Blossom — 22. 9. 2008 21:44

Dcera mi nastoupila na VŠ a já nevím, kolik peněz dávat na živobytí. Ráda bych, aby dcera nestrádala, ovšem také nechci dávat tolik, aby žila "nad poměry".Pomohly by mě vaše zkušenosti, abych měla srovnání. Dcera bude bydlet na koleji, každý víkend dojíždět domů, má to cca 100 km. Jak jste to vyřešili u vás doma?
Možná se zdá, že to nepatří na psychologickou, já ale myslím že ano, už proto, že momentálně  bych mohla dávat dceři poměrně dost peněz (a ona to víceméně ví). ale nechci ji zkazit, chci aby se naučila s penězi hospodařit.

Kuty — 22. 9. 2008 22:08

Toto přesně je nyní i náš případ a máme ty samé obavy a naši kluci ví,že jak my budem nakládat se svými penězi je jen a jen naše věc a i to,že je jim houby potom jestli jich máme hodně nebo ještě víc.Staršího syna máme 2.rok na VŠ a s tou vzdáleností je to taky asi tak stejné jako u Tebe.Platíme mu koleje,stravu a jízdu domů+ zpět do školy.MHD nepotřebuje,bydlí blízko školy,v případě by chtěl síťovou jízdenku,platí si ze svých zdrojů.V obchodě si kupuje snídani a večeři,celkem dostává na měsíc na výše jmenované 4300,-Kč.Vč.kapesného 120,- Kč,což jsem psala nedávno na rod.financích.Moc na vyskakování to nemá,ale bídou netrpí a na různé pitky apod.musí použít jen a jen svoje prostředky z brigád,to už doma neřešíme.

Verunka a Vanesska — 22. 9. 2008 22:28

Já jsem dostávala 5 000,- měsíčně a v tom bylo ubytování, strava, lítačka a jízdné domů. Asi jako kapesné mi zbyli 300,- nebylo to moc, ale k tomu brigáda a docela jsem si žila dobře.

majkafa — 22. 9. 2008 22:33

Teď mi nastupuje na vejšku do Prahy syn, bude na koleji. Dcerka byla v Brně, dávala jsem jí měsíčně cca 7 tisíc, stejně dostane i syn. Udělala jsem si nějakou kalkulaci, snad by to mělo být tak akorát, myslím, na to, kolik ho bude stát kolej, jídlo, tramvajenka a kapesné.

Blossom — 22. 9. 2008 22:34

Verunka a Vanesska napsal(a):

Já jsem dostávala 5 000,- měsíčně a v tom bylo ubytování, strava, lítačka a jízdné domů. Asi jako kapesné mi zbyli 300,- nebylo to moc, ale k tomu brigáda a docela jsem si žila dobře.

Veru, prosím, napiš, zda v těch 5000 bylo zahrnuté i oblečení, učebnice, nebo ti na to vaši dávali peníze zvlášť ? A co takové výdaje jako mobil, antikoncepce, kadeřnice? To bylo taky v tom, nebo zvlášť nad těch 5000?

Jdhehajnx — 22. 9. 2008 22:35

Já dostávám od rodičů 3000,- Bydlím sice v Praze, ale s přítelem, takže to mám na živobytí a lítačku na MHD mi taky platí rodiče. Jinak většinu ostatních věcí (oblečení, boty, batoh) si platim sama. Peru si sama, k našim jezdím tak jednou týdně na návštěvu.
Na učebnice dostanu, kadeřnici a jiné "nedůležité věci" si platím sama. Antikoncepci mi většinou taky platí rodiče, na telfon jsem doteď dostávala 300,- a zbytek si doplácela, teď už ho platím celý sama.
Ale mám dobrou práci.

majkafa — 22. 9. 2008 22:36

Já v tom mám i mobil. Oblečení v tom není, ale nějak zvlášť už na oblečení nepřispěju, myslím, že v Praze je dost možností na brigádu, ať se taky trošku snaží.

Verunka a Vanesska — 22. 9. 2008 22:42

Oblečení mi mamka koupila zvlášť, ale jen nejnutnější, když jsem chtěla parádu, tak ze svýho. Byly jsme dvě holky na studiích a s příjmem střední vrstva, takže to nebylo moc na velké vyskakování. Skripta a školní pomůcky jsem kupovala, až když jsem věděla, kam co budu potřebovat a na to jsem dostala také peníze. Mobil, antikoncepce, kadeřnice jsem si od 15 platila vždy sama. Teda antikoncepci až dýl, ale nevím, prostě ta se netýkala rodičů, ale mě a mého partnera.

pajaja — 22. 9. 2008 22:43

Dcera dostává 5000kč.Z toho si platí jízdné,obědy,ošacení,zábavu.Jinak bydlí s námi,asi je to moc,že?Bojím se aby se, až  se jednou  bude živit sama nedivila,co je to za práci vydělat tolik peněz.

Verunka a Vanesska — 22. 9. 2008 22:44

Jo studovala jsem v Praze a to oblečení se tam dá sehnat za pár šupů a lehce si taky na něj vydělat

pajaja — 22. 9. 2008 22:45

Na mobil bych zapomněla.Ono když se to sečte....Stačí mobil a jízdné a moc toho nezbyde.

Definitiv — 23. 9. 2008 0:01

Tak já jsem asi byla brutálně rozmalzlená :lol: :lol: od prváku na vysoký jsem dostávala 10 000Kč, komplet na všechno, bydlení (tehdy 3 400,-), jízdné (2 000,-), jídlo (ani nevím kolik), učebnice, oblečení, veterina pro psa, antikoncepce, telefon a cokoliv jiného. U nás se to osvedčilo, jelikož jsem neměla potřebu mít práci na úkor školy (zož jsem zas měla na střední a vypadalo to, že na školu se vykašlu ;) ). Hlavně to byl pro mě pevný rozpočet, taková malá nauka jak vyjít s penězi. Možná se vám to zdá hodně, ale mně ti přijde téměř jako minimum. Chápu, když odpadnou největší položky (nájem, jídné, MHD) ale např Kuty - dávat dětem 120 Kč kapesného? Já ti nevím, to mi přijde extra málo (já když jdu do obchodu pro chleba, šunku a máslo, tak tam nechám stovku :dumbom: )

Lucie_82 — 23. 9. 2008 0:24

ja nedostavala nic, jen pridavky (tenkrat cca 600), ale to je asi extrem. S odstupem mi jako nejrozumnejsi prije hradit zakladni zivotni naklady, na nadstandard aby si deti vydelaly samy. nemyslim si, ze by to bylo na ukor skoly. lidi na vysoke skole by uz meli byt dospeli a meli by si sami uvedomit, nakolik je nebo neni vzdelani dulezite.

Definitiv — 23. 9. 2008 0:49

Lucko - nic proti, nevím co považuješ za nastadart, ale já ten rok bývala ve škole zhruba 36 hodin týdně, pokud bych zvládala nějkou brigádu, která by pro mě byla skutečně finančně přínosná, tak bych se na školu zcela jistě vykašlala, takhle jsem di přivydělala nějaký mrňky na zábavu a bylo. Ale zase neexistovalo abych přišla domu s tím, že potřebuju na nový boty/šaty/učebnice/sešity/telefon/nebo cokoliv podobného ;) Prostě všechno v mojí režii (z peněz od rodičů teda :rodna: )

pencila — 23. 9. 2008 0:51

Já dostávala před cca 6-ti lety kolem 4tis (tenkrát sirotčí důchod + přídavky), což bylo pro mě na ubytování a na jízdné, jelikož jsem dělala uměleckou školu a potřebovala jsem měsíčně hodně pomůcek, chodila jsem pravidelně na brigády.. Na oblečení mi často vůbec nezbylo, ale to jsem nebrala jako podstatné, hlavně že jsem mohla tvořit, chi :-)))) Taky ídleníček byl složený z těch nejlevnějších věcí, např. těstoviny s kečupem a se sojou, což dnes díky tomu už nemůžu ani vidět :-P

Lucie_82 — 23. 9. 2008 0:55

jasne, zalezi i na tom, o jakou skolu se jedna. ja tenkrat studovala FF na MU a FSS na Mu (tu druhou dalkove). a uzivit jsem se stihala (ne poskytovanim erotickych sluzeb :lol: ) za standard povazuju ubytovani, jidlo a ucebnice, popripade sem tam nejaky kousek obleceni. mobil, kadernici ani antikoncepci urcite ne. ale tohle je fakt obor od oboru rozdilny, dokazu si predstavit, ze jine je to na napr. medicine, kde je fakt potreba se ucit :) naopak, u humanitnich oboru je jen dobre, kdyz si clovek uz na skole zajisti nejakou praxi. mluvim ze zkusenosti, jen diky praxi pri skole v cechach jsem ted ziskala velmi slusnou praci na pul uvazku i v nemecku, kde studuju ted.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 0:56

jojo, testoviny :lol: taky se jich casem rada vzdam :)

eremuruss — 23. 9. 2008 5:14

Teda,kdyz to tak ctu tak samozivitelka s prumernym platem 18.000 hrubeho nemuze vlastne ani dat dite vystudovat.No jeste,ze nemam deti chytry,ze nemem vycitky.

HB — 23. 9. 2008 7:12

ja jsem asi taky rozmazlena...rodice mi plati kolej, jidlo, cast obleceni (urcite by mi platitli vic, ale je mi trapne si rikat o penize), na telefon a antikoncepci jsem schopna si usetrit z penez co od nich dostavam...uz asi dva roky jsem nebyla na brigade, jsem ve skole zhruba 40hodin tydne, takze nemam cas ani silu, ale zase mi cas od casu prijde nejake to stipendium, ktere zalepi diry v rozpoctu...
kdyz to tak spocitam, dohromady je mesicne prijdu tak na 6000Kc...

Klubko — 23. 9. 2008 7:49

Já obdivuji svou kamarádku, která má roztroušenou sklerozu, k tomu anorexii a rodiče jí na VŠ dali jen přídavky. Ostatní si vydělávala sama. Na všechno. Na knihy, kolej, jídlo, pomůcky, zábavu,hadry. Znamenalo to v čase "prázdnin" každý rok odjet do zahraničí, tam tvrdě makat a celý rok za to žít a studovat tady. Klaním se jí, před tím, že vystudovala práva. Znamenalo to být fakt mezi nejlepšími,aby mohla dostat stýpko. A dokonce byla rok ve Francii ,kde studovala,za stipendium.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 7:50

eremuruss napsal(a):

Teda,kdyz to tak ctu tak samozivitelka s prumernym platem 18.000 hrubeho nemuze vlastne ani dat dite vystudovat.No jeste,ze nemam deti chytry,ze nemem vycitky.

nu, tvoje deti, kdyby chtely studovat, by si holt musely vzit pujcku nebo se na skole zivit samy. oboji neni uplne nejjednodussi, ale jde to. Mi rodice maji na vysoke v soucasnosti vsechny 3 deti a vsechny by taky uzivit nemohli. proto se pri studiu zivim sama. nu, ale uz na to mam taky vek :)

Tim jsem rozhodne nechtela zlehcovat tvou nelehkou financni situaci.

Ivana — 23. 9. 2008 8:03

Moje děti studují v místě bydliště a dávám jim každému kapesné 2000,- na školu, jízdné, mobil, nějaké to oblečení apod. a 2000,- na jídlo, protože společné jídlo máme jen o víkendu, jinak se živí samy. Dceři přispívám 500,- Kč měsíčně na antikoncepci a přispěju jim na dražší kusy oblečení, holiče a neplánované výdaje např. zubaře a pod.

Blossom — 23. 9. 2008 8:30

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvlášť).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 8:43

Na ten prvni semestr to neni spatny napad, nez se rozkouka. Potom dal opravdu zalezi i na tom, jakou skolu studuje. Jak zde jiz bylo psano: napr. v pripade mediciny nebo biochemie moc casu na brigady nezbyva, ale u humanitnich oboru si myslim, ze neni problem. I vzhledem k tomu, kolik lidi je v soucasnosti studuje, praxe opravdu velkym plusem do budoucna, u pohovoru se na to docela hledi.

Drzim palce pri rozhodovani, asi to neni lehke :)

Santala — 23. 9. 2008 9:41

Blossom napsal(a):

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvlášť).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

Na kadeřnici a botičky by si vysokoškolačka fakt mohla vydělávat sama.:P

Mě se to celé zdá jako sen :)

Já odešla od našich v 17ti a měla jsem 90kč na týden + 3 zaměstnání :vissla:
Byla to ta nejlepší škola, co jsem mohla mít.Škola života :lol: :supr:

henrietta — 23. 9. 2008 9:45

Uff, to jsi jim ale docela nadsadila. Nevím kde studuje, ale
kolej je podle mě tak 2500 (- 700 - dostane ubytovací stipendium každý měsíc, pokud nebydlí v okrese školy), tzn. 1800.
Jízdné a mhd 1000? I kdyby jezdila 4x měsíčně, tak to je na 100 km asi 60 Kč se studentskou slevou x 8. 480Kč. Mhd nemám přehled, ale hádám tak 300 na studentské. Tzn. 800Kč.
Jídlo 3000??? To možná včetně dvou pořádných kaleb týdně, kde se nepije jen pivo ale spíš rum s colou apod. Na jídlo stačí 500 týdně (menza + nějaké ty levnější doma dělané večeře, snídaně a svačinky)
Tzn. 2000.
Antikoncepce 600 měsíčně? To spíš jednou za tři měsíce. Takže 200 měsíčně.
Čočky ... jo tak to už je jiná věc, ale já je mám měsíčně za 350.
Šaty, boty ... taky bych ráda utrácela 1000 měsíčně za oblečení, holt musím občas pracovat :)
Kadeřnice ... každý měsíc? Tak to už opravdu jen když si to budu moct dovolit. A jdu k levnější za 500 :)

Když vynechám poslední dvě položky, za které se v nouzi dá snadno ušetřit tak mi to dělá.

Bydlení..........1800
Jídlo..............2000
Doprava..........800
Antikoncepce...200
Čočky.............500

Celkem 4500. To už nezní tak hrozně ne? Jasněže to není na nějaké vyskakování, ale může si to dovolit i chudší rodina.
Pokud ovšem dceři dáte těch 9900, tak si bude opravdu žít jako královna:)

Já jsem teď čtyři dostávala 4000 a zvlášť mi platili ty čočky, plus oblečení k svátku, narozkám případně občas i jen tak (ale hodně jsem si kupovala i sama z brigád). Musím říct, že poslední rok mi ale ty 4000 opravdu stačily už jen na to nejnutnější, protože jídlo hrozně zdražilo. Teď budu dostávat 5000 a to je podle mě tak akorát na to, aby člověk neměl tendenci každý večer propařit :)

Blossom napsal(a):

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvlášť).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

helena — 23. 9. 2008 10:00

No vidíš, Blossom, a to jsi ještě zapomněla připočíst nějaké kapesné třeba na kulturu a podobně. Ale i tak se mi zdá docela hodně tisícovka měsíčně na oblečení a skoro druhá na kadeřnici. Celkem chápu, že placení antiko je spíš asi tvoje pojistka, ale neměla by to taky spíš být dcery (nebo jejího partnera) starost?
Když jsem byla na střední (dávno), dostávala jsem 50,- Kčs na týden - 2x 20,- doprava, zbylo mi 10 kaček na všechno ostatní, snad jen s výjimkou opravdu nutného oblečení, protože abych chodila nahá se jaksi nehodilo http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png - ale v hadýrkách z "levných oděvů" klidně. Když jsem potřebovala "nesmysly" jako lak na vlasy (nosily se drdoly), punčocháče navíc nebo lístek do kina (o antokoncepci bych se ani nezmínila), mazala jsem na brigádu - od šestnácti. Naučilo mě to rozlišovat důležité od toho, co není potřeba a "nehroutit se", jako některé spolužačky, třeba z toho, že nosím kozačky pět let.

Santala — 23. 9. 2008 10:04

helena napsal(a):

No vidíš, Blossom, a to jsi ještě zapomněla připočíst nějaké kapesné třeba na kulturu a podobně. Ale i tak se mi zdá docela hodně tisícovka měsíčně na oblečení a skoro druhá na kadeřnici. Celkem chápu, že placení antiko je spíš asi tvoje pojistka, ale neměla by to taky spíš být dcery (nebo jejího partnera) starost?
Když jsem byla na střední (dávno), dostávala jsem 50,- Kčs na týden - 2x 20,- doprava, zbylo mi 10 kaček na všechno ostatní, snad jen s výjimkou opravdu nutného oblečení, protože abych chodila nahá se jaksi nehodilo http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png - ale v hadýrkách z "levných oděvů" klidně. Když jsem potřebovala "nesmysly" jako lak na vlasy (nosily se drdoly), punčocháče navíc nebo lístek do kina (o antokoncepci bych se ani nezmínila), mazala jsem na brigádu - od šestnácti. Naučilo mě to rozlišovat důležité od toho, co není potřeba a "nehroutit se", jako některé spolužačky, třeba z toho, že nosím kozačky pět let.

:godlike:
:godlike:

:supr:

henrietta — 23. 9. 2008 10:16

Definitiv napsal(a):

Tak já jsem asi byla brutálně rozmalzlená :lol: :lol: od prváku na vysoký jsem dostávala 10 000Kč, komplet na všechno, bydlení (tehdy 3 400,-), jízdné (2 000,-), jídlo (ani nevím kolik), učebnice, oblečení, veterina pro psa, antikoncepce, telefon a cokoliv jiného. U nás se to osvedčilo, jelikož jsem neměla potřebu mít práci na úkor školy (zož jsem zas měla na střední a vypadalo to, že na školu se vykašlu ;) ). Hlavně to byl pro mě pevný rozpočet, taková malá nauka jak vyjít s penězi. Možná se vám to zdá hodně, ale mně ti přijde téměř jako minimum. Chápu, když odpadnou největší položky (nájem, jídné, MHD) ale např Kuty - dávat dětem 120 Kč kapesného? Já ti nevím, to mi přijde extra málo (já když jdu do obchodu pro chleba, šunku a máslo, tak tam nechám stovku :dumbom: )

10 000 tiše závidím :) 120 Kč kapesného je opačný extrém, to je fakt tak směšná částka, že nevystačí ani na jeden večer se zábavou :) No možná s vínem z krabice a kolou za 4,90 :vissla:

henrietta — 23. 9. 2008 10:19

Teď koukám, že jsem ten svůj slavný rozpočet špatně sečetla :dumbom: sakra teď ale teda nevím, jak letos s těma 5000 vyžiju! :mad:

henrietta napsal(a):

Uff, to jsi jim ale docela nadsadila. Nevím kde studuje, ale
kolej je podle mě tak 2500 (- 700 - dostane ubytovací stipendium každý měsíc, pokud nebydlí v okrese školy), tzn. 1800.
Jízdné a mhd 1000? I kdyby jezdila 4x měsíčně, tak to je na 100 km asi 60 Kč se studentskou slevou x 8. 480Kč. Mhd nemám přehled, ale hádám tak 300 na studentské. Tzn. 800Kč.
Jídlo 3000??? To možná včetně dvou pořádných kaleb týdně, kde se nepije jen pivo ale spíš rum s colou apod. Na jídlo stačí 500 týdně (menza + nějaké ty levnější doma dělané večeře, snídaně a svačinky)
Tzn. 2000.
Antikoncepce 600 měsíčně? To spíš jednou za tři měsíce. Takže 200 měsíčně.
Čočky ... jo tak to už je jiná věc, ale já je mám měsíčně za 350.
Šaty, boty ... taky bych ráda utrácela 1000 měsíčně za oblečení, holt musím občas pracovat :)
Kadeřnice ... každý měsíc? Tak to už opravdu jen když si to budu moct dovolit. A jdu k levnější za 500 :)

Když vynechám poslední dvě položky, za které se v nouzi dá snadno ušetřit tak mi to dělá.

Bydlení..........1800
Jídlo..............2000
Doprava..........800
Antikoncepce...200
Čočky.............500

Celkem 4500. To už nezní tak hrozně ne? Jasněže to není na nějaké vyskakování, ale může si to dovolit i chudší rodina.
Pokud ovšem dceři dáte těch 9900, tak si bude opravdu žít jako královna:)

Já jsem teď čtyři dostávala 4000 a zvlášť mi platili ty čočky, plus oblečení k svátku, narozkám případně občas i jen tak (ale hodně jsem si kupovala i sama z brigád). Musím říct, že poslední rok mi ale ty 4000 opravdu stačily už jen na to nejnutnější, protože jídlo hrozně zdražilo. Teď budu dostávat 5000 a to je podle mě tak akorát na to, aby člověk neměl tendenci každý večer propařit :)

Blossom napsal(a):

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvlášť).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

Klubko — 23. 9. 2008 10:46

Heleno, Santalo, klid. Byla jsem na tom stejně. V 19 ti jsem prošla prvním semestrem a šla makat. Nebylo na uživení, když jsem žila sama. No a tak studuji při práci. Taky to jde. Je to sice makačka. Jen jsem se tiše usmívala svým spolužačkám, které na VŠ měly problémy, že jim matka kráv.a nedá na mikinu od Roxy za  3000 a musí na brigádu. Csss. :lol:

helena — 23. 9. 2008 10:58

Hele, Klubko, znáš jednu z mých oblíbených vět - "Na co nemám, to se mi nelíbí" http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png Ono to možná zní jako falešná skromnost, ale je fakt, že už mi tenhle přístup mockrát pomohl. Akorát je někdy potíž ustát "tlak okolí", páč někteří nepochopí, že můžeš být spokojená i bez mikiny od Roxy (mmch - to jsem snad ještě neslyšela http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png - ale za ostudu to nepovažuju).

Santala — 23. 9. 2008 11:14

Klubko napsal(a):

Heleno, Santalo, klid. Byla jsem na tom stejně. V 19 ti jsem prošla prvním semestrem a šla makat. Nebylo na uživení, když jsem žila sama. No a tak studuji při práci. Taky to jde. Je to sice makačka. Jen jsem se tiše usmívala svým spolužačkám, které na VŠ měly problémy, že jim matka kráv.a nedá na mikinu od Roxy za  3000 a musí na brigádu. Csss. :lol:

Jo :D tak, to taky pamatuju :vissla::lol:

Secondový nálety mi vydržely z té doby do dnes :o))

Ani dnes nechápu, jak někdo může dát 3tis za kalhoty :dumbom::dumbom: ( myslím, že to budou následky té " TĚŽKÉ " doby) :lol: :lol::supr:

helena — 23. 9. 2008 11:21

Checheche - já ulovila v sekáči opravdový Hermés šátek za 120,- Kč. Nekecám...

Santala — 23. 9. 2008 11:27

helena napsal(a):

Checheche - já ulovila v sekáči opravdový Hermés šátek za 120,- Kč. Nekecám...

Mám kurioznější zážitek z té doby :D

Učila jesm AJ jednu 12ti letou slečnu, dělala v night klubu a dělala servírku v pizzérii.

Dorazila jsem na hodinu se slečnou a její tatínek mě poznal, no a já jeho taky, jako pravidelného hosta :lol:

Tak hrozně se bál, že to řeknu, že mě chtěl nejdřív vyměnit za jinou " učitelku" ( což manželka nechtěla ), že mi pak nabízel 2x tolik za hodinu, než bylo v tý době běžný :lol:

Klubko — 23. 9. 2008 11:28

Na tohle mám dobré 2 kamarádky. Ony jsou fashion victim ( = oběti mody). Ale už druhý rok se jim to nelíbí. Takže já mám doma boty Hugo Boss, kahoty Dolce a Gabanna, vestu od Burrbery, kabelky a tílka jedině Benetton a pár cetek od Swatche:) Bud mi to socce dají anebo za zlomek ceny prodají. Mám se báááječně:)

Blossom — 23. 9. 2008 11:31

Henrieto, prosím, co to je ubytovací stipendium 700 Kč? Fakt jsem o tom nikde neslyšela, prosím napiš mi podrobně, co to je, za jakých podmínek se to získá, kde se žádá apod.

Jízdné jsem počítala 4 * 150 Kč =  cca 600 Kč + nějaké to MHD. Máš pravdu, nedošlo mi, že je studentská sleva, takže to bude míň, musím si zjistit, jak velká sleva je.
Na to jídlo myslím 2000 měsíčně nestačí, mám spočítáno, že jako tříčlenná rodina projíme asi 9000 měsíčně, to je 3000 měsíčně na jednoho. Je fakt, že kupuju jen libové maso, žádné buřty nebo bůček, a taky hodně ovoce a zeleniny, a že nic nezavařuju, vše kupuju.
To nechci nějak polemizovat či odporovat. Spíš jen tak své myšlenky  ťukám do klávesnice...
Musím to ještě všechno promyslet a propočítat.
Jinak dcera půl léta brigádničila u nás v rodnné firmě,to jsem jí platila 70 Kč na hodinu, tak něco vydělala a fakt mi výrazně pomohla. Ale někde jinde zatím brigádničit nebyla.

henrietta napsal(a):

Uff, to jsi jim ale docela nadsadila. Nevím kde studuje, ale
kolej je podle mě tak 2500 (- 700 - dostane ubytovací stipendium každý měsíc, pokud nebydlí v okrese školy), tzn. 1800.
Jízdné a mhd 1000? I kdyby jezdila 4x měsíčně, tak to je na 100 km asi 60 Kč se studentskou slevou x 8. 480Kč. Mhd nemám přehled, ale hádám tak 300 na studentské. Tzn. 800Kč.
Jídlo 3000??? To možná včetně dvou pořádných kaleb týdně, kde se nepije jen pivo ale spíš rum s colou apod. Na jídlo stačí 500 týdně (menza + nějaké ty levnější doma dělané večeře, snídaně a svačinky)
Tzn. 2000.
Antikoncepce 600 měsíčně? To spíš jednou za tři měsíce. Takže 200 měsíčně.
Čočky ... jo tak to už je jiná věc, ale já je mám měsíčně za 350.
Šaty, boty ... taky bych ráda utrácela 1000 měsíčně za oblečení, holt musím občas pracovat :)
Kadeřnice ... každý měsíc? Tak to už opravdu jen když si to budu moct dovolit. A jdu k levnější za 500 :)

Když vynechám poslední dvě položky, za které se v nouzi dá snadno ušetřit tak mi to dělá.

Bydlení..........1800
Jídlo..............2000
Doprava..........800
Antikoncepce...200
Čočky.............500

Celkem 4500. To už nezní tak hrozně ne? Jasněže to není na nějaké vyskakování, ale může si to dovolit i chudší rodina.
Pokud ovšem dceři dáte těch 9900, tak si bude opravdu žít jako královna:)

Já jsem teď čtyři dostávala 4000 a zvlášť mi platili ty čočky, plus oblečení k svátku, narozkám případně občas i jen tak (ale hodně jsem si kupovala i sama z brigád). Musím říct, že poslední rok mi ale ty 4000 opravdu stačily už jen na to nejnutnější, protože jídlo hrozně zdražilo. Teď budu dostávat 5000 a to je podle mě tak akorát na to, aby člověk neměl tendenci každý večer propařit :)

Blossom napsal(a):

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvlášť).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

Klubko — 23. 9. 2008 11:33

Bloss, jukni se zda bude jezdit vlakem, zda se nevyplatí kilometrická banka. Většinou to studenti mají i se slevou. Ony se podmínky ČD změnily,ale tohle by mělo platit.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 11:34

hm ... ja za studii delala postupne: prodavani v trafice o vikendu (prima, dalo se tam i ucit), pres prazdniny obcas za kasou v supermarketu, ze zacatku (prvni dva roky). Pak vyuka aj, prekladani, managersky post na pul uvazku v jazykovce, misto na univerzite (studentska vypomocna sila), ted od rijna zas na pul uvazku, v mezinarodni agenture, chstajici se expandovat do cech. do toho jeste nejake preklady a uzivit se fakt da :)

REŇAS — 23. 9. 2008 11:34

;) Teda já jen koukám,vím o tom prd,ale jak vás tady čtu rodičové,už se děsím toho,pokud by chtěli mé dvě dítka(zatím se dobře učící) někdy na vysokou školu. Pokud by se u nás rodinná situace nezměnila a výhledově to nevypadá,že to bude někdy lepší,včetně mého zdravotního problému,tak finanční tahoun,bude povětšinou manžel..no a když vidím kolik do dítek investujete,pokud jsou na VŠ,tak mi bychom jim dali z manželova platu(dělnického),prakticky vše,co zbude po zaplacení bytu...atd. a mohli bychom se jít pást..(a to i v případě,že bychom se uskromnili) Takže,buď by museli si přispět i dítka(pomocí nějaké brigády) nebo bychom mohli na VŠ zapomenout..,nebo,už teď začít šetřit,jak mourovatí na jejich vzdělání,jenže právě i nyní není,jaksi peněz na zbyt..(máme problém zaplatit dceři LŠU,splácíme to)nebo,jak je to s těma studujícíma z chudších poměrů??? :co: To by mě zajímalo,jak to řeší,sociálně slabší rodiny.. :|a kolik jim dávají oni?? Nebo to opravdu bude,chudá rodina,žádné dítě na vysoké?? :co:

Lucie_82 — 23. 9. 2008 11:37

renas: ne, neni to tak. jak rikam, nasi si tri deti na vysoke taky nemohli dovolit, vlastne ani dve, proto se uz nekolik let zivim sama. a studuju furt. v nejhorsim si deti vezmou studentskou pujcku a budou ji splacet. idealni to neni, ale investice do vzdelani se vzdycky vyplati.
Klubko: nejlevneji vyjde studentska sleva, dostane se na CD, ale plati pouze na cestu z mista bydliste do mista studia. tak to alespon bylo jeste pred rokem.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 11:39

Ubytovaci stipendium dostavaji jedenkrat za semestr studenti, kteri studuji v jinem meste, nez ze ktereho pochazeji. minuly rok bylo tusim 3500 na semestr. je treba o nej pozadat, system zadosti je na kazde skole jiny.

Blossom — 23. 9. 2008 11:39

Santala napsal(a):

helena napsal(a):

Checheche - já ulovila v sekáči opravdový Hermés šátek za 120,- Kč. Nekecám...

Mám kurioznější zážitek z té doby :D

Učila jesm AJ jednu 12ti letou slečnu, dělala v night klubu a dělala servírku v pizzérii.

:lol:

Santalo, tak tohle je má noční můra, aby si šla přivydělávat třeba do night klubu. Ona je výrazně hezká, takže by jí jistě brzy někdo nabídl "něco lukrativnějšího". Sice doufám, že by odmítla, ale kdyby měla nedostatek financí...kdo ví? To bych si celý život vyčítala....
Mimochodem, takhle si prý přivydělává spousta vysokoškolaček....

Jinak práce v pizerii, doučovat děti - jen ať to dělá, tam jsem cšemi hlasy pro, ať pozná, jak se peníze těžce vydělávají. A ona brigádničit půjde, sama říkala, že s tím počítá a chce. Možná ji považujete (někteří z vás, ne všichni) za princezničku neprávem....

Lucie_82 — 23. 9. 2008 11:43

hm, no night klubu bych uprimne receno taky nesla. a oskliva rozhodne nejsem. jo, nektere vysokoskolacky to delaji, kamaradka se me ptala, jestli bych si nechtela privydelat u nich na videochatu :usch: ale tohle je kazdeho vec, navic na vysoke uz to snad maji lidi srovnany...

Santala — 23. 9. 2008 11:43

REŇAS napsal(a):

;) Teda já jen koukám,vím o tom prd,ale jak vás tady čtu rodičové,už se děsím toho,pokud by chtěli mé dvě dítka(zatím se dobře učící) někdy na vysokou školu. Pokud by se u nás rodinná situace nezměnila a výhledově to nevypadá,že to bude někdy lepší,včetně mého zdravotního problému,tak finanční tahoun,bude povětšinou manžel..no a když vidím kolik do dítek investujete,pokud jsou na VŠ,tak mi bychom jim dali z manželova platu(dělnického),prakticky vše,co zbude po zaplacení bytu...atd. a mohli bychom se jít pást..(a to i v případě,že bychom se uskromnili) Takže,buď by museli si přispět i dítka(pomocí nějaké brigády) nebo bychom mohli na VŠ zapomenout..,nebo,už teď začít šetřit,jak mourovatí na jejich vzdělání,jenže právě i nyní není,jaksi peněz na zbyt..(máme problém zaplatit dceři LŠU,splácíme to)nebo,jak je to s těma studujícíma z chudších poměrů??? :co: To by mě zajímalo,jak to řeší,sociálně slabší rodiny.. :|a kolik jim dávají oni?? Nebo to opravdu bude,chudá rodina,žádné dítě na vysoké?? :co:

Ale má :D

Jen když se chce slečna souložit, musí si vydělat peníze na antiko sama ( popř.zaúkolovat spolusouložníka ):lol:
Těžko si bude měsíčně kupovat hadříky za 1000 měsíčně
Těžko bude chodit k holiči za 3000...atd..

