cilka — 9. 12. 2006 16:04

Ruce do hladka

Když se český turista vypraví do východní či jihovýchodní Asie, měl by kromě zákonů respektovat i odlišné obyčeje. Spíše než porušení předpisů mu hrozí, že se společensky znemožní. Místní obyvatelstvo nesmrká a otírání nosu kapesníkem považuje za neslušné, ba nechutné. Číňané, Japonci, Vietnamci a Indové proto usilovně popotahují. Také u stolu se dodržují jiná pravidla než v Evropě. Atmosféru v restauracích oživuje říhání, mlaskání a srkání. Dává se tím najevo, že strávníkům chutnalo. Asiaté běžně odhazují zbytky jídla na stůl nebo na zem.
Jan Plíhal, fotograf a student pražské VŠE, žil na indonéských ostrovech déle než rok. „V Indonésii je ze zákona povinnost přiklonit se k nějakému náboženství. Každý Indonésan musí vyznávat islám, buddhismus nebo jinou státem uznávanou víru.“ Ani cizinec by se k ateismu přiznávat neměl. „Jednou jsem to udělal a dívali se na mě jako na vraha. Od té doby říkám, že jsem protestant, a mám klid.“
V Indonésii se dodržují zásady, které s vírou úzce souvisejí. Pohladit dítě po hlavě je nepřípustné, protože je to posvátné místo na těle. Nohy jsou naopak „špinavé“; sedět se zkříženýma nohama a „mířit“ při tom chodidlem na společníka je vyslovená neslušnost. Šárka Maříková strávila díky stipendiu rok v Japonsku. Nejvíce ji zaskočila posedlost čistotou. „Za nechutné považují chlupy kdekoli na těle. Muži a ženy si proto depilují i paže.“ Po několika opovržlivých pohledech spolucestujících v tramvaji nakonec zakoupila žiletku a oholila si ruce. Úzkostlivý pořádek panuje v japonských domácnostech. Návštěvy si musejí přinést bílé ponožky. Na toaletě se přezouvají ještě jednou, obvykle do růžových pantoflí.
V Japonsku i v Číně se cizinec špatně domluví. Jan Pospíšil z cestovní kanceláře China Tours vyvrací mýtus, že se lze v říši středu bez problémů dorozumět anglicky. „Na běžných místech, jako je nádraží, pošta, obchody či policie, se s angličtinou prostě nechytnete.“
V Indii jako bývalé britské kolonii takový problém neexistuje. Jenže... „Pokud se ptáte na cestu, ne vždy dostanete správnou odpověď. Indové vám nepřiznají, že nevědí, a mapu většinou neumějí používat,“ říká generální konzulka v Bombaji Irena Krasnická.

Denia — 1. 3. 2007 12:27

Ahojky, v roce 2005 jsem byla nějaký čas v Japonsku, tak pokud budete chtít někdo s něčím poradit, jsem k dispozici.

Sakura — 21. 3. 2007 18:13

Ahoj, ja v Japonsku ziju, a je to fakt, ze na zachode se prezouvaji. Maji tam vevnitr pantofle, abyste neslapali na zem, i kdyz bidety v domacnostech nemaji, takze zem je cista. Ale problem je v tom, ze cizinci casto zapomenou, ze maji zachodove pantofle na nohou a vyjdou s nimi ze zachodu do bytu. Uz se mi to nekolikrat stalo a "znecistila" jsem tak podlahu v byte. Po byte chodi zase v jinych pantoflich, ktere vyfasujete u vchodu. V nasem byte ale s manzelem pantofle nepouzivame (manzel je Japonec). O bilych ponazkach nutne mit na navsteve slysim poprve.

Japonci srkaji nudle, a to i spagety, coz je dost komicke. Ale mladsi Japonci uz vedi, ze spagety se omotavaji na vidlicku a vkladaji do pusy, ale nesrkaji, jako japonske nudle.

Jinak na me ochlupeni na rukou se v tramvaji divne nekoukaji, ale manzelovi to vadi. Zvlastni je, ze casto vidam v bazenu zeny okolo triceti let, co maji chlupy na nohou. To zase vadi teda me. A v tramvaji jsem videla jednu pani, co mela sukni a chlupy na nohou, ktere byly videt pres puncochy. Nemohla jsem verit, ze v dnesni dobe jsou zeny, co si neholi nohy.

Jo, anglictina. Ve mestech maji na cedulich v obchodech, na uradech i na ulici a nadrazich napisy v anglictine, obcas s preklepy ci gramatickymi chybami, ale i to se ceni. Ovsem i kdyz na ne, v domeni, ze kdyz teda maji ty napisy, tak jazyk ovladaji, promluvite anglicky, pekne ostrouhate. Tak Japonci holt musi snaset moji lamanou japonstinu. Tuhle jsem si chtela dat parek v rohliku, vyslovovany jako "hotto doggu". Ovsem pani mi prinesla horke kakao "hotto kokoa". To teda nevim, jestli byla nahluchla, nebo ja vyslovovala nesrozumitelne. No, mam tu veselo kazdy den.

kiwi — 8. 4. 2007 12:19

Ahoj, ja se pohybuju mezi Thajskem a Cinou. O Thajsku vim vice. Na Cinske chovani si porad nemuzu zvyknout. Vadi mi jejich neustale plivani a vyhazovani odpadu na zem.

Majka.Praha — 25. 8. 2009 10:38

Sakuro .. ty se máš! :-) Byli jsme s přítelem v Japonsku loni, bohužel jen na pár týdnů .. ale do dneška na to moc ráda vzpomínám :-)

alousek1 — 28. 7. 2019 14:55

Ahoj.Vim ze je to ted asi kapku mimo misu,ale chtěla jsem se zeptat letime za 14dnu do thajska a chtěla bych zacit skrz to brat probiotika.Jak dlouho by se měli uzivat pred dovolenou.Díky

rina — 28. 7. 2019 22:21

alousek1 napsal(a):

Ahoj.Vim ze je to ted asi kapku mimo misu,ale chtěla jsem se zeptat letime za 14dnu do thajska a chtěla bych zacit skrz to brat probiotika.Jak dlouho by se měli uzivat pred dovolenou.Díky

Užívej je jak dlouho chceš a BB tím nezapleveluj!!! :dumbom: