Kakulik — 17. 1. 2008 6:59

Tak na to se mě včera zeptala má kamarádka: co myslíš, v jakém oboru by se dalo podnikat? Přiznám se, že jsem nevěděla co na to říct!
Co si myslíte Vy? Vyplatí se ještě dnes podnikat? A v čem? Kam se podíváte, je nespočet podnikatelů a živnostníků, každý dělá něco... Má smysl zakládat firmu, když je všeho kolem tolik? Obchůdky s potravinami, kosmetikou, oblečením pak rybářství, keramika, květinářství, reality, reklama, zvířata, kadeřnictví, no prostě všechno možné!
V jakém oboru má ještě smysl podnikat? Udělat si rekvalifikaci, kurz apod.?

Veranna — 17. 1. 2008 8:36

Ahoj,

pokud pominu to, že člověk by měl podnikat v tom, co umí nebo kde si věří, že to zvládne, tak se domnívám, že se to stále vyplácí všude, i když dle mého nejvíc asi ve službách - terciální sféře. A obecně platí pravidlo, čím víc se specializuješ, tím líp. Ve chvíli, kdy nabízím úplně všechno, tak málokdo uvěří, že všechno dělám 100% dobře. Obzvlášť v mém oboru to platí.

Copak, uvažuješ o něčem? ;-)

Kakulik — 17. 1. 2008 11:41

Já ani tak ne, zatím mám dobrou práci u zaměstnavatele. Kamarádka je ale nespokojená a neví, spíše se bojí s něčím začít a hlavně neví s čím...
Já počítám, že bych tak do 2 let chtěla jít na mateřskou (uvidíme jak to vyjde) a pak bych možná taky uvažovala o nějakém "vedlejšáku". Nyní dělám účetní v podniku, kde nás je 6 a každá děláme nějakou část, asi bych si musela zaplatit nějaký odborný kurz zaměřený právě na účto, abych byla schopna jej dělat sama.
Kamarádka uvažovala s přítelem, že by chtěli třeba ten Zverimex, nebo rybářství, prostě prodejnu zaměřenou na "něco???". Docela mě donutila k zamyšlení...    :D

Holčička — 17. 1. 2008 11:52

Tak to já mám v hlavě dva "podnikatelské záměry" :lol: , které si ale nechám pro sebe, páč jsou dóóst originální :jojo:
Jinak si myslím, že by měl člověk prodávat to, co zná, co je jeho "šálek čaje", čemu rozumí a co ho baví. Zverimex je super nápad, ale třeba u nás v HK je jich tolik, že už bych do toho asi nešla. A je fakt, že v tomto oboru, to chce opravdu odborníky. Naprosto nesnáším, když přijdu do obchodu a vím toho o problematice více než prodavač. Ať je to zmiňovaný zverimex, nebo aktuálně sportovky :dumbom: .  Já bych si třeba otevřela obchod s nadměrnými podprdami :lol:
- konečně bych měla kde nakupovat :grater:

ChansonDeLaMer — 17. 1. 2008 11:54

Ahojte,

zajímavé téma, ale myslím, že tady nikdo svůj záměr neprozradí - mít dobrý nápad, to je začátek úspěchu, a napsat ho na internet určitě není dobře :lol:

takže já taky neprozradím, nicméně kamarádce držím palce...

Kakulik — 17. 1. 2008 12:59

Jasně že podnikatelský záměr zůstane tajemstvím, spíš jde o to, jestli má člověk dneska ještě šanci probít se tvrdou konkurencí... Dokonce jsem slyšela případy tzv. zaplať si ochranu.... z toho bych asi taky měla docela strach....
Osobně bych taky pár nápadů měla, ale je k tomu třeba dovedností, které má kamarádka bohužel nemá, ale já bych to zkusit mohla... :D Uvidím za pár let, jestli se mi do toho vůbec bude chtít...

Veranna — 17. 1. 2008 13:31

Docela dobrý způsob, jak přijít na "díru na trhu", je důkladně se zamyslet nad tím, co sama postrádám, co bych sama uvítala... Třeba nedávno jsme četla skvělej článek o paní, která šla na mateřskou, a protože malá měla neustále opruzeniny, někdo jí poradil staré látkové pleny. Prý se děsně zhrozila, ale pak se do toho pustila a zjistila, že ve světě jsou k dostání i látkové plenkové kalhotky, které jednoduše přepereš a fungují stejně jako igeliťáky. Tak se tím chvíli probírala a nakonec si založila malou firmu na výrobu a dovoz látkových plenek, separačních vložek, kalhotek z froté atd. Teď už je toho v jejím oboru dost, ale je to ukázkový případ, jak přijít na podnikatelský nápad z hlediska běžného spotřebitele.
Samozřejmě si to žádá jistou odvahu a vstupní investici, ale to jen prověří, jestli je ten nápad dobrý.

Za zcela nevhodný nápad momentálně ale považuji otevřít si módní butik všeho druhu. To je tak pomíjivá záležitost, že pochybuji, že by uspěla. A také by měla hodně vzít v potaz internet a reklamu na něm, e-shop atd. Tam vidím velký potenciál. Jeden kamenný krámek nic nespraví...

