — 1. 11. 2008 23:52

Tulipanko.Moje mamka mela stejny problem.Take nedbala o svou hygienu.Venku mezi lidi chodila upravena,ale doma ve spinavych teplakach a usmudlane zastere.Doma mela neskutecny bordel.
Take jsem nevedela jak ji rict,ze zrovna nevoni.Nekolikrat,kdyz jsem za ni prisla a bylo me trapne i pred svym Bm.Tak jsem rekla co to tady smrdi? neodpovedela a odesla.Bohuzel se stejne nic nezmenilo.Mamka nikdy co ja si pamatuju nevlastnila zadnou vonavku.Me,ale vycetla,ze jsem porad navonena jako k....a.
Nekolkrat jsem ji dala k vanocum vonavku nikdy ji nepouzila nebo me ji vratila.

Selima — 2. 11. 2008 0:43

Pavli, mať rád človeka a prijímať ho je jedna vec, ale neupozorniť ho na ODSTRÁNITEĽNÚ vec je podľa mňa chyba. Samozrejme taktne a bez nútenia, ale... vyjadriť svoj názor je podľa mňa základ. Keby bola mamka v nemocnici v kóme alebo nemohúca, tak vôňa či vôbec hygiena je akýsi luxus a nadštandard(aj keď u mňa hygiena asi až tak nie.... som v tom vraj trochu magor :D ). Ale zdravá žena, ktorá nežije v Líbyjskej púšti, ale má doma vodu z vodovodu, by s tým hádam nemusela mať probém.
Ja by som možno skúsila mame povedať: Rada by som ti urobila radosť a tak som skúsila kúpiť si voňavý sprch. gél a telové mlieko(nap.r), alebo voňavku.. a objednala by som ju ku kaderníčke alebo šla s ňou nakúpiť handry. Proste prebrať ju nejako z letargie... :/

mashanka — 2. 11. 2008 7:51

Jak ? Prostě "mami, nechci tě poučovat, ale v poslední době na sebe dost kašleš a už je to i cítit". Někdy jedna krátká, trochu drsnější věta, člověka vzpamatuje

Aneri — 2. 11. 2008 7:54

Tak já bych asi mamince vysvětlila, že mít problém s manželem, třeba se i rozvádět je jiná záležitost, že to nemůže řešit tím, že o sebe přestane dbát, neboť  chodí do práce. Jiné by to bylo, kdyby už byla doma, nikam nemusela a v klidu si tam smrděla. Ale každá jsme jiná, že.......Ale člověkem s nějakými zásadami a pravidly by měla zůstat, i kdyby byla sama ! Může to být výchovou v rodině, ale také psychická záležitost - nemoc.
Pak nedivím, že někde podpálí ty smradlavé po*né bezdomovce,co vybírají popelnice, pak jdou do  obchodu a já po nich vezmu košík a nevědomky nakazím sebe, či celou rodinu!

pomněnka — 2. 11. 2008 9:23

Udělala bych to jako Selima :supr:
Jestli se totiž spojily dvě věci - únik moči  a vzdání se života jako žena, tak je to opravdu veliký problém a musí se na to opatrně. A tím že bys maminku na to neupozornila a nechala jí v tom, to by se ještě víc zhoršovala ta propast mezi ní a okolím. Pak by třeba přestala i chodit do práce a hnila by doma jak duševně, tak i psychicky.

Tulipánka — 2. 11. 2008 9:25

Já si stejně myslím, že i když to mamce řeknu, tak ta to "nepřijme" - prostě tu informaci vymaže. Ona nepříjemným věcem nikdy nečelí, prostě dělá, že nejsou. A tohle bude stejné.
Jen chudák babička, se kterou mamka teď bydlí. Ale třeba už si také zvykla. Je jí 80 a nepamatuju se, že by někdy nelibě voněla třeba jen potem...

majkafa — 2. 11. 2008 9:26

Sytý hladovému nevěří.
Ze spousty příspěvků je vidět, že autorky neví, o čem mluví, neboť ten stav letargie, stav, kdy to člověk vzdá - ve všem, nezažily. :(
Možná jste nečetly, že deprese se může projevit až tím, že člověk NENÍ schopen vstát z postele a dojít si na WC. Nevěřila jsem tomu. Dokud jsem to sama nezažila. Díkybohu, že maminka aspoň funguje, jí.
Tulipánko, zkus to s ní laskavě, nenásilně, jak ti radí např. Seli. Je to hodně těžké. Držím ti palečky. A nevzdávej to. Ale pouze laskavě. Ne způsobem - nechci te poučovat, ale ......... Ale poučuju. :dumbom:
Přečti si něco o tom, co se děje s člověkem, když se třeba rozvádí a hodně ho to zraní. To jde veškerá vůle a chuť k životu do háje a nedodržování hygienických pravidel je to nejmenší, čím se to projevuje.
Hodně štěstí. :pussa:

lupina montana — 2. 11. 2008 16:17

Aneri napsal(a):

Tak já bych asi mamince vysvětlila, že mít problém s manželem, třeba se i rozvádět je jiná záležitost, že to nemůže řešit tím, že o sebe přestane dbát, neboť  chodí do práce. Jiné by to bylo, kdyby už byla doma, nikam nemusela a v klidu si tam smrděla. Ale každá jsme jiná, že.......Ale člověkem s nějakými zásadami a pravidly by měla zůstat, i kdyby byla sama ! Může to být výchovou v rodině, ale také psychická záležitost - nemoc.
Pak nedivím, že někde podpálí ty smradlavé po*né bezdomovce,co vybírají popelnice, pak jdou do  obchodu a já po nich vezmu košík a nevědomky nakazím sebe, či celou rodinu!

Ježíšmarjá, Aneri, ty jsi teda slon v porcelánu! :dumbom: Prosímtě - nech nápravu světa na někom citlivějším.
Majko - no comment :pussa:
A souhlasím i se Sel a Pavlou - akorát, že to znám; to si člověk řekne - "no, zeptám se jí, jestli nemá cukrovku, ale hlavně aby nepřišla na to, oč mi jde, nebo se zas urazí a bude to celý v pr*eli.....ááchjo " a tancuje kolem tak nenápadně, že všichni poznají, oč jde :rolleyes: Jenže jak na to, žejo....hele, Tuli - a nemá třeba kamarádku, sestru - někoho, koho bere a na koho by ses mohla obrátit?

PPavlaa — 2. 11. 2008 16:41

já teda moc nerozumím tomu, jaké má kdo vztahy se svou matkou, já bych z toho zase takovej problém nedělala. proč chodit okolo horký kaše, jasně, neřeknu ji to způsobem, jaký ji urazí, ale řeknu. nevím, jestli je to tím, že jsem taková "držka" ale já bych ji to prostě řekla tak jak to je.
myslím, že moje máma by to vzala a nešílela, že jsem drzá nebo nevím co. a řešit říct neříct mi připadá zbytečný, já osobně bych byla naštvaná, kdyby jsem měla třeba podobný problém, který bych si sama neuvědomovala, ale moje okolí jo a nikdo z kamarádek, nebo nejbližších by mi nic neřekl ...

PPavlaa — 2. 11. 2008 16:47

hele, nechci se tady nikoho dotknout, ale já bych to zase až tak na nějákou šílenou depresi neviděla. pokud jsem četla pozorně, tak ona ve zbytku svého života - práce atd funguje velmi dobře, jediné co je problém je právě ta hygiena.
a pokud někdo - dle mého - nejsem psycholog, nevyznám se v tom - je schopen fungovat profesně atd bez jakýchkoliv problémů, tak to s tou jeho depresí nebude zase tak horký... aspoň moje představa člověka v depresi je, že kašle úplně na všechno .... ale - třeba se pletu ...

zizi — 2. 11. 2008 17:13

Určitě jí to řekni, zdůrazni, že jí to říkáš pro to, že ti na ní zaleží. Mamce bych to řekla, nenechala bych jí tak. A sama bych ocenila, kdyby byl nějaký problém u mě - že by mi to někdo z blízkých taktně :-)) řekl.Představa, že se ode mě lidi odtahují a já nevím proč, je děsivá...

x62358 — 2. 11. 2008 17:57

Tuli nebude mít maminka narozeniny? Já bych jí koupila nějaký pěkný víkendový pobyt v lázních - aby si odpočinula, nebo aspoň nějakou masáž, kadeřníka, něco pro radost a nějak při předání bych na to navázala otázkami na zdraví, jestli se cítí dobře, jestli něco nepotřebuje...a oklikou se dostala i na to mytí. Možná bych to doplnila i novou voňavkou.
Ono taky záleží na povaze, někdo se urazí, někoho to raní, někdo o tom za 2 minuty ani neví. Nevím jaký je tvoje maminka typ člověka. To si musíš posoudit sama. Každopádně jí to řekni.

lupina montana — 2. 11. 2008 18:13

Ffly - ale jak jsem pochopila, takové jemné náznaky už Tuli pánka zkusila a nefungovalo to :/
Ppavli, mně by to moje holky taky řekly tak, jak to je (a taky bych byla ráda) - jenže Tuli se právě bojí, že se máma naštve, urazí, bude trucovat...a ničemu se tím nepomůže. Což chápu, protože když jsem si představila, že bych totéž řešila s mojí mámou, přišlo mně špatně od břicha ještě teď :co::grater: Nakonec jsem se usnesla, že bych jí to neřekla, no....ono to někdy za to nestojí. Máš pravdu, že asi není (Tulipánčina mamka) v takové té "doopravdické" depresi - ale ono stačí taková poloviční, kdy si člověk řekne - ále co, chlapovi na mně stejnak nezáleží, děti jsou z domu, komu já bych asi tak měla vonět.... :rolleyes:

Tulipánka — 2. 11. 2008 19:47

Máte pravdu,
mamka žádnou pořádnou depresi nemá. Běžně funguje dobře, sjednává s klienty pojistky, někdy až do noci. Jezdí za klienty po celém okrese.
Jediný blízký člověk je její matka - má babička, se kterou bydlí. Ale ta nic neřekne, je taková "útlocitná", že se před ní stydím vyslovit výraz, že jdu na záchod :) . Ta do toho nepůjde.
Celkem blízký je jí můj bratr, ale ten takovéhle věci neřeší.
A to je vše.
Jak jsem říkala, nemá žádnou pořádnou kamarádku, partu "holek", jen tu babičku a práci.

Už jsem vícekrát naznačovala, ale zůstala nepochopena. Nabízela jsem sprchu, koupel, že musí být po tom cestování k nám upocená a že by byla sprcha určitě příjemná, nic. Pobyt v lázních by to nespravil.

Zatím nevidím jiné východisko, než se zeptat na zdraví a pak se dostat k tomu, že nepříjemný tělesný zápach může znamenat nějakou nemoc, zda o sebe pečlivě dbá.

lupina montana — 2. 11. 2008 19:53

Ách jo.....to je obštrukcí, když lidi neuměj normálně komunikovat, co.....no vypadá to, Tuli, že nic jiného nezbývá (nehledě k tomu, že je to i pravda :/ )( to s tím pachem a nemocemi - zvýšený cukr například jsem na svojí dceři poznala tak, že slabounce "voněla" acetonem :rolleyes: Naštěstí se to v dospělosti urovnalo.

