Kvítko — 17. 10. 2006 9:06

Jak na průjem
Vedle infekcí může vést k zánětu střev a průjmu i stres, šok nebo psychická zátěž. O průjmu hovoří lékaři tehdy, má-li pacient více než pětkrát za den řídkou stolici, provázenou většinou vyměšováním hlenu a křečovými bolestmi v podbřišku.

Tělo tímto způsobem může zbavovat střeva nějakých jedovatých látek, a proto bychom v průběhu prvních dvou dní neměli průjem léčit silnými a rychle účinkujícími léky, které například ovlivňují pohyby střeva (zpomalují peristaltiku). Nemáte-li při průjmu vůbec chuť na jídlo, nenuťte se do něj. Tělo se o vše postará samo.

Medové čaje

Med zklidňuje a má pozitivní vliv na trávení. Při průjmovém onemocnění je vhodné pít hodně čaje, které jsou spolu s medem ještě účinnější. Pomáhají například tyto bylinky: listy pelyňku, anýz, kmín, šalvěj (u všech pouze 5 gramů na litr vody, pít pouze ve dne, neboť v noci mají účinky opačné), heřmánek, máta peprná, dobromysl, rozrazil lékařský a třezalka tečkovaná (20 gramů bylinek na litr vařící vody, 10 minut louhovat). Čaje můžete průběžně střídat.

Odvar z tymiánu

Asi dvanáct větviček čerstvého nebo pečlivě usušeného tymiánu svařte v jednom litru vody, sceďte a přelijte do termosky. Do šálku vychlazeného čaje přidejte čajovou lžičku medu. Pije se jeden šálek po každém jídle.

Babiččin recept - jablka a med

To, co tak rádi připravujeme kojencům, funguje i u dospělých. Ráno snězte na lačný žaludek jedno oloupané a nastrouhané jablko oslazené čajovou lžičkou medu. Jablko funguje jako zátka, která při průchodu střevem sbírá případné nečistoty. Med zase brání zánětům.

Nebezpečí při průjmech - dehydratace.

Zejména kojenci, malé děti a staří lidé jsou při průjmech, horečkách a nachlazení ohroženi dehydratací, tj. vnitřním vysycháním, což je životu nebezpečné. Pomocí následujícího receptu lze dehydrataci zabránit a stabilizovat krevní oběh nemocného: V půl litru převařené a vychlazené vody nebo čaje rozpusťte dvě polévkové lžíce medu a půlku čajové lžičky soli. Přinejhorším lze podávat po lžičkách.

Vendaa — 29. 10. 2006 1:22

Na průjem: jablka, sušené borůvky a nebo černá čokoláda.

Káča — 29. 10. 2006 8:51

No, on pomůže i borůvkový, nebo brusinkový kompot z obchodu...

666salome — 29. 10. 2006 14:42

Mi se osvědčil třezalkový čaj :reta:

Eiline — 5. 5. 2007 16:32

PRŮJEM 

Příznaky průjmu:

Je vyprazdňování řídké stolice víc než třikrát denně. Mezi další příznaky patří křeče v břiše, nauzea, teplota a žízeň.[/b]

Décima — 10. 5. 2007 11:22

Rýžový odvar - uvařit rýžovou polévku s troškou nastrouhané mrkve, malinko ochutit žďobíčkem másla , malinko přisolit, nakonec nakrájet a přejít varem nakrájenou petrželku. Myslím, že rýžovomrkvový odvar prodávají ve skleničkách i v lékárnách.

SLUNÍČKO — 30. 6. 2007 15:00

JÁ MÁM VYZKOUŠENOU VLÁKNINU PSYLLIUM (DOUFÁM, ŽE JSEM TO DOBŘE NAPSALA :rodna:)
PŮSOBÍ REGULAČNĚ...TAKŽE PŘI PRŮJMU ASI DVĚ LŽIČKY DO TROŠKY VODY A MALINKO ZAPÍT A PŘI ZÁCPĚ HO DÁM TŘEBA DO JOGURTU A NEBO VLOČEK S MLÉKEM A HODNĚ ZAPIJU VODOU. VYZKOUŠELY TO I MOJE DĚTI A NEDÁM NA NI DOPUSTIT!

markéta — 2. 7. 2007 11:01

borůvky, švestky, hořká čokoláda

luluchen — 7. 8. 2007 7:51

nastrouhane jablko rozmackane s bananem a nechat trochu zahnednout...

Kamilkaka — 29. 5. 2014 21:07

Já mám na průjem nejlépe osvědčené banány, takové ty silné slané tyčinky (sůl je ale potřeba oloupat), hořký černý čaj a vodu. Bohužel se mi často stává, že ať už já nebo děti, mají při průjmu i zvracení a nechutenství, takže se mi do nich stěží podaří něco dostat a když už, tak to jde většinou hodně rychle ven, takže se snažím vždycky jim dávat po malých dávkách aspoň rehydratační roztok, aby nebyly dehydrované a vrátily se jim nějaké ty ztracené minerály.