Bude si muset od prvního dne najít brigádu :vissla:;)

Její hodnoty se musí posunout, musí se uskromnit, kamarádky se vytříbí, zjistí co k životu fakt potřebuje a co ne a hlavně, jak težký je vydělat si peníze :supr:

Klubko — 23. 9. 2008 11:44

Lucie_82 napsal(a):

renas: ne, neni to tak. jak rikam, nasi si tri deti na vysoke taky nemohli dovolit, vlastne ani dve, proto se uz nekolik let zivim sama. a studuju furt. v nejhorsim si deti vezmou studentskou pujcku a budou ji splacet. idealni to neni, ale investice do vzdelani se vzdycky vyplati.
Klubko: nejlevneji vyjde studentska sleva, dostane se na CD, ale plati pouze na cestu z mista bydliste do mista studia. tak to alespon bylo jeste pred rokem.

No v cizině si taky studenti přivydělávají na studia, protože je to tam placené a náklady ještě větší.
Luci a jak je to v Německu? Teda s brigádou. V Berlině asi větší nabídka za více peněz,než taky,ne? I když Praha je v pohodě, to mi neříkejte, že tam brigošky neseženou.
Můj spolužák dělal brigádu jako vycpaný medvěd v Českém Krumlově,když studoval v Budějovicích. My se mu smáli, ale on říkal, že to byla nejlukrativnější a nejpohodovější brigáda co kdy měl.)

Santala — 23. 9. 2008 11:44

Blossom napsal(a):

Santala napsal(a):

helena napsal(a):

Checheche - já ulovila v sekáči opravdový Hermés šátek za 120,- Kč. Nekecám...

Mám kurioznější zážitek z té doby :D

Učila jesm AJ jednu 12ti letou slečnu, dělala v night klubu a dělala servírku v pizzérii.

:lol:

Santalo, tak tohle je má noční můra, aby si šla přivydělávat třeba do night klubu. Ona je výrazně hezká, takže by jí jistě brzy někdo nabídl "něco lukrativnějšího". Sice doufám, že by odmítla, ale kdyby měla nedostatek financí...kdo ví? To bych si celý život vyčítala....
Mimochodem, takhle si prý přivydělává spousta vysokoškolaček....

Jinak práce v pizerii, doučovat děti - jen ať to dělá, tam jsem cšemi hlasy pro, ať pozná, jak se peníze těžce vydělávají. A ona brigádničit půjde, sama říkala, že s tím počítá a chce. Možná ji považujete (někteří z vás, ne všichni) za princezničku neprávem....

Co tě nezabije, to tě posílí ;)

Klubko — 23. 9. 2008 11:47

Ještě dodatek k tomu night clubu. Luxusních VŠ vzdělaných společníc je hodně. Když jsem dělala v Praze pár jsem jich na recepcích naší firmy jako doprovod poznala. Prý je to lukrativní. Někdy nejde o sex, jen o doprovod výše postaveného pána na nějkou recepci, kam nechce žádnou blbou gumu. No a jak to bude pokračovat je už na té dané dívce. Takže Lucie, nebuď naivní a neříkej ,že na ˇVS to mají už srovnané.  To by ses divila:) A kde se najde nevíce sexu a alkoholu? No prece na kolejích VŠ. To je jeden velký mejdan.)

Lucie_82 — 23. 9. 2008 11:49

Klubko napsal(a):

No v cizině si taky studenti přivydělávají na studia, protože je to tam placené a náklady ještě větší.
Luci a jak je to v Německu? Teda s brigádou. V Berlině asi větší nabídka za více peněz,než taky,ne? I když Praha je v pohodě, to mi neříkejte, že tam brigošky neseženou.
Můj spolužák dělal brigádu jako vycpaný medvěd v Českém Krumlově,když studoval v Budějovicích. My se mu smáli, ale on říkal, že to byla nejlukrativnější a nejpohodovější brigáda co kdy měl.)

Studenti si privydelavaji na studia vsude, si myslim. Praci, co budu mit ted tady, ta bude placena priblizne jako ma posledni prace v CR (Olomouc), ale ta byla placena fakt dobre na ceske pomery (jednalo se o managersky post). ale ani v cr neni az zas takovy problem si privydelat, i Olomouc, Brno, nejen Praha. Rekla bych, ze treba s brnem je v berline nabidka srovnatelna, prumerne penize 100-200/hodinu. Ale treba v lidlu za kasou tu davaji tusim 89/hod, to ale studenti nedelaji, vetsinou maji neco "lepsiho", vypomoc v kancelari, peci o nemocne, recepce atd.

Santala — 23. 9. 2008 11:51

Blossom napsal(a):

Santala napsal(a):

helena napsal(a):

Checheche - já ulovila v sekáči opravdový Hermés šátek za 120,- Kč. Nekecám...

Mám kurioznější zážitek z té doby :D

Učila jesm AJ jednu 12ti letou slečnu, dělala v night klubu a dělala servírku v pizzérii.

:lol:

Santalo, tak tohle je má noční můra, aby si šla přivydělávat třeba do night klubu. Ona je výrazně hezká, takže by jí jistě brzy někdo nabídl "něco lukrativnějšího". Sice doufám, že by odmítla, ale kdyby měla nedostatek financí...kdo ví? To bych si celý život vyčítala....
Mimochodem, takhle si prý přivydělává spousta vysokoškolaček....

Jinak práce v pizerii, doučovat děti - jen ať to dělá, tam jsem cšemi hlasy pro, ať pozná, jak se peníze těžce vydělávají. A ona brigádničit půjde, sama říkala, že s tím počítá a chce. Možná ji považujete (někteří z vás, ne všichni) za princezničku neprávem....

Výrazně hezké jsme všechny :lol:

Hele Blossom, "lukrativnější" nabídku může dostat i v kině - VŽDY  je to na jejím rozhodnutí.
A jestli si myslíš, že by kvůli nedostatku financí neodmítla, tak to už je jiná kapitola...
Jinak, byla to práce jako každá jiná a nikdy jsem si to nevyčítala. ( možná jsem nenapsala, že jsem tam nedělala prostitutku ) ;)

Lucie_82 — 23. 9. 2008 11:52

Klubko napsal(a):

Ještě dodatek k tomu night clubu. Luxusních VŠ vzdělaných společníc je hodně. Když jsem dělala v Praze pár jsem jich na recepcích naší firmy jako doprovod poznala. Prý je to lukrativní. Někdy nejde o sex, jen o doprovod výše postaveného pána na nějkou recepci, kam nechce žádnou blbou gumu. No a jak to bude pokračovat je už na té dané dívce. Takže Lucie, nebuď naivní a neříkej ,že na ˇVS to mají už srovnané.  To by ses divila:) A kde se najde nevíce sexu a alkoholu? No prece na kolejích VŠ. To je jeden velký mejdan.)

Jasan, nedelam si iluze o tom, ze to lidi nedelaji, zvlast se znalosti jazyku, doprovody, videochaty ... spatne to placeny neni, taky mi takovou praci nabizeli. ale ja to proste delat nechci, prici se mi to. tohle se tyka moralnich zasad, ty jsou u kazdeho jine. ale po dvacitce uz snad clovek vi, kam az je ochoten zajit, nebo?
Koleje VS jsou jina kapitola, ale vcelku souhlasim :lol:

Klubko — 23. 9. 2008 12:01

Znám i dívky, které si vydělávaly na chatu a na hotline. Ale tam prý jsou i dámy vyššího věku, které už nikdy nenašly uplatnění. Takže tam mají 58 letou "tetu" ,která umí jen správně hekat :lol:
Já ty dámy vůbec neodsuzuji, je to jejich věc. Ale taky bych měla s tím u sebe velký problém.

terezka007 — 23. 9. 2008 12:04

Achojky, já studuju ve svém rodném městě, takže nemůžu radit ohledně peněz na ubytování a stravu. Měsíčník mi platí mamka, antikoncepci si platím napůl s přítelem. Mobil si platím taky sama. Učebnice a skripta si většinou půjčuji v knihovnách, tím ušetřím hodně peněz.

helena — 23. 9. 2008 12:12

Blossom, noční můra nemusí být jenom night club - asi tě nepotěším, ale nabídnout jí "sponzoring" může klidně šéf ve velmi seriózní firmě, kam si půjde přivydělat jako recepční a ani se o tom nemusíš dozvědět. Záleží na tom, jestli se jí bude "pohodlnější" život líbit.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 12:20

a jeste jeden pragmaticky podotek: brigadu na napr. videochatu si nikdo do zivotopisu nenapise, tudiz uzitek do budoucna nulovy. to uz je ale tusim :offtopic:

anais.de — 23. 9. 2008 12:21

Studovala jsem na 1. lekarske fakulte UK a zivila jsem se zcela sama. Byla to moje druha VS a jsem polovicni sirotek, takze jsem uz nechtela matku zatezovat svymi existencnimi problemy. Zvladnout se to da, i kdyz je to dost "maso" a napor na psychiku, a v mem pripade se to neobeslo bez jistych studijnich problemu (opakovani rocniku, protoze jsem nestihla vsechny zkousky, prumer nic moc, atd.). Ze zacatku jsem ucila jazyky a prekladala, pozdeji jsem nasla praci v oboru a diky ni jsem nyni na postgradualu v Nemecku. Vydelavala jsem mezi 12-15 000 mesicne pri polovicnim uvazku. Myslim, ze kazdy vysokoskolak si muze alespon castecne privydelavat a praxe vylepsi startovni pozici v zamestnani.

Definitiv — 23. 9. 2008 12:25

Tak já jen něco dodám....ubytovací stipendium je u nás asi 600Kč, koleje stojí 3600,- (asi aby se jim to hezky vyrovnalo ;) ), o prospěchové stipendium jsem chtěla žádat minulý semstr, když jsem ovšem zjistila, že je 200 měsíčně, vytočilo mě to natolik, že jsem se na to vyprdla :lol: Studuji v Praze, brigád se dá sehnat opravdu spousta, většinou ovšem za 50 Kč na hodinu, já jsem asi fakt zhýčkaná, takže na něčem takovým jsem byla naposledy v patnácti ;) Jinak každé prázdniny pracuji (pokud mi to situace dovolí), přes rok jsem si taky přivydělávala, ale spíš nárazově. Mám problém sehant práci v oboru :lol: ale o tom to není...
Jo a k těm "společnicím a podobně", dělá to strašně moc holek, většina tvrdí, že do něčeho víc by nešla, ale bůhví ;)
Já sama jsem několik let dělala vzdychačku na telefonu :lol: a byla to jedna z nejlépe placených brigád ;)
Momentálně pracuji z domova, sama na sebe a je to to nej ;)
A napadly mě ještě nějaké další položky - internet na kolejích, (většinou ho jeden chce a druhý se musí "podílet"), k tomu nedejbože počítač..
Skripta v knihovnách - ano, je tam cca pět výtisků a pak poraď si sám - alespoň u nás

Lucie_82 — 23. 9. 2008 12:27

:offtopic: jé, ahoj anais. ja ti neodepsala :dumbom: :dumbom: :dumbom:  hned posilam sz :)

slíva modrá — 23. 9. 2008 12:33

Asi je velký rozdíl v tom,jako školu studují a jestli je to kluk nebo holka.Můj nejstarší syn končí ČVUT v Praze, dojížděl celou dobu-nechtěl tam bydlet,má rád svoje pohodlí.Od nás dostával 3500,-Kč,bylo to vlastně jízdné,kapesné a telefon.Oblečení ,které potřeboval jsem mu koupila.Jídlo měl doma/znamenalo to bohužel každý den teplé večeře,protože byl bez oběda.Pokud chtěl nějaký nadstandart,vydělal si na brigádě,nebo jsme mu přispěli v rámci dárků. Prostřední syn začíná v pondělí.Zatím mu budeme platit stejně,bydlí sice na privátě,ale ten budeme platit zvlášť z našeho účtu. Už má naplánováno,jak si přivydělat a současně zvládnout školu. Oba mají své účty a hospodaří si s penězi co mají. Myslím,že nejsme chudí,ale máme se co otáčet,protože bohužel podporujeme ještě dědu.Takže všechny peníze spotřebujeme,nic neušetříme,ale věřím,že bude líp a oni to pro svoje děti určitě taky udělají.Řekla jsem,že dokud studují a dá se to zvládnout,tak mají naší podporu zajištěnou.

pajaja — 23. 9. 2008 12:36

Kdyby některá z vašich dcer studujících v Praze potřebovala přivydělat,mohu nabídnout doučování syna, šestá třída č.j.Platila bych tak 100-150kč za hodinu asi dvakrát týdně.Platí do odvolání,jelikož je dysgrafik a dyslektik.

Martinka1 — 23. 9. 2008 12:47

Do roku 2000... dostávala jsem měsíčně 1.500,- Kč, byla jsem na vejšce v Praze, z toho jsem si platila cesty (přes 100 km domů), kolej 500, veškeré jídlo, knížky, oblečení, zábavu... Samozřejmě to nestačilo, chodila jsem na brigády. Tenkrát spolubydlící na koleji dostávala 4000.
Ale je to už pár let zpátky.
Dostala jsem i pár stovek od sociálky.

REŇAS — 23. 9. 2008 12:48

:) No,tak ještě,že pro mně(nás) je tohle(studování) ještě celkem daleko.. ale,protože pro mně je jejich budoucnost,včetně studií celkem dost důležitá,(a syn se dobře učí a už má nějakou tu představu o střední škole,proto jsme jej neposílali na gympl,jak mu bylo doporučováno a nechali to na něm)tak mě ty sumy,dostaly docela do kolen.. No,je fakt,že u nás by se to muselo řešit nějak jinak,třeba tou studentskou půjčkou,(i když ta se musí také z něčeho splácet) dále asi brigádami a žádným luxusem.. no,to je zatím předčasné. Každopádně velmi nerada bych svou dceru viděla do budoucna,někde v night clubu ,jen pro peníze..(na studium)když,už tak pro její potěšení...:D :D :lol:, to byl vtip..kdyby to někdo nepochopil,ale nic proti těm,které to z jakéhokoliv důvodu provozují-provozovali,ono o studentkách je to známo,ale také,kdo jiný by tohle měl dělat,než šikovné kočky, určitě né nějaká stará ošklivá bába..,bych pak chtěla vidět, ten příval zákazníků :lol:

Lucie_82 — 23. 9. 2008 13:04

renas:
jo, to je docela smula, ze to je o studentkach znamo. uz jsem se setkala s prihlouplym nazorem, ze se jinak ani uzivit neda (tzn. kazda, ktera je financne sobestacna, si prece musi privydelavat takhle, ale to je doufam extrem) ale jsou i studentky, ktere se dokazi uzivit jinak ;)

s detmi se neboj. Kdyz se chce... :) ja mam studentskou pujcku ted (jen proto, ze jsem musela v nemecku prokazat, ze mam dostatek penez na zivobyti - vypisem z uctu), 100 000, splatky jsou cca 1200/mes. (na 10 let). Pujcka je mozna az do 300 000. doufala bych, ze v dohledne dobe bude v cechach existovat moznost bezurocne pujcky od statu na studium, to by samozrejme bylo idealni. Pujcky, ktera by se splacela az PO ukonceni studia, popr. po dosazeni urcite vyse platu :supr:  v nemecku to takhle funguje, dokonce studenti vraci jen polovinu pujcenych penez. vyborny system.

Taisha — 23. 9. 2008 13:08

Ahojte, tahle debata je dost zajímavá... Myslím, že přispívat dětem 10 000 je fakt bomba, pro mě naprosto nepochopitelná... Jsem od VŠ 3 roky pryč a od 17-ti let jsem bydlela sama a měla na život 1600 měsíčně (alimenty a sociálky)... Na všechno a rodiče mi nijak nepomáhali...
Dá se zvládnout všechno a myslím, že vysoká škola je nejen o tom "učení se", ale taky o přerovnávání priorit, získávání životních zkušeností a přehodnocování svých nároků a náhledů...
Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

vikyrek — 23. 9. 2008 13:19

2700 bydlení, 1000 jízdné domů (na víkendy), 200 šalinkarta a s jídlem se musím vejít tak do 1500. Tudíž je to 5400 ani nevím jak. V divadle jsem tady ještě nebyla, v kině jednou... Člověk si nemůže vyskakovat. Zvlášť když má nabitý rozvrh a hodně domácí práce. Přesto si myslím, že se tak dá. O prázdninách jsem vydělávala, tak jsem si aspoň poplatila kauci a zálohu na byt (bude nás tam 8 :) )
Ubytovací stýpko se u nás vyplácí na konci semestru a žádosti bývají tak v listopadu a květnu. Částka je závislá na tom, kolik lidí si o stýpko požádá. Čím víc lidí na to zapomene, tím líp :) Jinak zatím nám vypláceli cca 2000 za semestr.

henrietta — 23. 9. 2008 13:19

Je to novinka asi tři roky a dostávají to všichni, co nebydlí v okrese školy nebo v nějakých pár vybraných městech co si škola řekne (Já studuju v Pardubicích a nemají to myslím lidi z Chrudimi, Holic a tak, prostě tam, kde se dá ještě slušně dojíždět). Dostane to každý bez ohledu na sociální situaci rodiny (takže i já, co jsem jinak v životě žádný příspěvek nedostala). Každá škola si ten příspěvek určuje myslím sama ale co jsem slyšela, tak je to všude okolo těch 700. My si žádáme přes náš studijní systém, ale jinak ať se na to dcera klidně zeptá na studijním (tam to u nás vyřizovali první rok). A moc s tím neotálejte, to stipendium se vypláci od měsíce následujícího po podání žádosti, tak ať se nepřipravujete o peníze :) Jo a dobrý je, že u nás se to vyplácí i o prázdninách.

Zavedli to proto, že dříve byly dotované jen koleje a lidi na privátech pak platili za ubytování mnohem víc než šťastlivci, co koleje dostali. Takže teď jsou koleje dražší ale příspěvek dostávají i ti, co bydlí soukromě.

To stipendium nedostaneš, pokud dcera už někde studovala a nedodělala to, nebo pokud bude opakovat, tak jí ho taky seberou. Je to jen pro řádné studenty :)



Blossom napsal(a):

Henrieto, prosím, co to je ubytovací stipendium 700 Kč? Fakt jsem o tom nikde neslyšela, prosím napiš mi podrobně, co to je, za jakých podmínek se to získá, kde se žádá apod.

Jízdné jsem počítala 4 * 150 Kč =  cca 600 Kč + nějaké to MHD. Máš pravdu, nedošlo mi, že je studentská sleva, takže to bude míň, musím si zjistit, jak velká sleva je.
Na to jídlo myslím 2000 měsíčně nestačí, mám spočítáno, že jako tříčlenná rodina projíme asi 9000 měsíčně, to je 3000 měsíčně na jednoho. Je fakt, že kupuju jen libové maso, žádné buřty nebo bůček, a taky hodně ovoce a zeleniny, a že nic nezavařuju, vše kupuju.
To nechci nějak polemizovat či odporovat. Spíš jen tak své myšlenky  ťukám do klávesnice...
Musím to ještě všechno promyslet a propočítat.
Jinak dcera půl léta brigádničila u nás v rodnné firmě,to jsem jí platila 70 Kč na hodinu, tak něco vydělala a fakt mi výrazně pomohla. Ale někde jinde zatím brigádničit nebyla.

henrietta napsal(a):

Uff, to jsi jim ale docela nadsadila. Nevím kde studuje, ale
kolej je podle mě tak 2500 (- 700 - dostane ubytovací stipendium každý měsíc, pokud nebydlí v okrese školy), tzn. 1800.
Jízdné a mhd 1000? I kdyby jezdila 4x měsíčně, tak to je na 100 km asi 60 Kč se studentskou slevou x 8. 480Kč. Mhd nemám přehled, ale hádám tak 300 na studentské. Tzn. 800Kč.
Jídlo 3000??? To možná včetně dvou pořádných kaleb týdně, kde se nepije jen pivo ale spíš rum s colou apod. Na jídlo stačí 500 týdně (menza + nějaké ty levnější doma dělané večeře, snídaně a svačinky)
Tzn. 2000.
Antikoncepce 600 měsíčně? To spíš jednou za tři měsíce. Takže 200 měsíčně.
Čočky ... jo tak to už je jiná věc, ale já je mám měsíčně za 350.
Šaty, boty ... taky bych ráda utrácela 1000 měsíčně za oblečení, holt musím občas pracovat :)
Kadeřnice ... každý měsíc? Tak to už opravdu jen když si to budu moct dovolit. A jdu k levnější za 500 :)

Když vynechám poslední dvě položky, za které se v nouzi dá snadno ušetřit tak mi to dělá.

Bydlení..........1800
Jídlo..............2000
Doprava..........800
Antikoncepce...200
Čočky.............500

Celkem 4500. To už nezní tak hrozně ne? Jasněže to není na nějaké vyskakování, ale může si to dovolit i chudší rodina.
Pokud ovšem dceři dáte těch 9900, tak si bude opravdu žít jako královna:)

Já jsem teď čtyři dostávala 4000 a zvlášť mi platili ty čočky, plus oblečení k svátku, narozkám případně občas i jen tak (ale hodně jsem si kupovala i sama z brigád). Musím říct, že poslední rok mi ale ty 4000 opravdu stačily už jen na to nejnutnější, protože jídlo hrozně zdražilo. Teď budu dostávat 5000 a to je podle mě tak akorát na to, aby člověk neměl tendenci každý večer propařit :)

Blossom napsal(a):

Děkuji všem za příspěvky, dává mi to určité srovnání. Vidím, že rozpětí je docela velké- od "nic" po 10.000,- Kč.

V noci jsem nemohla spát, tak jsem si ty náklady zkusila letmo spočítat a docela mě to zarazilo:

výdaje:
kolej ...............3000
jízdné a MHD....1000
jídlo cca...........3000
antikoncepce......600
kontaktní čočky..500
šaty, boty.........1000
kadeřnice...........800
------------------------
celkem .............9.900,-

v tom není mobil (ten má dcera placený zvlášť).

A vlastně tam nejsou zahrnuté učebnice (pokud vím, to je taky fůra peněz, ale nedovedu odhadnout) a nejsou  v tom zahrnuto náklady na nějakou kulturu, na dárky blízkým (Vánoce, narozeniny) , na nějakou malou drobnost pro radost.

Nechci, aby dcera musela šetřit třeba na jídle, aby byla celé studium o těstovinách, jak zde bylo psáno. Nechci taky aby šetřila na zdraví (třeba aby přešla na nějakou levnou, nebo nedej bože - vůbec žádnou! - antikoncepci atd.

Už jsem jí taky říkala, že si časem bude muset najít nějakou brigádu, ale pochopitelně to až se tam na škole rozkouká, ne hned teď první měsíc. Rozhodně bych nechtěla, aby kvůli brigádám musela šidit studium. Ona s těmi brigádami souhlasí a počítá.

Ono je to asi jiné tam, kde opravdu ti rodiče na to nemají, tam je asi i určité šizení studia z důvodu častých brigád nezbytnost, životní ntnost..
Já mám to štěstí, že (zatím) rodinná finanční situace "vydržování jednoho vysokoškoláka" snese, my ostatní se nebudeme muset nějak výrazně omezovat.

Asi mě napadá, že tedy dceři budu dávat 10.000,- teď po první semestr, a až se rozkouká a najde si nějakou brigádu, tak potom míň. Doufám, že jí tím snad nerozmazlím. Nechci aby strádala, ale chci, aby se postupně učila hospodařit s limitovaným přísunem peněz.

Prosím pište svoje poznatky dál, moc mě to zajímá a pomáhá mi to v orientaci. Díky.

Pisatel — 23. 9. 2008 13:21

Vaše starosti chtěl,bych já mít. No když jsem byl na vejšce, měl manželku, kluka se zrovna narodil a z 3 500,- jsem to vše táhl. Nechal jsem si 1 000,- a s tím žil měsíc. Jo je fakt, že se psal rok 87 minulého století. Podle mě stačí studentovi 100 denně na vše. A když ne ať si jde ne brigádu. Aspoń pozná co je to odpovědnost.

henrietta — 23. 9. 2008 13:28

Nj. Pisateli ale v roce 87 snad ta 1000 měla jinou hodnotu než dneska. Napiš nám za kolik jsi dojížděl do školy, příp. kolik spolužáci platili na kolejích a taky kolik stálo jedno pivo :) Myslím že po 20 letech můžeme těžko srovnávat jen příjmy, musíš přidat výdaje :)

Pisatel — 23. 9. 2008 13:35

henrietta napsal(a):

Nj. Pisateli ale v roce 87 snad ta 1000 měla jinou hodnotu než dneska. Napiš nám za kolik jsi dojížděl do školy, příp. kolik spolužáci platili na kolejích a taky kolik stálo jedno pivo :) Myslím že po 20 letech můžeme těžko srovnávat jen příjmy, musíš přidat výdaje :)

A kde jsme tu hodnotu oné 1 000 kačky potratili? Ha ?
Hele žiji sám, tak vím co co stojí. Jistě v roce 87 jsem šel s 30 kačkama v kapse dostal 7 piv do žbánu a k tomu ještě panáka vodky. Za to jsem na slevenku jel i do Brna na školu. Oběd v menze stál 2,60 atd.
Hele já vím, že ceny šly na horu, ale vím za kolik žiju sám denně dám 25 kč za oběd, kolen 30 Kč za véču. K tomu noviny a cigára a skoro se vejdu do 150 kč za den. A nějak další 1000 si dám na to další a tak nějak když to spočtu tak za jídlo dám za měsíc cca 2 500,- co dál. Nájem no jistě to neovlivním. Dál mobil, ale to se dá omezit.... pivko no dám si chodím za 22 za škopek...

Blossom — 23. 9. 2008 13:47

Tak jsem to všechno pročetla, dík za postřehy o slevách na jízdném pro studenty a za ten příspěvek na koleje. Hned jsem se na to cíleně zeptala pár kamarádek, a už se v tom začínám orientovat.
Takže z původního mnou zamýšleného výčtu výdajů bude částka na kolej menší, částka na dojíždění taky menší, než jsem myslela. No a když to o tyto věci snížím, pomalu se dostávám na to, co píšou ostatní, nebo lehce nad. To mírně "nad" ráda zaplatím, ať dcera nemusí šetřit na jídle, zdraví a tak. A ráda jí nechám něco i na kulturu a tak, nevidím jako účelné zkrouhnout tyto fondy na minimum. Naštěstí dcera není "pařič" a doposud dávala tyto peníze občas na kino, občas na koncert, občas na nějaké, celkem rozumné, posezení s kamarádkami. 

Jen mě trochu zarazil podrážděný tón některých odpovědí "vaše starosti bych chtěl mít", "ať si na antikoncepci a botičky vydělá " nebo "když chce slečna souložit, ať si to sama platí" apod. Proč tolik skryté zloby a nenávisti?
Šatit se lze dobře v secondhandu, ale boty a spodní prádlo bych odtamtud měla nerada. Co se té antikoncepce týče, myslím, že když má ve 20 vážnou známost, je logické, že spolu i žijou a nevidím v tom nějakou rozcapenost nebo nadstandart. Já to tedy počítám k normálním výdajům, stejně jako třeba kontaktní čočky, zimní boty apod.
Tak  tedy už zhruba vím, jak to nastavím pro první semestr a v dalších už si určitě bude i vydělávat na brigádách.

Klubko — 23. 9. 2008 13:51

Bloosom, oni jí na vejšce pařit teprve naučí. A to co bude mít na kvalitní jídlo, utratí jinde a bude to zase o těstovinách s kečupem :lol:
Ber tuto moji poznámku s humorem. Jsou i zodpovědné dcery, které raději kvalitní večeři, než třeba koncertík Boba Dylana :lol:

Blossom — 23. 9. 2008 14:00

Pisatel napsal(a):

Vaše starosti chtěl,bych já mít. No když jsem byl na vejšce, měl manželku, kluka se zrovna narodil a z 3 500,- jsem to vše táhl. Nechal jsem si 1 000,- a s tím žil měsíc. Jo je fakt, že se psal rok 87 minulého století. Podle mě stačí studentovi 100 denně na vše. A když ne ať si jde ne brigádu. Aspoń pozná co je to odpovědnost.

Pisateli, já myslím, že srovnáváš nesrovnatelné. V roce 87 jsem studovala taky a tak vím, že třeba metro se tehdy platilo 1 Kč za jakkoli dlouhou jízdu, rohlík byl za 30 haléřů a tak. Srovnej si to trochu s dneškem.
Odhadem měřeno, dnes je vše cca 10* dražší, výdělky cca 10* vyšší, takže jestli jste tehdy měli 3500 měsíčně, je to asi jako 35.000 měsíčně teď a s tím se v tříčlenné rodině dá rozumně vyžít.

A tvá poznámka "ať pozná, co je to odpovědnost...."  mě tedy moc nepřijde odpovědné mít dítě za studií, v naprosto finančně nezabezpečeném stavu.  Možná by taky bylo lepší, kdyby vám rodiče tehdy na antikoncepci raděj dali a vy pak měli děcko o nějaký ten rok později.

Definitiv — 23. 9. 2008 14:09

Blossom :supr: :jojo:

Pisatel — 23. 9. 2008 14:09

Blossom napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Vaše starosti chtěl,bych já mít. No když jsem byl na vejšce, měl manželku, kluka se zrovna narodil a z 3 500,- jsem to vše táhl. Nechal jsem si 1 000,- a s tím žil měsíc. Jo je fakt, že se psal rok 87 minulého století. Podle mě stačí studentovi 100 denně na vše. A když ne ať si jde ne brigádu. Aspoń pozná co je to odpovědnost.

Pisateli, já myslím, že srovnáváš nesrovnatelné. V roce 87 jsem studovala taky a tak vím, že třeba metro se tehdy platilo 1 Kč za jakkoli dlouhou jízdu, rohlík byl za 30 haléřů a tak. Srovnej si to trochu s dneškem.
Odhadem měřeno, dnes je vše cca 10* dražší, výdělky cca 10* vyšší, takže jestli jste tehdy měli 3500 měsíčně, je to asi jako 35.000 měsíčně teď a s tím se v tříčlenné rodině dá rozumně vyžít.

A tvá poznámka "ať pozná, co je to odpovědnost...."  mě tedy moc nepřijde odpovědné mít dítě za studií, v naprosto finančně nezabezpečeném stavu.  Možná by taky bylo lepší, kdyby vám rodiče tehdy na antikoncepci raděj dali a vy pak měli děcko o nějaký ten rok později.

Takže Blossom pokud říkáš, že tenkrát 3 500 a dnes 35 000 je stejné, tak pak nula od nuly pošla. Tak co se tu čertíme a přeme. Dal jsem k návrhu, tak nějak svuj denní fin. limit, kde je tedy problém?
Promiň jsem rád, že jsem si toho kluka ušil na škole ve svých 28 letech, pak bych to asi nestihl, ono i tu holku jsem si zadělal na škole, pak už nebyl čas na nějaké ty pokusy o děti. :lol: Pak z poznáním budoucna bych asi s BM zůstal bezdětný.

Santala — 23. 9. 2008 14:11

Blossom napsal(a):

Tak jsem to všechno pročetla, dík za postřehy o slevách na jízdném pro studenty a za ten příspěvek na koleje. Hned jsem se na to cíleně zeptala pár kamarádek, a už se v tom začínám orientovat.
Takže z původního mnou zamýšleného výčtu výdajů bude částka na kolej menší, částka na dojíždění taky menší, než jsem myslela. No a když to o tyto věci snížím, pomalu se dostávám na to, co píšou ostatní, nebo lehce nad. To mírně "nad" ráda zaplatím, ať dcera nemusí šetřit na jídle, zdraví a tak. A ráda jí nechám něco i na kulturu a tak, nevidím jako účelné zkrouhnout tyto fondy na minimum. Naštěstí dcera není "pařič" a doposud dávala tyto peníze občas na kino, občas na koncert, občas na nějaké, celkem rozumné, posezení s kamarádkami. 

Jen mě trochu zarazil podrážděný tón některých odpovědí "vaše starosti bych chtěl mít", "ať si na antikoncepci a botičky vydělá " nebo "když chce slečna souložit, ať si to sama platí" apod. Proč tolik skryté zloby a nenávisti?
Šatit se lze dobře v secondhandu, ale boty a spodní prádlo bych odtamtud měla nerada. Co se té antikoncepce týče, myslím, že když má ve 20 vážnou známost, je logické, že spolu i žijou a nevidím v tom nějakou rozcapenost nebo nadstandart. Já to tedy počítám k normálním výdajům, stejně jako třeba kontaktní čočky, zimní boty apod.
Tak  tedy už zhruba vím, jak to nastavím pro první semestr a v dalších už si určitě bude i vydělávat na brigádách.

Nechápu, jak si můžeš takhle vyložit "zlobu a nenávist" :/

Jen si myslím, že čím dřív je člověk nucen starat se sám o sebe, tím líp pro jeho budoucnost.
10tis má na měsíc kolikrát i mladá mamka s dítětem.

Jinak, naprosto souhlasím s Pisatelem " ano, ať pozná, co je zodpovědnost".
To neznamaná,že bys jí měla poslat do výru velkoměsta v "naprosto nezaopatřeném stavu"jak píšeš.To tady myslím nikdo nezmínil.

Píšeš, že má vážnou známost, tak proč se na antikoncepci nepodílí i její partner? atd...To je zodpovědnost.
Když jí to financuješ ty, nedáváš jí možnost se zodpovědnou stát...
Můj názor.

Klubko — 23. 9. 2008 14:12

Bloosom, ještě dodatek k anikoncepci u Pisatele. Víš, pisatel je asi v ročníku mého otce a myslím že tam tenkrát moc na výběr nebylo. Kondomy pod pultem a možná tak přerušovaná soulož, hormony jeden druh,hrozné svinśtvo, takže nějak se to rodičovství občas stalo více i na škole:)

pencila — 23. 9. 2008 14:22

Já bych to reálně viděla tak na 7tis/měs, s tím, že určitě nebude mít podúroveň.

helena — 23. 9. 2008 14:28

Co se té antikoncepce týče, myslím, že když má ve 20 vážnou známost, je logické, že spolu i žijou a nevidím v tom nějakou rozcapenost nebo nadstandart. Já to tedy počítám k normálním výdajům, stejně jako třeba kontaktní čočky, zimní boty apod.
Blossom, to není podle mě ani zloba, ani nenávist. Já (a asi nejsem sama, podle ohlasů) to vidím tak, že by dospělá ženská měla mít určitou zodpovědnost a její partner taky - ne, aby se jí rodiče starali i o (sorry) "bezstarostný sexík". Není v tom tak trochu tvoje obava, aby si nepřinesla domů mimino dřív, než diplom?
je to asi jako 35.000 měsíčně teď a s tím se v tříčlenné rodině dá rozumně vyžít
Hahaha - tolik peněz jsem v životě neviděla ani pro rodinu pětičlennou - a nemám pocit, že bychom vyžili "nerozumně". Domnívám se, že průměr přes 10 táců na jednoho je dost nadstandard.

Definitiv — 23. 9. 2008 14:28

Já Vám nevím - mě tohle škatulkování, že tohle je na antikoncepci, tohle na jízdný a tohle na rohlíky, přijde dobrý tak akorát k tomu, aby si člověk udělal obrázek kolik to bude dohromady. To jak ty peníze využije je už jen její věc a nikdo to nezkontroluje (pokud jí maminka nebude doprovázet k vlaku, nakupovat potraviny, anitko a skript (nic ve zlém)). Takže i v tom je podle mě jistý díl odpovědnosti - nebudu mít na konci měsíce na večeři? - moje chyba. Ano, kdyby chtěla holka něco extra, ať jde na brigádu, ale pokud to rodinu nepoloží, tak minimální finanční podporu (viz "vyjdu se stovkou an den" a "kapesné 120 měsíčně) nevidím jako dobré řešení.
Jen v mém okolí je obrovský počet studentů VŠ, kteří ze školy odešli, protože je zlákaly peníze.... a to jim rodiče mohly fifnačně pomáhat daleko víc než mně :/

Lucie_82 — 23. 9. 2008 14:29

souhlasim se santalou, skryta zloba v tom opravdu neni. spoluzodpovednost i za financni vydaje na vysoke je vybornym vybavenim do pozdejsiho zivota, co se zkusenosti tyce.

Pisatel — 23. 9. 2008 14:30

Klubko napsal(a):

Bloosom, ještě dodatek k anikoncepci u Pisatele. Víš, pisatel je asi v ročníku mého otce a myslím že tam tenkrát moc na výběr nebylo. Kondomy pod pultem a možná tak přerušovaná soulož, hormony jeden druh,hrozné svinśtvo, takže nějak se to rodičovství občas stalo více i na škole:)

Klubko jsem 58 ročník jen tak na okraj. A pokud vím, tak kondomy byly všude a u žen byla velice moderní a oblíbená Dana, tedy tělísko.
Použiji tento příspěvek i k Santale, Ano máš pravdu, že mnohé matky samoživitelky mají okolo 13 000,- a z toho musí zaplatit nájem nikoli kolej nebo podělit se o nějaké ubytování a to vše okolo. /Asi podle Blossom ušetří, že nechodí si sednout tedy pařit večer, ale jen odpoledne do parku na lavku )

Santala — 23. 9. 2008 14:46

Lucie_82 napsal(a):

souhlasim se santalou, skryta zloba v tom opravdu neni. spoluzodpovednost i za financni vydaje na vysoke je vybornym vybavenim do pozdejsiho zivota, co se zkusenosti tyce.

Ano, takhle jsem to myslela :D

Jinak, když jsou v rodině peníze, je na každém z rodičů, kolik svým ratolestem poskytne a k čemu je povede :storstark:

Pandorraa — 23. 9. 2008 14:50

Pisatli ty mne přímo konsternuješ.
Když si vzpomenu na tvé výpočty, které mne měly přesvědčit, že ani při tvém nadstandardním příjmu ti teď nezbývá na hypotéku.....
Člověče, kde bereš ty rady?
Rady typu téměř 1/3 příjmů mé rodiny mi "stačila" na studium, ergo kladívko na vojenské VŠ?

Vlaďka — 23. 9. 2008 14:50

Blossom:VŠ nemám, takže bohužel nemůžu se vyjádřit, syn má VŠ ještě v nedohlednu, ale přesto se mi 10 tis. zdá jako velký nadstandard.
35 tis na domácnost - no, to my máme čtyřčlenná rodina téměř na dva měsíce, takže "slušně žít" se z toho dá, ale nevím kdo z běžně pracujících je vydělá.
Jasně - máš peníze, chceš je použít pro blaho své a své dcery - budiž ti přáno. Jenom potom je dost těžké žádat radu po většině, která takové příjmy nemá a číst ohlasy v tom smyslu, že je rozmazlená princezna.

Definitiv — 23. 9. 2008 14:52

Vlaďko - rozmazlená princezna jsem tu já :lol: :lol: ne dcera Blossom :lol:

Pisatel — 23. 9. 2008 14:59

Pandorraa napsal(a):

Pisatli ty mne přímo konsternuješ.
Když si vzpomenu na tvé výpočty, které mne měly přesvědčit, že ani při tvém nadstandardním příjmu ti teď nezbývá na hypotéku.....
Člověče, kde bereš ty rady?
Rady typu téměř 1/3 příjmů mé rodiny mi "stačila" na studium, ergo kladívko na vojenské VŠ?

Moje milá já nemám vojenskou VŠ, ale civilní.
Ty mě taky konsternuješ, dovolil ti někdo tady sdělovat nějaké mé finanční příjmy, a nadstandartní?, ergo kladívko když už jsi ty nadstandarty vyřkla, buď objektivní a vzpomeň jsi na výdaje, které jsem měl či mám a ještě nějaký ten pátek budu mít. A nejsou nemalé.

majkafa — 23. 9. 2008 15:00

Zajímavá debata. A to jsem si původně myslela, že 7 tisíc na měsíc mému synkovi je hodně. Co se týká stípka na bydlení - je sice hezké, že ho škola dává, ale třeba MU v Brně ho dávala až po uplynutí semestru, co je to platné, když kolej nebo privát se musely zaplatit vždy předem na daný měsíc a ty peníze prostě být musely.
Btw já studovala v první půlce 80-tých let - dostávala jsem 500,- na měsíc kromě července a srpna, to jsem nedostala nic. Byly jsme tři holky, mladší sestra byla na intru na střední a tam jen samotný intr stál asi 480,- Kč. Žádný příspěvek na oblečení, boty, kadeřníka. Prostě pětistovka a jak jsem si s ní naložila, bylo jenom na mně. Ale kolej stála 40,-, oběd i večeře v menze dohromady 5,20 a cesta domů 32,- Kč.
A tak jsem chodila na brigády - třeba noční v jednom nábytkářském podniku a ráno do školy, dělala jsem na katedře Pomvědu - měla jsem státnice ze strojopisu,tak jsem přepisovala texty a tak různě.

Pandorraa — 23. 9. 2008 15:11

Pisatel napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Pisatli ty mne přímo konsternuješ.
Když si vzpomenu na tvé výpočty, které mne měly přesvědčit, že ani při tvém nadstandardním příjmu ti teď nezbývá na hypotéku.....
Člověče, kde bereš ty rady?
Rady typu téměř 1/3 příjmů mé rodiny mi "stačila" na studium, ergo kladívko na vojenské VŠ?

Moje milá já nemám vojenskou VŠ, ale civilní.
Ty mě taky konsternuješ, dovolil ti někdo tady sdělovat nějaké mé finanční příjmy, a nadstandartní?, ergo kladívko když už jsi ty nadstandarty vyřkla, buď objektivní a vzpomeň jsi na výdaje, které jsem měl či mám a ještě nějaký ten pátek budu mít. A nejsou nemalé.

Není nic, co bych tu o tobě mohla říci, aniž bys to ty sám už dávno na sebe "nevyprdelil" :lol:
A nad tvými "nemalými výdaji" se fakt musím smát, hlavně nad těmi za cigerety a telefon, který se dá snížit :))
Čípak to jsou slova, vzpomínáš si?
Čtu si tady tvoje "rady" a nevěřím svým očím....
Jako by Ivánkovi zase rostla medvědí srst :grater:

henrietta — 23. 9. 2008 15:16

Teda tady se to pěkně rozejlo. Pisateli podle toho co píšeš, ses měl dobře za studií a teď zřejmě taky, když v klidu napíšeš že se "35000 se dá rozumně vyjít" (spousta lidí by tady totiž napsala, že se 35 000 se dá vyjít královsky). Podle tvé logiky by tedy těch 10 000 bylo tak akorát (10 x tvých 1000 tehdy). Bohužel to si asi většina rodičů svým dětem dovolit dát nemůže. My teda doma nejsme nijak chudí, ale na VŠ jsme momentálně dva a sestra na gymplu. No dát nám rodiče dohromady 30 000 měsíčně, to už by jim opravdu moc peněz pro sebe nezbylo.

Jestli si to Blossom můžeš dovolit, dej jí co nejvíc, roky na škole jsou to nejlepší, tak ať si je užije. Třeba ti to vrátí, až budeš v důchodu :))

A s tou antikoncepcí. Nevím jak mi rodiče letos těch 5000 spočítali, samotnou mě překvapilo, že přidali, ale rozhodně mi do toho táta antikoncepci nepočítal. Taky by mě nenapadlo, aby na to myslel on. Zatím jsem si na ni vždycky peníze někde našla a kdybych náhodou měla nouzi, tak prostě řeknu přítelovi. Jsem ráda, že mi dají peníze a vůbec se nestarají, za co je utrácím. Ještě se mi nestalo, že bych na konci měsíce neměla co jíst. A kdyby jo, tak si půjčím (třeba i od nich), ale další měsíc se uskromním. Hospodařit jsem se ale stejně nenaučila, neušetřím ani korunu a ještě plně využiju všechny peníze k Vánocům, narozkám atd. Když jsem měla brigádu a vydělala si třeba 3000 měsíčně navíc, tak jsem je utratila taky, ani nevím za co.

Heřmanka — 23. 9. 2008 15:20

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Pisatel — 23. 9. 2008 15:21

Pandorraa napsal(a):

Není nic, co bych tu o tobě mohla říci, aniž bys to ty sám už dávno na sebe "nevyprdelil" :lol:
A nad tvými "nemalými výdaji" se fakt musím smát, hlavně nad těmi za cigerety a telefon, který se dá snížit :))
Čípak to jsou slova, vzpomínáš si?
Čtu si tady tvoje "rady" a nevěřím svým očím....
Jako by Ivánkovi zase rostla medvědí srst :grater:

Ale ano Pan, řekla jsi víc, než jsem kdy zde pustil. tedy po tvém "vyprdelil". :usch:
Mé výdaje za cigarety a telefon jsou v onom "nadstandartě" tím nejmenším výdajem, když už tedy tady nějak něčím operuješ. Ale to ty se budeš "točit" tady na tomto. Hmmm Opravdu debata o ničem a na nic.
(jen na okraj, občas čti co jsem zde v prvním svém příspěvku napsal, výdaje za cigarety jsem tam přiznal v denním rozpčtu cca 150 kč).

Lucie_82 — 23. 9. 2008 15:24

Heřmanka: nesouhlasím, myslím, že prvě pomohla je dobré slovo. nikdo nemůže nutit rodiče, aby ho živili až do konce studií. to že to dělají je jejich dobrá vůle.
Nehledě k tomu, že ... asi se budu opakovat, ale na posledním pohovoru byla 90% casu rec o me predchozi praxi. To, ze mam dve vysoke skoly byla vicemene okrajova zalezitost (jednalo se o praci pro studenta na pul uvazku). Nemyslim si, ze po skole to bude jinak, ale ted opravdu mluvim za humanitní obory a soukromy sekor. Tam se opravdu brigada pri studiu muze pozdeji hodne hodit.

Blossom — 23. 9. 2008 15:25

Mám pocit, že si tady občas nerozumíme a že se vychází z prvních příspěvků, ačkoli jsem svůj prvotní odhad 10.000 mezitím po vašich upozorněních na studentské slevy slevy, stípko nakoleji apod. snížila.
Teď to vidím na tak 8.000 v prvním semestru a pak na nějaké snížení, až si dcera najde brigádu. Ano, jsem tedy asi mírně nad průměrem, ale když debatu projdete poctivě, opravdu ten DNEŠNÍ (nikoli před 20 lety!) průměr vypadá tak na těch 7000. Třeba vemte to, co platí ty, jejichž děti nemusí bydlet na koleji (např. Ivana, které věřím a kterou uznávám), přičtěte tu kolej a jízdné a vychází to.
Takže, v tom už mám celkem jasno, i díky vám.

Ale co se týká antikoncepce - to mi tedy řekněte, jak byste si poradili s tím, jak placení antikoncepce u nás vzniklo: Dcera začala brát antikoncepci už jako panna, v 15 letech, kvůli enormnímu akné co tehdy měla, doktor jí to tehdy doporučil (a zabralo to výborně). To byla ještě v devítce, takže pochopitelně, jsem jí nehnala ze školy rovnou na brigádu a platila jí to já.
Když mi pak krátce před 17.narozeninami upřímně svěřila, že "už to s jejím klukem není tak nevinný...", prostě měla tu důvěru a vlastně mi otevřeně řekla, že začala se sexem, měla jsem jí na to říct - "milá zlatá, tak od zítřka běž na brigádu, a ten tvůj s tebou!" (oba studovali). Poděkovala jsem jí tehdy za důvěru, popřála jí start do dospělého života a byla jsem šťastná, že mi věří a že se nemusím bát nechtěného těhotenství. Takže  jsme to nijak neřešili, přišlo mi normální, jí to platit. I pak, když první láska skončila a přišly lásky další. Jak byste tedy v tomto konkrétním případě, při tomto vývoji situace postupovali vy? (je to trochu off topic, vlastně by si to zasloužilo nové téma "platíte svým dcerám antikoncepci?"
Hlavně bych nerada skončila jako jedna známá: Když se jí dcera v 17 svěřila, že už asi dlouho panna nebude a poprosila mámu, ať jí poradí antikoncepci, máma jí řekla "ještě počkej, ještě jsi na to mladá". A výsledek - samozřejmě nepočkali, samozřejmě měli děcko v necelých osmnácti a dopadlo to blbě, nezvládali to absolutně, dítě musela odebrat sociálka a stará se teď o něj příbuzenstvo...

Klubko — 23. 9. 2008 15:25

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

A co tě na tom irituje? Máš pocit, že je povinnost rodiče nad 18náct let živit dítě? to je snad taky tvoje rozhodnutí, ne? A nevidím žádný blbý aspekt na příspěvku Taishy.

Santala — 23. 9. 2008 15:25

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Tak to mě zase irituje,že musíš zaplatit.
To přesně pak používají " máma mi musí zaplatit" :lol::lol:

A slovo pomohla je naprosto na místě :supr:

Pisatel — 23. 9. 2008 15:25

henrietta napsal(a):

Teda tady se to pěkně rozejlo. Pisateli podle toho co píšeš, ses měl dobře za studií a teď zřejmě taky, když v klidu napíšeš že se "35000 se dá rozumně vyjít" (spousta lidí by tady totiž napsala, že se 35 000 se dá vyjít královsky). Podle tvé logiky by tedy těch 10 000 bylo tak akorát (10 x tvých 1000 tehdy). Bohužel to si asi většina rodičů svým dětem dovolit dát nemůže. My teda doma nejsme nijak chudí, ale na VŠ jsme momentálně dva a sestra na gymplu. No dát nám rodiče dohromady 30 000 měsíčně, to už by jim opravdu moc peněz pro sebe nezbylo.

Jestli si to Blossom můžeš dovolit, dej jí co nejvíc, roky na škole jsou to nejlepší, tak ať si je užije. Třeba ti to vrátí, až budeš v důchodu :))

A s tou antikoncepcí. Nevím jak mi rodiče letos těch 5000 spočítali, samotnou mě překvapilo, že přidali, ale rozhodně mi do toho táta antikoncepci nepočítal. Taky by mě nenapadlo, aby na to myslel on. Zatím jsem si na ni vždycky peníze někde našla a kdybych náhodou měla nouzi, tak prostě řeknu přítelovi. Jsem ráda, že mi dají peníze a vůbec se nestarají, za co je utrácím. Ještě se mi nestalo, že bych na konci měsíce neměla co jíst. A kdyby jo, tak si půjčím (třeba i od nich), ale další měsíc se uskromním. Hospodařit jsem se ale stejně nenaučila, neušetřím ani korunu a ještě plně využiju všechny peníze k Vánocům, narozkám atd. Když jsem měla brigádu a vydělala si třeba 3000 měsíčně navíc, tak jsem je utratila taky, ani nevím za co.

Ale zas mi nevkládejte do písmenek (nelze říci do úst) co jsem nenapsal. Já napsal že Bolosssm konstatuje že 3 500 je podobno 35 000 tedy nula od nuly pošla. S onou cifrou tu začala operovat Blossm.
Pokud najdeš můj příspěvek napsal jsem, že dám měsíčně tak 2 500 na jídlo a k tomu něco na noviny, cigarety a pivko a tak a tak se do nějakých 5 000 vlezu. Kde je ono 10 000 se kterými operuješ?

Lucie_82 — 23. 9. 2008 15:26

Klubko napsal(a):

A co tě na tom irituje? Máš pocit, že je povinnost rodiče nad 18náct let živit dítě? to je snad taky tvoje rozhodnutí, ne? A nevidím žádný blbý aspekt na příspěvku Taishy.

Naprosty souhlas :supr:

Ivana — 23. 9. 2008 15:29

Můj názor je ten, že tak jako rodiče na VŠ živili mě, tak já zas budu živit své děti. Samozřejmě, že jim nedám na nějaké rozhazování, ale aby si nemohli ani zajít občas do čajovny nebo do kina, to se mi zas nezdá jako nějaké velké rozmazlování. Mimochodem, moje dcera bere antikoncepci nikoliv kvůli tomu, aby si užívala sexu (žádného kluka nemá), ale ze zdravotních důvodů a tudíž to beru jako svou povinnost jí to hradit.
A pokud děti chtějí nějaký nadstandard (nové PC, značkové oblečení apod.), tak na to už nemám, takže smolík.

aprill — 23. 9. 2008 15:30

Definitiv napsal(a):

Tak já jsem asi byla brutálně rozmalzlená :lol: :lol: od prváku na vysoký jsem dostávala 10 000Kč, komplet na všechno, bydlení (tehdy 3 400,-), jízdné (2 000,-), jídlo (ani nevím kolik), učebnice, oblečení, veterina pro psa, antikoncepce, telefon a cokoliv jiného. U nás se to osvedčilo, jelikož jsem neměla potřebu mít práci na úkor školy (zož jsem zas měla na střední a vypadalo to, že na školu se vykašlu ;) ). Hlavně to byl pro mě pevný rozpočet, taková malá nauka jak vyjít s penězi. Možná se vám to zdá hodně, ale mně ti přijde téměř jako minimum. Chápu, když odpadnou největší položky (nájem, jídné, MHD) ale např Kuty - dávat dětem 120 Kč kapesného? Já ti nevím, to mi přijde extra málo (já když jdu do obchodu pro chleba, šunku a máslo, tak tam nechám stovku :dumbom: )

Nejsi rozmazlená, máš jen normální rodiče :supr: .

Santala — 23. 9. 2008 15:30

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Přesně ten vychovávací model :D musím dát dítě vše, co "potřebuje" ( tam velký uvozovky ), protože, co skutečně potřebuje nemělo ještě možnost ani zjistit :fuck: a tím mu dám do života to nej a ještě navíc je to moje povinnost :co:
Paráda !

Ano, má- li na to buňky a chce studovat, pomohu,budu podporovat,ale rodičovská povinnost to fakt není.
Tenhle přístup dělá z lidí rozmazlený fracky.

Jo a že ti něco v důchodu pak vrátí, tak to mě pobavilo asi nejvíc :lol:

Heřmanka — 23. 9. 2008 15:32

Lucie_82 napsal(a):

Klubko napsal(a):

A co tě na tom irituje? Máš pocit, že je povinnost rodiče nad 18náct let živit dítě? to je snad taky tvoje rozhodnutí, ne? A nevidím žádný blbý aspekt na příspěvku Taishy.

Naprosty souhlas :supr:

no budeš se divit,ale ano :D dokud bereš příspěvky na nezaopatřené dítě, což lze tuším až do 26 let, tak máš povinnost ho živit :D:D:D...a i pak máš tu povinnost, pokud dítě není schopno se o sebe z nějakých důvodů postarat samo...tím nemyslím, když se mu nechce pracovat...ale třeba ze zdravotních důvopdů atd...nebo jiných sociálních důvodů...btw...tu samou povinnost má i dítě vůči rodiči...a to že je dítěti 18, tě tvých povinností nezbavuje ;)

moje rozhodnutí bylo mít dítě...které mi bylo svěřeno do péče a já se o něho tedy MUSiM starat...jinak jsem si ho neměla pořizovat...no ne?

Blossom — 23. 9. 2008 15:33

Klubko napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

A co tě na tom irituje? Máš pocit, že je povinnost rodiče nad 18náct let živit dítě? to je snad taky tvoje rozhodnutí, ne? A nevidím žádný blbý aspekt na příspěvku Taishy.

Já myslím, že to moje povinnost je, dokonce i právně, dítě zajistit základním způsobem, dokud studuje (nakonec, třeba rozvedení tatínkové také MUSÍ platit alimenty, dokud dítě studuje a když mu ještě není 26). Podle mě mé rodičovské povinnosti v 18 nekončí.Ale já to beru jako povinnost hlavně svoji lidskou, a mateřskou, umožnit dítěti vystudovat, dát mu dobrý start do života, co mu kromě dobré výchovy a kvalitního studia můžu dát víc?
A u mě to není povinnost, u mě je to vlastně velká radost, že je dobrá, že jí to jde, že bude jednou dělat co jí bude bavit a co jí dobře uživí... Prostě, nechám ji vystudovat ráda a ráda ji budu dávat tolik, kolik je třeba k důstojnému životu, ne jen k živoření. Samozřejmě, nechci jí dávat moc a tím jí zkazit, ale vlastně proto jsem tuhle diskusi založila, abych zjistila, kde je ta hranice "akorát".

Santala — 23. 9. 2008 15:35

aprill napsal(a):

Definitiv napsal(a):

Tak já jsem asi byla brutálně rozmalzlená :lol: :lol: od prváku na vysoký jsem dostávala 10 000Kč, komplet na všechno, bydlení (tehdy 3 400,-), jízdné (2 000,-), jídlo (ani nevím kolik), učebnice, oblečení, veterina pro psa, antikoncepce, telefon a cokoliv jiného. U nás se to osvedčilo, jelikož jsem neměla potřebu mít práci na úkor školy (zož jsem zas měla na střední a vypadalo to, že na školu se vykašlu ;) ). Hlavně to byl pro mě pevný rozpočet, taková malá nauka jak vyjít s penězi. Možná se vám to zdá hodně, ale mně ti přijde téměř jako minimum. Chápu, když odpadnou největší položky (nájem, jídné, MHD) ale např Kuty - dávat dětem 120 Kč kapesného? Já ti nevím, to mi přijde extra málo (já když jdu do obchodu pro chleba, šunku a máslo, tak tam nechám stovku :dumbom: )

Nejsi rozmazlená, máš jen normální rodiče :supr: .

Hm..:D Spíš dobře finančně situované rodiče :supr:

Slovo "normální" je tady fakt mimo mísu,April ;)

Heřmanka — 23. 9. 2008 15:35

Santala napsal(a):

Jo a že ti něco v důchodu pak vrátí, tak to mě pobavilo asi nejvíc :lol:

rozmazleným frackem se nestane na vysoké...to je o něčem jiném...a vůbec nikde jsem nepsala o tom, že v důchodu mi něco vrátí :D

Santala — 23. 9. 2008 15:37

Heřmanka napsal(a):

Santala napsal(a):

Jo a že ti něco v důchodu pak vrátí, tak to mě pobavilo asi nejvíc :lol:

rozmazleným frackem se nestane na vysoké...to je o něčem jiném...a vůbec nikde jsem nepsala o tom, že v důchodu mi něco vrátí :D

Omlouvám se, to jsi nepsala ty - pomotala jsem to s příspěvkem od někoho jiného :)

Martinka1 — 23. 9. 2008 15:39

Teoretický příklad - rodina plus 3 děti na vejšce - kdyby rodiče měli PRŮMĚRNÝ příjem (na což nedosáhne 2/3 populace), tak v čistém mají dohromady cca 27.500 čistého (započítány odpočty u jednoho z rodičů na 3 děti).
Tak by mě zajímalo jak by každému dítěti mohli dát 10.000 čistého měsíčně :-)

To jen pro příklad,
můj názor je, že rodič má dát dítěti tolik, kolik SI MŮŽE DOVOLIT. Pokud to nestačí, tak si student musí přivydělat.
Mně máma řekla "víc Ti dát nemůžu" a víc se o tom nediskutovalo. Znala jsem všechny studentské agentury v Praze v té době (bylo jich asi 10) a obíhala jsem brigády. Naštěstí se mi rozvrh vešel do 3 dnů většinou, tak na to byl čas.
Pokud na to rodiče mají, tak je pro studenta určitě fajn mít víc peněz...
Mezi studentama pak už jsou hodně vidět sociální rozdíly... Ani já bych se tomu tenkrát nebránila, ale nešlo to. Taky záleží na studentovi, jestli toho nezneužívá.
Brigády mi "pomohly" školu dokončit, když jsem si představila, že bych do konce života dělala ty práce jako na brigádě - bych si šla hodit mašli. Dobrá škola pro to, aby člověk viděl, jak může skončit, když se nebude dobře učit :-)
Ty studentské agentury nabízely vesměs manuální práce, doplňování zboží, práce v hypermarketech, balení čajů atd. - prostě práce, na které se nikdo moc nehrnul, tak to firmy zaplácly studenty.
Čímž nechci snižovat práci lidí, kteří tak normálně pracují... ale nezapomenu na brigádu, kdy jsme chodili snad na šestou nebo půl šestou ráno, a celý den jsme rovnaly čaje do beden... To je pak dobrá motivace k pilnému studiu :-)

Klubko — 23. 9. 2008 15:41

Heřmanka napsal(a):

Lucie_82 napsal(a):

Klubko napsal(a):

A co tě na tom irituje? Máš pocit, že je povinnost rodiče nad 18náct let živit dítě? to je snad taky tvoje rozhodnutí, ne? A nevidím žádný blbý aspekt na příspěvku Taishy.

Naprosty souhlas :supr:

no budeš se divit,ale ano :D dokud bereš příspěvky na nezaopatřené dítě, což lze tuším až do 26 let, tak máš povinnost ho živit :D:D:D...a i pak máš tu povinnost, pokud dítě není schopno se o sebe z nějakých důvodů postarat samo...tím nemyslím, když se mu nechce pracovat...ale třeba ze zdravotních důvopdů atd...nebo jiných sociálních důvodů...btw...tu samou povinnost má i dítě vůči rodiči...a to že je dítěti 18, tě tvých povinností nezbavuje ;)

moje rozhodnutí bylo mít dítě...které mi bylo svěřeno do péče a já se o něho tedy MUSiM starat...jinak jsem si ho neměla pořizovat...no ne?

heřmanko, to je demagogická odpověď. Já tomu ZDRAVÉMU dítěti poskytnu základní jídlo, ošacení a kolejné a příspěvky které jsou jeho. Ostatní si musí hradit samo. To si myslím ,že je normální.
Starat se o postižené dítě, nebo zdravotně nemocné, je asi něco jiného. Takže nemotej dvě věci dohromady.

Každá matka má radost, když něco jejímu dítěti jde. O tom žádná. A má ho samo i ta,která prostě ty prostředky nemá a dá  to minimum (pro ni maximum) co dát může.

K té anikoncepci. Tu beru od 16ti taky ze zdravotních důvodů. Tenkrát naši brali na nás asi 500 Kč přídavky. Ty jsem dostávala na oblečení a v tom byla i ta antikoška. Prostě moje kapesné:)

Blossom — 23. 9. 2008 15:42

Ivana napsal(a):

Můj názor je ten, že tak jako rodiče na VŠ živili mě, tak já zas budu živit své děti. Samozřejmě, že jim nedám na nějaké rozhazování, ale aby si nemohli ani zajít občas do čajovny nebo do kina, to se mi zas nezdá jako nějaké velké rozmazlování. Mimochodem, moje dcera bere antikoncepci nikoliv kvůli tomu, aby si užívala sexu (žádného kluka nemá), ale ze zdravotních důvodů a tudíž to beru jako svou povinnost jí to hradit.
A pokud děti chtějí nějaký nadstandard (nové PC, značkové oblečení apod.), tak na to už nemám, takže smolík.

Ivano, děkuju, mám pocit, že jsme naladěné názorově dost podobně. Cítím to naprosto stejně.

A ještě ke značkovému oblečení - já ani mé děti to nenosíme, nepotřebujeme. Máme jiné zájmy a priority.

Martinka1 — 23. 9. 2008 15:43

Blossom napsal(a):

A co tě na tom irituje? Máš pocit, že je povinnost rodiče nad 18náct let živit dítě? to je snad taky tvoje rozhodnutí, ne? A nevidím žádný blbý aspekt na příspěvku Taishy.
Já myslím, že to moje povinnost je, dokonce i právně, dítě zajistit základním způsobem, dokud studuje (nakonec, třeba rozvedení tatínkové také MUSÍ platit alimenty, dokud dítě studuje a když mu ještě není 26). Podle mě mé rodičovské povinnosti v 18 nekončí.Ale já to beru jako povinnost hlavně svoji lidskou, a mateřskou, umožnit dítěti vystudovat, dát mu dobrý start do života, co mu kromě dobré výchovy a kvalitního studia můžu dát víc?
A u mě to není povinnost, u mě je to vlastně velká radost, že je dobrá, že jí to jde, že bude jednou dělat co jí bude bavit a co jí dobře uživí... Prostě, nechám ji vystudovat ráda a ráda ji budu dávat tolik, kolik je třeba k důstojnému životu, ne jen k živoření. Samozřejmě, nechci jí dávat moc a tím jí zkazit, ale vlastně proto jsem tuhle diskusi založila, abych zjistila, kde je ta hranice "akorát".

Blossom... hranice "akorát" je tam, kde na to máš!!!
Pokud můžeš dát dítěti hodně, a chce dát, tak dej...
Tohle téma může iritovat lidi, kteří na to nemají, dávat dětem hodně peněz na studia, nebo ty, kteří jako studenti málo dostávali (já taky).
To víš, že jsem záviděla spolubydlící na koleji, že dostávala tolik peněz, že nemusela chodit na brigády... dostávala skoro 3x tolik co já... a já jsem musela chodit, protože bych umřela hlady.
Ale tak to prostě bylo, máma řekla - víc Ti dát nemůžu - a já jsem se musela postarat sama.

Já to beru tak, že dítě by se mělo podílet na životní úrovni svých rodičů - pokud rodiče mají z čeho dát, ať dají. Pokud nemají - prostě nemůžou dát, protože sami nemají.

Klubko — 23. 9. 2008 15:54

Já to beru tak, že dítě by se mělo podílet na životní úrovni svých rodičů -

A hlavně nechápu, proč v 23 letech, kdy klidně můžu pracovat při studiu by moji rodiče, kteří na mě dřeli od malička si museli odpírat nějaké své koníčky a aktivity, abych já měla ten "společností požadovaný standart"?
Doteď mě může švihnout,když na sobě máma šetří a už nemusí. Kolikrát stojím nad něčím a tak ráda bych jí to koupila, ale nemám prachy.

Heřmanka — 23. 9. 2008 15:55

Santala napsal(a):

Tak to mě zase irituje,že musíš zaplatit.
To přesně pak používají " máma mi musí zaplatit" :lol::lol:

A slovo pomohla je naprosto na místě :supr:

Santalo, když ty jsi to pokroutila a vůbec nepochopila o čem mluvím...jsem neřekla, že TOJ Á MÁMA MUSÍM ZAPLATIT, ale že se mi nelíbí, když jako MÁMA řeknu,  že DÍTĚ SI MUSÍ ZAPLATIT...tím jsem chtěla říct, že je to o DOHODĚ...njn...pak se divíte, že se ve vztazích nedomluvíte...

henrietta — 23. 9. 2008 15:56

Pisatel napsal(a):

henrietta napsal(a):

Teda tady se to pěkně rozejlo. Pisateli podle toho co píšeš, ses měl dobře za studií a teď zřejmě taky, když v klidu napíšeš že se "35000 se dá rozumně vyjít" (spousta lidí by tady totiž napsala, že se 35 000 se dá vyjít královsky). Podle tvé logiky by tedy těch 10 000 bylo tak akorát (10 x tvých 1000 tehdy). Bohužel to si asi většina rodičů svým dětem dovolit dát nemůže. My teda doma nejsme nijak chudí, ale na VŠ jsme momentálně dva a sestra na gymplu. No dát nám rodiče dohromady 30 000 měsíčně, to už by jim opravdu moc peněz pro sebe nezbylo.