Tulipánka — 2. 11. 2008 20:00

Lupi,
já teda tu cukrovku mám a doufám, že kromě občasného nepříjemného závanu z úst, když mám vysoký cukr, cítit nijak nejsem.
A jak se tvé dceři v dospělosti cukrovka vyrovnala? Aplikuje si inzulín?

mashanka — 3. 11. 2008 1:00

nedostatek - Vitamín B12 - únavnost, trvalá nervozita, deprese, pocit tuposti v rukách a nohách, potíže při chůzi, koktání, záněty v ústech,  o d p o r n ý  z á p a ch  t ěl a ,  menstruační potíže, chudokrevnost
Co jí zkusit dát k Mikuláši multivitamin ?

helena — 3. 11. 2008 9:04

já bych to zase až tak na nějákou šílenou depresi neviděla. pokud jsem četla pozorně, tak ona ve zbytku svého života - práce atd funguje velmi dobře, jediné co je problém je právě ta hygiena
PPavloo, to, že funguje v práci ještě neznamená, že nemá jiný problém, na který reaguje právě tou absencí hygieny. Podle mě si připadá odepsaná jako ženská - rozvod na krku, možná klimakterické problémy, které k jejímu "nevonění" taky můžou příspívat - a ve finále to končí myšlenkou "vždyť už jsem stará, už na mě nezáleží..."
Hele, mě když se to začalo doma sypat (a byla jsem mladší), přestala jsem se skoro ze dne na den malovat, místo pořádného účesu jsem stáhla vlasy do copu a bylo mi téměř jedno, co si oblíknu. Jo, byla jsem čistě oblečená, vykoupaná a s umytou hlavou, ale celkově jsem vyhlížela jako šedivá myš a bylo mi to fuk...

lupina montana — 3. 11. 2008 9:41

Tulipánka napsal(a):

Lupi,
já teda tu cukrovku mám a doufám, že kromě občasného nepříjemného závanu z úst, když mám vysoký cukr, cítit nijak nejsem.
A jak se tvé dceři v dospělosti cukrovka vyrovnala? Aplikuje si inzulín?

Tuli, ono to až do cukrovky nikdy nedošlo, mívala jen zvýšený cukřík, což se muselo hlídat a správně jíst - však to znáš. Poměrně snadno se vyčerpá a když začla přepínat síly, tak se to projevilo. Upravilo se to věkem....a cítit byla skutečně slabounce a hodně zblízka -a neřekla bych, že to bylo vyloženě nepříjemný - spíš zvláštní. :)

Wiki — 3. 11. 2008 11:39

Tulipánka napsal(a):

Majakafo,
vyřešit problémy s tatínkem nejdou, v listopadu se rozvádějí. Ale myslím si, že mamka tím už tak netrpí, že už se s tím tak nějak smířila. Ale to zanedbávání už asi bere jako normálku, standard :| .

Pavlo,
mamka už depresí netrpí, spíše egoismem a vztahovačností. Ona je ta nej a všichni jí ubližují :| . Já se snažím být jiná, a tak jí ubližuju také.

Ne, já to opravdu nemůžu rozebírat, protože je to hodně komplikované na obou stranách, ale potřebovala jsem znáš vaše názory a tipy. Díky!

Majko to je fakt roztomilé, hlavně mamince ani nenastínit její hygienické nedostatky - je přece svéprávná dospělá atd.., ale řešit její primární problém -to ano....to můžeme - na to už svéprávná není...:)

Wiki — 3. 11. 2008 11:58

Já bych řešila "problém" podobně jako Selima. Vzala bych mámu na masáže, do sauny(pak bych ji pochválila strašně moc, že nádherně voní!), ke kosmetičce, solárko - co by ji z toho zajímalo....na kafe, na nákuppy, do kina, abych ji rozptýlila, aby stále nebyla uvězněna ve svých myšlenkách, které se jí zřejmě točí okolo jejího soukromého života....Ty ji znáš asi nejlépe, víš jak ji potěšit a co ji zajímá.
Balíček kosmetiky (koupelovou pěnu, sprch gel..) bych jí teda určitě věnovala.....
A starost o její zdraví - to je taky dobrý a logický argument... (i když třeba zdravá je..)
Určitě bych ji nezavrhla a nevyhýbala se jí. Podle příležitosti a možností a dané situace (cí) bych řekla svůj názor,..třeba u dvojky bílého..

Já jsem něco podobného zažila před lety v rodině, sice šlo o chlapa, ale nedovedete si představit co udělal balíček kvalitní kosmetiky - z toho si samozřejmě vybral jen dvě věci(z celého velkého paklu), které se mu líbily, (např. antiperspiranr NE! ten byl fuj), ale dnes, už prý si tu "svoji" značku kupuje sám (už prý 2x za ty roky :) ) Nikdy neopomenu pochválit, jak krásně voní, že je to úžasná vůně - na něm!!! A to máte vidět - nafouknutý jako holub a je to dnes i téma běžné konverzace - jako čím se kdo voní, co kdo používá.....neuvěřitelné! Na chlapa, který vodu neznal - byla fuj, holit se také odmítal, jen jednou za rok si nechal ustřihnout tak 1cm vlasů (špinavých)

Deprese je silný výraz, i když se může projevovat v různých formách, tak bych u paní tipla spíše na momentální nechuť k životu, splín, takovou nepohodu. A to míváme asi všichni . (teda jen ti, co nečtou tajemství!!) :)

Selima — 3. 11. 2008 14:03

Ja mám spleen aj pri čítaní Tajomstva... :/ som nejaká Secret-proof. A teraz aj :offtopic: , sorry.

maia — 3. 11. 2008 14:42

ja ked mam s mojou mamou taky pocit (tiez je trochu pri sebe a teda sa aj viac poti), na drzovku jej poviem, ze sa musi sprchnut a div sa svete ona je prekvapena, lebo sam sa clovek neciti, ale ked jej to poviem, hned to napravi. A hotovo.  Samozrejme zalezi od Vasho vztahu, ale myslim, ze to lepsie prijme od svojej dcery.

Tulipánka — 3. 11. 2008 15:46

Mamka nebyla nikdy moc na to malování, vonění, kosmetiky.... prostě to byla taková šedivá myš. Nedbá ani moc o oblečení, vezme si na sebe cokoliv. Myslím, že na kosmetiku, masáže a pod. by nikdy nešla. Pro ni je to vyhazování peněz.
Když byla mladá, tak o sebe celkem hodně dbala, viděla jsem ve skříni spoustu oblečení, které si sama šila. A myslím, že na tu dobu bylo pěkné. Ale teď kupuje zásadně ve slevách u Vietnamců a do normálního obchodu zajde jen když jí na to oblečení někdo dá.
Občas tedy jezdí s pojišťovnou na různé akce, kde mají třeba vířivky a tak, ale neřekla bych, že to má nějaký účinek než prostě jednorázové necílené umytí :( .
Bydlím teď 150 km od ní a zas tak často s ní ve styku nejsem.

Martinka1 — 3. 11. 2008 15:48

Tulipánka napsal(a):

Mamka nebyla nikdy moc na to malování, vonění, kosmetiky.... prostě to byla taková šedivá myš. Nedbá ani moc o oblečení, vezme si na sebe cokoliv. Myslím, že na kosmetiku, masáže a pod. by nikdy nešla. Pro ni je to vyhazování peněz.
Když byla mladá, tak o sebe celkem hodně dbala, viděla jsem ve skříni spoustu oblečení, které si sama šila. A myslím, že na tu dobu bylo pěkné. Ale teď kupuje zásadně ve slevách u Vietnamců a do normálního obchodu zajde jen když jí na to oblečení někdo dá.
Občas tedy jezdí s pojišťovnou na různé akce, kde mají třeba vířivky a tak, ale neřekla bych, že to má nějaký účinek než prostě jednorázové necílené umytí :( .
Bydlím teď 150 km od ní a zas tak často s ní ve styku nejsem.

Tuli, a když bydlíš 150 km od mámy - proč to teda vlastně řešíš?

Tulipánka — 3. 11. 2008 17:42

Marti,
řeším to proto, že mamka k nám jezdí za Davídkem, teď tu byla týden.
A řeším to i proto, že je mi nepříjemné mít nevoňavou mamku.
A také to řeším proto, že o tom mamka třeba neví a zbytečně je nepříjemná pro okolí.

Martinka1 — 3. 11. 2008 20:08

Tulipánka napsal(a):

Marti,
řeším to proto, že mamka k nám jezdí za Davídkem, teď tu byla týden.
A řeším to i proto, že je mi nepříjemné mít nevoňavou mamku.
A také to řeším proto, že o tom mamka třeba neví a zbytečně je nepříjemná pro okolí.

V tom případě bych jí to řekla. Nenásilně, ale jasně. Asi víš, jak máma reaguje, chce to vybrat vhodná slova i tón...
A když by to nepomohlo, možná bych řekla něco jako: mami, u nás doma je zvykem, že se každý večer sprchujeme... pokud jsi u nás, prosím dělej to taky tak... koupila jsem Ti nový ručník a mýdlo, jsou jenom pro Tebe...
Je šance, že se urazí a naštve, ale když jí to neřekneš, tak to prostě dělat nebude.

mashanka — 3. 11. 2008 20:15

Tulipánka napsal(a):

Marti,
řeším to proto, že mamka k nám jezdí za Davídkem, teď tu byla týden.
A řeším to i proto, že je mi nepříjemné mít nevoňavou mamku.
A také to řeším proto, že o tom mamka třeba neví a zbytečně je nepříjemná pro okolí.

Já se ti nedivím, že to řešíš - asi ti na ní prostě záleží. Tak co jí na ten týden přichystat nějaký program, kam by se musela trochu vystrojit ? Třeba koupit lístky do divadla nebo tak něco. Řekla bych jí - mámo, hoď se do gala, mám pro tebe překvapení

mashanka — 3. 11. 2008 20:16

Martinka1 napsal(a):

Tulipánka napsal(a):

Marti,
řeším to proto, že mamka k nám jezdí za Davídkem, teď tu byla týden.
A řeším to i proto, že je mi nepříjemné mít nevoňavou mamku.
A také to řeším proto, že o tom mamka třeba neví a zbytečně je nepříjemná pro okolí.

V tom případě bych jí to řekla. Nenásilně, ale jasně. Asi víš, jak máma reaguje, chce to vybrat vhodná slova i tón...
A když by to nepomohlo, možná bych řekla něco jako: mami, u nás doma je zvykem, že se každý večer sprchujeme... pokud jsi u nás, prosím dělej to taky tak... koupila jsem Ti nový ručník a mýdlo, jsou jenom pro Tebe...
Je šance, že se urazí a naštve, ale když jí to neřekneš, tak to prostě dělat nebude.

