Babů-01 — 29. 10. 2008 16:32

Je mi 65 let a oční lékařka mi zjistila VPMD (Věkem podmíněná makulární degenerace). Prý se to nedá léčit jenom čekat jak se to bude vyvíjet. Čím déle tím lépe. Degenarace způsobuje špatné, hlavně detailní vidění. Nakonec mě čeká ztráta zraku. Nemá někdo zkušenostt s touto chorobou? A nebo čím se dá maximálně zpomalovat? Díky.

REŇAS — 29. 10. 2008 17:17

Milá Babu,:)neporadím asi nic moc,ale nedalo mi to,aspoň neodpovědět.. Já mám také problémy s očima(je mi 35 let) a mně hrozí,že jednou a může to být kdykoliv,nemusím vidět vůbec..Ve stáří je to velmi pravděpodobné. Takže vím s čím se asi potýkáte(nedovoluji si tykat),ČLOVĚK KDYBY MOHL,UDĚLÁ PRO VIDĚNÍ COKOLIV,ČASTO TO BOHUŽEL NENÍ V JEHO MOCI.. Takže i když já mám jiné oční onemocnění doma jsem o vaší chorobě a léčbě našla(v knize o očíních diagnozach) JEN TOHLE: JAKÁ JE POMOC U MAKULÁRNÍCH DEGENERACÍ?
V zásadě neexistuje na makulární degenerace žádná léčba. Pouze u MÉNĚ ČASTÉ VLHKÉ FORMY SENILNÍ DEGENERACE SE V NĚKTERÝCH PŘÍPADECH MŮŽE POKRAČOVÁNÍ ZMĚN ZPOMALIT POUŽITÍM LASERU,POKUD SE VÝKON PROVEDE VE VELMI RANÉM STADIU ONEMOCNĚNÍ. Laserová koagulace ničí abnormální nové cévy a zabraňuje růstu sáknoucí jizevnaté tkáně. Bohužel laserová koagulace může často způsobit bezprostřední mírné zhoršení vidění,to je cena za prodloužené uchování funkce makuly v budoucích letech. Pacientům s makul.degeneracemi mohou pomoct pomůcky zvětšující obraz. Jsou to různé lupové brýle,ruční i stojací lupy..,turmony. Některé může předepsat váš ošetřující lékař a nebo  na specializovaném pracovišti,kde se těmito problémy zabývají. Mnohé z těchto pomůcek můžou pomoci postiženému vést relativně normální život. No tak to je Babu,co jsem já našla,ale každopádně být váma našla bych si nějaké rady o této nemoci na internetu a nevím jakého očního lékaře navštěvujete,jestli nějaké odborné pracoviště,ale rozhodně být váma bych se pokusila navštívit nějaké odborné oční specializovaná pracoviště v naší republice a chtěla slyšet i odborné vyjádření někoho jiného,podstoupila tamnější vyšetření..(než jen od své lékařky,že se stím nic nedá dělat..to já slyšela,také,že není nutné,že je to stabilizované a když jsem přijela na jiné specializované pracoviště,okamžitě bylo nutno mi provést laser oka..SÍTNICE) Jinak se snažím užívat oční vitamíny,obzvlášť ty,které obsahují LUTEIN A BORŮVKY,vitamín A. Sem tam si koupím oční bylinkový čaj. BABU, DRŽÍM PĚSTI..A ABYSTE NAŠLA NĚJAKOU ODBORNĚJŠÍ POMOC A ZRAK SE UDRŽEL..CO NEJDÉLE. :jojo:

mia — 29. 10. 2008 17:39

určitě bych se zkusila poinformovat na nějaké specializované oční klinice, jaké jsou možnosti, např.

Tyto odkazy posílat přes SZ nebo mailem.