Jestli si to Blossom můžeš dovolit, dej jí co nejvíc, roky na škole jsou to nejlepší, tak ať si je užije. Třeba ti to vrátí, až budeš v důchodu :))

A s tou antikoncepcí. Nevím jak mi rodiče letos těch 5000 spočítali, samotnou mě překvapilo, že přidali, ale rozhodně mi do toho táta antikoncepci nepočítal. Taky by mě nenapadlo, aby na to myslel on. Zatím jsem si na ni vždycky peníze někde našla a kdybych náhodou měla nouzi, tak prostě řeknu přítelovi. Jsem ráda, že mi dají peníze a vůbec se nestarají, za co je utrácím. Ještě se mi nestalo, že bych na konci měsíce neměla co jíst. A kdyby jo, tak si půjčím (třeba i od nich), ale další měsíc se uskromním. Hospodařit jsem se ale stejně nenaučila, neušetřím ani korunu a ještě plně využiju všechny peníze k Vánocům, narozkám atd. Když jsem měla brigádu a vydělala si třeba 3000 měsíčně navíc, tak jsem je utratila taky, ani nevím za co.

Ale zas mi nevkládejte do písmenek (nelze říci do úst) co jsem nenapsal. Já napsal že Bolosssm konstatuje že 3 500 je podobno 35 000 tedy nula od nuly pošla. S onou cifrou tu začala operovat Blossm.
Pokud najdeš můj příspěvek napsal jsem, že dám měsíčně tak 2 500 na jídlo a k tomu něco na noviny, cigarety a pivko a tak a tak se do nějakých 5 000 vlezu. Kde je ono 10 000 se kterými operuješ?

Proč tak útočně, já se nechtěla hádat :) ty jsi psal, že jsi měl tehdy 1000Kč a někdo jiný nám to tu přepočítal jako dnešních 10 000 (co se za těch 1000 dalo koupit). Jen jsem reagovala na to, že tvůj první příspěvěk vyzněl tak, že jsi byl sám na studiích chudý a musel jsi s tím nějak vyjít a že teď to teda ostatní musí zvládnout taky.

anais.de — 23. 9. 2008 15:56

Mne osobne nutnost zivit se sama na skole podstatne pomohla nastartovat karieru. Dnes jsem na tom lepe (financne i z hlediska perspektivy) nez mnozi byvali spoluzaci, kteri pracovat nemuseli a narozdil ode me meli same jednicky. Na druhe strane jsem obcas zazivala dost brutalni stres (pokud nekdo z vas studoval na 1.LFUK, bude se mnou jiste souhlasit, ze je to skola jen pro otrle :)

Blossom — 23. 9. 2008 15:57

Martinka1 napsal(a):

Blossom napsal(a):

kde je ta hranice "akorát".

Blossom... hranice "akorát" je tam, kde na to máš!!!
Pokud můžeš dát dítěti hodně, a chce dát, tak dej...
Tohle téma může iritovat lidi, kteří na to nemají, dávat dětem hodně peněz na studia, nebo ty, kteří jako studenti málo dostávali (já taky).
To víš, že jsem záviděla spolubydlící na koleji, že dostávala tolik peněz, že nemusela chodit na brigády... dostávala skoro 3x tolik co já... a já jsem musela chodit, protože bych umřela hlady.
Ale tak to prostě bylo, máma řekla - víc Ti dát nemůžu - a já jsem se musela postarat sama.

Já to beru tak, že dítě by se mělo podílet na životní úrovni svých rodičů - pokud rodiče mají z čeho dát, ať dají. Pokud nemají - prostě nemůžou dát, protože sami nemají.

Řekla bych, že tohle je druhý extrém, dát tolik, na co máš. Já bych momentálně mohla dát i 15.000, ale to samozřejmě dát nechci, protože bych ji zkazila. Proto tady na té diskusi hledám tu rovnováhu a srovnání. Od toho diskuse jsou.

Zkusím to shrnout - průměr je někde kolem 7000 na vysokoškoláka a pak je třeba přihlédnout k momentální rodinné finanční situaci. To je logické. Myslím, že dobrý není žádný extrém - ani dítě zasypat penězi, ani ho v 18 vykopnout z baráku, ať se živí sám, bez ohledu na možnost studia.
Já taky předávám jen to, co jsem sama dostala od rodičů. A doufám, že mé děti předají tu štafetu dál - že jednou nechají vystudovat své děti.

Heřmanka — 23. 9. 2008 15:57

Ivana napsal(a):

Můj názor je ten, že tak jako rodiče na VŠ živili mě, tak já zas budu živit své děti. Samozřejmě, že jim nedám na nějaké rozhazování, ale aby si nemohli ani zajít občas do čajovny nebo do kina, to se mi zas nezdá jako nějaké velké rozmazlování. Mimochodem, moje dcera bere antikoncepci nikoliv kvůli tomu, aby si užívala sexu (žádného kluka nemá), ale ze zdravotních důvodů a tudíž to beru jako svou povinnost jí to hradit.
A pokud děti chtějí nějaký nadstandard (nové PC, značkové oblečení apod.), tak na to už nemám, takže smolík.

přesně :)

Slavek17 — 23. 9. 2008 15:58

Jste rodiče, tak se můžete vžít do role svých dětí, ne?

Když bude mít dítko peněz dost, může (ale nemusí) to vést k tomu, že si studia moc nepovažuje.
Jinačí přístup ke studiu může mít naopak dítko, které má peněz zatraceně málo a musí se samo
ohánět, aby mohlo studia dokončit...

No, jak jsme mohli vidět nedávno ve filmu, v případě pohledných dívek se nabízí také nezanedbatelná
možnost velice lákavého výdělku prodáváním vlastního těla, že... (ale s jakými riziky, za jakou cenu).

Lucie_82 — 23. 9. 2008 15:59

anais.de napsal(a):

Mne osobne nutnost zivit se sama na skole podstatne pomohla nastartovat karieru. Dnes jsem na tom lepe (financne i z hlediska perspektivy) nez mnozi byvali spoluzaci, kteri pracovat nemuseli a narozdil ode me meli same jednicky. Na druhe strane jsem obcas zazivala dost brutalni stres (pokud nekdo z vas studoval na 1.LFUK, bude se mnou jiste souhlasit, ze je to skola jen pro otrle :)

presne, mam to uplne stejne a proto bych nemenila. ale to holt cloveku asi dojde trochu pozdeji :) a se stresama jsem se aspon naucila zachazet a ted uz me nerozhodi, nebo aspon ne tolik :)

Klubko — 23. 9. 2008 16:00

anais. Souhlasím. Já bych  medinu nevystudovala ani náhodou a obdivuji ty lidi. Mě stačí ten BC při práci a budu skákat až budu mít vše zasebou:)

henrietta — 23. 9. 2008 16:00

Santala napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Santala napsal(a):

Jo a že ti něco v důchodu pak vrátí, tak to mě pobavilo asi nejvíc :lol:

rozmazleným frackem se nestane na vysoké...to je o něčem jiném...a vůbec nikde jsem nepsala o tom, že v důchodu mi něco vrátí :D

Omlouvám se, to jsi nepsala ty - pomotala jsem to s příspěvkem od někoho jiného :)

To jsem psala já, ale nemyslela jsem to tak úplně šíleně vážně :kapitulation:

Heřmanka — 23. 9. 2008 16:02

Santala napsal(a):

Paráda !

Ano, má- li na to buňky a chce studovat, pomohu,budu podporovat,ale rodičovská povinnost to fakt není.

máš pravdu, povinnost to není...a můj syn potřebuje lidi s max. středoškolským a bez maturity vzděláním, aby ho jako vysokoškoláka měl kdo živit ...takže prosím všechny...nechte svoje děti běhat po brigádách, at ten můj kluk se má dobře a vydělává velký prachy...díky, díky, díky :)

Heřmanka — 23. 9. 2008 16:07

Blossom napsal(a):

Já myslím, že to moje povinnost je, dokonce i právně, dítě zajistit základním způsobem, dokud studuje (nakonec, třeba rozvedení tatínkové také MUSÍ platit alimenty, dokud dítě studuje a když mu ještě není 26). Podle mě mé rodičovské povinnosti v 18 nekončí.Ale já to beru jako povinnost hlavně svoji lidskou, a mateřskou, umožnit dítěti vystudovat, dát mu dobrý start do života, co mu kromě dobré výchovy a kvalitního studia můžu dát víc?
A u mě to není povinnost, u mě je to vlastně velká radost, že je dobrá, že jí to jde, že bude jednou dělat co jí bude bavit a co jí dobře uživí... Prostě, nechám ji vystudovat ráda a ráda ji budu dávat tolik, kolik je třeba k důstojnému životu, ne jen k živoření. Samozřejmě, nechci jí dávat moc a tím jí zkazit, ale vlastně proto jsem tuhle diskusi založila, abych zjistila, kde je ta hranice "akorát".

přesně takhle jsem to myslela...jen jsem z některých měla pocit, že by dítko v 18 nejraději vystěhovali...ale to ted taky trochu přeháním:)...Blossom, řekla jsi to výborně :pussa:

Lucie_82 — 23. 9. 2008 16:08

Heřmanka napsal(a):

Santala napsal(a):

Paráda !

Ano, má- li na to buňky a chce studovat, pomohu,budu podporovat,ale rodičovská povinnost to fakt není.

máš pravdu, povinnost to není...a můj syn potřebuje lidi s max. středoškolským a bez maturity vzděláním, aby ho jako vysokoškoláka měl kdo živit ...takže prosím všechny...nechte svoje děti běhat po brigádách, at ten můj kluk se má dobře a vydělává velký prachy...díky, díky, díky :)

tento prispevek mi prijde hodne mimo misu, nebot srovnava nesrovnatelne a jeste ke vsemu znevazuje manualni formy prace, bez niz bychom byli vsichni nahrani.
Doufam, ze se jedna o spatny pokus o vtip.

Heřmanka — 23. 9. 2008 16:12

Lucie_82 napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Santala napsal(a):

Paráda !

Ano, má- li na to buňky a chce studovat, pomohu,budu podporovat,ale rodičovská povinnost to fakt není.

máš pravdu, povinnost to není...a můj syn potřebuje lidi s max. středoškolským a bez maturity vzděláním, aby ho jako vysokoškoláka měl kdo živit ...takže prosím všechny...nechte svoje děti běhat po brigádách, at ten můj kluk se má dobře a vydělává velký prachy...díky, díky, díky :)

tento prispevek mi prijde hodne mimo misu, nebot srovnava nesrovnatelne a jeste ke vsemu znevazuje manualni formy prace, bez niz bychom byli vsichni nahrani.
Doufam, ze se jedna o spatny pokus o vtip.

ale neznevažuje vůbec nic...to tam vidíš jen, že to tam vidět chceš...vůbec tenhle příspěvek neřeš...máš VS, tak jen se zamysli...a je to :)

Jessika — 23. 9. 2008 16:15

Lucie_82 napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Santala napsal(a):

Paráda !

Ano, má- li na to buňky a chce studovat, pomohu,budu podporovat,ale rodičovská povinnost to fakt není.

máš pravdu, povinnost to není...a můj syn potřebuje lidi s max. středoškolským a bez maturity vzděláním, aby ho jako vysokoškoláka měl kdo živit ...takže prosím všechny...nechte svoje děti běhat po brigádách, at ten můj kluk se má dobře a vydělává velký prachy...díky, díky, díky :)

tento prispevek mi prijde hodne mimo misu, nebot srovnava nesrovnatelne a jeste ke vsemu znevazuje manualni formy prace, bez niz bychom byli vsichni nahrani.
Doufam, ze se jedna o spatny pokus o vtip.

ale ne, to je ironie ;) (aspoň já to tak pochopila)
myslím jako Santala, že kdo chce , tak si tu VŠ udělá i když se bude muset hodně snažit - a právě proto si bude své školy vážit a (doufám) i bude dobře vykonávat svoje povolání (pokjud zůstane v oboru)
a kdo nechce a přesto dělá VŠ (třeba z donucení rodičů  jen pro vylepšení profilu týchž) , tak možná není z té školy moc nadšený...

Lucie_82 — 23. 9. 2008 16:17

Heřmanka napsal(a):

Lucie_82 napsal(a):

Heřmanka napsal(a):


máš pravdu, povinnost to není...a můj syn potřebuje lidi s max. středoškolským a bez maturity vzděláním, aby ho jako vysokoškoláka měl kdo živit ...takže prosím všechny...nechte svoje děti běhat po brigádách, at ten můj kluk se má dobře a vydělává velký prachy...díky, díky, díky :)

tento prispevek mi prijde hodne mimo misu, nebot srovnava nesrovnatelne a jeste ke vsemu znevazuje manualni formy prace, bez niz bychom byli vsichni nahrani.
Doufam, ze se jedna o spatny pokus o vtip.

ale neznevažuje vůbec nic...to tam vidíš jen, že to tam vidět chceš...vůbec tenhle příspěvek neřeš...máš VS, tak jen se zamysli...a je to :)

nu, vidim tam implikaci spojeni mezi brigadami a nizsim vzdelanim. ale mozna to je fakt jen ma projekce ;)
chapu, ze to bylo napsano s nadsazkou, ale nejak se mi to nelibi. ale je fakt, ze to je jen muj problem :P

Slavek17 — 23. 9. 2008 16:18

Klubko napsal(a):

... Doteď mě může švihnout,když na sobě máma šetří a už nemusí...

Přesně, Klubí, jsou mámy, které když už nemusí finančně podporovat své děti, tak si kupují přízeň
vnuků a vnuček a samy chodí oblékané jako Popelky........................ (třeba ta naše!)
Chjo, škoda mluvit, nepředělám ji, můžu jí říkat, co chci, stejně si to udělá podle sebe...
:dumbom:

Lucie_82 — 23. 9. 2008 16:19

pardon, ironii my na skole nebraliiiiii   :D :dumbom: pardon, pokud to byla ironie, holt si poposednu, protoze mam nekde skriply vedeni.

Santala — 23. 9. 2008 16:19

Heřmanka napsal(a):

Lucie_82 napsal(a):

Heřmanka napsal(a):


máš pravdu, povinnost to není...a můj syn potřebuje lidi s max. středoškolským a bez maturity vzděláním, aby ho jako vysokoškoláka měl kdo živit ...takže prosím všechny...nechte svoje děti běhat po brigádách, at ten můj kluk se má dobře a vydělává velký prachy...díky, díky, díky :)

tento prispevek mi prijde hodne mimo misu, nebot srovnava nesrovnatelne a jeste ke vsemu znevazuje manualni formy prace, bez niz bychom byli vsichni nahrani.
Doufam, ze se jedna o spatny pokus o vtip.

ale neznevažuje vůbec nic...to tam vidíš jen, že to tam vidět chceš...vůbec tenhle příspěvek neřeš...máš VS, tak jen se zamysli...a je to :)

No, tak je vidět, že jsem tu VŠ nedodělala, taky jsem to nepochopila :lol::lol:

Heřmanka — 23. 9. 2008 16:21

Lucie_82 napsal(a):

[
nu, vidim tam implikaci spojeni mezi brigadami a nizsim vzdelanim. ale mozna to je fakt jen ma projekce ;)
chapu, ze to bylo napsano s nadsazkou, ale nejak se mi to nelibi. ale je fakt, ze to je jen muj problem :P

prosím tě, kde že jsi co viděla???????? :D... i tahle otázka je ironie... a co že to máš za vysokou? mno nic...;)...radši přestanu, zjištuju, že nejsi dnes humorně naložena a vše ti přijde jako útok :)...ok ? do smrti dobrý ? :)

Jess to pochopila naprosto správně :supr:

Ronja — 23. 9. 2008 16:22

neskutečná debata, fakt...cítím snad závist nebo co?
Já na VŠ jedla rohlíky s ramou, především. Naši na to neměli, any mi dali víc peněz a já na náročném oboru mohla o brigádách leda tak snít. Byla to super škola života - ale pokud můžou rodiče dávat víc (a chtějí), tak ať dávají. Každý přece má své děti rád. JEstli mají rodiče nadstandardní příjmy (a já jim je přeju), jezdí si dvakrát do roka na Mallorcu apod, tak asi nedají dítěti na VŠ jen 3tis s tím, že zbytek si musí vydělat samo. To by byla celkem drsárna ;)

Mě přijde, že každý rodič dává svým dětem přiměřeně svému příjmu. U někoho je to 5tis a u někoho 15, no. A hlavně každý zná své dítě nejlíp: když vidím že synek polovinu peněz propaří, tak mu krutě skrouhnu dotace: na pařby ať si vydělá sám. A když dcerka dělá farmacii a dře jako kůň, tak ji budu podporovat jak to jde - nebudu čekat, že ještě v noci bude chodit na brigády, pokud se tomu půjde vyhnout.

Každý má jiné potřeby a jiný životní standard a pokud má někdo větší než je ten váš, tak není potřeba hned křičet o rozmazlenosti. Mimochodem on se ten život nikomu stejně nevyhne, jen možná na někoho dolehne později - a možná o to tvrději ;)

Heřmanka — 23. 9. 2008 16:24

Lucie_82 napsal(a):

pardon, ironii my na skole nebraliiiiii   :D :dumbom: pardon, pokud to byla ironie, holt si poposednu, protoze mam nekde skriply vedeni.

v poho...neni nad to, když si lidi věci vyjasní :)...a já už dnes nebudu ohledně tohodle prudit :D ;)

Selima — 23. 9. 2008 16:40

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Dcéra sa neprosila, ale ani nikde nie je napísané že MUSÍ študovať... Je to dobrá vôľa rodičov - a väčšinou ju majú - že dieťa podporujú na vysokej škole, ale myslím, že sa síce dá právne vymáhať nejaké výživné(možno od oboch rodičov), ale vyžiť sa asi z toho reálne nedá. Neexistuje povinnosť ukracovať seba alebo zvyšok rodiny kvôli VŠ. Naši ma - ale za socíku - na výške podporovali, ale žiaden luxus. Vtedy mi to občas bolo aj ľúto, ale dnes to hodnotím ako pozitívne. Môj otec napísal, že prvou povinnosťou rodiča je byť nepríjemný - a dodržiava to 100% :supr: - a hoci celkom nesúhlasím, do istej miery sa s tým dá stotožniť. Vybaviť dieťa do života neznamená zametať mu cestičku a oprašovať zadok až do smrti.

Santala — 23. 9. 2008 16:44

Selima napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Dcéra sa neprosila, ale ani nikde nie je napísané že MUSÍ študovať... Je to dobrá vôľa rodičov - a väčšinou ju majú - že dieťa podporujú na vysokej škole, ale myslím, že sa síce dá právne vymáhať nejaké výživné(možno od oboch rodičov), ale vyžiť sa asi z toho reálne nedá. Neexistuje povinnosť ukracovať seba alebo zvyšok rodiny kvôli VŠ. Naši ma - ale za socíku - na výške podporovali, ale žiaden luxus. Vtedy mi to občas bolo aj ľúto, ale dnes to hodnotím ako pozitívne. Môj otec napísal, že prvou povinnosťou rodiča je byť nepríjemný - a dodržiava to 100% :supr: - a hoci celkom nesúhlasím, do istej miery sa s tým dá stotožniť. Vybaviť dieťa do života neznamená zametať mu cestičku a oprašovať zadok až do smrti.

Sel, skláním se před tvou moudrostí.:godlike::godlike: :godlike::supr:

Neumím to tak podat jako ty a výsledek je, že to působí hrubě a závistivě :grater:

Selima — 23. 9. 2008 16:48

Blossom napsal(a):

Řekla bych, že tohle je druhý extrém, dát tolik, na co máš. Já bych momentálně mohla dát i 15.000, ale to samozřejmě dát nechci, protože bych ji zkazila. Proto tady na té diskusi hledám tu rovnováhu a srovnání. Od toho diskuse jsou.

Zkusím to shrnout - průměr je někde kolem 7000 na vysokoškoláka a pak je třeba přihlédnout k momentální rodinné finanční situaci. To je logické. Myslím, že dobrý není žádný extrém - ani dítě zasypat penězi, ani ho v 18 vykopnout z baráku, ať se živí sám, bez ohledu na možnost studia.
Já taky předávám jen to, co jsem sama dostala od rodičů. A doufám, že mé děti předají tu štafetu dál - že jednou nechají vystudovat své děti.

Mne osobne toto pripadá rozumné. A nejde len o výslednú sumu, ale trebrás aj o to, že keď sa "nezmestí", aby ste jej nedávali ako bezodnej ... lebo sa nikdy nenaučí vychádzať s peniazmi. Vidím to na tete a bratrancovi a je to nešťastie. Našiel isi podobnú ženu(z iných dôvodov, ale tiež nevie udržať peniaze, ani vyjsť mesiac z výplaty) a nestačia im 50,000 peniaze mesačne - hoci s 2 deťmi(ale malými :rolleyes: ). To mi zostáva rozum stáť a márne tetu zparisahávam, aby ich stále nedotovala, lebo inak nikdy nepochopia, čo je to vyjsť len s tým, koľko mám k dispozícii. :/

majkafa — 23. 9. 2008 16:50

Nu dobrá, přesvědčili jste mě. Dám synovi na měsíc 8 000. :D
Jak ho znám, pošetří ještě spoustu peněz a vrací je do PC. :D
Já mám ty děti tak rozdílné. Dcerka je bezedná, furt jí chybí, a to už pracuje, synáček jí vždy půjčoval, přesto, že byl mladší a měl menší kapesné. Jsem myslela, že je to naopak, že holčičky jsou šetrné a kluci ne. Mám ty děti nějak naopak. A nejenom co se hospodaření s penízky týká. Ale jsou to má kuřátenka milovaná. :D

Mě tíží jiná věc, ale to je :offtopic:
Poprvé ve svém životě budu bydlet sama, když syn odejde na kolej. Jaképak to asi bude.

Pisatel — 23. 9. 2008 16:53

henrietta napsal(a):

Proč tak útočně, já se nechtěla hádat :) ty jsi psal, že jsi měl tehdy 1000Kč a někdo jiný nám to tu přepočítal jako dnešních 10 000 (co se za těch 1000 dalo koupit). Jen jsem reagovala na to, že tvůj první příspěvěk vyzněl tak, že jsi byl sám na studiích chudý a musel jsi s tím nějak vyjít a že teď to teda ostatní musí zvládnout taky.

Ale vůbec ne. Chtěl jsem jen ukázat že i "s málem" se dá vystudovat, že se dá vystudovat i s rodinou. Že vše je o tom co bychom rádi "měli" a kolik do toho je nutno investovat potažmo, že se tu a tam musí obě strany uskromnit.

Lucie_82 — 23. 9. 2008 16:59

Santala napsal(a):

Selima napsal(a):

Heřmanka napsal(a):


tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Dcéra sa neprosila, ale ani nikde nie je napísané že MUSÍ študovať... Je to dobrá vôľa rodičov - a väčšinou ju majú - že dieťa podporujú na vysokej škole, ale myslím, že sa síce dá právne vymáhať nejaké výživné(možno od oboch rodičov), ale vyžiť sa asi z toho reálne nedá. Neexistuje povinnosť ukracovať seba alebo zvyšok rodiny kvôli VŠ. Naši ma - ale za socíku - na výške podporovali, ale žiaden luxus. Vtedy mi to občas bolo aj ľúto, ale dnes to hodnotím ako pozitívne. Môj otec napísal, že prvou povinnosťou rodiča je byť nepríjemný - a dodržiava to 100% :supr: - a hoci celkom nesúhlasím, do istej miery sa s tým dá stotožniť. Vybaviť dieťa do života neznamená zametať mu cestičku a oprašovať zadok až do smrti.

Sel, skláním se před tvou moudrostí.:godlike::godlike: :godlike::supr:

Neumím to tak podat jako ty a výsledek je, že to působí hrubě a závistivě :grater:

presne tak. tohle asi nejtrefneji vyjadruje, co jsem se neobratne snazila celou dobu napsat :)

Daniela S. — 23. 9. 2008 17:05

Tak já bydlela doma a dostávala 1000,-, nějaké oblečení k narozeninám a Vánocům a teoreticky byla domluva i příspěvek na antikoncepci (rodiče říkali, že kdybych do toho vlítla, stejně by s tím vydání měli oni, takže raději zaplatí ty prášky), ale to mi bylo strašně trapné, takže o ten jsem si říkala jen ve finanční krizi. Končila jsem v roce 2006. Brigády se daly i při té medicíně, jasně, že na vyskakování to nebylo, ale na MHD, dárky pro rodinu a nějakou tu kulturu to stačilo. Samozřejmě prázdniny, až na týden-dva, na brigádách. Učebnice můžou být velké vydání, mně na ně, když bylo třeba, na začátku semestru rodiče půjčili (můžou to být i tisíce), na konci jsem je zas prodala a vrátila jim to.
Bez nějakých nároků na proplacení mi taky ve druháku koupili počítač, za to jsem byla nesmírně vděčná.
A když jsem byla na stáži, tak jsem se protloukala jen se stipendiem 300 euro (a to neexistovaly koleje ani menza).

Já myslím, že je vhodné dát děvčeti na jízdné (a pak vyžadovat, aby jezdilo :) ), na koleje, aby nesquattovala bůhví kde, řekněme dvojnásobek ceny obědů v menze na jídlo a jednorázově na učebnice. Anebo, jestli máš teď dobrou situaci, prostě na celý rok/půlrok jednu velkou částku jako půjčku a bude ti to vracet, buď po prázdninách z brigád, nebo až bude pracovat. Jako půjčka na studium, ale bez úroků.

Pandorraa — 23. 9. 2008 17:39

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Heřmanko nezlob se, ale teď jsi mi připomněla svůj příspěvek, kde píšeš, jak jsi na mateřské pomalu s dítětem u prsu vydělávala... Ono je moc fajn stíhat spoustu věcí, jenže se pak často stává, že ten druhý v páru se cítí jak pátý kolo u vozu a začně se tedy jen vézt...že děti pak mají dojem, že povinností jejich úžasné maminky je pomalu za ně i dýchat, a když ta padne z toho všeho na hubu, děsně se divěj, že mamča už tak úžasná není...
Nu a ona se zase diví, že se na ni všichni vykašlali... pročpak asi?

Pandorraa — 23. 9. 2008 17:46

Heřmanka napsal(a):

moje rozhodnutí bylo mít dítě...které mi bylo svěřeno do péče a já se o něho tedy MUSiM starat...jinak jsem si ho neměla pořizovat...no ne?

Jistě.
jenže tophle platí bezvýhradně tak do jeho 15 - 18  let.
Od 18 už je plnoleté a přídavky může inkasovat samo.

Myslím, že většina rodičů má názor jako Ivana - co jsem dostala, předám dál, svým dětem. Ne proto, že MUSÍM, ale proto, že CHCI  a taky MOHU.

Heřmanka — 23. 9. 2008 18:29

Pandorraa napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Taisha napsal(a):

Své dceři bych v dnešní době pomohla tak 3000-4000 tisíci maximálně. Zbytek by si musela vydělat (pokud by tedy zrovna nestudovala lékařskou fakultu, kde je učení opravdu od rána do do večera a na brigády není čas...).

tak tohle mě zaujalo...ona se tě dcera prosila o to, přijít na tenhle svět ??? že by si MUSELA  vydělat na studium...který beru jako, že když na to má hlavu a chce to dělat, tak že prostě já jako rodič musím zaplatit kolej a menzu a dopravu a skripta...a i nějaké to malé kapesné...a když by chtěla víc, tak at si vydělá....ale slovo pomohla mě irituje :D

Heřmanko nezlob se, ale teď jsi mi připomněla svůj příspěvek, kde píšeš, jak jsi na mateřské pomalu s dítětem u prsu vydělávala... Ono je moc fajn stíhat spoustu věcí, jenže se pak často stává, že ten druhý v páru se cítí jak pátý kolo u vozu a začně se tedy jen vézt...že děti pak mají dojem, že povinností jejich úžasné maminky je pomalu za ně i dýchat, a když ta padne z toho všeho na hubu, děsně se divěj, že mamča už tak úžasná není...
Nu a ona se zase diví, že se na ni všichni vykašlali... pročpak asi?

no to je pravda s tím vyděláváním...protože ten druhý v páru byl v té době na civilní službě a domů miláček nosil 3700...a jako páté kolo u vozu se rozhodně necítil, protože abych mohla vydělávat, musel se on o dítě a domácnost starat přes víkend a když přišel z civilky domu (z práce)...o víkendech jsem o svém mimi vůbec nevěděla...a nehledě na to, že mi kolikrát i s prací pomáhal až do noci...nešlo o stíhání spousty věcí,ale o to, že jsem si našim neřekla ani o korunu a on svým rodičům taky ne...prostě bud mi něco dát chtěli nebo ne...M se nikdy nevezl...polovina lidí by se z toho tady potentočkovala, kdyby si to měla zažít...když slyším jak skuhrají nad prachama...

takže Pan jsi vedle jak ta jedle a neber si z příspěvku jen tu část, která se ti hodí...ok?

Taisha — 23. 9. 2008 18:57

Hmm, naprosto s úžasem koukám, co se to tu strhlo...

Každopádně každý máme jiné vědomí a svědomí, jiné zkušenosti a jiné možnosti, takže naprosto nechápu důvody některých rádo by hodnotících příspěvků...
Ať si to dle mého názoru každý udělá po svém a dle svých finančních příjmů. Zakladatelka vlákna si udělá obrázek a dozví se zkušenosti se studiem ostatních, ovšem tím to pak hasne...

A taky mi z celé této, z počátku zajímavé debaty vylézá jeden fakt: každý máme jiný příběh s jiným koncem. Není na místě srovnávat... :vissla:

Slavek17 — 23. 9. 2008 19:08

Vážení ... děláte tady z toho DIPLOMOVOU PRÁCI .....  (no co, když vás to baví) :gloria:
Ale neberte mě vážně, ze mně mluví závist, já bych to taky rád řešil - jenže....
:offtopic:

Slavek17 — 23. 9. 2008 19:11

Taisha napsal(a):

Hmm, naprosto s úžasem koukám, co se to tu strhlo...
A taky mi z celé této, z počátku zajímavé debaty vylézá jeden fakt: každý máme jiný příběh s jiným koncem. Není na místě srovnávat... :vissla:

Naopak - srovnám si to s ostatníma a zařídím se s dětmi tak, jak mi moje situace dovolí, ne?
Možná by ale tato debata mohla být podnětná i pro ty naše studenty a studentky!
:supr:

Pisatel — 23. 9. 2008 19:13

No tak holky, bude si podkuřovat. Každá máte svůj díl pravdy. No Heřmanko tys svoje dítě nedostala do péče, ale zvolila jsi jeho život, fyzické vyjádření. Pan co vložíme do dítěte do 3 - 4 let to v něm bude a víc už se nerozvine. Jo po té mozkové kdy si možná něco zapamatuje ze školy nebo školního vzdělání pokud to nezapomene, jak jinde zpochybňuješ.
No pak se asi pletete obě. Byť máte pravdu. Ono je to o jisté vyzrálosti jedince. No přiopomenu zde jednu svou debatu ze svým synem, BM a dcerou která tu debatu pak zakončila. Syn kdysi dávno pronesl, že až bude "dospělej" tak si celou vejplatu ponechá. Já mu na to odpověděl, že sice si vejplatu může ponechá, ale že oddělí desátek jako kousek na nájem, jídlo a tak. Syn se se mnou šeredně pohádal a BM taky. Poslali mě oba do prde** s tím, že jsem vydřiduch. Dcera to pak ukončila, abychom my všichni šli do háje, neboť už té hádky bylo dost a že čas ukáže jak je to správně. Dceři bylo tenkrát 10 let. No čas běžel a syn najednou začal vydělávat a vejplatu si začal ponechávat celou. BM mu řekla, že by měl za bydlení a stravu platit. Syn vyvalil oči a poslal maminku do.... No a maminky byť mě tenkrát poslal do prde**, sama sbalila synovi kufr a dala před dveře. No a poučení, syn platí na bydlení a stravu BM si myslí, že vyhrála, dcera se oběma směje a já jen koukám jak se vše pěkně srovnalo a že v pr...** jsou jiní. JO jsem pro aby si děti od 18 brali svoje požitky a nesli odpovědnost, ale tím vším to končí. Ode dne kdy si to nechá vyplatit na svou ruku od té doby je jen člověk bez vnitřních vazeb.. Jo tak to asi má chodit. Vazby rodiny mají svá pravidla a každý dáme jen tolik kolik máme a hlavně pokud jsme vedli dobře v útlém mládí žádné dítě se později na nás nebude nikdy zlobit, že ta má to či ten tamto. Naopak sami ohodnotí, že dostali vše co měli a mohli a navíc dostali ještě něco to hlavní dobrý základ do života. To celé mohu potvrdit ted mi tu satisfakci splatil syn při krásné cestě po Španělsku a Portugalsku

studentka — 23. 9. 2008 19:17

Jsem sama studentka vysoké školy, rodiče mi dávají 7000/měsíčně a můžu říct, že s tím dokážu v pořádku vyjít a pokud potřebuju vyrazit na dovolenou, tak mi najít si brigádu přes prázdniny nedělá problém, ale je pravda, že během roku s rozvrhem jaký mám a hlavně s tím, že jediná možnost vidět se  s přítelem jsou víkendy, je těžké sehnat nějakou pravidelnu brigádu.  Moc nesouhlasím s názorem že by se mladým mělo dávat méňě peněz aby si ,zvykali"(je samozřejmě rozdíl pokud na to ta rodina nemá), na druhou stranu zase 10 000 je opravdu velká částka.  Jsem ráda že jediným mým velkým stresem jsou zkoušky( a že nebývají lehké) a starat se ještě o to kde najít brigádu, abych si vůbec něco vydělala, to si fakt nedokážu představit.Já sama jsem svým rodičů vděčná a pokud to bude možné, tak chci takto podporovat i své budoucí děti. Studentská léta by měla patřit k těm nejkrásnějším období lidského života a práce si člověk užije jistě až až.