No, jsou to jen návrhy :-)

Kakulik — 18. 1. 2008 5:53

Vzpoměla na jeden film-komedii, nevím přesný název, snad Baby Boom, nebo tak nějak. Maminka tam zůstane s malým prckem sama-bez manžela, a začne vyrábět kojeneckou výživu-přesnídávky. A jak se jí dařilo!
Dalším problémem v začátku jakéhokolik podnikání jsou zákony. Člověk si musí pozjišťovat co vlastně musí, může a co nesmí, aby hned ze startu neudělal nějakou chybu. No každopádně je třeba zapojit veškeré mozkové závity! :D

PetaZ — 11. 2. 2008 15:41

Já bych chtěla zkusit otevřít si zdravou výživu (kamenný obchod a pokud by to šlo, tak časem i internetový prodej).. Pestrost, rozmanitost a hodně novinek :D
Jinak jsem taky uvažovala o služba - masáže, ale to jenom tak okrajově...

Tia — 11. 2. 2008 17:22

No a hlavne mit finance! To byva vetsinou kamen urazu. Ja mam taky takovy jeden "podnikatelsky zamer" v hlave...ale to az po detech....snad....cas ukaze.........ted musim sbirat zkusenosti v oboru :-)

Tercila — 20. 2. 2008 22:58

Už nikdy podnikání.... :) Naše současné dvě firmy nám sice něco málo přinášejí, ale zdaleka ne tolik, jako dostávám za stejnou práci ve státní správě. Podnikáním ztratí člověk strašně moc času, efektivita nic moc a nejistota obrovská, trh se každou chvíli mění, nikdy není "klid". Když člověk podniká, je vlastně docela sám: sousedi závidí lepší auto (pořízené na dluhy a pořízené hlavně proto, aby spolehlivě vždycky nastartovalo), podřízení dělají xichty, když musí máknout, a odběratelům vyrobeného zboží aby člověk pořád ustupoval. Na kamarády podnikatele, rovněž uhoněné a často právě v rozvodovém řízení, moc času není.
A největší minus je začínat "na půjčky".
Ovšem když se zadaří.... Ale nikoho takového ve svém okolí neznám :/. Pokud nezdědil něco po rodičích nebo pokud něco nevyrábí "na koleně" za minimální prostředky. Jeden náš navenek zdánlivě úspěšný známý (lidi vidí jen jeho dobré auto) má několik milionů dluhů... Kámoška nedávno zavřela butik po pár měsících (přežila její konkurence, která měla za totáče otce kdesi v Iránu, tudíž měla dostatek peněz do začátků... Ono prodat denně 5 triček při každoměsíčních platbách za nájem, světlo, teplo, plat prodavačky - to se nedá). Kamenný obchod někde v malém městě na náměstí, nájem 30 - 40 000 měsíčně...
Navíc jsem si všimla, že pokud náhodou podniká úspěšně žena, chlap to neunese. Pokud se daří chlapovi, stoupne mu míra ješitnosti (Kokta a spol.) a rozvody jen frčí.

Tercila — 20. 2. 2008 23:02

"Dokonce jsem slyšela případy tzv. zaplať si ochranu"

Jo, tak to můžu potvrdit, to jsem si zažila osobně. Dost dlouho jsem se hrozila jednoho černého mercedesu, objíždějícího naši malinkou bezvýznamnou firmu :/. Pak změnili taktiku, asi šetřili benzin :/, ale zato kam jsme přijeli k odběratelům, slyšeli jsme: jééé, vy fungujete? ONI říkali, že už nepřijedete....

Jo, Kakulíku, známí mají prodej akvaristiky, no už jsou taky zadlužení, kdyby ten chlap neměl ještě zaměstnání, bylo by to úplně o ničem, takhle aspoň využívá svých rodičů, kteří jsou v důchodě.
A ještě drobnost: možná se pletu, ale mít zaměřený obchod jenom "na něco", tak to už se nevyplatí vůbec. Možná jak v kterém regionu, ale celkově zákazníci radši zajdou do "obchoďáku", kde dostanou všechno a se slevami, než by vážili cestu do obchůdku, před kterým třeba ani nezaparkují a koupili .... dvě super kvalitní konzervy pro psa.. (to byl jen příklad). Osobně od pultu vím a odhaduji, že takových .... 80% zákazníků dbá víc na cenu než na kvalitu. Všimni si, které zboží je v obchodňáku nejrychleji pryč - no přece to slevněné.

Tercila — 20. 2. 2008 23:14

Veranna: A obecně platí pravidlo, čím víc se specializuješ, tím líp.

Jo, Verannko, pokud uvidím, že jedna žena dělá kosmetičku, kadeřnici, nehtařku a ještě odborné masáže, asi jí neuvěřím. Ale když zkusíš prodávat třeba jenom pečivo bez dalšího zboží, zkrachuješ do půl roku. :| (i v té cukrárně potřebují prodat ještě kafe, cukrovinky a limonády). Jo, mezi službami a prodejem je skutečně rozdíl. :)

Silvestra — 23. 2. 2008 18:19

S podnikáním je to sázka do loterie. Začínali jsme před 8 lety, obchod dodnes dobře funguje (musím zaklepat). Kterou ze služeb momentálně postrádám ? Mandl. Jezdila jsem 15 let do  jedné provozovny, tento týden zrušena. Vím, že někteří v tomto oboru zkrachovali, tahle provozovna jela naplno, zaměstnankyně tam někdy i spaly, co měly práce. Majitel byl šikovný a dokázal získat spoustu zakázek (praní pro malé penziony, zdravotní ordinace atd). Mandlováním jen pro domácnosti by se asi nikdo neuživil, dnes je jiná doma, děvčata jsou moderní, takže co nemusí nežehlí, o mandlování ložního prádla ani nehovořím.