Jestli jí to řekne takhle, tak to je tedy opravdu velká šance :lol:

Martinka1 — 3. 11. 2008 20:24

mashanka napsal(a):

Tulipánka napsal(a):

Marti,
řeším to proto, že mamka k nám jezdí za Davídkem, teď tu byla týden.
A řeším to i proto, že je mi nepříjemné mít nevoňavou mamku.
A také to řeším proto, že o tom mamka třeba neví a zbytečně je nepříjemná pro okolí.

Já se ti nedivím, že to řešíš - asi ti na ní prostě záleží. Tak co jí na ten týden přichystat nějaký program, kam by se musela trochu vystrojit ? Třeba koupit lístky do divadla nebo tak něco. Řekla bych jí - mámo, hoď se do gala, mám pro tebe překvapení

Předpokládám že máma by to nepochopila, oblíkla by se a stejně neumyla? :-)

Tulipánka — 3. 11. 2008 20:53

Marti,
dobrý tip s tím pobytem u nás :supr: !
Máš pravdu, kdybych jí připravila program, tak by se ustrojila ale stejně neumyla. Proč by to taky dělala? Myje se přeci až večer a koupe 1x týdně....

Vím, kam narážíš s tím důvodem, proč jí to říci. Snažím se, držím se ;) .

mashanka — 3. 11. 2008 21:09

Hoď se do gala, to by myslíš nepochopila jako začít od mytí ? Tak to je hodně těžké, to už pak jedině počkat, až ti dítě začne mluvit - děti jsou na tohle spolehlivé - už slyším "babišto, ty stuašně smudíš" :usch:

Tulipánka — 3. 11. 2008 21:13

Mashanko,
ne, to by fakt nepochopila, že má začít od mytí. Když mamka někam večer jde, tak se nikdy nemyje :( .
Ale to dítě, to je super, pobavila jsi mě. Už se na to těším, tuhle větu ho začnu učit jako první ještě před máma a táta :D .

mashanka — 3. 11. 2008 21:15

asi ti nic jiného nezbývá. :dudlik:
Ale ten B komplex zkus, třeba to není jen tou hygienou

Tulipánka — 3. 11. 2008 21:25

Mashanko,
možná máš pravdu, B komplex také zkusíme, ale když u nás doma večer jde do koupelny babi, tak je tam 15 minut a mamka tak 5. Takže je to jasné....

Martinka1 — 3. 11. 2008 21:29

Tulipánka napsal(a):

Mashanko,
možná máš pravdu, B komplex také zkusíme, ale když u nás doma večer jde do koupelny babi, tak je tam 15 minut a mamka tak 5. Takže je to jasné....

Tak to zkus takhle:
(ale je to varianta s velkou spotřebou vody):
Každý večer, kdy je máma u vás, jí napusť plnou vanu vody, s nějakou vůní, a řekni jí: mami, napustila jsem Ti vanu, udělala jsem to pro Tebe, udělá mi radost když si do ní vlezeš!!! Prosím!
A vydrž každý den celý týden.
:-)

Pokud to, že smrdí je mytím, tak smrdět nebude :-) V opačném případě jí kup ty vitamíny a pošli k doktorovi, protože by to mohla být známka nějaké nemoci.

Musim — 3. 11. 2008 21:33

Hm, asi mám ten samý problém s matkou, ale zatím zkoumám, čím vlastně smrdí. Má tam dle mne smradlavá mýdla i prášek na praní (ty nejlevnější) a pak si bere propocené věci. Ona se vždy voněla, ale ted jen koukám...jdeme ven a ona ...levná vonavka a dává všude..za uši, na vlasy, do podpaždí!!!na kabát. Hnus, bolela mne z toho hlava. Nicméně, doma je cítit-ne voňavkou, tak jí to nemohu říci. Já tady někde psala, že tak kolem 70 let..možná později jsou lidi cítit prostě nějak jinak.
Ale své holce 12 let nebo i sebe zkritizuji  a řeknu, smrdíš-smrdim, umy se, namaž se. Muži bych to taky řekla a mít normální vztah s matkou, taky ano. KDO JINY by jí to měl říct? cizí? to je přece větší potupa. Její smradlavé nohy jsem řešila, ovšem odmítala nosit vložky do bot (co sají pot i smrad).
Tak se zeptej, zda nemá zdrav.potíže. Chápu její stav, když jsem měla depku, taky jsem se nemyla, ani zuby, nečesala, smrděla jsem, nechtěla jsem žít ani nic a bylo mne vše jedno. Ale byla jsem sama a pak se člověk probral. Rozvod je velká změna a trvalo mne rok, než jsem se z toho dostala, a to jsem rozvod chtěla já.
Bojím se, aby se mne nestalo, že budu okolí smrdět, snad mne mé dítě upozorní, až by se to stalo. Zatím si smrdím sama sobě a mne to vadí a mám pocit, že to musí všichni cítit(mám nadmíru citlivý nos) Tak si vyber! Ona to prostě cítit nemusí.
Třeba jsem změnila léky a najednou ten můj pot byl jako mužský, nejsilnější čpavek. Lekla jsem se, tak toto tedy nesnesu. Ani u sebe.

mashanka — 3. 11. 2008 21:34

Tulipánka napsal(a):

Mashanko,
možná máš pravdu, B komplex také zkusíme, ale když u nás doma večer jde do koupelny babi, tak je tam 15 minut a mamka tak 5. Takže je to jasné....

No jasně, asi to s hygoškou nepřehání, ale že by zase ten smrad byl tak nesnesitelný....... těžko říct - zkus a uvidíš. To s tou pěnou taky stojí za zkoušku - třeba se jí to zalíbí - vždyť je to úžasné, naložit se do vany.

beth — 3. 11. 2008 21:34

Ahoj Tulipánko, Tvůj problém Ti nezávidím, jelikož vím co to obnáší........moje mamka je totiž ze stejného těsta. Na jemné upozorněná reagovala pláčem a urazila se. Vůbec nevěděla, která bije...... Podle mne jsou jen dvě cesty : ignorovat to (což je obtížné) nebo se JASNĚ a STRUČNĚ vyjádřit. Tím jasně nemyslím ji urážet, ale vyjádřit se tak, aby nebylo pochyb. Tím stručně myslím, nenechat své vyjáděření rozjet do sporu na celé odpoledne. Jen suše říct svůj názor, ev. pocity (je mi to trapné před manželem). Žádné naznačování v tomhle případě nepomůže. Jsem dost diplomat a vyhýbám se otevřené konfrontaci jak jen to jde - ale v tomhle případě nic jiného nepomůže. vyzkoušela jsem si to na vlastní kůži. Cítila jsem se vždycky v duchu provinile, že jsem taková necita a dotyčnému to dávám pěkně bez obalu, ale většinou to moc dobře zafungovalo.

Tulipánka — 3. 11. 2008 21:50

Hm, vana, no, zkusit to můžu, ale myslím, že do ní nevleze :/ . Ale to vyřeším problém jednorázově a ne celkově.

Beth,
jak dlouho to tvé mamince vydrželo ? (myslím tím pečování o sebe)

Mashanko,
je to bohužel tak nesnesitelné, že ve výtahu je to cítit docela silně a vedle mamky si raději nestoupám :( . Já se jí i nemůžu dotknout a nebo když se mě dotýká ona, tak se to snažím jen přetrpět :| .

Olympia — 3. 11. 2008 22:09

Ja bych ji rekla, ze mam obavy, zda neni nemocna, ze je posledni dobou podivne citit, ze to muzou byt priznaky cukrovky, nebo nedostatku vitaminu, ze to muze souviset i s poklesem estrogenu, atd atd....a ze se to da resit lekama, vitaminama apod. Ze mam o ni starost. A mezi reci bych nadhodila, ze takto podobne jsou citit lidi, jak nemocni, tak i lidi, kteri se nemyji, ale ze predpokladam, ze ona se sprchuje kazdy den, a ze tudiz me napadaji jen tyto vyse uvedene duvody, ze navrhuji zajit k OL na vysetreni, odbery apod. Ze tam s ni pujdu, jestli nema odvahu, ze ji doprovodim. Nabidla bych ji, ze bychom pak  mohly spolu zajit nakoupit pro ni par kousku obleceni, koupit mydlo a sprchovy gel, ktery by odstranil jeji pot, proste udelat si svuj den. Taky bych ji rekla, ze ji to rikam ja, protoze jsem jeji nejblizsi clovek. Asi v kostce takhle. V realu bych rec vice rozvinula, ale obsah by byl asi tento.

mashanka — 3. 11. 2008 22:36

Tulipánka napsal(a):

Hm, vana, no, zkusit to můžu, ale myslím, že do ní nevleze :/ . Ale to vyřeším problém jednorázově a ne celkově.

Beth,
jak dlouho to tvé mamince vydrželo ? (myslím tím pečování o sebe)

Mashanko,
je to bohužel tak nesnesitelné, že ve výtahu je to cítit docela silně a vedle mamky si raději nestoupám :( . Já se jí i nemůžu dotknout a nebo když se mě dotýká ona, tak se to snažím jen přetrpět :| .

Tak to je hodně smutný, ale nezdá se mi, že by to bylo jen z nemytí

luminka — 4. 11. 2008 12:18

helena napsal(a):

já bych to zase až tak na nějákou šílenou depresi neviděla. pokud jsem četla pozorně, tak ona ve zbytku svého života - práce atd funguje velmi dobře, jediné co je problém je právě ta hygiena
PPavloo, to, že funguje v práci ještě neznamená, že nemá jiný problém, na který reaguje právě tou absencí hygieny. Podle mě si připadá odepsaná jako ženská - rozvod na krku, možná klimakterické problémy, které k jejímu "nevonění" taky můžou příspívat - a ve finále to končí myšlenkou "vždyť už jsem stará, už na mě nezáleží..."
Hele, mě když se to začalo doma sypat (a byla jsem mladší), přestala jsem se skoro ze dne na den malovat, místo pořádného účesu jsem stáhla vlasy do copu a bylo mi téměř jedno, co si oblíknu. Jo, byla jsem čistě oblečená, vykoupaná a s umytou hlavou, ale celkově jsem vyhlížela jako šedivá myš a bylo mi to fuk...

Heleno, zrovna vlasy stažené do copu já nepovažuji za příznak deprese, to jsem nosila v lepších obdobích, v období deprese jsem většinou bývala ostříhaná. A některým ženám třeba kudrny nebo vyfoukané hřiby na hlavě opravdu nesluší. No, možná u Tebe je to jinak.