Taisha — 23. 9. 2008 19:18

Slavek17 napsal(a):

Taisha napsal(a):

Hmm, naprosto s úžasem koukám, co se to tu strhlo...
A taky mi z celé této, z počátku zajímavé debaty vylézá jeden fakt: každý máme jiný příběh s jiným koncem. Není na místě srovnávat... :vissla:

Naopak - srovnám si to s ostatníma a zařídím se s dětmi tak, jak mi moje situace dovolí, ne?
Možná by ale tato debata mohla být podnětná i pro ty naše studenty a studentky!
:supr:

:lol: A proč tedy ztrácet čas srovnáváním?... :lol: :vissla:

Slavek17 — 23. 9. 2008 19:20

Pisatel napsal(a):

No tak holky, bude si podkuřovat. Každá máte svůj díl pravdy. No Heřmanko tys svoje dítě nedostala do péče, ale zvolila jsi jeho život, fyzické vyjádření. Pan co vložíme do dítěte do 3 - 4 let to v něm bude a víc už se nerozvine. Jo po té mozkové kdy si možná něco zapamatuje ze školy nebo školního vzdělání pokud to nezapomene, jak jinde zpochybňuješ.
No pak se asi pletete obě. Byť máte pravdu. Ono je to o jisté vyzrálosti jedince. No přiopomenu zde jednu svou debatu ze svým synem, BM a dcerou která tu debatu pak zakončila. Syn kdysi dávno pronesl, že až bude "dospělej" tak si celou vejplatu ponechá. Já mu na to odpověděl, že sice si vejplatu může ponechá, ale že oddělí desátek jako kousek na nájem, jídlo a tak. Syn se se mnou šeredně pohádal a BM taky. Poslali mě oba do prde** s tím, že jsem vydřiduch. Dcera to pak ukončila, abychom my všichni šli do háje, neboť už té hádky bylo dost a že čas ukáže jak je to správně. Dceři bylo tenkrát 10 let. No čas běžel a syn najednou začal vydělávat a vejplatu si začal ponechávat celou. BM mu řekla, že by měl za bydlení a stravu platit. Syn vyvalil oči a poslal maminku do.... No a maminky byť mě tenkrát poslal do prde**, sama sbalila synovi kufr a dala před dveře. No a poučení, syn platí na bydlení a stravu BM si myslí, že vyhrála, dcera se oběma směje a já jen koukám jak se vše pěkně srovnalo a že v pr...** jsou jiní. JO jsem pro aby si děti od 18 brali svoje požitky a nesli odpovědnost, ale tím vším to končí. Ode dne kdy si to nechá vyplatit na svou ruku od té doby je jen člověk bez vnitřních vazeb.. Jo tak to asi má chodit. Vazby rodiny mají svá pravidla a každý dáme jen tolik kolik máme a hlavně pokud jsme vedli dobře v útlém mládí žádné dítě se později na nás nebude nikdy zlobit, že ta má to či ten tamto. Naopak sami ohodnotí, že dostali vše co měli a mohli a navíc dostali ještě něco to hlavní dobrý základ do života. To celé mohu potvrdit ted mi tu satisfakci splatil syn při krásné cestě po Španělsku a Portugalsku

Tahle řeč mi připomněla jedno soudní stání, kde pan advokát tvrdil, že rodič je povinnen svému dítěti hradit náklady na jeho mimoškolní aktivity, pokud je talentované...
Taky jsem v tu chvíli málem vyletěl z kůže... jenže jsem musel být zticha.
Jediné, co mě v tu chvíli napadlo byl argument, že kdyby to byla pravda, tak by po panu advokátovi mohlo jeho dítko požadovat, aby mu on jako rodič pořídil RAKETU, když už chodí do toho kroužku mladých astronautů.... :lol:

Ne, vážně, je třeba zůstat nohama na zemi - svému dítěti rád přispěji, ale a) podle svých možností a b)podle zdravého rozumu (pokud by mé možnosti mohly být kontraproduktivní).... Opravdu nemáí smysl dítě rozmazlovat! - Zkazili bychom ho.

Slavek17 — 23. 9. 2008 19:24

Taisha napsal(a):

:lol: A proč tedy ztrácet čas srovnáváním?... :lol: :vissla:

Víš, ony ty naše děti se také srovnávají.... s ostatními!

Modroočka — 23. 9. 2008 19:28

Tak jsem to přelouskala a jen žasnu. Kdybych měla synovi na VŠ dávat měsíčně 8 tisíc, asi bych s mladším synem pošla hlady, protože když zaplatím byt, služby a leasing na auto, tak by mi nezbylo nic. Naštěstí syn studuje v Brně, takže bydlí doma, pracuje, má brigágu, takže si skripta, cestu, telefona nějaký oblečení financuje sám. Uvažoval o studenstkém bytě s kamarády, ale to ví, že na to si musí vydělat, protože z jednoho platu bych to neutáhla.  Naštěstí nejsou moje děti rozmazlený a ví, že práce ještě nikomu neublížila.

Taisha — 23. 9. 2008 19:31

Slavek17 napsal(a):

Taisha napsal(a):

:lol: A proč tedy ztrácet čas srovnáváním?... :lol: :vissla:

Víš, ony ty naše děti se také srovnávají.... s ostatními!

No, právě proto nebudu dítěti sama sebou a svým jednáním dávat blbý příklad, ne? :vissla:

Já tedy nevím jak ty, ale osobně nechci žít podle očekávání společnosti... A své dítě k tomu tuplem nepovedu.. :vissla:

Mikeš — 23. 9. 2008 19:34

Modroočka napsal(a):

Tak jsem to přelouskala a jen žasnu. Kdybych měla synovi na VŠ dávat měsíčně 8 tisíc, asi bych s mladším synem pošla hlady...

Tak u nás je to stejný, akorát s tím rozdílem, že máme jen jednoho syna - takže bychom pošli hlady "jen" manželka a já :D
Našeho syna čeká za rok teprve nějaká SŠ (teď je v devítce), ale i to bude asi pěknej zářez do rodinnýho rozpočtu... tohle by se za Husáka nestalo... :lol: :lol: :lol:

Modroočka — 23. 9. 2008 19:39

Hm, no jo, vidíš, vy jste dva, dva příjmy, jeden syn a neutáhnete to. Já mám jeden příjem, alimenty a dva syny. je to na draka, ale jak říkám, naštěstí moje dítka nejsou ani rozmazlený, ani líný, takže si musí vydělat sami. Mám svoje děti ráda, ale zpovykance, kteří dostanou všechno až pod nos a nemusí se o nic snažit, jsem z nich naštěstí nevychovala. Díky Bohu, protože to bych fakt neutáhla.

Pisatel — 23. 9. 2008 19:40

Slavek17 napsal(a):

Ne, vážně, je třeba zůstat nohama na zemi - svému dítěti rád přispěji, ale a) podle svých možností a b)podle zdravého rozumu (pokud by mé možnosti mohly být kontraproduktivní).... Opravdu nemáí smysl dítě rozmazlovat! - Zkazili bychom ho.

ano přesně

Tulipánka — 23. 9. 2008 19:47

Já jsem asi před 4 lety měla na studium asi 3500 Kč a to jsem si žila celkem dobře, někdy bych řekla až i nad poměry. Kolej 800 Kč, jízdné taky asi tak, skripta jsme si půjčovali v knihovně, učebnice též, občas tedy nějaké to kopírování, lítačka 200 Kč, antikoncepce 200 Kč, oběd v menze 17 Kč. Počítač jsem neměla, ale dala se ve studovně vyčkat někdy i hodinová fronta a člověk si zdarma zašel na internet. Oblečení jsem občas dostávala, to stačilo. Kadeřník tak 100 Kč.
Člověk jen zírá, jak závratně klesá hodnota peněz :( .

Heřmanka — 23. 9. 2008 19:55

kolej 800 ??????

studentka — 23. 9. 2008 20:29

Tak oběd máme v průměru za 30Kč a to jsou i VŠ co to mají dražší.  Antikoncepce za 200, tak to už dnes taky pochybuju a o tak levných kolejích si už můžem nechat jen zdát. A ohledně učebnic je to taky dost po*ný, knihovna bývá už na začátku semestru dosti vymetená a obory jako lékařství, veterina, tak to si nedovedu představit, že by se učili jen z knížek z knihovny, na druhou stranu jsou ale i takové obory, které se bez toho asi dokážou obejít.

henrietta — 23. 9. 2008 21:10

Heřmanka napsal(a):

kolej 800 ??????

Jj, fakt, já před čtyřma rokama platila 900. Byl to sice čtyřlůžák bez internetu, ale zase s vlastní kuchyňkou a koupelnou.

Martinka1 — 23. 9. 2008 21:15

henrietta napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

kolej 800 ??????

Jj, fakt, já před čtyřma rokama platila 900. Byl to sice čtyřlůžák bez internetu, ale zase s vlastní kuchyňkou a koupelnou.

Ještě v r. 2001 kolej za 500,- Kč... (kuchyňka i sociálka na chodbě, 3 na pokoji). Oběd 20,- Kč v menze, dělali pak i večeře. Takže 40,- obědy i večeře za den.
Asi se od té doby fakt změnily poměry :-)

henrietta — 23. 9. 2008 21:17

studentka napsal(a):

Tak oběd máme v průměru za 30Kč a to jsou i VŠ co to mají dražší.  Antikoncepce za 200, tak to už dnes taky pochybuju a o tak levných kolejích si už můžem nechat jen zdát. A ohledně učebnic je to taky dost po*ný, knihovna bývá už na začátku semestru dosti vymetená a obory jako lékařství, veterina, tak to si nedovedu představit, že by se učili jen z knížek z knihovny, na druhou stranu jsou ale i takové obory, které se bez toho asi dokážou obejít.

My jsme loni měli jídlo od 24 do 37, 57 bylo myslim za minutky. Jsem zvědavá, jak to bude letos.
Učebnice si skoro nekupuju, naštěstí jsem studovala informatiku a o tý je toho víc na internetu než v knížkách :) Ale stačil mi třeba nákup učebnice na angličtinu, 700 v prváku zmizelo, než jsem se stihla rozkoukat. Další učitelka, pro změnu na pro nás strašně důležitou sociologii, dala jako podmínku zápočtu vlastnění a při písemce na lavici položení dvou učebnic, které napsala. Za celé studium jsem si nakoupila knížky odhadem tak za 2500. (Tedy knížky-učebnice a skripta, knihy pro vlastní potěšení jsou jinde :)

Pokud někdo studuje náročný obor jako je medicína apod., kde si ty knížky opravdu musí koupit, a nemá rozpočet 10 000 tisíc, tak je asi lepší to brát jako mimořádný výdaj a rodiče by na to mohli přispívat spíš zvlášť.

henrietta — 23. 9. 2008 21:21

Martinka1 napsal(a):

henrietta napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

kolej 800 ??????

Jj, fakt, já před čtyřma rokama platila 900. Byl to sice čtyřlůžák bez internetu, ale zase s vlastní kuchyňkou a koupelnou.

Ještě v r. 2001 kolej za 500,- Kč... (kuchyňka i sociálka na chodbě, 3 na pokoji). Oběd 20,- Kč v menze, dělali pak i večeře. Takže 40,- obědy i večeře za den.
Asi se od té doby fakt změnily poměry :-)

Je to tím, že před několika (asi třemi?) lety zavedli to ubytovací stipendium. Když studenty na kolejích stálo kolejné 1000, tak stát doplácel dalších 1000. Ale chudáci, co kolej nedostali, platili na privátě 2000. Tak tu dotační tisícovku vzali a rozdělili mezi všechny studenty. Proto teď na kolejích platí celé 2000 (spíš víc), ale zase dostanou tu dotaci do ruky. Jenže ne celou, protože část z toho balíku peněz dostanou ti, co bydlí na privátech. Takže koleje skokově zdražily, ale je to férovější k těm, co jsou na privátech. Navíc už z dotace neužírají věční studenti, co bydleli na kolejích třeba 5 let a přitom stále v prváku. Ti už na stipendium nemají nárok.

Jiněnka — 23. 9. 2008 21:37

Hm. Nechci paušalizovat. Jen mi tu některé částky připadají jako ze sna (akorát nevím či ze sladkého nebo noční můry).
Na VŠ studuji prezenčně nějaký ten rok, a můj skromný poznatek (možná trochu z jiného soudku):
Moji bývalí spolužáci, kteří nezvládli dostudovat a byli vyhozeni, měli velmi často jeden společný rys: Nejdříve se zalykali svobodou, kterou jim odstěhování od rodičů na kolej přineslo. Dostávali štědré dotace od rodičů, které utráceli po večerech ve studentských hospodách, takže pak ráno zaspali na cvika. Na brigádu díky penězům rodičů nemuseli, proto "nač se chovat zodpovědně, vždyť studentský život je tak krásný, takže večer ho opět oslavíme v hospodě..."

Chtěla jsem tím jen říct, že ze svého okolí vidím jakousi přímou úměru v zodpovědnosti k penězům a potažmo i ke studiu. Nevím čím to je. Např. kamarádka která se o sebe stará od 18ti sama, úspěšně studuje při práci dvě VŠ, podobně můj bývalý přítel. Oproti tomu spolužáci, kteří si nemusí díky rodičům dělat starosti s penězi, si nedělají starosti ani se školou (natož brigádou) a pak jen trnou, "aby doma tata neotevřel dopis o vyloučení z fakulty, jelikož by jim sebral kapesné".
Domnívám se, že nástup na VŠ a přestěhování za studiem už souvisí aspoň s částečným přijetím vlastní odpovědnosti za svůj život. Pokud mě rodiče dotují horem dolem, nemám pocit, že nastal ten čas, chovat se zodpovědně, starat se sám o sebe, o svoji budoucnost.  Pokud však rodiče nepokryjí všechny moje náklady, uvědomím si, že už se cosi mění, že už je to teda asi fakt na mě, jak se budu teď mít, jestli si vydělám, jestli dostuduji...

P.S.: Můj měsíční příspěvek od rodičů je 3.500Kč, bydlím 170km od domova, kolej 2.900/měs. Celkové náklady když šetřím 7.000Kč/měs.

Pandorraa — 23. 9. 2008 21:46

Heřmanka napsal(a):

takže Pan jsi vedle jak ta jedle a neber si z příspěvku jen tu část, která se ti hodí...ok?

Víš, možná vedle jsem, možná ne...
On jen málokterý chlap ustojí, že jeho žena vydělává víc než on. A je celkem fuk, jak pak je "zapojený" a nebo zda se "veze". Prostě muži mají VĚTŠINOU pocit, že správnej chlap nosí domů větší balík a správná ženská se stará o děti.... Možná to případ tvého muže nebyl, možná byl...myslím, že jsi tu psala o jeho nevěře. Pokud se mýlím a nebyla jsi to ty, kdo se vrátil dom a měl kino, tak se omlouvám.

Z příspěvku si vezmu vždy hlavně to, co mne zaujme, snažím se šetřit prostor a čas čtenářů a nekopírovat vše.
To, jak ty píšeš o svém pracovním vytížení v době MD a jaký máš názor na starání se o děti, to pochopitelně na první pohled svědčí o velké až převelké míře zodpovědnosti, lépe řečeno přebírání zodpovědnosti, za životy druhých lidí.
A to je dost ošemetné.
Tvrdíš, že máš povinnost starat se o děti, dokud se neuživí a přitom tu "povinnost" jsi vlastním rodičům upřela - ty si přece neřekneš....
Tak jak to tedy je?

Pandorraa — 23. 9. 2008 21:49

Pisatel napsal(a):

Pan co vložíme do dítěte do 3 - 4 let to v něm bude a víc už se nerozvine.

Tak to se těžce pleteš, osobnost člověka se utváří do mnohem, ale mnohem pozdějšího věku.

Heřmanka — 23. 9. 2008 21:49

Pandorraa napsal(a):

Tak jak to tedy je?

Pan, můžem na tohle téma založit vlastní vlákno, at to tu nezanášíme něčím co není v názvu topicu...a nebo můžu odpovědět sem...jak chceš :) ok?

Pisatel — 23. 9. 2008 21:57

Pandorraa napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Pan co vložíme do dítěte do 3 - 4 let to v něm bude a víc už se nerozvine.

Tak to se těžce pleteš, osobnost člověka se utváří do mnohem, ale mnohem pozdějšího věku.

Zásadní formování je ve věku 3-4. rozvoj její dotvoření je pak někde mezi 12-16 věkem života /puberta/

henrietta — 23. 9. 2008 21:57

Jiněnka napsal(a):

Hm. Nechci paušalizovat. Jen mi tu některé částky připadají jako ze sna (akorát nevím či ze sladkého nebo noční můry).
Na VŠ studuji prezenčně nějaký ten rok, a můj skromný poznatek (možná trochu z jiného soudku):
Moji bývalí spolužáci, kteří nezvládli dostudovat a byli vyhozeni, měli velmi často jeden společný rys: Nejdříve se zalykali svobodou, kterou jim odstěhování od rodičů na kolej přineslo. Dostávali štědré dotace od rodičů, které utráceli po večerech ve studentských hospodách, takže pak ráno zaspali na cvika. Na brigádu díky penězům rodičů nemuseli, proto "nač se chovat zodpovědně, vždyť studentský život je tak krásný, takže večer ho opět oslavíme v hospodě..."

Chtěla jsem tím jen říct, že ze svého okolí vidím jakousi přímou úměru v zodpovědnosti k penězům a potažmo i ke studiu. Nevím čím to je. Např. kamarádka která se o sebe stará od 18ti sama, úspěšně studuje při práci dvě VŠ, podobně můj bývalý přítel. Oproti tomu spolužáci, kteří si nemusí díky rodičům dělat starosti s penězi, si nedělají starosti ani se školou (natož brigádou) a pak jen trnou, "aby doma tata neotevřel dopis o vyloučení z fakulty, jelikož by jim sebral kapesné".
Domnívám se, že nástup na VŠ a přestěhování za studiem už souvisí aspoň s částečným přijetím vlastní odpovědnosti za svůj život. Pokud mě rodiče dotují horem dolem, nemám pocit, že nastal ten čas, chovat se zodpovědně, starat se sám o sebe, o svoji budoucnost.  Pokud však rodiče nepokryjí všechny moje náklady, uvědomím si, že už se cosi mění, že už je to teda asi fakt na mě, jak se budu teď mít, jestli si vydělám, jestli dostuduji...

P.S.: Můj měsíční příspěvek od rodičů je 3.500Kč, bydlím 170km od domova, kolej 2.900/měs. Celkové náklady když šetřím 7.000Kč/měs.

Máš pravdu, tvůj je to poznatek, moje je to zkušenost. V prváku jsem se opravdu zalykala svobodou. Nebylo to ale jen o penězích, ale taky protože mě doma do té doby drželi dost zkrátka. Divím se, že jsem ten prvák nakonec udělala bez opakování jediného předmětu. Ale namále jsem měla a přiznám se, pár zkoušek bych bez pomoci spolužáku nedala. Další rok jsem chodila na brigádu, na paření už nebylo moc času, a problémy se školou jsem měla zase, pracovala jsem 20 hodin týdně a nechodila na přednášky, ale nakonec udělala všechno. Třetí rok jsem nepařila ani nepracovala, všechno probíhalo bez problémů, ale kvůli byrokratickým požadavkům jedné učitelky mi nakonec chyběl jeden předmět (nevešla jsem se na poslední termíny zkoušky a prostě ji nemohla vykonat) a já musela ve třeťáku opakovat jediný předmět. Moje chyba, měla jsem jít na zkoušku dřív, ale peníze, práce ani pařby za to nemohly :) Tak jsem kromě jednoho dne v týdnu makala a vydělávala si sama. Teď už se těším na svou druhou šanci na navazujícím :)

Podle mě tohle není o penězích, ale o předchozí výchově i životě každého mladého člověka. Naši se snažili možná až moc a mě ten svobodný život na vejšce prostě dostal. Nelituju, stejně to byl nejlepší rok v mým dosavadním životě a nakonec všechno dobře dopadlo a jsem Bc. :storstark:

Pandorraa — 23. 9. 2008 22:05

Heřmanka napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Tak jak to tedy je?

Pan, můžem na tohle téma založit vlastní vlákno, at to tu nezanášíme něčím co není v názvu topicu...a nebo můžu odpovědět sem...jak chceš :) ok?

Nemusíš odpovídat vůbec :)
Pro mne to opravdu není důležité, to spíš pro tebe, abys si to sama ujasnila.
Víš, znám příliš mnoho žen "hrdinek", a vlastně nejen žen, které táhnou jako burlaci na Volze a pak se totálně zhroutí. A zůstanou v tom samy/i. Protože ty "hrůzy" pak vidím, nenechává mne to chladnou. Tvoje psaní mi takové lidi připomíná...

A k tématu - osobně si myslím, že neexistuje žádná paušální částka. Každá rodina má jiné možnosti.
Détě samoživitelky se holt musí na škole uživit samo, protože z domu dostane tak akorát pár stovek a bábovku. Pokud je rodina dobře finančně zabezpečená, může dítko do školy jezdit mercedesem s řidičem a měsíčně pobírat třeba sto tisíc.
A to nemluvím o rodičích, kteří se na své dítě úplně vykašlou a ještě jim není hanba mu nedat přídavky, které na ně berou.

Pro studentku - je dávno pryč doba, kdy OBECNĚ studia byla bezstarostným obdobím života. Kolej už dávno není za pár stovek, lístek na metro za korunu, cigára za osm korun a boty za čtyřicet.
Osobně si myslím, že student, který se není na škole schopen tak od třetího ročníku uživit sám bez pomoci rodičů, školu studuje zbytečně. Až totiž vyleze po pěti šesti letech bez praxe ze školy, s údivem nejspíš zjistí, že na něj nikdo nečeká s otevřenou náručí.
Pochopitelně vyjimkou jsou školy, jako medicína ap.

Pandorraa — 23. 9. 2008 22:06

Pisatel napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Pan co vložíme do dítěte do 3 - 4 let to v něm bude a víc už se nerozvine.

Tak to se těžce pleteš, osobnost člověka se utváří do mnohem, ale mnohem pozdějšího věku.

Zásadní formování je ve věku 3-4. rozvoj její dotvoření je pak někde mezi 12-16 věkem života /puberta/

Přidej.

xPetr — 23. 9. 2008 22:08

Ja studoval pomerne nedavno - rok 2000 az 2005. Ke konci studia co si vzpominam jsem dostaval 2,5 tisice mesicne + najem na kolejich. Vse co jsem potreboval jsem si hradil sam. Na brigady jsem ale nemel moc cas, protoze jsem pomahal doma ve firme, kdyz toho bylo opravdu hodne, semtam jsem dostal nejaky symbolicky priplatek. Musel jsem hodne hospodarit, ale nikdy mne neprislo, ze bych nejak stradal. A je fakt ze jsem i kvuli praci jezdil casto domu, a vzdycky s sebou tahnul zpatky nejake jidlo (ne, s krosnou jako nekteri to opravdu nebylo, ale proste pokazde jsem si bral nejake jidlo).

Musim rict, ze tohle zustalo mamce doted, kdyz k nim obcas prijedu na navstevu. Vzdycky ma tendence balit mne s sebou jidlo a pokazde ji musim vysvetlovat, ze ted mne ho uz opravdu davat nemusi, protoze si ho opravdu muzu koupit sam. :hjarta:

Mikeš — 23. 9. 2008 22:12

Pandorraa napsal(a):

Pro studentku - je dávno pryč doba, kdy OBECNĚ studia byla bezstarostným obdobím života. Kolej už dávno není za pár stovek, lístek na metro za korunu, cigára za osm korun a boty za čtyřicet.

Krásná to léta našich studií, že?
Pokud si dobře vzpomínám, kolej v Praze na Jarově mě stála snad stovku měsíčně, jídlo v menze bůra a když jsem šel do hospody s třema pětkama v kapse, tak jsem se nejen navečeřel, ale celkem i slušně ožral :supr: :D

Pisatel — 23. 9. 2008 22:36

Pandorraa napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Pandorraa napsal(a):


Tak to se těžce pleteš, osobnost člověka se utváří do mnohem, ale mnohem pozdějšího věku.

Zásadní formování je ve věku 3-4. rozvoj její dotvoření je pak někde mezi 12-16 věkem života /puberta/

Přidej.

Ale Pan ano je zde ještě ovlivnění sociálně ekonomickými vlivy rodiny, okolím,  školou a tak to je asi 15%. Ano s postupujícím věkem mnozí jedinci dobře maskují. Ale zásadní rysi jsou dány těmito roky

henrietta — 23. 9. 2008 22:39

Pisatel napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Pisatel napsal(a):


Zásadní formování je ve věku 3-4. rozvoj její dotvoření je pak někde mezi 12-16 věkem života /puberta/

Přidej.

Ale Pan ano je zde ještě ovlivnění sociálně ekonomickými vlivy rodiny, okolím,  školou a tak to je asi 15%. Ano s postupujícím věkem mnozí jedinci dobře maskují. Ale zásadní rysi jsou dány těmito roky

Nechcete o tom založit téma? Docela by mě to zajímalo. Co je dáno od narození, co se formuje mezi 3-4 rokem života a co v tom zbytku do konce puberty.

Pisatel — 23. 9. 2008 22:45

Pandorraa napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Tak jak to tedy je?

Pan, můžem na tohle téma založit vlastní vlákno, at to tu nezanášíme něčím co není v názvu topicu...a nebo můžu odpovědět sem...jak chceš :) ok?

Nemusíš odpovídat vůbec :)
Pro mne to opravdu není důležité, to spíš pro tebe, abys si to sama ujasnila.
Víš, znám příliš mnoho žen "hrdinek", a vlastně nejen žen, které táhnou jako burlaci na Volze a pak se totálně zhroutí. A zůstanou v tom samy/i. Protože ty "hrůzy" pak vidím, nenechává mne to chladnou. Tvoje psaní mi takové lidi připomíná...

A k tématu - osobně si myslím, že neexistuje žádná paušální částka. Každá rodina má jiné možnosti.
Détě samoživitelky se holt musí na škole uživit samo, protože z domu dostane tak akorát pár stovek a bábovku. Pokud je rodina dobře finančně zabezpečená, může dítko do školy jezdit mercedesem s řidičem a měsíčně pobírat třeba sto tisíc.
A to nemluvím o rodičích, kteří se na své dítě úplně vykašlou a ještě jim není hanba mu nedat přídavky, které na ně berou.

Pro studentku - je dávno pryč doba, kdy OBECNĚ studia byla bezstarostným obdobím života. Kolej už dávno není za pár stovek, lístek na metro za korunu, cigára za osm korun a boty za čtyřicet.
Osobně si myslím, že student, který se není na škole schopen tak od třetího ročníku uživit sám bez pomoci rodičů, školu studuje zbytečně. Až totiž vyleze po pěti šesti letech bez praxe ze školy, s údivem nejspíš zjistí, že na něj nikdo nečeká s otevřenou náručí.
Pochopitelně vyjimkou jsou školy, jako medicína ap.

Všem dnes Pan syrová, jemně jedovatá, ale to ona vždy, dnes to dává hodně na odiv. Sám jí nepoznávám, ale chtěl jsem říci jedno. Ono je jedno zda metro je za kačku nebo za 100. To je otázka nějakého vyjádření poměru práce k nějaké hodnotě mnohdy hodně pochybné. Ale to je otázka ekonomů ne moje.
V jednom tvrdě s Pan ale souhlasím. Ten kdo po druhém nejpozději ve třetím ročníku nezačne dělat "oboru" pak po úspěšném absolvování s červeným diplomem si v praxi mnohdy několik let neškrtne. Zatím naše vysoké školství neumí skloubit teorii s praxí ke škodě obou stran.

Heřmanka — 23. 9. 2008 22:47

Pandorraa napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Tak jak to tedy je?

Pan, můžem na tohle téma založit vlastní vlákno, at to tu nezanášíme něčím co není v názvu topicu...a nebo můžu odpovědět sem...jak chceš :) ok?

Nemusíš odpovídat vůbec :)
Pro mne to opravdu není důležité, to spíš pro tebe, abys si to sama ujasnila.
Víš, znám příliš mnoho žen "hrdinek", a vlastně nejen žen, které táhnou jako burlaci na Volze a pak se totálně zhroutí. A zůstanou v tom samy/i. Protože ty "hrůzy" pak vidím, nenechává mne to chladnou. Tvoje psaní mi takové lidi připomíná...

aha...no já v tom mám jasno...ta nevěra se stala za svobodna na kolejích, asi po roce chození a chladnou mě rozhodně nenechala, to tak jen vypadalo, jsem akorát popsala jeden den, přesto jsem si ho po 5ti letech vzala, protože jsem zjistila, že je to chlap, na kterýho se můžu spolehnout ...vím, že to zní divně... během mateřský se mnou cloumala žárlivost až to hezký nebylo..ale rvala jsem se s tím sama a i ta práce mi pomohla...neměla jsem čas myslet na  "kraviny"...s tou nevěrou jsem srovnaná teprve tak 3-4 roky a přitom se stala před 14 lety...srovnaná neznamená, že bych zapomněla, ale že jsem si konečně uvědomila, že když mě bude chtít podvádět, tak to prostě udělá at chci nebo nechci...jediné co můžu , je, mu k tomu nedávat důvod... tj. komunikovat a vyříkavát si vzájemně názory a nenechávat nic jako že se to samo vyřeší a nebo si říkat, že se o tom nebudem bavit...během mateřské jsem ho živila, protože jsem nechtěla aby šel na vojnu a to bylo už nějakých 6 let po nevěře... nikdy mi neslíbil, že už mi nevěrný nebude, protože jak sám řekl..prostě to neví, ale slíbil, že se bude snažit mi co nejméně ubližovat...

jako "hrdinka" jsem to táhla jen přes tu civilku:), pak už byl zas v klasika procesu, takže pohoda...

no a to s těmi rodiči...nebylo to , že bych jim ty "povinnosti" upírala, oni nevěděli o tom, jak na tom jsme...si mysleli, že M bere normální plat...a když mi bylo 32 dali mi dům a ted mi platí léčbu, protože na ni nemám a protože se o mě starat chtějí a berou to jako svou "povinnost" , bez ohledu na to, kolik mi je... stejně jako já beru svou "povinnost" nedat je do důchodáku a starat se o ně, když to budou potřebovat...stejně tak se snažím starat o svého syna, bez toho aniž bych čekala, že mi to vrátí...to záleží na tom, jak se mi podaří předat mu hodnoty, které uznávám a přeju si...

btw můj muž je to nejlepší, co mě v životě potkalo...

Heřmanka — 23. 9. 2008 22:54

henrietta napsal(a):

Nechcete o tom založit téma? Docela by mě to zajímalo. Co je dáno od narození, co se formuje mezi 3-4 rokem života a co v tom zbytku do konce puberty.

jsi neměla sociologii se Šimkem? na pardubické univerzitě? tam studuješ, ne? jestli se dobře pamatuju...jinak na něj jdi...je fakt dobrej :)

Zet — 23. 9. 2008 23:27

Mě naši, resp. máma nedávala nic - chodila jsem na brigády posléze na částečný úvazek do práce, ale měla jsem po většinu studia bydlení a stravu zadarmo a nic jí nepříspívala..... jen občas něco na přilepešnou - pokud měla z čeho...,  a poslední rok a půl studia jsem již bydlela se svým ex. A táta mi dával alimenty 1500 a ty byli opravdu moje, ale platila jsem si z nich stavebko a životku takže mi zbyli 200 ;).....

Pandorraa — 23. 9. 2008 23:57

Heřmanka napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Heřmanka napsal(a):


Pan, můžem na tohle téma založit vlastní vlákno, at to tu nezanášíme něčím co není v názvu topicu...a nebo můžu odpovědět sem...jak chceš :) ok?

Nemusíš odpovídat vůbec :)
Pro mne to opravdu není důležité, to spíš pro tebe, abys si to sama ujasnila.
Víš, znám příliš mnoho žen "hrdinek", a vlastně nejen žen, které táhnou jako burlaci na Volze a pak se totálně zhroutí. A zůstanou v tom samy/i. Protože ty "hrůzy" pak vidím, nenechává mne to chladnou. Tvoje psaní mi takové lidi připomíná...

aha...no já v tom mám jasno...

