LViktorka — 4. 8. 2007 21:38

V poslední době jsem někde četla, jak nějaké komise (možná hygienici) kontrolují dětské letní tábory a shledávají na nich chyby, za které je následně buď pokutují, zavírají, nebo nějak přimějí k nápravě... podstata věci je ta, že existující tábory jsou nějak sledovány a usměrňovány (což je dobře!) ke prospěchu dětí. Zajímají mně vaše zkušenosti...
Mám pět dcer, již mimo "táborového věku", (všechny absolvovaly všechny letní tábory, školní pobyty v přírodě a dostupné prázdninové činnosti, které byly v mých možnostech), jsem zvědavá spíše pro srovnání svých zkušeností a postřehů s dnešní realitou... Před dvěma lety jsem se na inzerát rozhodla "dělat kuchařku" na letním táboře, kde jsem "odměnou" dostala možnost umístit svoji dceru na pobyt a ještě dostat nějakou mzdu... a dospěla jsemk překvapujícímu a šokujícímu poznání, takže, pokud někdo chcete, podělte se o své dojmy, prosím...

eremuruss — 5. 8. 2007 7:46

Mela jsem sve deti na letnim tabore,spali ve stanech s podsadou.Jezdili tam pravidelne 6 let na 18 dni za dobrou cenu 2300 kc.Da se rict,ze tam jezdili vsechny deti priblizne stejneho veku ze sidliste.Deti byli prvni roky velmi nadsene,ale postupem veku,uz to videli jinak.Co se tyce hygieny hotova katastrofa.Pokud prselo tak se ty deti myli jen jednou v tydnu v lavoru.rikali tomu velke myti.Kdyz bylo pekne tak se chodili koupat do rybnika ktery meli kousek od tabora.Kdyz jsem tam prijela na navstevu vetsina deti chodila hodne spinava nikdo vlastne na ne nedohlizel,aby se prevlikli.Co se tyce jidla tak tam pry varili docela dobre.Ale hygiena umyvani esusu hruza.Kdo se vcas najedl a umyl si svuj esus mezi prvnima mel vyhrano.Kdo prisel dyl myl si esus mezi plavajicima knedlikama a jinym jidlem.nadobi se mylo v sudech.Zasla jsem nad tim co mi deti vypraveli.Ale asi to vidim jinak nez deti ja na tabore nikdy nebyla.Detem se tam pres to moc libilo a vsechny ty deti tam jezdili pravidelne.

