Pinky — 23. 5. 2007 15:08

Holky, tak by mě zajímal Váš názor...jak dlouho miminko kojit.
Já mám v plánu to tak v půl roku ukončit, stejně jako u druhého syna, ale všude v okolí je spousta mamin, který odstavují až tak v roce....
Vím, že mateřský mlíko je pro dítě to nejlepší a kojení je pro mě pohodlné a navíc mě baví, ale zároveň u kamarádek vidím jak je těžký starší dítko od prsa odnaučit.
Nechci aby se u prsa uklidňovala, uspávala a později se ho dožadovala a vytahovala mi ho z pod trička kdekoliv a kdykoliv :D

Vy maminy, který stále kojíte i po půl roce a dáváte i kašičky,příkrmy a podobně..jak to děláte ?? Nemáte ty prsa moc nalitý, když kojíte třeba jen ráno a večer ?? Nebo se ta produkce mlíka nějak ustálí ??

V lékárně jsem si vzala letáček, kde je napsané, že by se mělo kojit 6 měsíců, pak je dítě připraveno na další stravu... prý si toho půl roku díky mateřskýmu mlíku, zdokonaluje imunní systém.

Díky moc za názory a rady :hjarta:

puzzle.girl — 23. 5. 2007 15:24

Pinky, já mám v plánu kojit minimálně do té doby dokud se bude v noci budit. Vsstávání mi nedělá dobře a představa, že bych v noci ještě měla jít dělat mlíčko je opravdu příšerná, takže takhle.
Jinak už přikrmujeme - ob kojení UV a večer dávám kašičku, ale lžičkou jí moc nesní, takže uděláme trošku (maličko) řidší a dlabe ji z flašky. Trošku jsem upravila dirku...

tes1 — 23. 5. 2007 15:28

No a já si myslím, že do předu naplánovat kojení snad ani nelze...nevíte jakou kvalitu mléka budete mít, kolik mléka...jestli dítě hned od začíáku nebude na flašce...já neplanuju - prostě uvidím...
První dítě jsem kojila půl roku, ale to díky špatnému vysvětlení kojení...u druhého se nám to snad podaří už lépe :)

Blanka LBC — 23. 5. 2007 15:29

Já budu kojit co to půjde :D hlavně v noci :supr: hlavně že to jde :D je nám zítra 10 měsíců :lol:

Ambra — 23. 5. 2007 15:29

Já plánuju kojit tak do roka, max do roka a půl. Přikrmuju měsíc a mezi jídlama si málá ještě dá trochu mlíka, takže se to dá. Ale je fakt, že pije přes den míň, takže ty prsa nalitý mám, ale zatím se to dá. Akorát se začla na to mlíko budit častěji v noci :-(

Novia — 23. 5. 2007 15:38

Pinky,
já kojila Tobiho přesně 9 měsíců. Plně jsem kojila 7 měsíců a měla jsem to štěstí, že se Tobi odstavil sám.
Jinak jsem měla v plánu kojit do toho roka, pak už stejně MM dětem nic moc nedává a čím později odstavit,tak tím to je horší, vidím to v okolí. Aby mě dítko ve 2 letech v noci budilo 5 na kojo, tak na to já nikdy nebudu :D
Nejdřív jsem chtěla do toho půl roku,ale přece jen, chtěla jsem dýl a to spíše z mýho pohledu, bylo moc krásný mít takový pouto :)

Nic neplánuj,samo to přijde. jde o to,jak to budeš cítit ty. jak budeš spokojená ty, bude i mimčo....

Jinak ještě,
v 7 měsícíh jsem najela pana Estevila. je to rada,jak naučit spát dítě v noci ( ve zkratce).
Po 2 dnech mi Tobi spal celou noc bez koja a můžu jen doporučit...
Od té doby se v noci nebudí, a když, tak jen pokud mu rostou zuby a spí celou noc!!

Novia — 23. 5. 2007 15:39

Ještě k těm prsům,
když začneš odstavovat po stupně,tak to ani na prsách  nepocítíš.....

Já třeba měla teď nalitý prsa jen týden po porodu a jinak nic, normálka.....

Petruse — 23. 5. 2007 15:45

Tak já jsem prvního syna kojila do dvou let a uplně v pohodě . Jednoho dne jsem mu řekla,že mlíčko už není a že je v ledničce. Vzal pak útokem ledničku kde na něj mlíčko čekalo v hrnečku  :P :lol:

Kačenka je stále také kojená a přikrmovaná od skoro 8 měsícu . Mě kojení hodně baví a moje děti taky ,kojit budu ,dokud Kačka bude chtít :jojo:

Pinky — 23. 5. 2007 15:46

Novi, co to je "pana Estevila " ??? :D:dumbom: Nechápu to nějak... :)

Jinak díky za radu....asi tak nějak jsem to potřebovala a chtěla slyšet. :supr: Taky se mi líbí..dívat se na ni, jak dundá a zbožně na mě valí očička... :hjarta:
Malá už začíná sem tam spát celou noc....včera jedla v 21h a spala v tahu až do 7,30h...hleděla jsem jak péro...možná je to tím, že už tak neblinká a zkusila jsem jí dát z obou prsů....a nebo to taky bylo tím, že bylo úmorný vedro a skoro celý den nic nenaspala..po 2 hoďkách jedla a ještě čurdila čajík....