Ano, věřím ti a omlouvám se. Zářný příklad toho, jak písmenka klamou.
Myslím, že "nevěra" opravdu není to, co by tě mohlo rozházet, máš k tomu velmi zdravý přístup a já myslím, že jediný možný :)

HB — 24. 9. 2008 7:36

henrietta napsal(a):

Jiněnka napsal(a):

Hm. Nechci paušalizovat. Jen mi tu některé částky připadají jako ze sna (akorát nevím či ze sladkého nebo noční můry).
Na VŠ studuji prezenčně nějaký ten rok, a můj skromný poznatek (možná trochu z jiného soudku):
Moji bývalí spolužáci, kteří nezvládli dostudovat a byli vyhozeni, měli velmi často jeden společný rys: Nejdříve se zalykali svobodou, kterou jim odstěhování od rodičů na kolej přineslo. Dostávali štědré dotace od rodičů, které utráceli po večerech ve studentských hospodách, takže pak ráno zaspali na cvika. Na brigádu díky penězům rodičů nemuseli, proto "nač se chovat zodpovědně, vždyť studentský život je tak krásný, takže večer ho opět oslavíme v hospodě..."

Chtěla jsem tím jen říct, že ze svého okolí vidím jakousi přímou úměru v zodpovědnosti k penězům a potažmo i ke studiu. Nevím čím to je. Např. kamarádka která se o sebe stará od 18ti sama, úspěšně studuje při práci dvě VŠ, podobně můj bývalý přítel. Oproti tomu spolužáci, kteří si nemusí díky rodičům dělat starosti s penězi, si nedělají starosti ani se školou (natož brigádou) a pak jen trnou, "aby doma tata neotevřel dopis o vyloučení z fakulty, jelikož by jim sebral kapesné".
Domnívám se, že nástup na VŠ a přestěhování za studiem už souvisí aspoň s částečným přijetím vlastní odpovědnosti za svůj život. Pokud mě rodiče dotují horem dolem, nemám pocit, že nastal ten čas, chovat se zodpovědně, starat se sám o sebe, o svoji budoucnost.  Pokud však rodiče nepokryjí všechny moje náklady, uvědomím si, že už se cosi mění, že už je to teda asi fakt na mě, jak se budu teď mít, jestli si vydělám, jestli dostuduji...

P.S.: Můj měsíční příspěvek od rodičů je 3.500Kč, bydlím 170km od domova, kolej 2.900/měs. Celkové náklady když šetřím 7.000Kč/měs.

Máš pravdu, tvůj je to poznatek, moje je to zkušenost. V prváku jsem se opravdu zalykala svobodou. Nebylo to ale jen o penězích, ale taky protože mě doma do té doby drželi dost zkrátka. Divím se, že jsem ten prvák nakonec udělala bez opakování jediného předmětu. Ale namále jsem měla a přiznám se, pár zkoušek bych bez pomoci spolužáku nedala. Další rok jsem chodila na brigádu, na paření už nebylo moc času, a problémy se školou jsem měla zase, pracovala jsem 20 hodin týdně a nechodila na přednášky, ale nakonec udělala všechno. Třetí rok jsem nepařila ani nepracovala, všechno probíhalo bez problémů, ale kvůli byrokratickým požadavkům jedné učitelky mi nakonec chyběl jeden předmět (nevešla jsem se na poslední termíny zkoušky a prostě ji nemohla vykonat) a já musela ve třeťáku opakovat jediný předmět. Moje chyba, měla jsem jít na zkoušku dřív, ale peníze, práce ani pařby za to nemohly :) Tak jsem kromě jednoho dne v týdnu makala a vydělávala si sama. Teď už se těším na svou druhou šanci na navazujícím :)

Podle mě tohle není o penězích, ale o předchozí výchově i životě každého mladého člověka. Naši se snažili možná až moc a mě ten svobodný život na vejšce prostě dostal. Nelituju, stejně to byl nejlepší rok v mým dosavadním životě a nakonec všechno dobře dopadlo a jsem Bc. :storstark:

taky si myslim, ze je to predevsim vychovou, ja mela dost velkou volnost uz na stredni, kdy jsem bydlela doma a tak jsem nemela potrebu po odchodu na VS radit jako utrzena ze retezu...moje spolubydlici si na svoje studia vydelava sama a presto vecne akorat chlasta a ze je jeste na skole je vinou kreditoveho systemu, ktery umoznuje lidem prolezat temer donekonecna...opravdu bych nehledala umeru mezi tim, zda si clovek na sebe vydelava sam, nebo ho zivi rodice a jeho pristupem ke studiu

Klubko — 24. 9. 2008 7:48

:lol: :lol: Mě se líbila věta Heřmanky, že tady hodně lidí by se z toho zbláznilo, kdyby měli dítě a ještě pracovali:)
No dítě nemám, ale mám HPP, VPP a dálkově VŠ, hypotéku a zatím se pose.ru jen když mám průjem:)
Takže neboj i další lidi  nejsou takový lůůzři :lol: :lol:

helena — 24. 9. 2008 8:21

Nemyslím, že rodiče se MUSÍ starat o dítě, dokud nedostuduje, jen proto, že ho "přivedli na svět". Jako známá krkavčí matka prohlašuju, že haranti si přivydělávali cca od osmé třídy ZŠ - ne proto, že bych je k tomu "nutila", ale protože některá jejich přání jsem jim plnit odmítala, aniž bych měla špatný pocit z toho, že jim nedávám všechno, co chtějí.
Mimoto, když dítě vyrůstá s tím, že máma s tátou MUSÍ dávat, platit, živit, může to použít i jako argument proti nim, bohužel. Obráceně už to ale někdy neplatí, výchova-nevýchova, takže se rodiče klidně můžou dozvědět, že dítko NEMUSÍ - a kolik rodičů dokáže potomka zažalovat o výživné, i kdyby se živili meltou a chlebem?
Jinak taky nechápu, proč by se lidi měli zbláznit, kdyby "měli dítě a ještě pracovali". Znám jich dost (včetně sebe) i s více, než jedním děckem a žádné známky bláznění na nich nepozoruju. Ono se to dá docela dobře spojit a pokud nejsou rodiče workholici, kteří vidí potomka 10 minut denně, tak to dětem může jen prospět. Docela dobrá zkušenost pro jejich další život, poznat, že příjemnosti jsou podmíněny prací.

Heřmanka — 24. 9. 2008 8:29

Klubko napsal(a):

:lol: :lol: Mě se líbila věta Heřmanky, že tady hodně lidí by se z toho zbláznilo, kdyby měli dítě a ještě pracovali:)
No dítě nemám, ale mám HPP, VPP a dálkově VŠ, hypotéku a zatím se pose.ru jen když mám průjem:)
Takže neboj i další lidi  nejsou takový lůůzři :lol: :lol:

ale Klubko, já nepopsala celý svůj život...to bychom tu byli na dlouho a dlouho...tohle je jen nepatrný zlomek toho všeho ;)...krom toho, všechno co píšeš mám taky a i to dítě a ještě raka...mno,ale to beru jako normálku ;)...to je fakt prd :) a vím, že další nejsou takový lůzři :), ale taky vím, že někteří se hroutí jen z VPP :D:D:D

tina — 24. 9. 2008 8:32

helena napsal(a):

Jinak taky nechápu, proč by se lidi měli zbláznit, kdyby "měli dítě a ještě pracovali". Znám jich dost (včetně sebe) i s více, než jedním děckem a žádné známky bláznění na nich nepozoruju. Ono se to dá docela dobře spojit a pokud nejsou rodiče workholici, kteří vidí potomka 10 minut denně, tak to dětem může jen prospět. Docela dobrá zkušenost pro jejich další život, poznat, že příjemnosti jsou podmíněny prací.

pracuju, studuju a děti mám dvě... a jsem celkem v pohodě, řekla bych...

Heřmanka — 24. 9. 2008 8:47

a jééé, když to vytrhnete z kontextu, tak se pak není o čem bavit...dáváte tomu úplně jiný význam...přesně jak říká Pan...písmenka zkreslují...njn...každému jen co se hodí...:)

jinak jsem Ti Pan chtěla za včerejšek poděkovat a za naši přestřelku, díky ní jsem si konečně vědomě uvědomila, že nemám komunikační problém s manželem, ale se svými rodiči, přesněji se svou matkou...a změnit to můžu jen já...:)...btw máma se opravdu mění, moje nemoc ji zasáhla fakt fest a dokonce musím říct, že byla nutná...i mě měla někam vrátit...na cestu z které jsem tak nějak omylem(či svou tvrdohlavostí) sešla a nevěděla jak se vrátit...a nebyla to cesta spojená s rodiči, ale s jinými příbuznými :)

henrietta — 24. 9. 2008 9:03

Heřmanka napsal(a):

henrietta napsal(a):

Nechcete o tom založit téma? Docela by mě to zajímalo. Co je dáno od narození, co se formuje mezi 3-4 rokem života a co v tom zbytku do konce puberty.

jsi neměla sociologii se Šimkem? na pardubické univerzitě? tam studuješ, ne? jestli se dobře pamatuju...jinak na něj jdi...je fakt dobrej :)

Bohužel, Šimka neznám, asi bude na jiné fakultě. My jsme měli sociologii s Veselou a dělali jsme pouze svůj časový snímek a kupovali její učebnice :) Téma mě tady zaujalo, ale bylo takové vytržené, tak jsem myslela, že někdo přihodí ještě pár dalších znalostí :)

henrietta — 24. 9. 2008 9:12

henrietta napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

henrietta napsal(a):

Nechcete o tom založit téma? Docela by mě to zajímalo. Co je dáno od narození, co se formuje mezi 3-4 rokem života a co v tom zbytku do konce puberty.

jsi neměla sociologii se Šimkem? na pardubické univerzitě? tam studuješ, ne? jestli se dobře pamatuju...jinak na něj jdi...je fakt dobrej :)

Bohužel, Šimka neznám, asi bude na jiné fakultě. My jsme měli sociologii s Veselou a dělali jsme pouze svůj časový snímek a kupovali její učebnice :) Téma mě tady zaujalo, ale bylo takové vytržené, tak jsem myslela, že někdo přihodí ještě pár dalších znalostí :)

Tak jsem toho Šimka ještě hledala, ale učí už jenom Demografii a Hospodářskou geografii. A to ještě jen v pondělí, takže byl asi fakt dobrej a ostatní dny maká někde jinde :)

Heřmanka — 24. 9. 2008 9:13

henrietta napsal(a):

Bohužel, Šimka neznám, asi bude na jiné fakultě. My jsme měli sociologii s Veselou a dělali jsme pouze svůj časový snímek a kupovali její učebnice :) Téma mě tady zaujalo, ale bylo takové vytržené, tak jsem myslela, že někdo přihodí ještě pár dalších znalostí :)

na ekonomicko- správní fakultě...a přednáší pro prváky a druháky...fakt doporučuju, jestli ti zbyde čas...sama uvažuju, že letos budu o5 chodit na jeho přednášky a když mluví o výchově a vztazích v rodině a celkově a o sexu a prostituci...no prostě ho žeru...a to doslova... a na komunikaci manažera jsi chodila? jestli ne, tak taky doporučuju...přednáší to taky on pro třetáky...neverbální komunikace v jeho podání je fakt bomba...na cvíka jsem bohužell nechodila, protože jsem dálkař a přednášky jsem absolvovala s deňáky...

Blossom — 24. 9. 2008 9:15

Ronja napsal(a):

neskutečná debata, fakt...cítím snad závist nebo co?
Já na VŠ jedla rohlíky s ramou, především. Naši na to neměli, any mi dali víc peněz a já na náročném oboru mohla o brigádách leda tak snít. Byla to super škola života - ale pokud můžou rodiče dávat víc (a chtějí), tak ať dávají. Každý přece má své děti rád. JEstli mají rodiče nadstandardní příjmy (a já jim je přeju), jezdí si dvakrát do roka na Mallorcu apod, tak asi nedají dítěti na VŠ jen 3tis s tím, že zbytek si musí vydělat samo. To by byla celkem drsárna ;)

Mě přijde, že každý rodič dává svým dětem přiměřeně svému příjmu. U někoho je to 5tis a u někoho 15, no. A hlavně každý zná své dítě nejlíp: když vidím že synek polovinu peněz propaří, tak mu krutě skrouhnu dotace: na pařby ať si vydělá sám. A když dcerka dělá farmacii a dře jako kůň, tak ji budu podporovat jak to jde - nebudu čekat, že ještě v noci bude chodit na brigády, pokud se tomu půjde vyhnout.

Každý má jiné potřeby a jiný životní standard a pokud má někdo větší než je ten váš, tak není potřeba hned křičet o rozmazlenosti. Mimochodem on se ten život nikomu stejně nevyhne, jen možná na někoho dolehne později - a možná o to tvrději ;)

Ronjo, dík, tak nějak to cítím, líp bych to napsat nedovedla.

Pisatel — 24. 9. 2008 9:16

henrietta napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

henrietta napsal(a):

Nechcete o tom založit téma? Docela by mě to zajímalo. Co je dáno od narození, co se formuje mezi 3-4 rokem života a co v tom zbytku do konce puberty.

jsi neměla sociologii se Šimkem? na pardubické univerzitě? tam studuješ, ne? jestli se dobře pamatuju...jinak na něj jdi...je fakt dobrej :)

Bohužel, Šimka neznám, asi bude na jiné fakultě. My jsme měli sociologii s Veselou a dělali jsme pouze svůj časový snímek a kupovali její učebnice :) Téma mě tady zaujalo, ale bylo takové vytržené, tak jsem myslela, že někdo přihodí ještě pár dalších znalostí :)

Holka, to je tak složité, že to není na nějaké psaní zde na vlákně či novém. Nejprve je třeba si něco o tom přečíst. I mě dost zarazilo když jsem našel v položeném časopise ono základ osobnosti je vytvořen ve 3-5 letech. Tak jsem pak za tímto šel. Je třeba dělat i samostudium :)

Blossom — 24. 9. 2008 9:19

studentka napsal(a):

Jsem sama studentka vysoké školy, rodiče mi dávají 7000/měsíčně a můžu říct, že s tím dokážu v pořádku vyjít a pokud potřebuju vyrazit na dovolenou, tak mi najít si brigádu přes prázdniny nedělá problém, ale je pravda, že během roku s rozvrhem jaký mám a hlavně s tím, že jediná možnost vidět se  s přítelem jsou víkendy, je těžké sehnat nějakou pravidelnu brigádu.  Moc nesouhlasím s názorem že by se mladým mělo dávat méňě peněz aby si ,zvykali"(je samozřejmě rozdíl pokud na to ta rodina nemá), na druhou stranu zase 10 000 je opravdu velká částka.  Jsem ráda že jediným mým velkým stresem jsou zkoušky( a že nebývají lehké) a starat se ještě o to kde najít brigádu, abych si vůbec něco vydělala, to si fakt nedokážu představit.Já sama jsem svým rodičů vděčná a pokud to bude možné, tak chci takto podporovat i své budoucí děti. Studentská léta by měla patřit k těm nejkrásnějším období lidského života a práce si člověk užije jistě až až.

Tak čím dál víc to pročítám, tím se průměrná částka na slušné živobytí (bez nouze a bez rozhazování) ustaluje na těch 7000 Kč.
Dík všem, kdo přispívají do diskuse, dalo mi to vodítko a srovnání.

Heřmanka — 24. 9. 2008 9:22

henrietta napsal(a):

Tak jsem toho Šimka ještě hledala, ale učí už jenom Demografii a Hospodářskou geografii. A to ještě jen v pondělí, takže byl asi fakt dobrej a ostatní dny maká někde jinde :)

tak to je teda tafka, no :( bůůůů...jsem se na něj těšila...bejt s ním v hospodě je zážitek :D, to bylo taky dobrý :)...učí i na jiných školách, co vím v Praze...mno a dělá toho celkově víc....chjo...

majkafa — 24. 9. 2008 9:22

henrietta napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

kolej 800 ??????

Jj, fakt, já před čtyřma rokama platila 900. Byl to sice čtyřlůžák bez internetu, ale zase s vlastní kuchyňkou a koupelnou.

Cena kolejí se změnila ve školním roce 2005/2006 - vyrovnala se přibližně cenám za privát a to proto, že v tomto školním roce začaly školy dávat příspěvek na ubytování, či jak se to jmenuje, a to všem studentům, kteří si požádali a splňují kritéria stanovená danou školou, např. vzdálenost, sociální potřebnost, ZTP a tak podobně. Každá škola to má jinak. Takže pokud student musí i bydlet, nerozumím některým příspěvkům, kde kritizují částku, kterou dá rodič studentovi, neboť si neuvědomují, že POUHÉ bydlení bez jídla, antikoncepce :lol: a pod. bude studenta stát kolem 3 tisíc. Stačí se podívat na ceny kolejí na netu, jsou volně dostupné. Jsou levnější pokoje - kdy budou na pokoji 3 případně víc, a dražší, s netem, či bez, jsou tam diferenciace, ale přes minimální částku nejede vlak. :)

majkafa — 24. 9. 2008 9:25

Mikeš napsal(a):

Tak u nás je to stejný, akorát s tím rozdílem, že máme jen jednoho syna - takže bychom pošli hlady "jen" manželka a já :D
Našeho syna čeká za rok teprve nějaká SŠ (teď je v devítce), ale i to bude asi pěknej zářez do rodinnýho rozpočtu... tohle by se za Husáka nestalo... :lol: :lol: :lol:

Nemám ráda, když si zdraví lidé, navíc s dobrým vzděláním a s 1 - slovy jedním dítětem stěžují na něco takovéhohle. Co pak mají říkat matky samoživitelky? Kde tatínek třeba ani neposílá žádné výživné? :dumbom::dumbom:
P.S. já vím, že to měla být trošku legrace ale v celkovém kontextu je to akorát plané tlachání v hospodě u píva.
Pro mě to není legrace. Pro mě je to výsměch těm, kteří ty korunky OPRAVDU nemají. A přesto se snaží, a snaží se i jejich děti, bo jsou rozumné. A NEKŃUČÍ. 
Tohle směřuju všem, kteří kňučí, a přitom je jejich skutečnost jiná.

Klubko — 24. 9. 2008 9:27

Heřmanka napsal(a):

henrietta napsal(a):

Tak jsem toho Šimka ještě hledala, ale učí už jenom Demografii a Hospodářskou geografii. A to ještě jen v pondělí, takže byl asi fakt dobrej a ostatní dny maká někde jinde :)

tak to je teda tafka, no :( bůůůů...jsem se na něj těšila...bejt s ním v hospodě je zážitek :D, to bylo taky dobrý :)...učí i na jiných školách, co vím v Praze...mno a dělá toho celkově víc....chjo...

Jsem z Pardubic. Učil i na Pedáku  v Hk. Jukni na jejich stránky Univerzity, zda nemá i volně přístupný seminář.)

Heřmanka — 24. 9. 2008 9:31

ona je ta sociologie až v letním semestru :D:D:D jsem tele :D:D:D
a ta ...etiketa a komunikace manažera...taky :) :rodna::gloria:

Santala — 24. 9. 2008 9:37

Pandorraa napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

Pandorraa napsal(a):

Tak jak to tedy je?

Pan, můžem na tohle téma založit vlastní vlákno, at to tu nezanášíme něčím co není v názvu topicu...a nebo můžu odpovědět sem...jak chceš :) ok?

Nemusíš odpovídat vůbec :)
Pro mne to opravdu není důležité, to spíš pro tebe, abys si to sama ujasnila.
Víš, znám příliš mnoho žen "hrdinek", a vlastně nejen žen, které táhnou jako burlaci na Volze a pak se totálně zhroutí. A zůstanou v tom samy/i. Protože ty "hrůzy" pak vidím, nenechává mne to chladnou. Tvoje psaní mi takové lidi připomíná...

A k tématu - osobně si myslím, že neexistuje žádná paušální částka. Každá rodina má jiné možnosti.
Détě samoživitelky se holt musí na škole uživit samo, protože z domu dostane tak akorát pár stovek a bábovku. Pokud je rodina dobře finančně zabezpečená, může dítko do školy jezdit mercedesem s řidičem a měsíčně pobírat třeba sto tisíc.
A to nemluvím o rodičích, kteří se na své dítě úplně vykašlou a ještě jim není hanba mu nedat přídavky, které na ně berou.

Pro studentku - je dávno pryč doba, kdy OBECNĚ studia byla bezstarostným obdobím života. Kolej už dávno není za pár stovek, lístek na metro za korunu, cigára za osm korun a boty za čtyřicet.
Osobně si myslím, že student, který se není na škole schopen tak od třetího ročníku uživit sám bez pomoci rodičů, školu studuje zbytečně. Až totiž vyleze po pěti šesti letech bez praxe ze školy, s údivem nejspíš zjistí, že na něj nikdo nečeká s otevřenou náručí.
Pochopitelně vyjimkou jsou školy, jako medicína ap.

:godlike: :godlike:

Santala — 24. 9. 2008 9:49

helena napsal(a):

Nemyslím, že rodiče se MUSÍ starat o dítě, dokud nedostuduje, jen proto, že ho "přivedli na svět". Jako známá krkavčí matka prohlašuju, že haranti si přivydělávali cca od osmé třídy ZŠ - ne proto, že bych je k tomu "nutila", ale protože některá jejich přání jsem jim plnit odmítala, aniž bych měla špatný pocit z toho, že jim nedávám všechno, co chtějí.
Mimoto, když dítě vyrůstá s tím, že máma s tátou MUSÍ dávat, platit, živit, může to použít i jako argument proti nim, bohužel. Obráceně už to ale někdy neplatí, výchova-nevýchova, takže se rodiče klidně můžou dozvědět, že dítko NEMUSÍ - a kolik rodičů dokáže potomka zažalovat o výživné, i kdyby se živili meltou a chlebem?
Jinak taky nechápu, proč by se lidi měli zbláznit, kdyby "měli dítě a ještě pracovali". Znám jich dost (včetně sebe) i s více, než jedním děckem a žádné známky bláznění na nich nepozoruju. Ono se to dá docela dobře spojit a pokud nejsou rodiče workholici, kteří vidí potomka 10 minut denně, tak to dětem může jen prospět. Docela dobrá zkušenost pro jejich další život, poznat, že příjemnosti jsou podmíněny prací.

Moje řeč :D:supr:

Až budu matka budu se snažit být stejně " krkavčí" jako ty :supr: :lol:

Santala — 24. 9. 2008 9:51

Blossom napsal(a):

studentka napsal(a):

Jsem sama studentka vysoké školy, rodiče mi dávají 7000/měsíčně a můžu říct, že s tím dokážu v pořádku vyjít a pokud potřebuju vyrazit na dovolenou, tak mi najít si brigádu přes prázdniny nedělá problém, ale je pravda, že během roku s rozvrhem jaký mám a hlavně s tím, že jediná možnost vidět se  s přítelem jsou víkendy, je těžké sehnat nějakou pravidelnu brigádu.  Moc nesouhlasím s názorem že by se mladým mělo dávat méňě peněz aby si ,zvykali"(je samozřejmě rozdíl pokud na to ta rodina nemá), na druhou stranu zase 10 000 je opravdu velká částka.  Jsem ráda že jediným mým velkým stresem jsou zkoušky( a že nebývají lehké) a starat se ještě o to kde najít brigádu, abych si vůbec něco vydělala, to si fakt nedokážu představit.Já sama jsem svým rodičů vděčná a pokud to bude možné, tak chci takto podporovat i své budoucí děti. Studentská léta by měla patřit k těm nejkrásnějším období lidského života a práce si člověk užije jistě až až.

Tak čím dál víc to pročítám, tím se průměrná částka na slušné živobytí (bez nouze a bez rozhazování) ustaluje na těch 7000 Kč.
Dík všem, kdo přispívají do diskuse, dalo mi to vodítko a srovnání.

No, vida !  Jak to tady hezky funguje :supr: :D

Pandorraa — 24. 9. 2008 11:18

Heřmanka napsal(a):

jinak jsem Ti Pan chtěla za včerejšek poděkovat a za naši přestřelku, díky ní jsem si konečně vědomě uvědomila, že nemám komunikační problém s manželem, ale se svými rodiči, přesněji se svou matkou...a změnit to můžu jen já...:)...btw máma se opravdu mění, moje nemoc ji zasáhla fakt fest a dokonce musím říct, že byla nutná...i mě měla někam vrátit...na cestu z které jsem tak nějak omylem(či svou tvrdohlavostí) sešla a nevěděla jak se vrátit...a nebyla to cesta spojená s rodiči, ale s jinými příbuznými :)

Jsem moc ráda, žes mne pochopila. Ono to sice vypadá, že jsem protivná, ale přesně o tohle mi šlo.
Lidé vnitřně vnímaví to pochopí a jdou dál, lidé vnitřně tupí se jen hádají...
Já děkuji tobě, někdy mám totiž pocit, že by bylo lepší jít kopat do dolů....viděla bych hromadu kamení, tedy výsledky své práce. Takhle je to někdy náročný.

Pisatel — 24. 9. 2008 11:56

Pandorraa napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

jinak jsem Ti Pan chtěla za včerejšek poděkovat a za naši přestřelku, díky ní jsem si konečně vědomě uvědomila, že nemám komunikační problém s manželem, ale se svými rodiči, přesněji se svou matkou...a změnit to můžu jen já...:)...btw máma se opravdu mění, moje nemoc ji zasáhla fakt fest a dokonce musím říct, že byla nutná...i mě měla někam vrátit...na cestu z které jsem tak nějak omylem(či svou tvrdohlavostí) sešla a nevěděla jak se vrátit...a nebyla to cesta spojená s rodiči, ale s jinými příbuznými :)

Jsem moc ráda, žes mne pochopila. Ono to sice vypadá, že jsem protivná, ale přesně o tohle mi šlo.
Lidé vnitřně vnímaví to pochopí a jdou dál, lidé vnitřně tupí se jen hádají...
Já děkuji tobě, někdy mám totiž pocit, že by bylo lepší jít kopat do dolů....viděla bych hromadu kamení, tedy výsledky své práce. Takhle je to někdy náročný.

Vítej mezi dělnickou třídu :lol:  :godlike:

Modroočka — 24. 9. 2008 14:57

helena napsal(a):

Nemyslím, že rodiče se MUSÍ starat o dítě, dokud nedostuduje, jen proto, že ho "přivedli na svět". Jako známá krkavčí matka prohlašuju, že haranti si přivydělávali cca od osmé třídy ZŠ - ne proto, že bych je k tomu "nutila", ale protože některá jejich přání jsem jim plnit odmítala, aniž bych měla špatný pocit z toho, že jim nedávám všechno, co chtějí.
Mimoto, když dítě vyrůstá s tím, že máma s tátou MUSÍ dávat, platit, živit, může to použít i jako argument proti nim, bohužel. .......................................................

Jo, jo, souhalsím. Moje dítka si přivydělávají, protože alimenty padnou na náklady spohjené s bydlením a na jídlo. Mám dva kluky, jeden dospělý, jedn skorodospělý, sežerou jako malý zájezd, takže nic moc navíc neutáhnu. Prostě vědí, že maminka nemá, tak dát nemůže, byť by i chtěla. Tatínek mimo rámec výživného nedá ani vorla, takže není jiná možnost.

mirka.. — 24. 9. 2008 20:07

já dostávám od táty alimenty 4500, od mámy 500. 2500 dám za privát, 500 na spoření..na jídlo nevim, jak mi to vyjde. taky něco za telefon, šalinkartu jedou za čtvrt roku 540. dostávám ubytovací stipko 2500 na čtvrt roku. oblečení a tak si paltím sama. větší náhodné výdaje mi platí rodiče. hodně záleží na škole, hodně. budu ted ve třeťáku na veterině a když nejsem ve škole, tak se učím, i přes celé víkendy. je směšné poslouchat to co se učí na jiných školách, to chápu, že tam člověk chodí na brigády, protože jinak co s časem taky. já chodím akorát o prázdninách a ted než nám začla škola. mámu taky rodiče podporovali na škole, a ona se ted o ně stará, věřím, že já ted taky vystuduju a jednou se o mámu postarám, až ona sama nebude moct. já každý rok závidím spolubydlící, která je na VUT, má za zkouškové 7 zkoušek, norma učení se na ně je tak dva tři dny, a pak má volno do prázdnin a právě chodí na brigdy a vydělá si dost peněz...já bych ráda chodila, ale mám třeba tři zkoušky, na každou se učím tak 3 týdny..a výsledek stejně není jistý..a takhle to je normální. skončím až někdy o prázdninách, reprobace taky jsou v termínu kdy jiní mají prázdniny. dálkově školu taky dělat nemožu. kdybych měla volit znova, vybrala bych si asi taky něco jiného, když vím, o čme ta škola je..ale vracet to nejde. myslim, že škola je docela důležitá a lidi by se jí měli věnovat pokud můžou a pokud to rodiče utáhnou.

Selima — 24. 9. 2008 20:32

Jéj, ja ti závidím...! Nemala som silu a odhodlanie študovať to zamlada a teraz už si netrúfam... ale obdivujem ťa.

Slavek17 — 24. 9. 2008 20:34

mirka.. napsal(a):

já dostávám od táty alimenty 4500, od mámy 500.... mámu taky rodiče podporovali na škole, a ona se ted o ně stará, věřím, že já ted taky vystuduju a jednou se o mámu postarám, až ona sama nebude moct....ale vracet to nejde. myslim, že škola je docela důležitá a lidi by se jí měli věnovat pokud můžou a pokud to rodiče utáhnou.

Z tohoto příspěvku se mi chce zvracet... (takže tebe na škole vydržuje táta, jo? - ale postarat se jednou chceš o mámu... tak to je fakt dobrý... to jo... )
:dumbom: :dumbom: :dumbom:

majkafa — 24. 9. 2008 20:49

Slávku, zeptal ses mirky např. kde má DOMA? ;)
Ty si vážně nevidíš do huby. :dumbom:

Jiněnka — 24. 9. 2008 20:51

Slavek17 napsal(a):

mirka.. napsal(a):

já dostávám od táty alimenty 4500, od mámy 500.... mámu taky rodiče podporovali na škole, a ona se ted o ně stará, věřím, že já ted taky vystuduju a jednou se o mámu postarám, až ona sama nebude moct....ale vracet to nejde. myslim, že škola je docela důležitá a lidi by se jí měli věnovat pokud můžou a pokud to rodiče utáhnou.

Z tohoto příspěvku se mi chce zvracet... (takže tebe na škole vydržuje táta, jo? - ale postarat se jednou chceš o mámu... tak to je fakt dobrý... to jo... )
:dumbom: :dumbom: :dumbom:

Seš pakoš... (sorry adminům, Slávkovi nikoliv).

Slavek17 — 24. 9. 2008 21:07

majkafa napsal(a):

Slávku, zeptal ses mirky např. kde má DOMA? ;)
Ty si vážně nevidíš do huby. :dumbom:

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Tedy - když má ta máma srovnatelný příjem.
Zvláště když studují, když jsou mimo domov.
Pokud jí dává máma 9x méně, pak ji okrádá o oprávněný příjem.
Toť vše.

majkafa — 24. 9. 2008 21:20

Slávku, ty jsi ale píííííííííííííp.
Jak víš, že mirka nemá DOMA právě u maminky, kam se vrací, třeba o víkendech, kde si vypere, kde se nají, kde má svou postel, svůj pokoj, kde jí maminka navaří dobrůtky na další týden na koleji?
Kurnik, přestaň se už cítit ukřivděne kvůli své ženě a svým dětem a nevylévej si svůj vztak na nevinných lidech, kteří ti nic neudělali.
Jsi zaslepen zlostí a ubližuješ jiným. Vyřeš si v sobě své problémy. :)

Slavek17 — 24. 9. 2008 21:27

majkafa napsal(a):

Slávku, ty jsi ale píííííííííííííp.
Jak víš, že mirka nemá DOMA právě u maminky, kam se vrací, třeba o víkendech, kde si vypere, kde se nají, kde má svou postel, svůj pokoj, kde jí maminka navaří dobrůtky na další týden na koleji?
Kurnik, přestaň se už cítit ukřivděne kvůli své ženě a svým dětem a nevylévej si svůj vztak na nevinných lidech, kteří ti nic neudělali.
Jsi zaslepen zlostí a ubližuješ jiným. Vyřeš si v sobě své problémy. :)

btw - že děti ze zákona atd. je nesmysl. Soud vyměřuje výživné podle finanční situace rodičů a každému může vyměřit jinak, když už jsme u toho práva. Nastuduj si to pořádně. :dumbom:

Ty jsi taky píííííííííp - a víš leda hov.no.... tak nemachruj!
Vím to od rodinné terapeutky (z rodinné poradny), ta má na to dvě vysoké školy... takže co ty tu meleš, je o ničem.....
Moje BM má příjem vyšší než já, takže děti mají NÁROK na minimálně stejné výživné od matky, jako od otce.
Ne-li vyšší... (záleží vlastně na tom, kolik si matka za svoji víkendovou "péči" účtuje...)
Dítě má možnost vyzkoušet si, zda by mu otec stejnou péči neposkytl levněji - a není chyba otce, že to dítě nevyzkouší...

majkafa — 24. 9. 2008 21:28

Slávku, pozor na prstíky.
Jo thák, ty víš od rodinné terapeutky, jak to má mirka se svými rodiči. Tak v tom případě pardon. :D
Možná už chápu, proč to máš se svou bývalou ženou a dětmi tak, jak to máš, když tak všechno účtuješ. To zase mně povídala má rodinná terapeutka. :)
Před dvěmi vysokými školami si já na zadeček opravdu nesednu. Nemám z toho komplexy, jako někteří. :)

Selima — 24. 9. 2008 21:40

Slavek17 napsal(a):

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Tedy - když má ta máma srovnatelný příjem.
Zvláště když studují, když jsou mimo domov.
Pokud jí dává máma 9x méně, pak ji okrádá o oprávněný příjem.
Toť vše.