Beatka — 4. 11. 2008 12:42

Nerada bych děsila, jen připíšu svojí zkušenost. Moje mamka taky začala být cítit, ale nebyl to takovej ten pižmovej pach potu, nedokážu ho popsat, ale do smrti na něj nezapomenu. Několikrát jsem mamku na to upozorňovala, ale přišlo mi spíš, že se to zhoršuje. Koupání jsem jí nehlídala, ale ona nikdy s hygienou neměla problémy. Nakonec jsem zjistila, že má rakovinu prsu, která se jí už otevřela, nikomu to neřekla, k lékaři nešla, fungovala normálně. Zjistila jsem to náhodou, když jsem přišla domu nečekaně dřív a našla ji neúplně oblečenou. Přibližně půl roku po tom, co to začalo, zemřela. Rozhodně bych na to maminku upozornila a nabídla jí, že s ní zajdu k lékaři. Rozhodně bych to nepodceňovala. Mimochodem, kdyby se nemyla týden a v podstatě by ten pach tvořil pot, tak je takový nakyslý, celkem dobře poznatelný. Pokud je jiný, neváhala bych navštívit s ní lékaře.

Petuna — 4. 11. 2008 13:06

Beatka napsal(a):

Nerada bych děsila, jen připíšu svojí zkušenost. Moje mamka taky začala být cítit, ale nebyl to takovej ten pižmovej pach potu, nedokážu ho popsat, ale do smrti na něj nezapomenu. Několikrát jsem mamku na to upozorňovala, ale přišlo mi spíš, že se to zhoršuje. Koupání jsem jí nehlídala, ale ona nikdy s hygienou neměla problémy. Nakonec jsem zjistila, že má rakovinu prsu, která se jí už otevřela, nikomu to neřekla, k lékaři nešla, fungovala normálně. Zjistila jsem to náhodou, když jsem přišla domu nečekaně dřív a našla ji neúplně oblečenou. Přibližně půl roku po tom, co to začalo, zemřela. Rozhodně bych na to maminku upozornila a nabídla jí, že s ní zajdu k lékaři. Rozhodně bych to nepodceňovala. Mimochodem, kdyby se nemyla týden a v podstatě by ten pach tvořil pot, tak je takový nakyslý, celkem dobře poznatelný. Pokud je jiný, neváhala bych navštívit s ní lékaře.

Naprosto souhlasím protože pach potu a nemytí je naprosto jiný a snadno poznatelný. Jiný pach tvoří nemoci, tak pokud bude po umytí voňavá,,v pohodě je to mytím ale jinaK?

Ale co nechápe je takové jak to říct hloupé ohledy jak říct nebo neříct rodině že prostě smrdí. Kdo jiný by to asi měl říct? Já klidně řeknu své mamce " běž se umýt, osprchova, smrdíš potem...jde a udělá to a vůbec jí to nevadí:kapitulation:
To je snad normální ne?

helena — 4. 11. 2008 13:08

vlasy stažené do copu já nepovažuji za příznak deprese, to jsem nosila v lepších obdobích, v období deprese jsem většinou bývala ostříhaná
Nechat se ostříhat by bylo jednak "moc práce", jednak výrazná změna, na kterou jsem právě tu náladu ani sílu neměla. A protože jsem si dlouhé vlasy česala docela ráda, byl cop, v horším případě culík, takové minimum, které jsem byla schopná zvládnout.

Tulipánka — 4. 11. 2008 13:13

Petuno,
u někoho to normální není. Někdo fakt těžko snáší jakoukoliv kritiku. Moje babička brečí jen jí řekneš, že se ti nelíbí, když ti přehází v bytě všechny věci na jiná místa - říká tomu, že uklízí. Pak z toho má zkažený večer a brečí, že všechno musíš vždycky zkazit.
Mamka je trochu lepší, ale prostě to tam je.
A u mě bohužel také, snažím se s tím pracovat.

PavlaH — 4. 11. 2008 13:17

Tulipánko, tak tohle jsou manipulace jako prasátko.

Wiki — 4. 11. 2008 13:22

Tulipánka napsal(a):

Mamka nebyla nikdy moc na to malování, vonění, kosmetiky.... prostě to byla taková šedivá myš. Nedbá ani moc o oblečení, vezme si na sebe cokoliv. Myslím, že na kosmetiku, masáže a pod. by nikdy nešla. Pro ni je to vyhazování peněz.
Když byla mladá, tak o sebe celkem hodně dbala, viděla jsem ve skříni spoustu oblečení, které si sama šila. A myslím, že na tu dobu bylo pěkné. Ale teď kupuje zásadně ve slevách u Vietnamců a do normálního obchodu zajde jen když jí na to oblečení někdo dá.
Občas tedy jezdí s pojišťovnou na různé akce, kde mají třeba vířivky a tak, ale neřekla bych, že to má nějaký účinek než prostě jednorázové necílené umytí :( .
Bydlím teď 150 km od ní a zas tak často s ní ve styku nejsem.

Já jsem tedy zrovna nemyslela jednorázové "vykoupání"...ale to je asi jasné.....:lol:

Já myslela nějak komplexně. Beru to podle sebe - mám ráda všechno čistý, upravený, voňavý, chci se líbit, chci se udržovat, ať už krémy, kadeřnictví, nehty atd..., ale vím, že jsou ženy, které toto moc nebere, nemalují se nechodí nikam z toho výše  popsaného - a je to i pochopitelné.To bych ji nelámala, není proč, ale myslím, že každá žena chce být přitažlivá a chce se líbit. Pokud se  správně povzbudí, v tom směru který jí není proti srsti, tak to efekt mít může. Chtěla bych, aby byla spokojená komplexně, v tom bych jí ráda pomohla....(být na tom podobně jako ty...). Ale upřímně, je to velmi těžko zhodnotit, ty si s tím určitě poradíš, ať už uděláš cokoliv, pokud to bude v dobrém, s upřímným zájmem, s citem (i láskou ) -tak neuděláš chybu. ..

Tulipánka — 4. 11. 2008 13:26

Pavlo,
já vím, že to jsou manipulace, a proto se také snažím to ignorovat, když babička brečí, že mi tady uklidila, snažila se pro mě něco hezkého udělat a já jí za to teď vynadám. A to jsem jí to řekla téměř bez emocí (no, malinko emocí v tom bylo, přiznávám, ale nevyjela jsem na ni).

Wiki,
děkuji za tip, tohle by byl asi běh na dlouhou trať a vzhledem k tomu, že bydlím moc daleko, tak by se to hned po odjezdu vrátilo do starých kolejí.

helena — 4. 11. 2008 13:51

Tulipánko - babička chce být užitečná... Já vím, že to asi nedělá nejlepším způsobem, ale nešlo by jí tedy najít nějakou jinou "aktivitu", kde bys  "strašně nutně potřebovala její pomoc"? Hele, já nevím,  třeba si nechat vyšít ubrus - kdybys ho pak měla mít v prádelníku a používala minimálně, "aby se mu něco nestalo". Nasměrovat ji prostě méně škodícím směrem.

Tulipánka — 4. 11. 2008 14:04

Heleno,
díky za tip, nechala jsem babičce žehlit košile, vyprat prádlo Davídkovi... ale na ten týden prostě u nás v bytě nebylo dost práce :D . Babi bydlí jinde, spíš mi to vadilo v tu chvíli, přišla jsem domů ze stavby a nic nebylo na svém místě :co: .

helena — 4. 11. 2008 14:10

No právě. Tulipánko - tu práci jí prostě musíš najít... kdyby měla hrášek přebírat http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png. Co si nechat uštrikovat teplý ponožky pro celou rodinu? Nejlíp z toho, co si před tím sama rozpáře... http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png a prosbu doplnit větou "babi, ty to umíš líp, než já".

Tulipánka — 4. 11. 2008 14:23

Heleno,
o těch ponožkách by se možná dalo přemýšlet :jojo:

helena — 4. 11. 2008 14:26

No vidíš... ubrus, fusekle, svetříčky... třeba i kamarádkám by mohla... ty mladý holky už to dneska neumí... a nedají tomu tu péči... Však ty něco najdeš, jak babi zabavit.

Jessika — 4. 11. 2008 15:10

... hlavně babi nesmíš posadit před internet, jinak tady za chvíli budeme číst : Vnučka mně týrá, chce, abych jí sloužila :P :D

p.s. ale ta "veřejná" žehlírna... to by bylo žůžo...  :tesi:

lupina montana — 4. 11. 2008 17:12

helena napsal(a):

No právě. Tulipánko - tu práci jí prostě musíš najít... kdyby měla hrášek přebírat http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png. Co si nechat uštrikovat teplý ponožky pro celou rodinu? Nejlíp z toho, co si před tím sama rozpáře... http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png a prosbu doplnit větou "babi, ty to umíš líp, než já".

Heleno, krutibrko - ty jsi vyloženě zakopanej talent! :supr: Měla bys dělat rodinnýho poradce - tedy, pokud už neděláš :lol: Tvoje rady by se za chvilku vyvažovaly zlatem :)

mashanka — 4. 11. 2008 19:04

Tulipánka napsal(a):

Heleno,
díky za tip, nechala jsem babičce žehlit košile, vyprat prádlo Davídkovi... ale na ten týden prostě u nás v bytě nebylo dost práce :D . Babi bydlí jinde, spíš mi to vadilo v tu chvíli, přišla jsem domů ze stavby a nic nebylo na svém místě :co: .

Moje kámoška kdysi vyšívala Hradčany - neříkej, že jsi celý život netoužila po obrazu vyšitých Hradčan - a má to na 3 roky :lol: :lol:

mashanka — 4. 11. 2008 19:05

helena napsal(a):

No vidíš... ubrus, fusekle, svetříčky... třeba i kamarádkám by mohla... ty mladý holky už to dneska neumí... a nedají tomu tu péči... Však ty něco najdeš, jak babi zabavit.

:godlike: :lol:

Tulipánka — 4. 11. 2008 19:18

Mashanko,
vyšívané Hradčany, to je můj dlouholetý tajný sen :lol:

lupina montana — 4. 11. 2008 21:18

Tuli, kdyby se to nějak nevyvedlo, tak já jsem podědila vyšívanej Kárlštejn :gloria: ...teda, kdyby ti to stačilo, jako náhrada za Hradčana :vissla::lol:

Jája — 4. 11. 2008 21:21

teda takhle se smát vyšívanym Hradčanům - vás nebudu mít ráda, mám doma spoustu vyšívanejch obrázků (teda Hradčany zatim né) ale je ráda vyšívám :lol:

Tulipánka — 4. 11. 2008 21:30

Lupi,
ale no tak jo, Kárlštejn by byl sice slabá náhrada za Hradčany, ale budiž :) . Když ti to udělá radost, tak si je od tebe vezmu :D .

Jájo,
vždyť říká, že vyšívané Hradčany je můj tajný sen, tak proč mě nechceš mít ráda? :grater: :lol:

Jája — 4. 11. 2008 21:34

poznám ironii - mě nenachytáš :lol:

lupina montana — 4. 11. 2008 21:35

Máš ho mít, Tuli :tesi:
Jájoooo :pussa: nic si z nás nedělej a pěkně vyšívej - ještě budeme možná špendlíčkem hrabat :cool::storstark:

Tulipánka — 4. 11. 2008 21:49

Jájo,
dobře, vyhrála jsi. Tak aby jsi v tom tady nebyla tak sama, tak já v dětství také moc ráda vyšívala. Ale dostala jsem se jen k těm malým vzorům, pak už mě začalo bavit něco jiného :P .