Petruse — 23. 5. 2007 15:51

Jo a Kačka spinká krásně celou noc . Dostane bud kaši ,nebo "zbytek" od oběda a prso a do rána o ní nevím :hjarta:
Ondráška jsem to po roce musela odnaučovat a naučit ho spinkat. Prostě dostal "nálož" večeře a během pár dnu ,miláček pochopil ,že v noci se spinká . No jo ,jsem macecha :|

Claire — 23. 5. 2007 16:05

Tak já taky pořád kojím, líbí se mi to, Matyldě taky a chtěla bych kojit do těch jejich dvou let... mimochodem, někde jsem četla, že kojení 24 měsíců je nejlepší prevencí proti rakovině prsu, kterou je bohužel moje rodina zatížena...
Maty má kojení spojené se spaním - kojím večer před spaním, jednou v noci, potom ráno a pak po obědě, když jde spinkat a zase po probuzení. Nijak mě to neomezuje, snad jen v tom, že se nemůžu nalejvat alkoholem (a to mi nevadí) a že nemůžeme nikam odjet na víc dní bez malé (a to nám zase nevadí, jakmile jsme bez malé jen pár hodin, tak už se nám stejně stýská ;) ); stejně všechno podnikáme jako rodina
Na nalitá prsa taky nijak netrpím, myslím, že se to postupně upravuje, jak je potřeba.
Pravda je, že se Maty občas "dobývá" pod tričko, ale stačí přísným tónem říct, že teď prso ne a je to.
Ani mi to nepřijde divné, téměř všichni kolem mě se stejně starými dětmi kojí, takže ani nejsme za exoty :supr:

Novia — 23. 5. 2007 16:07

Jak na dětskou nespavost  Tipy a rady


Dr. Eduard Estivill: Dětská nespavost, Práh 2004. Cena 119 Kč.


Podotýkám, že toto je až od 6 měsíců!!!!!! Dříve děti nemusí spát celou noc.


Souhrn od Jaňulíka, září 2004

Jak u dítěte vypěstovat návyk správného spaní?

Při učení dítětě jak správně spát neděláme rozdíl mezi kojencem nebo čtyřletým dítětem. Ve všech případech je zapotřebí:

1. Připravit vnější předměty. Osobně vyberete takové předměty, které budou dělat dítěti společnost po celou noc.

- nějakého plyšáčka

- dudlíky(pokud je používá)

- obrázek s měsíčkem, závěsnou pohybovou hračku, která bude dítěti stále nablízku, ale které se nebude moci dotknout, zkrátka nějaký takový fixační předmět. Výběr hračky záleží na rodičích, fantazii se meze nekladou.

2. Stanovit si časový rozvrh - dítě by mělo být koupáno, krmeno a ukládáno ke spánku vždy přibližně ve stejnou dobu.

3. Duševně se připravit, zaujmout pevný a odhodlaný přístup.


a) Návyk k afektivitěPo koupání a po večeři věnují rodiče 5-10 minut nějaké uvolněné a příjemné činnosti společně s dítětem. Může to být pohádka, povídání, ukolébavka, hra ... Během ní si dáte pusinky, zasmějete se, pomazlíte. Doporučujeme provádět návyk k afektivitě v jiné místnosti, než dítě spí. Zdůrazníme tím, že v dětském pokoji se pak pouze spí. Během těchto minut dají rodiče dítěti najevo, jak moc ho mají rádia že se na něj nezlobí.

b) Po ukončení tohoto návyku k afektiviitě odnesetedítě do jeho ložnice. Tady na něho budou čekat námi připravené věci - plyšák, hračka, dudlík. Dítě uložíte a když se zvedne, brečí nebo protestuje neztratíte hned nervy. V této fázi již musíte být pevně přesvědčeni o tom, co budete dělat a musíte to dát najevo. Při sebemenší změně vašeho přístupu se bude dítě cítit zmatené. Takže mu na krátkou chvilku dáte ruku, vzápětí se však vzdálíte tak na metr od něj a jeden z vás (matka nebo otec) vysloví nahlas, klidným, sladkým, ale odhodlaným tonem následující větu:

Miláčku, maminka s tatínkem tě naučí spát samotného. Ode dneška budeš spinkat tady, ve své postýlce, s měsíčkem, tady s tou houpací hračkou a plyšáčkem.

Tento hovor má trvat asi 30s, takže uvedenou litanii za půl minuty zopakujeme 2x-3x. Pravý význam věty spočívá v tom, aby ji ten, kdo ji říká, pronesl odhodlaným tonem v hlase. Klíčem je váš přístup.

Dítě bude provádět důmyslné akce, aby vás znejistilo. Může dělat scény, zvracet, brečet ...
Dospělý však nezmění ton svého hlasu. Nezačne s dítětem rozmlouvat. Musíte zkrátka oslepnout a ohluchnout. Děti jsou neskutečně vynalézavé a dokáží přijít na takové protestování a vymyšlenosti, že se vám až bude svírat srdce.Po té pronesené litanii odejdete z pokoje. Od této chvíle musíte mít nervy ze železa, nebot první dvě noci naší procedury jsou skutečně tvrdé. Pokud dítě nepřestává plakat a neuklidní se, přesně po jedné minutě vstoupíte do jeho pokoje a uklidníte ho. Vstupujeme do pokoje ne proto, abychom dítě uspali, ale proto, abychom ho mu ukázali, že jsme ho neopustili a že ho učíme spát. Na těchto kratičkých návštěvách nebudete dělat nic jiného, než že zopakujete větu, kterou jsme uvedli. Nebudete ho ani pusinkovat, ani kolébat, podávat mu ruku ... Napoprvé ona věta trvala 30s, napodruhé nebude delší než 10s. Pronesete ji stejně vyrovnaným a klidným tónem. Mějte na paměti, že když do pokoje vstupujete, není to proto, aby dítě zmlklo, nýbrž proto, aby vidělo, že je neopouštíte, že jste neustále u něj a máte ho rádi. Návštěvy budeme opakovat pokaždé, kdy budou zapotřebí.
Tato procedura trvá asi 1 týden. Pokud se ovšem nenecháte vyvést z míry a nezklouznete ke svým starým zvykům. První den vstupujeme do místnosti porvé po minutě, pak po 3-5-5... Druhý den po 2-5-8-8. Třetí den 3-7-11, čtvrtý 4-9-14, pátý 5-11-17, šestý 6-13-20, sedmý a případně všechny další, než umí spát samo 7-15-23. Rozvrh možno přizpůsobit, je třeba zachovat rostoucí tendenci nánštěv a jednotlivých dní.

Až se tedy znovu rozpláče, zopakujte onu uklidnující větu a nehledte na to, kolikátá bije, dvanáctá půlnoční nabo pátá ranní.Podobný popis (s jinou variantou časových intervalů) od Míši, květen 2004:


1. spánek není za trest, musí být v klidu

2. před spaním vždy rituální fáze afektivity, tzn. intenzívní komunikativní hry s rodičem - doporučují čtení knížky
na klíně, mazlení atd.

3. metoda zabírá v 96% populace dětské i pubertální

4. vybrat 3 fixační předměty, dopor. 1 visící nad postýlkou - např kolotoč, 2 plyšák 3 obrázek, na který vidí, ale
nemůže na něj šahat

5. uspávající musí mít opravdovou jistotu, že to tak chce!

6. uspávající položí dítě do postýlky, řekne připravené zaklínadlo: Janíčku, maminka chce, abys spinkal sám, máš
tady včeličky, slona a zrcátko! Hezky spi! Nehladit, jen položená ruka na hrudníčku a ihned odejít, bez ohledu na
křik a nadávky!

7. nejdříve intervaly 1,2,3,4,5 minut, prodlužovat a vždy vejít, stejně jistě zopakovat zaklínadlo, popř. uložit dítě (pokud sedí, stojí) a zopakovat zaklínadlo a odejít!

8. po čase prodloužit intevaly odcházení na 2,4,8,16 minut
Nesmíš se opravdu nechat zviklat. Nehladit, i pohlazení stojí za to být vzhůru! Všechno stále stejně rituálně opakovat pořád dokola a musí být dohodnutí všichni, kdo uspávají, stejně!

Novia — 23. 5. 2007 16:12

Já to teda nedělala tak striktně. Říkadlo jsem neměla, jen jsem položila do postýlky, dala mu šaška, dudlíka do pusy, přikryla, pohladila šla jsem. když začla brečet,tak jsem chvíli čekala, co bude, hned jsem neletěla za ním, udělala to samý jako před tím. Pokud ležel,tak jsem mu dala zase šaška ( jeho plyšák v postýlce a bez něho se neobejde), dudlíka, přikrýla, pohladila a šla jsem. prostě po každý to stejný. Vždcyky jsem čekala dýl a dýl,když řval...
jednu noc mi řval i 2 hodiny v kuse a já chodila občas nakouknout, byl to hysterák,ale nepovolila jsem, pak už asi jen ho´dku vzlykal :)  druhou noc řval míň a třetí už spal celou noc

alenak — 23. 5. 2007 16:13

Ahojky Pinky,
já taky neplánuju kojit moc dlouho,už moc nevěřím, že to má na imunitu nějaký vliv-kluka jsem kojila 11 měsíců, z toho 6 plně a byl pořád marod, holku jsem měla od malinka přikrmovanou a dokojila jsem v osmém měsíci a je zdravá jak rybička...Ale je to pohodlné, takže do 6 měsíců určitě a pak ho pomalu "odstavím". Prý se nejlépe odstavují děti kolem 8-10 měsíce... nevím, ale zda je to pravda. nicméně mám v okolí tolik příkladů, kdy se nemohli pak kojení zbavit a ve dvou i tří letech z toho už mamky šílely, že určitě přes rok nepojedu za žádnou cenu :D
Jinak zdravím Adélku !!! :D

Pinky — 23. 5. 2007 16:22

Holky díky moc...
Novi, tohle uspávání jsem praktikovala u obou kluků a ani jsem nevěděla, že je to nějaká metoda :D

Ali ahojky...to je dost, že se taky ukážeš :hjarta: Zdravíme Adámka.... taky máme jednoho o dva baráky dál, narodil se na konci dubna ;)

Souris — 23. 5. 2007 16:27

Radila bych kojit alespoň 6 měsíců.
Já kojím stále a chtěla bych maximálně do 2 let, jako Claire, dokud nám to bude oběma vyhovovat. Zatím to tak je :supr:
Myslím si, že je to krásné spojení maminky s miminkem :)

Ivule — 23. 5. 2007 16:45

Já budu kojit nejspíš až do Matesovi puberty.Nic jiného než moje mléko nechce,takže mi nezbývá,než být šťastná,že mám mléko a kojit.Ale vážně....mě to neobtěžuje,Máťa to zbožňuje,je to bez práce,zadarmo,sterilní,nejlépe stravitelné a nejzdravější,tak proč se toho zříkat.Kojit budu tak dlouho,jak dlouho o to bude Matýsek stát,ale mám limit tak ty dva roky,pak už se s ním rozumně domluvím a svoje mléko nahradím něčím jiným.

IvanaK — 23. 5. 2007 16:51

Taky mě kojení baví, je to bez práce, nejlepší, co můžu svýmu broučkovi dát. Kojím ráno, odpoledne a v noci. A mlíčka mám dost. I když záleží na tom, kolik vypiju tekutin.
Takže budu kojit tak dlouho, co to půjde a uvidíme. Plánujeme další dítko (možná děti). Tak uvidíme, jak to všechno budeme zvládat. Ale těším  se!!!!!

zuzanka — 23. 5. 2007 17:04

Já kojím jen z jednoho prsu a vám maminkám, kterým fungujou obě prsa tiše závidím.!!! Na ukončování nemám ani pomyšlení, budu se snažit kojit co nejdéle, i když vypadám jak idiot s jedním velkým prsem!!! :gloria:

pupicek — 23. 5. 2007 18:15

také bych ráda kojila co nejdéle ale když vidím někde venku dvouleté dítě jak si přiběhne k mamince, odhrne si tričko a začne cucat prsenko, tak to se mi moc nelíbí, samozřejmě je to můj názor a nevnucuju ho nikomu.
No Pinky kéžbych mohla kojit do roku.

sudina — 23. 5. 2007 18:47

plánuju to taky tak zhruba nějak po roce, že by jsme to usekli,ale mě kojení tak baví, je to hrozně fajn!!!!a hlavně je to nejlepší co můžeš děcku dát!!souhlasím teda s pupíčkem, s tím dvouletým dítětem, to už ne...jinka mě teda noční kojení nevadí,ale musím říct že se i malej budí jen 1 za noc...

Žanet — 23. 5. 2007 19:20

To asi fakt plánovat nejde :D Já plánovala minimálně do roka, ale Míša mi v půl roce začala prso odmítat a tak jsme to po 14dnech trápení vzdali. Prostě z ničeho nic se nepřicucla a odstříkávání mi nešlo.
Takže radši neplánovat :)

Megg — 23. 5. 2007 19:46

Tak tohle téma mě fakt bolí, chjo chjo... jdu vařit NUTRILONEK :grater: :grater: :grater: :rock:

Evca — 23. 5. 2007 20:43

My kojime porad a hooodne a taky planuju ty dva roky. Kojeni je moc fajn a nejradsi bych plynule presla na kojeni druhyho. Ale uvidi se, kdy se znova zadari.

Gia — 23. 5. 2007 20:53

Já si říkala, že tak do roka. A jelikož se Adamovi rok blíží, uvažuju, že možná nechám kojení ještě přes léto. Docela špatně mi pije cokoliv jiného, tak ať není dehydrovaný. Z druhý strany - třeba by ho to pak donutilo pít...
Ale maximálně budu kojit do podzimu, na jaře 07 chci znovu otěhotnět, tak chci aby si tělo odpočinulo a já si mohla dopřát bylinkové detoxikační kůry, abych byla fit do dalšího těhotenství.

Veru — 24. 5. 2007 10:11

Ahojky, já chtěla kojit, do té doby jak by to šlo, ale Kačka už se odstavuje sama. Kolikrát ode mě ani nechce. Už kojím jen z jednoho prsa, v tom druhém mlíčko prostě zmizelo a už mizí i z toho prvního..:grater: A jen jednou denně, páč víc tam toho neni..:)

stvorlistok — 28. 5. 2007 20:00

Tak mi dneska hovorila sestra co zazila jej svagrina...bola u nej na navsteve jej kamaratka s asi trojrocnym synom a este koji a scena pred vsetkymi, ked maly chcel napit, zacal spievat pesnicku slovensku: Chcem sa z teba napit, saty odhod prec..a isiel tanecne k nej a zacal jej odopinat bluzku tak to uz je fakt moc si myslim :dumbom: 
pocula som ze ked dieta povie mami daj mi prso tak je najvyssi cas dieta odstavit :)

Zuzina — 28. 5. 2007 20:41

stvorlistok napsal(a):

Tak mi dneska hovorila sestra co zazila jej svagrina...bola u nej na navsteve jej kamaratka s asi trojrocnym synom a este koji a scena pred vsetkymi, ked maly chcel napit, zacal spievat pesnicku slovensku: Chcem sa z teba napit, saty odhod prec..a isiel tanecne k nej a zacal jej odopinat bluzku tak to uz je fakt moc si myslim :dumbom: 
pocula som ze ked dieta povie mami daj mi prso tak je najvyssi cas dieta odstavit :)

Tak to je masakr :lol:

misha88 — 28. 5. 2007 20:42

Ahoj Zuzi,jak se máš? Ráda tě tu vidím!! tak jsi měla pravdu, obávaná matura za mnou a ani to nebolelo!!

Zuzina — 28. 5. 2007 20:46

Ahojky. Jsi šikula :supr:

Megg — 28. 5. 2007 21:04

Misho, gratuluju :)

Miss — 28. 5. 2007 21:18

Pinky - rob ako to citis, podla mna pol roka je idealna doba, v porodnici ked som sa na to pýtala mi povedali, že pol roka to ma vyznam potom už ani velmi nie, potom to už nema tie ochranne funkcie atd...ale samozrejme je to na každej matke kolko chce svoje dieta kojit pokial mlieko ma, ja nekojim už od dvoch mesiacov a problemy ziadne nemame nastastie, nerobi mi problem mlieko urobit, je to pre mna pohodlnejsie a rýchlejsie ako kojenie dost som s as nim natrapila  malý je ovela kludnejsi odkedy je na UV.

Miss — 28. 5. 2007 21:20

stvorlistok- no ak sa to ozaj stalo tak to nemalo chybu :supr: :lol: :lol: :lol: to je už nechutný brutal podla mna..nie trojrocne by som už teda nekojila ani za nic :lol:

misha88 — 28. 5. 2007 21:59

Megg napsal(a):

Misho, gratuluju :)

díky díky Megg:)!

eva4444 — 29. 5. 2007 16:16

Mám zkušenost s kojením 2,5 roku, odstavení proběhlo bez scén a řevu malého. Prsa se mi nalívala dosti bolestivě až po 4 dnech, tak jsem malému zase kojení dala, proto jsme odstavení zvládli až na několikátý pokus.
Doporučuje se kojit do 2 let, doporučuje to světová zdravotnická organizace.
Plánovala jsem kojit 2 roky od začátku, pak jsme to o půl roku ještě prodloužili... a nelituju. Kojení mělo pro nás jen samé výhody a ani jednu nevýhodu.
Výhody:
Mléko vždy a všude po ruce.
Při nemoci, když dítě nic nechce jíst, mělo alespoň mléko.
Imunita se buduje stále a mlíko v tom pomáhá tak dlouho jak kojíte.
Ušetřila jsem několik tisíc Kč (i když jsem kupovala UM na večerní kaše).
Nenahraditelný kontakt s dítětem.
Dítě se vždy při kojení okamžitě uklidní, ať už je nemocný, nebo ho něco bolí po pádu.
Když jsem ho chtěla uspat na neobvyklém místě např. na koupališti, tak u prsu usnul, jinak ne.

Dítě spí stále se mnou v posteli a nějak mi to nevadí a nevidím důvod, proč to měnit. Náš taťka je často v noci v práci a i já se tu sama v posteli v našem starém době bojím, tak to bych neudělala ani sobě, abych spala sama a nechala dítě v jiné místnosti.

Vendaa — 29. 5. 2007 23:34

Strašně ráda bych kojila co nejdýl to jde, ale začínám o mlíčko nějak přicházet, aniž bych věděla proč. Mamča kojila mě do roka a bráchu rok a půl. Bráchu to pak nešlo odnaučit a jak píšeš ty, sápal se na ní všude - v autobuse jí začal rozepínat halenku a dožadoval se mlíka a nedal si vysvětlit, že už není:-)))kolikrát se mamča pěkně potila a červenala:-)
Ale zase jsme nebývali nemocný a měli pořád takovou tu zdravou barvu:-)

ivanka05 — 20. 5. 2008 15:16

na www.kojeni.net jsem cetla z ekdyz uz nekdo chce odstavovat po pulroce co nejdrive, tak spis pockat v 8,9.mesici, ze v 6.mesici to dite mleko potrebuje, uci se na prikrmy a mleko je jeho zachytny bod, ... melo by umelou (to je nove), prikrmy nove atd... takze asi tak to vidim i ja...

dusička — 20. 5. 2008 15:44

Tak já začínám odstavovat od roka. V roce jsem koupila sunar, Marky je ted 14 měsíců a sunárek miluje a občas ještě i kojíme. Ale to je spíš moje psychika, že ještě já to nechci ukončit.

ivanka05 — 20. 5. 2008 16:17

duši, ale od roka uz mliko neni uplne nutne ze? pry od roka staci mlecne vyrobky atd...

dusička — 20. 5. 2008 21:45

Kamchi, staršího kluka jsem kojila 14 měsíců, sám se odstavil a nechtěl mlíko žádný. A tak jsem do něj cpala aspon mléčný výrobky,ale občas nechtěl kaši, někdy jogurt. v tom sunaru jsou navíc vitamíny, tak mám takovou tu jistotu,že jí nic nechybí.

Helča2 — 21. 5. 2008 13:04

Zuzanku taky ještě kojím. Zatím nepočítám s odstavováním, ale tak za půl roku bych to chtěla zkusit ( pokud se do té doby neodstaví sama ) .

madlička — 21. 5. 2008 19:04

Taky kojím. Kamchi, alespoň co nám říkali pediatři ve škole, tak by mělo dítě vypít 0,5l mlíka denně........ nepočítám mléčné výrobky( jogurty atd.)

Já už bych i pomaličku kojení nechala, ale naše mládě nechce žádné umělé mlíko a kravské jí zatím dávat nechci. Kromě toho všeobecně moc  jídlo nechce, takže mám radost, že má alespoň tady toto. Jedna paní ze školky mi říkala, že do dvou let kojila a její holky taky nic moc nechtěly, když přestala začaly jíst všechno, tak snad to tak bude i u nás

Miss — 24. 5. 2008 21:23

Ja uz si to ani neviem predstavit, mlieko som stratila kojila som necele tri mesiace, ale musim sa priznat, ze robenie umeleho mlieka bolo pre mna pohodlnejsie, raz- dva urobene vypite, kým s kojením sme sa trápili aj hodinu a po 10 minutach bol zase hladný a teraz je to uz uplna pohoda, mlieko pýta 2 x denne, pije uz kravske takze je to fajn, ale v porodnici mi povedali, ze pol roka a potom to uz nie je take podstatne dieta ma vitaminy z tuhej stravy, takze sa priklanam k nazoru Pinky :)

PetaZ — 26. 6. 2008 8:11

Já jsem slyšela názor, že kojení je pro dítě to nejlepší v prvním půl roce života, ale nadále to nemá již cenu.. Ba naopak to pro dítě nemá dobrý vliv. Týká se to alergií apod.

Já měla v plánu u Nely kojit půl roku.. Nakonec jsem kojila 3 měsíce.. Pokud budu mít další dítko, tak opět jsem názoru půl roku a pak odstavení. No jo, ale člověk míní - život mění :)
Ale rozhodně mi přijde dost divný, když si přiběhne batole na pískovišti k mamce spíš k prsu a ta vykasá halenu ke krku.. I děti okolo třech let s dudlíkem jsou pro mě mimozemšťani :D

PetaZ — 26. 6. 2008 8:16

Vidím tady, že světová zdravotnická organizace doporučuje kojit do dvou let. Já jsem zase četla půl roku. Mám pocit, že se může napsat cokoliv a je na každé z nás ke které variantě se přikloní. :)

Martinka1 — 26. 6. 2008 9:13

Nedávno jsem se bavila s kolegyní v práci, která má 8-letou dceru.
Hodně mě překvapilo (POZITIVNĚ), že kojila do 5-ti let!!!
Dcera si prý dala knedlo-vepřo-zelo a pak ještě mlíčko.
Přestala kojit až ve chvíli, když dcera řekla "mlíčko už nechci" a to si myslím, je ten pravý čas. :-)

Podle mě je to úžasné, i když Vy všichni jak jsem četla máte úplně opačný názor.

eva4444 — 26. 6. 2008 15:42

Martinko, já jsem kojila jen do 2,5, mám podobný názor, i když do 5 let mi přijde dlouho, ale nic proti. Pořád čtu radši názor, že někdo kojil do 5 let než názor, že kojení po 6 měsících věku nemá na dítě dobrý vliv i kvůli alergiím. To je naprosto názor proti přírodě.
Souvislost mezi délkou kojení a chutí dítěte k jídlu bych nehledala. Já jsem dlouho kojená nebyla a do puberty jsem se normálně nenajedla a byla jsem vždy skoro nejmenší a určitě nejhubenější dítě z ročníku. Moje dítě vybíravé není.

ivanka05 — 29. 6. 2008 11:46

Marti: to je ale o zvyku, ale ne o tom, ze by to mleko davalo vyzivu, rika se ze po dvou letech uz tu vyzivu opravdu nema jakou ma mit.. ja to vidim opradu tak do 8.-9.mesiced veku male... v pulroce najedeme na prikrmy a cetla jsem na www.kojeni.net ,ze to dite potrebuje u tech novinech neco co zna - zachytny bod, tj.kojeni, ale pak az se navykne na prikrmy, tak se muze zkusit pomalu odstavovat - postupne... protoze zase pry kolem 10.-12.mesice zacina byt dite zavislacek na mamince a tezko se odnauci kojeni... co je pravdy na tom, nevim, ale prijde mi to s temi prikrmy logicke, tak uvidime...

Zuzina — 7. 7. 2008 23:43

eva4444 napsal(a):

Martinko, já jsem kojila jen do 2,5, mám podobný názor, i když do 5 let mi přijde dlouho, ale nic proti. Pořád čtu radši názor, že někdo kojil do 5 let než názor, že kojení po 6 měsících věku nemá na dítě dobrý vliv i kvůli alergiím. To je naprosto názor proti přírodě.
Souvislost mezi délkou kojení a chutí dítěte k jídlu bych nehledala. Já jsem dlouho kojená nebyla a do puberty jsem se normálně nenajedla a byla jsem vždy skoro nejmenší a určitě nejhubenější dítě z ročníku. Moje dítě vybíravé není.

Tak ohledně vlivu kojení na alergie už snad proběhla nějaká studie. říkala to i moje doktorka. Pokud mám matka dispozice k alergiím, pak může dojít k přenosu na dítě. Nestudovala jsem to podrobně, takže nejsem schopná vysvětlit mechanismus. Ovšem proti přírodě mi to tedy nepřipadá. Neviděla jsem ,že by třeba roční hříbě nebo štěně přiběhlo k matce a chtělo mléko :vissla:

ivanka05 — 10. 7. 2008 10:13

NOvia: co to je estevila? jak jsi psala????

sunyata — 10. 7. 2008 20:38

Zuzina napsal(a):

Tak ohledně vlivu kojení na alergie už snad proběhla nějaká studie. říkala to i moje doktorka. Pokud mám matka dispozice k alergiím, pak může dojít k přenosu na dítě. Nestudovala jsem to podrobně, takže nejsem schopná vysvětlit mechanismus. Ovšem proti přírodě mi to tedy nepřipadá. Neviděla jsem ,že by třeba roční hříbě nebo štěně přiběhlo k matce a chtělo mléko :vissla:

Ale to, ze clovek je rarita a jako jediny druh savce na svete pije mleko jinych savcu (kravske, kozi mleko) to je v souladu s prirodou? Kdo teda urcuje co je normalni? Hm, v tomto pripade asi mlekarensky prumysl. Jinak prosim, trochu zdrave logiky do toho uvazovani.

sunyata — 10. 7. 2008 20:44

eva4444 napsal(a):

Mám zkušenost s kojením 2,5 roku, odstavení proběhlo bez scén a řevu malého. Prsa se mi nalívala dosti bolestivě až po 4 dnech, tak jsem malému zase kojení dala, proto jsme odstavení zvládli až na několikátý pokus.
Doporučuje se kojit do 2 let, doporučuje to světová zdravotnická organizace.
Plánovala jsem kojit 2 roky od začátku, pak jsme to o půl roku ještě prodloužili... a nelituju. Kojení mělo pro nás jen samé výhody a ani jednu nevýhodu.
Výhody:
Mléko vždy a všude po ruce.
Při nemoci, když dítě nic nechce jíst, mělo alespoň mléko.
Imunita se buduje stále a mlíko v tom pomáhá tak dlouho jak kojíte.
Ušetřila jsem několik tisíc Kč (i když jsem kupovala UM na večerní kaše).
Nenahraditelný kontakt s dítětem.
Dítě se vždy při kojení okamžitě uklidní, ať už je nemocný, nebo ho něco bolí po pádu.
Když jsem ho chtěla uspat na neobvyklém místě např. na koupališti, tak u prsu usnul, jinak ne.

Dítě spí stále se mnou v posteli a nějak mi to nevadí a nevidím důvod, proč to měnit. Náš taťka je často v noci v práci a i já se tu sama v posteli v našem starém době bojím, tak to bych neudělala ani sobě, abych spala sama a nechala dítě v jiné místnosti.

:supr: Mluvis mi z duse. Ja jsem malou kojila 2 roky a citim to taky tak.

Florio — 1. 8. 2008 9:51

eva4444 napsal(a):

Martinko, já jsem kojila jen do 2,5, mám podobný názor, i když do 5 let mi přijde dlouho, ale nic proti. Pořád čtu radši názor, že někdo kojil do 5 let než názor, že kojení po 6 měsících věku nemá na dítě dobrý vliv i kvůli alergiím. To je naprosto názor proti přírodě.
Souvislost mezi délkou kojení a chutí dítěte k jídlu bych nehledala. Já jsem dlouho kojená nebyla a do puberty jsem se normálně nenajedla a byla jsem vždy skoro nejmenší a určitě nejhubenější dítě z ročníku. Moje dítě vybíravé není.

K tomu jen, že to vidím tak, že kojit se má dokud chce matka i dítě, myslím si, že se to nějak naplánovat moc nedá, některé děti se samy odstaví třeba v 9.měsíci a už prso nechtějí. Do 5 let se mi to zdá jako extrém, nelíbí se mi to - ale proti gustu...

Alergie- Myslela jsem si, že jsou na to nějaké studie, že alergeny pak přechází z mlíka. I když malá má atop.ekzém (po tatínkovi, on jej měl hodně hodně silný a ač u většiny populace vymizí tak max.do těch 17 let, tak on jej má dodnes) a nijakého vlivu kojení po 6.měsíci jsem si nevšimla.

topazio — 31. 8. 2008 8:48

To nevím jak dlouho budu kojit, nejspíše podle potřeby Matýska.

host5522 — 3. 9. 2008 10:21

chtěla bych kojit co nejdýl. jednak si myslím, že je to pro dítě zdravotní přínos a pro mě je to zase finančně výhodné :)

Helča2 — 3. 6. 2009 21:37

Helča2 napsal(a):

Zuzanku taky ještě kojím. Zatím nepočítám s odstavováním, ale tak za půl roku bych to chtěla zkusit ( pokud se do té doby neodstaví sama ) .

Tak si tak čtu rok staré téma a odstavení kojení se nekoná bohužel dodnes. Stále kojím. Zuzanka se nechce vzdát. No, ale mě to nijak zvlášť nevadí, tak uvidím,jak to půjde dál :):)

Večerka — 3. 7. 2009 15:02

Tak my se kojíme 2 - 3x denně. Chtěla bych to utnout po prázdninách, ale věřte mi, bude mi smutno, po takové té blízkosti...:rodna:

Lenka P. — 14. 7. 2009 21:57

udajne NEJNOVEJSI STUDIE O prospesnosti delky kojeni

ahoj holky, mam kamaradku jejiz otec je pediatr. sama jsem pomerne prirodne zalozena, co se tyce starani se o sebe i miminko, takze se do debat radeji nepoustime, neb tady zakonite narazime. preci jen se ale obcas stretrneme. Jako o vikendu, kdy mi oznamila, ze ji otec predal nejnovejsi studii - jen s namahou jsem se ovladla. Pry je kojeni prinosne pro dite pouze do 8 mesicu veku (nutricni latky) a pro matku do roka (prevence proti rakovine prsu a dalsi). Delsi kojeni je pry pouze psychologickou zavislosti matky (!). Studie pry vychazela z rozboru mlrka, pricemz prave po roce uz mleko pry neobsahuje dostatek latek a matku kojeni v podstate ohrozuje (prinejmensim vzcerpava), protoze ji odvapnuje.
No tak to je myslim revolucni kravina!
Ona kamaradka sama kojila jen par tydnu - pry nemela mleko - tady se fakt drzim okridlene teorie moji PA "uz jste videli kravu, ktera by nemela mleko?" aneb vse je vetsinou jen v technice kojeni.
Sama jsem toho nazoru, ze kojit proste budu, dokud nas to obe bude bavit - psychickou zavislost nevylucuji, uprimne ale mam za to, ze jsou i zavislosti prospesne!
hezky vecer vsem!

mishasha — 15. 7. 2009 13:43

Tak já osobně si myslím, že na té studii, tak jak je tu prezentována, něco bude. Po tom 6M už je s přibývajícíma příkrmama kojení jen doplněk a to spíš kvůli imunitě než kvůli nutriční hodnotě. Ale stejně studie nestudie...každýho věc, jak dlouho bude kojit nebo nekojit :supr:
Lenko teorie tvé PA je ovšem neskutečná :usch: srovnávat lidský mechanismus kojení s kravím dojením a kojením mláďat..paní je jistě špička ve svém oboru :lol:

I když sama pořád kojím a zatím budu, fakt nechápu tenhle kojící fanatismus..úplně mě to zvedá ze židle :o

Texlin — 15. 7. 2009 14:52

Mě se u prvního dítěte kojení nezdařilo.10,5 měsíce jsem mléko odstříkávala. A teď u druhéhé kojím v pohodě. Chtěla bych kojit,tak do roka. Ale bohužel to nepůjde. Asi budu muset v půli roce do práce, tak nevím, jak to odstavení malej zvládne, když nechce žádnej dudlík.

Lenka P. — 15. 7. 2009 19:03

mishasha napsal(a):

Tak já osobně si myslím, že na té studii, tak jak je tu prezentována, něco bude. Po tom 6M už je s přibývajícíma příkrmama kojení jen doplněk a to spíš kvůli imunitě než kvůli nutriční hodnotě. Ale stejně studie nestudie...každýho věc, jak dlouho bude kojit nebo nekojit :supr:
Lenko teorie tvé PA je ovšem neskutečná :usch: srovnávat lidský mechanismus kojení s kravím dojením a kojením mláďat..paní je jistě špička ve svém oboru :lol:

I když sama pořád kojím a zatím budu, fakt nechápu tenhle kojící fanatismus..úplně mě to zvedá ze židle :o

myslim, ze by ses docela divila, je to predsedkyne unie porodnich asistentek.
proc nesrovnavat mechanismus kojeni jednoho savce s kojenim jineho savce?.)
a tvoje kojit - nekojit, tak to souhlasim - kazdyho vec. tak proc pak pises kojici fanatismus....

Lenďák — 16. 7. 2009 12:09

já jsem tuto debatu četla ráda a koukám kam až jsme se dostaly :lol: Leniii a prosimtě, co že je ta revoluční kravina??? mě osobně studie příjde velice rozumná :supr:
já osobně kojím, ale teorii, že "kojit prostě budu" bych si nelajskla ani po dvou dětech .. ;) k názoru PA teda snad ani se nedá vyjádřit, jen snad jestli by nechtěla přijít mezi nás a dávat teda rady holčinám, co tu kojit nemohly z x důvodů ;) snad jí unie dala toliko zkušeností :godlike:

Helča2 — 16. 7. 2009 15:09

Já Zuzanku kojím ještě 2x za den,sice jsem si říkala nejprve do roka, pak do dvou .... no,ale Zuzanka se nevzdává :) , mě to nijak zvlášť nevadí. Naše doktorka mi říkala,ať klidně kojím dám,že mlíčkem dostává ode mne obranné látky. A musím napsat,že kromě nějaké zimní rýmy po plavání nebyla ještě nemocná :) :) :) .
Syna jsem kojila jen do 6.měs, s příkrmama se odstavil sám (  byl velký jedlík ), je mu 12,5 roku  a měl ve 2.letech neštovice a jinak NIKDY nemarodil :supr::supr::supr::supr: . myslím,že na tom kojení přeci jen něco bude :supr::supr::supr:

daniela33 — 10. 8. 2009 16:33

Zdravím, já mám 8 měsíčního chlapečka a od 6. měsíce přikrmuji. Myslím, že nejlepší je kojit a postupně tak od půl roka začít přikrmovat. Na stránkách kojeneckavyziva.cz je docela dost dobrech tipů a přijdou mi ty věci rozumný. Prostě každá to máme s kojením jinak, takže se nedá říct, že jedno je špatný a druhý dobrý…