Práve ma udivilo, aké detailné informácie máš o Mirke... Máš krištáľovú guľu? Alebo ti to píše rýchlejšie ako myslí? ;)

mirka.. — 24. 9. 2008 22:01

já teda myslela, že alimenty jsou od rodiče, u kterého nebydlím...s mámou bydlím, tedy od rozvodu a tudíž od ní nedostávám alimenty, ale to co ona uzná za vhodné, kdežto táta to má stanovené soudem...
slávku, víš houby jaký byl u nás rozvod, jaké dětství a jaký vztahy mám s otcem a to že aspon ted už platí alimenty ( dřív byl schopný mámě schválně neplatit) je podle mě minimum, protože otce peníze nenahradí. víc mi dává protože on si to může dovolit...to co posilá mě a ségře je prd proti tomu co z něj tahali děti jeho přítelkyň. já za to aspon studuju. proč mámu..no protože ta se o nás starala po rozvodu když on jí neplatil, dělala do noci, živila dvě děti, posílala je do kroužků..první poslední pro nás..od něj v té době jen schválnosti..nám tedy ne, jen vůči mámě, a to já mu neodpustim. samozřjmě pokud by to situace vyžadovala, chtěla bych se postarat i o něj. ale pochybuju, že by se oba dva snesli v jedné domácnosti.

mirka.. — 24. 9. 2008 22:04

no..tak u mámy jím, myju se, peru si, a tak všechno mnohem častěji než u táty. a vlastně za celý život do mě máma investovala MNOHEM víc než on doteď. a jsem jí vděčná že od něj dokázala odejít bez ničeho, protože mu všechno nechala( byt,auto,vybavení) a vytáhla nás z toho co bylo. mám tátu ráda, jedu k němu ráda, ale někeré věci se nezapomínají. slávku, máma mi dala mnohem víc, nemůžeš všechno propočítávat na peníze a podle paragrafů

Pisatel — 24. 9. 2008 23:22

Slavek17 napsal(a):

majkafa napsal(a):

Slávku, zeptal ses mirky např. kde má DOMA? ;)
Ty si vážně nevidíš do huby. :dumbom:

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Tedy - když má ta máma srovnatelný příjem.
Zvláště když studují, když jsou mimo domov.
Pokud jí dává máma 9x méně, pak ji okrádá o oprávněný příjem.
Toť vše.

Slávkju promiň ale jsi tak nějak mimo mísu. Na straně jedné souhlasím a máš jistou pravdu, že potomek dvou osob má právo na vzdělání a na přiměřené životní nároky. Ano má nárok na výživné od obou rodičů a to přiměřeně k výši jejich příjmů, ale současně by si onen potomek měl uvědomit, že nemůže mít něco víc než jejich rodiče a že se klidně může stát že rodiče v okamžiku kdy se tedy dítě stane pracujícím mohou po něm chtít a zákon to umožňuje aby je živil. Ono je zde zas něco z právního kde letos na jaře byla dost tvrdá debata o tom jakou výši jsou povinni platit jen otcové a hodně a že matky nemají si brát děti jako zdroj svého příjmu.
Osobně si myslím, že německý model vyživovacích dávek by mnohým matkám a hlavně dětem otevřel oči a nastolil jasno.

Vanda — 25. 9. 2008 6:22

Slávku, promiň, ale
na škole ji vydržuje táta.....to je o penězích. Výši stanovil soud podle příjmů (si myslím), takže na to má a může si to dovolit...a zřejmě je to téměř všechno, co pro dcerku dělá.
postarat se jednou chceš o mámu.....to je hezký vztah. Je to vědomí toho, jaké pro ni mamka vytvořila zázemí (přestože tatík dělal zřejmě potíže a byla na to sama), o pocitu sounáležitosti..prostě o citech.
Tvůj příběh neznám, ale vypadá to, že sem aplikuješ pohled podle tebou prožitého vztahu, žes tak vyskočil. Tenhle taťka bude po dokončení školy na svou dcerku určitě hrdý (s vědomím, že k tomu přispěl),a ona ho má ráda (za daných okolností to je docela dobré, ne?).

helena — 25. 9. 2008 7:26

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Prd a vořech, Slávku. Zákon hovoří jasně:
"Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost."

Slavek17 — 25. 9. 2008 7:52

mirka.. napsal(a):

no..tak u mámy jím, myju se, peru si, a tak všechno mnohem častěji než u táty. a vlastně za celý život do mě máma investovala MNOHEM víc než on doteď. a jsem jí vděčná že od něj dokázala odejít bez ničeho, protože mu všechno nechala( byt,auto,vybavení) a vytáhla nás z toho co bylo. mám tátu ráda, jedu k němu ráda, ale někeré věci se nezapomínají. slávku, máma mi dala mnohem víc, nemůžeš všechno propočítávat na peníze a podle paragrafů

Já už se uklidnil, takže sorry za to včerejší vylítnutí...
Já reagoval na ten zveřejněný velký nepoměr rodičovských příspěvků ( ten je fakt do očí bijící ), to se na mne nezlobte ........  (9:1) ...... ?! ... pokud bych jako dítě měl od jednoho rodiče 9x více než od druhého (když bych věděl, že oba vydělávají srovnatelně) sotva bych mámě věřil, že je správné spokojit se od ní s pětiskovečkou a že všechno ostatní mám od mámy v naturáliích... Tolik vody a tepla (a sand ani jídla) za víkendy nespotřebuje myslím žádný člověk.
Ale na druhou stranu, ano máte pravdu, neznám konkrétní situaci v rodině o které se psalo v tom příspěvku.
A opravdu je mi prd po tom, jak se peníze dělí v té konkrétní rodině - vždyť holka píše, že má tátu ráda a jezdí za ním (což jsou právě požitky, které otci Slávkovi jeho děti odpírají...).

Ano omlouvám se, psala ze mne vlastní hořká zkušenost...  Mohu, ne musím !, velice poblahopřát všem rozvedeným rodinám, pokud se vztahy mezi rodiči a jejich dětmi nezpřetrhaly a stále fungují.
:kapitulation:
:jojo:

Slavek17 — 25. 9. 2008 8:00

helena napsal(a):

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Prd a vořech, Slávku. Zákon hovoří jasně:
"Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost."

Víš, Helenko, to cos tu uvedla je sice hezké, jenže to platí obecně spíš pro případy, kdy je rodina rodinou a všichni žijí spolu (jsou to takové obecné řečičky o tom, jak se mají teoreticky dělit peníze a kompetence, povinnosti, jako bychom potřebovali manuál na to, jak žít v rodině) .... ten snad by mohly potřebovat děti kompletně vychované od malička po domovech bez vlastní rodiny, bez vlastní zkušenosti s rodinným životem.

Jenže: Pro případy, kdy se rodičové rozvedou a rozdělí (jdou od sebe) ... tak tam právě uvedené definice opět shledávám naprosto nedostatečnými ... z čehož pak možná také pramení četné porozvodové spory... Vlastně můžeme, my rozvedení, poděkovat našim zákonodárcům, že dosud nedokázali dostatečně jasně a stručně popsat tu nutnou a potřebnou rovnováhu mezi právy a povinnostmi ... atd... blabla..

Štastně vdané a šťastně ženatí, nechť nám rozvedeným laskavě prominou tuto odbočku (přípojku) k tématu - je nás totiž hodně a stále víc... (bohužel).

Pisatel — 25. 9. 2008 8:02

Slavek17 napsal(a):

mirka.. napsal(a):

no..tak u mámy jím, myju se, peru si, a tak všechno mnohem častěji než u táty. a vlastně za celý život do mě máma investovala MNOHEM víc než on doteď. a jsem jí vděčná že od něj dokázala odejít bez ničeho, protože mu všechno nechala( byt,auto,vybavení) a vytáhla nás z toho co bylo. mám tátu ráda, jedu k němu ráda, ale někeré věci se nezapomínají. slávku, máma mi dala mnohem víc, nemůžeš všechno propočítávat na peníze a podle paragrafů

Já už se uklidnil, takže sorry za to včerejší vylítnutí...
Já reagoval na ten zveřejněný velký nepoměr rodičovských příspěvků ( ten je fakt do očí bijící ), to se na mne nezlobte (9 : 1) ... ?! ... pokud bych jako dítě měl od jednoho rodiče 9x více než od druhého (když bych věděl, že oba vydělávají srovnatelně) sotva bych mámě věřil, že je správné spokojit se od ní s pětiskovečkou a že všechno ostatní mám od mámy v naturáliích... Tolik vody a tepla (a sand ani jídla) za víkendy nespotřebuje myslím žádný člověk.
Ale na druhou stranu, ano máte pravdu, neznám konkrétní situaci v rodině o které se psalo v tom příspěvku.
A opravdu je mi prd po tom, jak se peníze dělí v té konkrétní rodině - vždyť holka píše, že má tátu ráda a jezdí za ním (což jsou právě požitky, které otci Slávkovi jeho děti odpírají...).

Ano omlouvám se, psala ze mne vlastní hořká zkušenost...  Mohu, ne musím !, velice poblahopřát všem rozvedeným rodinám, pokud se vztahy mezi rodiči a jejich dětmi nezpřetrhaly a stále fungují.
:kapitulation:
:jojo:

Slávku opravdu jsi na hlavu. Už to tu opakuji asi po desátý svůj příběh o tom jak si děti musí uvědomit, že bydlení a plná lednice u rodičů není zadarmo, není rodičovská povinnost atd. Mám dvě děti, a mohu ti říci, že jaksi 1500 kč na týden v jídle je tak nějak akorát a moc si nevyskakovat. Přitom já sám vím, že se vejdu i s tím pivkem do lednice do 2 500,- Kč.
Jak sem kdysi četl v jedněch novinách a budeš se divit nebyly české, ale z vysoce vyspělé evropské země, že mít děti v této době, to je velký luxus. Ano je, a je však na společnosti vytvořit pro rodiny s dětmi i "samoživitelky" rozumnou hranici příjmu, tak aby nikdo netrpěl "bídou" nebo omezením....

Slavek17 — 25. 9. 2008 8:05

Pisatel napsal(a):

Slávku opravdu jsi na hlavu. Už to tu opakuji asi po desátý svůj příběh o tom jak si děti musí uvědomit, že bydlení a plná lednice u rodičů není zadarmo, není rodičovská povinnost atd. Mám dvě děti, a mohu ti říci, že jaksi 1500 kč na týden v jídle je tak nějak akorát a moc si nevyskakovat. Přitom já sám vím, že se vejdu i s tím pivkem do lednice do 2 500,- Kč. ....

Css... ty sežereš a vypiješ za týden jídla a piva za 2500?! ........ no potěš?!
:lol:

Pisatel — 25. 9. 2008 8:09

Slavek17 napsal(a):

helena napsal(a):

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Prd a vořech, Slávku. Zákon hovoří jasně:
"Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost."

Víš, Helenko, to cos tu uvedla je sice hezké, jenže to platí obecně spíš pro případy, kdy je rodina rodinou a všichni žijí spolu (jsou to takové obecné řečičky o tom, jak se mají teoreticky dělit peníze a kompetence, povinnosti, jako bychom potřebovali manuál na to, jak žít v rodině) .... ten snad by mohly potřebovat děti kompletně vychované od malička po domovech bez vlastní rodiny, bez vlastní zkušenosti s rodinným životem.

Jenže: Pro případy, kdy se rodičové rozvedou a rozdělí (jdou od sebe) ... tak tam právě uvedené definice opět shledávám naprosto nedostatečnými ... z čehož pak možná také pramení četné porozvodové spory... Vlastně můžeme, my rozvedení, poděkovat našim zákonodárcům, že dosud nedokázali dostatečně jasně a stručně popsat tu nutnou a potřebnou rovnováhu mezi právy a povinnostmi ... atd... blabla..

Štastně vdané a šťastně ženatí, nechť nám rozvedeným laskavě prominou tuto odbočku (přípojku) k tématu - je nás totiž hodně a stále víc... (bohužel).

Slávku jdi. Fakt na hlavu, zapšklej jen na sebe. Dokonce ti řeknu, že vím odkut ten tvůj pšouk pramení. Ta tvoje bývalá tě "oholila" až na kůži. Chlape ony ti ty "povinnosti" jednou skončí a pak ona pozná o co vše přišla. A co vše jsi získal ty, že jsi se zachoval (byl i donucen) být otcem. Víš jdi do háje. Nevím kolik platíš výživné, ale já svého času platiul na dvě děcka 13 000,- Kč. To je pálka že? Dá se říci, že pro BM to byl při jejím platu docela dobrej vejvar dokonce 2x víc než měla ona. Ale korouhev se obrací. V době placení tohoto výživného jsem to byl já kdo seděl doma na zadku a BM jezdila teď jezdíme my s děckama a BM sedí doma.

Pisatel — 25. 9. 2008 8:10

Slavek17 napsal(a):

Pisatel napsal(a):

Slávku opravdu jsi na hlavu. Už to tu opakuji asi po desátý svůj příběh o tom jak si děti musí uvědomit, že bydlení a plná lednice u rodičů není zadarmo, není rodičovská povinnost atd. Mám dvě děti, a mohu ti říci, že jaksi 1500 kč na týden v jídle je tak nějak akorát a moc si nevyskakovat. Přitom já sám vím, že se vejdu i s tím pivkem do lednice do 2 500,- Kč. ....

Css... ty sežereš a vypiješ za týden jídla a piva za 2500?! ........ no potěš?!
:lol: :dumbom: :godlike:

A vážíš čím dál víc, ne? Už tě ani výtah neuveze.... :tesi:

Ty neumíš číst napsal jsem že já se vlezu do  2 500 za měsíc.

Slavek17 — 25. 9. 2008 8:13

Pisatel napsal(a):

... Jak sem kdysi četl v jedněch novinách a budeš se divit nebyly české, ale z vysoce vyspělé evropské země, že mít děti v této době, to je velký luxus. Ano je, a je však na společnosti vytvořit pro rodiny s dětmi i "samoživitelky" rozumnou hranici příjmu, tak aby nikdo netrpěl "bídou" nebo omezením....

Ano, souhlasím, mít děti je luxus, který by si měli lajznout jen rodiče, kteří chtějí vytvořit dětem to pravé milující prostředí plné solidarity...
Bohužel se mnozí rodičové přes počáteční dobrá předsevzetí často rozcházejí  z naprosto hloupých příčin (nebo spíš důvodů?)... a tady je velká vina společnosti, že namísto dobrého klimatu pro rodiny a rodinné vztahy jsme tak šíleně obklopeni vším tím brakem útočícím na naše sprosté a nízké pudy, kolik důrazu na individualitu - uff...
Vždyť to v čem žijem není nic než hromadné pěstováním sobectví ... chjo!

Slavek17 — 25. 9. 2008 8:15

Pisatel napsal(a):

... Ty neumíš číst napsal jsem že já se vlezu do  2 500 za měsíc.

Bohužel - tos teda nenapsal.
:cool:
(vůbec to z tak nevyplývá ani nevyznívá) :kapitulation: .... jen si to po sobě přečti... znova

helena — 25. 9. 2008 8:19

Slávku, přestaň kolem sebe kopat - my za tvoji situaci nemůžeme. Jinak Pro případy, kdy se rodičové rozvedou a rozdělí (jdou od sebe) ... tak tam právě uvedené definice opět shledávám naprosto nedostatečnými je to právě naopak. To ustanovení, že se přihlíží i k péči o dítě je (výjimečně http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png) poměrně inteligentní. Zkus se někde podívat, kolik stojí pouhé hlídání dítěte, bez ostatních potřebných prací. Tak proč by měl rodič, u něhož je dítě doma, přispívat stejně jako ten, kterého se dennnodenní starosti jaksi netýkají?
Taky si všimni tohohle Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Obou rodičů, má na mysli zákon. Vydělává-li jeden o dost víc, měl by taky víc přispívat.
(Pro tvoji informaci dodávám, že nejsem hladová samoživitelka a M výplatní pásku jsem v životě neviděla.)

Heřmanka — 25. 9. 2008 8:59

Slavek17 napsal(a):

A opravdu je mi prd po tom, jak se peníze dělí v té konkrétní rodině - vždyť holka píše, že má tátu ráda a jezdí za ním (což jsou právě požitky, které otci Slávkovi jeho děti odpírají...).

Ano omlouvám se, psala ze mne vlastní hořká zkušenost...  Mohu, ne musím !, velice poblahopřát všem rozvedeným rodinám, pokud se vztahy mezi rodiči a jejich dětmi nezpřetrhaly a stále fungují.
:kapitulation:
:jojo:

ty Slávku, ani se možná nedivím, že ti děti odpírají tvoje víkendy...někdy mám pocit, že počítáš na desetník a všechno přerozděluješ...údajně spravedlivě dle svého postoje...a psal jsi , že to tak máš i s přítelkyní...každej hezky so haléře polovinu...mno...mě by takovej táta asi taky zrovna dvakrát...tentononc...možná by to chtělo méně se handrkovat o prachy a více se handrkovat o vdělání a mimoškolních aktivitách svých dětí ;) no ne? ... není to ode mě rejpačka...jen náhled...nehledej chybu v druhejch,ale začni u sebe a už si přestan myslet, že tě tvoje ex obere při každé příležitosti, protože jinak to fakt udělá, když ty jsi s tím vlastně srovnanej :)...nakonec ty sám jsi mi psal, jak to byla dřív milá a hodná holka ...tak kruciš, kde jsi ji zašantročil ???? :)

Sis hezky naběhl, vid ? :) :pussa:

Blossom — 25. 9. 2008 9:02

Slavek17 napsal(a):

Pisatel napsal(a):

... Jak sem kdysi četl v jedněch novinách a budeš se divit nebyly české, ale z vysoce vyspělé evropské země, že mít děti v této době, to je velký luxus. Ano je, a je však na společnosti vytvořit pro rodiny s dětmi i "samoživitelky" rozumnou hranici příjmu, tak aby nikdo netrpěl "bídou" nebo omezením....

Ano, souhlasím, mít děti je luxus, který by si měli lajznout jen rodiče, kteří chtějí vytvořit dětem to pravé milující prostředí plné solidarity...
Bohužel se mnozí rodičové přes počáteční dobrá předsevzetí často rozcházejí  z naprosto hloupých příčin (nebo spíš důvodů?)... a tady je velká vina společnosti, že namísto dobrého klimatu pro rodiny a rodinné vztahy jsme tak šíleně obklopeni vším tím brakem útočícím na naše sprosté a nízké pudy, kolik důrazu na individualitu - uff...
Vždyť to v čem žijem není nic než hromadné pěstováním sobectví ... chjo!



Slávku, nezbývá mi, než také vyslovit názor, že ti - eufemisticky řečeno - nerozumím. Takže za špatné klima v rodinách může společnost? A zákonodárci, kteří " nedovedou přesně popsat rovnováhu mezi právy a povinnostmi..."  Myslím, že naši zákonodárci dělají sice blbě leccos, ale jak by podle tebe tohle měli "přesně popsat", když každá rodina je na tom jinak, každá rodina je ryze individuální případ?
Myslím, že je to naprostá blbost.
A za špatné klima v rodině nemůže společnost, zákonodárci atd atd, ale především sami členové té rodiny.

Myslím, že mirka to popsala naprosto přesně, jaký je asi poměr finančních vydání, ale hlavně celkové rozložení podílu na výchově v takové rodině. Ono toiž zdaleka nejde jen o peníze a tebou vypočtený poměr financí 9:1 je zcela padlý na hlavu.

Oxi — 25. 9. 2008 9:06

Slavek17 napsal(a):

majkafa napsal(a):

Slávku, zeptal ses mirky např. kde má DOMA? ;)
Ty si vážně nevidíš do huby. :dumbom:

Děti mají ze zákona od mámy dostávat stejné alimenty, jako od táty - je to jejich právo. Mají na to nárok.
Tedy - když má ta máma srovnatelný příjem.
Zvláště když studují, když jsou mimo domov.
Pokud jí dává máma 9x méně, pak ji okrádá o oprávněný příjem.
Toť vše.

Zasa potvrdzujes, ze moja mienka o tebe je spravna ... :usch:

helena — 25. 9. 2008 9:15

mít děti je luxus, který by si měli lajznout jen rodiče, kteří chtějí vytvořit dětem to pravé milující prostředí plné solidarity... Bohužel se mnozí rodičové přes počáteční dobrá předsevzetí často rozcházejí  z naprosto hloupých příčin... tady je velká vina společnosti... to v čem žijem není nic než hromadné pěstováním sobectví...
Ale běž do háje, synku... můžu stokrát chtít - nakonec "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly", ale nemyslím si, že je to vina současné společnosti. Kam by ses chtěl vrátit, prosímtě? Lidi se vždycky rozcházeli, měli milence a milenky, v každém uspořádání a režimu byli altruisti i ryzí sobci...
Dovol dotaz - cos ty osobně udělal pro to, aby se ti "vztahy mezi rodiči a jejich dětmi nezpřetrhaly"? Ono je dost jednoduché přehodit "vinu" na děti, BM, okolí či společnost a přitom si odmítnout přiznat svůj podíl.

majkafa — 25. 9. 2008 9:24

Slávku, zapracuj už sám na sobě, na své zapšklosti. Tobě se nelíbí takových věcí, krátké sukně, mluva mladých a další a další vlákna, která tady otevíráš, a hlavně stále pliveš na svou BM a své děti, že si DOVOLUJÍ ti odpírat tvá otcovská práva.
Ty bys snad chtěl, aby zákon určil, že děti se s tebou budou stýkat dle výše tvého výživného?
Něco jako 100,- Kč výživného = 1 hodina povinně strávená s rodičem? Láska se koupit nedá, láska je. Nebo není. I láska dětí k rodiči. Na tom, jestli je, má velký podíl i rodič. ;)
Znám jen tvé podání, ale dle něho si čím dál víc myslím, že se tvé BM a tvým dětem ani nedivím, že se s tebou stýkat nechtějí.
Žádný zákon příjemnou, milou a vlídnou atmosféru doma nenařídí, ta je POUZE v naší moci.

Pandorraa — 25. 9. 2008 9:45

Slavek17 napsal(a):

Jenže: Pro případy, kdy se rodičové rozvedou a rozdělí (jdou od sebe) ... tak tam právě uvedené definice opět shledávám naprosto nedostatečnými ... z čehož pak možná také pramení četné porozvodové spory... Vlastně můžeme, my rozvedení, poděkovat našim zákonodárcům, že dosud nedokázali dostatečně jasně a stručně popsat tu nutnou a potřebnou rovnováhu mezi právy a povinnostmi ... atd... blabla..
.

Slávku, už tě někdy napadl ten prostý fakt, že i kdyby byly zákony zlaté stříbrné diamantové a nejspravedlivější ze všech, je to stejně houby platné dvěma lidem,kteří NEDOSPĚLI a nedokážou  se tedy SLUŠNĚ rozejít a dohodnout?
Osobně neznám žádný zákon v žádné zemi, který by SPRAVEDLIVĚ rozdělil dva pitomce, kteří zapomněli, že jsou RODIČI. Znám ale několik RODIČŮ, kteří se dokázali dohodnout i bez toho, aby k tomu nějaké zákony potažmo rozhodčí, kteří by jim pískali jejich spory, potřebovali.

Možná bys si měl sáhnout do vlastního svědomí a vyhodnotit tu část, kterou se na vaší rodičovské neschopnosti domluvit se, podílíš ty sám. Ta část existuje, tak řeš tu a ne svoji ženu, potažmo jiné ženy.

A kdyby něco, tak jasně, že jsem potrefená husa. Můj syn dostává od svého otce několik tisíc měsíčně a ode mne nic. Nic, kromě zázemí, protože u mně je DOMA. S otcem má hezký vztah a já z toho mám radost. Především proto, že si otec konečně uvědomil, že je otec, přestal trucovat, protože jsem si dovolila se s ním rozvést  a konečně v synových dvaadvaceti pochopil, že by mne mohl plně vystřídat v dotování jeho studií, když invalidní důchod přestal stačit, úspory docházejí a zdraví mi nedovoluje pracovat tak intenzivně, jak bych chtěla.
Syn pracuje na částečný úvazek a co měsíčně chybí, dorovnává otec. Zatím. Nebude to jistě už dlouho trvat, protože syn to časem zvládne sám.

O hromadném pěstování sobectví a špatném klima v rodinách bych být tebou nemluvila. Přehazování viny za vlastní selhání na jakousi "konzumní a sobeckou společnost" je alibismus a pokrytectví. Tohle už kdysi řešili staří Řekové, kteří hořekovali nad nezvedenou mladou generací.
Jen mám pocit, že zapomínáme hořekovat sami nad sebou, nad tím, co my sami jsme zvorali a tak předali svým dětem.

Takže ti přeji méně hořkosti, zapšklosti a víc sebereflexe a optimismu.
Takoví lidé k nám přicházejí, jaké si do svého života pozveme.
To platilo, platí a nejspíš i platit bude.

Slavek17 — 25. 9. 2008 10:00

Pandorraa napsal(a):

... A kdyby něco, tak jasně, že jsem potrefená husa. Můj syn dostává od svého otce několik tisíc měsíčně a ode mne nic. Nic, kromě zázemí, protože u mně je DOMA. S otcem má hezký vztah a já z toho mám radost. Především proto, že si otec konečně uvědomil, že je otec, přestal trucovat, protože jsem si dovolila se s ním rozvést  a konečně v synových dvaadvaceti pochopil, že by mne mohl plně vystřídat v dotování jeho studií, když invalidní důchod přestal stačit, úspory docházejí a zdraví mi nedovoluje pracovat tak intenzivně, jak bych chtěla.

Takže ti přeji méně hořkosti, zapšklosti a víc sebereflexe a optimismu.
Takoví lidé k nám přicházejí, jaké si do svého života pozveme.
To platilo, platí a nejspíš i platit bude.

Pan, hořkost a zapšklost nenalezneš u mne, ale u mojí BM.
Ona si našla důvod k rozchodu, mě ho nesdělila, proč si přivlastnila děti nevím.

Asi pro nestrávené pocity nějaké křivdy (snad osud) ... znáš to, proč si raději nevzala Pištu Hufnágla?!
:dumbom:
Proč se mnou děti nemluví, nevím, nic jsem jim neudělal...
A to je právě to: nedlužím jim ani korunu výživného, občas přispěju na jejich stavební spoření...
A ani zrnko soucitu, nebo běžné komunikace.. - jen tvrdé odmítání.

helena — 25. 9. 2008 10:14

Proč se mnou děti nemluví, nevím, nic jsem jim neudělal...
Možná právě proto... viz moje otázka nahoře - ještě jsi neodpověděl...

Pandorraa — 25. 9. 2008 10:18

Slavek17 napsal(a):

Pan, hořkost a zapšklost nenalezneš u mne, ale u mojí BM.
Ona si našla důvod k rozchodu, mě ho nesdělila, proč si přivlastnila děti nevím.

Asi pro nestrávené pocity nějaké křivdy (snad osud) ... znáš to, proč si raději nevzala Pištu Hufnágla?!
:dumbom:
Proč se mnou děti nemluví, nevím, nic jsem jim neudělal...
A to je právě to: nedlužím jim ani korunu výživného, občas přispěju na jejich stavební spoření...
A ani zrnko soucitu, nebo běžné komunikace.. - jen tvrdé odmítání.

Slávku, někdy se to tak stane, že člověk opravdu nemusí nic udělat, přesto dostane do ruky Černého Petra.
A čím víc se ho snaží zbavit, tím urputněji se mu vrací...
Zkus se zamyslet nad zákonem akce a reakce. Pokud si například stoupneš před zeď a začneš proti ní pálit  míček, bude se ti vracet s o to větší razancí, kolik síly a vzteku, emocí ty vložíš do odpalu, rozumíš?
Zkus své děti prostě jen milovat, bez očekávání, že ti to budou vracet.
A zkus žít bez toho pocitu křivdy, který v sobě živíš. Věci nezměníš a tobě to jen ubližuje. Za čas budeš protivný, uremcaný, negativní chlapa a sám sebe tak jen ochuzuješ o možnost najít nový vztah. rozsvítit si život.

majkafa — 25. 9. 2008 10:19

heleno, čteš mi myšlenky? :)

Slávku, stále stejný přístup - já nic, já muzikant, to všechno ONI. Je to tak pohodlnější, viď? ;)
Ty nedlužíš, tak by děti měli běžně komunikovat. Jenže - ty nedlužíš v penězích. A co ostatní "měrné" jednotky? ;)

helena — 25. 9. 2008 10:26

Za čas budeš protivný, uremcaný, negativní chlap
Za čas??? http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png Ono to může být ještě horší??? http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png
heleno, čteš mi myšlenky?
Jasně http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png - ale fakt za to nemůžu http://fora.babinet.cz/img/smilies/smile.png

eva4444 — 25. 9. 2008 10:26

Blossom, teď jsem četla kalkulaci, tak tedy 800 Kč za kadeřnici za měs. bych nedala ani dnes, kdy pracuji a docela slušně vydělávám, takže tuto položku můžeš studentce snížit na 200 Kč (nemusí ke kadeřnici každý měsíc). 600 Kč na antikoncepci každý měsíc - to je taky moc. 500 Kč na kontaktní čočky každý měsíc, to mi přijde taky moc, ale s tím nemám zkušenosti, neboť je nepotřebuji. Já jsem dostudovala už v r. 2002, takže nemá smysl uvádět částky, tehdy bylo vše levnější, ale vlasy jsem měla dlouhé tzn. kadeřnice 0 Kč, občas jsem koupila barvu. Na jídlo mi stačila částka minimální - všichni studenti jedli převážně jen chleba s něčím nebo špagety s kečupem a sýrem, v tom jsem nebyla vyjímka. O víkednu jsem se u našich pořádně najedla a ještě nějaké jídlo dostala sebou, ale jezdila jsem domů třeba jen 1x za měsíc. Dojíždění bylo 350 km. Brigády jsem stíhala jen v létě. Na VŠ jsou dlouhé prázdniny, když jsem stihla zkoušky - tak 3 měs. volna, to už se dá pracovat... Z dnešního pohledu - žila jsem skromě, ale 80% studentů muselo vyžít s méně penězi a menším příspěvkem od rodičů, než já. Ještě jsem dovedla ušetřit na nějakou skromnou dovolenou stopem a vlakem po Evropě a hodně jsem sportovala.

majkafa — 25. 9. 2008 10:31

Slávku, čtením tebe si řeším trošku i sebe, nebo spíš si přemýšlím. Můj BM od nás taky odešel a důvod mi nesdělil. :)
Ale já nemohu řešit jeho, pouze sebe. Řeším si v sobě, proč můj BM a můj syn spolu nekomunikují. Oba jsou dospělí, to je mezi nimi. Ale já si o tom přemýšlím jiným pohledem, než ty o tom tvém. Co já jsem udělala špatně, co bylo to MÉ, že je mezi mým BM a mým synem tento stav? A - můžu pro to udělat něco já, aby se tento stav změnil? Zatím jsem na to nepřišla, ale neviním POUZE svého muže, myslím si, že daný stav je vždy způsoben do jisté míry každým z účastníků.

lindaB — 25. 9. 2008 11:41

když si dcera najde brigádu někde v restauraci, dostane obvykle jídlo i pití zdarma, nebo za symbolický peníz

Kuty — 25. 9. 2008 12:21

lindaB napsal(a):

když si dcera najde brigádu někde v restauraci, dostane obvykle jídlo i pití zdarma, nebo za symbolický peníz

Ovšem muselo by jít o velmi prominentní restauraci v  Praze,Český krumlov apod.V ost.restaurcích je výdělek mizerný,jejich majitelé se snaží odrbat zaměstnance,ne tak brigádníky a je to velmi těžká práce v začouzeném prostředí.To už se dají sehnat mnohem lepší brigády,které se nemusejí podepssat na zdrav.stavu dítěte.takže já bych restauraci volila jako to posl.zlo pro své dítě.A už vůbec je otázka restaurace irelevantní u studenta,jehož rodiče mají vl.firmu.

lindaB — 25. 9. 2008 15:15

Kuty napsal(a):

lindaB napsal(a):

když si dcera najde brigádu někde v restauraci, dostane obvykle jídlo i pití zdarma, nebo za symbolický peníz

Ovšem muselo by jít o velmi prominentní restauraci v  Praze,Český krumlov apod.V ost.restaurcích je výdělek mizerný,jejich majitelé se snaží odrbat zaměstnance,ne tak brigádníky a je to velmi těžká práce v začouzeném prostředí.To už se dají sehnat mnohem lepší brigády,které se nemusejí podepssat na zdrav.stavu dítěte.takže já bych restauraci volila jako to posl.zlo pro své dítě.A už vůbec je otázka restaurace irelevantní u studenta,jehož rodiče mají vl.firmu.

no tak jistě a hlavně nebudou rodiče vlastnící prosperující firmu  řešit, zda dítěti poskytnou na stravu 3 nebo 6 tisíc.