Jája — 4. 11. 2008 21:51

já u toho nejlíp relaxuju... ale Hradčany teda neplánuju :lol:

Tulipánka — 4. 11. 2008 22:03

Jájo,
škoda, tak až se k nim dostaneš, pošli mi fotku. To aby měla babi předlohu :D .

helena — 5. 11. 2008 7:32

Tak vyšívaný "Račana" (jak říkal jeden můj venkovský příbuzný) bych mít nemusela - ale nebudete mě kamenovat, když se přiznám, že vyšít ubrus 120 x 160 je pro mě relax a oplejtám celou rodinu http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png??? Ale zas harantům nehrozí, že jim jednou budu z touhy po užitečnosti přerovnávat kredenc...

Jája — 5. 11. 2008 8:03

Heleno, jsi můj člověk... taky i pletu.
Teda Hradčany jsou hrozný, ale co třeba tohle: http://www.vysivani-krizkem.wz.cz/predlohyhaed7/1926.jpg
moje vysněná předloha :lol:

helena — 5. 11. 2008 8:32

Jé, Jájo, já mám několik kg PŽ, Dorky, vzorníků a pod. a pořád si říkám "až budu v důchodu..." http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png Teď pletu (výjimečně pro sebe) sukni a vršek - z háčkovací příze na jedničkách jehlicích... Cvok, no.

Jája — 5. 11. 2008 8:39

Helo, tě chápu, jsem taky cvok :lol: Teda já za to ani nemůžu, ale nedokážu si třeba sednout k tv a jen koukat... musim něco motat v rukou :lol:
Teď mám prázdnou celou zeď v obejváku a tak jen vymyslet co tam a pak to vyšiju :lol:
Jen mě brzdí cena materiálu... no stejně dycky najdu co s rukama :lol: tuhle jsem ze zoufalství v ruce našívala zipy na povlečení :lol: (teda nemám mašinu, ale bych snad i někoho našla, kdo by mi to udělal - jenže co bych dělala já?) :lol:

Barusja — 5. 11. 2008 8:39

já jsem nosila strašně ráda od babičky pletené "teplušky" nejlepší ponožky na světě. Dokonce i synovi, když byl miminko jich pár upletla, škoda, že už má špatné oči.

Jinak vyšívačky máte můj obdiv, mě by z toho hráblo, nejsem na to talent.

helena — 5. 11. 2008 8:46

Jájo, já mám děsnou radost, když dokážu udělat z prdu kuličku = ze starého nový model. Využít darovaná zbytková klubíčka tzv. "k ničemu" na parádní svetr nebo aspoň fusekličky, flek na tričku zakrýt výšivkou nebo s její pomocí předělat nudnou halenku na parádní... nedávno jsem použila odpáraný límec z umělé kožešinky jako lem kapucy a z "po panstvu odložených" šatů ušila sukni - taky v ruce, protože to byl úplet a líp se to dělalo. Taky nedokážu sedět s rukama v klíně - a jednodušší štrikování zvládnu i s knížkou na stole.

Jája — 5. 11. 2008 8:52

teda vyšívat na trička si ještě netroufám...  na tom tričku je to moc vidět, pokud to neni tip ťop :lol: a vyšívám vlastně výhradně křížkově
jsi šikovná

taky nevyhodim ani kousek klubíčka, jsem tuhle vyřazovala starý svetry a mám je připravený na párání, takže z nich taky ještě něco bude

taky pletu s knížkou :lol: a teda ještě nikdo nepochopil, že když se chci dívat na hezkej film a chci ho opravdu vidět musim u toho plést, vyšívat nebo prostě něco motat :lol:

helena — 5. 11. 2008 9:18

Hahaha - já si báječně odpočinu s pletením, kafem, cigárem a nejlíp F1, fotbalem či jiným slušným sportem. Půvabné je, že ten pán, co s ním bydlím, v téže době sleduje vedle některý z nablblých seriálů... :D
A na tričko se dá klidně použít výšivka z těch mrňavých korálků - tam se leccos ztratí a vypadá to luxusně.

Ivana — 5. 11. 2008 9:43

Já pletu u těch nablblých seriálů :-)

Jája — 5. 11. 2008 9:48

tak výšivku z korálků budu muset někdy zkusit... jsem je použila jen jednou na olemování kostýmu na orient...

teda seriály u nás taky sledoval BM :lol: teď je nepouštim...mi nebaví sledovat 10 dílů to samý... teda když mě chytí vyšívání nebo něco a sedim u toho do noci tak jsem schopná u toho koukat na cokoliv :lol:

helena — 5. 11. 2008 10:20

Koukám, že místo řešení nemytý rodičky jsme si z toho udělaly kroužek ručních prací http://fora.babinet.cz/img/smilies/big_smile.png

Jája — 5. 11. 2008 10:22

nj jsme :offtopic: ale zatim to prochází :lol:

Tulipánka — 5. 11. 2008 11:44

V pohodě, povídejte si o čem chcete, já už mám celkem jasno, jak to udělám :)

Jája — 5. 11. 2008 11:45

Tuli, to je dobře, dej pak vědět,jak jsi dopadla

helena — 5. 11. 2008 11:48

Tak držím palečky, Tuli - aby to klaplo s co nejmenšíma ztrátama.

Tulipánka — 5. 11. 2008 11:57

Ono to zas tak rychle nepůjde, další návštěvu vidím tak na vánoce. Ale díky za podporu!

helena — 5. 11. 2008 12:14

Týý bláho - Vánoce jsou za dveřmama, potvory... ani se nenaděješ a jsi na návštěvě.

Lucy — 5. 11. 2008 17:13

Já bych jí to taky řekla... na férovku
U nás v práci dělal kdysi taky takovej jeden smradlavej, nevypraný hadry měsíc , špinavý límečky u košile, zaflákaný boty, zaflákaný kalhoty, smrděl zatuchlinou a prostě nemytím.... :mad:
A já přišla do práce a už když jsem ho zdálky viděla , tak jsem řekla, já mu to prostě řeknu. :reta:
Holky řikaly, že mu to neřeknu a radši teda odešli někam dozadu dělat si svou práci.
Tak došel až na místo pracoviště já se přiřítila s úsměvem na tváři a vyklepanejma rukama a on si stoupl ke mně :mad: ....
Já se zhluboka nadechla a začla jsem: "Pane YX.... můžu se vás na něco zeptat??? " A on, že samozřejmě...
No lezlo to ze mě jak z chlupatý deky... a pokračovala jsem.. : "Cítíte se.. ? " On zbrunátněl, :rodna: nekomentoval to a já to okecala tím, že by nebylo na škodu občas použít nějakej aspoň deodorant a vzít si čistou košili... :jojo:
No pán YX ze mě nechápal, :usch: nebyl schopnej slova a věřím, že si to dodneška pamatuje.
Holky vzadu se tlemily.... slyšela jsem jen.. "Ty vole vona mu to řekla..."  :godlike:
A další dny bylo vidět zlepšení , měl čistý hadry, upravený vlasy, snad i čistý brejle, který měl taky věčně zaflákaný.. a byl to úplně jinej člověk.....
No tak nám se pak ulevilo, že   nám tam už nezamořoval pracoviště.... :supr:

Bláža.. — 8. 11. 2008 17:58

Tulipánko,
a co rozkusit takhle: Mamko, mě se moc líbí jak jsi životaschopná a jak se s tím rozvodem umíš porovnat. Fakt, mě to imponuje, co dovedeš,
jak jsi úspěšná v zaměstnání, to by každý nedokázal. Vím, že si poradíš a budeš taková jako dřív a začneš o sebe zase dbát, mít se ráda,
Vím, že to zanedbávání hygieny je jen přechodné a vím, že budeš zase brzy dokonalá. Prosím Tě, začni o sebe zase dbát, měň si prádlo, mej se každý den. Začíná to být znát, mě to nevadí, mám Tě moc ráda ale nechci aby Ti to řekl někdo cizí.  Atd.

Tak nějak, Ty už víš, jak to podat. Rozhodně, se přikláním k tomu, to mamince nějakým šetrným způsobem říci. Měla by v tom vidět zájem o její osobu.

Bláža.. (56 let)

PPavlaa — 8. 11. 2008 18:17

Lucy napsal(a):

Já bych jí to taky řekla... na férovku
U nás v práci dělal kdysi taky takovej jeden smradlavej, nevypraný hadry měsíc , špinavý límečky u košile, zaflákaný boty, zaflákaný kalhoty, smrděl zatuchlinou a prostě nemytím.... :mad:
A já přišla do práce a už když jsem ho zdálky viděla , tak jsem řekla, já mu to prostě řeknu. :reta:
Holky řikaly, že mu to neřeknu a radši teda odešli někam dozadu dělat si svou práci.
Tak došel až na místo pracoviště já se přiřítila s úsměvem na tváři a vyklepanejma rukama a on si stoupl ke mně :mad: ....
Já se zhluboka nadechla a začla jsem: "Pane YX.... můžu se vás na něco zeptat??? " A on, že samozřejmě...
No lezlo to ze mě jak z chlupatý deky... a pokračovala jsem.. : "Cítíte se.. ? " On zbrunátněl, :rodna: nekomentoval to a já to okecala tím, že by nebylo na škodu občas použít nějakej aspoň deodorant a vzít si čistou košili... :jojo:
No pán YX ze mě nechápal, :usch: nebyl schopnej slova a věřím, že si to dodneška pamatuje.
Holky vzadu se tlemily.... slyšela jsem jen.. "Ty vole vona mu to řekla..."  :godlike:
A další dny bylo vidět zlepšení , měl čistý hadry, upravený vlasy, snad i čistý brejle, který měl taky věčně zaflákaný.. a byl to úplně jinej člověk.....
No tak nám se pak ulevilo, že   nám tam už nezamořoval pracoviště.... :supr:

no Lucy, jsi prostě hvězda. Ne každej by uměl toho dotyčného takhle ztrapnit, že.
kdybych chtěla někomu něco takového říct, řeknu mu to bez hrdinských keců před ostatními, že mu to teda už řeknu.
ono to jde totiž říct i slušně mezi čtyřma očima a bez toho, aby se přiblblé kolegyně tomu, že jsi taková frajerka a natřela mu to, idiotsky tlemily někde vzadu.

Anjika — 8. 11. 2008 18:19

A jej osobne to neprekáža? Nemá náhodou problémy s čuchom? Lebo ja aj samu seba cítim...

PPavlaa — 8. 11. 2008 18:30

Anjika napsal(a):

A jej osobne to neprekáža? Nemá náhodou problémy s čuchom? Lebo ja aj samu seba cítim...

ono to snad není jen o čuchu, ne ? je to i o tom, že většina lidí - předpokládám - by bez sprchy neusnula, necítila se dobře, nemluvě o výměně prádla ...

kukusa — 8. 11. 2008 18:50

Ty PPavlo tys to dostala nebo jsi proste takova NATUR?

PPavlaa — 8. 11. 2008 18:55

právě že nedostala, ale netrpělivě čekám ;)
a nezdá se ti co konkrétně ?

