Oznámení

14. února : Vážení uživatelé, vkládat zde odkazy na různé e-shopy a stránky je přísně zakázáno, je to porušení Pravidel. Takové příspěvky budou smazány. Děkujeme za pochopení!

14. února : Kyjevské smažené fazole. I bez masa se dá připravit skvělý oběd!

14. února : Menopauza mění vzhled ženy. Na co všechno má vliv kolísající hladina hormonů

#1 15. 3. 2023 11:47

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Dcera bude rodit doma a chce mít u porodu i své starší děti (3 a 6 let). Přiznávám, že už to vnitřně těžce nedávám dávám, bojím se, že to bude pro děti trauma. Tím spíš, že jsou děti na mámu hodně fixované, až nezdravě (nikdy bez ní nebyly víc než pár hodin, dcera je nedává do školky).
Mladým to nevymlouvám, stejně by to nemělo cenu a prostě jim nechci mluvit do života. ale vnitřně s tím mám sama sama problém, který si musím vyřešit v sobě sama. Pomohlo by mi, kdybyste mi napsali své zkušenosti, díky.

Není tady

 

#2 15. 3. 2023 21:24

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 17. 5. 2014
Příspěvky: 14653

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Podle mne to opravdu není vhodné. Jsem přesvědčená, že trauma je nemine.........  usch Zkušenosti s tím naštěstí nemám.


Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

 

#3 16. 3. 2023 0:36

AndreaP.
Administrátor
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 9. 1. 2006
Příspěvky: 12313

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Osobní zkušenost nemám. Respektuji rozhodnutí každé ženy, zda chce rodit doma či v nemocnici, i když pro mě osobně je to naprosto nepochopitelné rodit jinde než ve zdravotnickém zařízení, a nikdy bych riziko porodu doma nepodstoupila, protože opravdu nikdo nemůže vědět, zda se prostě v průběhu porodu něco nepodělá. Nicméně co se týká přítomnosti malých dětí u porodu, tak to už je opravdu za hranou a naprosto nevhodné. Opravdu se Niky nedivím, že s tím mᚠproblém, měla bych ho taky.

Není tady

 

#4 16. 3. 2023 8:21

Eva.
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 10. 2012
Příspěvky: 11783

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Když si představím svá vnoučata, že by měly být u porodu sourozence, mám s tím taky velký problém.
Mám stejný názor jako Andrea. Těžko bych se s tím vyrovnávala. Nikdo neví, jak bude porod probíhat a jaké stopy bych to na dětech zanechalo, kdyby byl složitý. Taková idylka, jako bývá v některých videích, to nejspíš i při normálním průběhu porodu nebude. Ptali se rodiče dětí, jestli chtějí u porodu být? Asi nejvíc se mi na tom nelíbí, že se děti nemohou samy rozhodnout. Jsou na to ještě malé, aby za sebe dovedly posoudit, hlavně to mladší. A rozhodnout za ně v tomto případě se mi příčí.


May the road rise to meet you, may the wind be always at your back.
The sun shine warm upon your face, the rain fall soft upon your fields.
And until we meet again, may God hold you in the hollow of his hand.

Není tady

 

#5 16. 3. 2023 8:46

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Prý se té starší ptali, jestli chce u porodu být, a prý řekla ano. (???) Podle mě není možné se ptát dítěte na něco, s čím nemá zkušenost, co naprosto neví, o čem se vlastně rozhoduje.... Ach jo.... kapitulation

Není tady

 

#6 16. 3. 2023 9:47

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Niky, spíš než problém, mᚠstrach. Což je naprosto logické. Můžeme ti tu napsat své názory na dané téma, ale tím se tvé obavy nijak nezmenší ani nerozptýlí. Osobně bych se nejvíc ptala dcery, kdo bude mít na starosti péči o starší děti, koho tam bude mít ona na svou podporu, jak budou řešit případné komplikace s ohledem na děti.. Oni určitě nějaký plán mají a není nic špatného se na to zeptat. Pokud by žádný neměli, můžeš se nabídnout jako opora, která v případě potřeby bude pro děti k dispozici ve vedlejší místnosti. Ono než se něco joo zvrtne, tak tam pár vteřin (minut) bývá, aby byl čas ty děti odvést bokem. Taky nejsem zastáncem domácích porodů, ale sama jsem měla známou dulu, která nakonec také rodila doma v rodinném kruhu, vč. starších dětí. Mně to pak, bohužel, ukazovala na videu.. Děti to nijak nepoznamenalo, protože rodiče i okolí k tomu přistupovali jako k naprosto "normální" záležitosti. Naše děti zase nejsou poznamenané porody v porodnici, protože je to zase "normální" pro nás smile Bude to dobré, uvidíš pussa


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#7 16. 3. 2023 10:38

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Ano, strach mám každopádně. I z toho, že budou rodit doma. Jsem "ze staré školy" a preferovala bych porod v porodnici. Ale nechci ani nemůžu jim do toho mluvit.
Celý ten svůj plán mi vysvětlili, včetně toho, že tam budou mít porodní asistentku a kdyby se cokoli zvrtlo, mají to asi 12 minut autem do porodnice. (Což mi osobně přijde jako hrozná doba na to, co se vše může stát!) Také tím argumentují, že porod je naprosto přirozená věc, proto ty děti tam....vakapitulation
Budeme tam já nebo druhá babička, co se případně postaráme o děti v sousední místnosti a nebo venku...u samotného porodu já tedy být rozhdně nechci, jen by mě to stresovalo a já se ze zdravotníh hlediska mám stresu vyhýbat. A dcera tam manžela a tu por. asistentku bude mít, to myslím by mělo stačit, no a plus ty děti...hmm

Je to proto jen můj vlastní vnitřní problém, můj strach a můj vnitřně jasně odmítavý postoj, se kterým se musím nějak vyrovnat a strávit to...jde mě to těžko až vůbec, i když se snažím... Pomáhají mi vaše názory, asi se z toho potřebuju i vypsat....děkuju. pussa

Není tady

 

#8 16. 3. 2023 16:48

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

To bude dobré, uvidíš smile Viděla jsem ten domácí porod a je to velmi klidné a mírné a přirozené. Všechno plyne svým vlastním tempem. Myslím, že i pro děti to bude nezapomenutelný zážitek stolt Na vesnici se děti běžně dívají, jak se rodí koata, štěňata, kůzlata, králíci.. Je to přirozený vývoj a ti menší to berou jen tak, jak to je, nedávají si k ničemu negativní emoce, takže když uvidí maminku rodit v klidu a pohodě, bude takový i jejich zážitek. Určitě se s nimi o tom hodně baví a děti ví co a jak se bude nejspíš dít. Nezbývá, než popřát tvé dceři, a to oba zvládnou ve svém vlastním tempu a hlavně ve zdraví hjarta


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#9 17. 3. 2023 13:27

Selima
♥♥♥♥♥♥♥
Místo: už Bratislava
Registrovaný: 27. 4. 2006
Příspěvky: 40307

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Ja som mala ako decko traumu len z filmu (a to som zvrela oči a zaliezla pod stôl, ale samotný zvukový doprovod bol pre mňa fakt traumatický...) - a pokiaž viem, žiadna "prírodná spoločnos", kde ženy samozrejme rodili doma, žiadne diea (a vlastne vežmi ani muža) pri pôrode netrpela... ale je fakt, že malé deti najviac nasávajú od rodičov, a ak budú oni v pohode (= pôrod a tak), budú asi v poho aj ony.

Upravil(a) Selima (17. 3. 2023 13:29)


Vesmír vám nie je nič dlžný, ak nie ste spokojný so svojím životom, zmeňte ho. Arpád Soltész, slovenský novinár, čo práve odchádza natrvalo z vlasti, o svojom rozhodnutí.
Brita

Není tady

 

#10 31. 3. 2023 11:50

Evca45
♥------
Registrovaný: 22. 2. 2023
Příspěvky: 2

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Respektuji názor každého, ale toto není jen o ní, ale také o jejich dětech- myslím, že by jí mělo co nejvíc lidí z rodiny + kamarádek říct, že to není dobrý nápad hned nadvakrát (za prvé domácí porod, za druhé děti u porodu). Nemůžete jí přikázat být rozumná, ale je třeba ji k tomu alespoň přimět nerůznějšími prostředky a možnostmi.