Kromě platu si personál přijde na slušné zpropitné.Občas v jedné restauraci vypomáhám.Na place pracují převážně studenti VŠ a nestěžují si.

Allice — 25. 9. 2008 19:58

Bydlim u rodicu a studuji. Nasi mi plati jidlo, jizdne, ucebnice, na obleceni prispivaji, nebo ho dostanu k narozeninam, k vanocum. A dostavam kapesne 1000,-. Z toho si platim mobil (je to muj ucet, uz od 15 muzu provolat jen tolik, abych vysla s kapesnym), s pritelem antikoncepci (tez rodice neprispivaji, ani nevim proc by meli), ruzne zabavy, sport, poplatky za knihovnu, kadernik, dovolene - prispivaji..Malokdy s kapesnym vyjdu, tak chodim na brigady..

Pisatel — 25. 9. 2008 23:27

Slavek17 napsal(a):

Pan, hořkost a zapšklost nenalezneš u mne, ale u mojí BM.
Ona si našla důvod k rozchodu, mě ho nesdělila, proč si přivlastnila děti nevím.

Asi pro nestrávené pocity nějaké křivdy (snad osud) ... znáš to, proč si raději nevzala Pištu Hufnágla?!
:dumbom:
Proč se mnou děti nemluví, nevím, nic jsem jim neudělal...
A to je právě to: nedlužím jim ani korunu výživného, občas přispěju na jejich stavební spoření...
A ani zrnko soucitu, nebo běžné komunikace.. - jen tvrdé odmítání.

Slávku Slávku ... Něco je špatně a to něco je špatně v tobě. Promiň že takto tvrdě a takto pozdě. nebyl jsem celý den.
Kdyby byla hořkost a zapčklost v BM a matce tvého dítěte pak ty budeš v pohodě, budeš toliko zamlklý a nebo lehce podrážděný. Ale vůbec nebudeš řešit to co tu řeší, neboť budeš nad věcí.
Ona si našla... Takto chlap nemluví, naopak je nad tímto povznečen. Malichernosti typu "ona něco (...)  a já to odeser*, tak mluví jen ten kdo není schopen myslet, má rád stereotyp a již vůbec neví co je to rodina a hlavně manželství a zejména žena. Chlap když si žena najde důvod sbalí svůj kufřík a jde se smát za roh, neť ten důvod je vždy tak malicherný a tak pomýjiví a raduje se z toho, že dál nemusí trpět ony vrtochy a nemusí je dál řešit.
Proč se mnou děti ... obrať si to, ale to ty neumíš, natož přistoupit na to. Umíš s dětmi mluvit a chápat je?
Nedlužím jim nic... Je tomu už drahně let, když jsem se vrátil z vojny a můj otec a pronesl podobnou větu a dodal dal jsem ti vše co jsem mohl a teď je to jen na Tobě. Asi rok jsme spolu nemluvili, a byl to on kdo zrušil onu hranici a ještě ve svých krásných 81 se mi snaží (on je a navždy bude) dělat otce a mým dětem pradědu.
A ještě jinak pokud tohle nepochopíš. Jsou období, kdy muž je jen mužem ani není otcem jen kusem masa v nějakém bytě, ale zničeho nic se stane tím co vlastně celou dobu je  oním otcem pomalu až bohem a tím kdo získá obdiv. Nepropásni ten okamžik.
Ty chceš soucit od nás? od BM od dětí. Jdi ty bačkoro, Chlap který škemrá o soucit není mužem potažmo nemůže být otcem. Promiň za tvrdá slova, ale je to tak. Chlap škemrající o soucit je bačkora, je na tom hůř jak ta "nejubožejší" holčička.
Slávku, teď vážně a hlavně od srdce. Sám tedy s BM mám 22ti letého syny a 18ti letou dceru. Jsem 4 roky rozvedený a fakticky jsem nežil manželský život 10 let. A dalších 10 jsem byl víc mimo domov než v něm. Někde tu ten můj příběh najdeš. Taky jsem před roky řešil jak to dopadne se mnou a dětmi dopadne když se rozvedu neboť maminka dětičky proti mě štengrovala. Chtěl jsem to ustaát a zuby nehty jsem se držel v jejich blízkosti. Ten stav kdy v bytě je 25 nad nulou a ty se klepeš zimou jako v Antartidě do smrti nezapomenu. Skončil jsem na Nuseláku. Pár lidiček mi tenkrát pomohlo a já se na ten svět dívajese na něj podobně jako ty teď. Dva dny před odchodem jsem měl se svými dětmi velkou a smutnou debatu o sobě a o tom, že odcházím, ale že mobil na mě mají a že jen odstupuji...
Jo bylo to těžké dva měsíce se mnou nikdo nemluvil. Pak syn pomalu začal vystrkovat růžky a nakonec to skončilo tak, že když BM o mě před dětmi začne mluvit jak jsem jim ublížil, je první kdo startuje že to tak není. Dcera zatím tak daleko není, ale už takjé vystrkuje růžky. Nemusím už volat a vnucovat se naopak jsem ten kdo je "odhání" jinak bych je snad je měl i v práci v šuplíku.
Je to chlape jen na tobě jak se k tomu postavíš, zda bude š bábovkou a klukem škemrajícím o soucit a nebo mužem, který zn povzdálí ukáže jak se věci doopravdy mají. Nebude to hned ani za týden, ale v okamžiku kdy se staneš "M"užem dospěješ v otce a hlavně přestaneš být uražený.
Pokud něco tak jsem schopnej jít s tebou na pivko a tam ti to vysvětlím osobně.

pomněnka — 26. 9. 2008 6:17

....jinak bych je snad měl i v práci v šuplíku....

Ježíš to je krásný :hjarta: to ti přeji a Slávkovi taky :hjarta: Stojí to za to!

Barusja — 26. 9. 2008 9:15

Pisateli, to se ti fakt povedlo krásně napsat. :supr:

majkafa — 26. 9. 2008 9:20

Pisateli, ač tě ve většině případů nemusím, tohle je krásný, cos napsal Slávkovi.
Prosím tě, mohl bys na to pivo vzít i mého BM a vysvětlit to takhle i jemu? Byla bych ti nesmírně vděčná. Jen mám obavy, že BM by nešel. :dumbom:

Petuna — 26. 9. 2008 9:33

Pisatel napsal(a):

Slavek17 napsal(a):

Pan, hořkost a zapšklost nenalezneš u mne, ale u mojí BM.
Ona si našla důvod k rozchodu, mě ho nesdělila, proč si přivlastnila děti nevím.

Asi pro nestrávené pocity nějaké křivdy (snad osud) ... znáš to, proč si raději nevzala Pištu Hufnágla?!
:dumbom:
Proč se mnou děti nemluví, nevím, nic jsem jim neudělal...
A to je právě to: nedlužím jim ani korunu výživného, občas přispěju na jejich stavební spoření...
A ani zrnko soucitu, nebo běžné komunikace.. - jen tvrdé odmítání.

Slávku Slávku ... Něco je špatně a to něco je špatně v tobě. Promiň že takto tvrdě a takto pozdě. nebyl jsem celý den.
Kdyby byla hořkost a zapčklost v BM a matce tvého dítěte pak ty budeš v pohodě, budeš toliko zamlklý a nebo lehce podrážděný. Ale vůbec nebudeš řešit to co tu řeší, neboť budeš nad věcí.
Ona si našla... Takto chlap nemluví, naopak je nad tímto povznečen. Malichernosti typu "ona něco (...)  a já to odeser*, tak mluví jen ten kdo není schopen myslet, má rád stereotyp a již vůbec neví co je to rodina a hlavně manželství a zejména žena. Chlap když si žena najde důvod sbalí svůj kufřík a jde se smát za roh, neť ten důvod je vždy tak malicherný a tak pomýjiví a raduje se z toho, že dál nemusí trpět ony vrtochy a nemusí je dál řešit.
Proč se mnou děti ... obrať si to, ale to ty neumíš, natož přistoupit na to. Umíš s dětmi mluvit a chápat je?
Nedlužím jim nic... Je tomu už drahně let, když jsem se vrátil z vojny a můj otec a pronesl podobnou větu a dodal dal jsem ti vše co jsem mohl a teď je to jen na Tobě. Asi rok jsme spolu nemluvili, a byl to on kdo zrušil onu hranici a ještě ve svých krásných 81 se mi snaží (on je a navždy bude) dělat otce a mým dětem pradědu.
A ještě jinak pokud tohle nepochopíš. Jsou období, kdy muž je jen mužem ani není otcem jen kusem masa v nějakém bytě, ale zničeho nic se stane tím co vlastně celou dobu je  oním otcem pomalu až bohem a tím kdo získá obdiv. Nepropásni ten okamžik.
Ty chceš soucit od nás? od BM od dětí. Jdi ty bačkoro, Chlap který škemrá o soucit není mužem potažmo nemůže být otcem. Promiň za tvrdá slova, ale je to tak. Chlap škemrající o soucit je bačkora, je na tom hůř jak ta "nejubožejší" holčička.
Slávku, teď vážně a hlavně od srdce. Sám tedy s BM mám 22ti letého syny a 18ti letou dceru. Jsem 4 roky rozvedený a fakticky jsem nežil manželský život 10 let. A dalších 10 jsem byl víc mimo domov než v něm. Někde tu ten můj příběh najdeš. Taky jsem před roky řešil jak to dopadne se mnou a dětmi dopadne když se rozvedu neboť maminka dětičky proti mě štengrovala. Chtěl jsem to ustaát a zuby nehty jsem se držel v jejich blízkosti. Ten stav kdy v bytě je 25 nad nulou a ty se klepeš zimou jako v Antartidě do smrti nezapomenu. Skončil jsem na Nuseláku. Pár lidiček mi tenkrát pomohlo a já se na ten svět dívajese na něj podobně jako ty teď. Dva dny před odchodem jsem měl se svými dětmi velkou a smutnou debatu o sobě a o tom, že odcházím, ale že mobil na mě mají a že jen odstupuji...
Jo bylo to těžké dva měsíce se mnou nikdo nemluvil. Pak syn pomalu začal vystrkovat růžky a nakonec to skončilo tak, že když BM o mě před dětmi začne mluvit jak jsem jim ublížil, je první kdo startuje že to tak není. Dcera zatím tak daleko není, ale už takjé vystrkuje růžky. Nemusím už volat a vnucovat se naopak jsem ten kdo je "odhání" jinak bych je snad je měl i v práci v šuplíku.
Je to chlape jen na tobě jak se k tomu postavíš, zda bude š bábovkou a klukem škemrajícím o soucit a nebo mužem, který zn povzdálí ukáže jak se věci doopravdy mají. Nebude to hned ani za týden, ale v okamžiku kdy se staneš "M"užem dospěješ v otce a hlavně přestaneš být uražený.
Pokud něco tak jsem schopnej jít s tebou na pivko a tam ti to vysvětlím osobně.

Velmi hezké a od srdce!!!

Santala — 26. 9. 2008 9:48

Pisatel napsal(a):

Slavek17 napsal(a):

Pan, hořkost a zapšklost nenalezneš u mne, ale u mojí BM.
Ona si našla důvod k rozchodu, mě ho nesdělila, proč si přivlastnila děti nevím.

Asi pro nestrávené pocity nějaké křivdy (snad osud) ... znáš to, proč si raději nevzala Pištu Hufnágla?!
:dumbom:
Proč se mnou děti nemluví, nevím, nic jsem jim neudělal...
A to je právě to: nedlužím jim ani korunu výživného, občas přispěju na jejich stavební spoření...
A ani zrnko soucitu, nebo běžné komunikace.. - jen tvrdé odmítání.

Slávku Slávku ... Něco je špatně a to něco je špatně v tobě. Promiň že takto tvrdě a takto pozdě. nebyl jsem celý den.
Kdyby byla hořkost a zapčklost v BM a matce tvého dítěte pak ty budeš v pohodě, budeš toliko zamlklý a nebo lehce podrážděný. Ale vůbec nebudeš řešit to co tu řeší, neboť budeš nad věcí.
Ona si našla... Takto chlap nemluví, naopak je nad tímto povznečen. Malichernosti typu "ona něco (...)  a já to odeser*, tak mluví jen ten kdo není schopen myslet, má rád stereotyp a již vůbec neví co je to rodina a hlavně manželství a zejména žena. Chlap když si žena najde důvod sbalí svůj kufřík a jde se smát za roh, neť ten důvod je vždy tak malicherný a tak pomýjiví a raduje se z toho, že dál nemusí trpět ony vrtochy a nemusí je dál řešit.
Proč se mnou děti ... obrať si to, ale to ty neumíš, natož přistoupit na to. Umíš s dětmi mluvit a chápat je?
Nedlužím jim nic... Je tomu už drahně let, když jsem se vrátil z vojny a můj otec a pronesl podobnou větu a dodal dal jsem ti vše co jsem mohl a teď je to jen na Tobě. Asi rok jsme spolu nemluvili, a byl to on kdo zrušil onu hranici a ještě ve svých krásných 81 se mi snaží (on je a navždy bude) dělat otce a mým dětem pradědu.
A ještě jinak pokud tohle nepochopíš. Jsou období, kdy muž je jen mužem ani není otcem jen kusem masa v nějakém bytě, ale zničeho nic se stane tím co vlastně celou dobu je  oním otcem pomalu až bohem a tím kdo získá obdiv. Nepropásni ten okamžik.
Ty chceš soucit od nás? od BM od dětí. Jdi ty bačkoro, Chlap který škemrá o soucit není mužem potažmo nemůže být otcem. Promiň za tvrdá slova, ale je to tak. Chlap škemrající o soucit je bačkora, je na tom hůř jak ta "nejubožejší" holčička.
Slávku, teď vážně a hlavně od srdce. Sám tedy s BM mám 22ti letého syny a 18ti letou dceru. Jsem 4 roky rozvedený a fakticky jsem nežil manželský život 10 let. A dalších 10 jsem byl víc mimo domov než v něm. Někde tu ten můj příběh najdeš. Taky jsem před roky řešil jak to dopadne se mnou a dětmi dopadne když se rozvedu neboť maminka dětičky proti mě štengrovala. Chtěl jsem to ustaát a zuby nehty jsem se držel v jejich blízkosti. Ten stav kdy v bytě je 25 nad nulou a ty se klepeš zimou jako v Antartidě do smrti nezapomenu. Skončil jsem na Nuseláku. Pár lidiček mi tenkrát pomohlo a já se na ten svět dívajese na něj podobně jako ty teď. Dva dny před odchodem jsem měl se svými dětmi velkou a smutnou debatu o sobě a o tom, že odcházím, ale že mobil na mě mají a že jen odstupuji...
Jo bylo to těžké dva měsíce se mnou nikdo nemluvil. Pak syn pomalu začal vystrkovat růžky a nakonec to skončilo tak, že když BM o mě před dětmi začne mluvit jak jsem jim ublížil, je první kdo startuje že to tak není. Dcera zatím tak daleko není, ale už takjé vystrkuje růžky. Nemusím už volat a vnucovat se naopak jsem ten kdo je "odhání" jinak bych je snad je měl i v práci v šuplíku.
Je to chlape jen na tobě jak se k tomu postavíš, zda bude š bábovkou a klukem škemrajícím o soucit a nebo mužem, který zn povzdálí ukáže jak se věci doopravdy mají. Nebude to hned ani za týden, ale v okamžiku kdy se staneš "M"užem dospěješ v otce a hlavně přestaneš být uražený.
Pokud něco tak jsem schopnej jít s tebou na pivko a tam ti to vysvětlím osobně.

Pisateli v několika případech při čtění tvých řádků skřípu zubama, ale tohle je fakt super a od srdce :hjarta:

Sakra chlape ! Ty jsi CHlap :godlike:;)

Definitiv — 26. 9. 2008 10:43

Taky se musím přidat se svým obdivem :jojo: moc pěkně napsáno :supr:

Slavek17 — 26. 9. 2008 19:20

Pisatel napsal(a):

... Slávku, teď vážně a hlavně od srdce. Sám tedy s BM mám 22ti letého syny a 18ti letou dceru. Jsem 4 roky rozvedený a fakticky jsem nežil manželský život 10 let. A dalších 10 jsem byl víc mimo domov než v něm. Někde tu ten můj příběh najdeš. Taky jsem před roky řešil jak to dopadne se mnou a dětmi dopadne když se rozvedu neboť maminka dětičky proti mě štengrovala. Chtěl jsem to ustaát a zuby nehty jsem se držel v jejich blízkosti. Ten stav kdy v bytě je 25 nad nulou a ty se klepeš zimou jako v Antartidě do smrti nezapomenu. Skončil jsem na Nuseláku. Pár lidiček mi tenkrát pomohlo a já se na ten svět dívajese na něj podobně jako ty teď. Dva dny před odchodem jsem měl se svými dětmi velkou a smutnou debatu o sobě a o tom, že odcházím, ale že mobil na mě mají a že jen odstupuji...
Jo bylo to těžké dva měsíce se mnou nikdo nemluvil. Pak syn pomalu začal vystrkovat růžky a nakonec to skončilo tak, že když BM o mě před dětmi začne mluvit jak jsem jim ublížil, je první kdo startuje že to tak není. Dcera zatím tak daleko není, ale už takjé vystrkuje růžky. Nemusím už volat a vnucovat se naopak jsem ten kdo je "odhání" jinak bych je snad je měl i v práci v šuplíku.
Je to chlape jen na tobě jak se k tomu postavíš, zda bude š bábovkou a klukem škemrajícím o soucit a nebo mužem, který zn povzdálí ukáže jak se věci doopravdy mají. Nebude to hned ani za týden, ale v okamžiku kdy se staneš "M"užem dospěješ v otce a hlavně přestaneš být uražený.
Pokud něco tak jsem schopnej jít s tebou na pivko a tam ti to vysvětlím osobně.

Koňu jeden, nakonec zjišťuji, že toho máme společného víc než dost ... ?!!!!!
Potom mi teda vysvětli, proč mě urážíš  - sám píšeš, žes meditoval na Nuseláku a zrovna ty mi říkáš, že jsem "holčička"?!
Ty seš teda fakt kůň.
Mohl sis klidně ty bla-bla řečičky odpustit...

Vysmívat se někomu, kdo prožívá to, co ty sám máš sotva (možná) už za sebeou mi teda chlapské nepřipadá - tolik na všechno ty pochvalné hýkání, které se tu nad tvými písmenky ozvalo...

Končím - už se na mou maličkost vykašlete, nevšímejte si mě, jako bych tu nikdy nebyl........ :lyssna: :cool: :vissla:
NAZDAR !
:supr:

Heřmanka — 26. 9. 2008 19:46

Slávku, Slávku...komu není rady, tomu není pomoci ...ale já věřím, že ty najdeš cestu a všechno dobře dopadne :)...jednou určitě :)

Amriana — 26. 9. 2008 20:58

Slavek17 napsal(a):

Pisatel napsal(a):

... Slávku, teď vážně a hlavně od srdce. Sám tedy s BM mám 22ti letého syny a 18ti letou dceru. Jsem 4 roky rozvedený a fakticky jsem nežil manželský život 10 let. A dalších 10 jsem byl víc mimo domov než v něm. Někde tu ten můj příběh najdeš. Taky jsem před roky řešil jak to dopadne se mnou a dětmi dopadne když se rozvedu neboť maminka dětičky proti mě štengrovala. Chtěl jsem to ustaát a zuby nehty jsem se držel v jejich blízkosti. Ten stav kdy v bytě je 25 nad nulou a ty se klepeš zimou jako v Antartidě do smrti nezapomenu. Skončil jsem na Nuseláku. Pár lidiček mi tenkrát pomohlo a já se na ten svět dívajese na něj podobně jako ty teď. Dva dny před odchodem jsem měl se svými dětmi velkou a smutnou debatu o sobě a o tom, že odcházím, ale že mobil na mě mají a že jen odstupuji...
Jo bylo to těžké dva měsíce se mnou nikdo nemluvil. Pak syn pomalu začal vystrkovat růžky a nakonec to skončilo tak, že když BM o mě před dětmi začne mluvit jak jsem jim ublížil, je první kdo startuje že to tak není. Dcera zatím tak daleko není, ale už takjé vystrkuje růžky. Nemusím už volat a vnucovat se naopak jsem ten kdo je "odhání" jinak bych je snad je měl i v práci v šuplíku.
Je to chlape jen na tobě jak se k tomu postavíš, zda bude š bábovkou a klukem škemrajícím o soucit a nebo mužem, který zn povzdálí ukáže jak se věci doopravdy mají. Nebude to hned ani za týden, ale v okamžiku kdy se staneš "M"užem dospěješ v otce a hlavně přestaneš být uražený.
Pokud něco tak jsem schopnej jít s tebou na pivko a tam ti to vysvětlím osobně.

Koňu jeden, nakonec zjišťuji, že toho máme společného víc než dost ... ?!!!!!
Potom mi teda vysvětli, proč mě urážíš  - sám píšeš, žes meditoval na Nuseláku a zrovna ty mi říkáš, že jsem "holčička"?!
Ty seš teda fakt kůň.
Mohl sis klidně ty bla-bla řečičky odpustit...

Vysmívat se někomu, kdo prožívá to, co ty sám máš sotva (možná) už za sebeou mi teda chlapské nepřipadá - tolik na všechno ty pochvalné hýkání, které se tu nad tvými písmenky ozvalo...

Končím - už se na mou maličkost vykašlete, nevšímejte si mě, jako bych tu nikdy nebyl........ :lyssna: :cool: :vissla:
NAZDAR !
:supr:

Nikdo se Ti nevysmíval, nikdo se Ti neposmíval, nikdo Tě neurážel... A proč on ? Protože zažil něco podobnýho a dokázal to ... možná se Tě jen snažil probudit...A to, že reaguješ takhle mě vlastně nepřekvapilo ..zasejc za to někdo může jinej než Ty ...Zasejc jsou lidi zlí na Slávka a on může teoretizovat a moralizovat ...ten samej vzorec, co používá na vše ...
Pořád jen dokola ...to oni ...ten zlej zkaženej svět ... a tak se Tě už po několikáté v dobrým ptám ..cos podnikl Ty sám konkrétního proto, aby se svět změnil v lepší místo ? Už jsi něco udělal? Nebo furt jen pokvíkáváš ?
Chybí Ti nadhled a vlídnost a tolerance k chybám druhých ...to tvý jsem šťastnej se svou partnerkou Ti nevěřím, takhle spokojenej člověk nereaguje.

Pisatel — 30. 9. 2008 7:29

Slavek17 napsal(a):

Koňu jeden, nakonec zjišťuji, že toho máme společného víc než dost ... ?!!!!!
Potom mi teda vysvětli, proč mě urážíš  - sám píšeš, žes meditoval na Nuseláku a zrovna ty mi říkáš, že jsem "holčička"?!
Ty seš teda fakt kůň.
Mohl sis klidně ty bla-bla řečičky odpustit...

Vysmívat se někomu, kdo prožívá to, co ty sám máš sotva (možná) už za sebeou mi teda chlapské nepřipadá - tolik na všechno ty pochvalné hýkání, které se tu nad tvými písmenky ozvalo...

Končím - už se na mou maličkost vykašlete, nevšímejte si mě, jako bych tu nikdy nebyl........ :lyssna: :cool: :vissla:
NAZDAR !
:supr:

Slávku pokud jsem urazil, zde má omluva. Vůbec jsem to urážlivě nemyslel. Nazvat tě "holčičkou" byla provokace, aby jsi se zdravě naštval. Bohužel jsi to pojal úplně opačně, k neprospěchu věci.

Pokud narážíš, na moje "story" z minulých let. Ano stalo se, mohl jsem to a mám právo to zabalit, nezabalil a postavil se. Dal jsem jej sem, aby se jiní poučili a příběh jim pomohl v okamžiku, kdy sami se dostanou na ten bod, který musí řešit.

Promiň koněm jsi v tomto okamžiku ty. Podal jsem ruku a nechávám jí nataženou .......

Jiněnka — 8. 10. 2008 20:33

Heřmanka napsal(a):

no budeš se divit,ale ano :D dokud bereš příspěvky na nezaopatřené dítě, což lze tuším až do 26 let, tak máš povinnost ho živit :D:D:D...a i pak máš tu povinnost, pokud dítě není schopno se o sebe z nějakých důvodů postarat samo...tím nemyslím, když se mu nechce pracovat...ale třeba ze zdravotních důvopdů atd...nebo jiných sociálních důvod...btw...tu samou povinnost má i dítě vůči rodiči...

Ahoj,
z čistě právního hlediska by mě zajímalo, zda se dá této povinnosti (případně biologického otce celého v jeho kráse) zbavit.

Pro rejpaly jaká jsem hnusná dcera:
1) Biologický otec je looser a padesátiletý věčně malý fracek, který umí jen lhát, k-----t se a plodit děti, na které pak celý život nepřispívá (jeho dlužné na mých alimentech momentálně dosahuje cca 100 tisíc, jeho dlužné na výchově a zájmu o mě dosahuje 23 let).
2) Prokazuji mu milost tím že ho nedávám k soudu, tu radost přenechám mladším "sourozencům" - jen vím že někdo takový existuje, neviděla jsem je a nikdy neuvidím, nežijí v ČR :rolleyes:
3) Je nemakačenko a hajzl, takže se obávám, že zatímco já studuji jen díky mamince-samoživitelce a svým brigádám, on je schopný jendou, až budu mít vlastní rodinu a vydělávat na hypotéku a vlastní děti, přijít a žádat ať ho živím.
4) Jestli někomu můj přístup k němu vadí, tak je mi to jedno :P Ptám se na konkr. otázku někoho kdo řešil podobnou situaci, či se vyzná v občansko-právních sporech.

Ronja — 8. 10. 2008 21:20

Pisateli,
ty když píšeš normálně, od srdce, tak se to i dá číst. Když se děsně snažíš napsat věci "hluboce", tak z tebe kolikrát lezou takové češtinářské výplody, že už to většinou přeskakuju - prostě pokud ve věte nenajdu na běžném místě podnět ani přísudek, tak to vzdávám. Ale teď zírám, že když na takové etudy zapomeneš a napíšeš něco tak, jak to cítíš, tak se to číst dá - dokonce i s potěšením. :supr: doufám, že takových příspěvů budu od tebe číst víc :)

Selima — 8. 10. 2008 21:26

Jiněnka napsal(a):

Heřmanka napsal(a):

no budeš se divit,ale ano :D dokud bereš příspěvky na nezaopatřené dítě, což lze tuším až do 26 let, tak máš povinnost ho živit :D:D:D...a i pak máš tu povinnost, pokud dítě není schopno se o sebe z nějakých důvodů postarat samo...tím nemyslím, když se mu nechce pracovat...ale třeba ze zdravotních důvopdů atd...nebo jiných sociálních důvod...btw...tu samou povinnost má i dítě vůči rodiči...

Ahoj,
z čistě právního hlediska by mě zajímalo, zda se dá této povinnosti (případně biologického otce celého v jeho kráse) zbavit.

Pro rejpaly jaká jsem hnusná dcera:
1) Biologický otec je looser a padesátiletý věčně malý fracek, který umí jen lhát, k-----t se a plodit děti, na které pak celý život nepřispívá (jeho dlužné na mých alimentech momentálně dosahuje cca 100 tisíc, jeho dlužné na výchově a zájmu o mě dosahuje 23 let).
2) Prokazuji mu milost tím že ho nedávám k soudu, tu radost přenechám mladším "sourozencům" - jen vím že někdo takový existuje, neviděla jsem je a nikdy neuvidím, nežijí v ČR :rolleyes:
3) Je nemakačenko a hajzl, takže se obávám, že zatímco já studuji jen díky mamince-samoživitelce a svým brigádám, on je schopný jendou, až budu mít vlastní rodinu a vydělávat na hypotéku a vlastní děti, přijít a žádat ať ho živím.
4) Jestli někomu můj přístup k němu vadí, tak je mi to jedno :P Ptám se na konkr. otázku někoho kdo řešil podobnou situaci, či se vyzná v občansko-právních sporech.

Toto by som hodila skôr na Právnu... tu ti skôr odpovedia na psychologické aspekty. :jojo:

vlapinka — 25. 10. 2008 22:08

Hm tak ja ziram,ja dostavam 4500 mesicne. Je v tom zahrnuty 2500 ubytovani a zbytek je jidlo. A  na ostatni si musim vydelat tvrde sama,neexistuje,aby mi nasi platili mobil,obleceni,kosmetiku,antikoncepci (ta jde na pul s pritelem) a zabavu. Prijde mi,ze ti,co dostavaji 10 000kc mesicne si strasne vyskakuji,kdyz se jde na pitku tak vsechny zvou,kupuji si ty nejdrazsi veci a kdyz reknu,ze ja na to proste nemam tak na me koukaji jak na menecennou.Chodim na brigady a obcas mam vic penez a obcas taky min.Spagety opravdu nejim porad,v jidle sem gurman.Ale davat vysokoskolakovi 10 000 mesicne je jako mazec.A navic kdyz si vezmu,ze ti ci dostavaji 10 000 na brigadu vubec nechodi....

sandra — 26. 10. 2008 7:19

vlapinka napsal(a):

Hm tak ja ziram,ja dostavam 4500 mesicne. Je v tom zahrnuty 2500 ubytovani a zbytek je jidlo. A  na ostatni si musim vydelat tvrde sama,neexistuje,aby mi nasi platili mobil,obleceni,kosmetiku,antikoncepci (ta jde na pul s pritelem) a zabavu. Prijde mi,ze ti,co dostavaji 10 000kc mesicne si strasne vyskakuji,kdyz se jde na pitku tak vsechny zvou,kupuji si ty nejdrazsi veci a kdyz reknu,ze ja na to proste nemam tak na me koukaji jak na menecennou.Chodim na brigady a obcas mam vic penez a obcas taky min.Spagety opravdu nejim porad,v jidle sem gurman.Ale davat vysokoskolakovi 10 000 mesicne je jako mazec.A navic kdyz si vezmu,ze ti ci dostavaji 10 000 na brigadu vubec nechodi....

Vlapinko, taky jsem to zažila, ale nic se s tím dělat nedá. Na druhou stranu jsem díky všem těm brigádám při VŠ poznala spoustu nových lidí a kolikrát tam bylo víc zábavy, než s holkama na koleji. Zase si vem, že někteří "chudší" studenti ani třeba nemají čas na to, aby mohli jít na brigádu, studují-li nějaké opravdu náročné obory. Tak ať se ti ve škole daří :)

janabas — 26. 10. 2008 22:17

ahoj jsem vystudovana 3 roky a od rodicu jsem dostavala 6000- ale z toho jsem si musela platit vse- jidlo, kolej, cestovne, penzijni a staveni, zivotni pojisteni
a co jsem usetrila- to jsem rodicum vratila v podobe darku na narozeniny a vanoce- to co by si sami nekoupili, ikdyz by si to prali

a musim rict , ze třeba knihy byly na medicíně dost drahé- ne skripta ty jsme měli levné - ale třeba atlas nebo jiné knížky pak šly do tisíců, plášť , fonenďák a další pomůcky a oblečení taky něco stálo- nic z toho člověk nedostl, vše si musel pořídit

mirka.. — 26. 10. 2008 22:59

no, já bych ráda chodila po brigádách..jenže jaksi není kdy..a ted ty knížky na další ročník..ještěže většinu pokryje prodej z minulýho ročníku, jenže třeba fyziologii si člověk nechá pže na to navazuje patologická, anatomii si taky nechávám...jak jde člověk výš, ty knížky už lidi neprodávají, protože jsou potřeba i k dalším předmětům. místo brigády jdu občas dát plasmu za 400, to mi časově vyjde. je fakt, že kdyby mi naši dávali 10 000, jsme za vodou a v pohodě. kdybych byla na jiné škole, chodila bych si tak dvě tři brigádky týdně a do těch deseti by mi to dalo.

sandra — 27. 10. 2008 8:46

mirka.. napsal(a):

no, já bych ráda chodila po brigádách..jenže jaksi není kdy..a ted ty knížky na další ročník..ještěže většinu pokryje prodej z minulýho ročníku, jenže třeba fyziologii si člověk nechá pže na to navazuje patologická, anatomii si taky nechávám...jak jde člověk výš, ty knížky už lidi neprodávají, protože jsou potřeba i k dalším předmětům. místo brigády jdu občas dát plasmu za 400, to mi časově vyjde. je fakt, že kdyby mi naši dávali 10 000, jsme za vodou a v pohodě. kdybych byla na jiné škole, chodila bych si tak dvě tři brigádky týdně a do těch deseti by mi to dalo.

Mirko, kámoška si vydělává vyplňováním dotazníků. Měsíčně ji to hodí kolem 2-3 tis. Samozřejmě, že nechodí po městě a neptá se. Vyplňuje si to doma sama, když má čas a dává tam kontakty na svoje známé. Nebo co doučování jazyků, nebo žáků ZŠ/SŠ?