Kvítko — 16. 10. 2006 9:51

Od příštího roku se změní způsob očkování malých dětí

Od příštího roku se změní způsob povinného očkování malých dětí, vstoupí v účinnost nová vyhláška. Nově bude stát hradit takzvanou hexavakcínu, která sníží počet vpichů a jejíž součástí je i injekční očkování proti dětské obrně. Vzhledem k výskytu černého kašle přibude další přeočkování i proti této chorobě. Náchylným dětem bude nově hrazena vakcína proti pneumokokovým infekcím.

"Ti, co se narodí od 1. ledna, už budou plně očkováni hexavakcínou," řekl hlavní hygienik Michael Vít. Vakcína, která dětem ušetří sedm aplikací jednotlivých očkovacích látek, slouží k základnímu očkování a přeočkování dětí proti záškrtu, tetanu, černému (dávivému) kašli, hepatitidě B, dětské obrně a proti onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b, která vyvolává například zánět mozkových blan a plic.

Zavedením hexavakcíny se Česká republika zařadí podle Víta mezi ostatní vyspělé evropské státy. V současnosti je pouze placenou alternativou povinné čtyřsložkové vakcíny. Rodičů, kteří se pro ni rozhodnou, ale stále přibývá. "Ve velkých městech se to týká 50 procent nově narozených dětí," řekl Vít. Rodiče nyní za kompletní očkování zaplatí asi 7000 korun.

Tím, že bude hexavakcínu zajišťovat stát, by měly odpadnout i problémy s její distribucí. Letos v létě například nebyla několik týdnů k dostání, důvodem výpadku byla údajně zvýšená poptávka a posunutí dodávky.

Česko i tak stále nesplňuje všechna doporučení ohledně očkování
Podle Světové zdravotnické organizace však Česko stále nesplňuje všechna doporučení ohledně očkování. Očkování proti pneumokokovým infekcím by podle ní mělo být plošně dostupné, v novém očkovacím kalendáři bude hrazeno jen rizikovým skupinám dětí. Pneumokok způsobuje smrtící zápaly plic, záněty mozkových blan a míchy a často končí trvalým postižením.

Někteří odborníci také vyzývají ke změně očkování proti tuberkulóze, děti by měly být očkovány později. Podle lékařů by odklad zabránil zdravotním komplikacím. Po vakcíně proti tuberkulóze totiž následuje kombinované očkování proti několika nemocem a dětský organismus není často schopen takový nápor zvládnout. Vít se domnívá, že tyto problémy by mohlo odstranit právě zavedení hexavakcíny, o dalších změnách chce dále diskutovat s odborníky.

Proti povinnému očkování vystupují skupiny odpůrců vakcinace, úspěšní byli v řadě zemí. Odborníci však dokládají to, že úspěch protiočkovací kampaně vedl v několika z nich ke zvýšení počtu infekčních nemocí.

Novinky, ČTK


Tak se snad konečně bude do dětí méně píchat...

Tom — 16. 1. 2007 19:57

Hexavakcína měla být bezplatně zavedena už dávno! Přestože vláda tzv. sociální demokracie měla u moci hafo všelijakých bizarních ministerských postaviček, nechala píchat živou vakcínou dětičky sociálně slabých o sto šest, poněvadž si to třeba nemohli dovolit zaplatit (jen 10 % očkovaných si připlatilo na lepší hexavakcínu s méně vedlejšími účinky). Ale to není to hlavní! Dovoluji si upozornit rodiče dětí očkovaných hexavakcínou na závažnou věc, kterou jsem zjistil za konfliktu s nejmenovanou dětskou lékařkou z Brna. Týká se časových odstupů mezi dávkami. V návodu hexavakcíny je totiž uvedeno, že mezi dávkami má být odstup minimálně 4 týdny. Slovo minimálně podtrhuji !!! Tak mi to vrtalo hlavou a ptal jsem se lékařky, jaký odstup je optimální. Bylo mi řečeno, že právě ty 4 týdny a že se dá očkovat i s menší nebo větší přestávkou (odložení na 8 týdnů v případě nemoci a přetrvávající reakce na TBC). To mi vrtalo hlavou (minimální pro mě logicky není optimální!) natolik, že jsem napsal dotaz přímo ke kováři, tzn. zdejšímu zastoupení výrobce GSK. Tam mi pan MUDr. S. potvrdil, že očkovací schémata v různých zemích jsou různá (dokonce s odstupem půl roku mezi 2.a3.dávkou) a že 8-10 týdnů je naprosto bez problémů, naopak přílišné zkracování odstupu vede k nižší účinnosti vakcíny!!! Vyplývá z toho, že odstup 1 měsíc, který bývá v případě zdravých dětí běžně našimi pediatry aplikován, je skutečně minimální, nikoliv optimální a bývá našimi neznalými pediatry běžně aplikován víceméně jako přežitek schématu ze starého typu očkování při pravidelných měsíčních kontrolách. Kdo musel u svého dítěte očkování hexakakcínou u svého dítěte o jeden termín odložit (na 8 týdnů), měl ve skutečnosti více štěstí než jeho pediatr rozumu (nebo schopnosti přečíst si příbalovou informaci  nebo si ji ověřit)!
Proto rodičům radím - snažte se jakkoliv, aby odstup mezi  1. a 2. dávkou byl raději kolem těch 8 týdnů. U těch dalších asi taky. Jinak riskujete menší účinnost očkování, poněvadž minimum není optimum, ale prostě jen minimum. Ostatně v ministerských zprávách se také uvádí minimální interval 4 týdny.