Není tady

 

#11 31. 3. 2023 17:37

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Jenže jak je psáno, nemůžu ji k tomu nic zakazovat (ani nemám právo, je to jejich život i jejich zodpovědnost). A jinak přimět nemám taky jak, ostatní rodina taktéž.
Na její kamarádky spoléhat nemůžu, ty jsou téhož názoru jako dcera a jedna před měsícem zrovna doma porodila. Jestli i za účasti dětí, nevím.

Já už se s porodem doma nějak jakž-takž smířila, dcera mi říkala, že jakmile by nešlo všechno hladce, jede okamžitě do porodnice. Ale s tou účastí dětí se pořád nemůžu vnitřně srovnat. Asi se tam pokusím v konci jejího těhotenství být a děti v době porodu zabavit venku nebo tak něco.
Ach jo....

Není tady

 

#12 1. 4. 2023 5:41

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Niky, mᚠrozumný přístup a jsi pro svou dceru neskutečnou oporou. Doufám, že si to uvědomuje. Někdy porod trvá hodiny.. děti se zabaví samy. Mohou si tam hrát, povídat si s lidmi kolem a není vyloučeno, že nakonec samy odejdou, protože se budou "nudit". Taky může dcera rodit v noci, to snad děti budit nebudou. Kdy vlastně máte termín? Ptám se v množném čísle, protože to evidentně bude rodinná událost smile
Doplnění: Nedalo mi to a zeptala jsem se svých dětí, zda by v případě mého dalšího porodu a rozhodnutí rodit doma chtěly být přítomné.. Po zodpovězení zásadních otázek který den a v kolik budu rodit, řekly, že to by měly být doma, tak že by u toho spíš chtěly být. Důležité bylo, zda budou mít svobodnou vůli odejít a aby jim to nezasahovalo do jejich programu či spánku lol Myšlenky typu "maminka může být v nebezpečí, hrozí jí riziko.." je ani nenapadlo a to už jsou větší a mají o porodech nějaké povědomí.. Mladší říkal, jo v pohodě, na krev jsem už zvyklej.. Řezníci big_smile Niky, naslouchej vnoučatům, ona si sama řeknou, co chtějí a co ne, i když jsou menší par

Upravil(a) Palomita (1. 4. 2023 9:50)


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#13 1. 4. 2023 11:20

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 17. 5. 2014
Příspěvky: 14653

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

U porodu omdlívají někteří muži. Dětem bych takové divadlo určitě odepřela.


Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

 

#14 1. 4. 2023 11:59

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

vrabčák napsal(a):

U porodu omdlívají někteří muži. Dětem bych takové divadlo určitě odepřela.

To asi my všechny wink Jen jsem se zeptala na názor těch, kterých se to týká nejvíc - dětí smile A taky se snažím Niky dodat určitou jistotu, že to děti zvládnou a samy si řeknou, čeho chtějí být součástí.


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#15 1. 4. 2023 17:31

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Palomito, děkuji. hjartapussa

Není tady

 

#16 1. 4. 2023 20:19

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

No já si myslím, že ptát se na názor takhle malých dětí, které evidentně nevědí, o co "go" je mimo mísu. Ono něco jiného je, když rodí zvířátka a něco jiného je, když rodí maminka, která třeba křičí bolestí.
Proti domácím porodům tak úplně nejsem, myslím, že rodit doma, v přirozeném prostředí, je moc fajn (samozřejmě se zajištění případné pooci). Ale děti u porodu - to přirozené není a nikdy nebylo, pokud vím.
Niky, úplně chápu Tvé pocity, ale jak píšeš - je to rozhodnutí rodičů a jediné, co můžeš udělat, je jim pomoct a být nablízku kdyby něco.


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#17 1. 4. 2023 21:22

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Myslím, že je mimo mísu nezeptat se na názor. V jakémkoli věku. Především těch, kterých se to týká. Asi je to o tom, jak má kdo nastavenou komunikaci s dětmi. Věřím, že dcera Niky to bude mít s dětmi pořešené. Jestli jsou na ni fixované a je s nimi dnem i nocí, mají to spolu určitě propovídané na všechny možné způsoby. Vzít dítě a hodit ho k rodící matce bez předchozí přípravy je velký špatný, ale to si nemyslím, že by byl tento případ.