Bláža.. — 8. 11. 2008 19:06

PPavlaa napsal(a):

Anjika napsal(a):

A jej osobne to neprekáža? Nemá náhodou problémy s čuchom? Lebo ja aj samu seba cítim...

ono to snad není jen o čuchu, ne ? je to i o tom, že většina lidí - předpokládám - by bez sprchy neusnula, necítila se dobře, nemluvě o výměně prádla ...

Většina lidí bez sprchy neusne?
To je radikální postoj. Co takhle na trempském táboře, na třídenním setkání stovek lidí na technopárty? Nebo co při zablokované páteři?
Nepřála bych nikomu, týden se nemoci hnout. To je člověku nějaká sprcha úplně ukradená.
A jestli někdy zažijete opravdu těžké životní období, kdy budete utrmáceni k smrti, psychicky zdeptaní, že si budete myslet, že to už ani nevydržíte,
tak se Vám může stát, že Vám nějaká sprcha bude taky ukradená.
Jo, to musí každý zažít na vlastní kůži.
Zkrátka, prosila bych o trochu taktu.
Bláža..

kukusa — 8. 11. 2008 19:11

PPavlaa napsal(a):

právě že nedostala, ale netrpělivě čekám ;)
a nezdá se ti co konkrétně ?

nezda se mi to tvoje "prskani jedu okolo sebe"...... ale to uz je muj konkretni nazor, neber si to k srdci, hlavne ze se neozyvaji ti, kterych se to tyka! paaaaaaa

PPavlaa — 8. 11. 2008 19:17

Bláža.. napsal(a):

PPavlaa napsal(a):

Anjika napsal(a):

A jej osobne to neprekáža? Nemá náhodou problémy s čuchom? Lebo ja aj samu seba cítim...

ono to snad není jen o čuchu, ne ? je to i o tom, že většina lidí - předpokládám - by bez sprchy neusnula, necítila se dobře, nemluvě o výměně prádla ...

Většina lidí bez sprchy neusne?
To je radikální postoj. Co takhle na trempském táboře, na třídenním setkání stovek lidí na technopárty? Nebo co při zablokované páteři?
Nepřála bych nikomu, týden se nemoci hnout. To je člověku nějaká sprcha úplně ukradená.
A jestli někdy zažijete opravdu těžké životní období, kdy budete utrmáceni k smrti, psychicky zdeptaní, že si budete myslet, že to už ani nevydržíte,
tak se Vám může stát, že Vám nějaká sprcha bude taky ukradená.
Jo, to musí každý zažít na vlastní kůži.

blážo, snad ti nemusím vysvětlovat, že trempský tábor je o něčem úplně jiným než být doma a každé ráno vstávat do práce. když pominu fakt, že když jsem někde pod stanem a není to zrovna rekreační centrum, kde mám sprchu k dispozici, tak je snad jasný, že jsem ráda, že si voš*****ám zuby, nebo se vycáchám někde v řece a když není ani to, holt to něják přežiju.
myslím, že v tvém věku ten rozdíl jistě cítíš, ne ?
a jinak  - měla jsem rozdrcený obratel, nikdo nevěděl, jestli budu chodit, nesměla jsem se ani pohnout, bolelo mě naprosto všechno - ale stejně jsem po pár dnech cítila potřebu se umýt, protože jsem se necítila dobře ;)
a prosím tě - nezkoušej nějáké psychické zdeptání, taky jsem si v životě několikrát hrábla až na dno, nechtěla žít, přemýšlela jak to skončit ;)
ale nepřestrala jsem se mýt ani si měnit prádlo ;)
jinak by mě zajímalo, v čem je netaktní to, když napíšu, že předpokládám, že většina lidí by se bez sprchy atd necítila dobře :rolleyes:

PPavlaa — 8. 11. 2008 19:23

kukusa napsal(a):

PPavlaa napsal(a):

právě že nedostala, ale netrpělivě čekám ;)
a nezdá se ti co konkrétně ?

nezda se mi to tvoje "prskani jedu okolo sebe"...... ale to uz je muj konkretni nazor, neber si to k srdci, hlavne ze se neozyvaji ti, kterych se to tyka! paaaaaaa

podívej se, reagovala jsem na Lucy, na to, co napsala, líbit se ti to jistě nemusí, stejně jako mě se nelíbí ta její radost, s jakou líčila, jak to dotyčnému hezky řekla a jak ji za to pěkně kolegynky obdivovaly, že to dokázala.
myslím, že tohle je natolik osobní věc, že to mohla řešit bez roztrubování kolem, hrdinských řečí a citlivěji. někoho ztrapnit jde totiž raz dva, ale jsou věci, které by se měly řešit mezi čtyřma očima a bez zbytečnýho humbuku okolo.
možná, že tobě by bylo příjemné, kdyby jsi měla tento problém, kdyby se našel někdo jako Lucy, kdo by to nejdřív probral pěkně s kolegyněmi, ještě to snad bral jako příjemné spestření nudy v práci a kolegyně se ti hihňaly někde o kousek dál za zádama po tom, co celou scénku shlédly.
mě by se to teda nelíbilo, takže asi tak ;)

Želvička17 — 8. 11. 2008 19:36

Lucy, řeknu Ti, že toho chlapa je mi docela líto...:)

PPavlaa — 8. 11. 2008 19:37

mě taky, Lucy v této chvíli chyběl takt a citlivost, kterou se tady někteří ohání ...

Želvička17 — 8. 11. 2008 19:38

PPavlaa napsal(a):

mě taky, Lucy v této chvíli chyběl takt a citlivost, kterou se tady někteří ohání ...

já myslím, že jim v tu chvíli chybělo trošku víc práce...:)

Bláža.. — 8. 11. 2008 19:39

PPavlo
Protože tady se řeší otázka, jak to taktně říct.
Asi tak.
Bláža

Želvička17 — 8. 11. 2008 19:42

Když ke mně někdo přijde a zeptá se mě: Cítíte se? No já bych si připadala jak blbec...:)

PPavlaa — 8. 11. 2008 19:44

Želvička17 napsal(a):

PPavlaa napsal(a):

mě taky, Lucy v této chvíli chyběl takt a citlivost, kterou se tady někteří ohání ...

já myslím, že jim v tu chvíli chybělo trošku víc práce...:)

:D:D

Želvička17 — 8. 11. 2008 19:46

PPavlaa napsal(a):

Želvička17 napsal(a):

PPavlaa napsal(a):

mě taky, Lucy v této chvíli chyběl takt a citlivost, kterou se tady někteří ohání ...

já myslím, že jim v tu chvíli chybělo trošku víc práce...:)

:D:D

Mě tyhle pracovní kolektivy děsej... myšleno převaha hihňajících se ženskejch a jeden chlap, na kterým si pořádně smlsnou...:)

PPavlaa — 8. 11. 2008 19:47

Bláža.. napsal(a):

PPavlo
Protože tady se řeší otázka, jak to taktně říct.
Asi tak.
Bláža

Blážo, promiň, ale přijdeš mi úplně mimo ... ty jsi reagovala na něco, co se ti zdálo být moc radikální ... ale já přece nikde nepsala, že ji to musí říct něják neohleduplně, nebo jo  :co:
psala jsem jen, že většina - ne všichni se bez sprchy necítí dobře. ok, mluvím za sebe, já teda ne.
ale ty si pořád něják meleš tu svoji a já vůbec nechápu o co ti jde :rolleyes:

PPavlaa — 8. 11. 2008 19:48

Želvička17 napsal(a):

Když ke mně někdo přijde a zeptá se mě: Cítíte se? No já bych si připadala jak blbec...:)

i já :usch:

Bláža.. — 8. 11. 2008 21:55

PPavlo,
nelíbilo se mi, že to vůbec tímhle způsobem propíráš.
O to mi šlo, myslím, že bude lepší diskusi skončit.
Bláža..

Selima — 9. 11. 2008 16:37

No tak mne Lucyno riešenie pripadá všetko možné, len nie taknté... Ale možno sú v českých zemiach iné pravidlá slušného správania, to pripúšťam. Mne ale môj vrodený cit pre riešenie situácie hovorí, že intímne záležitosti neriešim pred nastúpenou rotou.

PPavlaa — 9. 11. 2008 16:40

:jojo:

Selima — 9. 11. 2008 16:41

Ja osobne by som Tulipánka dala Lucy ako odstrašujúci príklad toho, ako TO NEROBIŤ.

Lucy — 9. 11. 2008 18:11

Dobrá dobrá.. , jo řekla jsem mu to na férovku a tak, že to bylo hustý, ale rozhodně ne tak, že jsem nejdřív někde machrovala, že mu to řeknu, prostě jsme se s holkama domluvily, že by už mu to měl někdo říct a tak jsem mu to řekla...
Jo zaskočilo ho to, ale vzal to celkem s přehledem, protože jsem huba nevymáchaná a další dny se choval úplně normálně....
Neberu to jako že jsem hvězda nebo hrdinka.. v žádným případě..., prostě většinu věcí říkam na plnou hubu.... , jednu si ji nabiju.. za tu moji prostořekost.... ...

Tulipánka — 28. 8. 2009 12:50

Tak už jsem to mamce decentně naznačila. Pochopila, prý má nějaké problémy, ale řešit to nebude :| .

Dál s tím nic dělat nebudu. Je to moje matka, ona je dospělá, ona za sebe odpovídá.

Myšák — 28. 8. 2009 13:29

No, možná ji zkus podpořit psychycky, že život v 56 rozhodně nekončí, ať se schází s kamarádkama, koupí něco na sebe.. Musí předně sama chtít a mít chuť do života. Pokud má ale problém s inkontinencí, měla by to řešit s doktorem.

Myšák — 28. 8. 2009 13:30

fuj, hrubka

mashanka — 28. 8. 2009 15:55

copak hrubka, ale výraz "musí chtít" :D - nemusí - prostě, nemusí chtít
Aby někdo něco skutečně chtěl, k tomu ho donutit nemůžeš

mashanka — 28. 8. 2009 16:06

Selima napsal(a):

No tak mne Lucyno riešenie pripadá všetko možné, len nie taknté... Ale možno sú v českých zemiach iné pravidlá slušného správania, to pripúšťam. Mne ale môj vrodený cit pre riešenie situácie hovorí, že intímne záležitosti neriešim pred nastúpenou rotou.

Na druhou stranu, on svým smradem celou rotu obtěžoval a nesnažil se taktně nesmrdět. Co je na tom intimního, když  někdo zamoří celé pracoviště ?
Ono je asi něco jiného promluvit s blízkým, na kterém mi záleží a promluvit s kolegou, kde mi záleží hlavně na tom, abych nemusela čichat jeho intimní smrad.

Tulipánka — 28. 8. 2009 18:18

Mluvila opravdu o inkontinenci, tak jsem jí řekla o těch vložkách, jestli je nosí a prý ne. Je to fakt divné, ona dělá pojišťovací poradkyni a chodí po lidech domů :co:

mashanka — 28. 8. 2009 18:25

No, tak je prostě kup, ulož na místo k ostatním hygienickým potřebám, a je to. Když budou, možná je použije.