LViktorka — 5. 8. 2007 10:34

Děckám se ten chaos a nepořádek líbí, to je jasný. Já jsem taky kolikrát byla v šoku z toho, co povídaly, třeba že tam "byli policajti", že vařili bramborovou kaši z pytlíku...a pod. Oblečení, páchnoucí, navlhlé ev. povyměňované, taky nic moc, ale všechny byly vždy spokojené. Později samy jezdily jako vedoucí, mají jenom pěkné vzpomínky.
Já, když jsem šla "vařit" na tábor, cca pro 35 dětí a 8 vedoucích, zděsila jsem se: Přijeli jsme odpoledne, vařila jsem jenom polévku v 25 litrovém hrncu, to není podstatné, ale prosím na klasickém domácím sporáku v domácnosti majitelů budovy (bývalá mateřská školka, kterou odkoupili do vlastnictví), kteří byli také hlavními vedoucími "tábora". Z několika místností si udělali bydlení a zbytek "předělávali" pro účely tábora. To všechno je moc hezké, příroda tam byla nádherná, koupání nedaleko, děcka možná ani nic nepostřehly, no ale když jsme přijeli, byl v provozu jenom jeden záchod (mísa), na splachování kyblem, a všichni vedoucí svorně dobudovávali postele. Jo, v místnůstkách jako chlívečky, hezky, upravené, čistě vymalováno, vonělo tam úpravami, ale hold postele nikde, jenom v deskách. Děcka se toulaly po chodbách se zbytky zednického náčiní a materiálu, odpadkové koše byly nahrazeny plastovými pytly, ještě že ve výdejně jídla byl dostatek nádobí a myčka. Nebylo to na svém místě, musela jsem to dlouho do noci stěhovat tak, aby se děti vůbec daly obsloužit.
Oněměla jsem úžasem, fakt jsem nevěděla, co si mám otom myslet. Vedoucí mě zavedl do "kuchyně" a řekl, o ostatní ať se nestarám, což byla pravda ze dvou důvodů: do organizace tábora mi nic nebylo, byla jsem tam na vaření a ten druhý šok, to, čemu říkali kuchyň, asi původně kuchyň byla, ale momentálně jenom prázdná místnost, se starými vesnickými skříňkami na nádobí, snad sto let starými, pecí na uhlí, jeden domácí sporák se čtyřmi hořáky, cca čtyři hrnce různé velikosti, tři nože, dvě naběračky, dvě vařechy... všechno na hromadě uprostřed té místnosti...prostě bomba.
Řekl mi: Udělejte si to tady jak chcete, postupně vám dokoupím všechno, co budete potřebovat...
Otevřela jsem lednicu, zásobená byla dobře. Do přilehlé místnůstky, později "špajz", jsem si sama z auta nanosila zásoby...
No, tak první večer asi do půl druhé, aby vůbec byly pracovní desky na přípravu snídaně, další dny to samé, od svitu do mrku, bez pomoci, s minimem kuch.pomůcek... děs. Po pěti dnech jsem to vzdala a řekla, že odjedu, trošku jsme se chytli,...
no, oni ty místnosti a zařízení postupně dodělali, "moji" kuchyň pořád odkládali, asi si představovali, že 45 jídel navařit na čtyřech hrncích, v jedné troubě, bez zařízení na udržení teploty jídla, že to jde levou zadní, nevím...
V každém případě mi to připadalo z jejich strany jako zneužití poplatků dětí (a bylo to dost, myslím asi 3900 Kč na dva týdny) na dokončení - dostavbu - svého osobního vlastnictví, jak by to dopadlo, kdyby tam tehdy přišla kontrola nebo hygienik, si nedovedu představit, ale budiž, nad vším se dá přivřít oko, dcera byla spokojená, bylo tam nádherně a i přez moji naprostou vyčerpanost (práca byla dokončena nejdříve kolem půlnoci a vstávala jsem v pět, aby snídaně mohla být v sedm...), jsem se zrekreovala, a také odcházela o poznání bohatší, že totiž neni všecko zlato, co sa třpytí...měli krásné internetové stránky! Přeju jim a dětem, aby už všechno bylo v cajku, věřim, že teď už tomu tak je.

Ela.. — 5. 8. 2007 13:24

Já zrovna děti na táboře mám a jsem spokojená, ikdyž je to poněkud dražší. Ubytování víceméně hotelového typu, sprchy a toalety až luxusní, venkovní bazén se solárním ohřevem .. Loni byly děti na Novém Řadově a stahovala jsem je odtamtud předčasně, byly tam nešťastné, na vině dost i počasí (lilo, byla zima), všechno vlhké, v chatkách jak sardinky po 8-mi, věci nebylo kam dát, nic kde sušit..
Teď jsou spokojené a já taky, ten letošní tábor se jmenuje Štědronín, jukněte na:
http://www.sweb.cz/agentura.apolo/
a pak fotky na
http://apolo.webz.cz/stedronin1/

Tady to fakt mají suprové,  ale do srubů či stanů s podsadou po loňské zkušenosti bych je neposlala ani náhodou !!

BLUE — 7. 8. 2007 8:00

no já nevím, já jezdila na tábory od malička  a téměř vždycky to bylo do chatek nebo později do stanů s podsadou a bylo to super a mám odtamtud spoustu nádherných zážitků. Ono se to dneska trochu moc prožívá,  když bude dítě jednou za rok  chodit týden ve špinavém triku a s neumytýma ušima tak se mu vůbec nic nestane. Tohle je právě pro ty děcka na těch táborech to nejlákavější :-)

Tábor kde se bydlí pomalu v hotelu s vyhřívaným bazénem - to není tábor ale  luxusní dovolená ;)

Vlaďka — 7. 8. 2007 8:16

Blue, naprostý souhlas. Papuče a televizi mají doma, kvůli tomu nemusí jezdit na tábor. Pokud vyjde počasí, jsou stany ideální. Taky jsme jezdili a nezanechalo to na nás žádné psychické následky. Kluci jezdí každý rok na tábor pod stan, letos jel už jenom ten mladší, právě teď tam je, a jasně že přijednou špinaví, prádlo navlhlé a oči navrch hlavy, hromada zážitků z táborové tematické hry a pokaždé zamilovaní, takže myslím že to neumyté zuby a nohy pro ně naprosto vyváží. Po příjezdu je naložím do vany, prádlo vysymu komplet do pračky a je to.