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#18 1. 4. 2023 22:34

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Palomita napsal(a):

Myslím, že je mimo mísu nezeptat se na názor. V jakémkoli věku. Především těch, kterých se to týká. Asi je to o tom, jak má kdo nastavenou komunikaci s dětmi. Věřím, že dcera Niky to bude mít s dětmi pořešené. Jestli jsou na ni fixované a je s nimi dnem i nocí, mají to spolu určitě propovídané na všechny možné způsoby. Vzít dítě a hodit ho k rodící matce bez předchozí přípravy je velký špatný, ale to si nemyslím, že by byl tento případ.

Obecně naprosto souhlasím. Ale v tomto případě ne.
Zároveň věřím tomu, že se dcera určitě o vysvětlení pokusí. Ale prostě - každý věk má svoje a tomu by se mělo vše přizpůsobit.

Upravil(a) Judyna (1. 4. 2023 22:38)


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#19 2. 4. 2023 8:19

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Judyna napsal(a):

Obecně naprosto souhlasím. Ale v tomto případě ne.
Zároveň věřím tomu, že se dcera určitě o vysvětlení pokusí. Ale prostě - každý věk má svoje a tomu by se mělo vše přizpůsobit.

Právě v tomto případě bych se ptala především. Bavíme se o situaci, kdy matka děti u porodu chce. Co když se některé z nich na to necítí? Nemá právo říct ne? Neměla by jej matka respektovat? Ty by ses neptala a nedávala na výběr, protože děti u porodu nechceš a mᚠplné právo si rozhodnout, koho u porodu nechceš.  Ale v momentě, kdy je matka přesvědčená, že tam bude celá rodina, měl by mít každý člen právo volby a zároveň by měl mít právo kdykoli změnit názor, tzn. přijít/odejít.


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#20 2. 4. 2023 11:20

vrabčák
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 17. 5. 2014
Příspěvky: 14653

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

To, co chce Nikynina dcera, pokládám za hodně nerozumné. sad
Palomito, souhlasím, že je dobré ptát se dětí, co si v různých situacích myslí ony, ale taky je usměrnit vysvětlením, když je třeba.
S tvým posledním příspěvkem souhlasím, když celou situaci bereš z hlediska rozhodnutí mámy. Já, kdybych byla podstatně mladší, bych se v takové situaci vůbec nemohla octnout; byla bych pěkně připravená v porodnici na věci příští. smile


Je zcela zbytečné se ptát, jaký má život smysl.
Má takový smysl, jaký mu dáme.
                                                           Seneca

Není tady

 

#21 2. 4. 2023 20:11

Judyna
♥♥♥♥♥♥♥
Registrovaný: 13. 5. 2006
Příspěvky: 19170

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Palomita napsal(a):

Judyna napsal(a):

Obecně naprosto souhlasím. Ale v tomto případě ne.
Zároveň věřím tomu, že se dcera určitě o vysvětlení pokusí. Ale prostě - každý věk má svoje a tomu by se mělo vše přizpůsobit.

Právě v tomto případě bych se ptala především. Bavíme se o situaci, kdy matka děti u porodu chce. Co když se některé z nich na to necítí? Nemá právo říct ne? Neměla by jej matka respektovat? Ty by ses neptala a nedávala na výběr, protože děti u porodu nechceš a mᚠplné právo si rozhodnout, koho u porodu nechceš.  Ale v momentě, kdy je matka přesvědčená, že tam bude celá rodina, měl by mít každý člen právo volby a zároveň by měl mít právo kdykoli změnit názor, tzn. přijít/odejít.

Mᚠpocit, že dítě ve věku tří a šesti let ví, o co jde a dokáže tak vyhodnotit, jestli chce nebo nechce být u porodu? I když mu to sebelépe vysvětlíš, myslíš, že to pojme? Že si to dokáže představit? Já to opravdu vidím jako přílišnou zátěž pro děti, proto bych to vůbec neřešila. Ale každý jsme jiný,Nikyna dcera to vidí jinak a opravdu je to věc každé rodiny.

Upravil(a) Judyna (2. 4. 2023 20:11)


Jakmile si uvědomíš svoji pravou hodnotu, bude se okolo tebe točit celý svět.
Rozhodnutí osvobozuje.

Není tady

 

#22 3. 4. 2023 8:11

Palomita
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 10. 9. 2019
Příspěvky: 3509

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Judyna napsal(a):

Mᚠpocit, že dítě ve věku tří a šesti let ví, o co jde a dokáže tak vyhodnotit, jestli chce nebo nechce být u porodu? I když mu to sebelépe vysvětlíš, myslíš, že to pojme? Že si to dokáže představit? Já to opravdu vidím jako přílišnou zátěž pro děti, proto bych to vůbec neřešila. Ale každý jsme jiný,Nikyna dcera to vidí jinak a opravdu je to věc každé rodiny.

Mám pocit, že každá řešíme něco jiného. Tady řešíme situaci, kdy matka své děti u porodu chce, bez ohledu na to, zda je to pro ně vhodné či ne. Říkám ano, je to možné, ale za určitých okolností, které musí být s dětmi probrány dopředu. A i přesto ne každé dítě je ochotné porodu vlastní matky přihlížet a proto by mělo mít možnost říct ne. Co se vyhodnocení týče, je to individuální. U nás by to v daném věku dětí problém nebyl, za ostatní mluvit nemůžu. Můj osobní typ je, že tenkrát by řekly, vzhledem ke svému nastavení, ne. Znám děti, které u porodu svého mladšího sourozence byly, nyní jsou dospělé, mají vlastní rodiny a žádné negativní následky to na nich nezanechalo. Matka rodila v obýváku v bazénku, jednu chvíli měla pupek a v další se nad hladinu vyhouplo mimino. Nic explicitně vidět nebylo. A že u toho hlasitě prodýchávala? Vzhledem k tomu, jak uměla vřeštět po celém baráku, když ji chytl rapl, byla tohle docela pohodička big_smile


Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

Není tady

 

#23 3. 4. 2023 9:45

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Starší vnouče (holčička) prý u porodu být chce (???). Dcera se jí ptala. Prý jí všechno vysvětlí a pustí nějaká videa...yikes No, když to tak musí být, aspoň bude na situaci trošku připravená.

Ono já mám s některými aspekty jejich výchovy problém - třeba s tím, že se dětí ptají na jejich "rozhodnutí" - třeba dvouleáka na to, jestli chce ostříhat - řekl ne, tak vypadá jako vodníček - většinou s neupravenými vlásky, padajícími do očí.... sad
Taky se jich odmala ptají, co si chtějí vzít na sebe...což bývá někdy problém, když se nechtějí obléct podle studeného počasí venku...

Vychovávají jinak, než naše generace, nepoužívají fyzické tresty vůbec, jen se domlouvá a vysvětluje (což občas je absolutně neúčinné) a kdykoli dítě brečí, tak je konejší (při sebemenším klopýtnutí třeba), a děti denně uspávají v objetí. Budou je vzdělávat doma.
V mnohém určitě mají lepší postoj (např. více trpělivosti s dětmi), ale někdy vnitřně trpím.... Děti ale určitě mají hromadu lásky a pozornosti a pozitivních podnětů, jsou šikovnější a znalejší než běžné děti jejich věku. Tak snad to dělají dobře...hmm

Vždy byly rozdíly ve výchově různých generací, tak se to tak snažím brát a respektovat jejich způsob výchovy. Ale mám s tím často svůj vnitřní problém.

Není tady

 

#24 3. 4. 2023 9:52

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

Možná bych uvítala i názor současných maminek tady, které vychovávají děti teď. Jste tu některá?

Není tady

 

#25 3. 4. 2023 9:53

Niky123
♥♥♥♥♥♥-
Registrovaný: 7. 9. 2015
Příspěvky: 1252

Re: Starší sourozenci u porodu - vaše zkušenosti

.

Upravil(a) Niky123 (3. 4. 2023 9:54)

Není tady

 
NÁŠ TIP:
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz

Zápatí

Powered by PunBB 1.2.24c
© Copyright 2002–2008 Rickard Andersson
Content © Copyright 2000–2016 SAMI spol. s r.o.
Ochrana osobních údajů