Vzpomeň si,  za mlada - tedy, alespoň za mého mlada, - bývali bychom ten prezervativ i použili, ale než ho jít koupit, .........

Tulipánka — 28. 8. 2009 18:30

Mashanko,
já s ní naštěstí nebydlím :)

aprill — 28. 8. 2009 18:39

Tulipánka napsal(a):

Mashanko,
já s ní naštěstí nebydlím :)

Ale koupit je můžeš ;) .

mashanka — 28. 8. 2009 18:39

aha - no, ale snad se navštěvujete, ne ? Já bych jí to prostě koupila, když už se ti s tím svěřila - třeba se stydí to jít i koupit - starší generace, no

PavlaH — 28. 8. 2009 21:45

KOupit a diskrétně předat, že na vyzkoušení....

Tulipánka — 29. 8. 2009 18:03

To by šlo, koupím je na vyzkoušení. Díky za tip :)

lupina montana — 29. 8. 2009 18:07

Tuli, tvoje mamka není přece žádná trubka,žejo? Co kdybys je koupila (nezapomeň nějaký malý, hodněsající - aby si nepřipadala kdyžtak, že se vrátila do mladejch let buničiny :usch:) a nechala je u ní prostě někde ležet? Ať si je párkrát obejde, zamyslí se a až k tomu dojde ona sama, třeba zkusí :pussa:

PPavlaa — 29. 8. 2009 18:18

Lucy napsal(a):

Dobrá dobrá.. , jo řekla jsem mu to na férovku a tak, že to bylo hustý, ale rozhodně ne tak, že jsem nejdřív někde machrovala, že mu to řeknu, prostě jsme se s holkama domluvily, že by už mu to měl někdo říct a tak jsem mu to řekla...
Jo zaskočilo ho to, ale vzal to celkem s přehledem, protože jsem huba nevymáchaná a další dny se choval úplně normálně....
Neberu to jako že jsem hvězda nebo hrdinka.. v žádným případě..., prostě většinu věcí říkam na plnou hubu.... , jednu si ji nabiju.. za tu moji prostořekost.... ...

Lucy, já jsem taky huba nevymáchaná a většinou říkám věci taky na plnou hubu. Ale takhle bych toho chlápka neztrapnila, ať ji mám jakou chci. Leda v případě, že bych ho ztrapnit opravdu chtěla a chtěla jsem tím pobavit kolegyně. Mě je toho tvýho kolegy spíš líto a myslím, že tím, jak jsi to vyřešila, jsi hlavně ukázala míru své inteligence. Tohle se prostě nedělá, ať máš papulu jakou chceš.
A že se další dny choval normálně ? a co mu podle tebe jinýho zbývalo ? v podstatě jste měly pravdu, těžko se mohl rozčilovat, že to není pravda. ale to neznamená, že ten pocit, kdy se styděl před tebou, přes kolegyněma, které se hihňaly kousek za jeho zády v něm nepřetrval ještě dlouho po té ;)
tehle jsou příliš citlivé věci, řeší se beze svědků a s citem ;)

PPavlaa — 29. 8. 2009 18:23

mashanka napsal(a):

Selima napsal(a):

No tak mne Lucyno riešenie pripadá všetko možné, len nie taknté... Ale možno sú v českých zemiach iné pravidlá slušného správania, to pripúšťam. Mne ale môj vrodený cit pre riešenie situácie hovorí, že intímne záležitosti neriešim pred nastúpenou rotou.

Na druhou stranu, on svým smradem celou rotu obtěžoval a nesnažil se taktně nesmrdět. Co je na tom intimního, když  někdo zamoří celé pracoviště ?
Ono je asi něco jiného promluvit s blízkým, na kterém mi záleží a promluvit s kolegou, kde mi záleží hlavně na tom, abych nemusela čichat jeho intimní smrad.

on si svého problému nemusel být vědom. lidi jsou různí.
a to, že je to cizí člověk ještě neznamená, že ho musím naprosto bezohledně díky tomu před ostatními sejmout.

PPavlaa — 29. 8. 2009 18:24

lupina montana napsal(a):

Tuli, tvoje mamka není přece žádná trubka,žejo? Co kdybys je koupila (nezapomeň nějaký malý, hodněsající - aby si nepřipadala kdyžtak, že se vrátila do mladejch let buničiny :usch:) a nechala je u ní prostě někde ležet? Ať si je párkrát obejde, zamyslí se a až k tomu dojde ona sama, třeba zkusí :pussa:

:jojo:

Rozmarila — 29. 8. 2009 18:43

No já teda nevím,ale mě by strašně ponížilo, kdyby mi někdo takhle podstrkoval vložky .........kromě toho , jestli má inkont tak ji má málo(takže to nemůže  tak výrazně vonět) ......tyhle problémy mám také poslední roky , třeba když kýchnu nebo zakašlu , nebo když mám  moc rýmu ........ale málo, kdyby to měla hodně, měla by flek na zadku a s tím by existovat nemohla ......to už je nápadný.....všichni by se jí smáli ...
Spíš to bude celkově, že se nemyje, že má váhu .......já se taky potím od tý doby, co mám přes sto kg .........a to všechno dohromady ............tlustej člověk se potí celej ......já jsem třeba mokrá i pod prsama a v záhybech na stehnech......pokud se myje málo, tak to vložky nezachrání.......ale fakt že několikadenní spodáry si na sobě předststavit neumím ......to je na omdlení .......:)

mashanka — 29. 8. 2009 19:01

PPavlaa napsal(a):

mashanka napsal(a):

Selima napsal(a):

No tak mne Lucyno riešenie pripadá všetko možné, len nie taknté... Ale možno sú v českých zemiach iné pravidlá slušného správania, to pripúšťam. Mne ale môj vrodený cit pre riešenie situácie hovorí, že intímne záležitosti neriešim pred nastúpenou rotou.

Na druhou stranu, on svým smradem celou rotu obtěžoval a nesnažil se taktně nesmrdět. Co je na tom intimního, když  někdo zamoří celé pracoviště ?
Ono je asi něco jiného promluvit s blízkým, na kterém mi záleží a promluvit s kolegou, kde mi záleží hlavně na tom, abych nemusela čichat jeho intimní smrad.

on si svého problému nemusel být vědom. lidi jsou různí.
a to, že je to cizí člověk ještě neznamená, že ho musím naprosto bezohledně díky tomu před ostatními sejmout.

To máš pravdu, já bych to takhle neudělala, ale určitě bych neměla žádné rozpaky z toho, mu to říct. Nechápu, proč by mi to mělo připadat blbé, když jeho smradem trpím. Zvolila bych ale civilizovanou formu.
Jinak, kdo má na sobě košili a ponožky tři dny, zřejmě si toho vědom je, že se nepřevlékl a lezl ráno do stejných hadrů, co včera,  ne :vissla: ?

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:11

Rozmarilo,
mamka má také cca. 100 kg, koupe se 1x týdně (nesprchuje se), prý se jen omývá. A řeknu ti teda, ve vzdálenosti 1m a méně od ní je to cítit fakt hodně :usch: , občas je mi na zvracení (neberte to špatně, říkám to jen upřímně).

mashanka — 29. 8. 2009 19:14

Tak to potom vložky asi fakt nepomohou. A proč se vlastně nesprchuje ? To ji to jako nebaví, nebo co ? Já tomu nerozumím

Rozmarila — 29. 8. 2009 19:17

Tulipánka napsal(a):

Rozmarilo,
mamka má také cca. 100 kg, koupe se 1x týdně (nesprchuje se), prý se jen omývá. A řeknu ti teda, ve vzdálenosti 1m a méně od ní je to cítit fakt hodně :usch: , občas je mi na zvracení (neberte to špatně, říkám to jen upřímně).

Tak to musí bejt fakt hrůza...........protože silnej starší  člověk by se měl sprchovat víckrát denně.........ono se to totiž všechno i zapaří ........a ty spoďáry po jednom dni bych nikomu nepřála vidět .........tak tohle vložky nezachráněj .........
(Možná proto je tak úspěšná pojišťovák, každej radši rychle uzavře smlouvu, aby to nemusel dlouho čuchat :))

Možná si voní .....někdo má rád svou vlastní vůni......

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:17

Myslím, že to nemá cenu řešit. Musela by sama chtít se začít sprchovat a nosit vložky (moč je cítit také).

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:18

Rozmarila napsal(a):

Tulipánka napsal(a):

Rozmarilo,
mamka má také cca. 100 kg, koupe se 1x týdně (nesprchuje se), prý se jen omývá. A řeknu ti teda, ve vzdálenosti 1m a méně od ní je to cítit fakt hodně :usch: , občas je mi na zvracení (neberte to špatně, říkám to jen upřímně).

Tak to musí bejt fakt hrůza...........protože silnej starší  člověk by se měl sprchovat víckrát denně.........ono se to totiž všechno i zapaří ........a ty spoďáry po jednom dni bych nikomu nepřála vidět .........tak tohle vložky nezachráněj .........
(Možná proto je tak úspěšná pojišťovák, každej radši rychle uzavře smlouvu, aby to nemusel dlouho čuchat :))

Možná :skurt:

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:19

Napadla mě ještě deprese jako nemoc...

aprill — 29. 8. 2009 19:21

Tuli, nemá maminka nějakou dobrou kamarádku, třeba ta by ji mohla "domluvit" .

Bety — 29. 8. 2009 19:21

U nás mají inkontinentní vložky teď v lékárně jako vzoreček jednotlivě balené, třeba bys mohla jeden takový vzorek donést a říct mamce: "Mami, zrovna rozdávali v lékárně vzorky tak jsem ti jeden vzala na vyzkoušení" to je dost taktní ne? (Taky měli zrovna balzám na nohy a krém D Oliva tak co třeba vzít víc vzorečků a nadělit jí to všechno...) třeba by se chytla

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:27

Bety,
děkuji za radu, ale mamka o sebe vůbec nedbá, tzn. nepoužívá vůbec žádné krémy, deodoranty, ... (tzn. na žádné kosmetické vzorky zdarma by se nechytla). Vůni používá jen když je nějaký firemní ples nebo tak...

PPavlaa — 29. 8. 2009 19:27

mashanka napsal(a):

PPavlaa napsal(a):

mashanka napsal(a):


Na druhou stranu, on svým smradem celou rotu obtěžoval a nesnažil se taktně nesmrdět. Co je na tom intimního, když  někdo zamoří celé pracoviště ?
Ono je asi něco jiného promluvit s blízkým, na kterém mi záleží a promluvit s kolegou, kde mi záleží hlavně na tom, abych nemusela čichat jeho intimní smrad.

on si svého problému nemusel být vědom. lidi jsou různí.
a to, že je to cizí člověk ještě neznamená, že ho musím naprosto bezohledně díky tomu před ostatními sejmout.

