luluc — 31. 8. 2007 19:24

Ahoj holky,
mám dotaz. Pokud máte některá osobní zkušenost buď jako maminka dyslektika a nebo jako paní učitelka, popřípadě pracovník ped-psy poradny.
Můj synovec má dyslexii, sestra s ním chodí do ped-psy poradny, mají to potvrzené od nich, oni prý posílají hlášení o tomto do základní školy kam synovec chodí a nyní ho jeho učitelka nechala propadnout z ČJ. Nechci se ho nijak zastávat či cokoliv komentovat, ... ale je mi divné, že to vůbec jde. Myslela jsem, že dyslektik je pak z ČJ jinak hodnocený, jinak známkovaný a že prostě propadnout z tohoto předmětu nemůže.
jak se to má? Děkuji za rady a zkušenosti.
Přeji hezký večer.

Kuricka — 31. 8. 2007 19:30

Luluc ahoj, :kapitulation:
tak to jsem na tom stejně jako tvá sestra, máme doma dyslektika a dysgrafika a bohužel letos také propadl, také jsme si mysleli, že to nejde, ale prý ano, jsou hodnocení o známku lepší,a le když to bohužel nestačí tak to pak takhle dopadne. Ale co jsme zjistili, bohužel pozdě, syn měl jít do 7 třídy a opravky bohužel nemohl dělat, protože u nás na škole je český jazyk rozdělený na 2 části a tím pádem měl 2 pětky + 1 z angličtiny, kdyby měl jen 2 tak dělal reparát. Ještě jde, ale teď už je pozdě, přehlásit dítě na jinou školu, ale nejdříve se tam poptat, jak to chodí tam a zda by ho nevzali do ročníku, do kterého by měl ofic. chodit, jde to hlavně na vesnicích. Nám řekli, že kdybychom přišli v polovině prázdnin, kluk by dělal reparát  anormálně by postoupil, pokud by jej udělal samozřejmě. Ať sestra nevěší hlavu, není jediná mamina, komu takhle skončilo dítko, já říkám, hlavně že jsou zdraví ty děti a má je mít kdo rád. :hjarta:

luluc — 31. 8. 2007 19:58

Ahojík Kuricko, teď jsem si všimla, že mi v nadpisu vypadlo písmenko ve slově hodnocení... :dumbom: Nejsem já taky dyslektik??? :dumbom: :lol: Takže pardon...

No, sestra z toho hlavu nevěší, tak nějak už si zvykla, protože s Kubíkem má co se školy týká problémy od počátků jeho školní docházky a tomu už je 8 let :dumbom: Propadl teď v osmičce. O to hůř, příští rok přihlášky na učňák a on tedy bude vycházet z osmičky a ne z devítky.
Ale jak píšeš, hlavně že jsou zdraví. Ale ve škole je to s ním boj. Propadl z jednoho předmětu, dnes dělal reparát, který neudělal :( , takže dyslektik, k tomu flegmouš, kterému to je jedno ( přijde mi, že se smířil s tím, že mu to stejně nikdy nepůjde, stejně gramatiku jak říká nikdy nepochopí... takže na to dlabe ) .

Spíš naše mamka, jako jeho babička to nemůže vydýchat a právě se chystala jít v pondělí to ped psy poradny se poptat, zda to vůbec je možné, aby propadl a mě napadlo položit dotaz na bbnet, abych jí ušetřila cestu a rozčilení tam, protože je docela napruděná na celý svět - jako na Kubu že mu to je šumák, na ségru že je smířená a nějak to prostě přejde a nesnaží se více ...

Chjo, tak je to tak, no...
Moc děkuji za zkušenost a přeji hodně štěstí, ať tvé dítko tento rok vše úspěšně zvládne a škola ho baví ;)

Kuricka — 31. 8. 2007 20:14

Luluc,
koukám, že to asi Kubíkové dědí, že ? Ten náš je také Kuba :D flegmatik a hlavně samorost, u nás je to malinko složitější, po rozvodu chtěl zůstat s otcem, soud to tak nechal a otec na něho nemá čas a Kuba je tím pádem tak trochu dítě ulice, což vadí mě, ale bohužel můžu hudrovat na BM i s Kubou už jsem měla několik rozmluv a nic, ani nastěhovat se sem nechce, protože se tu poslouchá, ale mladší brácha také není žádný zázrak, teď vyšel z 3 třídy a 3 čtyřky nás neminuly :dumbom:
A s těma babičkama jsem na tom taky asi stejně, naše jen hudruje, ale když to to dítě nebaví tak ani rákoskou a zákazama ho nedonutíš, žejo?
Ještě jak jsi psala, že bude vycházet z 8. znám kamarádku a kluk po propadnutí normálně šel až do 9 třídy, tak nevím, ale my šli o rok později, tak u nás to asi z té 8 bude - vycházet, no necháme se překvapit, hlavně aby prošel znovu tou šestkou, táta ho přehlásil na vesnici, tak uvidíme, jestli bude nějaká změna.

Sestře a Kubovi pevné nervy, já už si je obrňuji čokoládou a také přeji hodně štěstí !!!!

eremuruss — 31. 8. 2007 20:37

No to me teda prekvapilo,ze dite dyslektika nechaji propadnout.Ja mam dceru dyskalkulika ma ulevy na slovni ulohy a pocita na kalkulacce a to i pisemne prace.Ohledy na ni berou a myslim,ze dost velke.Ted jde do 9 tridy a muzu rict,ze z pameti nespocte nic ani do 100.Kdyz jsem mluvila s psycholozkou tak ta mi rekla,ze ji propadnout nechat nemuzou jedine v pripade,ze by nespolupracovala a nejevila by zadny zajem o vyuku.Hodnocena je slovne. Taky mi rekli,ze ji znamkuji o stupen lepsi znamkou,ale na vysvedceni mela za 4.Mohu rict,ze tato porucha je dedicna,protoze ja mela co se tyce matematiky uplne stejne problemi co dcera akorad,ze drive nikdo ohledy na nas nebral.

Hannah — 1. 9. 2007 9:04

Ono je to tak ,že každý žák s učícími problémy má nějakou poruchu učení.Záleží na kantorce a filosofii školy.Jestli je škola o vzdělávání a práci na zlepšování znalostí a dovedností tak žáka nemůže nechat propadnout.Měla jsem spolužáka,který se až do devítky nenaučil plynule číst a v počtech byl taky velmi slabý.Od šestky byl nedostatečný ale pořád s námi postupoval.A to je třicet let!
Jinak je běžné ,že propadnutí žáci žádají o prodloužení školní docházky.Je nespravedlivé aby žák přišel o informace z dějepisu ,zeměpisu atp.jen proto ,že má čtecí nebo počítací potíže.
No,asi bych se informovala jak to bude s poruchami učení teď ,za nové školní reformy.Podle informací z tisku,by učitel měl dítěti vypracovat individuální plán.

PavlaH — 2. 9. 2007 19:36

Propadnout samozřejmě může. Záleží jak na přístupu školy, tak i na přístupu žáka a rodičů.

POkud propadne na druhém stupni jednou, může si do určitého termínu požádat o dokončení základního vzdělání ředitelství školy. Většinou se vyhovuje, pokud to není zrovna žáček, kterého se všichni rádi zbaví. Takže stále ješět může vyjít z devítky.

agad — 2. 9. 2007 21:28

Propadnou může, ale musí ti tedy prokázat, že jeho dyslexii zohlednili, tak se ptej jak. Jen zlepšením známky o stupeň není zohlednění. Je tam nutno přihlížet při psaní diktátů, prověrek, upředostňovat ústní zkoušení, při čtení by měli mít dyslektici spešl pomůcky...