Ela.. — 10. 8. 2007 12:17

BLUE napsal(a):

no já nevím, já jezdila na tábory od malička  a téměř vždycky to bylo do chatek nebo později do stanů s podsadou a bylo to super a mám odtamtud spoustu nádherných zážitků. Ono se to dneska trochu moc prožívá,  když bude dítě jednou za rok  chodit týden ve špinavém triku a s neumytýma ušima tak se mu vůbec nic nestane. Tohle je právě pro ty děcka na těch táborech to nejlákavější :-)

Tábor kde se bydlí pomalu v hotelu s vyhřívaným bazénem - to není tábor ale  luxusní dovolená ;)

No, moje děti si zrovna ve špíně nelebedí a z tábora v namačkaných srubech na Novém Řadově v loňském roce byly nešťastný. Tady si  her a pochoďáků užili taky dostatečně, jen to spaní bylo prostě kulturnější. Do luxusní dovolené to mělo daleko, ale líbilo se jim tam a to je hlavní.

dusička — 10. 8. 2007 14:19

Já si myslím, že záleží, zda je to typická holka - ta jen tak na tábor do chatiček nepojede, protože veze s sebou minisukně a těší se na discotéky a na kluky. A nebo je to holka, která je uličnice, a kluci - ty to nějaký pořádek a hygienu neřeší. A ve stanech nebo v chatkách - čím větší legrace, tím lepší.

Ela.. — 10. 8. 2007 14:37

Já coby dítko trávila každé prázdniny na táboře, ať už ve stanech s podsadou (ten byl děsnej, suché latríny, dodnes s hrůzou vzpomínám,  brrr!!! ) či v chatkách, ale pamatuju se, že v těch chatkách jsme nebyli zmáčknuté jak sardinky v konzervě, bral se ohled na to, abychom tam měli kde dát věci, k čemu se posadit ..  Loni mě Nový Řadov nemile překvapil, ve srubech po každé straně namáčknuté vždy dvě palandy za sebou (takže 8 dětí), prostor na oblečení těsně u dveří velikosti půlky běžné skříně a jinak pod postelí pro každého půlka šuflete, pod oknem pidi skříňka a v meziprostoru "místnosti" delší nízký stůl bez židlí (na ty už prostě místo nebylo). Byl to typický tábor, kde na úkor kvality se preferovala kvantita (co nejvíc dětí za účelem co nejvyššího zisku). 
Jinak naprosto souhlasím, že jsou holky - slečny a holky typu kluk a ne každý je stavěný na ten typicky klasický tábor.

host5522 — 12. 8. 2007 8:50

Já jsem jako dítě pravidělně jezdila na tábory, kde se spalo ve stanech s podsadama, byly tam suché latríny a koupalo se v potoce. Dodnes na to ráda vzpomínám. A myslím, že mi to hodně dalo i do života - nejsem rozmazlená, nepotřebuju mít skříně narvaný oblečením a nemusím nutně mít žádný velký luxus.

Posílat děti na takový "tábory", jak psala Ela.., to mi přijde docela síla. Ale ať si každý jezdí kam chce, že...  :jojo:

lupina montana — 12. 8. 2007 11:06

No vidíš, Elo, každej to holt má jinak....moje dcera byla na "luxusním" táboře jen poprvé a prohlásila, že ji nikdo na žádnej tábor už nikdy nedostane :) (vyšla právě 2. třídu) :co:....nudila se tam.... No, ukecali jsme ji na "špinavý" tábor..........jezdila tam jako dítě, praktikant i vedoucí a přátelé z té doby jí byli tuhle na svatbě :) Druhá dcera jezdila nadšeně s ní...A řeknu vám jednu kouzelnou příhodu: když byla "malá" poprvé(po 1.třídě) a my si pro ně jeli do Prahy, pro ty poštípaný navrátilce, první, co jsem uviděla, byla moje starší, jak brečí, jako želva...a malá nikde...no, krve by se ve mně nedořezal-jenže vzápětí se ukázalo, že malá se drží vedoucího za nohu a brečí taky....jen jim bylo smutno, beruškám :lol::hjarta:
Jo-moc se nemyly(i když jednou týdně jezdil tábor do Krumlova do bazénu) a na šumavě je hodně drsné klima. Jenže- celý tři neděle měly pořád co dělat...ty CETEHy se připravovaly celý rok s láskou a péčí...kdepak-vypustit a napustit bazén! Zlaté nuggety máme schované dodnes....
A když byly na puťáku a zmokly jim jejich péřáky, měly jedinou starost-aby nebyly zničený :lol:...jo....měly tam chlapečky, kteří dopadli sice stejně, ale ti měli starost docela jinou...aby něco nechytli (na to konto si spacáky řádně nevysušili a spali v mokrým....ale stejně se jim nepodařilo nic chytit :fuck: )

spunt — 12. 8. 2007 11:38

Já jsem jezdila na tábor až jako vedoucí. Byl to jak píšete ten katastrofální čistě stanový tábor s podsadama, s dřevěnejma hajzl budkama ( samo suchýma). Kuchyně jeden sporák napojený na bombu (obědy se ale vozily z hospody)..... voda se ohřívala  brutaru.. . Děti se koupaly každý čtvrtý den v dětských vaničkách v teplé vodě. Vedoucí oddílu ( a instruktoři) dohlédly aby se vykoupal celý oddíl. Starším slečnám (instruktorkám,vedoucím), které se potřebovaly umýt např z důvodu menzes to bylo umožněno samozřejmě denně.
Jinak koupání v řece nebo na koupališti.
Zažili jsme i lehkou povodeň s dvoudenní evakuací a děti z toho byly naopak nadšené.
Program byl dobrý, děti se nenudily, naopak občas chtěly více osobního volna.
Jsem ráda, že mám na tento tábor stále kontakt a nejspíše tam svoje děti pošlu.
Cena je velmi nízká letos 3,900,- na 3 týdny. Ta cena je nízká, protože ty lidé to dělají z prostého nadšení pro děti, ne aby si vydělali peníze. Když jsem tam před pár lety jezdila já, ještě jsem si příplácela jako vedoucí na jídlo, peníze jsem žádné nedostala. Dneska už snad vedoucí neplatí nic :rolleyes:

Každému vyhovuje něco jiného, ale souhlasím s názorem, že tábor má být více přírodní a ne hotelového typu. To není tábor, ale dovolená. Taky nejedu na vandr do hotelu....

Kamarád také dělá tábory. Náplň je kvalitnější, lepší zázemí (chatky, záchody, sprchy). Je tam i jízda na koních atp..... ale cena je podstatně vyšší.

Vím že na ani jeden tábor se nemusím bát poslat děti. Nic jim tam nehrozí.

Tiina — 13. 8. 2007 13:46

Mě naši posílali na tábory prakticky od šesti let a upřímně - nenáviděla jsem to. Byla jsem tiché dítě, co bylo nejradši někde zalezlé a všechny ty hry, olympiády, noční bojovky ( ty speciálně ) to bylo peklo na zemi. Fuj.

Helča2 — 23. 8. 2007 14:22

Dcera  jezdila na soukromé tábory,kde jsme každý rok udělali ,,přepadovku,, aby jsme věděli v jakých podmínkách je a byli jsme spokojeni my i dcera ( dnes 19.let,jezdila od 7-15 let ).Syn ( 10,5 roku ) také jezdí rád na tábory, ale ten již jezdí od mého zaměstanavatele, kde mají skvělé podmínky.Dokonce pořádají tábory pro děti 4x do roka ( podzimní práz., zimní práz., velikonoční a letní prázd.) Není to drahé a syn jezdí na všechny :-))) a hrozně rád.Pokaždé má novou lásku :-)))