To máš pravdu, já bych to takhle neudělala, ale určitě bych neměla žádné rozpaky z toho, mu to říct. Nechápu, proč by mi to mělo připadat blbé, když jeho smradem trpím. Zvolila bych ale civilizovanou formu.
Jinak, kdo má na sobě košili a ponožky tři dny, zřejmě si toho vědom je, že se nepřevlékl a lezl ráno do stejných hadrů, co včera,  ne :vissla: ?

jenže to máš těžký. já znám jednu babu, co je taky taková. jenže - její máma byla v tomhle čuně, ona je taky, rostla v tom. nepřijde ji to divný, pro ni je to normálka.

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:28

April,
mamka má snad kamarádku z práce, ale téměř ji neznám. Její nejlepší kámoška je babička a té to říci nemůžu (starší ročník má takové věci jako tabu)

aprill — 29. 8. 2009 19:34

Tulipánka napsal(a):

April,
mamka má snad kamarádku z práce, ale téměř ji neznám. Její nejlepší kámoška je babička a té to říci nemůžu (starší ročník má takové věci jako tabu)

Já bych si asi babičce posteskala, že maminka o sebe dbá méně než předtím a jestli si toho všimla i ona ;) .

Tulipánka — 29. 8. 2009 19:39

aprill napsal(a):

Tulipánka napsal(a):

April,
mamka má snad kamarádku z práce, ale téměř ji neznám. Její nejlepší kámoška je babička a té to říci nemůžu (starší ročník má takové věci jako tabu)

Já bych si asi babičce posteskala, že maminka o sebe dbá méně než předtím a jestli si toho všimla i ona ;) .

No, zkusit to ještě můžu .... :)

luminka — 25. 11. 2009 7:58

Možná budu mimo téma, u nás nejde tak úplně o hygienu, ale matka ze sebe dělá stařenu a snad si na tom i zakládá. Vypadá tak, jak by ještě vypadat nemusela. Já vím, je jí pořád špatně, vyjmenuju trochu co jí je: bolí ji stále břicho, ale vyšetření neukázala vůbec nic, má zánět močového měchýře, mívá zalehlé ucho, potí se, motá se jí hlava, rakovinu prodělala před 24 lety, nemoc už se nevrátila, ale jednu ruku má skoro chromou od záření. Je toho dost, já vím, ale je to důvod, aby chodila šedivá a doma bez zubní protézy, nebo aby skoro vůbec nikam nechodila? Bojí se někam jít, že ji zastihne průjem, rozhoduje se hodinu, jestli tam půjdeme. Když už do toho města vyrazíme, nic takového se samozřejmě nekoná, nakoupí blbiny mým dospělým dětem, pohovoří s příbuznými, které potkáme a nic se neděje. Ona mi k tomu svému vzhledu říká, že má na starosti celý dům, že má o něj velkou starost, a proto na parádění nemá čas a náladu. A šedivá chodí ze zásady, pusu si nemaluje ze zásady, a když to ženy jejího věku dělají, tak se jí to ani nelíbí. A nejvíc mě rozčiluje to, jak se tomu směje. To je skutečně až děsivé, jako když z toho má radost, jako když to dělá naschvál. Taky byla objednaná na odstranění tukových bouliček z hlavy, vlezla jí do toho bolest zubů (které nemá), ale víc se už neobjednala. Ztráta vlasů by se v jejím případě dala přežít, nosí stále krátký účes, to by jí vyrostlo za chvíli. Ale ona do žádných nemocnic už nechce, ona chce umřít doma na gauči. Taky se velmi bojí orkánů a vichřic a pořád vymýšlí, co by mohly způsobit. Stále poslouchá rádio, a hlavně počasí, a potom se toho děsí. Nevím už, co s ní, tím spíš mě to mrzí, že to byla za mého dětství velká parádnice, a to už ji břicho trápilo od mého narození.

Selima — 25. 11. 2009 8:24

Lumi, tak ju nechaj žiť podľa svojho... možno už jej na výzore naozaj nezáleží, čo je možno škoda, ale... možno ani nie. Ak je tak spokojná a šťastná, tak načo ju do niečoho nútiť? Asi jej rola starenky sedí... Mám kamošku, ktorá je šedivá už pred päťdesiatkou, zo zásady si vlasy nefarbí, zo zásady ich nosí stiahnuté v konskom chvoste a zo zásady sa nemaľuje. No a čo? Rozprávame sa s ňou o knihách, filmoch a o zvieratách, čo doma chovajú, a nie o kozmetike. Beriem ju takú, aká je. S mamou je to možno o niečo horšie, ale aj tak sa dá naučiť brať ju takú, aká je. (Moja je druhý extrém, pri rakovine ju zaujímalo jediné: či príde o prsník a o vlasy. Dokonca tvrdila, že bez vlasov nemá pre ňu život zmysel... :rolleyes: Našťastie zmenila názor. A už zasa rastú :supr: ...)

luminka — 25. 11. 2009 8:42

Tak moje maminka spokojená a šťastná není. Má stále tyto utkvělé myšlenky: Že ji někde zastihne průjem, že bude vichřice a buď něco spadně na mě, nebo spadne na zahradě strom, co je u plotu, a skončí na autě nepříjemné sousedky, že její řízek bude tvrdý a budeme ho "žižlat", že mého syna bude někdo šikanovat a trápit, že si nenajde holku, v poslední době také to, že všichni pomřeme na prasečí chřipku. Snažím se ji rozptýlit, když přijedu, ale ona mě většinou nepouští ke slovu a stále dlouze mele to svoje. Nejhorší je, že už tak dost vystrašený člověk to většinou ještě vyhledává v rádiu a v novinách, ji zprávy o chřipce a o vichřici úplně přitahují.
Nerada bych, aby to vyznělo, že proti mamince stále něco mám, nebo nerespektuju její věk, ne, mám ji moc ráda a proto mě tohle všechno mrzí, že ji stále něco bolí, že se trápí blbinami. Navrhovala jsem jí teď, po smrti babičky, chodit mezi lidi, pořídit si zvířátko, a ona stále ne a ne.

helena — 25. 11. 2009 9:47

Tak moje maminka spokojená a šťastná není.... ona mě většinou nepouští ke slovu a stále dlouze mele to svoje...
luminko, ale ty jsi v některých věcech úplně stejná, podle toho, co občas napíšeš. Taky máš ten pesimistickej pohled na svět jako tvoje maminka - akorát, že na ní to vidíš víc.

Amysterya — 2. 12. 2009 20:32

Ahoj,nečetla jsem všechny příspěvky ... ale máme podobný problém ohledně zápachu.

Máme kamaráda a má potíže s dechem.Teda on to asi neví.Je to hrozně nepříjemné, všichni při povídání s ním udržují uctivou/mnohdy vlastně už neuctivou vzdálenost.Je fajn, zábavný, pohledný , chytrý, ale .......
a my nikdo nevíme, jak mu to říct.Zuby si čistí, i když kdoví jestli správně.Má prý paradentózu (rodinná zátěž) a k zubaři asi chodí.Ale je to fakt nesnesitelné, možná ty anaerobní bakterie, které "bydlí" v těch uvolněných dásních.

Slečnu ted nemá a asi ani mít nebude.Nedovedu si představit, která by snesla byť jediný polibek, pokud by přežila úvodní konverzaci.

Hrozně mě to štve a nějak se odhodlávám k radikálnímu sdělení, ale nemám z toho dobrý pocit.Chci mu pomoci, ale nechci, aby se ho to nějak dotklo.Vnímám to jako to velmi choulostivé téma.
Nemáte někdo nápad, jaká slova použít, aby to bylo dostatečně taktní?

A někde jsem četla, že smradloši se už sami vůbec necítí.Snad mě to nikdy nepotká, brrr ...

Berberka — 29. 1. 2010 23:05

Taky jsem nečetla úplně všechno, jen bych připojila poznámku - pracuji posledních pár let jako pečovatelka a musím říct, že nedostatek zájmu o osobní hygienu dost často doprovází stárnutí (a často i mentální choroby s tím spojené) a občas započíná už od šedesátky, výjimečně i dříve. Pokud, Tulipánko, bylo u Tvé maminky až dosud všechno v tomto směru ok a najednou došlo k podobnému obratu, sledovala bych nejen hygienické ale i další návyky. Nedělá ostatní věci v poslední době tak trochu "jinak"? Nechci strašit ani nic naznačovat, jen myslím, že by se neměla vynechat žádná alternativa...promiň, pokud jsem Tě zbytečně něčím postrašila...

ViktorkaLove — 30. 1. 2010 8:19

Amysterya napsal(a):

.
Nemáte někdo nápad, jaká slova použít, aby to bylo dostatečně taktní?
...

"Mam pro tebe radu, ktera ti zprijemni zivot..., (na to by treba mohl rict: Sem s ni!..., nebo tak neco...)
Velmi neprijemne ti pachne z pusy, pores to, prosim s nejakymi odborniky (zubar, i ORL?)..."
Jako opravdu je to dost neprijemne pro toho, kdo sdeluje... ale kdyz si to predstavim na sobe, ze by na neco takoveho nekdo upozornil me, urcite bych se na nej nezlobila a nepovazovala ho za netaktniho, naopak, byla bych mu vdecna...

luminka — 31. 1. 2010 9:07

No, nevím, ale třeba já se zlobím vždycky, i když mi třeba někdo naznačil, že nejsem učesaná. Mě to prostě rozzlobí.

konstance — 1. 2. 2010 8:47

Tulipánka napsal(a):

Mám takovou trochu delikátní otázku:
mé matce je 56 let a už delší dobu pro ni není osobní hygiena důležitá. Že se nesprchuje a koupe 1x týdně, to bych ještě překousla, i když mám kolem 100 kg a hodně se pohybuje, takže i hodně potí, ale že se nemyje ani na antimních místech (nebo myje, ale nebere si čisté prádlo) a z toho důvodu si vedle ní nemůžu ani stoupnout a ve výtahu doslova a do písmenka zadržuji dech, to už mi fakt vadí.
Jak byste to řešili vy?
Zajímavé je, že dělá pojišťovací agentku a je celkem hodně úspěšná :co:
Mám jí o tom říci? Jak?
Děkuji za názory

tak co treba: hele mami vis ze docela smrdis? proc se obcas neumyjes a nevezmes si ciste pradlo?
ne ve vytahu, pokud by nasledovala hystericka scena, z vytahu neni kam utect :storstark:

Tulipánka — 1. 2. 2010 13:20

Moc děkuji za všechny rady, jednou jsme se o něčem bavily a tohle bylo trochu k tématu, tak jsem jí to decentně řekla. Myslím, že se to trochu zlepšilo. Pořád se tedy nesprchuje, ale už myslím víc dbá o své prádlo.

Berberko,
protože už s matkou asi 8 let nežiju, tak bohužel nevím, jestli dělá nějaké věci jinak. Když přijedu na víkend, je myslím vše při starém. Myslím, že je to snad nějaký způsob pohodlnosti, že se jí o sebe pečovat nechce, když byla mladá, tak prý vypadala jako ze žurnálu :D .