Silvestra — 23. 2. 2008 18:21

oprava : je jiná DOBA

Tercila — 23. 2. 2008 20:24

Ahoj Silvestro,
taky tady u nás vedle v paneláku byl kdysi mandl, ale po 3 letech se to zavřelo... Ten mi tedy nechybí vůbec, protože po většinu roku pooužívám froté prostěradla a samozřejmě krepové povlečení. Už i tu žehličku "nastartuju" málokdy. A co vím od kámošek, tak jsou na tom podobně. Jééé, až teď jsem si vzpomněla :), jak se mi kdysi tchýně divila, proč si přidávám práci a žehlím ručníky... Dokázala si už vážit času víc, než já tehdy - dnes samozřejmě ručníky taky nežehlím.
Ať se Ti daří, ahoj.

Ajax — 24. 8. 2010 7:45

Vidím holky, že je to už dost "stará" diskuze, ale co dnes? Jaké nápady jsou dnes? Já sice pracuji, ale tak nějak... no, nějak mě to pod tlakem skutečností, sice stále baví, ale nevím, jak dlouho to vydržím... stálé snižování platu dělá taky díry do rodinného rozpočtu... a ta nejistota, vyhodí mě, nevyhodí.. tak mě napadlo dělat něco, co bych si mohla dovolit stihnout i po práci... víkendech, regulovat si čas... napadlo mě, udělat si kurz na pedikúru... já vím, je hodně salonů a různých zařízení, ale nevím jak je to s "donáškou" až do domu... bydlím v místě, kde je spíš více starých lidí a pochybuju, žeby se z nich někdo objednával do salonu... ale když za nima přijedu až domů.... co myslíte, je to blbý nápad? Díkes za názory... Pokud máte některá s tímto zkušenosti, budu jen ráda, jestli je napíšete:-)

Blossom — 24. 8. 2010 8:33

Ajax, doporučuju ti, zkus si to podnikání nejprve "nanečisto" - při práci, po večerech. Pak získáš trochu představu, zda by tě to uživilo a nebo ne.
Pokud máš zatím práci, a děsí tě nejistota vyhodí mě- nevyhodí, tak pozor - podnikání je vždy nejistota daleko větší, než jakýkoli zaměstnanecký poměr.
Nechci ti brát iluze, ale pedikůra s dojížděním k lidem...nezapomeň připočíst náklady na benzín a čas proježděný za lidmi...a jestli jsi to chtěla cílit na starší a staré lidi, no -  většina starších lidí, co znám, je ráda, že z důchodu zaplatí nájem a jídlo a na jakékoli zušlechťovací věci už málokdy zbývá.

Zkušenosti mám, jsem v podnikání 20 let. Podnikání v devadesátých letech a dnes se nedá vůbec srovnat - kdysi jsme za peníze z podnikání postavili nový dům,teď poslední  tři roky, díky krizi, řekla bych - slušně přežíváme = dá to na slušné živobytí, ale nic víc. A zaplaťpámbu aspoň za to. A je třeba poctivě říct, že tomu věnuji mnohem víc času  i energie, než práci věnuje běžný zaměstnanec.
A je to především o těch nápadech - stále musíš něco nového vymýšlet, jak být o krok před konkurencí.

Podnikání je adrenalin, horská dráha nahoru dolů: Euforie, když se zadaří a neprospané noci, když nejsou objednávy a nebo se vyskytně nějaký závažný problém. pro mě je podnikání i velká seberealizace, právě kvůli těm nápadům, které naštěstí zatím mám.
Ale kdyby firma z nějakého důvodu skončila, už bych podnikat nešla, nechala bych se někde zaměstnat. Začínat dnes je opravdu velmi nesnadné.

Ajax — 24. 8. 2010 8:38

Jasně, však já to tak myslela, že při práci... po večerech, víkendech, prostě zkusit to, zatím bez živnosťáku.... protože co jsem se zrovna před chvilkou dozvěděla, mě celkem srazilo na kolena... že pokud bych chtěla živnosták, tak musím mít garanta, kterému 3 roky platím!!! a né malé peníze.-((( to se mi zdá celkem masakrální:-(

Ajax — 24. 8. 2010 8:41

Jinak pracuji ve městě, kde je všeho habakuk... ale bydlím ve vesnici,kde jsou sice taky služby, ale jak říkám... objednat,přijít... ale žeby někdo přišel domů... ale je fakt, co vím, jaké mají "popracovní" aktivity lidičky z těch salonů.-(( hmmmmmm, tak nevím, asi blbý nápad:-(

Ajax — 24. 8. 2010 8:45

Jenže mě nic jiného, co bych mohla dělat po práci, nějak nenapdá:-(

Definitiv — 24. 8. 2010 8:50

Ajax - bez živnosťáku si docela solidně zahráváš. Už jen z hlediska toho, že je jedná o hygienu. A ano, abys mohla získat živnost na mani-pedi, musíš si najít garanta, nic jednoduchého.
Navíc těhlech kosmetických služeb je jak hub po dešti, hodně to teď přebírají Thajky a pod ně cenu podle mě nesrazíš. A dojíždění? No, pokud bydlíš na městečku, dke je to všude 15 minut pěšky, tak proč en. Pokud jsi z Prahy a stála bych hodinu a půl v koloně, tak důrazně nedoporučuju :D

A za sebe? Domu bych si nikoho nezvala :D Nebylo by mi to příjemný.

Jinak taky podnikám, ale můžu si to dovolit nejspíš proto, že jsem na mateřský a vydělává i O. Jinak nevím neví, jak bych přežila, když mám třeba tři měsíce za sebou zisk osm tisíc... Je fakt, že pak přijde velká a pěkná záplata, ale než přijde :rolleyes: To trvá :D

Ajax — 24. 8. 2010 9:02

hmm Definitiv, to máš pravdu.. jako s tou hygienou atd.... jen prostě je to momentální nápad a jen o tom diskutuji.....já ještě prodávám i parfémky, ale hrozně mě demotivuje, že je pořád zdražují.-( už i originál lidi vyjde levněji než "todle" a tak mi příjde blbé, jim to nabízet,když vím co vím.... tak asi tak... tak hledám něco, ale ještě nevím co....

Blossom — 24. 8. 2010 9:54

Ještě jednu poznámku: Před asi 2 lety jsem si k dosavadnímu podnikání přidala ještě druhé - víceméně pro radost: Otevřely jsme s kamarádkou vlastní prodejní galerii, pořádaly tam kursy a drobné kulturní akce. Moc nás to bavilo, a všem se to strašně líbilo, všichni to chválili a dodnes chválí. Jenže - strefily jsme začátek na blbou dobu - teď v krizi lidi krásné , leč zbytné a dražší věci moc nekupují. Tedy spíš po pravdě - nekupují je skoro vůbec :( . A nájem a energie a pojištění a všechny ostatní poplatky bohužel nepočkají...

Nelituji, že jsem do toho šla, byla to úžasná životní zkušenost, a člověk si má aspoň občas  splnit životní sen. Ale pak jsem zjistila, že je to tedy víceméně jen velmi krásný, leč docela drahý koníček,a že nestíhám díky tomu své hlavní povolání....před rokem jsem to tedy komplet přenechala té mé kamarádce. Tato zatím provozuje dál, ale víceméně z lásky k umění, ekonomicky je to spíš ztrátové.

Má další kamarádka, samoživitelka 3 dětí, začíná podnikat teď - víceméně z donucení osudem, tady totiž práce fakt není. Bojuje strašně usilovně, je pracovitá,  nápaditá, zdá se, že se snad chytí... ale je to strašně těžké, zvlášť pokud je člověk na podnikání zcela ekonomicky odkázán, a tři děti k tomu (mimochodem - její bývalý manžel je teď teď také bez práce, snižovali stavy, takže ani s alimenty nemůže skoro počítat... :(  ) Více o jejím startu na Pavlači na vlákně Kdo pracovat chce, práci si vždy najde - myslíte, že to pořád platí?

Resumé: V této krizové době začít podnikání, které Vás i uživí, je spíš obrovská výjimka. Kdo máte jakýkoli stálý příjem,držte se ho. V podnikání není jisté vůbec nic a ještě jako fyzická osoba (pokud nejste s.r.o.)ručíte veškerým svým majetkem, takže v případě krachu můžete přijít úplně o všechno . To si řada lidí vůbec neuvědomuje.

Ajax — 24. 8. 2010 10:02

jj díky moc za tvé názory... já vím, ale jak říkám, asi spíš hledám přivýdělek, co by se SNAD jednou.. mohlo stát hlavním zaměstnáním....

Definitiv — 24. 8. 2010 10:48

Bloss - právě, zvažuju, že normálně přejdu na právnickou osobu, jeden nikdy neví. Jedna blbá přehlídnutá faktura a je zaděláno na průser :rolleyes:

Ajax - dobrých nápadů je vcelku pomálu, určitě bych nedoporučila žádný MLM, nebo prodej pro třetí stranu, to se nevyplácí. Navíc spousta lidí (jako já :D) MLM nesnáší a kdykoliv se podaří někomu mě nachytat (naposled nějaká koza, který jsem uvěřila, že dělá v reklamce, jen aby mi pak jako první větu řekla "můžete si kupovat věci se slevou :rolleyes: ta letěla :D), tak řádím jak černá ruka.
Prodej šprků, voňavek a kuchyňského nádobí - nápodobně :D
Doba MLM boomu je už dávno za námi. Teď asi nejvíc frčí rukodělný výrobky, ale je jich tolik, že musíš opravdu umět zaujmout.
Dál určitě sebevzdělávání ;) Kurzy, kurzy a zase kruzy, to snad lidi kupovat nepřestabout ;)

Jinak, v podnikání image dělá stašně moc. Jakmile vidím nějakou zbastlenou webovou stránku, okamžitě zavírám a ani mě nenapadne pátrat po tom, jestli třeba nejsou levnější. To samý nevalitní fotky, letáky, vizitky. Pro ěm to znamená neprofesionální přístup...

Ajax — 24. 8. 2010 10:57

rukodělný, hmm, já vyšívám Richelieu.. jenže je to strašně pracné a zdlouhavé, bych si tím nevydělala ani na slanou vodu:-)))) ale je fakt, že to PAK stojí za to:-))) takové výšivky už jen tak vidět nejsou:-)

Blossom — 24. 8. 2010 11:22

Nechci tu bý za věčného skeptika ( já jsem přitom spíš optimista !), ale v rukodělných věcech je obrovská konkurence už teď.
Snad to nikdo nebude brát jako reklamu a nesmáznou to, ale koukněte na www.fler.cz, tam jsou tisíce a tisíce rukodělných výrobků. Vystavují a prodávají  tam jak lidi, kteří se tím živí, ale většina je tam  těch, co to mají víceméně jen pro radost - něco rádi kutí, a když se to třeba náhodou prodá, těší je to. A tak si nepočítají ani čas za vyrábění, balení, rozesílání, prostě - prodávají to za náklady.
Čímž však pro lidi, kteří by se chtěli rukodělnou činností uživit, konkurují tak nízkými cenami, že se tím uživit skoro nedá. Jo, a nevýhoda - co dáte na flér, okamžitě další kopírujou.. :(
Znám jen pár čestných výjimek, které se rukodělnými výrobky živí a uživí - většinou to znamená jezdit přes víkendy po různých trzích, snažit se prodávat právě přes Flér a jiných internetových obchodech, , chodit nabízet v různých obchůdcích - většinou jen do komisního prodeje... není to lehká obživa.
To lze u lidí, kteří mají tak rádi své umělecké řemeslo, že toto vše z lásky k němu podstupují.

