Adinaa — 15. 8. 2006 9:19

Chtela bych slyset vase rady a nazory na nasledujici situaci. S pritelem jsme rozhodli prestavit male stare staveni na baracek. Toto staveni je na pozemku jeho rodicu. Pritel mi navrhl ze si vezme hypoteku a tu bude platit ze sveho a ja budu platit soucasne naklady = tj, najem v jeho byte kde bydlime + stravu =cca kolem 7000 mesicne. Mam docela obavu co se stane kdyz bychom se treba rozesly. I kdyz prispivam na domacnost stejnou castkou jakou on by mel hypoteku tak nebudu mit na nic narok? Jak by vypadala situace kdybych spolecne s nim zadala o hypoteku? Jde to nejak osetrit aby v pripade rozchodu nikdo neodesel s prazdyma rukama kdyz oba prispivame stejnymi castkami?

ADFka — 15. 8. 2006 10:11

Já bych se obrátila na právníka - určitě existuje možnost, jak ošetřit majetkové vztahy mezi dvěma lidmi, byť nejsou svoji. Minimálně lze určitě sepsat nějakou smlouvu...

rogersova — 15. 8. 2006 10:42

prodáváme teď  lidem, kteří nejsou manželé a byt do osobního vlastnictví a oni ho kupují do podílového spoluvlastnictví a hypotéku mají společně.
Takže to ošetřit lze.Berete si hypotéku na rekonstrukci,nebo i na koupi nemovitosti? podle toho by bylo dobré nechat udělat odhad nemovitosti před koupí (stejně musí být) nebo před rekonstrukcí a pak po rekonstrukci a nechat sepsat smlouvu, že v případě,že se rozejdete,zaplatí vám přítel 1/2 nákladů na jeho zhodnocení, nebo polovinu ceny, za kterou by šlo nemovitost prodat (nová odhadní cena).

Misha — 15. 8. 2006 11:10

my to máme uděláno taky na to spolupodílové vlastnictví (každý vlastní ideální polovinu). O hypo může žádat jen on nebo oba, to je celkem jedno

Tiina — 15. 8. 2006 14:43

Vezměte si hypotéku spolu. Smlouva bude znít na oba, každý budete vlastnit polovinu domu a to bude zapsané v katastru. Popsané uspořádání může zachovat, ale kdyby se něco stalo, přítel tě nebude moct jen tak vyhodit, nebo s domem nakládat bez tvého souhlasu.

Na to abyste si brali hypotéku spolu, nemusíte být manželé, což vím z vlastní zkušenosti.

rogersova — 15. 8. 2006 17:06

Pokud je nemovitost s pozemkem rodičů,možná ji budou chtít synovi darovat.Hypotéku si pak Adinaa s přítelem bude brát pouze na rekonstrukci a v případě rozchodu bude mít Adinaa nárok pouze na 1/2 za zhodnocení nemovitosti.A to jen v případě, že bude o tomto sepsaná smlouva,nebo bude hypotéka napsaná na oba.

G.X — 15. 8. 2006 19:19

Ještě k původnímu dotazu: opravdu na nic mít nárok nebudete.  Vlastně vy ho živíte a on si staví dům. :mad:

Adinaa — 16. 8. 2006 10:56

Je to tak jak pise rogersova, nemovitost je na pozemku rodicu, ti mu ji chteji darovat a pritel si chce vzit hypoteku na rekonstrukci (hypoteku s postupnym cerpanim) v soucasne dobe ma nemovitost cenu tak max. 150 000. Moc se v tehlech vecech nevyznam, proto se mozna bubu ptat porad dokola.. Kdyz rodice nemovitost daruji - pritel bude zapsan na katastru jako majitel a kdyz hypoteka bude napsana na nas oba, tak v pripade rozchodu budu mit narok na 1/2 zhodnoceni domku? Nechci byt vypocitava ale clovek nikdy nevi co se muze stat a tohle je docela zavazna situace. Nechtela bych si pak "rvat vlasy z hlavy"  Diky vsem za rady

Ivan. — 18. 8. 2006 13:21

Souhlas s GX, v případě rozchodu- to co investuješ Ty je projedené, co investuje přítel je zhodnoceno v domě, který je výlučně jeho. Možná jedna varianta řešení- jeho rodiče mu darují nemovitost v hodnotě 150.000 A Tvoje rodiče by Vám dali 150.000 a jste na nule. Potom si vzít společnou hypotéku a rekonstruovat objekt, který je ve Vašem společném vlastnictví. Samozřejmě, nemůžeš jít za rodiči a chtít po nich tuto částku, ale.... .