Národní jídla a nápoje
Kde si něco dát ? Kromě hotelů nabízejících pobyt s polopenzí nebo plnou penzí jsou ve všech městech, turistických osadách a u hlavních silnic restaurace, taverny, vinné sklípky, pizzerie, objekty s občerstvením, ale pro gurmány budou nejzajímavější restaurace s domácí „chorvatskou kuchyní“. Všechny potraviny živočišného původu jsou pod stálým veterinárním a zdravotním dozorem, obdobně jako v zemích Evropské unie.
Co si dát k jídlu ? Kromě standardní evropské kuchyně nabízí Chorvatsko svá nejoblíbenější domácí jídla a speciality: ze studené kuchyně věhlasný dalmatský nebo istrijský pršut, ovčí sýr z Pagu nebo Liky, slavonský kulen, výborné samoborské nebo zagorské klobásy češnjovke, tvaroh s kyselou smetanou... Nabídku hlavních jídel výrazně ovlivňuje místní podnebí. V Dalmacii, Přímoří, na ostrovech a v Istrii se připravují hlavně ryby a „plody moře“, a z masa je nejoblíbenější pašticada nebo vařené jehněčí. Ve vnitrozemské části Chorvatska je naopak velmi široký výběr masitých pokrmů; pravou pochoutkou jsou krůta s mlinci, pečené jehněčí, pečené sele, vařené i pečené štrukle. Kromě štruklí patří k nejchutnějším sladkostem ořechové a makové koláče, závin s tvarohem nebo různými druhy ovoce.
Co si dát k pití ? Pěstování vinné révy a výroba kvalitních a ušlechtilých vín má v Chorvatsku staletou tradici, a to jak ve vnitrozemí, tak i v Přímoří a Dalmacii. Na jadranském pobřeží a na ostrovech se pěstují především proslulá červená vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup, a z bílých vín malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, žlahtina, muškát..., ve vnitrozemí pak rizlink, graševina, burgundské, tramín... Z destilátů jsou nejoblíbenější rakije (pálenky) slivovice, travarica, lozovača a z dezertních nápojů prošek a maraschino. :storstark:
|