Ajax — 24. 8. 2010 11:24

jj máš pravdu... když jsem za ubrus, už kdysi..... a fakt velký kulatý, hodně dírovaný, chtěla 800 tak se na mě dívali jako na zloděje.... si nikdo nedovede představit kolik je to práce... mluvím samozřejmě o ručním vyšívání, né strojovém...

Definitiv — 24. 8. 2010 17:55

Bloss - vždyť jsem psala, že je toho jak hub po dešti- Musí to mít nápad a velmi dobře propracovaný marketing. Na Fleru už jen tak někdo nezbohatne :lol:

Ajax - naopak, Richelieu je podle mě vcelku dobrá volba. Základ je se nepodhodnotit. Když budeš ten zmíněný ubrus nabízet za 800,- tak se tui na to každej vyprdne. Když mu uděláš krásnou propagaci, budeš ho mít výborně nafocenej a zaměříš na správnou cílovku, tak ti za 6 000,- ruce utrhnou (prosím, píšu by oko, netuším jak se ceny pohybují, měl to být příměr). Pokud to děláš ze zábavy ve svém volném čase, zkus se víc opřít do propagace a odbytu, jednou by se to pro tebe mohlo stát obživou.

Ale třeba dodat, že podnikat v tom co tě baví neznamebná, že se budeš do rána do večera bavit :lol: Čeká tě spousta nudných záležitostí, stejně jako v zaměstnání, jen s tím rozdílem, že tady je nepřehraješ na kolegyni a že se prostě odložit nedají ;) A to ani nemluvím o tom, že třebas od ledna do června vyděláváš jen a jen na zaplacení daní ;)

Ajax — 26. 8. 2010 13:52

Definitiv, to bylo před 20 lety skoro a to těch 800 bylo jako dnes x tisíc co si budem povídat.... už to můj "koníček" není, jsem v práci do večera a to světlo pak už není ono, nejvíce jsem toho udělala, když jsem byla na MD:-) je to divné, ale je to tak:-) tedka už oči, ani ty ruce,tak neslouží jako kdysi... přece jen roky se "okecat" nejdou.-)))) i když si někdy říkám, že to musí být chyba na matrice:-)

Tercila — 27. 8. 2010 12:37

Ajax: rukodělný, hmm, já vyšívám Richelieu..

Máš můj obdiv, Ajax. :)

Ajax — 27. 8. 2010 13:11

Tercila, tedka nevím, jestli jsem to špatně "zařadila", že to není rukodělný? :-) jestli jsem fakt nenapsala blbost:-)))

Tercila — 27. 8. 2010 13:31

Ajax - psala jsem, že máš můj obdiv, že dokážeš vyšívat technikou Richelieu.. Je to nádhera, taky mám doma jeden unikátní ubrus... Samozřejěm že je to ruční dílo :-), vyjádřila ses určitě správně. (ale to jsem ve svém obdivu ke Tvým schopnostem neřešila).

Ajax — 27. 8. 2010 13:38

:-))) to víš, pátek... no, je to makačka, je to nádherné nové, ale jasné, že časem, praním atd., to už není ono, ale ten prvotní "výtvor", čerstvě vypraný, nastříhaný, vykartáčkovaný a vyžehlený do "desky" je úžasný.... jen kdyby to tak zůstalo na pořád:-)) se strojovým se to nedá vůbec srovnat...

berky — 14. 1. 2011 15:44

Objevil jsem nedávno zajímavou stránku s nápady na podnikání. Lidi tam sami píšou co jim na trhu chybí: http://www.ideaswatch.com/. Třebá vás to k něčemu inspiruje.

Profesorka.OL — 21. 1. 2011 9:48

Dost odpovědí nabízí internet, i když nějaký zlatý důl v tom asi nenajdete...

Co musí obsahovat pracovní smlouva?
http://www.profit.cz/clanek/co-musi-obs … louva.aspx

Přivýdělek k podpoře:
http://www.profit.cz/clanek/privydelek- … mente.aspx

Změny pro OSVČ v roce 2011:
http://www.profit.cz/clanek/zmeny-osvc- … -2011.aspx

Formulář pro daňové přiznání 2010:
http://finance.idnes.cz/danove-priznani … p_dane_ven

Co hrozí když neplatíte sociální pojištění:
http://www.profit.cz/clanek/co-vam-hroz … steni.aspx

A kdy můžete ještě změnit obor:
http://podnikani.idnes.cz/chcete-li-zme … stnani_hru

Jak psát životopis:
http://www.profit.cz/clanek/aby-vas-ziv … -kosi.aspx

Kuty — 21. 1. 2011 18:52

Profesorka.OL napsal(a):

Dost odpovědí nabízí internet, i když nějaký zlatý důl v tom asi nenajdete...

Co musí obsahovat pracovní smlouva?
http://www.profit.cz/clanek/co-musi-obs … louva.aspx

Přivýdělek k podpoře:
http://www.profit.cz/clanek/privydelek- … mente.aspx

Změny pro OSVČ v roce 2011:
http://www.profit.cz/clanek/zmeny-osvc- … -2011.aspx

Formulář pro daňové přiznání 2010:
http://finance.idnes.cz/danove-priznani … p_dane_ven

Co hrozí když neplatíte sociální pojištění:
http://www.profit.cz/clanek/co-vam-hroz … steni.aspx

A kdy můžete ještě změnit obor:
http://podnikani.idnes.cz/chcete-li-zme … stnani_hru

Jak psát životopis:
http://www.profit.cz/clanek/aby-vas-ziv … -kosi.aspx

To jsou potřebné odkazy.A jednoduchý návod na vyplnění formuláře k silniční dani - jsem osvč a mám jedno svoje soukr.auto,vyrobené v r.2007,které chci dát paušálem do daň.přiznání,by tam někde nebylo?:gloria:

Petr100 — 23. 1. 2011 8:19

Auto paušálem do živnosti, to nějak nechápu. Když dáš auto do firmy, tak ulatňuješ odpisy. Není jednoduchý návod na silniční daň. Auto jsi loni používala k podnikání?

Želvička17 — 23. 1. 2011 12:33

Do silniční daně dáš sazbu, která odpovídá zdvihovému objemu motoru toho auta. To je ta částka v Kč plus ještě si uplatníš snížení sazby daně jednoduchým způsobem. Prvních 36 měsíců od první registrace je to sleva 48%, druhých 36 měsíců 40% a posledních 36 měsíců 25%. Takže možná se Ti tento rok budou v nějakém měsíci ty slevy tzv. "lámat". To už jsi ale asi zjistila při placení záloh ne?
Jestli je auto v obchodním majetku nebo ne, nemá žádný vliv na placení/neplacení silniční daně. Důležité je, zda a v jakých měsících bylo používáno k podnikání.

Petr100 — 23. 1. 2011 18:43

Želvičko teď se platí silniční daň za loňský rok, proto jsem se ptal. A hlavně se ptala na nějaký paušál. To co píšeš je samozřejmě správné. Nevím, jestli se nemusí na berňáku nahlásit jako plátce silniční daně.

Želvička17 — 23. 1. 2011 19:15

Jo to byla moje chyba, špatně jsem se vyjádřila. Právě proto, že je to daň za loňský rok, tak proto se ta sleva bude "lámat". Přihlásit se už dávno měla, když to auto vloni používala pro podnikání. A platit zálohy.
S paušálem nevím, jak to bylo myšleno, každopádně zaplacenou silniční daň lze do výdajů dát, pokud uplatňuje skutečné výdaje.
Třeba myslela tu základní náhradu za km v souvislosti s uplatněním cestovních výdajů, nevím... :)

Nebo ještě je tam paušál na dopravu u silničních vozidel 5000 Kč ev. 4000 Kč, jinak nevím...

Kuty — 23. 1. 2011 19:23

Želvička17 napsal(a):

Jo to byla moje chyba, špatně jsem se vyjádřila. Právě proto, že je to daň za loňský rok, tak proto se ta sleva bude "lámat". Přihlásit se už dávno měla, když to auto vloni používala pro podnikání. A platit zálohy.
S paušálem nevím, jak to bylo myšleno, každopádně zaplacenou silniční daň lze do výdajů dát, pokud uplatňuje skutečné výdaje.
Třeba myslela tu základní náhradu za km v souvislosti s uplatněním cestovních výdajů, nevím... :)

Nebo ještě je tam paušál na dopravu u silničních vozidel 5000 Kč ev. 4000 Kč, jinak nevím...

Ano,o tento paušál mi právě jde,5000x12 měsíců=60000,-,které si mohu odpočíst v daň.přiznání;výdaje uplatňuji 60% paušálem.Ale zajdu za účetní,ať mi s tím vyplněním pomůže.

Petr100 — 23. 1. 2011 20:19

Mám vážné obavy, že paušál za auto o kterém píšeš nemůžeš uplatnit pokud uplatníš 60% paušální výdaje. V tom je zahrnuto všechno.

Želvička17 — 23. 1. 2011 21:09

Pokud uplatňuješ výdaje paušálem, má se za to, že tento paušál obsahuje veškeré tyto Tvé výdaje.
Tedy buď máš paušál - 60% v Tvém případě nebo uplatníš skutečné výdaje.

majkafa — 23. 1. 2011 21:17

Petr100 napsal(a):

Želvičko teď se platí silniční daň za loňský rok, proto jsem se ptal. A hlavně se ptala na nějaký paušál. To co píšeš je samozřejmě správné. Nevím, jestli se nemusí na berňáku nahlásit jako plátce silniční daně.

Jako plátce silniční daně se musí na finančáku registrovat myslím hnedka, jak má první auto, ze kterého je povinen poplatník platit silniční dań.

§ 16
(4) Nový poplatník má vůči správci daně4c) registrační povinnost7) ve lhůtě splatnosti nejbližší zálohy na daň podle § 10 odst. 1.

Petr100 — 24. 1. 2011 7:10

Nebyl jsem si jistý, mám auto v živnosti již mnoho roků a zapomínám.

Petr100 — 24. 1. 2011 7:14

K názvu vlákna- viděl jsem nedávno pořad v telce, jak se venku úspěšně rozjíždí obchody s retro oblečením. Baby jsou tím úplně posedlé. Myslím, že u nás zatím pole neorané. Nebo se mýlím?

Definitiv — 24. 1. 2011 9:14

Petr100 napsal(a):

K názvu vlákna- viděl jsem nedávno pořad v telce, jak se venku úspěšně rozjíždí obchody s retro oblečením. Baby jsou tím úplně posedlé. Myslím, že u nás zatím pole neorané. Nebo se mýlím?

:jojo: U nás to zatím jede formou originálních kousků dělaných doma na koleně. Ve velkém to zatím nikdo nerozjel ;)

Kuty — 25. 1. 2011 12:33

Petr100 napsal(a):

K názvu vlákna- viděl jsem nedávno pořad v telce, jak se venku úspěšně rozjíždí obchody s retro oblečením. Baby jsou tím úplně posedlé. Myslím, že u nás zatím pole neorané. Nebo se mýlím?

Já bych teda zrovna v tomto žádnou velkou budoucnost nespatřovala.Nehledě na fakt,že různých hader se všude prodává neúrekom a tak se divím,že se ještě necpou do pytlů při povodni místo písku.:P

Tercila — 25. 1. 2011 14:17

Kuty: Já bych teda zrovna v tomto žádnou velkou budoucnost nespatřovala.Nehledě na fakt,že různých hader se všude prodává neúrekom a tak se divím,že se ještě necpou do pytlů při povodni místo písku.:P

Hmmm, vidím to s hadrama stejně jako Kuty. Nedávno jsem zahlédla (nebo zaslechla?) nějakou debatu, kde si kočka libovala, jak se jí pěkně rozjel internetový obchod s korálkovými ozdobami. Já tyto lidi nesmírně obdivuji, mají moji úctu za tu šikovnost a zručnost, ale když nadšeně řekla, že dokonce vydělá za měsíc i skoro 4 tisíce, vyjely mi oči. :D Z čeho platí nájem, z čeho chce platit děckám kroužky, z čeho chce jíst a....atd...? No jo. Ale zas je fakt, že zkusit se má (možná) všecko.

Blossom — 25. 1. 2011 17:47

Je to pořád těžší, najít, v čem je šance podnikat.

Já mám nyní pocit, že bych dovedla dobře poradit - v čem nepodnikat: V mém oboru.... :(
V lednu bývalo mrtvo vždy, ale takhle mrtvo jako teď? :/ :(
Ach jo...:kapitulation:

Tercila — 25. 1. 2011 18:04

Blos: Já mám nyní pocit, že bych dovedla dobře poradit - v čem nepodnikat.... :(

Tak to já bych za Tebou byla druhá v řadě, taky bych mohla říct, v čem určitě nepodnikat :|.
Ale Blos, musíš myslet pozitivně! Bude líp!

Definitiv — 25. 1. 2011 20:19

Blos, neboj, bude líp ;) I když to říká ta pravá :D Já už činnost firmy pozastavila, ale u mě to bylo z nedostatku času, šidila bych Matyldu :(

joey — 16. 11. 2011 10:00

příspěvek v rozporu s pravidly

Iveta555 — 24. 11. 2011 15:37

Blossom napsal(a):

Je to pořád těžší, najít, v čem je šance podnikat.

Já mám nyní pocit, že bych dovedla dobře poradit - v čem nepodnikat: V mém oboru.... :(
V lednu bývalo mrtvo vždy, ale takhle mrtvo jako teď? :/ :(
Ach jo...:kapitulation:

Určitě to chce vědět, v čem je vhodné podnikat (nejlépe v tom, co dobře umíte, nebo k tomu máte dispozice či vztah), ale je také důležité si začátek podnikání správně načasovat. V hlavní sezóně by již mělo být všechno připraveno a zákazníci by se měly odbavovat co nejrychleji. Takže v lednu se sice shánějí zákazníci hůře, ale zato si to můžete pozvolna vyzkoušet a udělat chyby jen v malém. V plném provozu by se již chyby neměly stávat, jelikož to může vést až k zániku firmy.

Georg — 11. 1. 2012 21:38

Tak práce na živnostenský list je v dnešní době to nejlepší co můžeš zvolit. Ale má to jak jsem se dozvěděl jeden háček. Podmínkou je dobře se narodit a zdědit podnikatelské geny. To pak bude mít prý úspěch. Jinak ta doba kdy tě někdo zaměstná je už pryč a hned tak se nevrátí. O člověku, který mně toto sdělil dosud váham zda nemá fašizující geny.            :mad:       :mad:       :mad:

Klarisek — 25. 7. 2012 16:43

Ahojky všem...
Já bych to zase pro změnu vymyšlené měla...Jen absolutně netuším, kde sehnat kontakty na odběratele:grater:

Tulipánka — 27. 7. 2012 11:29

http://milionoveimperium.cz/?a_aid=qzunn48r&a_cam=5 - nevím, jestli to bude posouzené jako reklama, ale vím, že tenhle člověk má hodně dobré nápady a dá se jimi inspirovat. Navíc teď bude mít kurz zdarma :)

Káča — 8. 9. 2012 9:48

Ajax napsal(a):

Jasně, však já to tak myslela, že při práci... po večerech, víkendech, prostě zkusit to, zatím bez živnosťáku.... protože co jsem se zrovna před chvilkou dozvěděla, mě celkem srazilo na kolena... že pokud bych chtěla živnosták, tak musím mít garanta, kterému 3 roky platím!!! a né malé peníze.-((( to se mi zdá celkem masakrální:-(

Dělám pedikúru, manikúru a musím říct, že nezávidím dnes holkám, které začínají. Popravdě bych dnes do toho nešla. Už to dělám přes 20let, takže pohoda.
Jinak, pokud bys potřebovala garanta, už neplatí 3 roky, ale pouze rok. Mohu eventuelně dělat.

hellen12 — 8. 10. 2012 15:38

Mě se osvědčilo podnikat v oblasti daní a účetnictví - poradenství a zpracování veškerých údajů. Navíc se to dá dělat z domova a řada z vás to určitě umí.

osmnactka18 — 24. 3. 2017 16:26

Zdravím, podle mě se dneska podnikání přesouvá hlavně na internet. Už dávno se netýká pouze kadeřnic a malých živnostníků. Ale i oni by podle mě měli být vidět i online. Pokud nemůžu nějakého podnikatele nebo firmu najít na internetu, raději si vyberu někoho jiného, koho tam najdu. Stejně tak s těmi weby, musí být přehledné a vypadat profesionálně, jinak od nich taky dávám ruce pryč. V tomhle je opravdu dobré nešetřit a obrátit se na odborníky, třeba na https://www.nextvision.cz/tvorba-webu. Sama s nimi mám spoustu pozitivních zkušeností, jsou poctiví a je vidět, že je jejich práce baví, jelikož ji dělají opravdu pečlivě a originálně. :)

helena — 25. 3. 2017 19:18

... pouze kadeřnic a malých živnostníků. Ale i oni by podle mě měli být vidět i online.
Viď? Hlavně za ty prachy... http://fora.babinet.cz/img/smilies/sad.png

Judyna — 25. 3. 2017 22:32

Já si vybírám podle  osobního doporučení. Web má dnes každý.

Petr100 — 26. 3. 2017 6:37

helena napsal(a):

... pouze kadeřnic a malých živnostníků. Ale i oni by podle mě měli být vidět i online.
Viď? Hlavně za ty prachy... http://fora.babinet.cz/img/smilies/sad.png

Webové stránky jsou i za pět kapříků. Osmnáctka to za 15 trochu přehnala.

helena — 26. 3. 2017 14:56

Osmnáctka to za 15 trochu přehnala.
Proto to rve přes reklamu, ne... třeba se nějakej píp lapne... ale to by musel bejt jó velkej píp... http://fora.babinet.cz/img/smilies/tongue.png

modrovous — 26. 3. 2017 15:01

No a hlavně jsme se tedy poučili, na čem se vyplatí nešetřit.  :godlike:
Bože, jak jsem mohla žít tak dlouho po selsku..?   :rodna:

helena — 26. 3. 2017 15:07

Bože, jak jsem mohla žít tak dlouho po selsku..?   rodna
Tývoe... že bys po zhlídnutí webovek za patnáct změnila názor??? http://fora.babinet.cz/img/smilies/mad.png
Nebo s tebou (jenom - zaplaťpámbu) cloumá jet lag?

chaluha — 29. 10. 2017 19:04

ahojky do diskuze, není to asi úplně tip, v čem začít podnikat, ale i já dlouho přemýšlím nad tím, že bych začala pracovat sama za sebe. Nedávno jsem našla tento článek. Je to o zakladatelce malviku, ani jsem vlastně netušila, že tento obchod, který znám a vy nejspíš také založila žena. Je to moc hezky napsané a navíc velký důkaz toho, že ženy jsou opravdu velmi schopné bytosti :) kdybyste někdo chtěl, tak odkaz je zde :) http://www.podnikavazena.cz/rozhovory// … cervenkova

koliaska105 — 17. 2. 2018 23:10

Zdravím. dost poslední dobou uvažuji, že bych také začala podnikat, ale moc se mi nelíbí podmínky, jaké jsou u nás pro podnikatele nastavené. Hlavně co se týče třeba daní. Proto se chci zeptat, nemáte někdo zkušenosti s tzv. offshore podnikáním? Něco jako nabízí třeba tady: https://www.ioffshore.cz/ Příjde mi to celkem zajímavé. Hlavně z finančního hlediska. Co si o tom myslíte? díky. :)

Petr100 — 18. 2. 2018 10:17

Podvod.

kami85 — 13. 6. 2018 13:41

každý by měl podnikat v tom, co ho naplní a bude pro něj vášní, nedá se to dělat bez srdce jenom pro peníze

osmnactka18 — 25. 11. 2018 0:17

Ahoj, říkala jsem si, že to tu trochu oživím :) Už dlouho přemýšlím, že bych začala tvořit různé grafické návrhy triček, tašek a dalšího textilu a pak je prodávala. Už jsem se tak trochu porozhlížela a dost mě například zaujala firma https://www.colorfactory.cz/ , která se na tenhle druh tisku přímo specializuje. Co myslíte? Má to smysl?

Petr100 — 25. 11. 2018 7:35

Zde je určitě dobrý výdělek. :)

http://www.moulinrougebrno.cz/night-club-brno.html

Judyna — 25. 11. 2018 14:27

Snad tam neutrácíš svoje peníze :-)

Petr100 — 25. 11. 2018 15:22

Judy ne. Je to tam levny. 5000,- kaček za hoďku.

dasane — 19. 9. 2019 17:16

osmnactka18 napsal(a):

Ahoj, říkala jsem si, že to tu trochu oživím :) Už dlouho přemýšlím, že bych začala tvořit různé grafické návrhy triček, tašek a dalšího textilu a pak je prodávala. Už jsem se tak trochu porozhlížela a dost mě například zaujala firma https://www.colorfactory.cz/ , která se na tenhle druh tisku přímo specializuje. Co myslíte? Má to smysl?

Dobrý nápad, hodně firem a lidí si nechávají dělat reklamu-logo na trička.:godlike: